Yurt Dışında Yaşam Serisi – 1: Ne İşimiz Var Suudi Arabistan’da?

2017 senesinin Temmuz ayında hayatımızda köklü bir değişiklik yapmak üzere Uğur'la birlikte bir seçim yaptık ve kademeli olarak Bahreyn'e taşındık. Kademeli derken; Eylül ayında Uğur gitti, Aralık sonunda da Luffy ve ben yeni yuvamızdaki yerimizi aldık. (Luffy'i nasıl taşıdığımızı merak ediyorsanız onun yazısı "Yurt Dışına Evcil Hayvan Götürmek" yazısına bakabilirsiniz.) Anlayacağınız, yaklaşık 1 aydır Bahreyn'de yaşıyoruz. Fakat buraya adım attığımız gibi kendimizi Körfez ülkelerinin "Büyük Abisi"nde bulduğumuz için -ve bu durum özellikle yakın çevremiz tarafından büyük bir merak konusu haline geldiği için- bu yazının konusu Suudi Arabistan. Ülke hakkında bilgi vermeden önce çok sorulan sorulara teker teker cevap vermek istedim; neden buradayız, nasıl geldik, bize neler vaad edildi, Suudi Arabistan'da çalışma şartları neler, Bahreyn ne alaka?...Hepsini tecrübe ettiğimiz kadarıyla anlatmaya çalışacağım. Konuyla ilgili güncel videoları takip etmek için buraya tıklayarak Youtube kanalıma abone olabilirsiniz.


Ne İşimiz Var Suudi Arabistan'da?

Bu sorunun cevabı kısa ve öz; iş için buradayız. Ben şimdilik ev hanımı statüsüyle geldim ama olsun 🙂 Bundan yaklaşık 3-4 sene önce İstanbul'da yaşadığımız ve suyumuz çıkana kadar çalışıp süper mutsuz olduğumuz bir döneme dayanıyor her şey. İzmir'e taşınma kararı da aldıran çevresel faktörler ve antidepresanlık psikolojimiz "Yeter artık, gidelim buralardan!" dememize sebep oldu. Ne kadar ilginç(!) bir hikaye!.. "Neden Türkiye'den Göç Etmek İstedik?" yazısında bu konuyu uzun uzun anlattım.

Bana kalsa bu zamana kadar beklemeden soluğu ülke dışında alabilirdim ama Uğur biraz daha garantici bir karakter. Kötü anlamda söylemedim, kendisine hak veriyorum sonuna kadar. Bu yaşına kadar İstanbul dışında yaşamadığı için mevcut düzenini bırakıp yepyeni bir hayata atılmanın nasıl bir şey olacağını kafasında canlandıramadı. Ayrıca, ben de dahil pek çok insanın aksine, yaptığı işi gerçekten seviyordu ve her şeyi bırakıp gitmeyi göze alamıyordu. "O zaman nasıl bir orta yol buluruz?" diye düşündük ve şöyle yapmaya karar verdik: Uğur, çalışmakta olduğu uluslararası firmanın yurt dışındaki insan kaynaklarına mail atıp yurt dışında uygun bir pozisyon oluşması halinde değerlendirmek isteyeceğini iletti. İlerleyen dönemlerde de yılmadan ara sıra bu isteğini hatırlattı ki konu hakkında ciddi olduğumuz anlaşılsın.

Yaklaşık 3 senelik sessizliğin ardından, geçtiğimiz Mayıs ayında firmadan beklediğimiz mail geldi: Yurt dışında tam Uğur'a uygun bir pozisyon oluşmuştu. Gelen mail sonrasında bir taraftan Luffy ile halay çekiyor bir taraftan da ülke tahmini yapıyorduk. "İtalya mı acaba? Polonya olabilir, orada yeni bir yapılanma var. Bir de Kanada çıkıyormuş! Offff!" diye hayaller kurarken piyangodan Suudi Arabistan'ın çıktığını öğrendiğimiz anda suratımızda oluşan South Park bakışları...Sonrasında sinirden gülmeye başlamamız...Benim evin ortasında "Asssslaaaaa!!" diye çığlığı basmam...


Asla "Asla!" deme!

Suudi Arabistan'da yaşam şartları malum. Her ne kadar şeriat kanunlarının geçerli olmadığı, sadece yabancıların yaşadığı "compound"lar olsa da ve ülke olarak pek çok konuda yenilenme sürecine girmiş olsalar da hala bizim kafamızdaki insanlar için yaşamaya uygun olduğunu düşünmüyorum.

Ülkenin adını duyduğumuz anda teklife ikimiz de sıcak bakmadık doğal olarak ama Arap ülkelerinde çalışma konusundaki "Money talks!" gerçeğini de göz ardı edemedik. Dolayısıyla Uğur, konu hakkındaki endişelerimizi açıkça firmaya iletti ve ikna edilme sürecimiz başladı. Arabistan'da yaşamaya çok net karşı olduğumuzu anladıkları zaman şöyle bir öneriyle geldiler: "O zaman Bahreyn'de yaşayın."

Çalışacağı ofis Dammam şehrindeydi, yani Basra Körfezi kıyısında, Bahreyn'e bağlanan köprüye yarım saat mesafede. Dammam'da çalışan pek çok yabancının yaptığı gibi evimizi Bahreyn'de tutabileceğimizi söylediler. Uğur, her gün iş için Bahreyn'den Suudi Arabistan'a geçecekti. Biraz garip bir olay her gün ülke değiştirmek ama yapan birileriyle konuşunca imkansız olmadığını öğrendik çünkü Bahreyn, TC vatandaşlarına 30 güne kadar ücretsiz vize veriyor. Bahreyn'de yaşama fikri kafamıza yatmaya başladı, ne de olsa "Ortadoğu'nun Las Vegas'ı"ydı. Luffy'nin gelişinden tutun da benim çalışma ihtimalimin oluşuna kadar her anlamda daha avantajlıydı. Bölgede yaşayan insanlardan da hep olumlu şeyler duyunca "Bi' deneyelim o halde." dedik, "Ne kaybederiz?"


Suudi Arabistan'da Çalışma Şartları

Buradaki iş bulma sürecini öğrenmiş oldunuz. Biraz da çalışma şartlarından bahsedeyim...Firmalara göre farklılık gösteren uygulamalar olabileceği için baştan belirtmek isterim ki detayları Uğur'un çalıştığı yer özelinde anlatıyorum fakat okurken tahmin edebileceğiniz bazı kurallar ülke genelinde geçerli.

Burada çalışmanın en avantajlı kısmı maaşlar. Avrupa'nın çok üzerinde bir maaş ortalaması var. Abartıldığı gibi, her gelen 1 sene çalışıp emekli olacak kadar para kazanmıyor tabii ki ama en azından gelecek kaygısını ortadan kaldıracak, refah seviyenizi yükseltecek rakamlar telaffuz ediliyor. Maalesef yaşam da aynı oranda pahalı, özellikle de Bahreyn'de. Bize göre ucuz olan tek şey benzin. Haaa! Bir de hindistan cevizi ve avokado. Onun dışında kalan her şey minimum 2 katı fiyatına satılıyor. (Güncelleme: Mayıs 2019 itibariyle Türkiye'deki market fiyatları da Bahreyn'dekine ulaşmış durumda.)

Her çalışanın yıllık 30 gün izni var, 1 ay çalıştıktan sonra 2,5 gün izin alma hakkı doğuyor. Bu ne demek? Dini bayramların olduğu ayları dahil etmeden, her ay hafta sonunu 3 gün izinle birleştirip 5 günlük tatil yapma şansı var demek; 3 hafta çalışıp 1 hafta dinlenmek demek; motivasyonun tavan yapması demek. Fakat bir acı gerçek var ki o da Ramazan ve Kurban Bayramları dışında resmi tatilin olmaması. Ayrıca ucuz uçak bileti kavramının olmayışı da yürekleri dağlıyor ama olsun, ona da alışırız.

Türkiye'de yaşarken Suudi Arabistan'da iş bulmanızın o kadar kolay olmadığını da söylemek gerek. Burada devletin ciddi bir Suudileşme politikası var, her yabancı firmanın Suudi bir ortağı olmalı ve o firmada belli bir oranda Suudi çalışmalı. Açılan bir pozisyona, başka ülkeden gelen Müslüman birisini almadan önce minimum 50 gün iş ilanı yayımlanmalı gibi değişik kurallar var. Dolayısıyla firmalar öncelikli olarak Suudileri değerlendirmeye alıyor. Fakat bir gerçek var ki işi yapmayı bilenler genelde yabancılar. Buna rağmen bir Suudi, her zaman için bir yabancıya göre daha yüksek maaş alıyor; daha az tecrübeli olup tembellik sınırlarını zorlasa bile! (Güncelleme: 1.5 senenin sonunda Suudi Arabistan'daki çalışma hayatı ile ilgili hazırladığımız video burada.)

Suudi Arabistan'da Dammam'da hayat çöl kumul beyaz kum


Suudi Arabistan'da Ne Kadar Kalacağız?

"Ne zaman döneceksiniz?" sorusu aslında daha çok ebeveynlerimizin yönelttiği ve periyodik olarak tekrarladıkları bir soru ama konu açılmışken onu da yazayım; bilmiyoruz!

Şirketle vakit konusunda herhangi bir sözleşme yapılmadı. Tek anlaşma şu ki 2 sene içinde geri dönmek istersek, Uğur Türkiye'deki işine kaldığı yerden devam edebilecek. Tamamen deneme amaçlı geldik. "1 sene deneyip görürüz, yapamazsak geri döneriz, seversek yaşamaya devam ederiz." dedik. Bahreyn'de yaşam konusunda ilk izlenimlerimiz çok olumlu ama zaman ne gösterecek bilemeyiz.

Ne zaman geri döneceğimiz belli olmadığı için ikişer valiz kıyafet dışında Türkiye'den hiçbir eşyamızı getirmedik, Bahreyn'de eşyalı bir ev kiraladık. Benim gibi evine çok düşkün birisi için garip bir deneyim. Merak ederseniz "Bahreyn'e Taşınma ve Ev Detayları" yazısına bakabilirsiniz. İzmir'deki eşyalarımızın bir kısmını sattık, kalanları çok daha ufak bir eve taşıdık. Kısa süre sonra isyan edip geri dönmeye kalkışırsak tekrar taşınma derdiyle uğraşmak istemedik. (Size Uğur'un garantici bir karakter olduğunu söylemiştim :))


Peki, Ben Ne Yapıyorum?

Uğur'un yerine fazlasıyla konuştuğuma göre biraz da kendi durumumdan bahsedebilirim sanırım. Suudi Arabistan'da geçirdiğimiz 10 günün sebebi, bana oturma izni çıkartmak içindi. Fırsattan istifade edip bulunduğumuz sürede ufak çaplı keşifler de yapmaya başladık. Artık Suudi Arabistan'da yaşamak için iznim var ama çalışma iznim yok. Bahreyn'de ise teknik olarak "turist" statüsünde bulunuyorum. 30 günlük vizem bittikten sonra tekrar Suudi Arabistan'a gir-çık yapıp Bahreyn vizemi yenileyeceğim. Bahreyn'den uzun süreli vize veya oturma izni alana kadar her ay bu işlemi tekrarlamam gerekiyor.  (Güncelleme: 1 senenin sonunda Bahreyn'den oturma izni almayı başardık. Detaylı yazısı burada.)

Bahreyn'de çalışma iznim olmasa bile çalışma imkânı bulabilirim. İlerleyen günlerde -kendi alanımda olmaz belki- bir yerlerde çalışma deneyimi edinmek istiyorum ama nasıl bir süreçle karşılaşacağım konusunda en ufak bir fikrim yok. Duyduğumuza göre burada "referans" adı altındaki "torpil" konusu Türkiye'den de betermiş. Evi kiraladığımız emlakçı ve apartman görevlisi dışında kimseyi tanımadığımı düşünürsek önüm çok açık(!).

(Güncelleme: İş konusunu istediğim gibi çözemediğim için kendi işimi yapmaya uğraşıyorum. Şu an okuduğunuz blog artık benim gelir kapım. Önümüzdeki sene blog yazıları arasına "Nasıl blog yazarak para kazanılır?" yazılarını eklemeyi hedefliyorum:))

Suudi Arabistan'da


Diğer Sorulara Kısa Kısa Cevaplar

* Umreye gitmedik, şu anda gitmeyi düşünmüyoruz, süreçler hakkında henüz bilgim yok.

* Suudi Arabistan'da oturma izni olanlar, sıraya veya çekilişe katılmadan Hac zamanı Mekke'ye gidebiliyormuş ama sadece 5 senede bir.

* Çok yeniyiz ama Bahreyn'de keyfimiz yerinde, açıkçası bu kadar mutlu olacağımızı tahmin etmiyorduk. Bununla ilgili de detaylı bir yazı yazmam şart oldu. Şimdilik cevabım şu: Evet, Bahreyn'de yaşanır, hem de çok güzel yaşanır. Bahreyn'deki yaşam hakkında çok sorulan soruların cevaplarını videoda bulabilirsiniz.

* Bahreyn'de yaşamak için Arapça bilmeye gerek yok, İngilizce bilmek yeterli fakat Suudi Arabistan'da en azından belli başlı kalıpları ve rakamları öğrenmek lazım. Yoldaki trafik tabelaları bile sadece Arapça yazıyor, geldiğimiz gibi rakamları ezberlemek zorunda kaldık. (Zorunda kalmak kötü değil aslında, yeni bir dil öğrenmeye her zaman için sıcak bakıyorum.)

* Suudi Arabistan'ı yaşamak için değil ama seyahat etmek için oldukça ilgi çekici buldum. Turizm yok denecek kadar az olduğundan dolayı saf bir kültür deneyimi yaşamak isteyenlere göre ideal yerlerden birisi olduğunu düşünüyorum. Bulunduğum her dakika yepyeni bir şey öğrendim. AVM'de oturup gelip geçeni seyretmek bile çok farklı bir his uyandırdı. Oturma iznimden faydalanarak sık sık farklı bölgelerini ziyaret etmeyi planlıyoruz.


İlginizi Çekebilecek Yazılar

Bahreyn'de Maaşlar ve Asgarî Ücret Detayları »

"Bahreyn'de Çalışmak" İle İlgili Yanlış Bilinenler »

Bahreyn'de Ramazan Ayı Nasıl Geçiyor »

"Yurt Dışında Yaşam Serisi-1: Ne İşimiz Var Suudi Arabistan'da?" yazısı hoşunuza gittiyse yurt dışında yaşam ile ilgili yazıları okumak için tıklayın.  Diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak için sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilirsiniz.

20 comments on “Yurt Dışında Yaşam Serisi – 1: Ne İşimiz Var Suudi Arabistan’da?

 1. Sevgili Kübra. Merhaba. Sizi youtube seyahat videoları, yurt dışı yaşam videoları seyretme merakım sayesinde keşfettim. Bilmenizi istedim, size yazmak, sizinle iletişim kurmak ve birbirimizin varlığından karşılıklı haberdar olalım istedim:) Yaşam tarzımız, dünya görüşlerimiz, aile hayatımız muhtemel o ki bambaşka . Lakin sen şu an benim hayal ettiğim şeyleri yaşıyorsun. Ben uzun zaman önce hayal etmeyi bırakıp standart Türk usulü memuriyet kıymeti bilip hayatına devam etmeyi öğrenmeye çalışmaya adapteyim, umarım başarabilirim. Yine de bazen içim kıpır kıpır edince kendimi videolar seyrederken buluyorum ve sizi tanımış olmak, izlemek, hayatınıza şahit olmak beni inanılmaz mutlu ediyor. Sizi görmek bana keyif veriyor, iki zıt insan olsak da sizi nedensiz bir şekilde sevdim..

  1. Merhaba. Yorumunuz beni çok ama çok mutlu etti! Uzaktan da olsa size dokunabildiysem ne mutlu bana! Bunları kendinize saklamayıp benimle paylaştığınız için de ayrıca çok teşekkür ederim. Kim bilir belki zamanla -benden olmasa da- hayalinizi gerçekleştirecek ilhamı da bulursunuz. Zıt yaşam tarzları veya dünya görüşü hiç önemli değil, eminim bambaşka konularda ortak bir bakış açımız vardır 🙂 Huzurlu ve sağlıklı günler diliyorum. Sevgiler.

 2. Merhabalar yazınızı okudum güzel ve açıklayıcı uzun zamandır medikal sağlık üzerine özel firmada klinik destek ve satiş pazarlama olarak çalıştım önceden burdaki şartlarım cok güzeldi fakat artik kriz piyasanın kotu olmasından dan dolayı işsiz kaldim şimdi bakiyorum ve hiçbiryerde iş bulamiyorum bulduğum iş imkanlari ancak ev faturalarina anca yetiyor ve böyle bir imkanda nasil yasanir bilemiyorum artık yurt dişı işlerine bakiyorum her işi yapabilecek pozisyondayim ben burda ameliyatlarda bulunan biriyim ordaki pozisyonda hic farketmez ve bununla ilgili bir bağlanti kurmak istiyorum yardimci olabilirmisiniz teşekkür ederim

 3. Merhabalar beni bir global şireket şoför olarak Suudi Arabistan da çalıştırmak istiyor
  Benim ailem Türkiye de ben orada çok zor olucagını düşünüyorum benim ailem ile orada olmak için neler yapmalıyım şirketin lojmanı var ama aile lojmanı var mı onu bilmiyorum yada düşünüyorum önce ben arabistan a gidip sonra dan ailemi yanıma alabilir miyim bu süreçte bizi nasıl zorluklar karşılıcayak sonuçta orada şoförlük yapıcam 2000 bin avro maaş cok iyi bir rakam
  Bizi biraz aydınlatırsanız çok memnum olurum

  1. Merhaba. Aileniz için şirket onayı ile aile vizesi almanız lazım. O nedenle önce şirket ile görüşün, yapabilir misiniz diye. En azından sponsorluk için onay kağıdını vermeleri gerikir. Vize ücretleri biraz pahalı, onun ödemesini sizin yapmanızı isteyebilirler; onu da öğrenmelisiniz. Sizin oturum izniniz çıktıktan sonra aileniz için vize başvurusu yaparsınız. Bu süreç 3-6 ay sürebilir.

  2. 🙂
   2000 euro maaş değildir o.
   20 küsür yıllık arabistanlı olarak yazıyorum.
   Gideceksende tek git sonra alırsın aileni yanına..
   Ben müdür pozisyonu terk edip avrupaya kapak atmaya çalışıyorum.

 4. Merhaba yazınızı ve bloğunuzu çok beğendim. Ben İngilizce öğretmeniyim ve suudi bir öğretmenimizle konuşarak orada çalışma ve yaşama kararı aldım. Sizce iş bulma imkanım olur mu? Geçinebilir miyim?

  1. Merhaba. Beğenmenize çok sevindim. İş bulma imkanınız olabilir tabii ki fakat iş bulmadan gelemezsiniz, öncelikle bir işveren size sponsor olmalı. Geçinme durumunuz da tamamen aldığınız ücrete bağlı. Şu aşamada ne desem yalan olur.

 5. Merhaba , Jeddah shipyard firmasında iş teklifi aldım ve çok kararsızım.Eşim meksikalı kendisi aslen mimamr ancak türkiyede ispanyolca öğretmenliği yapıyor.Sertifikası ve deneyimi mevcut.İlk sorum onun için iş olanağı nasıl olabilir.2. olarak 2 kişi rahat bir yaşam için nekadar para gerekir?Bu sorumun sebebi tahmin edebileceğiniz gi buradaki işimi bırakıp geldiğimde gerçekten kenera para koyabilecekmiyim?

  1. Merhaba;
   Eşiniz freelance olarak İspanyolca öğretmenliği yapabilir belki. Farklı sektörlerde çalışan expat kadınlar da var ama mevcut Suudileşme politikası iş bulmayı biraz zorlaştırıyor. Kesin bir şey diyemiyorum maalesef.
   Eğer compound’da kalacaksanız Cidde’dekilerin çok iyi olduğunu duydum fakat biraz masraflı. Haneye giren para 15.000 SAR olursa 2 kişi rahat geçinirsiniz diye tahmin ediyorum.

   1. Alakanız için çok teşekkür ederim.Açıklayıcı ve yararlı oldu bu cevabınız.Bir sorum daha olacak ,aslında benden çok eşimin sorusu 🙂 Kapanması gerekecek mi? Tek başına istediği gibi gezme olanağı olacak mı?

    1. Rica ederim 🙂 Eşinizin açık alanda abaya giymesi zorunlu ama başını kapatmasına gerek yok. Tek başına gezebilir, ehliyet alıp araba kullanabilir, taksiye binebilir. Compound’da kalırsanız eğer, compound içinde istediğni giyebilir, denize veya havuza girebilir.

     1. Çok teşekkür ederim.Bloğunuz ve videolarınız çok yararlı bu arada başarılarınızın devamını dilerim..

   2. Selam, verdiğiniz tutarlar biraz gelişi güzel olabilir mi? 15bin SAR; 4000USD yapar, expat insan en az 2000 USD de kenara atmak ister (yurt dışı çalışmanın amacı paradır zaten); toplamda 6000 USD yapar. Bu tutarlar Avrupa insanında bile yok. Kaldı ki hangi expat Türk 6000 USD net aylık alabilsin -illaki birkaç pozisyon vardır- ama genel olarak ya iyi gözlemleyememişsiniz ya da bildiğin sallamışsınız…

    1. Dikkat ederseniz 2 kişilik aile uzerinden yorum yapıp “haneye giren para” diye belirtmişim. Kaldı ki aylık 15.000 SAR Türk expat için absürt bir rakam değil. Buraya zaten yeni mezun expat alınmıyor, beyaz yakalıların hepsi belli bir tecrübeye sahip ve ona göre yüksek pozisyonlarda işe başlıyorlar. Ama siz daha iyi bilirsiniz tabii…

    2. 6000 dolar buralar icin buyuk paralar degil. (10 yıldır birkac arap ulkesinde yasamıs olup su anda da Bahrain de yasıyoruz..) Bence siz iyi arastırmamıssınız.. Tabi her calısanın aldıgı ucret aynı olmaz ama buralar cok pahalı yerler.bu dogrultuda kazanclar da yuksek olmalı.sadece burada yasayabilmek icin bile..

 6. Merhaba Bende ayni seylerden muzdaribim 2 saattir buyuk zevkle ve kendi turumu bulmus gibicesine sevinerek okudum. pilot olabilmek icin arabistanda calismayi dusunuyorum .. riyadda bir otelde bilemiyorum bugun ogrendim carsaflami gezecegim,izinsiz otobuse binecekmiyim tek basima olacagim birde .. 28 yasindayim ..

  1. Merhaba. Yabancı kadınlarda izin olayı daha rahat. Tek başınıza ulaşım sağlayabilirsiniz. Zaten artık araba da kullanmanız serbest. Baş açık gezebiliyorsunuz ama abaya şart. Çarşaftan biraz daha farklı abaya. Kıyafetin üstüne giyilen uzun tunik gibi, pardesü gibi düşünün. Onu her kadının giymesi zorunlu maalesef. Çok açık görüşlü insanlar da var, kadını insandan saymayan da var. Sıkıntı yaşayacağınız yerler olacaktır ama eskisi kadar göz korkutan bir ortam yok.

 7. Öncelikle gerek Instagram paylaşımların gerekse blogda verdiğin bilgilerle Arap ülkeleri hakkında genel algımın yanlış olduğunu fark ettim. Aslında senin de “asla” dediğin gibiydi fikrim ama deneyimlerinizi okudukça kendi ülkemdeki mutsuzluğu bile pozitife çevirebilecek potansiyelde olduğunu düşünmeye başladım. Son dönemde göç eden birçok arkadaşım oldu ve gidipte pişman olanı daha görmedim, umarım sizde deneme sürecinizi iyi şekilde tamamlarsınız 🙂

  1. Güzel dileklerin için çok teşekkürler Egecim 🙂 Bizde de durum farklı değildi, göç eden herkesten olumlu şeyler duyduk. Suudi Arabistan’ı hala bunun dışında tutsam da Bahreyn kesinlikle kafamızdaki Arap coğrafyasına benzemiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.