Ağustos Ayında Neler Keşfettim?

Ne zaman başlayıp ne zaman bittiğini anlayamadığımız bir ayı daha geride bıraktık. Market alışverişi dışında evden çıkmadığımız günleri nasıl yoğun geçirmeyi başardığımıza biz de hayret ediyoruz artık. Ağustos ayında günlerce uykusuz bırakıp saç baş yolduran Windows’tan Mac’e geçme gündemimden dolayı aylık tavsiyeler konusu için paylaşacaklarım zayıf kaldı ama hevesle giriştiğim yazı dizisini daha ikincisini yazmadan pas geçmek olmaz diye düşündüm. Buyurunuz Ağustos ayı keşiflerim:

Serinin ilk yazısına da bakabilirsiniz Aylık Tavsiyeler: Temmuz Ayında Neler Keşfettim?

Şeffaflık önemli! Okumaya başladığınız Aylık Tavsiyeler: Ağustos Ayında Neler Keşfettim? blog yazısı bazı işbirliği linkleri içermektedir. Paylaşımlarım hoşunuza gider ve bana destek olmak isterseniz linkler üzerinden yapacağınız herhangi bir rezervasyonla, hiçbir ekstra ücret ödemeden ufak bir komisyon almamı sağlayabilirsiniz. Şimdiden teşekkürler.

Program: Airtable

Bol bol not tutan, kayıt yapan, her şeye Excel’de bir liste oluşturan, plan yapmadan duramayan ve bu planları elinin altında düzgün bir şekilde görmeden içi rahat etmeyen insan tipi vardır ya, işte o benim! 

Abartmamak için günlük yaşam için fazla kullanmamaya çalışıyorum ama işle ilgili her detayı mutlaka Excel’e işlerim. Yurt dışı seyahat planı yaparken de süreci büyük ölçüde kolaylaştırıyor; gezilecek yerler, dikkat edilmesi gerekenler, kaliteli restoranlar, bütçe vs. hepsini bir bakışta yaptığım listede görebilmem gerekiyor.

Fakat her şeye ayrı dosyalarda bıdık bıdık liste yapmak ve ihtiyaç anında başka cihazlardan erişememek beni biraz kısıtlamaya başlamıştı. (Google E-tablolar beklentimi karşılamadı.) Ama en önemlisi sosyal medyada paylaştığım içerik takibi için biraz daha profesyonel bir yazılım kullanma isteği ortaya çıktı.

Bu noktada web tabanlı Airtable ile tanıştım. Sanki yazılımcıyı karşıma oturtmuşum, tek tek isteklerimi anlatmışım ve o da Alaaddin’in cini gibi “Dileğiniz benim için emirdir.” demiş ve Airtable’ı yaratmış. Bir program bu kadar detaylı, bu kadar kullanışlı ve bu kadar kolay olamazdı!

Aylık tavsiyeler Airtable uygulaması program arayüzü

Airtable, küçük işletmelerdeki ekiplerin kullanabileceği şekilde detaylı ve profesyonel; bu işlerden hiç anlamayan birisinin kendi yemek tarifi listesini oluşturabileceği, düğün organizasyonu veya seyahat planı yapabileceği kadar basit.

Ben genel olarak içerik takibi yapmak için kullanıyorum ama ürün planlamadan, CRM’e, satış takibinden, sosyal medya yönetimine kadar pek çok farklı amaç için kullanabilirsiniz. Nasıl başlayacağınızı bilmiyorsanız yüzlerce hazır şablonu var; onlara bir göz atın.

Üyelik ve belli özelliklere kadar kullanımı ücretsiz. Ücretsiz versiyonu bana fazlasıyla yetiyor fakat siz gaza gelip çalıştığınız şirketteki ekibinize de adapte etmek isterseniz ücretli versiyonuna ihtiyaç duyabilirsiniz.

Aplikasyon: YAZIO (Android | IOS)

Kalori hesabı yapan herkesin bildiğini düşündüğüm YAZIO uygulamasıyla ben yeni tanıştım. Dünya üzerinde milyonlarda kullanıcısı olduğunu göz önüne alırsak bayağı geç kaldığımı söyleyebiliriz.

Geçtiğimiz aylarda beslenme düzenimde değişiklikler yapmıştım. Özellikle migren tedavisi için çok fazla ürünü hayatımdan çıkartmaya başladım, onu da bir ara anlatırım. Hem migren ağrılarımı tetiklemeden beslenmeye hem de hayvansal gıdalardan uzaklaşmaya çalışıyorum.

Ancak bu tip değişikliklerin aniden yapılmasının doğru olduğunu düşünmüyorum. Hayvansal gıdadan aldığım proteinin yerine bitkisel proteini koyabiliyorum ama yeterli oluyor mu, olmuyor mu? Bunu görebilmek için YAZIO’yu kullanmaya başladım.

YAZIO telefon uygulaması kalori sayma aracı

Uygulamayı ücretsiz kullandığım için bu versiyonuna göre anlatacağım. Mevcut boyunuz ve kilonuza göre kayıt olduktan sonra günlük almanız gereken karbonhidrat, yağ ve protein miktarını gösteren bir grafik oluşturuluyor. Her öğün yediğiniz gıdaları günlük olarak uygulamaya işliyorsunuz ve böylece grafikte neyi, ne kadar aldığınızı görebiliyorsunuz. Elbette toplam kalori miktarı da görülüyor.

Onun yanı sıra 21 gün şekersiz, kahvesiz, hazır gıdasız, alkolsüz vb. beslenme görevleri veya aralıklı oruç takibi gibi özellikleri de mevcut. İsterseniz (daha doğrusu uğraşırsanız) içtiğiniz suyu işleyip günlük su takibi yapabilir, telefonun “sağlık” kısmı ile eşleyip yaptığınız aktiviteye göre yaktığınız kalorileri de öğrenebilirsiniz.

Benim için en kullanışlı kısmı her öğünde yediğim gıdaları besin değerleri ile birlikte tek tek girebiliyor olmak. Ürünlerin çoğu uygulama içindeki listede var; diğer kullanıcıların eklediği ürünler de görülüyor. Eğer kullandığım bir ürün listede yoksa ürün paketindeki değerler üzerinden ilave yapabiliyorum.

Tarif ekleme seçeneği de şahane bir özellik. Kendi yaptığım brokoli çorbası ve programın içindeki mevcut brokoli çorbası aynı besin değerlerini içermeyeceği için tarifi ekliyorum. Kötü haber: Ücretsiz versiyonda çok az sayıda tarif eklemenize izin var. 

Porsiyonlar genellikle gram ya da cup ölçeğinde. (Türkçeye fincan diye çevirmişler ama “cup” ayrı bir ölçü, kahve fincanı ile karışmasın.) O yüzden göz kararı hazırladığım öğünleri bir süre mutfak tartısıyla ölçerek hazırladım. 

Seyahat Ürünü: Elektronik Eşya ve Kablo Düzenleyici

Telefon ve şarj aleti, fotoğraf makinesi ve şarj aleti, GoPro ve şarj aleti, laptop ve şarj aleti, powerbank, kulaklık, SD card, hard disk…Bunların hiçbirisini taşımak zorunda kalmadan seyahat ediyorsanız çok şanslısınız! Ya da “Akıllısınız” mı demeliyim? Kendimizi sorguluyoruz çünkü “Bu kadar elektronik eşya yüklemeye gerek var mı!” şeklinde.

Neyse…Dijital çağı sorgulamaya gerek yok, artık kablolar ve adaptörler olmadan bir yere kıpırdamadığımız aşikar. Bari acı çekmeyelim. Kablolar birbirine dolanmasın, mouse’lar zarar görmesin, hafıza kartları derli toplu dursun diye harika seyahat ürünleri çıkmış.

Aylık tavsiyeler seyahat ürünü kablo düzenleyici
Aylık tavsiyeler seyahat ürünü kablo düzenleyici

Amazon US’de fiyatları $6 – $20 arasında değişiyor. Beğendiğim ürünleri aşağıda listeledim. Benim gibi satın almadığı halde İnternette ürün bakmaya bayılanlar kaçırmasın. USA’de $20 olan ürünün Amazon Türkiye’de 500 TL’ye satılması tadımı kaçırmadı değil, söylemeden edemeyeceğim.

Belgesel: Connected – Her Şeyin Ardındaki Bilim

Orijinal adıyla “Connected: The Hidden Science of Everything” 2020 yapımı taze bir belgesel serisi. Her şeyi büyük oyuna bağlamadan edemeyenler kusura bakmasın, ben Netflix belgesellerini seviyorum. Connected yapımını da konu, işleyiş, çekim kalitesi ve farkındalık yaratması bakımından oldukça ilgi çekici buldum.

Su gibi akan 6 bölümün her birinde ayrı bir konu işleniyor. Ele alınan konu içindeki faktörlerin  farklı coğrafyalarda veya ortam koşullarında neyi etkileyebileceği ve birbirleriyle olan akıl almaz bağlantısı herkesin anlayabileceği bir dille anlatılıyor. Nükleer silah kullanımının milyon dolarlara satılan imitasyon eserlerin tespit edilmesiyle ne alakası var mesela? Varmış işte.

Netflix belgesel tavsiyesi Connected

Her konu için değişik kıtalardan uzmanlarla görüşülmesi, bilimsel verileri takip ederken dünya etrafında bir tur atmamızı sağlıyor aynı zamanda.

Sunucu Latif Nasser herkese hitap etmeyebilir. Bilim insanlarının üstünlüğünü ortaya çıkarmak için budala bir karaktere bürünmeye çalışmış. Zaman zaman konuyla alakasız verdiği saçma tepkiler biraz irite edici olsa da sunucuya değil, anlatılanlara odaklanırsanız keyifle izleyeceğinizi düşünüyorum.


Youtube Kanalı: Hamimommy

Homimommy kanalı, yüzünü görmesem de çok tatlı olduğunu düşündüğüm Güney Koreli bir kadına ait. Yabancı olması sizi endişelendirmesin, paylaşımlarının hepsi sessiz vlog yani konuşma yok ve gerekli kısımlarda Türkçe altyazıları var.

Günlük yaşam konularına giren temizlik, ev dekorasyonu, mutfak çözümleri ve aklınıza gelmeyecek şahane ipuçları var. Tavsiyelerinin pek çoğu sürdürülebilir ve doğa dostu. Bir banyo temizleme vlogu var ki videonun sonuna gelmeden eldivenleri çekip banyo silmeye gidersiniz!

günlük yaşam için Youtube kanalı tavsiyesi

Evindeki ürünleri, kullandığı eşyalar ve video kurguları kelimenin tam anlamıyla düzen, hijyen ve huzur kokuyor. Ayrıca her videonun arasına -asla yapmayacağım- minik yemek tarifleri sıkıştırması çok tatlı. Dünyanın öbür ucundan bir eve konuk olmak ve yaşam stillerini yakından görebilmek de cabası. Gerçi ben arada sırada kullandığı ürünlere hayran kalıp “Bizde neden böyle değil? Bizde niye bu yok!” diye gıcık olabiliyorum 🙂 Şu sıra en sevdiği kanallardan birisi, göz atmanızı öneririm. 

Kurumsal Turist Youtube kanalına abone olmadan başka alternatiflere bakıyorsanız darılırım, onu da söylemiş olayım.

Sizin bu ay “İyi ki gördüm, iyi ki buldum!” dediğiniz bir şeyler var mı? Yorum yazarak aylık tavsiyeler listesine ekleme yapabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR

“Aylık Tavsiyeler: Ağustos Ayında Neler Keşfettim?” yazısı hoşunuza gittiyse diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak için sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.