Yurt Dışına Evcil Hayvan Götürmek : Bahreyn Yolcusu Luffy

Her şeyi arkamızda bırakıp Bahreyn'e taşınmanın en zorlu kısmı, kesinlikle köpeğimiz Luffy'i götürmek oldu. Ocağımıza incir ağacı diken taşıma fiyatlarının yanı sıra kimsenin yurt dışına evcil hayvan çıkartmak konusunda net bir bilgiye sahip olmaması, süreci zaman zaman içinden çıkılmaz bir hale soktu.

Söz konusu AB üyesi bir ülkeyse eğer her şey çok daha rahat; bütün veterinerler konuya hakim, yoldan çevireceğiniz herhangi bir köpek sahibi bile "Kuduz titrasyon testi yaptır, sonra 3 ay bekle" filan diyebilir. Fakat Bahreyn gibi çok sık evcil hayvan çıkışı yapılmayan ülkeler için yetkili kurumlarda bile her kafadan bir ses çıkıyor.

O yüzden bu yazıda Türkiye'den göç etme durumu olanlara yurt dışına evcil hayvan götürmek için gerekli belgeleri, yapılması gerekenleri, bizim yaşadıklarımızla birlikte anlatarak adım adım listeledim. Köpek özelinde bir tecrübe edinsek de kedi taşıma sürecinin de birebir aynı olduğunu belirtmeliyim. GCC'ye taşınmasanız bile "Köpeğimi yurt dışına nasıl çıkarırım?" diye düşünüyorsanız yazıya göz atmanızı tavsiye ederim.

Yazıda bahsi geçen "DCargo Pet" firması çalışanları Nisan 2019 itibariyle "Volcargo" adı altında hizmet vermeye başlamıştır. İletişim için www.volcargo.com sitesini kullanabilirsiniz. 

Yurt Dışına Evcil Hayvan Götürmek


1. Gideceğiniz ülke evcil hayvan kabul ediyor mu? Öğrenin.

Bu konu biraz, hayvanla kurduğunuz bağa ve sizin vicdanınıza bağlı aslında. Elbette herkesin göç etme hikayesi farklı ama eğer sizin isteğinize göre şekillenebilen bir gidiş söz konusu ise plan yapmadan önce, gideceğiniz ülkenin Türkiye'den evcil hayvan kabul edip etmediğini araştırmanız iyi olur çünkü evcil hayvan kabul etmeyen ülkeler var. Örneğin; Avustralya Türkiye'den direkt gelen evcil hayvanı kabul etmediği için Luffy hayatımıza girdikten sonra gitmeyi planladığımız ülkeler listesinden eledik kendisini. Aynı şekilde, Bahreyn'deki iş teklifini değerlendirirken ilk düşündüğümüz konu "Köpek götürebilecek miyiz? Orası yaşaması için elverişli mi?" oldu.


2. Mikroçip taktırın.

Yurt dışına evcil hayvan götürmek konusu açıldığı anda, durumunuzun netleşmesini beklemeden gidip bu işlemi yaptırmanızı tavsiye ederim. Her veterinerin yaptığı, yaklaşık 10 dakika süren, veterinere göre değişiklik gösterse de fiyatı 50 TL olan bir işlem. Aşı karnesine işlenen ve ayrıca sizde de bulunması gereken mikroçip numarası, hayvanın kimliği gibi bir şey aslında. O yüzden bunu yaptırmak için muhakkah yurt dışına çıkıyor olmak veya gideceğiniz ülkenin mikroçip şartı koşması gerekmiyor. Örneğin; yaşadığınız yerde, çevre sakinlerinden köpeğinize yönelik bir şikayet gelmesi durumunda, hayvanın çipli olması her zaman için bir avantaj. Yani yurt dışına köpek çıkarmak için gerekli belgeleri netleştirmeyi beklemeden bu işlemi halledin.


3. Tarım İl Müdürlüğünden ırk kontrolü yapın.

"Yasaklı ırklar" diye geçen bir kavram var, duymuşsunuzdur. Havayolu firmalarının evcil hayvan taşıma prosedürlerinde de geçen bir tanım aynı zamanda. Pitbull, bull terrier gibi dominant köpekleri uçakta taşımıyorlar. Her firmanın listesi farklı. Bunun bir de Tarım Müdürlüğü versiyonu var, bazı ırkların yurt dışına çıkış yapması yasak. Ayrıca, gideceğiniz ülkenin de benzer bir "yasaklı ırk" listesi olabilir. İşlemlere başlamadan önce kontrol etmeniz gereken önemli bir adım.

Luffy'nin cinsi Cane Corso. Güçlü bir köpek olduğu için ne yazık ki dövüşlerde çok kullanılıyor. Bu nedenle de yasaklı ırk olduğunu düşünen çok kişi var. Bahreyn'e gitme araştırması yaparken yurt dışına evcil hayvan taşıma firmalarından birisi çıkış yapamayacağını, yapsa bile Bahreyn'in kabul etmeyebileceğini söyleyip bütün gün ağlamama sebep olmuştu. Tarım İl Müdürlüğünü arayıp ırkın yasaklı olmadığını teyit ettikten sonra Bahreyn tarafından da kurt haricindeki bütün türlerin kabul edildiğini öğrenip işlemlere ondan sonra devam ettik.

yurt dışına evcil hayvan götürmek


4. Kuduz aşısı yaptırın.

Sorumlu bir hayvan sahibiyseniz eğer onun aşılarını düzenli olarak yaptırıyorsunuzdur mutlaka. Aşı konusu, ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor; bazı ülkeler güncel aşı isterken bazılarına hiçbir işlem yapmaya gerek kalmadan hayvanı alıp gidebiliyorsunuz. Burada sorun, o 'bazı ülkeler' konusunda detaylı ve doğru bilgi almanın oldukça zor olması. O nedenle, vakit kaybetmemek adına, gideceğiniz ülke güncel aşı şartı koşmasa bile, gitme durumunuz ortaya çıktığı anda gidip yeni bir kuduz aşısı yaptırın. (Daha önce yaptırdığınız aşı çok yeniyse yenilemenin hayvan sağlığı için risk olup olmadığını veterinere danışmak lazım elbette.) Bizim en büyük vakit kaybımız bu aşamada oldu. Luffy'nin mevcut kuduz aşısı ile titrasyon testi yaptırabileceğimizi zannediyorduk fakat Bahreyn tarafı bütün aşılamaların güncel yapılmasını talep etti.


5. Gideceğiniz ülkenin evcil hayvan kabul şartlarını öğrenin.

AB ülkesine veya Amerika'ya gitmiyorsanız eğer en çok zorlanacağınız adım bu olabilir çünkü bu kabul şartlarını nereden öğreneceğiz tam bir muamma. O nedenle yukarıdaki adımları önden sıraladım ki doğru bilgiye ulaşana kadar en azından bir takım işlemleri aradan çıkartmış olun. Bahreyn özelinde nasıl bir yol izlediğimi anlatayım:

İlk yaptığım internette arama yapmak oldu elbette. Türkçe kaynaklarda Arap ülkeleri hakkında bilgi sıfıra yakın olduğu için yabancı kaynaklara baktım ancak Türkiye'den istenen belgeler farklı olabileceği için oradan da bir sonuç alamadım. Bahreyn Konsolosluğunu aradım, bana aradığım tüm bilgiyi vereceklerini düşündüm naif bir şekilde. Türkçe anlayabilen birisine ulaştığımda sorumu şaşkınlıkla karşılayıp en ufak bir fikri olmadığını iletti. Son olarak çareyi Bahreyn'in yerel havayolu firması olan Gulf Air'i aramakta buldum. Sonuçta, uçakta köpek taşıyan bir firma prosedürü de biliyor olmalıydı. Doğru adres burasıymış; prosedürü bilmiyorlardı ancak çok önemli bir bilgi verdiler: Bahreyn, evcil hayvan taşıma firması kullanılmadan evcil hayvan kabulü yapmıyor.

İngiltere, İrlanda, bazı Arap ülkeleri yolcu ile birlikte gelen hayvanı kabul etmiyor. Başka bir ifadeyle, hayvan gümrüğe tabii tutuluyor. Gümrükten çıkış yapıp vardığı ülkede de önce gümrük kontrolünden geçiyor. Bu şu demek; bu ülkelere giderken hayvanı uçakta yanınıza alamıyorsunuz. Anlaştığınız taşıma firması hayvanı sizden teslim alıp gümrüğe veriyor. Diğer bir nokta ise 3 kg kedi dahi götürseniz, hayvanlar uçağın kargo bölümünde seyahat ediyor.

Bizim sürece devam ediyorum. Köpeği bir nakliye firması aracılığı ile göndermemiz gerektiğini öğrendikten sonra nakliye firması arayışına girdik. Bu noktada imdadımıza İrlanda'dan Bahreyn'e köpek getirmiş birisi yetişti ve yardım aldıkları taşıma firması olan Delmon Pet Relocation'ı önerdi. Delmon ile bağlantıya geçtim ve tek bir mail atmamla birlikte ihtiyacım olan bütün bilgileri önüme serdiler. Tek sıkıntı, Türkiye'de gümrük işlemlerini yürütmede yetkili olmadıklarından dolayı yurt dışı çıkış işlemleri için yerel bir firma ile anlaşmamız gerektiği idi. O firma için de önerilerde bulundular. Türkiye'de görüştüğüm 3 firma arasında içimize en çok sinen firma olan Dcargo ile anlaştık. Bundan sonra süreç çorap söküğü gibi ilerledi. (Yazının sonunda Bahreyn için yaptığımız her şeyi fiyatlarıyla birlikte bulabilirsiniz.)


6. Gerekliyse "Kuduz titrasyon testi" yaptırın.

Yaygın telaffuz edilen yanlışlardan birisi de kuduz titrasyon testi ve devamındaki 90 günlük bekleme süresi konusu. Öncelikle, her ülke kuduz titrasyon testi İSTEMİYOR ve kuduz titrasyon testi isteyen her ülke için, testten sonra beklemek zorunda DEĞİLSİNİZ. Araştırmanızı "kuduz titrasyon testi isteyen ülkeler / kuduz titrasyon testi istemeyen ülkeler" olarak yapmalısınız.

Evcil hayvan çıkışı yoğunluklu olarak AB ülkelerine yapıldığı için, her ülkeyi bu standartlarda değerlendirenler var; buna veterinerler, taşıma firmaları ve Tarım İl Müdürlüğü çalışanları dahil! AB ülkeleri için süreç çok net: kuduz titrasyon testi yaptırıyorsunuz, test sonucundan sonra 90 gün bekliyorsunuz, ondan sonra gidebiliyorsunuz. Fakat onun dışında kalan ülkelerde süreçler değişkenlik gösterebiliyor. Bunu yukarıda bahsettiğim adımdaki kaynaklardan öğrenebilirsiniz, yani gideceğiniz ülkedeki bir taşıma firması, yakın zamanda hayvan taşımış birisi veya havayolu firmasından; veteriner veya Tarım İl Müdürlüğünden değil. Bizdeki yetkililerin yanlış yönlendirmesi yüzünden boşu boşuna test yaptırmak veya testten sonra beklemek zorunda kalmayın.

Gelelim kuduz titrasyon testi detaylarına...Her şeyden önce hayvanın güncel kuduz aşısının olması ve bu aşının üzerinden minimum 30 gün geçmiş olması gerekli. Bu şartları sağlayan hayvanı alıp istediğiniz bir veterinere götürüyorsunuz. Gitmeden önce kuduz titrasyon testi ile ilgili işlemleri yürütecek yetkili bir veteriner olduğunu teyit etmekte fayda var, hepsi yapmayabilir. Veteriner, hayvandan 2 tüp kan alıyor ve soğuk zincirle birlikte Türkiye'de bu testi yapan tek yer olan Etlik'teki veterinerliğe kargoluyor. Kargo ile birlikte, doldurulması zorunlu bir dilekçenin, aşı karnesi fotokopisinin ve Ziraat Bankası'na yatırmış olduğunuz test ücreti dekontunun da gönderilmesi gerekli. Kargo, eksiksiz bir şekilde gönderildikten sonra 1-3 hafta süre içinde test sonucunu alıyorsunuz. Bizim sonucumuz 2 haftada gelmişti.


7. Uçak rezervasyonunu yapın.

Kuduz titrasyon testi sonucunu aldıktan sonra, gideceğiniz ülke bekleme süresi şartı koymuşsa o kadar süre bekledikten sonra uçak rezervasyonunuzu yapabilirsiniz. Her havayolu firması evcil hayvan taşımıyor. Taşıyanların ise büyük bir kısmında 8 kg sınırı var; yani kafesle birlikte 8 kg'dan ağır olan hayvanlar uçağın kargo bölümünde yolculuk ediyor. Ücretlendirme ise firmadan firmaya farklılık gösteriyor. Atlamamanız gereken konu, hayvanın boyutuna uygun bir kafes edinmek ve en geç 1 hafta önceden evcil hayvanınız için rezervasyon yaptırmak.

Bahreyn için herhangi bir bekleme yapmamız gerekmedi ve test sonucunu aldıktan 1 hafta sonra çıkış yapabildik. Hem kafesi hem de rezervasyon aşamasını ise taşıma firması bizim adımıza halletti.


8. Tarım İl Müdürlüğünden Sağlık Sertifikası alın.

Hangi ülke olursa olsun, yurt dışına evcil hayvan götürmek isteyen herkesin yapması gereken adımlardan birisi de Sağlık Sertifikası almak. Bu bir nevi hayvana verilen çıkış izni. Geçerlilik süresi için 10 gün diyen de var, 1 hafta diyen de...İdeali, gidiş gününden 3-4 gün önce almak. Biz İzmir'den almak istediğimiz için Tarım İl Müdürlüğünden randevu aldık, diğer şehirlerde İlçe Müdürlüklerinden de alınıyor olabilir, arayıp kontrol etmekte fayda var. Sertifikayı almak için hayvanın aşı karnesi, varsa titrasyon testi ve sertifika ücreti olan 165 TL nakit para ile birlikte yetkili birime gidiyorsunuz. Hayvanı da götürmek zorundasınız çünkü orada mikroçipini okutuyorlar. Aynı gün içerisinde sertifikayı alabiliyorsunuz. Dikkat edilmesi gereken konu şu; sertifikaya işlenen bilgilerin aşı karnesi ve titrasyon testi ile birebir aynı olması gerekiyor. Bu konuda Dcargo bize çok yardımcı oldu ve hatalı girilen bilgiler konusunda anında uyararak belgeyi yeniden çıkarttırmamızı istedi.


Yurt Dışına Evcil Hayvan Götürmek Konusunda Son Tavsiyeler

* Gideceğiniz ülkenin yazılı olarak yayımladığı evcil hayvan kabul şartları dışında edineceğiniz hiçbir bilgiye güvenmeyin. O ülkeye göre, yukarıda yazdığım adımların haricinde de yapmanız gereken ilave işlemler olabilir. Bunu ancak en doğru şekilde hayvan kabul şartlarında görebilirsiniz.

* Hayvanın kafes boyutuna azami özen gösterin. Çok büyük veya küçük olması gümrükte sorun çıkartabilir.

* Köpek götürüyorsanız eğer hayvanın rahat bir yolculuk yapması için önceden kafes eğitimi vermeniz çok önemli. Luffy kulübeye girmeye alışkın olduğu için kafese girmesi de 10 saniye sürdü ve son derece normal davranıyordu. Fakat kulübe deneyimi olmadan önce metroya binmek için kafese sokmak istediğimiz zaman 3 kişi yarım saat girmesi için uğraşmıştık ve kafesten çıkana kadar ağlamıştı.

* Gitmeden son bir kez iç-dış parazit yaptırmak hem Türkiye'deki hem de Bahreyn'deki taşıma firmasının tavsiyesiydi. Özellikle Arap ülkelerinin son zamanlarda dikkat ettiğini söylediler.

* Uçuştan önce veteriner sakinleştirici vermeyi tavsiye etmişti ancak taşıma firması kesinlikle verilmemesi gerektiği konusunda uyardı. Hem farklı basınçta hayvanlar olumsuz reaksiyon verebiliyormuş hem de bazı ülkelerin gümrüğünde hayvanın ilaçlı olduğu anlaşılırsa red yiyebiliyormuş. Sizin tercihinize kalmış bir konu. Biz risk almamak için herhangi bir sakinleştirici vermedik. 20 saatin sonunda Luffy oldukça susamış ve biraz tedirgin geldi ama 2 saat içinde toparladı. "Hayvan için travma olur mu?" diye endişeleniyordum, hiçbir sorun yaşamadan atlattık.

* Köpeğe son mamasını en geç, uçuşa 12 saat kala vermeniz gerekiyor. Su içmeye devam edebilir. Kedideki durumu bilmiyorum.

* Yurt dışına evcil hayvan götürmek biraz pahalı fakat imkansız bir olay değil. Hayvanın oyuncak olduğunu düşünmüyorsanız lütfen onu arkanızda bırakmayın.

yurt dışına evcil hayvan götürmek

Bahreyn'e Köpek Taşımak Ne Kadara Mal Oldu?

Aşağıdaki rakamların bir kısmı Bahreyn'e özel olmakla birlikte evcil hayvan taşıma firması kullanarak yapacağınız bir yolculuğun pek de ucuz olmayacağını söylemeliyim. Fiyatları şişiren bir diğer faktör ise Luffy'nin 35 kg olması çünkü uçak yolculuğu kısmında her bedel hayvanın ve kafesin toplam kilosuna göre ortaya çıkıyor. O nedenle bir taraftan fiyatlar gözünüzü korkutmasın diyor, diğer taraftan da bu giderlere hazırlıklı olmanızı öneriyorum. (Ayrıca bizim taşındığımız 2017 senesinde kurlar çok daha düşüktü. 2019 yılı için bu fiyatlar 2 katına çıkmış olabilir.)

* Mikroçip takılması: 50 TL

* Kuduz aşısı ve boğmaca aşısı: 80 TL

* Etlik Veterinerliği Kuduz titrasyon testi ücreti: 343,2 TL (sabit bedel)

* Kuduz titrasyon testi işlemlerini yürütecek veteriner ücreti: 300 TL

* Sağlık Sertifikası ücreti: 165 TL (sabit bedel)

* İç-dış parazit uygulaması: 80 TL

* Dcargo evcil hayvan nakliyesi - Türkiye'den çıkış (kafes ve gümrük bedelleri dahil): $ 2130 (yaklaşık 8000 TL)

* Delmon Pet Relocation evcil hayvan nakliyesi - Bahreyn'e kabul (uçuş öncesi giriş izni alınması, gümrük bedelleri, hayvanın karşılanıp eve teslim edilmesi dahil): 318 BHD (yaklaşık 3180 TL)


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR

Köpek Bakmak mı, Seyahat Etmek mi? Cevap: İkisi de! »

Bahreyn'e Taşınma ve Ev Detayları »

Neden Türkiye'den Göç Etmek İstedik? »

"Yurt Dışına Evcil Hayvan Götürmek: Bahreyn Yolcusu Luffy" yazısı hoşunuza gittiyse diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak için sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilirsiniz.

8 comments on “Yurt Dışına Evcil Hayvan Götürmek : Bahreyn Yolcusu Luffy

  1. Merhaba ben şu an Amerikadayım ama en kısa zamanda kedimi de yanıma getirmek istiyorum ama prosedür biraz karışık.Bir sitede şöyle bi bilgi gördüm Amerika Konsolosluğuna bir yıldan fazlayı kapsayan aşı kayıtlarını vermem gerekiyormuş.Zaten kedim daha 1 yaşında ve sokaktan yakın zamanda sahiplendiğim için aşılarını yeni yaptırmam gerekiyo.Sizin bu konuda bir bilginiz var mı,bu süreç 3-4 ay sürer mi?

  2. Merhaba, Hollanda’ya kedi götürmeyi planlıyorum. Fakat sizin de yazınızda belirttiğiniz gibi pek fazla bilen kimse yok. Hollanda hava alanının açıklamasına göre 3 aydan küçük kedilere kuduz aşısı zorunlu değil. Fakat İstanbul tarım ve orman işlerini aradığımda bu adımlar tamamlanmadan belge vermediklerini; daha önce hiç böyle bir durumla karşılaşmadıklarını söylediler. Bu durumda ne yapmalıyım? Kedimiz şu an 2 buçuk aylık. Eğer 3 ay öncesinde kuduz aşısı zorunlu değilse şu 2 hafta içinde taşınması gerekecek. Çok sıkıntılı bir süreçteyiz. Yönlendirebilirseniz sevinirim.

    1. Merhaba. Hollanda tarafı aşıyı zorunlu kılmasa bile mutlaka Sağlık Sertifikası istiyordur. Tarım İl Müdürlüğü’nden o belgeyi almadan çıkış yapamadığınız gibi giriş de yapamazsınız diye tahmin ediyorum. Ama asıl konu, pek çok havayolu 3 aydan küçük evcil hayvanları uçağa kabul etmiyor. (Evcil hayvan taşıma detaylarında “yavru” kısmı ayrıca belirtilir. 10 hafta sınırı koyduğu için belki THY kabul edebilir ama mutlaka aşı ister.) Hollanda’ya pet relocation yapan firmalarla da irtibata geçin isterseniz, eminim daha sağlıklı bilgi verirler. Kolaylıklar diliyorum.

  3. Merhabalar biz seneye Bahreyne taşınacağız ancak benim küçük ırk bir cavalier king charles ım var 6 -7 kg civarında. Daha önce hiç kargoyla uçuş yapmadı açıkçası bizde çok korkuyoruz kargoda rahatsızlanır diye çünkü çok hassas bir köpek. Bugüne kadar asla ama asla kargoyla uçurmayı düşünmedik ama şimdi mecburuz sanırım. Kargo ne kadar güvenli, nasıl onun için en güvenli hale getirebiliriz o ortamı? Ya da yanımızda götürmenin hiçbir yolu yok mudur?

    1. Merhaba. Bildiğim kadarıyla yanınıza almanız mümkün değil maalesef. Kargoya vermek dışında çözüm yok. Eğer kafes eğitimi verirseniz daha rahat bir yolculuk yapacağını tahmin ediyorum. Kafesi, korkacağı bir yer olmaktan çıkartıp güvenli alanı haline getirmek gerekiyor. Hayvanın korkması dışında benim gözüme çarpan güvensiz bir ortam olmadı. Bahsettiğim firmalarla süreç çok profesyonel ilerledi. Bizim köpeğimiz de eve geldiğinde biraz korkmuş gibiydi, ilk gün asansöre binerken filan tedirgin oldu fakat ertesi güne eski haline döndü. Umarım sorunsuz bir şekilde taşınırsınız.

  4. 2017 haziran ayında Dcargo ile bizde kedimizi Bahreyn e getirdik. Bahreyn in prosedürlerini çözmek cidden çok sıkıntılı bir süreçti. Kişisel başvurularımızın hepsi (Thy -gulf air) red yiyor ama sebebi söylenmiyordu. İnternette o dönem bulduğum tek bilgi Bahreyn uçuşlarda yolcu yanında evcil hayvan kabul etmediği olmuştu. Otomatik olarak pegasus kargo da evcil hayvan taşımadığı için eleniyordu. Ama diğer firmalardan neden red yediğimizi öğrenemediğimizden delirmiştik. Baya uğraştığım ve stres olduğum bir dönemdi. Öyle ki götüremememin sebebi acaba başına bir şey gelecek ve ona bişe olmamasj için mi böyle oluyor diye düşünüp , strese girdiğim oldu.. en son olarak dcargoyla iletişime geçtik.. tam katar krizinden bir hafta sonraydı uçuşu ve katar aktarmalı çok daha uzun bir yolculuk süresi olacakken Bahreyn kapılarını Katar a kapatınca bizimde uçuşumuz değişip direkt Bahreyn e geldi. Yaklaşık 13 saatlik bir macera oldu kedimiz için ama malesef bir süre psikolojisi bozuldu.kargo bedeli de kedimız yaklaşık 5 kg olduğundan 800 dolar tutmuştu. Sizin yazdığınız bu yazılar gerçekten çok önemli. Sizde ve bende zamanında buraya taşınırken ilk baktığımız yer internet ve hiçbir bilgi bulamıyorduk. Şimdi taşınacak olan kişiler için bu bilgiler çok önemli. Çok güzel birşey yapıyorsunuz. Tebrik ederim.

    1. Çektiğiniz sıkıntıyı çok iyi anlıyorum, çok yakın zamanlarda benzer şeyler yaşamışız. Hatta Dcargo “Bahreyn’e kedi taşıdık.” diye bahsederken sizden bahsediyordu sanırım 🙂 Elimden geldiği kadar her şeyi anlatmaya çalışıyorum. Birilerinin işine yarıyorsa ne mutlu bana.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.