Yurt Dışında Yaşam Serisi-3: Bahreyn’e Taşınma ve Ev Detayları

Bugün Bahreyn'e taşınalı tam 5 ay olmuş! Çok klasik bir cümle olacak ama gerçekten zaman nasıl geçti, biz nasıl bu kadar hızlı adapte olduk, hiç anlamadım. Geldiğimiz gibi kendimizi gezmelere verince -Uğur'un buradaki yıllık izin bolluğundan gözümüz döndü ve soluğu önce Nepal'de, sonra Çekya'da aldık- aylar önce yazmaya niyetlendiğim yazı da bu zamana kalmış oldu. Herkesin merak ettiği "Bahreyn'de hayat" konusuna detaylı giriş yapmadan önce içimi döktüğüm Bahreyn'e taşınma sürecimizi anlatayım.

Bahreyn'den çektiğimiz videoları takip etmek isterseniz kanala abone olabilirsiniz. 

Birinci Adım: İzmir'deki Evi Boşaltma

Bahreyn'e taşınma durumumuz ortaya çıktığı anda bizi strese sokan en büyük konulardan birisi elbette eşyaların akıbetiydi. (Diğeri ise köpeğimiz Luffy'nin taşınmasıydı. "Yurt Dışına Evcil Hayvan Götürmek: Bahreyn Yolcusu Luffy" yazısında detayları anlattım.) Eşyalarımızı kesinlikle Bahreyn'e taşımamaya karar vermemiz 3 saniye bile sürmedi, orada problem yok. Çünkü Uğur, süreli bir sözleşme ile gitmiyor; yani ne kadar kalacağımız veya kalmayacağımız belli değil. Bahreyn'i sevmeyeceğimize o kadar inandırmışız ki kendimizi, aklımızın bir köşesinde hep bir sene sonra dönme ihtimalimiz var. O nedenle, zaten bir kısmı IKEA'nın dandik ürünleri olan ve evliliğimiz boyunca 3 taşınma gören eşyaları bir de yurt dışına götürüp ziyan edemeyiz. Öyleyse, kirada oturduğumuz 4 katlı evi dolduran eşyalarımızı ne yapacağız?

Önümüzde farklı alternatifler var fakat hepsi aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık! "Kaldığımız eve kira ödemeye devam edip evi aynen bırakıp gidebiliriz." dedik ama ya Bahreyn'de uzun süreli kalmaya karar verirsek? Bir de boşu boşuna kira vermek biraz saçma. Ayrıca bahçeli ev olduğu için geçen sene termit (karınca değil, termit!) dadanmıştı, mesela. Yine öyle bir şey olursa ve biz yokken bütün evi sararsa...Derken bu çözümü çöpe attık.

"Depo kiralayıp eşyaları oraya bırakabiliriz" dedik ki bu bence en mantıklı seçenekti. Çok profesyonel depolama firmaları var, taşıma firması gibi gelip bütün evi toplayıp, paketleyip, depoya götürüp aylık ücret karşılığında sizin için ayrılan bir bölümde eşyalarınızı saklıyorlar. Fakat o kadar çok eşyamız var ki yaptığımız hesaplamalara göre aylık minimum 750 TL ücret vermemiz gerekiyor. Bir de Uğur'un, özellikle iş hayatında edindiği tecrübelere dayanarak, hiç bir Türk firmasına güvenmeme gibi bir huyu var. "Sel gelir, depoyu su basar, eşyaların başına bir şey gelir..." diye endişeleniyor ve biz bu alternatifi de eliyoruz.

Ne yapacağız?...

Tedirgin, aşırı heyecanlı, bir bilinmeze doğru yola çıkma hazırlığı yaptığımız için bir o kadar meraklı ama korkak olduğumuz, duygu geçişlerinin tavan yaptığı bu dönemde aklımdan geçen çözüm şu: Yakmak! İyice delirmişim, "Vallahi, hepsini atalım kurtulalım." diyorum sürekli. Sonra, ayaklarımıza kara sular inene kadar Şişhane'nin arka sokaklarını arşınlayıp bulduğumuz tavan aydınlatmalarını, seyahatlerden özenle topladığımız tablolaları, el yapımı bibloları, hevesle tasarlayıp ürettirdiğim barı, her temizlik sonrası Luffy'nin üstüne çiş yapmayı adet haline getirdiği koltuğumuzu düşünüyorum. Uğur'la birlikte olduğumuz yılların tüm yaşanmışlığını üzerinde barındıran eşyalarımızı nasıl atarım?! Atmayı geçtim, bırakıp gitme düşüncesi bile yeterince sarsıcı.

Uzun uzun tartışmaların ardından çözümü eşyaları azaltıp daha küçük bir eve geçmekte bulduk, en azından daha az kira öderiz. İstanbul'da olduğu gibi, İzmir'de de şehir merkezinde hem ev fiyatları hem de kiralar çok yüksek. Fakat şehir merkezinden uzaklaştıkça rakamlar ciddi oranda düşüyor. Uzaklığı hiç göz önünde bulundurmadan en ucuza ev kiralayabileceğimiz yerlere bakınmaya başladık. Bu esnada, hayatta şimdiye kadar aklımızın ucundan bile geçmeyen (daha doğrusu GEÇEMEYEN!) ev alma işini masaya yatırdık, boşu boşuna kira vermek yerine kredi çekip ev sahibi olmak çok daha mantıklı geliyordu. Biraz şansımız da yaver gitti sanırım ve kredi desteğiyle bir projenin indirime giren son dairesini almaya karar verdik.

Sıra geldi eşyaları azaltmaya...

Bizim ev ikinci eşya deposu gibi. Kimin kullanmadığı neyi varsa, lazım olur diye bizde 🙂 Evlendikten sonra da doğru düzgün çok fazla eşya almadık, hep annelerimizin eskilerini kullandık, çamaşır makinesi Uğur'un anneannesinden mesela! Seyahate para ayırmak böyle bir şey işte. Neyse...Onların bir kısmını ihtiyaç duyanlara iade ettik ama baza, yatak, masa, fırın gibi büyük eşyalar elimizde kaldı. Hayalimiz şu: Sahibinden.com' a ilan verip satacağız. En kötü ihtimalle bir spotçu ile anlaşıp ona vereceğiz topluca.

O zaman buyurunuz gerçekler. Uzun bir bekleyişin ardından fazla eşyaları sahibinden.com' dan kimseye satamadık. Mesaj atan bile olmadı neredeyse. Konuşmaya gittiğim tüm spotçular, satmayı bir kenara bıraktım, "Bu kadar eşya için araç göndermeye bile değmez." diye cevap verdi. Çöpün yanına bile koyamayacağımız kadar ağır olan eşyalar bir güzel elimizde kaldı! En sonunda bir gece, ilandaki tüm eşyaların fiyatını 5 TL yapıp hepsini gelip alana ücretsiz vereceğimi söyledim. Sabaha kadar 50 tane mesaj geldi. İçlerinden en derli toplu Türkçe ile yazılmış olana cevap yazdım ve ertesi gün eşyalardan kurtulmuş olduk.


İkinci Adım: Bahreyn'de Ev Bulma ve Kiralama

Ben sadece whatsapp'tan gelen fotoğraflara bakarak dahil olduğum için, bu aşamayı çok rahat atlattığımı söyleyebilirim 🙂 Bahreyn'e gitme süreci hem vize işlemleri hem de Luffy'nin taşınma prosedürü gereği bizim düşündüğümüzden bağımsız ilerledi. Zaten Suudi Arabistan'a çalışmaya giden bir erkeğin, eşini ve çocuklarını da aynı anda yanında götürmesi imkansız çünkü önce çalışan kişiye oturma izni çıkıyor, o oturma izni üzerinden aile bireylerine vize çıkıyor. O nedenle Uğur, Eylül ayında giderken bizim gidişimiz Aralık ayının sonuna kaldı.

Bu süre zarfında Uğur, ilk ayını Suudi Arabistan'da şirketin karşıladığı bir otelde geçirdi ve aynı zamanda Bahreyn'de eşyalı kiralık ev aradı. Sanmayın ki günlerce ev aradı, 2 kez gidip geldi ve evi tuttu. Hayatım boyunca defalarca ev değiştirmiş birisi olarak ev arayıp bulma aşamasının çok çok rahat geçtiğini söyleyebilirim.

Bahreyn'e taşınma

Bahreyn'de çalışmadığımız halde nasıl ev kiraladık?

Suudi Arabistan'da çalışıp Bahreyn'de yaşayan çok fazla aile var, özellikle Avrupalılar bu yöntemi tercih ediyor. İki ülke de bu durumun bilincinde. Suudi Arabistan oturma izni (iqama) ile Bahreyn'de ev kiralayabiliyorsunuz. Yabancılara yönelik kiralanan evlerin çok büyük bir kısmında kira bedeline tüm masraflar (elektrik, su, internet) dahil. O yüzden devletle hiçbir işiniz olmuyor. Bahreyn'de oturma izniniz olsa bile bu masrafları kendi üstünüze almayı istemezsiniz çünkü yabancılara kesilen fatura ile yerlisine kesilen fatura farklı.

Bahreyn'de eşyalı kiralık ev sayısı tahmin edemeyeceğinizden de fazla. Bazı evler "full furnished"; yani evde, mutfaktaki çatal-bıçağına kadar her malzeme mevcut. Bazı evler ise "semi-furnished"; içinde sadece belli başlı beyaz eşyalar, yatak ve dolap var. Geldiğimiz gibi ev eşyasına deli gibi bir masraf yapmak istemediğimiz için "full furnished" bir evin bizim için daha iyi olacağına karar verdik ve bu alternatiflere yöneldik.

Luffy'i nasıl kabul ettiler?

Köpekle birlikte bir Arap ülkesinde, hele de eşyalı bir ev bulma konusunda ciddi endişelerimiz vardı. Üzülerek söylüyorum ki İzmir'de bahçeli ev aramamıza rağmen köpeğimiz olduğu için çok sıkıntı çekmiştik. Maalesef köpek sahiplerine kimse ev kiralamak istemiyordu. Bahreyn bu konuda müthiş rahat bir yer. Köpek olduğu için kabul etmeyen bir iki tane ev sahibi oldu ama haftalarca ev arayışı içine girmek zorunda kalmadık. Adamların zaten geçim derdi ve para sıkıntısı yok, çoğu kişi malına düşkün değil. Ev sahibi, eşyalara zarar gelirse bir sonraki kiracı için hepsini yenileyebiliyor. Bizim anlaştığımız ev sahibi de bu standartlarda birisi olduğu için, eve ziyarete geldiğinde köpekle aynı ortamda bulunmayı istemeyecek bir inanca sahip olmasına rağmen, köpeği hiç sorun etmedi. Zaten, eski kiracının da kedisi varmış, zarar gören eşyaya alışkınlar.

Bahreyn'de hangi bölgeyi tercih ettik?

(Bu kısmı bu taraflara gelmeyi düşünenler için yazıyorum, atlayabilirsiniz :)) Bahreyn, yabancıların çok fazla olduğu bir ülke, expat bölgeleri de aynı oranda fazla. Bizim için en kritik konular Uğur'un her gün Suudi Arabistan'a gideceğini göz önüne alarak gümrüğe yakın olması, evin çevresinde Luffy'i gezdirebileceğim rahat bir alanın olması ve arabasız olduğum için yürüme mesafesinde bir AVM'nin olmasıydı. Bunu en iyi karşılayan bölge de Sar oldu. 5 ayın sonunda gönül rahatlığıyla hiçbir sıkıntı yaşamadığımızı söyleyebilirim.

Eğer Uğur Bahreyn'de çalışıyor olsaydı tercihimiz kesinlikle Amwaj veya Seef olurdu. Bu bölgeler deniz kenarında, genellikle Avrupalı ve Amerikalı yabancıların yaşadığı yerler. Gerek bölgenin çehresi gerekse evlerin içi bakımından daha modern. Bazı evlerde kira bedeline haftalık ev içi temizlik hizmeti de dahil. Başkent Manama'ya ve her ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz merkezlere çok yakın olduğu için uzaktan bakınca bize iyi gibi geldi açıkçası.

Bahreyn'de ev kiraları

Bahreyn, Suudi Arabistan'a göre daha pahalı bir ülke olsa da bir Dubai değil. Pahalı ve ucuz olan şeylere başka bir yazıda tüm detaylarıyla değineceğim ama ev konusunda ülkedeki maaş ortalamasını düşünerek bir değerlendirme yaparsak "aşırı pahalı" demek biraz haksızlık olur.

Burada lüksün sınırı yok arkadaşlar. İsterseniz, maddi durumunuz uygunsa denize sıfır bir villada, evinizin önüne teknenizi, jet skinizi park edip de yaşayabilirsiniz. Onların fiyatlarına hiç değinmiyorum. Yukarıda saydığım bölgelerde mütevazi ve standart bir apartman dairesinde 120 metrekare bir evi, full eşyalı olarak ortalama 400 BHD'ye kiralayabilirsiniz. Evin boyutu küçüldükçe ve eşyasız seçeneklere gittikçe bu rakam düşer. Deniz manzarası, apartman içinde havuz veya spor salonu gibi özellikler eklendikçe rakamlar yükselebilir. Fakat dediğim gibi bu rakamlara tüm giderler dahildir. Şubat ayından beri evde klima çalışıyor, ne kadar elektrik masrafı oluşturduğunu merak ediyorum açıkçası.

Bahreyn'de kiralar ve faturalarla ilgili güncel bilgiyi aşağıdaki videoda bulabilirsiniz.


Üçüncü Adım: İzmir'den Bahreyn'e Taşınma

İşin en kolay kısmı ise İzmir'deki evden çıkıp, Bahreyn'deki eve geçmemizdi. Birer büyük valiz kıyafet dışında yanımıza başka hiçbir eşya almadık ve resmen tatile gider gibi taşındık. Bu 5 ay süre içinde neredeyse hiç kıyafet alışverişi yapmadık. İhtiyaç hissetmediğimiz için elimizdekilerle idare ediyoruz. Haziran ayında İzmir'e tekrar gittiğimizde birer valiz daha eşya alıp getirme niyetimiz var. Gelecek olanlara bu konuda verebileceğim tek tavsiye şu: Şimdiki aklım olsa ülkeyi çok sıcak diye düşünüp yazlık kıyafet koymak yerine daha çok kışlıklara ağırlık verirdim. Dışarıda hava 45 dereceyken kapalı mekanda kazakla gezdiğim zaman oluyor çünkü yaz-kış o klimalar hep çalışıyor ve kapalı alanlar aşırı soğuk oluyor.

Bahreyn'e taşınma işini tamamladıktan sonra ilk yapmamız gereken iş Türk Konsolosluğuna gidip yurt dışı adres beyanında bulunmakmış. Maalesef bilmediğimiz için bu konuda çok geç kalmışız. Bu tip fırsatları hiç kaçırmayan devletimiz Uğur'a hemen GSS Prim Borcu çıkarttı. Türkiye'ye döndüğümüzde bir de onu sildirmekle uğraşacağız. Eğer yurt dışına taşınma planınız varsa bu konunun aklınızın bir köşesinde bulunmasını tavsiye ederim.

Bahreyn'deki evin sıkıntıları

Buradaki yaşantımızdan ve oturduğumuz yerden tahminimizin çok ötesinde memnunuz ancak hiçbir şey mükemmel değil elbette, görmezden geldiğimiz bir takım sıkıntılar var. Bunlar bizi pek etkilemese de bazı insanlar için problem teşkil edebilir diye kısaca bahsetmek istedim.

Bulaşık makinemiz yok, baktığımız diğer kiralık evlerde de yoktu. "Kendimiz alalım." desek evde bulaşık makinesini koyacak yer de yok. Banyolarda priz bulunmadığı için çamaşır makinesi mutfakta duruyor. Seneler sonra elde bulaşık yıkamaya başlamak sorun değil ama ciddi bir su sarfiyatına sebep oluyor.

Tozlanma meselesi bizim oturduğumuz eve has bir sıkıntı değildir diye düşünüyorum. Çölde yaşıyoruz neticede. Hava ne kadar sıcak olursa olsun evin havalanması için hergün pencere açıyorum ve o minicik çöl tozları her köşeye doluşuyor. Dışarı çıktığımızda bile üzerimizde o tozları evin her yerine taşıyoruz. Camlar ise tam bir kabus! Temizlik konusunda titiz bir kişinin her gün evi temizlemesi veya temizletmesi gerekebilir.

Her soruna katlanabilirim fakat benim de evden taşınmama sebep olabilecek hassas noktalarım var. Onlardan bir tanesi hamam böceği! Bahreyn ve Suudi Arabistan genelinde, havanın aşırı sıcak olması ve etrafın çöp kaynamasına bağlı olarak ciddi bir hamam böceği ve fare sorunu var. Her evde ve mahallede yoktur muhtemelen fakat böcek sorunu olan mahallelerden birisi de bizimkisi. Apartmanın üçüncü katında oturduğumuz için şimdilik rahatız. Uğur ilk taşındığı zaman, havaların çok daha sıcak olduğu dönemde evde sık sık böcek öldürdüğünü söyledi. Luffy olduğu için kimyasal ilaçlama yaptırmak da o kadar kolay değil. Şu sıralar kurbanlık koyun gibi beklemedeyim açıkçası, evi tekrar ziyaret edecekleri günü bekliyorum.

"Anlatacak çok şey var." derken abartmıyorum aslında. Buraya kadar sabırla okuduğunuz yazıda da sadece ve sadece Bahreyn'e taşınma ve ev detaylarından bahsettim. Sizden gelen sorulara göre yeni paylaşımlarımı daha rahat şekillendirebiliyorum. O nedenle merak ettiklerinizi yorum olarak iletebilirseniz çok memnun olurum. İlginizi çekerse Youtube'daki Bahreyn paylaşımlarıma da göz atabilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yurt Dışında Yaşam Serisi-4: Ev Sahibi ile Başımız Dertte»

Bahreyn’de Çalışmak ile İlgili Yanlış Bilinenler»

Bahreyn’de Maaşlar ve Asgari Ücret Detayları»

Bahreyn’de Ramazan Ayı Nasıl Geçiyor?»

"Bahreyn'e Taşınma ve Ev Detayları" yazısı hoşunuza gittiyse yurt dışında yaşam ile ilgili yazıları okumak için tıklayın.  Diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak için sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

17 comments on “Yurt Dışında Yaşam Serisi-3: Bahreyn’e Taşınma ve Ev Detayları

 1. Bahreyn’de Türk vatandaşları mülk edinebiliyor mu acaba? Ev alma şartları nasıl aldığımız evi kiraya verebiliyor muyuz? Bu konu hakkında bi fikriniz var mı? Mülk yoluyla oturma izni alınabiliyor mu? Bilgi verirseniz sevinirim.

  1. Evet mulk edinebilirsiniz fakat her yerden degil, yabancilara ev satisi yapilan yeni bolgelerden alabilirsiniz. Mulk yoluyla oturma izni almak istediginiz takdirde belli bir miktar geliriniz oldugunu da ispatlamaniz gerekiyor. Su videoya ve aciklamalardaki linklere bakabilirsiniz – https://youtu.be/DB7zj6pWX5M

 2. Merhaba ben satış danışmanıyım iyi bir markada satış danışmanlığı yapıyorum bana orda iş bulurdanıx yönlendirirseniz sevinirim İngilizce seviyem baya düşük dür saygılar.

 3. Ben de bahreynden iş arıyorum.İngilizce ve almanca ögretmeniyim.TEFL belgem var uluslar arası geçerli olan belge yardımcı olurmusunuz?

 4. Elektirik Elektironik teknikeriyim
  Bahreyn’de iş arıyorum bana yardımcı olurmusunuz lütfen
  Oteller .fabrikalar.heryerde çalışabilirim tercübem ve bilgim iyi

 5. Merhaba videolarınız ve buradaki paylaşımlarınız için öncelikle teşekkür ve tebrik ediyorum.İsmim Ece İzmirliyim izmir de yaşıyorum yeni evlendim temmuz ayında 🙂 ve eşimle birlikte Bahreyn’e taşınmak istiyoruz fakat nasıl geliriz nasıl iş bulur kendimize iş olanağı yaratırız bilmiyorum.Ben bankacılık mezunuyum ve pilates eğitmeniyim eşim ise kuyumcu internet üzerinden bahreyn de iş bulma sitelerine bakıyorum fakat başvuru dönüşü nasıl olur nasıl çalışırım bilemiyorum iş fırsatı nasıl yaratırım yada ? Şubat ayından sonra eşimle biletlerimizi alıp apar topar gelmeyi düşünüyoruz açıkcası bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim teşekkürler :))

 6. Merhabalar ben ocak ayında Ziyaretçi vizesiyle Dammam ‘a gidicem. Kedimi de götürmek istiyorum ama suudi arabistan evcil hayvan kabul ediyor mu bir bilginiz var mı bu konuyla ilgili ?

  1. Merhaba. Maalesef Suudi Arabistan’ın evcil hayvan kabul etme şartları konusunda bir bilgim yok. Tek bildiğim orada da hayvanların gümrüğe tabii olduğu.

 7. Merhabalar ben ocak ayında Ziyaretçi vizesiyle Dammam ‘a gidicem. Kedimi de götürmek istiyorum ama suudi arabistan evcil hayvan kabuk ediyor mu bir bilginiz var mı bu konuyla ilgili

 8. Merhaba, keşke bundan 2 sene önce bu blog olsaydı ve Bahreyn hakkında daha çok şey öğrenebilseydim ☺️ Taşınalı 1 buçuk yıl oldu. Hergün burayla ilgili yeni birşey öğreniyorum , yeni birşey deneyimliyorum. Türk olarak sandığımızdan daha fazlayız ☺️

  1. Evet, ben de blog sayesinde çok tatlı Türklerle tanışıyorum. Sayımızın fazla olmasına da ayrı seviniyorum 🙂

  1. Mesleğinizi de yazsaydınız keşke. Ben yardımcı olamasam da gören başka birileri irtibata geçer belki. İş ilanları için linkedin, bayt.com, expat.com sitelerine, Facebook’ta “jobs in bahrain” gruplarına bakabilirsiniz.

 9. Halen bahreyndemisiniz
  Buradan bir iş teklifi aldım.
  Doktorum.
  Size bazı sorular sorabilirmiyim
  Tesekkurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.