Zanzibar Gezi Rehberi: Güneşin En Güzel Battığı Yer

Beyaz yakalı seyahat düşkünlerinin en büyük sıkıntılarından birisi, hiçbir zaman yetmeyen yıllık izinler. İnce eleyip sık dokuyarak yaptığımız bir haftalık tatil planında çoğu zaman tek yönlü bir tercih yapmak zorunda kalıyoruz; ya deniz tatili ya da kültür gezisi. Ama hepsinin bir arada olduğu ilaç gibi bir ada bizi bekliyor aslında. Afrika'nın egzotik ağaçlarıyla dolu nefeslerinizi kesecek bembeyaz sahilleri; okyanusun hakkını veren su altı çeşitliliği; dev kaplumbağaları; Arap, Hint, Afrika ve Avrupa esintilerini bir arada görebileceğiniz başkenti; sahilde bitmeyen eğlence hayatı ve bu hayattan çok ayrı bir dünyada yaşayan rengarenk halkı..Afrika'nın incisi, göz bebeği...Artık ne derseniz, Freddie Mercury'e hayat veren yer: Zanzibar... İkinci kez gidip adanın her köşesini gezdikten sonra gezi notlarımı birleştirip hazırladığım güncel Zanzibar Gezi Rehberi detayları şu şekilde:

Zanzibar Seyahati için Son Tavsiyeler

Şeffaflık önemli! Okumaya başladığınız Zanzibar gezisi blog yazısı işbirliği linkleri içermektedir. Paylaşımlarım hoşunuza gider ve bana destek olmak isterseniz linkler üzerinden yapacağınız herhangi bir rezervasyonla, hiçbir ekstra ücret ödemeden ufak bir komisyon almamı sağlayabilirsiniz. Şimdiden teşekkürler.


Zanzibar Adası Hakkında Genel Bilgiler

Zanzibar adası tek başına bir ülke gibi takılsa da resmî olarak Tanzanya'ya bağlı bir ada. 1963'te İngiltere sömürgesinden çıkan ZANzibar, 1964'te TANganyika ile birleşme kararı alıyor ve Tan-Zan-ia ismi doğuyor. Zanzibar ve Pemba olmak üzere 2 büyük adadan oluşan bu özerk bölgenin kendine ait bir meclisi, başkanı ve bayrağı var fakat elektriği hala anakaradan alıyor. Tanzanya'da çoğunluk Hristiyanlardan oluşmasına rağmen Zanzibar'da halk tamamen Müslüman. Uzun yıllar Umman sultanı tarafından yönetilen adadaki Arap etkisine şaşırmamak lazım.

Zanzibar adası için "Afrika'daki pek çok bölgeye nazaran oldukça gelişmiş, bereket ve bolluk içinde." diyebiliriz. Sebebi ise yüzyıllar boyunca önemli bir ticaret merkezi olması. Bu durum aynı zamanda insanlığın yüz karası bir tarihe ev sahipliği yapmasına neden oluyor çünkü adayı himayesi altına alan Umman Sultanı adanın kalkınması adına kölelik ticaretini başlatıp Doğu Afrika'daki kabilelerden toplanan insanların Arap Yarımadası ve Hindistan'a satılmasına önayak olmuş. Dünya üzerinde köleliğin en son yasaklandığı yer Zanzibar'dır. Onun yanı sıra, fil dişi ticareti de aynı dönemde teşvik edilip hayvan katliamlarının önü açılmış. Azıcık da olumlu yanlarından bahsedeyim; dünyanın en önemli baharat üreticilerinden birisi haline gelmesi de adanın gelişmesine önemli bir katkı sağlamış.

Günümüzde ise Zanzibar, bölgenin en önemli turizm merkezi konumunda. Aynı zamanda baharat cenneti de olan Zanzibar, hindistan cevizi konusunda sayılı üreticilerden. Elbette bu durum politikasına da yansıyor. Anakara ile birleşme zamanında yapılan anlaşmaların yerine getirilmediği gerekçesi halkın büyük bir kısmını rahatsız ediyor ve kendi kendilerine yetecek imkanlara sahip olduklarını düşünüyorlar. İktidar partisi anakaraya bağlı kalmakta ısrar ededursun bağımsızlıktan yana olanların sayısı günden güne artmakta. Eğer gerçekleşirse Zanzibar, tarihinde bir ilki yaşayacak.

zanzibar gezi rehberi


Zanzibar'a Nasıl Gidilir?

Zanzibar adasına ulaşım için iki alternatifiniz var: Darüsselam'dan ferry'e (hızlı feribota) binmek veya adaya direkt uçakla gelmek.

* Uçak ile Ulaşım

Türkiye'den uçakla gitmeyi düşünenler için, Zanzibar'ın ufak bir havaalanı mevcut. Artık THY'nin de İstanbul'dan aktarmasız uçuşları başladı. Fiyatları çok yüksek ama yolculuk yaklaşık 8 saat sürüyor. Benim bulabildiğim en ekonomik uçuşlar ise, son gelişimizde kullandığımız Dubai aktarmalı Flydubai firmasına ait. Türkiye'den Darüsselam'a direkt uçup oradan yaklaşık $60 fiyatındaki pırpır uçakla Zanzibar'a geçmek de tercih edilebilir bir yöntem. Eğer Tanzanya'da başka bir yer görme niyetiniz yoksa Zanzibar'a direkt uçakla gelmek en rahat, sağlıklı ve avantajlı yol olacaktır.

* Ferry ile Ulaşım

Zanzibar'a gelmek için kullanılacak diğer bir yöntem de Darüsselam'ın şehir merkezinden kalkan hızlı feribotlara binmek. Ferry ücreti normal $35, VIP $50. Biletleri internetten veya iskele yanındaki satış ofisinden alabilirsiniz.

İki ayrı feribot firması var: Azam Marine ve Zanzibar Fast Ferries

İlk seferimizde Tanzanya'daki safarimizin devamında gittiğimiz için adaya ferry ile geçmiştik. Yolculuk yaklaşık 2 saat sürüyor. Çok konforlu olduğunu söylemek zor; çok kalabalık, ayakta kalma riskiniz var. Daha rahat bir yolculuk için havalandırmalı ve rahat koltuklu olan VIP bölümünü seçebilirsiniz. Geçmiş yıllarda kazalar yaşandığı için bu yolu tavsiye etmek konusunda kesinlikle ısrarcı değilim. Darüsselam da sevmediğim sayılı şehirler arasında. Sahraaltı Afrika ülkerinde pek deneyiminiz yoksa Darüsselam'da biraz zorluk yaşayabilir, burada geçireceğiniz vakti minimumda tutmak isteyebilirsiniz.

Zanzibar Gezi Rehberi


"AFRİKA'DA OVERLAND SAFARİ TURU NASIL AYARLANIR?" YAZISINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ. 


Eğer illaki ferry kullanacaksanız Darüsselam için birkaç öneri: Ulaşım için havaalanı veya otel taksilerini kullanmaya, iskelede etrafınıza toplanan kimseye çanta taşıtmamaya, üzerinizde çok yüklü para bulundurmamaya, ulu orta telefon veya cüzdan çıkartmamaya, akşam yolculuklarında uyumamaya dikkat edin. Uçak beklemek için şehirde zorunlu vakit geçirmeniz gerekliyse merkezde bulunan ve iskeleye yürüme mesafesinde olan Holiday Inn otelini kullanabilirsiniz. Teras katı sabaha kadar açık, ücretsiz wi-fi var ve oldukça da popüler. Uçağı beklemek için burayı kullanan çok kişi olduğu için saatlerce oturmanızı sorun etmiyorlar.


Zanzibar Vizesi Nasıl Alınır? / Zanzibar Gezi Rehberi

Zanzibar vize istiyıor mu? Zanzibar TC vatandaşlarından vize istiyor, kapıdan Tanzanya vizesi almanız gerekli. Umumi pasaport sahipleri 90 gün geçerli, tek girişlik vizeyi $50 karşılığında alabilir. Pasaportun geçerlilik süresi 6 aydan uzun olmalı. Yeşil pasaport için de ücret alınıyormuş ama teyit edemedim.

Zanzibar havaalanından giriş yapıyorsanız bankolarda sizi bekleyen 2 adet (biri A4, diğeri A5 boyutunda) formu doldurduktan sonra vezneye para ödemesi yapmanız gerekiyor. Yanınızda mutlaka kalem ve biniş kartınız olmalı. Ödemeyi kredi kartı veya nakit yapabilirsiniz fakat her durumun da kabul edilmeme ihtimalini göz önünde bulundurarak hazırlıklı gelmeniz lazım. Daha sonra pasaport kontrolüne geçiyorsunuz, fotoğrafınız çekiliyor ve parmak izi veriyorsunuz. Kalabalık durumuna göre süre değişir ama bizim kontrolden çıkmamız 20 dakika sürdü.

Ferry ile geldiyseniz elinizde Darüsselam Havaalanı'ndan veya herhangi bir kara sınırından aldığınız bir Tanzanya vizesi zaten var demektir, yeniden vize işlemleri ile uğraşmanıza gerek yok ama yine de iskeledeki pasaport kontrolünden geçiyorsunuz ve bu geçiş 1 saate kadar uzayabiliyor.

Zanzibar Gezi Rehberi


Para Birimi ve Kredi Kartı Kullanımı / Zanzibar Gezi Rehberi

Zanzibar'da kullanılan para birimi Tanzanya şilingi (TSh veya TZS). Temmuz 2020'de $1=2315 TSh. Ada genelinde çoğu yerde ABD doları kullanabilirsiniz. Özellikle oteller ve turlar fiyatlandırmayı direkt dolar üzerinden yapıyor. Hem şiling hem de dolar ödeme yapabildiğiniz yerlerde $1=2000 TSh olarak hesaplanıyor, o nedenle şiling ödeme yapmak daha avantajlı. Kesinlikle şiling dışında ödemeye yapamayacağınız yerler benzin istasyonları ve eczane benzeri lokal marketler. Onun dışındaki her yere veya herkese dolar kabul ettirebilirsiniz.

Döviz bürolarında bozduracağınız döviz mümkünse dolar olsun, basım tarihi 2013 senesinden eski olmamalı. Diğer para birimlerini çok daha düşük kurlardan çeviriyorlar. 2019 yılı itibariyle bütün döviz büroları kapanmış. Dövic bozdurmak için havaalanındaki döviz bürosunu, Stone Town'daki lokal bankaları veya ATM'leri kullanabilirsiniz.

Stone Town dışında ATM görmediğimi söylemeliyim; vardır ama bulmak o kadar kolay olmaz. Ayrıca daha önce bir arkadaşımız Arusha'da banka kartını kaptırdığı için ATM'den para çekme yöntemine Afrika'da hiç güvenmiyorum, size de tavsiye etmiyorum.

Oteller, restoranlar ve bazı tur firmaları kredi kartı ile ödeme kabul ediyor fakat %5 komisyon alıyor. Eğer şilinginiz yoksa dolarla nakit ödeme yapmak yerine kredi kartından şiling çektirmeniz daha ucuza gelebilir, kur durumuna göre kontrol etmekte fayda var.

Bizim gittiğimiz zamandan örnek vereyim; 10.000 TSh gelen hesabın dolar karşılığı normalde $4.3 iken ödeme aşamasında $1=2000 TSh hesaplandığı için $5 veriyorsunuz, o da güncel TL kuru ile 32 TL ediyor. Kredi kartından şiling çekildiğinde ise komisyonla birlikte 10.500 TSh ödüyorsunuz, 30 TL ediyor. Yani kur durumuna göre kredi kartı ile ödeme yapmak dolar ile ödeme yapmaktan daha avantajlı olabilir.

zanzibar gezi rehberi


Simcard ve Internet / Zanzibar Gezi Rehberi

Zanzibar'da otellerin ve sahil bölgelerindeki restoranların neredeyse hepsinde ücretsiz Wi-fi mevcut olsa da bu kullanabileceğiniz anlamına gelmiyor çünkü "This is Africa!". Ücretsiz sunulan internetin çok iyi çalıştığını sadece Mchangani'deki otelimizde gördüm.

Zantel, Zanzibar'da en yaygın kullanılan operatör. Dolayısıyla bakiyeniz biterse en ücra köyde bile dolum yapabilirsiniz. Çekim alanı oldukça geniş, denizin ortasındaki ıssız kum tepelerinde bile çalışıyor. Biz aceleci davranıp havaalanındaki döviz bürosundan satın aldık ama daha sonra öğrendik ki çok güzel kazıklanmışız. 1 hafta geçerli 12 GB internet paketi ile birlikte Simcard'a 40.000 TSh ($20) ödedik. Meğer gerçek değeri 12.000 TSh ($6) imiş. Siz de eğer almayı düşünüyorsanız buna en yakın rakamı veren yerden almaya çalışın. Ayrıca yükleme ve seçtiğiniz paketi aktifleştirme aşamasında mutlaka yanınızda güvenilir bir yerel olmalı çünkü İngilizce opsiyon yok.


Zanzibar'da Ulaşım  / Zanzibar Gezi Rehberi

* Dala Dala

Zanzibar'daki yegane toplu taşıma aracı olan dala dala önden bakınca dolmuşu, arkadan bakınca kamyoneti andırıyor. Ada içi ulaşımın açık ara en ucuz yolu dala dala kullanmak çünkü mesafeye göre fiyatları 300-2000 TSh ($0.15 - $1) arasında değişiyor. Bundan daha yüksek ücret ödemeniz gerektiğini söyleyen bir şoföre ve hatta iddiayı destekleyen yolculara denk gelirseniz kesinlikle inanmayın.

Madem bu kadar ucuz, neden her gelen dala dala ile ulaşım sağlamıyor? Mesela biz neden hiç kullanmadık? Görüp görebileceğiniz en kalabalık ulaşım araçlarından birisi, genellikle dışından adam sarkarken bulabilirsiniz. Belli bir kalkış zamanı yok, dolunca kalkar. Zanzibar'da mesafeler kısa ama yollar çok kötü olduğu için belli başlı yerler arasındaki ulaşım 1.5 saat civarında sürüyor. Bir kere deneme amaçlı veya uzun bir tatil planı yaptıysanız kullanılabilir ama vakit sıkıntısı çektiğiniz bir planınız varsa sürekli dala dala ile hareket etmek eziyet olacaktır. Hepsinden önemlisi çoğunluğu aşırı hızlı ve dikkatsiz gidiyor. Bize hiç güven vermediği için kullanmayı tercih etmedik.

* Taksi veya Özel araç

Zanzibar'da ulaşım sağlamak için taksi kullanmak hem bütçenizi şişirecek hem de sürekli pazarlık yapmak zorunda kalacağınız bir alternatif çünkü taksimetre yok. Ayrıca gördüğünüz taksilerin hepsi güvenilir olmayabilir. Taksi ihtiyacınızı www.zanzitaksi.com sitesinden karşılayabilirsiniz. Belli bölgeler arası ödemeniz gereken yaklaşık tutarlar şu şekilde:

Havaalanı - Nungwi veya Kendwa = $50

Havaalanı - Stone Town = $10-$20

Havaalanı - Jambiani tarafı = $50-$60

2019 yılı itibariyle Uber benzeri bir taksi kullanma aplikasyonu olan Oyaa. Africa devreye girmiş. Kullanabilmek için lokal hat sahibi olmak gerekiyormuş fakat bu alternatifi de göz önünde bulundurabilirsiniz.

Her seferinde taksici ayarlamak yerine tüm ulaşımınızı sağlayacak bir araç ayarlamak çok daha rahat ve ekonomik olacaktır çünkü pazarlık yapmanız daha da kolaylaşır. Hatta rehberlik edebilecek bir şoför ayarlamak vakit sınırı olanlar için en iyi yöntem. Araba kiralamaya karar vermeden önce hem tripadvisor'dan hem de daha önce giden arkadaşlarımız aracılığıyla detaylı bir şoför araştırması yapmıştım, sizinle de paylaşayım:

Fadhil / +255 777 879 107 (Uğur'un müdürü tavsiye etmişti. Önerdiğimiz bir arkadaşımız da memnun kaldı)

Mohamed Ally / +255 777 418 147 - mbuyi83@yahoo.com

Tibu / +255 773 107 778

Ased / +255 655 846 082

zanzibar gezi rehberi

* Araba veya Motor Kiralamak

Zanzibar'da bol gezmeli bir seyahat planınız varsa, biraz da özgür takılmak istiyorsanız en iyi yol araba veya motor kiralamak. Biz seyahat planı yaparken motor kiralamaya heveslenmiştik fakat hem gün içinde yanımızda taşıdığımız eşyaların fazlalığı hem de araba kirası (günlük $30-$35) ile aynı fiyata gelmesinden dolayı arabaya döndük. Bu konu ile ilgili bilinmesi gereken çok fazla detay var. Trafik soldan aktığı için Türkler araba kiralamayı pek tercih etmiyor, o nedenle bu yazıda kalabalık yapmasını istemedim. Daha detaylı bilgiyi Zanzibar'da Araba veya Motor Kiralamak yazısında bulabilirsiniz. Az da olsa bir niyetiniz varsa o yazıya da bir bakın çünkü adada gönlünüzce gezebilmeniz için bence en iyi yöntem.

* Özel Turlar

Yukarıda saydığım yöntemlerin hiçbirisi ile uğraşmamanız otele tıkılıp kalacağınız anlamına gelmiyor. Zanzibar'da gezilecek yerlerin hemen hemen hepsi için turlar düzenleniyor. Bir tur firması veya otel aracılığıyla satın alacağınız aktiviteleri ulaşım dahil seçerseniz gelip sizi bulunduğunuz yerden alıyorlar. Daha maliyetli ama seyahat öncesinde uzun uzun planlama yapmaya vakti olmayanlar için rahat bir yöntem.

* Shuttle Servisleri

Belli başlı noktalar arasında çalışan, turistlere yönelik minik otobüsler de yaygınlaşmaya başlamış. Özellikle Zanzibar havaalanından şehir merkezine gitmek veya farklı plajlara ulaşım sağlamak için kullanabilirsiniz. İnceleyip rezervasyon yapmak için buraya tık. 


Zanzibar'da Gelgit Durumu  / Zanzibar Gezi Rehberi

Zanzibar seyahati için araştırma yapmaya başladığınızda her Zanzibar blog yazısında bir "gelgit" konusunu göreceksiniz. Ay'ın durumuna göre deniz sürekli yükselip alçalıyor ve bu hareket günde 2 kez tekrarlanıyor. Adada gelgitten etkilenmeyen sahil şeridi yok, sadece az etkilenen ve çok etkilenen yerler var. Az etkilenen yerlerde suyun çekilmesi birkaç metre olduğu için yüzmeye engel değil. Çok etkilenen yerlerde 2 kilometreye varan çekilme söz konusu oluyor, kayıklar karaya oturuyor, yüzmek imkansız hale geliyor. Çok etkilenen yerlerde konaklayacaksanız veya Blue Safari gibi bir tura katılacaksınız bu gelgit saatleri önem taşıyor. Gelgitin zamanları her gün için farklı; yani sabah yükselir, akşam çekilir gibi net bir durum yok. Buraya tıklayarak» zaman çizelgesini görebilirsiniz.

zanzibar gezi rehberi


Zanzibar'da Hangi Bölgede Kalınır? / Zanzibar Gezi Rehberi

* Stone Town

Adanın başkenti olan Stone Town, mutlaka 1 tam gün ayırmanız gereken bir yer. Şehir merkezinde görülecek yerleri gün içinde gezip bitirebilirsiniz fakat buranın gün batımı ve gecesini de görmenizi isterim. Ayrıca Prison Island'a giden tekneler de buradan kalkıyor. Denize gireceğiniz sahil bölgelerine ulaşımın çok rahat olmadığını göz önüne alırsak en azından 1 gecenizi Stone Town'daki bir otelde geçirmeniz çok daha rahat olacaktır. Stone Town otelleri için tıklayınız» 

* Kendwa ve Nungwi - POPÜLER

Zanzibar'da gelgitin en az hissedildiği, dolayısıyla en turistik bölgeler Nungwi ve Kendwa sahili. Günün her saatinde doya doya denize girmek, gün batımında Dhow (eski usül yelkenli) ile denize açılmak, otele bağlı kalmadan farklı restaurant alternatiflerinden faydalanmak, bir sürü tur firmasıyla yakın temasta olmak, Zanzibar'ın gece hayatını görmek ve biraz kalabalığa karışarak tatil yapmak isterseniz otelinizi buralardan seçebilirsiniz. Fakat tüm bunların dezavantajı olarak hem otellerin hem de restaurantların burada daha pahalı olduğunu söylemeliyim. Yine de keyifli bir Zanzibar tatili için en doğru yer bu iki sahil bölgesi.

Biz dört sene önce oda+kahvaltıya $50 vererek sahilde yeri olan Sunset Kendwa Beach Hotel'de konakladık ve memnun kalarak ayrıldık. Şimdi fiyatlar $100 olmuş. Adından anlaşılacağı üzere güneş tam karşısından batıyor. Yemekleri ve akşam olunca barında hazırlanan kokteylleri aç bırakmayacak türden. Kahvaltısı biraz zayıf, hizmet konusunda beklentileri çok yüksek tutmamak lazım çünkü "No hurry in Afrika!". Lükse ve Afrika'daki bir takım eksikliklere önem vermeyen, uygun fiyatlı seyahat arayışında olanlara tavsiye edebilirim çünkü önündeki denizi kusursuz. (Booking 7.5/10 , Tripadvisor 3.5/5) Daha fazla bilgi ve rezervasyon için tıklayınız»

Zanzibar Gezi Rehberi

* Jambiani ve Paje - COOL

Adanın güneydoğusunda yaklaşık 20 km uzunluğundaki bembeyaz sahilin içinde yer alan iki popüler sahil Jambiani ve Paje... Popüler dediğime bakmayın, Nungwi ve Kendwa kadar kalabalık ve pahalı değil fakat geriye kalan sahillerdeki sakinliğe nazaran buranın turistler tarafından daha çok tercih edildiğini söylemeliyim. Bu bölgede gelgit çok yoğun hissedilmesine karşın tropik bir adadan beklenen manzaraları sunduğu için gelenleri tatmin edeceğini düşünüyorum.

Jambiani, hemen arkasında bir köy barındırıyor. Dolayısıyla burada lokal yaşamla daha fazla içiçesiniz. Bölge genel olarak rüzgarlı ve çekilme olduğu zaman yüzmek çok zor. Ne ıssız bir adadaymışsınız gibi sakin, ne de bir turist kalabalığı var. Burada da oldukça kaliteli restaurantlar ve oteller bulmak mümkün. Jambiani otelleri için tıklayınız»

Paje de sunduğu özellikler bakımından Jambiani'ye çok benziyor fakat tek bir farkla: Kitesurf. Burası kitesurfçülerin mekanı olduğu için deniz yüksek olduğunda bile yüzmeye elverişli değil. Sporu bilen veye öğrenmek isteyen bir sürü insan sebebiyle sahilde yürürken bile kafamıza bir kite düşecek diye tedirgin olmuştuk. Harika mekanlar var ancak sörf yapmayı düşünmüyorsanız burada konaklamanızı pek tavsiye etmem. Paje otelleri için tıklayınız» 

Zanzibar Gezi Rehberi

* Kizimkaze - HİPPİ

Adanın en güney ucu olan Kizimkaze, bölgedeki yunusları ile meşhur. Diğer sahil şeritlerinin aksine burada deniz kıyısı yoğunlukla kayalıklardan oluşuyor. Deniz yüksekken bile yüzmeye pek elverişli olduğunu söyleyemem. Bunun sonucu olarak konaklama yerlerinin sayısı az ve fiyatları daha uygun. "Yüzmeye başka plajlara da gideriz, ben ucuz ucuz doğanın içinde kafa dinlemek istiyorum." derseniz doğru yer burası.

Son Zanzibar gezisi içindeki 4 gecemizi adanın en uç noktasında bulunan Promised Land Lodge» 'da geçirdik. Adından anlaşılacağı üzere yeşillikler içinde herkese ait ufak kulübeler var, deniz kenarında bulunanlar harika bir manzaraya sahip. Doğanın içinde olmasından dolayı odalarda böcek sorunu olabilir, bizimkinde fare de dolaşıyordu. Kahvaltısı sadece meyve ve yumurtadan oluşuyor. Akşam yemekleri mütevazi ama doyurucu. Otele ait kano ve bisikletleri ücretsiz kullanabilirsiniz. Tam bir "backpacker" mekanı, özellikle yalnız sehayat edenlerin çok seveceğini düşünüyorum. Tek dezavantajı denizinin çok kötü olması. Çift kişilik oda+kahvaltı $50'dan başlıyor. (Booking 8.6/10 , Tripadvisor 4.5/5)

zanzibar gezi rehberi doğa içinde bungalov
deniz kenarında bungalov okyanus manzarası
zanzibar okyanus manzarası hamak keyfi
* Pwani Mchangani - ROMANTİK

Balayına Zanzibar'a gitmeyi kafayı koydunuz ama Nungwi'deki kalabalığa karışmadan daha sakin bir tercih yapmak istiyorsanız sizin yeriniz Pwani Mchangani. Güneydoğu sahilleri kadar uzun ve geniş bir sahili var, aynı şekilde gelgit de yoğun fakat daha sakin, daha elit. Genellikle "resort" şeklinde konaklama alternatifleri mevcut. İstemediğiniz sürece sahildeki üç beş Masaai dışında kimseyle karşılaşmayacağınız bir tatil yapabilirsiniz. Deniz çekildiği zaman köylü kadınlar deniz kabuğu toplamak için sahilde beliriyorlar. Dalış ve şnorkel turları ile meşhur Mnemba Adası ise hemen karşısında bulunuyor. Bu da demek oluyor ki bol çeşitli bir su altı canlılığı var fakat denizi dalgasız yakalamanız lazım.

Buradaki dört günümüzü sadece 15 odası bulunan Mchanga Beach Resort'da geçirdik. Müthiş ilgili bir müdürü var, akşam yemeklerinde kısa ziyarette bulunup sıkıntımız olup olmadığını soruyor. Sabah kahvaltısı set menü şeklinde. Akşam yemekleri için ise isterseniz menüden seçmeli isterseniz set menü alternatifi var ve yemekleri gerçekten oldukça başarılı. Taze meyveden yapılan kokteylleri nefis. Günde iki kez odalara sinek ilaçlaması yapılıyor. Plaj kısmı çok çok tenha. Ayrıca Zanzibar'da bulduğumuz en iyi wi-fi bu otele aitti. Fiyat hizmet performansını oldukça yeterli bulduk. Çift kişilik oda+kahvaltı $120'dan başlıyor. (Booking 8.7/10 , Tripadvisor 4.5/5) Daha fazla bilgi ve rezervasyon için tıklayınız. 

zanzibar gezi rehberi zanzibar sahili beyaz kum kokteyl

Sağlık Önlemleri / Zanzibar Gezi Rehberi

"Zanzibar için aşı gerekli mi?" diye düşünüyorsanız cevap: Hayır. Sarıhumma aşısını sadece hastalık riski taşıyan ülkelerden gelen kişilere zorunlu tutuyorlar. Seyahat Sağlığı Merkezi'ne gittiğinizde sarıhumma aşısı yapabilirler ama adada risk yok, tercih sizin. ANCAK; Kenya gibi risk taşıyan ülkelerin birisinden aktarmalı geliyorsanız ülkeye girişte aşı karnesi istenir.

Okuduğum bazı kaynaklarda adada artık sıtma riskinin kalmadığı yazıyordu fakat gittiğimiz zaman konuştuğumuz yerlilerden birisi az da olsa riskin olduğunu, sürekli ilaçlama yapılarak riskin minimumda tutulduğunu iletti. O nedenle sıtmaya karşı önlem almak isteyebilirsiniz. Bu konuda daha detaylı bilgiyi "Seyahat Aşıları Nerede Yapılır?" yazısında vermiştim, okumak için tıklayınız» Gitmeden önce mutlaka Seyahat Sağlığı Merkezi'ne uğramanızı tavsiye ederim ancak sıtma ilacı kullanımı konusunda şahsi fikrim şu ki Zanzibar için gerek yok. Sinek ısırığından korunmanız yeterli.

Zanzibar yakıcı güneşi ile meşhur. "Ben yanmam, bana bir şey olmaz." demeyin ve mutlaka dışarı çıkmadan önce güneş koruyucu kreminizi sürün. Özellikle rüzgarın çok olduğu ve beyaz kumun bulunduğu yerlerde nasıl yandığınızı anlamıyorsunuz bile.

Hassas bir mideniz varsa Zanzibar seyahati sırasında sokak yemeklerini yemekten kaçının. Bayat deniz ürünleri canınızı sıkabilir. Bu tip gıdaları güvenilir ve sirkülasyonun çok olduğu yerlerde tüketin. Ağzı kapalı su dışında su kullanmamaya özen gösterin.

Zanzibar Gezi Rehberi


Güvenlik Önlemleri / Zanzibar Gezi Rehberi

Zanzibar'da hırsızlık hadiseleri çok sık yaşanıyor fakat dikkatli davrandığınız sürece çok büyük sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum. Gözünüzün korkmasına gerek yok, burası turizmden geçimini sağlayan bir yer, dolayısıyla bu kaynağı baltalayacak türden olaylara izin verilmez ama her daim tedbirli ve tetikte olmanız gerektiğini unutmayın.

Üzerinizde yüklü miktarda para ve dikkat çekici takıları bulundurmayın. Dışarıya karşı zengin görünmemeye çalışın. Mümkünse pasaportunuzu otelde güvenli bir yerde bırakıp fotokopisiyle hareket edin. Otelde bırakacağınız değerli eşyaları muhakkak gizleyin.

Zanzibar'da bütün sahiller halk plajıdır, yani herkesin erişimine açık. Plajda bulunan şezlongda çanta veya diğer eşyalarınızı bırakıp denize girmeyin. Kendwa-Nungwi arası ve Paje tarafında gasp olaylarının yaygın olduğu söyleniyor. Sahil yürüyüşüne çıktığınızda mümkünse yanınızda hiçbir şey bulundurmayın. Fotoğraf makinesi ile tek başına gezenler hedef olabilir, dikkat!

Turistik bölgelerde size sürekli tur satmaya çalışan "beach boy"larla karşılaşacaksınız. Ne kadar ısrarcı olduklarını tahmin bile edemezsiniz! Eğer kesinlikle ilgilenmiyorsanız ertesi sabah döneceğinizi, yeni bir plan için vaktinizin kalmadığını söyleyin. Satın alacağınız bir aktivite varsa yarı fiyatına kadar pazarlık yapın, asla yola çıkmadan para ödemeyin ve beklentilerinizi düşük tutun.

Son yıllarda poliste rüşvet olayı biraz daha kontrol altına alınmış ama yine de her polisin güvenilir olmadığını bilin. Turistik bölgelerde esrar satmaya çalışanlar olacak, almayın çünkü çoğu polisle işbirliği halinde.

Hindistan cevizi ağaçlarına dikkat edin. Kafanıza meyvesinin düşme ihtimaline karşı altında durmamaya çalışın.

Zanzibar Gezi Rehberi


Zanzibar'da Alışveriş / Zanzibar Gezi Rehberi

Zanzibar seyahati sırasında para harcarken her daim gündem konusu olan olgumuz pazarlık. Ne kadar lokal bir yere giderseniz gidin herkesin bir "turist fiyatı" var. Aslında yerlisine çok uygun fiyatlara satılan ürünler, turiste en az 3-4 katı fiyatla satılıyor.

"Zanzibar'dan ne alınır?" diye düşünenlere verilecek ilk cevap baharat. Katıldığınız baharat bahçesi turundan veya Stone Town'daki Darajani Market'tan vanilya çubuğundan muskata, çubuk tarçından köriye dilediğiniz çeşitte yerel üretim baharatları alabilirsiniz. Çoğu baharat uygun fiyata bizim ülkemizde de bulunduğu için ben vanilya çubuğuna öncelik veriyorum. Tanesi en fazla $2 olacak şekilde pazarlık yapılabilir.

Bence kahve de olmazsa olmazlardan. Tanzanya üretimi kahve çekirdeğini Stone Town'daki kahvecilerden alma imkanınız var. Bizim favorimiz Zanzibar Coffee House ama Puzzle Cafe'nin de taraftarı çok.

Stone Town'daki Gzenda (Khanga) Caddesi düzinelerce hediyelik eşya dükkanının bulunduğu bir yer. Buradan el yapımı ahşap oyma biblolar, yöresel kumaşlar, çantalar, el yapımı deri terlikler alabilirsiniz. El yapımı takılara ise sahillerde karşınıza çıkan Masaailerden bakmanızı öneririm. Zanzibar'dan deniz kabuğu ve herhangi bir hayvana ait bir parça (fil dişi, büyükbaş hayvan boynuzu vb.) çıkartmak yasak, bunları satın almayın.

zanzibar köy turu Afrika


Zanzibar'a Hangi Mevsimde Gidilir?

"Zanzibar'a ne zaman gidilir? Zanzibar için en uygun mevsim ne zaman?" diye düşünüyorsanız;

Temmuz-Ağustos-Eylül: Kış mevsimi olmasına rağmen düşük yağışlar sebebiyle Zanzibar'ın en yüksek sezonudur. Özellikle Ağustos, yılın en kuru ayıdır. Bu sebeple tüm fiyatlar iki katına kadar çıkabilir. Aynı zamanda en bol meyvenin yetiştiği ve su altı canlılığının en bol olduğu dönemdir. Şunu unutmamalısınız ki Zanzibar, yılın her dönemi yağış alır. Dolayısıyla bu dönemde de geldiğinizde yağmurla karşılaşma ihtimaliniz var, sadece daha az denk gelirsiniz. "Zanzibar için en uygun mevsim" denebilir.

Aralık-Ocak-Şubat: Adanın nispeten kuru ve daha sıcak dönemidir, 35 dereceyi görebilirsiniz. Muson zamanı kadar yağmur almadığı için tercih edilir ve diğer bir yüksek sezon olarak kabul edilir. Yılbaşında sıcak bir alternatif arayanlar burada toplanır. Ocak ve Şubat denizin en berrak göründüğü zamanlardır. Unutulmaz bir Zanzibar tatili için idealdir.

Ekim-Kasım: Bu aylar, kısa süreli yağmurların sıklıkla karşılaşıldığı bir dönemdir. Sıcaklıklar da 30 derecelere ulaşır, nem fazladır. Yoğun yağışların ardından güneş açar. Islak bir seyahat geçirip geçirmeyeceğiniz tamamen şansa bağlıdır.

Mart-Nisan-Mayıs-Haziran ortası: Otel odasından çıkmadan bir tatil yapmak istemiyorsanız bu aylarda Zanzibar'a gelmeniz pek doğru olmaz çünkü muson zamanı ve yağışlar oldukça sert.


İşinize Yarayacak Kelimeler

Zanzibar'ın yerlisi Doğu Afrika'da konuşulan Swahili dilini konuşur fakat İngilizce de oldukça yaygın kullanılır. Turistik bölgelerin hiçbirisinde iletişim sorunu yaşamazsınız. Yine de aşağıda gördüğünüz Swahili kelimeleri uygun yerlerde kullanmanız hoşlarına gidecektir. Zanzibar seyahati sırasında dilinizden düşmeyecek kelimeler:

Jambo = Merhaba

Karibu = Hoş geldiniz veya rica ederim (tam olarak "you're welcome" yerine kullanılıyor.)

Poli poli = Yavaş yavaş

Ahsante sana = Çok teşekkür ederim.

Sawa = Tamam, anlaşıldı

Hakuna matata! = Her şey yolunda!


Zanzibar'da Ne Yapılır?

Zanzibar'da Gezilecek Yerler ve Yapılacak Aktiviteler» yazısında uzun uzun detayları ile anlattım fakat olmazsa olmazların listesi şu şekilde:

- Bir tam gününüzü Stone Town'da gezmeye ayırın. Akşamı da burada geçirin.

- Stone Town'dan Prison Island'a geçip dev kara kaplumbağalarını gördükten sonra adanın yakınındaki mercanlarda şnorkel yapın. Hepsi yarım gün sürecek. Baharat turu oldukça popüler bir aktivite, devamına da onu ekleyebilirsiniz.

- Denizle aranız iyiyse güvenilir bir firma ile anlaşıp Blue Safari yapın. Bu da tüm gün süren bir aktivite.

- Mnemba Adası'na dalış ve şnorkele gidin. Yarım gün de bu sürecek.

- Lokal yaşamı yakından tanımak istiyorsanız bir gününüzü köy ziyaretine ayırın. Bizim ziyaret ettiğimiz Muungoni hakkında detaylı bilgi almak için Muz Ağaçları Arasında Bir Zanzibar Köyü: Muungoni» yazısını okuyabilirsiniz.

- Jozani Forest'ta sadece Zanzibar'da görülen Kırmızı Kolobus maymunlarıyla karşılaşacağınız bir trekking ayarlayın. Devamında büyüleyici mangrov ormanını dolaşın. Hemen yolunuzun üstü olduğu için Butterfly Center'ı da ziyaret edebilirsiniz. Sabah erken yola çıkarsanız öğlene bunların hepsini yapmış olursunuz.

- Bir akşamüstü Kendwa veya Nungwi'den kalkan sunset cruise'a katılın. Dhow ile birlikte denize açılıp gün batımını izlemek muhteşem.

Zanzibar Nungwi gün batımı yelkenli turu


Zanzibar Seyahati için Son Tavsiyeler / Zanzibar Gezi Rehberi

- Mümkünse valizinizde maske ve şnorkel getirin, gün içinde yüzerken çok faydalanacaksınız. Sivrisinek kovucu, güneş kremi, üç girişli priz dönüştürücü mutlaka yanınızda olmalı.

- Zanzibar'da köy halkı bize göre kısıtlı imkanlarda yaşıyor. Kullanmadığınız kıyafet, cep telefonu, eşantiyon verilen ürünler, çakmak, güneş gözlüğü vb aklınıza gelebilecek her türlü küçük eşyayı getirip buradaki insanlara verebilirsiniz. Çocukları sevindirmek için renkli kalemler ve boyama kitapları iyi bir seçenek. Hiçbirisini taşıyamazsanız köye giderken bir çuval pirinç bile alıp gidebilirsiniz.

- Zanzibar'da plajlarda istediğiniz kıyafetle dolaşma imkanınız var fakat yerel halk, müslüman olmasından ötürü, çok cıbıldak görmekten hoşlanmıyor. Bazı köylerin girişinde uyarı levhası bile var. Plaj dışındaki bölgelerde kol ve bacaklarınızın biraz kapalı olması iyi olur. Yanınızda bir şal veya sarong bulundurmak işinize yarayabilir.

- Ramazan ayı Zanzibar'da çok rahat geçmeyebilir. Plan yaparken göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim.


İlginizi Çekebilecek Diğer Zanzibar Blog Yazıları

Zanzibar'da Araba veya Motor Kiralamak»

Stone Town'da 24 Saat»

Zanzibar Gezilecek Yerler ve Yapılacak Aktiviteler»

Zanzibar Gezi Maliyeti»

Muz Ağaçları Arasında Bir Zanzibar Köyü: Muungoni»

Balayı Önerileri: Maldivler mi, Seyşeller mi, Zanzibar mı?»

İlginizi Çekebilecek Videolar

Zanzibar Gezisi: Tropik Sahiller ve Ötesi»

Buraya kadar geldiyseniz 3600 kelimeyi okudunuz demektir. O nedenle Zanzibar'da gezilecek yerler, yeme içme önerileri ve araba kiralama detayları başka yazılarda yer alıyor.  "Zanzibar Gezi Rehberi" yazısı hoşunuza gittiyse Zanzibar ile ilgili yazıları okumak için tıklayın. Diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak isterseniz sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

3 comments on “Zanzibar Gezi Rehberi: Güneşin En Güzel Battığı Yer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.