Bildiğiniz gibi, mevcut nüfus cüzdanımız yakın zamanda çöp olacak, onun yerini ise yeni çipli kimlik kartı almaya başladı bile. Çoğu alanda eski nüfuz cüzdanımızla işimizi halledebiliyoruz ancak özellikle pasaportsuz gidilebilen ülkelere giriş için yeni kimlikler zorunluluk haline geliyor. (Kuzey Kıbrıs ve Gürcistan henüz aramıyor fakat Ukrayna'ya girişte yeni çipli kimlik kartınızın olması gerekli.) Daha önce yazdığım "Uluslararası Ehliyet Nasıl Alınır?" yazısı çok fazla okunduğu için, yeni kimlik kartımı alır almaz onun da detaylarını yazmaya karar verdim.

BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Çipli Kimlik Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çipli kimlik kartı çıkarttırmak için başvuruyu İlçe Nüfus Müdürlüklerine yapmanız gerekiyor. Doğrudan Nüfus Müdürlüğüne gidip talebinizi iletebilir veya gitmeden önce başvuru için randevu alabilirsiniz. Bu noktada unutmamanız gereken iki detay var: Birincisi, randevusuz giderseniz çok uzun süre sıra beklersiniz. İkincisi, her ilçedeki Nüfus Müdürlüğü çipli kimlik başvurusu kabul etmiyor. O nedenle en rahat yol, internet üzerinden veya telefon ile randevu almak.

Çipli Kimlik Kartı

Çipli Kimlik Kartı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

* Nüfus cüzdanı veya kimlik yerine geçebilecek fotoğraflı bir belge (sürücü belgesi, basın kartı gibi)

* 1 adet 5x6 ebadında biometrik fotoğraf : Son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalı. Vize veya pasaport için çekilen biometrik fotoğrafların boyutu uygun değil. Fakat yeni ehliyet başvurusunda kullanılan fotoğraf uygun.

* 16 TL çipli kimlik bedeli (Kayıp nedeniyle yapılan başvurularda bu bedel 32 TL)

Çipli Kimlik Kartı Randevusu Nasıl Alınır?

* Internet sitesi üzerinden başvuru

Çipli kimlik kartı randevusunu internetten almak için yapmanız gereken ekimlikrandevu.nvi.gov.tr adresini tıklayıp oradaki randevu alma adımlarını izlemek. Elbette bu hususta da ufak uyarılarım var:

- Randevu almadan önce adres bilgilerinizi Nüfus Müdürlüğünde kayıtlı olduğu şekilde hazır bulundurun. Bu ne demek? Örnek vereyim; sizin gündelik hayatta kullandığınız "Cağaloğlu Apartmanı", sistemde "Kapı No:1022" benzeri şekilde gözükür, ikametgah belgesi veya seçmen pusulasında denk gelmişsinizdir. İnternetten alacağınız randevuda adres bilgisi olarak sistemdeki halini girmeniz gerekiyor.

- Her ilçeden randevu alınamıyor. Buna göre, gidişinizin en rahat olacağı bir Nüfus Müdürlüğünü seçebilirsiniz.

- Eş, çocuk veya ebeveynlerinizin adına da internetten randevu alabilirsiniz. Öyle bir niyetiniz varsa, randevu alma adımlarının en başında, başkası adına da randevu alacağınızı belirtmelisiniz. Aksi halde saniyeler içerisinde seçtiğiniz gün/saat randevusu dolabileceği için ilave kişilere aynı zamanda randevu alamama durumunuz ortaya çıkar.

* Telefon ile başvuru

İnternet üzerinden randevu almayla uğraştığınıza değmeyecek kadar basit bir randevu alma yöntemi. 199 numaralı telefonu arayarak, adres detayı vermenize gerek kalmadan hem kendinize hem de tanıdıklarınıza randevu alabilirsiniz.

Çipli Kimlik Kartı Alma Aşamaları

- İnternet veya telefonla size uygun olan gün ve saatte randevunuzu alıyorsunuz.

- Randevu saatinizde ilgili Nüfus Müdürlüğüne gidiyorsunuz. 15 yaşından büyük her vatandaşın bizzat kendisi gitmeli. Tam saatinde gitmeniz önemli. Erken gitmeniz, erken işlem yapabilmenizi sağlamıyor ne yazık ki.

- Sıranız geldiği zaman, iki elinizin taraması yapılıp sisteme işleniyor. Diğer işlemler bitince de bir zarf içerisinde Kimlik Şifresi veriliyor. (Günümüzde bu şifre henüz bir işe yaramıyor. 2-3 sene içinde şifreli sisteme geçildiği zaman o zarflar çıkacak ortaya.)

- Basılan kimlik kartınız posta yoluyla evinize gönderiliyor. Eğer sizin adınıza kimliği başkası teslim alacaksa, başvuru esnasında bunu mutlaka belirtmeniz gerekiyor.

- Peki, çipli kimlik kartı ne kadar sürede çıkar? Yoğunluk durumuna göre 15-20 gün içerisinde basılıp eve teslim edilmiş oluyor. Evde teslim edecek kimse bulunmazsa, kimliğiniz bağlı bulunduğunuz Nüfus Müdürlüğüne teslim ediliyor.

Dikkat!

Eski nüfus cüzdanları, yeni çipli kimlik kartı çıkana kadar geçerli ancak yenisini aldıktan sonra geçerliliğini yitiriyor. Bu esnada bütün kurumlara, sizin artık yeni kimlik kartı sahibi olduğunuz bilgisi iletiliyor. Dolayısıyla, yeni kimlik kartınız elinize geçtikten sonra eski nüfus cüzdanınızı kesinlikle kullanmamalısınız.

Mevcut nüfus cüzdanları 2020 senesine kadar geçerli. Son güne bırakmadan şu dönemlerde aradan çıkartmak bence en iyisi.

"Çipli Kimlik Kartı Nasıl Alınır?" yazısı hoşunuza gittiyse diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak için sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

1 Response

  1. Kasım 20, 2017

    […] Çipli Kimlik Kartı Nasıl Alınır? | Başvuru Detayları | Kurumsal Turist Kasım 3, 2017 […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir