Suudi Arabistan’da Çalışırken Bahreyn Oturma İzni Alınır mı?

İşine yarayacak kişi sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecek olsa da bu yazıyı yazmayı dört gözle bekliyordum. "Ha şimdi, ha yarın!" derken Bahreyn'de koskoca 12 ayı turist vizesiyle geçirmek sandığımız kadar rahat olmadı çünkü. Bürokrasinin keyfekeder işlemesi, muhatap olduğumuz her kafadan bir ses çıkması, İngilizce kaynaklardaki bilgilerin sadece İngiliz ve Amerikalıları baz alması işleri çıkmaza, bizi de hasta edecek derecede strese soktu. Fakat eninde sonunda o oturma iznine yani CPR'a kavuştuğumuza göre gönül rahatlığı ile diyebilirim ki Suudi Arabistan'da çalışan Türkler DE Bahreyn oturma izni alabilir.

Başlamadan Önce...

Bu blogda, ilk defa bu yazıya denk geldiyseniz, Suudi Arabistan'da çalışan birisinin neden Bahreyn oturma izni almak istediğine anlam veremediyseniz Bahreyn'deki yaşantımızla ilgili fikir edinmek için serinin diğer yazılarına göz atmanızı tavsiye ederim; buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Hali hazırda Bahreyn'de bir şirkette çalışanlar veya çalışacak olanlar ise bu yazıdaki süreci baz almasınlar çünkü CPR işlemlerini firmalar, çalışanları adına hallediyor. Aynı durum Suudi Arabistan'daki iqama için de geçerli; sponsorunuz kimse oturma izni işlemlerini o yürütüyor. Zaten çektiğimiz karın ağrısının başlıca sebebi Uğur'un da benim de Bahreyn'de çalışmamızdı; rasyonel düşününce ülkenin bize oturma izni vermesi için hiçbir sebep yok!

Yazının genelini Suudi Arabistan'da çalışanlar için hazırladım. Yanlış anlaşılabilecek ifadelere karşı, Türkiye'den direkt gelip Bahreyn'de oturma izni almayı düşünenleri kapsamadığının altını çizmek isterim.


Bahreyn Oturma İzni Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Eğer bir mülk sahibi değilseniz veya bir iş kurmadıysanız Bahreyn oturma izni başvurusunu bireysel olarak yapamıyorsunuz. Çok uğraştık ama olmadı...Bir acente ile çalışmanız şart. Acente yetkilisinin bildirdiği evrakları siz topluyorsunuz, başvuru sürecini onlar yürütüyor.

Oturma izni başvurusunda seçebileceğiniz iki alternatif var: Birincisi, Suudi Arabistan'da çalıştığınız şirketin imkanı varsa sizi Bahreyn'de çalışıyor gibi gösterebilir. Fakat bu alternatifin bazı sıkıntıları var. Eğer sizi tüm maaşınızla birlikte tamamen Bahreyn'de çalışıyor gösterirlerse Suudi Arabistan'daki oturma izniniz anında iptal edilir. Bu sebeple belli bir miktar maaşla (min 400 BHD) göstermek yöntemini önerebilirler. Bunun dezavantajı olarak da iki ülkeye birden düzenli olarak göçmen harcı ödemek zorunda kalırsınız.

İkinci ve bizim kullandığımız alternatifte ise aynen, olduğu gibi Suudi Arabistan'da çalıştığınız şekliyle başvuru yapılıyor. Çalışan kişiye maksimum 30 günlük oturma süreli (duration of stay'den bahsediyorum) 6 aylık vize ile birlikte "paper CPR" denilen bir kağıt veriliyor sadece. Bu sayede çalışan kişi, gerekli görülen yerlerde kullanmak üzere CPR numarası sahibi oluyor ama kimlik kartı alamıyor. Fakat bu paper CPR ile birlikte sponsor olabildiği için diğer aile üyelerine oturma süresi sınırı olmadan 2 yıllık aile vizesi (İngiltere ve ABD vatandaşları için bu süre 5 yıl) ve kimlik kartı yerine geçen kart CPR veriliyor. Bu süreçte de en can sıkıcı kısım işin maddi boyutu. Belediyeye ödenen ücretler ve acente hizmet bedeli ile birlikte Uğur için 158 BHD, benim için 391 BHD ödeme yapmak zorunda kaldığımızı belirtmeliyim.

Bu vize kolaylığı sayesinde Suudi Arabistan'da çalışıp Bahreyn'de yaşayan insanların sayısı hayli fazla. Özellikle Al Khobar, Dhahran, Dammam ve hatta Jubail bölgesindeki beyaz yakalı göçmenler daha özgür bir ortamda yaşamak adına hergün sabah-akşam ülke değiştirmeyi tercih ediyor. "Beyaz yakalı"ya neden vurgu yaptım? Çünkü maalesef bu imkan her çalışana verilmiyor. Sadece "manager" gibi belli bir pozisyonda çalışanlar Suudi Arabistan'da çalışırken Bahreyn'den oturma izni başvurusu yapabiliyor. Ayrıca Körfez ülkelerinde yaygın olarak görülen bir uygulama olarak, bazı firmalar oturma izni (iqama) başvurusu yaparken pasaportunuza el koyuyor ve kendileri isteyene kadar geri vermiyor. Eğer "Herkes yapıyormuş, biz de Bahreyn'de otururuz." düşüncesi ile Suudi Arabistan'da bir işi kabul etme durumunuz varsa mutlaka ama mutlaka çalıştığınız firmaya bu düşüncenizi iletip karşı taraftan onay almanız gerekli.


Oturma İzni Olmadan Bahreyn'de Neler Yapılabilir, Neler Yapılamaz?

Peki, CPR sahibi olmadan Bahreyn'de yaşayamaz mısınız? Suudi Arabistan'da çok girişli vize ve iqama sahibi iseniz, TC vatandaşlarına yönelik turistik vize uygulamasında bir değişiklik olmadığı müddetçe yaşayabilirsiniz. Biz 1 senedir yaşıyoruz, örneğin. Bahreyn, vizesiz gidilebilen ülkelerden bir tanesi; havaalanı girişinde 30 günlük oturma süreli 3 aylık vizeyi ücretsiz olarak alma imkanı var. Suudi Arabistan'a gidip geldikçe 30 günlük süre yenilenmiş oluyor. Şahsi fikrim tek başına gelen bir çalışanın Bahreyn'den oturma izni almakla uğraşmaması yönünde. Hangi aşamalarda ihtiyaç duyacağınızı da listelemek istedim:

- Ev kiralama: "Her şey dahil" evlerde faturaların ödenmesi de ev sahibinin yükümlülüğünde olduğu için Expat'lara yönelik evlerin çoğunu pasaport ile kiralayabilirsiniz.

- Internet bağlantısı: Kablolu veya kablosuz her türlü modem bağlantısı için CPR numarası gerekli.

- Telefon hattı: "Pre-paid" olarak adlandırılan faturasız hatları pasaportunuz ile alabilirsiniz. Faturalı hat almak, firmanın online hizmetlerinden ve  kampanyalarından faydalanmak için CPR numarası gerekli.

- Ehliyet: Suudi Arabistan ehliyeti ile araba kullanabilirsiniz. Bahreyn ehliyeti almak için CPR gerekli.

- Banka hesabı: Hesap açtırmak için CPR numarası gerekli.

- Hastane: Suudi Arabistan'da yapılan özel sağlık sigortası Bahreyn'deki hastaneleri kapsıyorsa pasaportunuzla sağlık hizmetinden faydalanabilirsiniz.

- Okul: Çocuğunuz varsa okula kayıt işlemleri için CPR gerekli. Paper CPR'ı kabul etmeyen okullar varmış, mutlaka kart CPR olması gerekiyor.

- Vize işlemleri: Bahreyn'den başka bir ülke için vize başvurusu yapmanız için CPR gerekli.

Suudi Arabistan'da Çalışırken Bahreyn Oturma İzni Nasıl Alınır?

Konuyu genel hatları ile özetlediğime göre süreci de kısaca anlatayım. "Kısaca." diyorum çünkü çoğu detayla acente ilgileniyor; sizin tek yapmanız gereken size bildirilen evrak listesini tamamlamak. Nelere ihtiyaç duyulacağını aşağıda sıraladım. Acente konusunda desteğe ihtiyaç duyanlar yorum bırakırsa firmanın iletişim bilgilerini mail olarak gönderebilirim.

Çalışana verilecek 6 aylık çoklu vize için gerekli evraklar

- Suudi Arabistan'daki firmadan orada çalıştığınızı belirten, şirket mührünü taşıyan ve Saudi Chamber of Commerce onaylı dilekçe

- İmzalı ve mühürlü Immigration Form

- Pasaport fotokopisi

- Iqama fotokopisi

- Suudi Arabistan re-entry visa fotokopisi

- Bahreyn'de kiralanan evin kira sözleşmesi

- Ticari sicil kayıt örneği (Saudi CR copy)

Çalışanın eşine verilecek 2 yıllık aile vizesi için gerekli evraklar

- Suudi Arabistan'daki firmadan orada çalıştığınızı belirten, şirket mührünü taşıyan ve Saudi Chamber of Commerce onaylı dilekçe

- İmzalı ve mühürlü Immigration Form (3 adet)

- Pasaport fotokopisi

- Iqama fotokopisi

- Suudi Arabistan re-entry visa fotokopisi

- Evlilik cüzdanı fotokopisi

- Çalışanın pasaport fotokopisi

- Çalışanın iqama fotokopisi

- Çalışanın re-entry visa fotokopisi

- Çalışanın Bahreyn çoklu vize fotokopisi

- Çalışanın CPR fotokopisi

- Bahreyn'de kiralanan evin kira sözleşmesi

- Ticari sicil kayıt örneği (Saudi CR copy)

Nasıl ilerliyor?

Çalışan adına başvuru yapıldıktan sonra yaklaşık 4 hafta süre içinde önce çoklu vize, ardından vizeye bağlı paper CPR çıkıyor. Çalışanın, vizenin çıktığı gün mutlaka Bahreyn sınırları içinde olması gerekli. Göçmen bürosundan vize alındıktan sonra aynı gün içinde CPR ofisinden de oturma izni alınıyor.

Çalışanın paper CPR'ı çıktıktan sonra eş için ayrıca başvuru yapılıyor. Bu süreç de yaklaşık 4-6 hafta sürüyor fakat beklenmedik durumlara karşı hazırlıklı olmanızı tavsiye ederim. Benim ilk başvurum 3 haftanın sonunda herhangi bir açıklama yapılmadan reddedildi ve benden tekrar başvuru yapmam istendi. İkinci başvurudan 4 hafta sonra önce aile vizesi çıktı, 2 gün sonra da kart CPR'ımı teslim alabildim.

Tüm zorluklara rağmen bu süreci başarıyla atlatmanın verdiği rahatlığı tahmin edersiniz sanırım. Şimdi sırada Bahreyn'den ehliyet almak var!


İlginizi Çekebilecek Yazılar

Bahreyn'de Çalışmak ile İlgili Yanlış Bilinenler»

Bahreyn'de Maaşlar ve Asgari Ücret Detayları»

"Suudi Arabistan'da Çalışırken Bahreyn Oturma İzni Alınır mı?" yazısı hoşunuza gittiyse diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak için sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

10 comments on “Suudi Arabistan’da Çalışırken Bahreyn Oturma İzni Alınır mı?

 1. Merhabalar..
  Çalıştığım firma ile uzun zaman önce arabistan projesi üzerine konuştuk ve anlaştık. Tabi bende Arabistan gibi bir yere gideceğim için nette bir çok araştırma yaptım. En sağlıklı ve güzel bilgileri siz de buldum. Sosyal medya da dahil olmak üzere paylaşımlarını takip ediyorum. Ve sonuç olarak geldimm Arabistan dayım. Söylediğiniz, anlattığınız bir çok şeyi gördüm yaşıyorum 🙂 Mümkün olursa da bir gün sizler ile görüşmek tanışmak isterim tabi.
  Soruma gelecek olursakkk.. 🙂 Şuanda Dhahran bölgesinde çalışıyorum ve burada kalıyorum. İqama sanırım bi kaç aya çıkacak şirketin söylediğine göre. Burada yaşarken doğal olarak sık sık giriş çıkış yapacağım. Haftada 2-3 vs. nasıl bir yol izlemem gerekli ve ne kadar bir ücret çıkacak cebimden ?
  Teşekkürler.. Görüşmek üzere.. 🙂

  1. Güzel yorumunuz için çok teşekkürler. Hoş geldiniz öncelikle. Giriş-çıkıştan kastınız Bahreyn’e geçiş sanırım, umarım yanlış anlamadım. Causeway’den tek yön geçiş ücreti 25 riyal; yani git-gel 50 riyal. Kaç kere gidecekseniz onunla çarpın. Ayrıca, arabayla çıkış yaparken causeway için sigorta yaptırmış olmak gerekiyor. Sigorta bedelleri seçtiğiniz gün sayısına göre değişiyor; eşim her gün kullandığı için yıllık yaptırdı, 600 riyal. Haftalık yaptırmak isterseniz 70 riyal civarında. Bir de her geçişte pasaporta damga bastıkları için kısa sürece pasaportunuz biter. Onun yerinde Bahreyn göçmen ofisinden causeway için kullanılan defterden alın derim, ücretsiz veriliyor, damgayı ona basıyorlar.

 2. merhaba ,
  direkt alakalı bir soru değil ama , sizden bir konuda bilgi rica edeceğim.
  ben temmuz ayında bir iş ziyareti için Al Khobar ‘a gideceğim , uçak saatleri daha uygun olduğu için Bahreyn ‘e uçup orada araba ile geçmeyi düşünüyorum Al Khobar ‘a .
  dönüşü de aynı şekilde araba ile BAhreyn ‘e gelerek oradan yapacağım.

  Suudi vizesi alacağım , Bahreyn için her hangi bir vize almama gerek yok değil mi ?

  teşekkürler

  1. Merhaba, Bahreyn için önceden vize almanıza gerek yok, havaalanından alabilirsiniz ancak Suudi’ye arabayla geçişiniz ilk sefer için sıkıntılı olur. Gümrükte sorunla karşılaşma ihtimaliniz çok yüksek. Hem aracın gümrük geçişi için autorisation’ı olmalı (bildiğim kadarıyla kiralık araca yapmıyorlar, yine de sorun), hem de sizin Suudi vizeniz karayolundan girmeye uygun olmalı, onu da kontrol etmelisiniz.

 3. Selamlar.

  Degerli bilgiler icin oncelikle tesekkur ederim.

  7 yillik Dubai ve bolge deneyimimizden sonra, Ben de Dammam da calisip , Bahreyn de yasamak uzere calistigim cok uluslu firmamdan teklif aldim.

  Iki konuda bilgi rica edecegim mumkunse.

  1. Size Bahreyn deki vize ve oturum islemlerinizde araci olan firma ve yetkililerin iletisim bilgileri. Tavsiyeleriniz..
  2. Her gun Manama dan Dammam a gidis ve donus trafik ve sinir kapisi gecisi konusunda tecrube ve tavsiyeleriniz.

  Simdiden tesekkurler, selamlar.

  Ozgur Ural

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.