Zanzibar Gezilecek Yerler ve Yapılacak Aktiviteler

Ve geldik yazması en zevkli yazıya: Zanzibar Gezilecek Yerler ve Yapılacak Aktiviteler. Zanzibar'da turistlere sunulan tur ve aktivite seçeneklerinin sınırı yok. Araştırmaya başlayınca içine giren bir daha çıkamıyor ve doğal olarak insanda şu endişe oluşuyor: "Yetmeyeceeek!" Sorun yok! Üç gün de kalsanız bir hafta da kalsanız Zanzibar'da unutamayacağınız anlar yaşayacağınıza eminim. Bu yazıda yaptığımız her şeyi, ayırmanız gereken vakitlerle birlikte sıraladım. Kendi zevkinize göre içinden elemeler yaparak veya süreleri değiştirerek Zanzibar seyahat planı oluşturabilirsiniz. Yazının sonunda ise popüler olan ama yapmadığımız aktivitelerden sebepleriyle birlikte bahsettim.

1. Gün: Stone Town Turu / Zanzibar Gezilecek Yerler

Zanzibar'ın UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan başkenti Stone Town Arap, Hint, Avrupa ve Afrika kültürüne ait öğeleri bir arada bulundurması sebebiyle oldukça ilgi çekici. Adanın doğal yapısında bulunan mercan kayası (coral stone) kullanılarak yapılmış evlerin arasında gezinirken Ortadoğu'da mı yoksa Afrika'da mı olduğunuzu anlamakta güçlük çekeceksiniz. Yemekleri, pazarı, sahili, kapıları ve diğer tarihi yapıları dolaşmak için bir gününüzü buraya ayırmanız gerekiyor. Daha detaylı bilgi ve önerdiğim günübirlik gezi planı için "Stone Town'da 24 Saat" yazısına bakabilirsiniz.

2. Gün: Prison Island ve Baharat Turu / Zanzibar Gezilecek Yerler

Prison Island Turu

Prison Island turunu, Zanzibar Gezilecek Yerler listesinin başına koyuyorum. Köle ticaretinin yapıldığı dönemde, kölelerin büyük adaya alınmadan önce tutulduğu ada burası. Bir ara karantina adası olarak da kullanılmış. Şimdilerde ise dev kaplumbağaların adası olarak biliniyor. Onun da hikayesi enteresan: 20. yy başlarında Seyşeller kralı, Zanzibar'a hediye olarak 2 adet damızlık Aldabra Kaplumbağası göndermiş. Bu iki kaplumbağa da bizim gibi adaya aşık olmuş sanırım. Çiftleşip adada çoğalmaya başlamışlar ve o günden sonra burayı yeni yaşam alanları olarak benimsemişler. Şu anda ada üzerinde sayıları 100 civarında.

Prison Island turuna katıldığınız zaman, bu dünya tatlısı devasa kara kaplumbağalarını yakından görme şansını yakalıyorsunuz. Adanın muhteşem manzarası da cabası. Buraya kadar gelmişken adanın hemen yakınında bulunan resifte şnorkel yapmanızı da şiddetle tavsiye ederim.

Prison Island'a nasıl gidilir? Stone Town'da sahilden kalkan botlarla yarım saatte ulaşabilirsiniz. Satıcıları tek tek gezip pazarlık yapmaya hazırsanız feribot iskelesi ve Forodhani arasında gördüğünüz ufak botlarla anlaşmanız yeterli. Orada yürümeye başladığınızda bile yanınıza bir sürü kişi gelecek. Ortalama 8 yolcunun paylaştığı botlarda kişi başı $5-8 ödeme yaparsınız. Adaya giriş ücreti ise $4. Eğer hiç uğraşmayıp otelden veya Stone Town'dan bulduğunuz hazır bir tura katılmak isterseniz kişi başı ücreti $25'dan başlar. Şnorkel turunu da dahil edecek şekilde yaptığınız bir plan ortalama 3-4 saat sürecektir. Denize girmeye ve botta giderken ıslanmaya hazırlıklı olmanızı tavsiye ederim.

zanzibar gezilecek yerler

Baharat Bahçesi Turu

Baharat bahçesi turu, Zanzibar'ın çok turistik ama bir o kadar keyifli bir aktivitesi. Umman'ın eski sömürgesi ve hatta başkenti olan adanın zenginlik kaynaklarından birisi Umman sultanının girişimi ile kazanılan baharat üretimi. Artık eskisi kadar baharat üretimi kalmamış olsa da turistlere yönelik oluşturulmuş baharat bahçelerinde çeşitli meyve ve baharatların ağaçlarını, bu ağaçlardan nasıl baharat elde edildiğini görebilir, tropik meyve tadımları yapabilirsiniz. Hindistan cevizi ağacına tırmanan çevik bir Zanzibarlı'yı izleme ve palmiye yapraklarından yapılan yüzük, taç ve benzeri aksesuarlarla kral&kraliçeye dönüşme, baharat turunun olmazsa olmazlarından.

Zanzibar'da baharat turu nasıl ayarlanır? Baharat bahçelerinin hepsi üç aşağı beş yukarı aynı şeyleri sunuyor ama bazısında ulaşımla birlikte tur süresi 5 saate kadar uzayabiliyor. Çok ilgiliyseniz öyle bir şeyler ayarlayabilirsiniz ama bence 2-3 saatlik bir tur yeterli. Yapmanız gereken tek şey, bir baharat bahçesine gidip oradaki rehber eşliğinde gezmek. Aracınız varsa veya herhangi bir araçla direkt bahçeye ulaşım sağlarsanız kişi başı $5-10 ayarlayabilir, yoksa otelden veya Stone Town'dan ulaşım dahil turlara katılabilirsiniz. Turun ardından seçtiğiniz sahil bölgesindeki otelinize gitme zamanı geldi bence. (Baharat alışverişi yapmak istiyorsanız Stone Town'daki Darajani Market'te fiyatların daha uygun olduğunu unutmayın.)

Tüyo: Bir gece konaklamanızı Stone Town'da ayarlarsanız eğer, bütün gün gezdikten sonra geceyi de şehir merkezinde geçirir, sabah da yürüyerek Prison Island'a giden botların kalktığı sahile ulaşırsınız. Böylece bir günlük ulaşım masrafından kurtulursunuz.

zanzibar gezilecek yerler

3. Gün: Jozani Forest - Butterfly Center - Muungoni Köyü & Mangrove Kano Turu / Zanzibar Gezilecek Yerler

Jozani Forest Turu

Jozani Forest, Zanzibar adasının tam ortasında bulunan, dev ağaçlarla kaplı, koruma altına alınmış bir orman. Milli park gibi de düşünebilirsiniz. Bu ormanın en önemli özelliği ise nesli tükenme tehlikesi altında olan ve artık sadece Zanzibar'da görülen Red Colobus (Kızıl Kolobus) maymunlarıne ev sahipliği yapması. Jozani Forest içinde yaptığımız trekking, Zanzibar'daki en keyifli aktivitelerden birisiydi. O nedenle adaya geldiğinizde mutlaka listenize dahil etmenizi tavsiye ederim.

Jozani Forest'ı tek başınıza dolaşma ihtimaliniz yok, sadece park tarafından sağlanan rehberle birlikte yaklaşık 10 kişilik gruplar halinde gezebilirsiniz. Fakat şöyle bir dezavantaj var: Herkes sadece ve sadece maymunları görüp fotoğraf çekme amacıyla geldiği için maymunlar görüldüğü anda grup dağılıyor, gezi sonlanıyor. Bizim şansımıza maymunlar tam girişe yakın bir bölgedeydi. Dolayısıyla ormana girdiğimiz gibi maymunları görmüş olduk ve sonrasında "Hadi bitti!" denip Mangrove Ormanı'na götürüldük. Oysa ki biz trekking yapma amacıyla gelmiştik. İtiraz edince, tur bitiminde rehber sadece bizi hususi olarak ormana sokup gezdirdi. Normalde, Mangrove Ormanı da dahil gezinin toplam 2 saat civarında sürmesi gerekiyor. 15 dakikada görüp çıkmak veya 2 saat gezmek sizin isteğinize kalmış anlayacağınız.

zanzibar gezilecek yerler

Magrove ağaçları, sadece tuzlu su ile besleniyor ve kökleri suyu absorbe ettiği için doğal bir set görevi görüyor. Denizin yükselmesi ile birlikte oluşabilecek su taşkınlarına karşı adayı koruyor. Bu nedenle bir süredir kesimi yasak. Gelen ziyaretçilerin çok büyük bir kısmı Mangrove Ormanı tarafını pas geçiyor. Bence Zanzibar'ın en güzel ve büyüleyici yerlerinden birisi. Hiç gün ışığı düşmeyen ve hiçbir canlının yaşamadığı, adanın can damarı olan bu ormana mutlaka uğrayıp o atmosferi görmelisiniz.

Jozani Forest'a Nasıl Gidilir? Ulaşım dahil bir tur ayarlamaya kalkarsanız kişi başı ücretler $40 'dan başlıyor. Turu bireysel ayarlasanız bile ormanı 10 kişilik gruplarla, milli parkın görevlendirdiği rehberlerle gezeceksiniz. Biz araçla direkt Milli Park girişine gittik. Önünden dala-dala geçiyor. Dilerseniz taksi ile de gelebilirsiniz. Kendiniz geldiğiniz zaman kişi başı ücreti $10 (20.000Ths). Şart değil ama rehbere ufak bir bahşiş vermek uygun olacaktır.

zanzibar gezilecek yerler

Butterfly Center (Kelebek Üretim Merkezi)

Pek gerekli görmediğimiz için Butterfly Center'a gitmeye hiç niyetimiz yoktu ama Jozani Forest'a o kadar yakınmış ki görünce uğramadan edemedik. Yarım saat gibi çok kısa bir süre durmamıza karşın "İyi ki geldik." dedik. Burası sosyal sorumluluk projesi kapsamında açılmış bir yer. Birbirinden farklı ve belki de başka yerde görme şansı bulamayacağınız kelebeklerin, doğumdan ölüme kadar geçen süredeki tüm hallerini burada yakından inceleyebiliyorsunuz. Aynı zamanda da köy halkına katkı sağlamış oluyorsunuz.

Peki, nasıl oluyor bu? Çevre köylerde yaşayan insanların hiçbir gelir kaynağı olmadığı için onlara farklı türde kelebeklerin nasıl yetiştirileceği öğretilmiş. Üretim aşamasına dahil olan köylüler yetiştirdikleri kozaları gelip bu merkeze teslim ediyor. Burada rengarenk kelebekleri görmeye gelen turistlerden alınan giriş ücreti de köy fonuna aktarılıyor.

Butterfly Center'a Nasıl Gidilir? Jozani Forest ile aynı yol üzerinde bulunan kelebek merkezine ulaşım, Jozani ile aynı. Zaten turların büyük bir kısmı, programa burayı da dahil etmiş oluyor. Bireysel gelmek isterseniz eğer giriş ücreti $6.

zanzibar gezilecek yerler

Muungoni Köyü & Mangrove Kano Turu

Sahra altı Afrika ülkelerindeki koşulları göz önüne alarak değerlendirme yaptığımız zaman Zanzibar'ın bereketli bir yerleşim yeri olduğunu söyleyebiliriz. Fakat yine de bizim alışkın olduğumuz standartların çok ötesinde bir hayat sürülüyor burada. O nedenle burada yapacağınız bir köy ziyaretinin farklı bir bakış açısı kazandıracağını düşünüyorum. Vakit sorununuz varsa Paje veya Jambiani tarafına gittiğinizde oradaki köylere uğrayabilirsiniz. Yoksa eğer rehber eşliğinde uzun soluklu bir köy turu oldukça etkileyici olacaktır. Sadece görmekle kalmaz aynı zamanda yaşam biçimleri hakkında da bilgi alırsınız.

Ben araştırmalarım sonucunda Love Zanzibar firması ile Muungoni Köyü turu yapmayı uygun buldum. Yaklaşık 5 saat süren tur sonunda mangrov ormanı içinde kano turu yapma imkanı da yakaladık. Öğle yemeği de dahil, ulaşım hariç olmak üzere ücret kişi başı $40. Daha detaylı bilgiyi "Muz Ağaçları Arasında Bir Zanzibar Köyü: Muungoni" yazısında bulabilirsiniz.

Tüyo: Muungoni Köyü, Jozani Forest'a yakın olduğu için hepsini aynı günün planına koydum fakat siz dilerseniz (köy turu yapma niyetiniz yoksa, örneğin) Jozani Forest ziyaretinden sonra rotanızı Paje ve Jambiani sahillerine çevirebilirsiniz.

zanzibar gezilecek yerler

4. Gün: Kendwa - Nungwi - Sunset Cruise / Zanzibar Gezilecek Yerler

Tropik adaya gelip buruş buruş olana kadar yüzmemek olmaz! Bir günü tamamen denize ayırma vakti geldi. Gelgitten çok az etkilendiği ve günün her saati yüzme imkanı bulunduğu için Kendwa ve Nungwi sahilleri bu amaca çok uygun. Zaten bu yüzden en turistik ve kalabalık bölgeleri. Konaklamanızda en azından bir gecenizi bu sahillerden birinde ayarlamanız güzel bir deniz tatili için ideal.

Bir günü bu taraflarda yatışa ayırdıktan sonra akşama farklı bir şeyler yapmak isterseniz Zanzibar'ın nefis gün batımına şahit olmak için eski tip yelkenli (dhow) ile denize açılabilirsiniz. Zanzibar'a ilk geldiğimiz sene bu aktivite çok daha eğlenceliyli fakat bu sene biraz hayal kırıklığına uğrattı. Daha ucuz ve kullanımı pratik olduğu için artık balıkçılar yavaş yavaş fiber bot kullanmaya başlamış ve dhow sayısı ciddi oranda azalmış. Aynı şekilde dhow ile gün batımı izleme aktivitileri de düşmüş. Biz, Nungwi'de zar zor bir tane dhow bulduk ama Kendwa'da daha fazla seçenek olduğunu söylediler. 4 kişi birleşip, 1 bira dahil 2 saatlik turu kişi başı $15 ücrete ayarladık.

zanzibar gezilecek yerler

5. Gün: Mnemba Adası - Paje - Jambiani / Zanzibar Gezilecek Yerler

Mnemba Adası

Zanzibar'da şnorkel veya dalış denince akla gelen ilk yer Mnemba Adası. Adanın kuzey tarafında bulunan ve etrafı düzinelerce rengarenk balıkla çevrili olan bu ada artık Bill Gates'in özel mülkü. Bu sebeple adaya ayak basmak yasak fakat etrafındaki resiflerde şnorkel yapabiliyorsunuz. Mnemba Adası turu için farklı alternatifler mevcut: 2 kez şnorkel yapacak şekilde yarım günlük bir tur veya tek şnorkel + öğle yemeği dahil bir tur ayarlayabilirsiniz.

Biz Mnemba Adası için öğle yemeği dahil turlardan ayarladık. Yaklaşık 40 kişinin doluştuğu dhowla yaptığımız yolculuğa kişi başı -pazarlıkla bira dahil- $25 ücret ödedik. (Otelden ayarlayacağımız yarım günlük tur ise $45 idi.) Son gidişimizden aşırı zevk aldığımı söyleyemem çünkü adanın etrafı çok kalabalıktı. Sudaki insan sayısı su altındaki balık sayısını da etkiliyor, malum. O nedenle canlılığın daha bol olduğu bir görüntü için bireysel tur ayarlayıp sabah herkesten önce yola çıkmak daha maliyetli olmasına rağmen çok daha keyifli olacaktır.

zanzibar gezilecek yerler

Paje - Jambiani - The Rock Restaurant

Paje ve Jambiani, Zanzibar'ın güneydoğusunda bulunan en güzel sahillerinden. Detaylı bilgiyi Zanzibar Gezi Rehberi yazısında vermiştim. Kısaca buraya da yazayım; adanın meşhur bembeyaz sahil + hindistan cevizi ağacı + turkuaz su görüntüsünü yakalacağınız yerler burada. Sahil güzelliği bakımından birbirinden pek bir farkı yok ancak Paje kitesurf mekanı olduğu için yüzmek biraz sıkıntılı. Konaklamanızı Kendwa-Nungwi tarafında ayarladıysanız ve "Aman canım, aynı deniz, gitmeye gerek yok." diyorsanız, yanılıyorsunuz. Bu bölgeyi de ayrıca görmelisiniz.

Adanın ikonik restaurantı olan ve denizin içinde bulunan The Rock Restaurant da bu bölgede yer alıyor. Paje'den kuzeye doğru ilerlediğiniz zaman tabelalar sizi yönlendirecek. Maalesef biz yolu kaçırdığımız ve geri dönmek istemediğimiz için restaurantı pas geçtik.

Tüyo: Bu sahillerin avantajı (veya dezavantajı da olabilir) plajda tesisin bulunmaması. Hırsızlık vakaları da çok sık yaşandığı için eşyaları bırakıp denize girme şansı pek yok. Onun yerine otel veya restaurantların şezlonglarını kullabilirsiniz. Biz Jambiani'de Blue Oyster Otel'i, Paje'de ise Bounty'i tercih ettik ve iki yerin de hem hizmetinden hem de yemeklerinden çok memnun kaldık. Yemek ve birayla birlikte 2 kişi için ortalama $20 vererek bu tip yerleden faydalanabilirsiniz. Eğer konaklamanızı bu bölgeden ayarladıysanız böyle dertleriniz olmaz elbette.

zanzibar gezilecek yerler

6. Gün: Blue Safari / Zanzibar Gezilecek Yerler

Blue Safari detaylarına geçmeden önce sand bank nedir, ondan bahsedeyim. Türkçe'ye kabaca kum tepesi/seddi olarak çevrilebilir. Zanzibar'ın haritasına veya uydu görüntüsüne baktığınız zaman ana adanın etrafında herhangi bir yerleşimin olmadığı irili ufaklı başka adacıklar göreceksiniz. Bazı adacıkların deniz seviyesinden yüksekliği homojen değil; yani bir kısmı deniz seviyesinin üstünde kalırken bir kısmı altında kalıyor. Ana adacığın biraz uzağında ortaya çıkan, bağımsız bir adaymış gibi duran ama aslında ana adacığın uzantısı olan kum tepelerine sand bank deniyor. Bu sand banklerin en çekici özellikleri deniz yükseldikçe yok olup alçaldıkça yeniden ortaya çıkmaları ve su üstünde kaldıkları zaman okyanusun ortasında ayak basılmamış bir ada gibi durmaları.

Zanzibar'da yapılacaklar listesinin başında gösterilen aktivite olan blue safaride de genel plan okyanusa açılıp hem şnorkel yapmak hem de bu sand banklarden birisini görmek. Blue safari, detaylarda firmadan firmaya farklılık gösteren ama tüm gün süren ve biraz maliyetli bir aktivite. Genel olarak program şöyle oluyor: Sabah 9:00 civarında adanın güney ucundan tekneyle denize açılıyorsunuz. Önce resifte şnorkel için duruluyor, sonra sand bank (veya uzantısı olduğu adacığın sahili) üzerinde öğle yemeği molası, son olarak da mangrove ormanına giriliyor. Böyle bir turun ulaşım dahil kişi başı ücreti ortalama $100.

zanzibar gezilecek yerler

Biz hem bu aktiviteden geri kalmamak hem de ucuza mal etmek için Kizimkazi'de kaldığımız zaman, yoldaki satıcılardan birisi ile kişi başı $35 olacak şekilde anlaştık. Sabah gelip bizi otelin denizinden aldılar. Programda var olan mangrove ormanına gitmek dışındaki her şeyi yaptık ama maalesef yolculuğumuz kabus gibi geçtiği için kimseye bu yöntemi önermiyorum. Deniz, aşırı dalgalı oluyor ve fiber botun üstünde devrilecek gibi hareket ediyorsunuz. Düzgün bir firma ile anlaşırsanız dhow ile yolculuk yaptığınız için nispeten daha rahat olacağı kanaatindeyim.

Tüm yolculuk sıkıntısını bir kenara bırakırsak sand bank hayatım boyunca gördüğüm en güzel doğa oluşumlarından birisi ve bence bu aktivitenin yıldızı. O sebeple bu turu ayarlarken gelgit saatlerine bakmanız çok önemli. Eğer denizin yüksek olduğu zamanda yaparsanız sand bank göremezsiniz.

Zanzibar'daki Diğer Aktiviteler / Zanzibar Gezilecek Yerler

Tüplü Dalış

Zanzibar, tüplü dalış için tercih edilen popüler noktalardan birisi. En bilinen noktası Mnemba Adası olsa da ana karanın güneyinde bulunan ve konaklama imkanı da sunan Mafia Adası da değerlendirilebilecek yerler arasında. Dalış fiyatları ekipman kirası, yemek ve dalış sayısına göre $100-$165 arasında değişiklik gösteriyor. Adaya ilk gidişimizde Kendwa Sunset Hotel bünyesindeki dalış okulunun ayarladığı 5 kişilik bir gruba dahil olmuştuk. Son gidişimizde ise maalesef hiçbir yerden dalış ayarlayamadık. Prosedür gereği, yaptığınız son dalış 1 seneden eski ise -ki bizim öyleydi- tecrübeniz, lisans dereceniz ne olursa olsun dalıştan bir gün önce havuzda refreshment (hatırlatma) seansı almanızı istiyorlar. Bu seansın ücreti ekstra $30. Hem fiyatı fazla geldiği için hem de 1.5 gün dalışa ayıramayacağımız için bu planı iptal etmek durumunda kaldık.

Mnarani Marine Turtle Conservation

Nungwi'de bulunan Mnarani, deniz kaplumbağalarını koruma alanı olarak biliniyor. İddia ettiklerine göre özellikle balıkçıların ağına takılan ve denizde hayatını sürdüremeyecek olan deniz kaplumbağaları buradaki ufak bir havuzda bakılıyor. Gidip görmedim fakat öncesinde yaptığım araştırmalar sonucunda pek içime sinmedi. Havuzun fazla küçük ve aşırı pis olması, ziyaretçilerin kaplumbağaları kucağına alabilmesi ve bazı fotoğraflarda birkaç tane timsah görmüş olmam bende koruma alanından ziyade turist çekme amacıyla oluşurulmuş bir hayvanat bahçesi izlenimi uyandırdı. Fazla önyargıyla yaklaşmış olabilirim ama gitmeyi tercih etmedim. Siz düşünürseniz Nungwi'de plan yaptığınız bir güne sıkıştırabilirsiniz.

Kizimkazi Dolphin Watching

Adanın en meşhur aktivitelerinden birisi de Kizimkazi'de yunus izleme. Bu konu ile ilgili çok fazla olumsuz yorum okuduğum için zaten planımıza dahil etmemiştim. Ayrıca, 4 günümüzü Kizimkazi'de, yunus turlarının düzenlendiği noktadaki bir otelde geçirdiğimiz için yakından takip etme fırsatım da oldu. Olumsuz yorumların hepsinin doğruluk payının olduğunu düşünüyorum ve bu aktiviteye katılmamanızı rica ediyorum.

Yunus izleme, doğal ortamında yunusları görme imkanı sunan bir aktivite gibi pazarlansa da aynı anda bu işi yapan çok fazla bot olduğu için olay doğallıktan çıkıp hayvana suda eziyete dönüşebiliyormuş. Sabah erken saatte denize açılan yaklaşık 20 tane bot, yunusların olduğu bölgede toplanıp etrafını tamamen sarıyor ve yunusların ilerlemesini engelliyor. Çok yüksek ihtimalle hayvanları fazlasıyla strese sokuyorlar. Balina/yunus izleme aktiviteleri dünyanın pek çok farklı noktasında yapılıyor. Hayvana zarar vermeyecek şekilde yapılan alternatifler mevcut. Eğer görmeyi çok istiyorsanız bu hayalinizi Zanzibar dışında bir yerde gerçekleştirmenizi öneririm.

"Zanzibar Gezilecek Yerler ve Yapılacak Aktiviteler" yazısı hoşunuza gittiyse Zanzibar ile ilgili yazıları da okumak için tıklayınız.  Diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak isterseniz sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

6 comments on “Zanzibar Gezilecek Yerler ve Yapılacak Aktiviteler

  1. Kesinlikle mükemmel bir yazi, adeta rehberlik yapti okurken. Emeginize Sağlık. 20 Subat-5 Mart arasi Zanzibar‘ da olacagiz. FTI den ayarladik, otel ve ucak icinde, 3 yasinda oglumda olunca bizimle isi sansa birakmadik. Turlari ayarlarken kesinlikle yaziniz aklimda olacak. Tesekkürler…. rehber öneriniz olursa memnun olurum.. 😊

    1. Teşekkürler güzel yorumunuz için, beğenmenize çok sevindim. Hep kendimiz gezdiğimiz için maalesef önerebileceğim bir rehber bilmiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.