Zanzibar’da Araba veya Motor Kiralamak

Zanzibar Gezi Rehberi yazısında adadaki tüm ulaşım alternatiflerinden ve bize göre en uygun yöntemin araba kiralamak olduğundan bahsetmiştim. Fakat Afrika'da araba kiralamak Avrupa'da araba kiralamaya benzemediği için dikkat etmeniz gereken önemli noktalar olduğunun altını çizmek lazım. Elbette her ülkenin kendi trafik kuralları var ama söz konusu Zanzibar olduğu zaman bilmeniz gerekenler hayli fazla. Bu yazıda da Zanzibar'da araba veya motor kiralamayı düşünenler için topladığım tüm bilgileri paylaşacağım.

Zanzibar'da Araba veya Motor Kiralamadan Önce Bilinmesi Gerekenler

* Gerekli Belgeler

Tanzanya'da hiçbir uluslararası ehliyet geçerli değil. Turist olarak taşıt kiralamayı düşünüyorsanız kısa süreli geçerliliği olan ve size taşıt kullanma yetkisi veren "Driving Permit" almanız gerekiyor. Bilindik kiralama firmalarının hepsi sizin adınıza bu belgeyi çıkartır.  Ücreti $10, uzun süreli kiralamalarda jest olsun diye ücretsiz çıkartabilirler. Önceden rezervasyon yaptığınız sürece aracı alırken bu belgeyi hazırlamaları beş dakika sürüyor, gözünüzde büyütecek bir yanı yok. Araç kullanırken hem driving permit hem de normal ehliyetiniz yanınızda olmalı. Pasaportunuz dışında başka da bir belgeye ihtiyacınız yok.

Zanzibar'da araba
Araba kiralama firmasının hazırladığı "Driving Permit"

* Polis Çevirmesi ve Rüşvet

Bizi en çok endişelendiren, polis çevirmesi ve devamında gündeme gelecek olan rüşvet konusuydu çünkü Afrika'da bu konu can sıkacak kadar yaygındır. Son yıllarda Zanzibar'da fark edilir derecede azaldığını ve turistler için pek sorun kalmadığını okumuştum ama yine de özellikle Stone Town tarafında turistleri sıkıştırmaya kalkan polisler olduğunu duydum. Neyse ki biz sık sık polis kontrol noktası görmemize rağmen tüm seyahat boyunca sadece iki kez durdurulduk. Birisinde ehliyet sorup gönderdiler, diğerinde ise sadece sohbet ettik.

Araba kiraladıysanız polisin bakacağı üç temel nokta: Ehliyetle birlikte driving permit var mı, hız sınırına uydunuz mu, aracın bakımları güncel mi? Ayrıca tüm yolcuların kemerlerinin takılı olmasında fayda var. Bunlarda sorun yoksa asla ceza yemeyi kabul etmeyin. Polis çevirdiğinde altın kural, kocaman bir gülümsemeyle "Jambooo!" demek. Göze çarpacak şekilde para bulundurmayın, havalı telefonlarınızı pek göstermeyin. Rüşvet için ceza yazmaya kalkışırsa korkmayın, yelkenleri suya indirmeyin ve kesinlikle cezayı (ya da rüşveti) kabul etmeyin. Israrcı olursa sicil numarasını isteyin. Mümkünse kiralama firmasından bir yetkili ile irtibata geçin.

Motor kiralayanlar için de  hız sınırına uyma ve driving permit gerekliliği var. Ayrıca mutlaka kask takıyor olmalısınız. Sahil şeridinde plajlarda yerlilerin motor kullandığını görüp kanmayın, aslında yasak.

* Trafik ve Yol Durumu

Zanzibar'da trafik soldan akıyor, tüm araçların direksiyonları sağda. Daha önce hiç sağdan direksiyonlu araç kullanmadıysanız ilk kullanacağınız yer Zanzibar olmasın bence 🙂 Neden? Stone Town'da trafik çok çok karışık. Kalan yerlerde ise yollar gidiş-geliş iki şerit ve çok dar; arada veya yanlarda çizgi bile yok. Bazı yerliler çok çılgın araba kullanıyor. Karşıdan gelen araçtan kaçmak için sola yanaştığınızda araba yoldan çıkıyor mu çıkmıyor mu kestirmek zor oluyor.

Yollar oldukça eski ve bol çukurlu, ana yoldan çıktıktan sonra sizi toprak yol karşılıyor. Herkes şaşırtıcı derecede gaza basıyor ama hız sınırı köy yollarında en fazla 50 km/sa. İsteseniz de daha hızlı gidemiyorsunuz çünkü yollar elverişli değil. Bu sebeple her yere gidiş en az 1.5 saat sürüyor. Ayrıca trafik tabelası diye bir şey yok, virajlı da olsa herkes sağlama yapabiliyor. Karşıdan gelen araçların bazen sağ sinyal verdiğini göreceksiniz. Adada genel bir kural oluşmuş: Arkasında araç olan sürücüler, yolun karşısından gelen araç görürse, arkadaki aracı uyarmak için sağ sinyal veriyor.

Stone Town dışında hava karardıktan sonra her taraf zifiri karanlık, yollarda hiçbir aydınlatma yok. Buna rağmen ışığı olmadan yolun ortasında yürüyen yayalar, S çizerek giden bisikletler hatta araçlar var. Gece giderken yoldaki çukurları ve aniden yola çıkan köpekleri fark etmek oldukça zor. Sadece bir kere akşam araba kullanmak zorunda kaldık, açıkçası biraz tedirgin olduk. Mümkünse gece araç kullanmanızı tavsiye etmem.

Zanzibar'da ana yollar çok belirgin, haritaya bakarak çok rahatlıkla ilerleyebilirsiniz. Yine de gelmeden önce Google Map'ten çevrimdışı haritaları indirmeniz sizi çok rahatlatır. Güney bölgesi için internet olmadan yol tarifi vermiyor fakat kalan yerler için yol tarifi de alabiliyorsunuz.

Zanzibar'da araba
Yol üstünde mola verebileceğiniz yerlerin sayısı fazla değil ama görünce durmadan geçmek olmaz.

Zanzibar'da Motor Kiralamak

Zanzibar seyahat planı yaparken kafamıza koymuştuk; kaldığımız süre boyunca motor kiralayıp adanın her sahilini karış karış gezecektik. Gelin görün ki araştırma yapmaya başlayınca motordan vazgeçip araba kiralamaya karar verdik. Sebepleri:

- "Motor" diye bahsettiğimi aslında scooter ve günlük kirası ortalama $30. Uzun süreli kiralamada pazarlıkla fiyat düşürülebilir ama bu rakamları verdikten sonra araba da kiralayabiliyorsunuz.

- Farklı sahilleri görmek istediğimiz için iki ayrı konaklama bölgesi seçmiştik. Oteller arasında geçiş yaparken valizlerimizi motorla taşımamız imkansız olacak ve ekstra ulaşım bedeli ortaya çıkacaktı.

- Gün içinde yanımızda taşımamız gereken çok fazla eşya oluyor. Özellikle bütün günü dışarıda geçirdiğimiz zaman su, güneş kremi, havlular, fotoğraf makinaları, tripod...derken iki koca çanta ile hareket ediyoruz. Kiralayacağımız motorlar bu eşyalarla birlikte çok güvenli olmayacaktı.

- Zanzibar'da mesafeler kısa fakat yollar kötü olduğu için yavaş hareket ediliyor. 8 gün boyunca sabahtan akşama kadar motorda yolculuk yapmak bize çok konforlu gelmedi ama 1-2 günlük kiralamalar eğlenceli olabilir.

Sonuç olarak biz motordan vazgeçip Zanzibar'da araba kiralamaya karar verdik. Motor kiralaması ile ilgili yaptığım ön araştırmayı ve adadaki gözlemlerimizi de sizinle paylaşayım hemen:

- Yollar dar olduğu için motor kullanmak araba kullanmaktan çok daha rahat gibi görünüyor. Sahil bölgelerinde kalırken birkaç günlük kiralayıp çevreyi gezmek çok keyifli olur.

- Motor kiralaması yapan çok fazla yer var, beach boy'lar bile saati $30'dan kiralamaya kalkışır. Zanzibar'da araba ve motorlar oldukça eski, kiralanan araçlar bakımsız olabilir. Dolayısıyla sizi yarı yolda bırakabilir. O nedenle mutlaka güvenilir ve referanslı yerlerden kiralamak gerekli.

- En kuru ayda yani Ağustos'ta gitmemize rağmen her gün yağmur yağdı. Tropik adada sabah güneşliyken yola çıksanız da öğlene sağanak yağmur başlayabilir. Tam tersi; güneşliyken de bir saat içinde çok kötü yanabilirsiniz. Motorla yola çıkarken aklınızın bir köşesinde bulunsun.

Zanzibar'da araba
Zanzibar usülü take-away kahve

Zanzibar'da Araba Kiralamak

* Avantajları

Alışkın olmadığımız bir trafiğin içinde bulunsak da, yollar berbat olsa da Zanzibar'da araba kiralayıp gezmek verdiğimiz en doğru karardı. Özel transfer ayarlayıp gezmekten daha ucuza geldi. Yaptığımız bütün turların başlangıç noktasına arabayla kendimiz ulaşım sağladığımız için aktiviteleri daha uygun fiyata ayarlayabilmiş olduk. Örneğin; Jozani Forest turları kişi başı $40'dan başlıyor. Biz direkt milli park alanına kendimiz gidip oradaki rehberle ormana girdik ve kişi başı $10 ödedik. Şoföre bağlı olmadığımız için hava durumuna veya o günkü keyfimize göre planlarımızı sürekli esnetebildik.

Neredeyse adanın bütün sahillerini gönlümüze göre gezdik, yol üstünde gördüğümüz satıcılardan alışveriş yapmak için molalar verdik. Sevdiğimiz yerde uzun vakit geçirdik, sevmediğimiz yerde hiç durmadan devam ettik. Özellikle güneydoğu bölgesinde hiç turistin bulunmadığı kimsesiz sahilleri keşfettik. Bu sahillerde dolaşırken fazlalık olan veya o sırada üstümüzde taşımayı güvenli bulmadığımız eşyalarımızı arabada bırakma şansımız oldu.

Zanzibar'da araba

* Zanzibar'da Araba Kiralama Detayları

Motorlar gibi Zanzibar'da arabalar da genellikle eski ve çeşit çeşit araba bulmanız zor. Kiralanan araçlar 4x4 ama içinde kaset çalar var 🙂 Büyüklük ve yeniliğine göre fiyatı $30'dan başlıyor. Biz tek kapılı Toyota Rav'ı günlük $35 ücrete kiraladık. Gitmeden önce bulduğumuz firmaya whatsapp'tan mesaj gönderdik, anında dönüş yaptılar. Paranın %50'sini gelmeden önce kredi kartı ile ödedik. Kalan miktarı aracı teslim alırken nakit olarak verdik. Havaalanına indiğimizde ellerinde kağıt tutarak bizi karşıladılar ve aracı teslim aldık. Güvenilir firma bulma konusunu çok araştırdım, çalıştığımız yerle de hiçbir sorun yaşamadığımız için araç kiralamayı düşünenlere tavsiye edebilirim. (İletişim bilgilerini isteyenler yorum yazabilir, mail olarak gönderirim.)

Kiralama sistemi de Afrika standartlarına işliyor. Araç boş depoyla da gelebilir, dolu depoyla da...Bize gelen araç yarımın biraz üstüydü ve o şekilde teslim etmemizi istediler ama son anda dolum yapamadığımız için depoyu boş teslim ettik ve kiralama firmasına yaklaşık bir benzin parası ödedik. Aslında adanın her yerinde benzin istasyonu mevcut ama gece geç saatte kapanıyorlar ve sabah açılıyor. Benzinin litresi yaklaşık 2400 THs ($1) ve ABD doları ile ödeme kabul ederlerse kuru çok düşükten hesaplıyorlar, o nedenle mutlaka şiling bulundurmanız lazım.

Stone Town'da araba kullanmak ve park yeri ciddi bir problem. Zaten şehir merkezinde ara sokaklara araç sokmanız imkansız. Biz Darajani Market'in hemen yanında bulunan paralı otoparkı kullandık, girişte 1000 THs ($0.4) ücret ödedik. Stone Town'da vakit geçireceğiniz günler için araba kiralamamak daha mantıklı. Yapacağınız plana göre aracı feribot iskelesi veya Stone Town'dan teslim alabilirsiniz.

"Zanzibar'da Araba veya Motor Kiralamak" yazısı hoşunuza gittiyse Zanzibar ile ilgili yazıları da okumak için tıklayınız. Diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak isterseniz sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

 •  
 •  
 •  
 • 1
 •  

50 comments on “Zanzibar’da Araba veya Motor Kiralamak

 1. Merhabalar, elinize sağlık, çok güzel yazmışsınız. Rica etsem firmanın numarasını ben de alabilir miyim? Teşekkürler.

 2. Merhaba, araç kiralama firmasının bilgisini benimle de paylaşırsanız çok mutlu olurum.. ayrıca detaylı yazınız icin çok teşekkürler.

 3. İyi günler, harika açıklamalarınız için teşekkürler.
  Araç kiralama firmasının bilgilerini gönderebilir misiniz?
  Tekrar teşekkürler.

 4. Merhaba, araç kiralama şirketinin iletişim bilgilerini rica edebilir miyim? Yazı da faydalı olmuş. Elinize sağlık.

 5. Merhaba, detaylı yazınız için tşkler öncelikle. Çok güzel bir paylaşım olmuş :)rica etsem ben de şirketin bilgilerini alabilir miyim? bir de sorum olacak. çok çok iyi araba kullanmıyoruz ama dikkatli bir çiftiz :)sadece ana hatlarda kendi ulaşımımızı sağlamak ve pazarlık yapmamak için araba kiralamak istiyoruz. sizce doğru karar mı 🙂

  1. Merhaba. Tabii ki, size de gönderiyorum.
   Eğer iyi değilseniz Stone Town’a arabayla girmeyin derim. Orada trafik çok karışık ve kötü. Onun dışındaki yollarda maksimum 50 km/sa hızla gideceğiniz için sağ direksiyon çok aşırı zorlamaz. Asıl sıkıntı şu; bazı yollar biraz dar ve karşıdan gelen araçlar, özellikle dala-dalalar çok hızlı geliyor. Siz de çarpışmamak için otomatik olarak sola yanaşıyorsunuz ama yoldan çıkma ihtimaliniz artıyor. Direksiyon hakimiyetiniz iyiyse, aracın sağında solunda ne kadar mesafe kalacağını kestirebilecekseniz sorunsuz kullanırsınız.

 6. Merhaba, bilgiler için çok teşekkürler:) araç kiralama firma numarasını bana da gönderebilir misiniz?

 7. Merhaba oncelikle yaziniz cok faydali olmus paylasiminiz icin tesekkurler 🙂 rica etsem arac kiraladiginiz firmanin bilgilerini alabilirmiyim ?

 8. merhabalar, açıklayacı yazınız için teşekkür ederim. kiralama firması ile ilgili bilgi rica edicektim.

 9. Merhaba! Öncelikle yazılarınız çok faydalı görünüyor, teşekkür ederiz. Ben de araç kiralama ile ilgili iletişim bilgilerini öğrenebilir miyim?

 10. merhaba, yazınızdan feyz aldık, biz de gitmeyi düşünüyoruz.

  Zanzibar da arac kiralama ile ilgili whatsapp irtibat numarasini gonderebilir misiniz?

 11. Merhaba,yazınız için çok teşekkür ederiz. Ben de Zanzibar da araç kiralama ile ilgili irtibat numarasını göndermenizi rica edebilir miyim ?

 12. Merhaba araç kiralama konusundaki tecrübeleriniz çok değerli, ben de bulduğunuz firmanın bilgilerini ve WhatsApp numarasını rica edebilir miyim?

 13. Merhaba, öncelikle yazınız için çok teşekkür ederiz. Ellerinize, emeklerinize sağlık. Ben de Zanzibar da araç kiralama ile ilgili irtibat numarasını göndermenizi rica edebilir miyim ?

  1. Merhaba, güzel yorumunuz için çok teşekkürler. İletişim bilgilerini yorum yazdığınız mail adresine gönderdim.

 14. Paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Araç kiralama ile ilgili irtibat numarasını gönderebilirseniz sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir