Yurt Dışında Yaşayan Türkler İçin Vergi İadesi – Türkiye’de Tax Free Alışveriş

Yurt dışındaki bir ülkede oturma izniniz varsa Türkiye’de yaptığınız alışverişlerinizden vergi iadesi alabileceğinizi, diğer bir deyişle Tax Free’den yararlanabileceğinizi biliyor muydunuz? Bu konu ile ilgili net bilgiye ulaşmak biraz zor; hatta Tax Free faturası talep ettiğiniz mağaza çalışanları, TC pasaportu gördüklerinde kendilerinden son derece emin bir şekilde vergi iadesi alamayacağınızı öne sürüp sizi caydırabiliyor. Bu yazıda da deneyimlediğimiz kadarıyla Tax Free alışveriş detaylarından bahsedeceğim.

Tax Free Alışveriş Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Türkiye’deki Tax Free’den Kimler Faydalanabilir?

6 aydan kısa bir süre için Türkiye’de bulunan yabancılar ve yurt dışında oturma izni olan Türk vatandaşları faydalanabilir. Yabancı ülkeden pasaport sahibi olmanıza gerek yok, oturma izniniz varsa Türk pasaportuna vergi iadesi alabilirsiniz.

Şartlar arasında gösterilmiyor ancak ikâmetinizin de yurt dışında bulunması gerekli olabilir çünkü pasaport numarası sisteme işlendiği zaman “BULUNDUĞU ÜLKE” kısmı otomatik doluyor.

Tax Free’den Nasıl Yararlanılır?

Aşağıda izlediğimiz adımları detaylıca anlattım fakat genel hatlarıyla bilinmesi gerekenler şöyle:

 • Aldığınız ürün uçakla taşıyabileceğiniz boyutta olmalı ve en geç 3 ay içinde ülke dışına çıkartılmalı.
 • Türkiye’deki Tax Free için alt limit KDV hariç 100 TL. Yani vergi oranı %8 olan ürünlerde 108 TL’den, %18 olan ürünlerde 118 TL’den daha ucuz olan alışverişlerinizde Tax Free alamazsınız.
 • Aldığınız ürünleri hem aracı Tax Free firması (Yüksek ihtimalle Global Blue’yu kullanırsınız) hem de onay damgası basacak olan gümrük memuru görmeli.
 • “Ürünlerin paketi bozulmamalı veya etiketi kopartılmamalı.” deniyor. Biz aldığımız ürünü hemen kullanmaya başladığımız için bu şartları sağlamıyordu, buna rağmen KDV iadesi alabildik.
tax free vergi iadesi avm alışveriş
Designed by pressfoto / Freepik

Adım Adım Tax Free Almak ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alışverişten vergi iadesi alma adımlarını şimdilik kendi deneyimimizle sınırlı tutuyorum. Biz aracı Tax Free firması olarak Global Blue‘yu kullandık ve vergi iadesini havaalanına gitmeden, şehir merkezindeyken aldık. Farklı noktaları deneyimledikçe yazıyı güncelleyeceğim.

 1. Alışverişe başlamadan önce yanınıza pasaport ve oturma izni (veya yurt dışında oturma izniniz olduğuna dair herhangi bir belge) almayı unutmayın çünkü Tax Free faturası, bu belgelere göre düzenleniyor.
 2. Tax Free’den yararlanabileceğiniz mağazalardan alışveriş yapmanız gerekli. Bu mağazaları, girişinde bulunan “Tax Free” etiketlerinden tanıyabilirsiniz veya alışverişe başlamadan önce Tax Free faturası düzenleyip düzenleyemeyeceklerini sorup öğrenebilirsiniz.
 3. Alışveriş bittikten sonra, ödemeyi yaparken pasaportunuzu verip Tax Free faturası ve formu düzenlenmesini talep edin.

Dikkat: Ödemeyi yaparken kullandığınız kredi kartının hiçbir önemi yok. Fakat aracı Tax Free firmasında hazırlanan belgeler için kullanılan kredi kartı ve pasaport aynı kişiye ait olmalı. Eğer ailece bir alışveriş yapıyorsanız fatura için seçilen pasaporta dikkat etmelisiniz.

 1. Aldığınız fatura, Tax Free formu / çeki ve ürünlerle birlikte aracı Tax Free firmasına gidip para iadesi alın. Mağaza e-fatura düzenlediyse tarafınıza iletilen e-faturayı yetkiliye göstermeniz yeterli.

İşlem sonunda vergi iadesini nakit ve Türk lirası olarak alıyorsunuz. Ayrıca, gümrük memuruna onaylatıldıktan sonra tekrar Global Blue’ya teslim edilmesi gereken bir belge veriyorlar. Bu esnada iade aldığınız paranın iki katı kredi kartınızda bloke ediliyor. Onaylanmış belgeyi teslim etmemeniz halinde bu para kredi kartınızdan çekiliyor.

Yanınızda aynı isme ait kredi kartı, fatura ve pasaport olmalı. Bizim işlemlerde Türk bankasına ait kredi kartım kabul edilmedi, Bahreyn kredi kartımı kullandım.

Tüm bu işlemleri havaalanında da yapabilirsiniz fakat onun süreci burada anlattığımdan biraz daha farklı. İstanbul’daki pek çok AVM’de para iadesi yapan Tax Free noktaları bulunduğu için havaalanına gitmeyi beklemeden KDV iadesi almak çok daha pratik. Böylece havaalanında oyalandığınız süreyi de en aza indirmiş oluyorsunuz. Türkiye içindeki Global Blue iade noktalarını görmek için tıklayın.

 1. Tax Free belgesini gümrük memuruna onaylatın.

Sabiha Gökçen’de bu işlemi yapan gümrük memuru, pasaport kontrolünün hemen yanında, sağ köşede bulunuyor. Uçağı kaçırmamak için en az yarım saat sıra beklemeye hazırlıklı gitmeniz lazım.

Gümrük memuru da aldığınız ürünleri tek tek görmek istiyor.

Eğer şehir merkezinden KDV iadesi aldıysanız check-in yapmadan doğrudan gümrük memuru onayına gidebilirsiniz. Bilet göstermenize gerek yok.

 1. Son olarak, gümrük memuruna onaylattığınız belgeyi Tax Free noktasına teslim etmeniz yeterli.

Bu adımı Check-in yapıp pasaport kontrolünden geçtikten sonra da halledebilirsiniz. Sadece belgeyi bıraktığınız, yani aslında 3 saniye sürecek bir işlem olduğu için sıra varsa ve uçağa geç kalacaksanız, izin isteyip beklemeden belgenizi bırakıp ayrılabilirsiniz.  

tax free alışveriş havaalanı vergi iadesi
Designed by prostooleh / Freepik

Sıra beklemek dışında bu adımları takip etmek çok zor değil. Zaten her aşamada ne yapmanız gerektiğini söyleyen birileri oluyor. Fakat açık söylemek gerekirse, çok yüksek tutarlı bir alışveriş yapmadığımız sürece vergi iadesi için uğraşmak bize fazla vakit kaybı gibi geldi çünkü KDV’nin tamamını iade alamıyorsunuz, aracı firma da bir miktar komisyon düşüyor. Yine de tercih sizin. Deneyip görün derim 🙂

İlginizi Çekebilecek Yazılar

İş Başvurusu Yaparken Dolandırıcılık Kurbanı Olmayın! »

Prag’da Alışveriş: En Ucuz Spor Mağazaları »

Yurt Dışına Evcil Hayvan Götürmek: Bahreyn Yolcusu Luffy »

“Yurt Dışında Yaşayan Türkler İçin Vergi İadesi – Türkiye’de Tax Free Alışveriş” yazısı hoşunuza gittiyse diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak için sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

21 comments on “Yurt Dışında Yaşayan Türkler İçin Vergi İadesi – Türkiye’de Tax Free Alışveriş

 1. Daha önce Türkiye’de birkaç kez Tax-Free denedim ama pasaport numarası girmek için listeye baktıklarında seçeneklerde Türkiye yoktu. İkamet ettiğimiz ülkeyi seçtirip, oturum kartı numaramızı mı iletiyoruz?

  1. Her seferinde pasaportumu verip oturma iznimin oldugu ulkeyi soyluyorum. Ona gore islemi yapiyorlar. Islemi yaparken hangi detaylari nasil secerek ilerlediklerine bakmadigim icin sorunuzun cevabindan emin degilim.

 2. Merhaba ben bulgaristan pasaportuna sahibim ama çift vatandaş olarak türkiyede yaşıyorum mesela hollandada elektronik alıp türkiyede gümrükte vergi iadesi alabilirmiyim sizce tahmininiz nedir…

  1. Merhaba. Hollanda’dan aldiginiz urunun vergi iadesini Hollanda’dan ayrilmadan once oranin gumrugunde almaniz lazim, Turkiye’den degil.

 3. Merhaba
  ben Aralıkta Almanya’ya giriş yapacağım. Ancak bu ay Almanya’dan alım yapsa abim benim pasaport ve kimlik bilgilerim ile tax free’den yararlanabilir miyim ?

 4. Merhaba , benimde bir sorum olacak. Şimdi yurtdışında oturum kartı olan kişi yine yurtdışından Türkiye ye gelirken tax freeden yararlanabilir mi ? Sonuçta vatandaşlığım Türk vatandaşlığı. Yurtdışında oturum kartımın olması buna engel mi ?

 5. Merhaba, merak ettiğim konu şu ki alınan ürünü sadece pasaport sahibi mi kullanabiliyor. Ben Türkiye den alınan değil de Türkiye ye getirilen telefon için soruyorum aslında. Normalde eğer A kişisi bir telefon getiriyorsa, ülkeye getirip B kişinin pasaportunu işletip B kişisi tarafından kullanabiliyor. Buradaki sorum şu, eğer A kişisi vergi iadesi alırsa, ülkeye getirdikten sonra yine B kişisinin pasaportuna işletilip B kişisi tarafından kullanılabilir mi?

 6. Merhaba d vizesi ile yurt dışında çalışıyorum Türkiyeye dönerken tax freeden yararlanmak istiyorum d vizesi buna uygun mudur

 7. Merhaba, Almanya’da yaşayan bir Türk vatandaşıyım. Türkiye’den bir arkadaşım iÇin bir ürün alıp tax free aldıktan sonra Almanya’da tekrar vergi öder miyim sizce? Çünkü o zaman zarara girmiş oluyor arkadaşım. Ürün yüksek fiyatlı bi ürün. Hep alt limitten bahsedilmiş ama üst limit bilgisi hiçbir yerde bulamadım. Aslında tax free almakta sorun yok sanırım. Tek sıkıntı Almanya’da da vergi ödemek zorunda kalır mıyız sorusu. Bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim

  1. Merhaba. Bildigim kadariyla Turkiye’den aldiktan sonra Almanya’da tekrar o urunun vergisini odemezsiniz.

 8. Merhaba. Yazı için teşekkürler. Ben cep telefonu alırsam ne kadar iade alacağımı öğrenmeye çalışıyorum. Tecrübeniz varsa paylaşır mısınız.

 9. Merhaba, süper bir sorum var. Uçağım gece 4 te ve global blue ofisi o saatte açık olmayacak. Fakat gümrük ofisi mecburen açık olacaktır diye tahmin ediyorum. Gümrük ofisinden ürünlerini onatlattıktan sonra gittiğim ülkede, Almanya’da, global blue ofisine giderek iademi alabilir miyim?

  1. Gece 4’te Global Blue ofisi açık olurmuş gibime geliyor ama emin de değilim açıkçası. Havaalanı (ve içindeki tüm servisler) 24 saat açık olduğu için mantıken oranın da açık olacağını varsayıyorum. Almanya’dan alma konusunda ise en ufak bir fikrim yok.

 10. Merhaba. Yazınızı dikkatle okudum ve çok açıklayıcı olmuş teşekkür ederim.

  1–Bu bilgilerin güncelliği hala geçerli mi ?
  2–Yanlis anlamadiysam tax free merkezinde iadeyi aldıktan sonra gümrük memuruna eşyaları gösterip formu onaylayıp formu verebiliyoruz. Gümrük memuruna onaylatmak icin bilet göstermeye yada ucagimizin olmasına gerek yok

  1. Merhaba. Evet bilgiler hala gecerli, 2 ay once tekrar aldim cunku. Gumruk memuruna onaylatmak icin ucak bileti gostermenize gerek yok fakat parayi gumruk memurundan almiyorsunuz, orasi sadece onayliyor. Pasaport kontrolunden gecip ucaga gittiginiz yerdeki Tax Free burosundan para tahsilati yapiliyor (Kredi kartiniza odeme gelecek sekilde)

 11. Merhaba çok teşekkür ediyorum bileği için benim bir sorum olacaktı Ben Türkiye’de okuyorum ve yabancı uyruklu öğrenciğim bende Tax FreeLancer seçeneğinden yararlanabiliyor muyum?

  1. Merhaba. Eger baska ulkeden pasaport veya oturma izniniz varsa faydalanabilirsiniz tabii ki ama urunleri aldiktan sonra yurt disina cikmaniz lazim.

 12. Birçok yazı okudum ama havayolu ile değilde araba ile dönecekler için işlem nasıl oluyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir