Yurt Dışına Seyahat Planı Nasıl Yapılır?

Paranızı ve kısıtlı vaktinizi ziyan etmeden keyifli bir yurt dışı deneyimi yaşamanın yolu, iyi bir seyahat planı yapmaktan geçiyor. Elbette her yiğidin yoğurt yiyişi farklı. İlk kez yurt dışına çıkacak birisinin “Yurt Dışına Seyahat Planı Nasıl Yapılır?” sorusuna vereceğimiz cevapları “doğru-yanlış-olmazsa olmaz” gibi nitelendirmemek lazım. Bana göre önemli olan şu: İster bu listeyi takip edin, isterseniz kendi yöntemlerinizi geliştirin; ister lüks seyahat edin veya sırt çantasıyla otostop çekin; tarzınız ne olursa olsun çıktığınız yolda acı çekmek yerine eve güzel anılarla dönmek istiyorsanız yurt dışına gitmeden önce seyahat planı oluşturmanız şart.

Peki, iyi bir seyahat planı nasıl yapılır? Bu yazıda, yıllar içinde edindiğimiz tecrübeler sonucu sahip olduğumuz seyahat planı oluşturma ve hazırlık aşamasındaki alışkanlıklarımızı adım adım paylaşmaya çalışacağım. Gideceğiniz yere, koşullara veya zaman içinde kendi zevkinize göre bu adımları eleyebilir veya sıralamasını değiştirebilirsiniz. Hiç plan yapmadan yola çıkmak da bir tercih elbette fakat bize hiçbir zaman uymadı, her şeyin elimizin altında hazır olması daha çok keyif veriyor.  

Aşağıdaki adımlarda “Bu kadar basit bir şeyi listeye yazmaya ne gerek var!” diye düşündüğünüz noktalar olabilir. Her zaman tertemiz kafayla, tamamen seyahate odaklanmış şekilde hareket edemiyoruz. Hele seyahat vakti yaklaştığı zaman ortaya çıkan heyecan ve stresten dolayı en basit şeyler bile aklımızdan uçup gidebiliyor. O nedenle sürecin başından sonuna kadar yaptığımız her şeyi bu yazıda paylaşıyorum. Yurt dışına çıkma korkusunu bir kenara bırakıp, tura gerek kalmadan kendi kendinize seyahat planı yapmanın hiç de zor olmadığını göreceksiniz.

Şeffaflık önemli! Okumaya başladığınız Yurt dışı seyahat planlama blog yazısı bazı işbirliği linkleri içermektedir. Paylaşımlarım hoşunuza gider ve bana destek olmak isterseniz linkler üzerinden yapacağınız herhangi bir rezervasyonla, hiçbir ekstra ücret ödemeden ufak bir komisyon almamı sağlayabilirsiniz. Şimdiden teşekkürler.

Para biriktirmeye başlayın.

Aşırı değişik(!) bir öneri ile başladım, farkındayım fakat yazının devamında neden ilk sıraya yazdığımı daha iyi anlayacaksınız. Kazancınız ancak gündelik yaşantınızı idare etmeye yetiyorsa, hâli hazırda seyahate ayırdığınız bir birikiminiz yoksa, yola çıkmayı kafaya koyduysanız bir bütçe oluşturmaya başlamalısınız. Yemeği evde yemek, dışarıdan kahve/alkol almayı azaltmak veya kesmek, alışverişi azaltmak, eşya satmak veya ikinci el eşya kullanmak, internetten para kazandıran ek iş yapmak ve ayrı bir yazının konusu olacak türlü yöntemlerle ufak ufak para biriktirmeniz mümkün. En önemli detay ise kur artışından etkilenmemek için elinize geçen parayı anında dolar veya Euro’ya çevirmek.

yurt dışı seyahat planı para biriktirme kumbara

Mil kazandıran bir kredi kartı edinmek de işin püf noktalarından bir tanesi. Biz Türkiye’deyken senelerce Miles&Smiles kullandık; hâlâ kullanmaya devam ediyoruz ve mümkün olan her alışverişi onunla yapıp mil biriktiriyoruz. Biriken millerimizi kullanarak Cape Town gibi uzak noktalara sadece vergileri ödeyerek bilet alabiliyoruz.

Gideceğiniz ülkeye karar verin.

 • Nasıl bir seyahat hayal ediyorsunuz? Romantik bir destinasyon mu, kültür veya macera seyahati mi, doğal güzelliklerden veya mimari yapılardan büyülenmek mi, gece hayatında eğlencenin dibine vurmak mı, tenha ve huzurlu bir ortamda kokteyl yudumlamak mı?  Yoksa “Ne göreceğim önemli değil, yeter ki en ucuzu olsun!” mu? Gerçekten hangisini yapmak istediğinizi seçmeniz en önemli nokta.
 • Seyahate kiminle gideceksiniz? Arkadaş grubu ile gideceğiniz zaman biraz daha eğlence odaklı bir güzergâh belirlerken tek başınıza gideceğiniz durumlarda güvenlik durumu önceliğiniz olabilir. Örneğin arkadaşlarımda gidip hayatımın en eğlenceli dakikalarını yaşadığım Amsterdam’a, Uğur’la gitseydim aynı keyfi almayabilirdim. Ve bir de çocuk meselesi var… Bu konuda tecrübem olmadığı için tavsiye veremeyeceğim fakat bebekle veya çocukla yola çıktığınızda seçtiğiniz yerin ona da uygun olup olmadığına bakmalısınız.
 • Vize kısıtlamanız var mı? Yola çıkacağınız zamana kadar geçecek süre içinde vize alamayacaksanız veya bütçenizde vize ücretine yer ayırmak istemiyorsanız vizesiz ülkeleri tercih edebilirsiniz.

Örneğin, biz Bahreyn’e taşındığımızdan beri bölgeyi daha yakından tanımak istediğimiz için ve seçtiğimiz her destinasyonda çok fazla yeni şeyle karşılaştığımız için Ortadoğu ülkelerine öncelik veriyoruz. Vize alma süreciyle uğraşmaktan yıldığımız için, seyahat etmek istediğimiz yerin vizesiz olması önem taşıyor.  Ayrıca burada da sık sık bahsettiğim gibi çocukla -gidilemeyecek demeyeyim de- tercih edilmeyecek veya yaşlandıkça bizi zorlayacak yerleri daima ilk sıralara koyuyoruz. Siz yurt dışına seyahat ederken nereyi ön sıraya koymak istiyorsunuz?

Kabataslak bir gezi planı oluşturun.

 • Seçtiğiniz ülkede veya şehirde gezmek istediğiniz yerlerin listesini çıkarın. Belki birden fazla ülkeyi kapsayan bir yurt dışı seyahat planı yapacaksınız, gidiş ve dönüş uçak biletleri farklı destinasyonlardan olacak.
 • Arama motorunda  “X gezilecek yerler” diye arattığınız zaman bir sürü sonuç çıkacaktır. Seyahat bloglarının yurt dışı önerileriyle birlikte Lonely Planet, Tripadvisor gibi sitelerin listelerinden gideceğiniz şehirde gezilecek yerleri ve yapılacak aktiviteleri belirleyin.
 • Google Haritalar uygulamasında bir harita oluşturun ve gezilecek yerleri işaretleyin.
  • Noktalar birbirine ne kadar yakın?
  • Gezeceğiniz yerler farklı şehirleri içeriyor mu?
  • Toplu taşıma ile ulaşım var mı?
  • Tek bir oteli merkez belirleyerek gezebilir miyiz?

Kafanıza koyduğunuz ülkeyi ne kadar erken araştırmaya başlarsanız o kadar iyi olur çünkü en çok vakit gerektiren kısım burası. Pinterest ve Instagram bu aşama için biçilmiş kaftan. Pinterest’te konu ile ilgili bir pano oluşturduktan sonra faydalı olduğunu düşündüğünüz blog yazılarını veya fotoğrafları burada biriktirebilirsiniz. Instagram’da ise seçtiğiniz ülke ile ilgili etiket takibi yapıp ilgili içerikleri kaydetmeye başlayabilirsiniz.

 • Gideceğiniz ülkenin en iyi seyahat zamanlarını belirleyin. Bence Avrupa ülkelerinin çoğu için mevsim kısıtlaması yok; soğuğu dert etmedikten sonra kışın da gezilir. Tropik sahiller için tufan zamanları, Müslüman ülkeler için Ramazan ayı, Asya ülkelerinde festival zamanları, Afrika için yağmur ve göç dönemleri önemli bir kıstas. Hem çok kalabalığa karışmamak hem de otellere iki katı fiyat vermemek için en yüksek zamanı tercih etmekten kaçınmak iyi olur.

Seyahat tarihi ve ayıracağınız gün sayısını belirleyin.

Özellikle resmî tatillerde yapılan planlarda bu adımı atlayıp – çünkü tarih belli, gün sayısı belli- direkt bilet almayla işe başlayabilirsiniz. O nedenle, bir önceki maddeyi yani araştırma yapmayı sadece seyahat planı yaparken değil, seyahat etmeyi alışkanlık haline getirmiş herkesin sürekli uygulaması gerekiyor. Zaten Instagram hesaplarını takip ederek, blogları okuyarak bir süre sonra “gitmek istediğiniz ülkeler listesi” oluşturmaya başlıyor, ne zaman gitmek istediğinizi ve kaç gün ayrılması gerektiğini bilir hâle geliyorsunuz.

Seyahat bütçesini belirleyin.

Kalacağınız gün sayısına ve yapacağınız aktivitelere göre yurt dışı seyahat giderlerinizi listeleyin ve olası harcamalarınızı toplayın. Ortaya çıkan fiyatı karşılayabilecek bir birikiminiz oluşmuşsa ne âlâ! Eğer henüz o birikim yoksa seyahat planı yapmak için uyguladığınız kemer sıkma politikanız sebebiyle bir ayda ne kadar birikim yaptığınızı bildiğiniz için (bkz. ilk madde) ihtiyacınız olacak seyahat bütçesini, yaklaşık ne kadar sürede tamamlayacağınızı da kestirebilir veya yetişmeyecek gibiyse seyahat planını başka bir döneme erteleyebilirsiniz.

 • “Ne kadar harcarız?” sorusunun cevabını bulmak için bakacağınız noktalar:
  • Ortalama konaklama fiyatları
  • Şehir içi veya şehirlerarası ulaşım bedelleri
  • Yeme içme fiyatları (Kendinize günlük öğün sınırı koyarsanız mekân seçimini de ona göre yapabilirsiniz.)
  • Müze ve diğer turistik noktalara giriş ücretleri
  • Varsa vize ücreti

Toplam rakama %10-15 öngörülemeyen bedeller (komisyon, vergi, bahşiş vs.) için ilave yapmayı unutmayın. Ayrıca sizinle birlikte yola çıkacak birileri varsa onlarında bütçesini ve her kaleme ortalama ne kadar para ayırabileceklerini öğrenmeniz iyi olur.

Yurt dışı seyahat giderleri hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için seyahat maliyeti yazılarıma göz atabilirsiniz.

Bütçenizin yeterli olduğunu düşünüyorsanız seyahat planı için daha büyük adımlar atma vakti geldi demektir. Eğer pasaportunuz yoksa, pasaport başvurusunda bulunarak başlayabilirsiniz.

Uçak biletlerini alın.

Skyscanner, Momondo, Kayak, Kiwi gibi siteler aracılığıyla gitmek istediğiniz yere en uygun uçak biletini seçin.

Aracı firma kullanıldığı zaman uçak erteleme veya iptal durumlarında problemle karşılaşma ihtimali oluyor. Biz o riski almak istemediğimiz için bilet fiyatlarına genel olarak baktıktan sonra, bilet alımını havayolu firmalarının kendi sitesinden yapmayı tercih ediyoruz açıkçası.

Avrupa gibi kısa ve aktarmasız gidiş imkânı olan destinasyonlar için bu saydığım sitelerin önerileri doğrultusunda ilerleyebilirsiniz. Ancak işin içine denizaşırı ülkeler girdiği zaman önerilen kombinasyonların hâlâ yetersiz olduğunu görüyorum. O nedenle tavsiyem; vaktiniz varsa ve uğraşmak isterseniz her havayolunu kendi sitesinden tek tek kontrol edip ona göre alternatif oluşturmanız yönünde.

yurt dışı seyahat planı uçak bileti

Tarih veya destinasyon sınırınız yok ise kampanya dönemlerinde en ucuz bileti yakalayarak seyahat etmek de bir tercih. Skyscanner’ın arama bölümünde “herhangi bir tarih” veya “her yere” filtresi yapabilir, secretflying.com’dan en ucuz bilet avantajlarını güncel olarak takip edebilirsiniz.

Flydubai, AirArabia, RyanAir, Qatar Airways, Emirates, KLM ve daha pek çok havayolu firmasının bültenlerine abone olup kampanya dönemlerini yakından takip etmeyi unutmayın.  

Otel rezervasyonu yapın.

Kabataslak yaptığınız gezi planında nereleri gezeceğinize karar verdiğiniz için konaklamayı ayarlama kısmı çok daha rahat olacak. Bu noktada ulaşımı nasıl çözeceğiniz de önem taşıyor. Araba kullanmanın rahat olduğu yerlerde merkeze uzak, hatta belki şehir dışında kalan ama daha uygun fiyatlı bir otel tercih etmek isteyebilirsiniz.

Otel rezervasyonu için sürekli aynı firmayı kullanmak her zaman için avantaj sağlıyor; indirim, bedava kahvaltı veya ücretsiz olarak daha iyi bir odaya geçme fırsatlarından faydalanabiliyoruz.

 • Otel rezervasyonu için hangi siteleri kullanabilirsiniz?
  • Booking.com: Senelerdir rezervasyonlarımızı buradan yapıyoruz. İptal ve geri ödemeler konusunda da en ufak bir sorun yaşamadık. Buraya tıklayarak yurt dışında uygun fiyatlı otel seçeneklerini görebilirsiniz.
  • Hostelworld.com: Bölgedeki iyi ve uygun fiyatlı hostellerin bir arada gösterildiği site.
  • Agoda. Com / Hotels.com / Expedia.com: Booking benzeri hizmet veren siteler. Bazen, seçtiğimiz bir otel bu sitelerde daha ucuza olabiliyor. O tür durumlarda kullanıyoruz.
  • Airbnb: İnsanların evini başkasına kiraladığı bir sistem. Otelden daha ucuza alternatifler bulmanız mümkün. İlk rezervasyonunuza yaparken buraya tıklayarak $ 26 indirim alabilirsiniz.
  • Couchsurfing: Gittiğiniz yerde bir eve misafir olabileceğiniz bir sistem. İyi bir referansınız varsa bu yolla her yerde konaklamanızı bedavaya getirebilirsiniz.

Seyahat sağlık sigortası yaptırın.

Schengen ülkeleri gibi ülkeler, vize başvurusu için seyahat sağlık sigortası da istiyor. Böyle bir durumda zaten zorunlu olarak yaptırıyorsunuz. Başınıza bir şey gelmesi durumunda sağlık hizmetlerinden faydalanabilmek için vizesiz ülkelere giderken de seyahat sağlık sigortası yaptırmayı alışkanlık hâline getirmeniz lazım.

Bundan böyle sık seyahat edeceğinizi düşünüyorsanız tüm dünyada geçerli olacak yıllık seyahat sağlık sigortası yaptırabilirsiniz. Tek seferlik ihtiyacınız varsa gideceğiniz gün sayısı kadar ve belli ülkede geçerli bir sigorta yaptırmanız hem yeterli hem de daha ekonomik olacaktır.

“Sağlık sigortası ne kadar uzun süreli olursa Schengen vizesi o kadar uzun süreli verilir.” lafının ise gerçeklik payı yok.

Vize başvurusu ve pasaport işlemlerini tamamlayın.

Buraya kadar olan adımları bitirdiyseniz yurt dışına gitmek için gereken belgelerin önemli bir kısmını (uçak bileti, otel rezervasyonu, sağlık sigortası) hallettiniz demektir. Şimdi sıra geldi vize başvurusu yapmaya…

 • Başvuru yapacağınız ülkenin vize başvurusu için istediği diğer belgeleri de kontrol edip eksikleri tamamlayın.
 • Çok turist kabul eden ülkelerin vize işlemleri için dolandırıcı siteler çok yaygın olabilir veya hiç ihtiyacınız olmadığı halde kendinizi muameleciye para öderken bulabilirsiniz. O nedenle vize başvurusu için ilk bakacağınız yer, konsolosluğun ve Dış İşleri Bakanlığının resmî siteleri olmalı! Daha detaylı bilgiyi “Vize Nasıl Alınır? Dolandırılmadan Vize Başvurusu Yapmak” yazısında bulabilirsiniz. Vize almak için izlemeniz gereken yolu adım adım anlattım.
 • Vizesiz bir ülkeye gidecekseniz pasaport durumunuzu kontrol edin. Pek çok ülke, seyahat tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliği olan bir pasaportunuzun olmasını ister. Bu da, ilk defa pasaport çıkarttıracaksanız en az 1 yıllık almanız gerektiği anlamına gelir.

Seyahat edeceğiniz tarihleri duyurun.

Vize alırken iş yerinden izin belgesi talep eden ülkeler olabiliyor; onu yaptıysanız zaten çalıştığınız yerin haberi vardır fakat vizesiz bir yere gidiyorsanız seyahat tarihlerinizi duyurmayı atlamayın.

 • Sadece çalıştığınız yere değil, yakınlarınıza da erkenden haber verin.
 • Evcil hayvanınız varsa o tarihlerde onunla kimin ilgileneceğini organize edin. Evcil hayvan oteline bırakacaksanız rezervasyon yaptırın; özellikle resmî tatil dönemlerinde doluluk oranı yüksek oluyor.

Sağlık işlemlerini kontrol edin.

 • Rotamızı uzak diyarlara çevirdiğimiz zaman bakmamız gereken noktalardan birisi de sağlık koşullarıdır.
  • Gideceğiniz ülkede sıtma riski var mı, sivrisinek ile bulaşan başka hastalıklara karşı önlem almak gerekiyor mu?
  • Seyahate çıkmadan önce yapılması gereken zorunlu aşılar var mı?
  • Ebola, zika gibi ülkemizde görülmese de belirli bölgeleri tehdit eden salgın hastalıklar var mı; güncel durumu ne?

Bütün bunları öğrenip yola çıkmadan önce tedbirinizi almanız gerekiyor. Hepatit aşıları zorunlu seyahat aşıları arasında değil fakat gitmeden önce önlem amaçlı yaptırmak isteyenler olabiliyor. Kademeli olarak yapılan aşılardan olduğu için erken harekete geçmek gerekli.

Peki, gideceğiniz ülkenin sağlık durumuyla ilgili güncel durumu nereden öğrenebilirsiniz? Tabii ki Seyahat Sağlığı Merkezlerinden. Daha detaylı bilgi “Seyahat Aşıları Nerede Yapılır?” yazısında.

yurt dışı seyahat planlama çölde kamp

Şehir içi ulaşım detaylarını netleştirin.

Otel rezervasyonu yaparken, gideceğiniz şehirde/şehirlerde nasıl hareket edeceğinize az çok karar vermiştiniz. Artık seyahatiniz yaklaştığı için seçtiğiniz yöntemin (yürümek, bisiklete binmek, toplu taşıma kullanmak, motor / araba kiralamak) detaylarını netleştirmeniz gerekiyor.

 • Motor/araba kiralayacaksanız;
  • Yabancılar araç kiralayabiliyor mu, araç kiralayabilmeleri için gerekli koşullar neler? Uluslararası ehliyet gerekli mi? Motor kiralamak için motor ehliyeti gerekli mi? Türkiye’deki ehliyetinizi hâlâ yenilemediyseniz “Uluslararası Ehliyet Nasıl Alınır?” yazısına göz atabilirsiniz.
  • Araç kiralamayı ne kadar geçe bırakırsanız o kadar yüksek fiyat ödemek zorunda kalırsınız. O nedenle yola çıkmadan önce kiralamayı halletmeniz en rahatı. Rentalcars.com üzerinden en uygun fiyatlı araçları görebilirsiniz. Risk almamak için Sixt, Hertz, Europcar, Avis gibi uluslararası araç kiralama firmalarını tercih etmenizi öneririm.
  • Tripadvisor’ın forum bölümünden veya seyahat bloglarının yurt dışı seyahat rehberlerinden araç kiralama konusunda dikkat edilmesi gereken ekstra bir durum olup olmadığını öğrenin. Sigorta, araç arızaları, benzinlik detayları, dolandırıcılık konularına tekrar bakın. Prag gibi bazı şehirlerde benzini kendiniz koymanız gerekebilir; Umman gibi ülkelerde çok uzun süreler yolda benzin istasyonuna ve mola yerine rastlamayabilirsiniz.
  • Her ülkenin trafik kuralları farklı olabilir. Özellikle park yeri konusunda çok katı olan şehirler var. Ceza yememek için o ülke özelindeki trafik kurallarını da kontrol etmelisiniz. Blogdaki ulaşım rehberi yazılarında bu bilgileri vermeye çalışıyorum; gideceğiniz bir nokta olduğu zaman göz atmanızı önerebilirim.
 • Toplu taşıma kullanacaksanız;
  • Turistler için satılan toplu taşıma kartlarını araştırın. Bazen tek tek bilet almak, turiste özel hazırlanmış ulaşım kartı almaktan daha avantajlı olabilir. Bazı turist kartları, belli başlı müzelere ücretsiz veya indirimli giriş sağlayabilir. Hepsine baktıktan sonra size en uygun olanı seçmelisiniz; boşa para harcamamış olursunuz.
  • Toplu taşımayı kullanırken nelere dikkat etmelisiniz? Mesela çoğu Avrupa şehrinde otobüs ve metrolara direkt binebilirsiniz, girişte bilet kontrolü yapan kimse yoktur. Fakat bu bedava bineceğiniz anlamına gelmez; rastgele yapılan bir kontrolde biletsiz yakalanırsanız ceza yersiniz. Yanı sıra; bilet almanız yetmez, onu makinelere okutmazsanız yine ceza yersiniz. Yani toplu taşımaya bindikten sonra makineye bilet okutmanız gerektiğini bilmeniz gerekir.
  • Toplu taşıma araçlarının ana güzergâhı nedir? Otobüsler hangi saatler arasında çalışır? Akşam belli bir saatten sonra araç yoksa nasıl ulaşım sağlayacaksınız?
 • Taksi kullanacaksanız;
  • Gideceğiniz güzergâhlar arası taksi ücretleri ortalama ne kadar? Gece tarifesi var mı? Taksimetre kullanılıyor mu?
  • Uber benzeri bir taksi uygulaması var mı?
  • Taksi tipleri arasında fiyat farkı var mı?
  • Taksiciler arasında dolandırıcılık yaygın mı? Nelere dikkat etmek gerekir?
 • Ve son olarak;
  • Havaalanından otele (veya nereye gidecekseniz) nasıl gidilir?
  • Uçaktan gece iniyorsanız o saatte taksi bulunur mu?
  • Otelden transfer istemek avantajlı olur mu?

Sorularına cevap bulmanız gerekir.

Gezilecek yerler planını yapın.

Bilet almadan önce yaptığımız kabataslak planı detaylandırma aşamasına geldik.

 • Instagram, Pinterest, Tripadvisor, Lonely Planet, Airbnb önerileri ve seyahat bloglarına bakarak listenizin son hâline ulaşın. Google Haritalar’daki kayıtlarınıza havaalanı, otobüs durakları, feribot iskelesi ve kalacağınız otelleri de işaretleyin.
 • Seçtiğiniz noktaların açılış-kapanış saatlerini, açık olduğu günleri, ziyaret için en iyi zamanı, önceden bilet almak gereken yerler için uygunluk durumlarını, ortalama ziyaret sürelerini kontrol edin. Uymayan yerleri listeden çıkarın. Gideceğiniz günlere göre planı oturtun. Uçağınızın varış saatini ve sonrasındaki yorgunluğu hesaba katmayı unutmayın.
 • Tura katılmanız gereken yerler için rezervasyonlarınızı yapın.
 • Oluşturduğunuz haritayı internet olmadan kullanmak için o şehrin çevrimdışı haritasını telefonunuza indirin.

Yemek için mekân listesini hazırlayın.

Gitmişken en iyi, en meşhur, en kalitesi veya en ucuz yemeği yemek istiyorsanız yola çıkmadan önce mekân listesini de hazırlamanız iyi olur. Bu noktada yine yardımcılarımız Tripadvisor , Lonely Planet ve seyahat blogları olacak. Ben ilave olarak Zomato, Foursquare, Culture Trip ve The Boho Guide’a bakmayı seviyorum.

Çıkardığınız tüm mekânları haritanıza kaydedin. Bol alternatifle hareket etmek her zaman işe yarıyor. Gittiğiniz mekân kapalı olursa, sıra bekleyecek kadar kalabalık olursa veya bir sebepten ötürü girmek istemezseniz diğer mekânlara yönelebilirsiniz.

Temel İhtiyaçları Kontrol Edin.

 • Düzenli olarak internet ihtiyacınız olacak mı? Otel ve restoranların ücretsiz internetleri ile mi idare edeceksiniz, lokal hat mı satın alacaksınız? Hat satın alacaksanız hangi marka ve paket avantajlı; nereden satın alabilirsiniz?
 • Gideceğiniz ülkenin priz tipi ne? Priz dönüştürücüye ihtiyaç duyacak mısınız?
 • Seyahatinizi kolaylaştıracak, o şehre özgü telefon uygulamaları (aplikasyon) var mı?

Para Birimi ve Kredi Kartı Kullanımı

 • Nakit para kullanacaksanız götüreceğiniz dövizi hazırlayın. Bazı ülkeler için dolar, bazı ülkeler için ise Euro götürmek daha avantajlı olabilir.  
 • Kredi kartı kullanacaksanız veya ATM’den para çekecekseniz kartlarınız yurt dışı kullanımına açık olup olmadığını kontrol edin.
 • Gideceğiniz ülkenin para birimini iyice öğrenin. Seyahat sırasında para birimini hızlıca çevirmek için telefonunuza XE Currency veya benzeri bir uygulama indirin.
 • En yüksek kur ve en düşük komisyon ile döviz bozdurabileceğiniz yerleri araştırın. Varır varmaz tüm paranızı havaalanında bozdurmak istemeyebilirsiniz.
 • Seyahat harcamalarınızı not ederek toplam giderinizi kontrol altında tutmak için telefonunuza TrabeePocket veya benzeri bir uygulama yükleyin.
 • Siz yurt dışındayken evde ödenmesi gereken bir fatura veya kira borcu olup olmadığını önceden kontrol edin ve ona göre hazırlığınızı yapın.

Seyahat planı dosyası oluşturun.

Geldik en zevkli kısımlara… Seyahat vakti yaklaşıyor, içimiz kıpır kıpır. Şimdiye kadar hazırladığımız her şey elimizin altında olmalı.

 • Dijitale güvenmeyin, ummadığınız anda şarjınız biter, internet bağlantınız kopar veya telefonunuz çalınır… Listelediğim her şeyi bir dosya içinde toplamanız mutlaka işinize yarayacaktır. Bu dosyayı seyahate çıktığınız gün yanınızdan ayırmayın.
  • Gidiş dönüş uçak biletleri
  • Vize belgeleri
  • Otel rezervasyonları – Kalacağınız yerin açık adresi ve mümkünse belirgin bir noktaya göre adres tarifi
  • Araç kiraladıysanız onun sözleşmesi
  • Varsa yurt içi uçak / feribot biletleri
  • Sağlık sigortası
  • İnternetten alınan diğer bilet çıktıları (müze vs.)
  • Varsa aşı karnesi / doktor raporu
  • Konsolosluk iletişim bilgileri
  • Vesikalık fotoğraflar

Valiz Planlama ve Hazırlık

 • Yukarıdaki adımda yaptığınız gezilecek yerler planına göre hangi gün, nerede, ne giyeceğinizi ve/veya kullanacağınızı netleştirin. Eksik malzeme ihtiyacınız varsa alışveriş zamanı 🙂
 • Varacağınız ülkenin gümrük şartlarını kontrol edin. Özellikle yanınıza alacağınız yiyecek, içeceklerde sorun yaşayabilirsiniz.
 • “Hava durumunu kontrol edin.” demek gereksiz olacak ama hava sıcaklığı tahminlerinin yanı sıra, o anda havanın nasıl olduğunu veya olabileceğini, orada olan veya daha önce gitmiş birilerinden öğrenmek çok daha faydalı oluyor. Namibya’da 25 derece ve güneşli görünen havada, Antarktika’dan esen rüzgârların estiği dönemde kat kat polarla dona dona gezmiştik mesela.

Evden çıkmadan önce son kontroller

 • Çiçekleri sulayın veya sulayabilecek birilerini ayarlayın.
 • Bütün elektronik ekipmanları (powerbank, kamera vs.) şarj edin.
 • Vize, pasaport, uçuş bilgileri gibi önemli belgelerin kopyalarını hem kendinize, hem de zor zamanda ulaşılmasını istediğiniz kişilere mail atın. Çantanızın çalınması durumunda işinizi kolaylaştırır.
 • Uçak kalkış saati, varmanız gereken zaman, dönüş tarihiniz gibi temel tarih ve zamanları yakınlarınıza haber verin. Başınıza bir şey gelirse yakınlarınız sizi nerede araması gerektiğini bilse iyi olur.
 • Uçak için online check-in yapın. Ücretsiz koltuk seçimi hakkınız varsa SeatGuru sitesinden uçağınıza göre en güzel koltuklara bakabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi yurt dışına çıkmak için gerekenler, bu adımlardan ibaret. Panik yapmadan, iyi bir seyahat planlaması ile çok rahatlıkla altından kalkabileceğiniz bir süreç. İlk yurt dışı seyahati için bu yazıdan faydalanırsanız döndükten sonra bana yazmayı unutmayın 🙂

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Fotoğraf Makinesi Tavsiyesi: Seyahatte Hangi Ekipmanları Kullanıyoruz? »

Güvenli Seyahat İçin Hırsızlığa Karşı Alınacak 15 Önlem »

Köpek Bakmak mı, Seyahat Etmek mi? Cevap, İkisi de! »

“Yurt Dışına Seyahat Planı Nasıl Yapılır” yazısı hoşunuza gittiyse diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak için sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

DAHA SONRA OKUMAK İÇİN PINTEREST’E KAYDEDİN!

seyahat plani pinterest afisi 1
seyahat plani pinterest afisi 1

1 comment on “Yurt Dışına Seyahat Planı Nasıl Yapılır?

 1. Mükemmel olmuş ya ellerinize sağlık. Çok detaylı bir yol gösterii olmuş bana ışık tuttun :))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.