Robot Süpürge Gerçekten Hayat Kurtarıyor mu?

siyah robot süpürge ve siyah köpek

Bebeğiniz varsa, evcil hayvan sahibiyseniz ve robot süpürge almayı düşünüyorsanız daha yazıya başlamadan “Hiç durmayın, alın.” derim. Robot süpürge (veya temizlik robotu ya da akıllı süpürge, artık nasıl isimlendirirseniz) harcadığınız her kuruşun hakkını misliyle veren çok az üründen birisi. Biz de yaklaşık 10 aydır Anker Eufy Robovac 11S kullanıyoruz. “Robot süpürge işe yarıyor mu?” veya “Robot süpürge ne almalıyım? En iyisi hangi marka?” gibi sorularınıza bir miktar fikir vermesi açısından ürünün bütün özelliklerini, kullanımını, avantajlarını, dezavantajlarını, kısacası kendi kullanıcı yorumumu aktaracağım.

Not: Yazıda bahsi geçen “Luffy” köpeğimizin, “Eufy” ise robot süpürgemizin adı.

Şeffaflık önemli! Okumaya başladığınız Robot Süpürge Gerçekten Hayat Kurtarıyor mu? blog yazısı bazı işbirliği linkleri içermektedir. Paylaşımlarım hoşunuza gider ve bana destek olmak isterseniz linkler üzerinden yapacağınız herhangi bir rezervasyonla, hiçbir ekstra ücret ödemeden ufak bir komisyon almamı sağlayabilirsiniz. Şimdiden teşekkürler.


OKUMAYA VAKTİNİZ YOK MU?

Sorun değil! Bu yazıyı daha sonra okumak için Pinterest’e kaydedebilirsiniz.

Robot Süpürge Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kullandığımız ürün detaylarına geçmeden önce robot süpürge hakkında genel bir izlenim oluşması açısından, merak edilen ve çok sorulan sorulara markadan bağımsız olarak cevap vereyim.

– Robot Süpürge, Elektrik Süpürgesi Yerine Geçer mi?

Robot süpürge, günlük kullanımda elektrik süpürgesi kadar işe yarayacak şekilde temizlik yapsa bile elektrik süpürgesinin yerini henüz tutmuyor.

Robot süpürgenin temizleyemediği alanlar var: Çok fazla eşyanın çevrelediği köşe kısımlar, siyaha yakın koyu renkli yüzeyler, robot süpürgenin yüksekliğinden daha düşük seviyedeki koltuk altları süpürülmeden kalıyor.

Biz her gün robot süpürgeyi çalıştırıp haftada bir veya iki haftada bir de normal elektrik süpürgesiyle dip köşe temizliği yapacak şekilde bir sistem oturttuk.

Yani “Elektrik süpürgesi mi alayım, robot süpürge mi alayım?” gibi bir ikileme düştüyseniz ve tek bir seçeneğiniz varsa tercihiniz tabii ki elektrik süpürgesi olmalı.

Eufy Robovac 11S akıllı süpürge

– Robot Süpürge Büyük Evi Temizler mi?

Robot süpürge asıl büyük evi temizler 🙂 Eşyalar arasında gezinmesi daha kolay olacağı için büyük metrekareli evlerde daha etkili çalışabilir.

Dubleks eviniz varsa farklı katlarda da rahatlıkla kullanabilirsiniz çünkü bu akıllı robotlarda düşme sensörü bulunuyor; merdivene gelince altındaki boşluğu hissedip manevra yaparak geri dönüyor.

Büyük ev için robot süpürge almak istiyorsanız seçeceğiniz marka ve model önem kazanır. Haritalama özelliği olan bir robot süpürge alırsanız kısa zamanda evin planını hafızasına işler ve daha homojen bir dolaşım sağlar.

Bizim kullandığımız Eufy Robovac 11S’in haritalama özelliği yok, küçük evlerde oturduğumuz için bu özelliğine ihtiyaç duymadık. Buraya tıklayarak harita özelliği olan modelini inceleyip satın alabilirsiniz.

– Robot Süpürge Küçük Evi Temizler mi?

Robot süpürgenin küçük bir evde etkili bir şekilde çalışıp çalışmaması tamamen evdeki eşya durumuna bağlı. Dar alanda kısa paslaşmalar yaşadığınız bir evde çok verim alamayabilirsiniz. Bataryasının elverdiği süre kadar çalışabilen süpürge, vaktinin yarısını eşyalar arasında manevra yaparak geçirir. 

– Robot Süpürge Sesli mi, Çok Gürültü Yapar mı?

Robot süpürge, elektrik süpürgesi kadar yüksek sesli değil ancak aşırı sessiz olduğunu söylemek zor; aspiratör gibi düşünebilirsiniz.

Dümdüz hareket halindeyken çıkarttığı uğultu sesi, uyuyan bir bebeği uyandırmaz muhtemelen fakat hafif bir eşyaya (örneğin tabureye) çarptığı veya kalın bir halının üstünden parkeye geçtiği esnada gürültü yapabiliyor.

Robot süpürge fayans ve halı temizliği

– Halıları İyi Temizler mi?

Her robot süpürge markasının bu konudaki başarısını bilemiyorum. Eufy hiç beklemediğim bir performans sergiliyor. Yüksek çekim gücü ve altında dönen fırçası sayesinde halı arasındaki ince kum tanelerine kadar alıyor. (Çölde yaşıyoruz, evimiz kumlu :)) 

– Evcil Hayvanım Var, Korkar mı?

Robot süpürge üstüne binip gezen kedi videolarına aldanıp kedilerin, köpeklerin süpürgeyle dost olacağını zannediyorsanız size kötü bir haberim var: Korkabiliyorlar!

Evcil hayvanınız hiçbir şeyden korkmuyorsa muhtemelen çok hızlı adapte olur; Amazon’daki kullanıcı yorumları bu yönde. Korkuyorsa da her gün evin içinde göre göre zamanla alışır diye tahmin ediyorum.

Luffy, elektrik süpürgesine alışkın bir köpek; sesini duyunca köşe bucak saklananlardan değil. Buna rağmen Eufy’i ilk kullandığımız gün alete havladı ve saldırmaya çalıştı. 

Takip eden 1-2 ay boyunca süpürgenin çalışma sesini duydukça uykusundan uyanıp tedirgin beklemelere devam etti, süpürgenin gezdiği odada durmadı, o yaklaştıkça uzaklaştı.

Fakat sonra alıştı. Süpürge burnunun dibine gidip ona çarpana kadar yerinden kımıldamamaya başladı. Üstüne çıkıp gezecek kıvama gelmedi ama en azından robot süpürge çalışırken uykusuna devam edecek kadar rahatladı. 

Çalışan Robot süpürge ve beyaz halı üstünden yatan siyah köpek

Eufy Robovac 11S Robot Süpürge Ürün Özellikleri

Çok fazla teknik detaya girip kafanızı karıştırmadan, işinize yarayacak bilgiler eşliğinde ürünün genel hatlarından ve çalışma prensibinden bahsedeyim biraz da.

Bizim kullandığımız robot süpürgenin tam adı Eufy Robovac 11S (slim)Buraya tıklayarak fiyat ve ürün detaylarını görebilirsiniz.

– Boyutları

Eufy Robovac akıllı robot süpürge yaklaşık 30 cm çapında, 7.2 cm yüksekliğinde, 2.5 kg ağırlığında.

 • Altındaki boşluğu 7.3 cm’den daha fazla olan her mobilyanın altına girebilir.
 • 8 yaşından büyük bir çocuk rahatlıkla kaldırabilir.
 • Şarj ünitesi için duvar kenarında 30+200 cm’lik boş bir alana ihtiyaç vardır.

Süpürge, şarjı bittiği zaman otomatik olarak şarj ünitesine dönüyor. Üniteyi bulması ve oraya düzgün yerleşebilmesi için ünitenin etrafında belli bir boşluk olması gerekiyor. (Sağdan ve soldan 50 cm, önden 2 m)

Biz yanlardan gerekli boşluğu sağlayamadık ama önünü açık bıraktığımız için sorunsuz bir şekilde yerini bulabiliyor.

Evin içinde çalışma odası ve masası

– Batarya Ömrü

Firmanın kendi verdiği bilgiye göre bataryası tamamen dolu bir robot süpürgenin aralıksız çalışma süresi yaklaşık 100 dakika. Biz sürekli otomatikte çalıştırdığımız için 2,5 saate kadar temizlik yaptığı oluyor ama ortalama 2 saat diyebilirim.

2 saat, yaklaşık 100 metrekarelik 1+1 evimizin her yerini temizlemesine yetiyor. Sizin daha geniş ve büyük bir eviniz varsa günde 2 kere çalıştırabilirsiniz veya farklı günlerde farklı odaları temizleyebilirsiniz.

– Toz Haznesi

Eufy Robovac robot süpürgenin 0.6 litrelik bir toz haznesi var. Aşağıya fotoğrafını ekliyorum; anlaşılması için kirli detayları gösterdim, kusura bakmayın.

Köpekli ve kumlu evimizde her gün çalışıyor. O hazne her gün ağzına kadar doluyor. Kötü değil, iyi bir özellik çünkü her şeyi süpürdüğü anlamına geliyor.

Robot süpürge toz haznesi
Robot süpürge toz haznesi dolu hali

– Çekim Gücü

Emiş gücü 1500 Pa. Birimine takılmayın, piyasada daha yüksek emiş gücüne sahip modeller var fakat fiyatları da aynı oranda yüksek.

Biz Eufy’nin çekim gücü ve kalitesi konusunda en ufak bir sorun yaşamadığımız gibi 10 ayın sonunda bir azalma da görmedik. Halı üstündeki köpek kılları, saç telleri, her türlü kırıntı, hatta mutfak zeminine yapışıp leke olarak kalmış yiyecekleri bile temizliyor.

– Çalışması ve Kullanımı

Eufy Robovac 11S’in uzaktan kumandadan ayarlayabileceğiniz farklı programları var:

* Auto Cleaning

Robot süpürgeyi çalıştırmaya başladığınız zaman otomatik şekilde, kendi kafasına göre gezip temizliyor.

Biz devamlı bu programı kullanıyoruz. Oturma odasında 5 dakika dolanıp salona, oradan hole…gibi çok saçma sapan bir rota çiziyormuş gibi bir hâli olsa da belli bir süre kullandıktan sonra aslında bir algoritmasının olduğunu ve buna göre hareket ettiğini anladık.

Çalıştığı 2 saatin sonunda üstünden geçmediği hiçbir yer kalmıyor. Ayrıca, bazen belirli köşelere veya bölgelere fazla takılıyor; yani 10 dakika boyunca aynı alanda gidip geldiği oluyor. Fakat ertesi gün aynı işlemi farklı bir bölgede yapıyor. Bir gün salonda 60 dakika, odada 30 dakika dolandıysa ertesi gün odada 60 dakika dolanıp salona yarım saat ayırıyor gibi gibi 🙂

* Spot Cleaning – Bölgesel Temizleme

Robot süpürgenin sadece belli bir alanı temizlemesini sağlayan özellik.

Diyelim ki mutfakta yere bir kase pirinç döktünüz. Süpürgenin sadece o kısımda çalışmasını istiyorsunuz. Spot cleaning programını seçtiğiniz zaman süpürge kendi etrafında yuvarlak hareket yapa yapa sadece o bölgeyi temizliyor.

* Edge Cleaning – Kenar ve Köşe Temizliği

Robot süpürgenin sadece duvar veya mobilya kenarlarını temizlemesini sağlayan özellik.

Robot süpürge otomatik programda çalışmaya başladığı zaman öncelikle ortada, rahatça geçebileceği alanların üzerinden geçiyor; daha sonra duvar diplerine giriyor. Duvar diplerini temizlerken hızı oldukça düşüyor. O yüzden sadece o kısımları temizlemek için ayrı bir programı var.

Evimiz küçük olduğu için muhtemelen, günlük çalıştırmada zaten girebileceği her yere girmiş olduğu için ekstradan bu özelliği kullanmaya ihtiyaç bile duymuyoruz.

Akıllı robot dip duvar kenarı temizliği

* Single Room Cleaning

Robot süpürgenin sadece tek bir odada çalışmasını sağlayan özellik. Eviniz büyükse bu özelliği kullanmak daha pratik olabilir.

* Manuel Cleaning

Robot süpürgeyi uzaktan kumandadaki yön tuşlarıyla istediğiniz yere yönlendirdiğiniz özellik.

* Diğer Özellikleri

 • Eufy Robovac akıllı robot süpürgenin çekim gücünü ayarlayabileceğiniz 3 program seçeneği var:
  • Standart: Ortalama çekim gücüyle çalışır, şarjı daha geç biter.
  • Max: En yüksek çekim gücünde çalışır, şarjı daha hızlı biter.
  • BoostIQ: Farklı yüzeylere göre çekim gücünü kendisi ayarlar. Mesela mermerde düşük çekimle çalışırken halıya geldiğinde daha hızlı çekmeye başlar. Biz bu özelliği açık olacak şekilde kullanıyoruz.
 • Robot süpürgenin temizliğe başlaması için saat ayarı yapabilirsiniz. Şarjı bitene kadar değil de sadece yarım saat çalıştırabilirsiniz, yarım saatin sonunda kendi otomatik şarj ünitesine döner.
 • Robot süpürgeyi günün belli saatinde çalışacak şekilde programlama yapabilirsiniz.

– Aksesuarları

Eufy Robovac robot süpürgede

 • Altta 1 adet dönen fırçası
 • 2 adet yan fırçası
 • 2 adet filtre var.

Ayrıca 1 adet uzaktan kumanda ve temizleme fırçası ile birlikte geliyor.

Fırçalar ve filtrelerin düzenli temizliğinin yanı sıra, belli bir kullanımdan sonra yenilenmesi gerekli.

Değişmesi gereken aksesuarların birer yedekleri satın aldığımız ürün beraberinde geldi. Daha fazlasına ihtiyaç olursa toplu şekilde sadece yedek aksesuar satışı yapan mağazalar var. Buraya tıklayarak görebilirsiniz, $15’lık bir ücreti var.

Eufy Robovac 11S alt görünüm ve fırçalar

– Fiyatı

Satın aldığımız dönemde en uygun fiyatlı alternatifi Amazon UAE’den bulmuştuk. Siparişi Dubai’deki bir arkadaşımıza verip daha sonra ondan teslim aldık. Kargo dahil $274 ücreti vardı.

Markanın kendi sitesinde ürünün orijinal fiyatı şu anda kargo hariç $219 – Görmek için tık!

Amazon’da ürünün az kullanılmış ikinci el fiyatları $119’dan başlıyor. Bir üst modeli çıktığı için bizimkinin sıfırı stokta yok. – Görmek için tık!

Ürünün yeni modelinin fiyatı kargo hariç $249 – Görmek için tık!

Hepsiburada. com fiyatı 2000 TL – Görmek için tık!

Trendyol.com fiyatı 2000 TL – Görmek için tık!

Koltuk altından geçen robot süpürge

Robot Süpürgenin Avantajları

 • Eufy Robovac 11S, satın aldığımız dönemde piyasadaki en ince robot süpürgeydi. Pek çok mobilyanın altına girebilmesi büyük kolaylık.
 • Bu programlama ve çekim gücü özelliklerinin yanı sıra fiyat olarak da muadillerine göre oldukça uygun fiyatlı.
 • Evcil hayvan olan bir ev için tam bir kurtarıcı. Luffy siyah ve kısa tüylü bir köpek. Çok fazla tüy dökmemesine rağmen ev 1 hafta süpürülmezse zemin erkek berberine dönüyor. Şimdi Eufy’i her gün çalıştırıyorum, 2 saatte bütün evi süpürüyor ve yerde tek bir kıl dahi kalmıyor.
 • Robot süpürge kullanımı hem zamandan hem de enerjinizden harika bir tasarruf sağlıyor.
 • Yukarıda ses konusuna değinmiştim, çok rahatsız edici bir sesi yok. O yüzden elektrik süpürgesi gibi kısıtlayıcı değil, günün her saati çalıştırabiliyorsunuz.
 • Yerdeki ince tozları bile çok iyi çektiği için her gün süpürülen evin tozlanması da daha geç oluyor. Mobilyaların tozunu alma işi bile kolaylaştı.

Dezavantajları: Bilinmesi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eufy Robovac robot süpürge (veya başka herhangi bir marka) aşağıda sayacağım özellikler yüzünden size hiç uygun olmayabilir. 

 • Robot süpürge siyaha yakın koyu renkli zeminlerde çalışmıyor. Öyle bir halınız varsa onu temizlemez.
 • Robot süpürgeyi sürekli gözetim altında çalıştırmamız gerekiyor çünkü bugün bile hiç ummadığımız bir yere takılıp kalabiliyor. Yani çalıştırıp dışarı çıkmak gibi bir durum yok.
 • Robot süpürgenin yerdeki kablolara, kumaşlara veya sarkık kalın iplere takılma özelliği var. O yüzden süpürge çalışırken hepsini kaldırmalısınız. Kenara itmek yeterli değil, bu tip şeyler tamamen havada olmalı.

Kabloları havaya almak veya saklamak çok zor değil fakat yatak odasında yere kadar uzanan perdelerimize de dolandığı için onların uçlarını da toparlamamız gerekiyor. Kalın halılarda çalışma sorunu olmadı ancak kırçıllı halının uzantılarına takıldığı için o halıyı da her seferinde içe katlıyorum. Eğer evdeki halılarınızın kenarlarında püsküller varsa onları da saklamanız lazım.

Kırçıllı halı üstünde yatan siyah köpek
Katlanmış kırçıllı halı
 • Robot süpürge 1.5 cm yükseliğindeki her şeyin üzerinde çıkabiliyor. Bu aslında iyi bir özellik çünkü mekanlar arasındaki farklı zeminlerde oluşan kot farkına takılmadan ilerlemiş oluyor.

Ancak zeminde bulunan 1.5 cm yüksekliğinde herhangi bir ürünün üstüne takılıp kalabiliyor; terlik, oyuncak, tartı vs. O yüzden çalıştırmaya başlamadan önce bütün evi kontrol edip yerdeki eşyaları kaldırmak gerekiyor.

Banyoda elektronik tartının üstüne çıkan siyah robot süpürge
 • İnce ve ufak boyutlu paspasları da altına dolayabiliyor. Onları da kaldırmak lazım.
 • Islak zeminde çalıştırmamak gerekiyor. (Paspas yapma özelliği olan robot süpürge modellerinde böyle bir sorun yok.)

Bu sizin için çok büyük bir sıkıntı olmaz muhtemelen. Bizde Luffy her an su içip, ağzındaki suyla bütün evi ıslatarak gezdiği için süpürgenin ıslak zeminde gezmesine engel olamıyoruz. Bu durumda filtresine tozlar yapışıp kalıyor.

Bahçe katı yatak odası ve toplanmış perdeler
Halı ve eşyalar arasında çalışan robot süpürge

Sonuç: Robot Süpürgeden Memnun Muyuz?

Dezavantajları kısmında bayağı bir olumsuz özellik saysam da robot süpürge bugüne kadar aldığımız en doğru ev eşyasıydı. Daha ilk ayında bile “Şimdi bozulsa yarın gidip yenisini alırım.” dedim. Bundan sonra teknolojiye laf eden karşısında beni bulur 🙂

Eğer temizlik yapmaktan büyük keyif alıyorsanız, takıntılı derecede hijyen düşkünüyseniz sizi tatmin etmez muhtemelen. Fakat benim gibi zorunluluktan yapıp harcadığınız vakte üzülüyorsanız, hele de evcil hayvanınız varsa kesinlikle hayat kurtarıyor. Tekrar söylüyorum, hiç düşünmeden alın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

“Robot Süpürge Gerçekten Hayat Kurtarıyor mu?” yazısı hoşunuza gittiyse diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak isterseniz sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

DAHA SONRA OKUMAK İÇİN PINTEREST’E KAYDEDİN.

Eufy robovac 11s ürün incelemesi
Eufy robovac 11s ürün incelemesi

2 comments on “Robot Süpürge Gerçekten Hayat Kurtarıyor mu?

  1. Denemediğim için yorum yapmam zor fakat moplu kullanan arkadaşlarımız çok memnun olduklarını söylediler. Evde küçük çocuk varsa moplu tercih etmek daha iyi olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.