Zanzibar’da Araba Kullanmak: Bilinmesi Gerekenler ve Tavsiyeler


Zanzibar Gezi Rehberi yazısında adadaki tüm ulaşım alternatiflerinden ve bize göre en uygun yöntemin araba kiralamak olduğundan bahsetmiştim. Fakat Afrika’da araba kiralamak ve araba kullanmak, Avrupa’da araba kiralamaya benzemediği için dikkat etmeniz gereken önemli noktalar olduğunun altını çizmek lazım. Elbette her ülkenin kendi trafik kuralları var ama söz konusu Zanzibar olduğu zaman bilmeniz gerekenler hayli fazla. Bu yazıda da Zanzibar’da araba veya motor kiralamayı düşünenler için topladığım tüm bilgileri, deneyimlerimizi ve tavsiyelerimizi paylaşacağım.

Zanzibar’da Araba veya Motor Kiralamadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Şeffaflık önemli! Okumaya başladığınız Zanzibar’da Araba veya Motor Kiralamak blog yazısı bazı işbirliği linkleri içermektedir. Paylaşımlarım hoşunuza gider ve bana destek olmak isterseniz linkler üzerinden yapacağınız herhangi bir rezervasyonla, hiçbir ekstra ücret ödemeden ufak bir komisyon almamı sağlayabilirsiniz. Şimdiden teşekkürler.

Zanzibar’da Araba Kullanmak İçin Gerekli Belgeler

Tanzanya’da hiçbir uluslararası ehliyet geçerli değil.

Turist olarak gittiğinde araba kiralamayı düşünüyorsanız kısa süreli geçerliliği olan ve size taşıt kullanma yetkisi veren “Driving Permit” almanız gerekiyor. Araç kullanırken hem driving permit hem de orijinal ehliyetiniz yanınızda olmalı. Pasaportunuz dışında başka bir belgeye ihtiyacınız yok.

Zanzibar Driving Permit Nasıl Alınır?

Bilindik kiralama firmalarının hepsi sizin adınıza bu belgeyi çıkartır. Tek yapmanız gereken ehliyet ve pasaport fotokopisi vermek.

Driving Permit ücreti $10 fakat bir firmadan uzun süreli araç kiraladığınızda jest olsun diye bu belgeyi ücretsiz çıkartabilirler. 

Zanzibar sürücü belgesi Driving permit

Zanzibar’da Polis Çevirmesi ve Rüşvet

Zanzibar’da araba kiralama konusunda bizi en çok endişelendiren kısım, polis çevirmesi ve devamında gündeme gelecek olan rüşvet konusuydu çünkü Afrika’da bu konu can sıkacak kadar yaygındır.

Ne olabilir? Polis, sizin turist olduğunuzu anlayıp arabanızı durdurur; ceza kesmek için bahane uydurur ve gözünüzü korkutur; cezayı ödemek yerine kendisine para vermeniz karşılığında konuyu kapatmayı teklif eder.

Son yıllarda Zanzibar’da rüşvet olaylarının fark edilir derecede azaldığını ve turistler için pek sorun kalmadığını okumuştum ama yine de özellikle Stone Town tarafında turistleri sıkıştırmaya kalkan polisler olabiliyormuş.

Neyse ki biz sık sık polis kontrol noktası görmemize rağmen tüm seyahat boyunca sadece iki kez durdurulduk. Birisinde ehliyet sorup gönderdiler, diğerinde ise sadece sohbet ettik.

 • Polis çevirdiğinde altın kural, kocaman bir gülümsemeyle “Jambooo!” demek. Araba kiralayan turistlerde polisin bakacağı temel noktalar:
  • Ehliyetle birlikte driving permit var mı? 
  • Hız sınırına uydu mu?
  • Aracın bakımları güncel mi?
  • Tüm yolcular kemer takıyor mu? 

Bunların hiçbirisinde sorun yoksa asla ceza yemeyi kabul etmeyin.

Göze çarpacak şekilde para bulundurmayın, havalı telefonlarınızı pek göstermeyin. Rüşvet için ceza yazmaya kalkışırsa korkmayın, yelkenleri suya indirmeyin ve kesinlikle cezayı (ya da rüşveti) kabul etmeyin. Israrcı olursa sicil numarasını isteyin. Mümkünse kiralama firmasından bir yetkili ile irtibata geçin.

 • Zanzibar’da motor veya scooter kiralayanların uyması gereken kurallar ise şunlar:
  • Hız sınırına dikkat etmelisiniz
  • Mutlaka siz de Driving permit bulundurmalısınız. 
  • Mutlaka kask takmalısınız.
  • Sahil şeridinde plajlarda yerlilerin motor kullandığını görüp kanmayın, plajlarda motor kullanmak yasak.
Zanzibar Stone Town'da park yeri, yol ve bisiklet kullanımı

Zanzibar’da Trafik ve Yol Durumu

Zanzibar’da trafik soldan akıyor, tüm araçların direksiyonları sağda.

Daha önce hiç sağdan direksiyonlu araç kullanmadıysanız ilk kullanacağınız yer Zanzibar olmasın bence 🙂 Neden?

Stone Town‘da trafik çok karışık. Kalan yerlerde ise yollar gidiş-geliş iki şerit ve çok dar; arada veya yanlarda çizgi bile yok. Bazı yerliler çok çılgın araba kullanıyor. Karşıdan gelen araçtan kaçmak için sola yanaştığınızda araba yoldan çıkıyor mu çıkmıyor mu kestirmek zor oluyor.

Yollar oldukça eski ve bol çukurlu, ana yoldan çıktıktan sonra sizi toprak yol karşılıyor. Herkes şaşırtıcı derecede gaza basıyor ama hız sınırı köy yollarında en fazla 50 km/sa. İsteseniz de daha hızlı gidemiyorsunuz çünkü yollar elverişli değil. Bu sebeple her yere gidiş en az 1.5 saat sürüyor.


Ayrıca trafik tabelası diye bir şey yok, virajlı da olsa herkes sağlama yapabiliyor.

Karşıdan gelen araçların bazen sağ sinyal verdiğini göreceksiniz. Adada şöyle bir kural var: Karşı şeritten gelen bir araç gördüğünüzde arkanızda araç varsa sağ sinyal verip arkadaki aracı uyarmalısınız.

Stone Town dışında hava karardıktan sonra her taraf zifiri karanlık, yollarda hiçbir aydınlatma yok. Buna rağmen ışığı olmadan yolun ortasında yürüyen yayalar, S çizerek giden bisikletler hatta araçlar var.

Gece araba kullanırken yoldaki çukurları ve aniden yola çıkan köpekleri fark etmek oldukça zor. Sadece bir kere akşam araba kullanmak zorunda kaldık, açıkçası biraz tedirgin olduk. Mümkünse gece araç kullanmanızı tavsiye etmem.

Zanzibar’da ana yollar çok belirgin, haritaya bakarak çok rahatlıkla ilerleyebilirsiniz. Yine de gelmeden önce Google Maps’ten çevrimdışı haritaları indirmeniz sizi çok rahatlatır. Google Maps, güney bölgesi için internet olmadan yol tarifi vermiyor fakat kalan yerler için yol tarifi de alabiliyorsunuz.

Zanzibarda araba kullanmak ve yol durumu
Zanzibarda araba kullanmak - take away kahve

Zanzibar’da Motor Kiralamak – Neden Tercih Etmedik?

Zanzibar seyahat planı yaparken kafamıza koymuştuk; kaldığımız süre boyunca motor kiralayıp adanın her sahilini karış karış gezecektik. Gelin görün ki araştırma yapmaya başlayınca motordan vazgeçip araba kiralamaya karar verdik. Sebepleri:

 • “Motor” diye bahsettiğimiz aslında scooter ve günlük kirası ortalama $30. Uzun süreli kiralamada pazarlıkla fiyat düşürülebilir ama bu rakamları verdikten sonra araba da kiralayabiliyorsunuz.

 • Farklı sahilleri görmek istediğimiz için iki ayrı konaklama bölgesi seçmiştik. Oteller arasında geçiş yaparken valizlerimizi motorla taşımamız imkansız olacak ve ekstra ulaşım bedeli ortaya çıkacaktı.
 • Gün içinde yanımızda taşımamız gereken çok fazla eşya oluyor. Özellikle bütün günü dışarıda geçirdiğimiz zaman su, güneş kremi, havlular, fotoğraf makinaları, tripod…derken iki koca çanta ile hareket ediyoruz. Kiralayacağımız motorlar bu eşyalarla birlikte çok güvenli olmayacaktı.
 • Zanzibar’da mesafeler kısa fakat yollar kötü olduğu için yavaş hareket ediliyor. 8 gün boyunca sabahtan akşama kadar motorda yolculuk yapmak bize çok konforlu gelmedi ama 1-2 günlük kiralamalar eğlenceli olabilir.

Sonuç olarak biz motordan vazgeçip Zanzibar’da araba kiralamaya karar verdik. Motor kiralaması ile ilgili yaptığım ön araştırmayı ve adadaki gözlemlerimizi de sizinle paylaşayım hemen:

 • Yollar dar olduğu için motor kullanmak araba kullanmaktan çok daha rahat gibi görünüyor. Sahil bölgelerinde kalırken birkaç günlük kiralayıp çevreyi gezmek çok keyifli olur.
 • Motor kiralaması yapan çok fazla yer var, beach boy’lar bile saati $30’dan kiralamaya kalkışır. Zanzibar’da araba ve motorlar oldukça eski, kiralanan araçlar bakımsız olabilir. Dolayısıyla sizi yarı yolda bırakabilir. O nedenle mutlaka güvenilir ve referanslı yerlerden kiralamak gerekli.
 • En kuru ayda yani Ağustos’ta gitmemize rağmen her gün yağmur yağdı. Tropik adada sabah güneşliyken yola çıksanız da öğlene sağanak yağmur başlayabilir. Tam tersi; güneşliyken de bir saat içinde çok kötü yanabilirsiniz.

Zanzibar’da Araba Kiralamak Avantajlı mı?

Alışkın olmadığımız bir trafiğin içinde bulunsak da, yollar berbat olsa da Zanzibar’da araba kiralayıp gezmek verdiğimiz en doğru karardı çünkü özel transfer ayarlayıp gezmekten daha ucuza geldi. Yaptığımız bütün turların başlangıç noktasına arabayla kendimiz ulaşım sağladığımız için aktiviteleri daha uygun fiyata ayarlayabilmiş olduk.

Örneğin; Jozani Forest turları kişi başı $40’dan başlıyor. Biz direkt milli park alanına kendimiz gidip oradaki rehberle ormana girdik ve kişi başı $10 ödedik. Şoföre bağlı olmadığımız için hava durumuna veya o günkü keyfimize göre planlarımızı sürekli esnetebildik.

Neredeyse adanın bütün sahillerini gönlümüze göre gezdik, yol üstünde gördüğümüz satıcılardan alışveriş yapmak için molalar verdik. Sevdiğimiz yerde uzun vakit geçirdik, sevmediğimiz yerde hiç durmadan devam ettik.

Özellikle güneydoğu bölgesinde hiç turistin bulunmadığı kimsesiz sahilleri keşfettik. Bu sahillerde dolaşırken fazlalık olan veya o sırada üstümüzde taşımayı güvenli bulmadığımız eşyalarımızı arabada bırakma şansımız oldu.

Zanzibarda araba kullanmak, yol kenarında hindistan cevizi ağaçları
Zanzibar gezi rehberi, beyaz kumlar ve ıssız sahiller

Zanzibar’da Araç Kiralama Detayları

Zanzibar’da arabalar da motorlar gibi genellikle eski. Çeşit çeşit araba bulmanız zor. Kiralanan araçlar 4×4 ama içinde kaset çalar var 🙂

Zanzibar’da araç kiralama fiyatları, aracın büyüklüğü ve yeniliğine göre değişiyor ve $30‘dan başlıyor.

Biz tek kapılı Toyota Rav’ı günlük $35 ücrete kiraladık. Gitmeden önce bulduğumuz firmaya Whatsapp’tan mesaj gönderdik, anında dönüş yaptılar. Paranın %50’sini gelmeden önce kredi kartı ile ödedik. Kalan miktarı aracı teslim alırken nakit olarak verdik. Havaalanına indiğimizde ellerinde kâğıt tutarak bizi karşıladılar ve aracı teslim aldık.


Güvenilir firma bulma konusunu çok araştırdım, çalıştığımız yerle de hiçbir sorun yaşamadığımız için araç kiralamayı düşünenlere tavsiye edebilirim. (İletişim bilgilerini isteyenler yorum yazabilir, mail olarak gönderirim.)

Kiralama sistemi de Afrika standartlarında işliyor. Araç boş depoyla da gelebilir, dolu depoyla da. Bize gelen araç yarımın biraz üstüydü ve o şekilde teslim etmemizi istediler ama son anda dolum yapamadığımız için depoyu boş teslim ettik ve kiralama firmasına yaklaşık bir benzin parası ödedik.

Aslında adanın her yerinde benzin istasyonu mevcut ama gece geç saatte kapanıyor ve sabah açılıyor. Benzinin litresi yaklaşık 2400 THs ($1). ABD doları ile ödeme kabul ederlerse kuru çok düşükten hesaplıyorlar, o nedenle mutlaka şiling bulundurmanız lazım.


Stone Town’da araba kullanmak ve park yeri ciddi bir problem. Zaten şehir merkezinde ara sokaklara araç sokmanız imkansız. Biz Darajani Market’in hemen yanında bulunan paralı otoparkı kullandık, girişte 1000 THs ($0.4) ücret ödedik. Stone Town’da vakit geçireceğiniz günler için araba kiralamamak daha mantıklı. Yapacağınız plana göre aracı feribot iskelesi veya Stone Town’dan teslim alabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ZANZİBAR GEZİ YAZILARI

“Zanzibar’da Araba Kullanmak: Bilinmesi Gerekenler ve Tavsiyeler” yazısı hoşunuza gittiyse diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak isterseniz sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

67 comments on “Zanzibar’da Araba Kullanmak: Bilinmesi Gerekenler ve Tavsiyeler

 1. Merhaba, öncelikle yazınız için çok teşekkür ederim. Ellerinize sağlık. Ben Zanzibar da araç kiralama ile ilgili bilgi rica edebilir miyim ?

 2. Merhaba araç kiralamara firmasının detaylarını rica edebilir miyim? Faydalı yazınız için çok teşekkürler

 3. Merhabalar, elinize sağlık, çok güzel yazmışsınız. Rica etsem firmanın numarasını ben de alabilir miyim? Teşekkürler.

 4. Merhaba, araç kiralama firmasının bilgisini benimle de paylaşırsanız çok mutlu olurum.. ayrıca detaylı yazınız icin çok teşekkürler.

 5. İyi günler, harika açıklamalarınız için teşekkürler.
  Araç kiralama firmasının bilgilerini gönderebilir misiniz?
  Tekrar teşekkürler.

 6. Merhaba, araç kiralama şirketinin iletişim bilgilerini rica edebilir miyim? Yazı da faydalı olmuş. Elinize sağlık.

 7. Merhaba, detaylı yazınız için tşkler öncelikle. Çok güzel bir paylaşım olmuş :)rica etsem ben de şirketin bilgilerini alabilir miyim? bir de sorum olacak. çok çok iyi araba kullanmıyoruz ama dikkatli bir çiftiz :)sadece ana hatlarda kendi ulaşımımızı sağlamak ve pazarlık yapmamak için araba kiralamak istiyoruz. sizce doğru karar mı 🙂

  1. Merhaba. Tabii ki, size de gönderiyorum.
   Eğer iyi değilseniz Stone Town’a arabayla girmeyin derim. Orada trafik çok karışık ve kötü. Onun dışındaki yollarda maksimum 50 km/sa hızla gideceğiniz için sağ direksiyon çok aşırı zorlamaz. Asıl sıkıntı şu; bazı yollar biraz dar ve karşıdan gelen araçlar, özellikle dala-dalalar çok hızlı geliyor. Siz de çarpışmamak için otomatik olarak sola yanaşıyorsunuz ama yoldan çıkma ihtimaliniz artıyor. Direksiyon hakimiyetiniz iyiyse, aracın sağında solunda ne kadar mesafe kalacağını kestirebilecekseniz sorunsuz kullanırsınız.

 8. Merhaba, bilgiler için çok teşekkürler:) araç kiralama firma numarasını bana da gönderebilir misiniz?

 9. Merhaba oncelikle yaziniz cok faydali olmus paylasiminiz icin tesekkurler 🙂 rica etsem arac kiraladiginiz firmanin bilgilerini alabilirmiyim ?

 10. merhabalar, açıklayacı yazınız için teşekkür ederim. kiralama firması ile ilgili bilgi rica edicektim.

 11. Merhaba! Öncelikle yazılarınız çok faydalı görünüyor, teşekkür ederiz. Ben de araç kiralama ile ilgili iletişim bilgilerini öğrenebilir miyim?

 12. merhaba, yazınızdan feyz aldık, biz de gitmeyi düşünüyoruz.

  Zanzibar da arac kiralama ile ilgili whatsapp irtibat numarasini gonderebilir misiniz?

 13. Merhaba,yazınız için çok teşekkür ederiz. Ben de Zanzibar da araç kiralama ile ilgili irtibat numarasını göndermenizi rica edebilir miyim ?

 14. Merhaba araç kiralama konusundaki tecrübeleriniz çok değerli, ben de bulduğunuz firmanın bilgilerini ve WhatsApp numarasını rica edebilir miyim?

 15. Merhaba, öncelikle yazınız için çok teşekkür ederiz. Ellerinize, emeklerinize sağlık. Ben de Zanzibar da araç kiralama ile ilgili irtibat numarasını göndermenizi rica edebilir miyim ?

  1. Merhaba, güzel yorumunuz için çok teşekkürler. İletişim bilgilerini yorum yazdığınız mail adresine gönderdim.

 16. Paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Araç kiralama ile ilgili irtibat numarasını gönderebilirseniz sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir