Yurt Dışında Yaşayan Türkler İçin Vergi İadesi – Türkiye’de Tax Free Alışveriş

Yurt dışındaki bir ülkede oturma izniniz varsa Türkiye’de yaptığınız alışverişlerinizden vergi iadesi alabileceğinizi, diğer bir deyişle Tax Free’den yararlanabileceğinizi biliyor muydunuz? Bu konu ile ilgili net bilgiye ulaşmak biraz zor; hatta Tax Free faturası talep ettiğiniz mağaza çalışanları, TC pasaportu gördüklerinde kendilerinden son derece emin bir şekilde vergi iadesi alamayacağınızı öne sürüp sizi caydırabiliyor. Bu yazıda da deneyimlediğimiz kadarıyla Tax Free alışveriş detaylarından bahsedeceğim.

Tax Free Alışveriş Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Türkiye’deki Tax Free’den Kimler Faydalanabilir?

6 aydan kısa bir süre için Türkiye’de bulunan yabancılar ve yurt dışında oturma izni olan Türk vatandaşları faydalanabilir. Yabancı ülkeden pasaport sahibi olmanıza gerek yok, oturma izniniz varsa Türk pasaportuna vergi iadesi alabilirsiniz.

Şartlar arasında gösterilmiyor ancak ikâmetinizin de yurt dışında bulunması gerekli olabilir çünkü pasaport numarası sisteme işlendiği zaman “BULUNDUĞU ÜLKE” kısmı otomatik doluyor.

Tax Free’den Nasıl Yararlanılır?

Aşağıda izlediğimiz adımları detaylıca anlattım fakat genel hatlarıyla bilinmesi gerekenler şöyle:

  • Aldığınız ürün uçakla taşıyabileceğiniz boyutta olmalı ve en geç 3 ay içinde ülke dışına çıkartılmalı.
  • Türkiye’deki Tax Free için alt limit KDV hariç 100 TL. Yani vergi oranı %8 olan ürünlerde 108 TL’den, %18 olan ürünlerde 118 TL’den daha ucuz olan alışverişlerinizde Tax Free alamazsınız.
  • Aldığınız ürünleri hem aracı Tax Free firması (Yüksek ihtimalle Global Blue’yu kullanırsınız) hem de onay damgası basacak olan gümrük memuru görmeli.
  • “Ürünlerin paketi bozulmamalı veya etiketi kopartılmamalı.” deniyor. Biz aldığımız ürünü hemen kullanmaya başladığımız için bu şartları sağlamıyordu, buna rağmen KDV iadesi alabildik.
tax free vergi iadesi avm alışveriş
Designed by pressfoto / Freepik

Adım Adım Tax Free Almak ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alışverişten vergi iadesi alma adımlarını şimdilik kendi deneyimimizle sınırlı tutuyorum. Biz aracı Tax Free firması olarak Global Blue‘yu kullandık ve vergi iadesini havaalanına gitmeden, şehir merkezindeyken aldık. Farklı noktaları deneyimledikçe yazıyı güncelleyeceğim.

  1. Alışverişe başlamadan önce yanınıza pasaport ve oturma izni (veya yurt dışında oturma izniniz olduğuna dair herhangi bir belge) almayı unutmayın çünkü Tax Free faturası, bu belgelere göre düzenleniyor.
  2. Tax Free’den yararlanabileceğiniz mağazalardan alışveriş yapmanız gerekli. Bu mağazaları, girişinde bulunan “Tax Free” etiketlerinden tanıyabilirsiniz veya alışverişe başlamadan önce Tax Free faturası düzenleyip düzenleyemeyeceklerini sorup öğrenebilirsiniz.
  3. Alışveriş bittikten sonra, ödemeyi yaparken pasaportunuzu verip Tax Free faturası ve formu düzenlenmesini talep edin.

Dikkat: Ödemeyi yaparken kullandığınız kredi kartının hiçbir önemi yok. Fakat aracı Tax Free firmasında hazırlanan belgeler için kullanılan kredi kartı ve pasaport aynı kişiye ait olmalı. Eğer ailece bir alışveriş yapıyorsanız fatura için seçilen pasaporta dikkat etmelisiniz.

  1. Aldığınız fatura, Tax Free formu / çeki ve ürünlerle birlikte aracı Tax Free firmasına gidip para iadesi alın. Mağaza e-fatura düzenlediyse tarafınıza iletilen e-faturayı yetkiliye göstermeniz yeterli.

İşlem sonunda vergi iadesini nakit ve Türk lirası olarak alıyorsunuz. Ayrıca, gümrük memuruna onaylatıldıktan sonra tekrar Global Blue’ya teslim edilmesi gereken bir belge veriyorlar. Bu esnada iade aldığınız paranın iki katı kredi kartınızda bloke ediliyor. Onaylanmış belgeyi teslim etmemeniz halinde bu para kredi kartınızdan çekiliyor.

Yanınızda aynı isme ait kredi kartı, fatura ve pasaport olmalı. Bizim işlemlerde Türk bankasına ait kredi kartım kabul edilmedi, Bahreyn kredi kartımı kullandım.

Tüm bu işlemleri havaalanında da yapabilirsiniz fakat onun süreci burada anlattığımdan biraz daha farklı. İstanbul’daki pek çok AVM’de para iadesi yapan Tax Free noktaları bulunduğu için havaalanına gitmeyi beklemeden KDV iadesi almak çok daha pratik. Böylece havaalanında oyalandığınız süreyi de en aza indirmiş oluyorsunuz. Türkiye içindeki Global Blue iade noktalarını görmek için tıklayın.

  1. Tax Free belgesini gümrük memuruna onaylatın.

Sabiha Gökçen’de bu işlemi yapan gümrük memuru, pasaport kontrolünün hemen yanında, sağ köşede bulunuyor. Uçağı kaçırmamak için en az yarım saat sıra beklemeye hazırlıklı gitmeniz lazım.

Gümrük memuru da aldığınız ürünleri tek tek görmek istiyor.

Eğer şehir merkezinden KDV iadesi aldıysanız check-in yapmadan doğrudan gümrük memuru onayına gidebilirsiniz. Bilet göstermenize gerek yok.

  1. Son olarak, gümrük memuruna onaylattığınız belgeyi Tax Free noktasına teslim etmeniz yeterli.

Bu adımı Check-in yapıp pasaport kontrolünden geçtikten sonra da halledebilirsiniz. Sadece belgeyi bıraktığınız, yani aslında 3 saniye sürecek bir işlem olduğu için sıra varsa ve uçağa geç kalacaksanız, izin isteyip beklemeden belgenizi bırakıp ayrılabilirsiniz.  

tax free alışveriş havaalanı vergi iadesi
Designed by prostooleh / Freepik

Sıra beklemek dışında bu adımları takip etmek çok zor değil. Zaten her aşamada ne yapmanız gerektiğini söyleyen birileri oluyor. Fakat açık söylemek gerekirse, çok yüksek tutarlı bir alışveriş yapmadığımız sürece vergi iadesi için uğraşmak bize fazla vakit kaybı gibi geldi çünkü KDV’nin tamamını iade alamıyorsunuz, aracı firma da bir miktar komisyon düşüyor. Yine de tercih sizin. Deneyip görün derim 🙂

İlginizi Çekebilecek Yazılar

İş Başvurusu Yaparken Dolandırıcılık Kurbanı Olmayın! »

Prag’da Alışveriş: En Ucuz Spor Mağazaları »

Yurt Dışına Evcil Hayvan Götürmek: Bahreyn Yolcusu Luffy »

“Yurt Dışında Yaşayan Türkler İçin Vergi İadesi – Türkiye’de Tax Free Alışveriş” yazısı hoşunuza gittiyse diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak için sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir