Zanzibar Gezi Maliyeti

Konuşmayı en sevmediğim fakat sizin de -haklı olarak- en çok sorduğunuz konuya geldik: Zanzibar Gezi Maliyeti. Bu yazıda bir haftalık Zanzibar seyahati ne kadara mal oldu, siz gitseniz ne kadara mal edersiniz kısaca bunlardan bahsetmeye çalışacağım. Bazı kalemerde alternatif fiyatları da eklemeye çalıştım. Zanzibar pahalı mı, değil mi kendiniz karar verin 🙂

Şeffaflık önemli! Bu yazı Booking.com işbirliği linkleri içermektedir. Paylaşımlarım hoşunuza gider ve bana destek olmak isterseniz linkler üzerinden yapacağınız herhangi bir rezervasyonla, hiçbir ekstra ücret ödemeden ufak bir komisyon almamı sağlayabilirsiniz. Şimdiden teşekkürler.

8 Günlük Zanzibar Seyahati Kaça Mal Oldu?

Adanın en yüksek sezonu yani fiyatların yüksek olduğu Ağustos ayında planladığımız Zanzibar seyahatinde amacımız adanın her köşesini gezmek ve aynı zamanda turkuaz suların tadını çıkartmaktı. Daha önceki gidişimizde Kendwa ve Stone Town'da kaldığımız için bu sefer daha farklı bölgelerde konaklamayı tercih ettik. Aşırı lükse kaçmadık ama biraz konfor arayışına girdik. İlk gelişimizde yaptığımız aktivitelerin çoğunu bu gelişimizde tekrarlamadık yani toplam fiyata Prison Island turu, baharat turu gibi adanın popüler aktiviteleri dahil değil. Fakat her günümüzü dolduracak şekilde başka aktiviteler planladığımız için standart bir seyahatle aynı fiyatlara geldi. Yazının "Aktiviteler" bölümünde fiyatları daha detaylı bulabilirsiniz.

*Aşağıda görünen Toplam maliyetteki tüm fiyatlar iki kişiliktir.

zanzibar gezi maliyeti

Zanzibar Gezi Maliyeti #1 Uçak Biletleri

Avrupa kıtası dışındaki bir ülkeye yapılan her seyahatte olduğu gibi bu seyahatte de en büyük gider kalemi uçak biletleri. Zanzibar Gezi Rehberi yazısında da bahsettiğim üzere Zanzibar adasına ulaşım için farklı alternatifler mevcut. Biz ilk gidişimizde Darüsselam'dan feribotla geçme seçeneğini kullanıp, dönüşte de Darüsselam'dan İstanbul'a direkt uçmuştuk. Bu gelişimizde ise adaya direkt uçakla gitmeyi tercih ettik. Eğer Tanzanya'da safari gibi bir niyetiniz yoksa adaya direkt uçmak hem daha konforlu hem de daha güvenli.

Uçak biletlerimizi son bir senede favorimiz haline gelen FlyDubai firmasından aldık ve Bahreyn'den gittiğimiz için biraz avantajlı olduk. Bahreyn kalkışlı, Dubai aktarmalı gidiş dönüş kişi başı uçak bileti için her şey dahil $596 ödeme yaptık. Gideceğiniz döneme göre farklılık gösterecektir fakat FlyDubai veya Oman Air'ın İstanbul'dan kalkan aktarmalı uçuşlarını da kişi başı $600 civarına bulabilirsiniz. Ancak aktarmasız gitmek veya iki uçuş arası bekleme süresini minimumda tutmak isterseniz rakam $1000 ve üzerine çıkar.

Zanzibar Gezi Maliyeti #2 Adada Ulaşım

Zanzibar'da hiçbir yeri görmeden, sadece bulunduğunuz sahilde bir deniz tatili yapma niyetiniz varsa bütçede önemli bir kalemin daha üstüne çizik atabilirsiniz. Fakat buraya kadar gelmişken sadece otel ve çevresinde vakit geçirmenizi önermem. Adaya keşfe çıkmak için de seçeceğiniz ulaşım alternatifi bütçenizi ciddi oranda etkileyecektir.

Biz 8 günlük gezimizde adanın her köşesini görmek istediğimiz için araba kiralamayı tercih ettik. Eğer sizin de böyle bir niyetiniz varsa Zanzibar'da Araba veya Motor Kiralamak yazısındaki detaylara göz atmayı unutmayın. Araç kiralama ve diğer ulaşım alternatiflerinin maliyetleri aşağıdaki gibi.

zanzibar gezi maliyeti

Zanzibar Gezi Maliyeti #3 Konaklama

Eğer kaldığınız yerin hiçbir önemi yoksa Zanzibar'da gecelik oda fiyatı $15 olan bungalov - otel bulabilirsiniz fakat her türlü aksiliğe ve eksikliğe hazır olmanız lazım. Yüksek yıldızlı bir otelde bile Afrika'da olduğunuzu hissettiren durumlarla karşılaşmak söz konusu iken ucuz otellerde sorunlar kaçınılmaz olacaktır.

Biz dört gece Kizimkazi'deki Promised Land Lodge'da ufak bir bungalovda konaklayıp kahvaltı dahil iki kişi için gecelik yaklaşık $50 verdik. Diğer dört gecemizde ise biraz daha sakinlik ve konfor arayışına girdiğimiz için Mchanga Beach Resort'ta kahvaltı dahil gecelik $168 ödeme yaptık. Yazdığım otellerin gecelik ücretleri sezona, seçtiğimiz güne ve hatta Booking.com'daki fırsat günlerine göre değişiyor. Mesela bu yazıyı hazırlarken Mchanga Beach Resort'un gecelik fiyatını $108 olarak gördüm. Diğer otellerin bölgeye ve tiplerine göre fiyat skalası aşağıdaki gibi. Kalacağınız yeri Booking'den ayarlamanız durumunda rezervasyonu bu link üzerinden yaparsanız seyahati tamamladıktan sonra %10 iade alabilirsiniz.

zanzibar gezi maliyeti

Zanzibar Gezi Maliyeti #4 Yeme İçme

Zanzibar'da yeme içmeye harcayacağınız para da seçeceğiniz yere göre çok değişiklik gösteriyor. Midem hassas olduğu için sokak yemeği veya çok aşırı lokal lokantalardan yemeği tercih edemiyorum. Eğer sokak yemeklerini tercih ederseniz yemek harcamalarınız ciddi oranda düşecektir. Bizim yeme içme konusunda en büyük giderimiz alkollü içecekler oldu. Kokteyller adanın taze tropik meyvelerinden yapıldığı için sık sık kokteyl içmeyi tercih ettik. Bahreyn'den kalkıp gelmemizin etkisiyle biramız elimizden düşmedi. Deniz ürünlerine de fazlasıyla düşkün olmamız nedeniye restaurantlarda genelde buna yönelik tercihler yaptık. Ayrıca kahvesiz bir gün geçirmemiz söz konusu olmadığı için her gün denk geldiğimiz bir kahvecide mutlaka kahve harcaması da yaptık. O nedenle bizim toplam yemek masrafımız gözünüzü korkutmasın. Restaurantlarda ortalama yemek ve içecek fiyatları aşağıdaki gibi:

zanzibar gezi maliyeti

Zanzibar Gezi Maliyeti #5 Aktiviteler

Zanzibar'da turistlere yönelik düzinelerce aktivite seçeneği var, detaylarına Zanzibar Gezilecek Yerler ve Yapılacak Aktiviteler yazısından ulaşabilirsiniz. Bu aktivitelerin hepsini yapabileceğiniz gibi hiçbirisini yapmadan dönmek de seçenekleriniz arasında. Fiyatları ise, ulaşımı nasıl ayarladığınıza ve pazarlık yeteneğinize göre çok değişiyor. O nedenle aşağıdaki listede pazarlık şansı olmayan fiyatların yanına "sabit" ibaresini ekledim. Bizim yaptığımız harcamalar bölümündeki tüm fiyatlar iki kişiliktir.

zanzibar gezi maliyeti

Zanzibar Gezi Maliyeti #5 Diğer

Bu kalemde ise herhangi bir kategoriye koyamadığım ufak tefek giderleri listeledim. Biz, ufak bir valizle geldiğimiz için çok fazla hediyelik eşya alışverişi yapmadık. Zanzibar için ayıracağınız bütçe hesabını yaparken tahmin edilemez giderleri de hesaba katmalısınız. Örneğin SIM Card alırken kazıklanmışız ama farkında değilmişiz, fazladan $18 vermiş olduk. Restaurantlardaki bahşişlerin yanı sıra, turlarda rehbere $3-5 bahşiş vermeniz beklenir. Lüks bir otelde kalıyorsanız otel çalışanlarına da bir miktar bahşiş bırakmanız yerinde olacaktır.

Vize ücreti kişi başı $50, 7 günlük SIM Card ücreti $18 ve diğer ıvır zıvır giderlerle birlikte kalan harcamalar toplamı $ 155 oldu.

Genel olarak Zanzibar seyahatimizi değerlendirirsek;

Uçak biletleri hariç 8 günlük toplam maliyet: $2021 / 2 kişi

Kişi başı, her şey dahil günlük harcama:  $126

"Zanzibar Gezi Maliyeti" yazısı hoşunuza gittiyse Zanzibar ile ilgili yazıları da okumak için tıklayınız. Diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak isterseniz sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

4 comments on “Zanzibar Gezi Maliyeti

  1. Ne kadar detaylı ve dolu dolu içeriği olan bir yazı. Henüz incelemeye devam ediyorum ama okumayı bitirmeden önce hemen yorum yapmak istedim. Emek ve efor harcadığınız belli. Çok teşekkürler, tüm yazılarınızı ilgiyle okuyoruz. Gitmeden önce tüm yazılarınızı ezberlemeliyiz 🙂

  2. Yazıyı o kadar güzel hazırlamışsın ki, “tatil planı hazır, hemen yola cikalim” diyesim geldi. Imreniyorum sana 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.