Vize Nasıl Alınır? Dolandırılmadan Vize Başvurusu Yapmak

vize başvurusu pasaport

Gideceğiniz ülkenin size verdiği giriş izni olan vize, yurt dışına seyahat edeceğiniz zaman gündeme almanız gereken en önemli konu. Yanlış veya eksik bilgi, sadece zaman kaybına yol açmaz, son dakika uçağa alınmayıp tüm planlarınızı çöpe atmanıza sebep olabilir. İlk defa yurt dışına çıkacak olmanız veya daha önce birkaç kez vize almanız ise sonucu çok fazla etkilemez; önemli olan doğru araştırmayı yapabilmek. Bu yazıda, edindiğimiz tecrübeler doğrultusunda ve örneklerle kandırılmadan, dolandırılmadan, gereksiz muameleci kullanmadan  “vize nasıl alınır, vize başvurusu nasıl yapılır, vize işlemleri sırasında nelere dikkat etmelisiniz” sorularının cevaplarını vermeye çalışacağım.

Her ülkenin vize alma süreci farklıdır ve bu süreç günden güne değişiklik gösterebilir. O nedenle, belli bir ülke özelinde vize nereden alınır konusundan ziyade, her ülke için kullanabileceğiniz adımları sıralamak istiyorum.

Şeffaflık önemli! Okumaya başladığınız Vize Nasıl Alınır blog yazısı bazı işbirliği linkleri içermektedir. Paylaşımlarım hoşunuza gider ve bana destek olmak isterseniz linkler üzerinden yapacağınız herhangi bir rezervasyonla, hiçbir ekstra ücret ödemeden ufak bir komisyon almamı sağlayabilirsiniz. Şimdiden teşekkürler.

Vize Çeşitleri

İnsanlar yurt dışına sadece turistik gezi amaçlı gitmezler. Farklı bir ülkeye gitmenin türlü sebepleri olabilir. Mesela;

 • Yurt dışında yaşayan aile bireylerini ziyaret etmek,
 • Dünyaca ünlü bir fuara veya etkinliğe katılmak,
 • Eğitime katılmak / Okula gitmek,
 • İş sebebiyle toplantıya gitmek,
 • İbadet etmek,
 • Dans, resim, müzik gibi sanatsal faaliyetleri yürütmek,
 • Film/belgesel çekmek

 …ve buraya yazmadığım bir sürü duruma göre kategorize edilmiş vize çeşitleri mevcuttur. Ülkeler, gelen ziyaretçi tiplerine göre vize çeşitlerini belirler. Bir ülkeye vize başvurusu yapacağınız zaman hangi vize tipine uygunsanız onun başvuru adımlarını izlemeniz gerekir.

Şu an bir seyahat bloğu okuduğunuz için bu yazıda konumuz turistik vize başvurusu olacak fakat izlenecek adımları diğer vize başvurularında da kullanabilirsiniz.


Transit Vize

Özellikle ucuz bilet kovalarken, gideceğiniz ülkeye direkt uçmak yerine başka bir ülkeden aktarma yaparak gitmeyi tercih edebilirsiniz. Giriş yapmayacak dahi olsanız bazı ülkeler, sadece havaalanına giriş için bile vize isteyebilir. Bu tür aktarma yaptığınız ülke için alacağınız vizeye transit vize denir.

Her ülke transit vize istemez. Transit vize isteyen ülkelerin koşulları ve sağladıkları birbirinden çok farklıdır. Örneğin; Dubai için transit vize, Dubai havaalanından aktarma yapmak için alacağınız vize değil, bir ülkeye Dubai aktarmalı gideceğiniz zaman 96 saate kadar Dubai içinde vakit geçirmenize izin veren vizedir.

Aktarmalı uçuş yapacağınız zaman, elinizde olan bilgiden %100 emin olsanız bile transit vize konusunu kontrol etmeyi alışkanlık haline getirmenizi tavsiye ederim. “Hangi ülkeler transit vize istiyor?” sorusunun doğru cevabı için, aktarma yapacağınız ülkeye göre güncel bilgileri takip etmeniz gerekir. Aşağıda sıraladığım adımları, transit vize almak için de takip edebilirsiniz.

Vize basvurusu - Dubai Le mer sahil
Dubai

Adım Adım Vize Başvurusu Yapmak

Bir ülkenin TC vatandaşlarından vize isteyip istememesi, online vizeden (e-visa) yararlanabilme konusu, farklı pasaport tiplerine göre uygulanan vize muafiyetleri iki ülke arasındaki ilişkilere ve güncel siyasî konulara göre sürekli değişiklik gösterebilir; 2019 yılında vizesiz gittiğiniz bir ülke, 2020 yılında vize isteyebilir. Örneğin; 2 senedir elimizi kolumuzu sallayarak girebildiğimiz Bahreyn, bir sabah aniden TC vatandaşlarına kapı vizesinin kalktığını duyuruverdi. Konudan haberi olmayan pek çok kişi sınırdan geri dönmek zorunda kaldı. Hâlâ bazı kaynaklarda “Bahreyn vize istemeyen ülkeler arasındadır.” şeklinde yazar. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak için vize işlemleri nasıl yapılır veya biz nasıl yapıyoruz anlatayım.


1

Gideceğiniz ülke vize istiyor mu?

En temel adım, gideceğiniz ülkenin vizesiz olup olmadığını kontrol etmek. Dış İşleri Bakanlığının resmî internet sitesinden (mfa.gov.tr) kolaylıkla bu bilgiyi edinebilirsiniz. Linki burada.


Gideceğiniz ülke vizesiz veya kapıda vizeli ise dikkat etmeniz gereken tek nokta, pasaportunuz. Pasaportunuzun, seyahat tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliği olmalı. Pasaportu dolduracak kadar gezdiyseniz bu yazıyı okumazsınız muhtemelen ama yine de yazayım; boş kalan sayfa sayısı da önem teşkil ediyor. Örneğin, Güney Afrika vizesiz bir ülke olmasına rağmen uçağa check-in yaparken, pasaportta 8 sayfanın boş olması gerektiği söylenmişti.

Vizesiz ülkeler arasında olduğunu öğrendikten sonra kenara çekilmek yok. Gümrük geçişinde dönüş için uçak bileti, otel rezervasyonu, aşı karnesi vb. belgeler isteyen ülkeler olabilir. Yakın zamanda gidenlerin deneyimlerinden güncel giriş-çıkış durumlarını kontrol etmek faydalıdır. O ülkede bulunan Türk Konsolosluğu’nun sitesi ve/veya sosyal medya hesaplarını da takibe almalısınız.

Seyahat planı yaptığınız yer, vize almanız gereken bir ülke ise sıradaki adımlara geçelim.


2

Vize çeşitleri neler?

Yukarıda bahsettiğim gibi, farklı seyahat amaçlarına göre farklı vize tipleri vardır ve kendi durumunuza uygun olan vize tipine başvurmanız gerekir. Bu bilgiye iki yerden ulaşabilirsiniz: Seyahat edeceğiniz ülkenin dış işlerine bağlı vize / göçmenlik sitesi veya ülkenin Türkiye’de bulunan konsolosluğunun resmî web sitesi.


Diyelim ki Hollanda’ya gideceğiz. Google’a “Türkiye Hollanda Konsolosluğu resmi sitesi” yazdığımızda karşımıza bir sürü site çıkıyor fakat içlerinden sadece bir tanesi bizim aradığımız site. “hollandakonsoloslugu.com,  hollandakonsoloslugu.org” gibi siteler konsolosluğa ait değildir; hepsinde “Konsolosluk resmi sitesi değildir.” şeklinde uyarı bulunur ve resmî sayfaya yönlendirme vardır. Bu şekilde resmî web sitesine yani https://www.hollandavesen.nl/ adresine ulaşırız. Buradaki “Vize tipleri” sekmesinden aradığımız cevabı bulabiliriz.

Vize basvurusu Hollanda vizesi nasıl alınır

Yurt dışında yaşıyorsanız ve oradan vize başvurusu yapacaksanız, bulunduğunuz ülkedeki konsolosluk sayfasını araştırmalısınız. “Netherlands Embassy in Saudi Arabia” gibi…

Ya da Google’da “Netherlands visa” aratması yaptığımızda Hollanda’nın tüm ülkelere yönelik hazırladığı resmî vize sitesi olan https://www.netherlandsandyou.nl/travel-and-residence/visas-for-the-netherlands  sayfasına ulaşırız. “Visa types” seçeneği altında başvuru yapabileceğimiz vize çeşitlerini görürüz.

Vize başvurusu yaparken hem konsolosluk hem de vize sitesine ayrı ayrı bakmak önemlidir. Genel vize bilgilendirmesi, online veya kapıda vize uygulamaları hakkındaki güncel bilgiyi vize sitesinden; başvuru yapacağınız yer ile ilgili detayları ise konsolosluk sayfasından öğrenirsiniz.

Turist vizesi başvurusu yapacağınızı varsayarak adımlara devam ediyorum.


3

Online vize mi, bireysel başvuru mu?

Bazı ülkeler online vize (e-visa) sistemini kullanıyor (veya yeni kullanıma açmış) olabilir. Bu durumda hiçbir yere gitmeye gerek kalmadan internet üzerinden başvuru yapıp vize alabilirsiniz fakat öncelikle başvuru koşullarını kontrol etmeniz gerekir. Online vize almaya uygunsanız, sitedeki adımları takip edip vize başvurusunu yapabilirsiniz. Vize çıktığı zaman kopyasını çıktı alıp seyahat ederken yanınızda taşımanız gerekir.


Diyelim ki Hindistan’a gideceğiz. “Hindistan’a vize nasıl alınır?” araştırması yaparken yukarıdaki adımı izleyip Hindistan’ın resmî vize sitesi olan https://indianvisaonline.gov.in/ sitesine ulaşıyoruz ve 1 aylık online vize imkânı olduğunu görüyoruz. Koşulları incelediğimizde ise Türkiye’nin başvuru yapabilen ülkeler arasında yer almadığını öğreniyoruz. Fakat şimdi uygun değilse bile 1 ay sonra başvuru yapabilen ülkeler arasında yer alabilir; o yüzden her defasında kontrol etmek gerekli.

Online vize başvurusu imkânı yoksa ve yetkili bir yere giderek başvuru yapmamız gerekiyorsa geçelim diğer adımlara…

Goa Anjuna Flea Market bazaar
Hindistan – Goa

4

Vize başvurusu için gerekli belgeler neler?

Vize başvurusu evrakları ülkeden ülkeye farklılık gösterdiği için buraya uzun uzun neler olduğunu yazmayacağım ama Başvuru formu (Application form), gidiş-dönüş uçak biletleri, otel rezervasyonu ve seyahatinizi finanse edebileceğinizi kanıtlayan dokümanlar neredeyse her ülkenin vize başvurusunda istenir.


Bunların dışında istenen dokümanları yukarıda bahsettiğim resmî web sitelerinden rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Eğer başvuruyu iDATA, VFS gibi aracı vize firması üstünden yapmanız gerekiyorsa, o firmanın web sitesinden de gerekli bilgileri edinmeniz mümkün. Peki yetkili vize firması kullanıp kullanmayacağınızı nereden öğreneceksiniz? Geçelim diğer adıma…


5

Vize almak için nereye başvurulur?

Vize almak için, gideceğiniz ülkenin konsolosluğuna başvuru yapmalısınız. Normalde ikâmet ettiğiniz yere en yakın konsolosluğa gitmeniz gerekir fakat bu kural ülkeden ülkeye farklılık gösterebilir; daha hızlı vize almak istediğiniz durumlarda başka şehirlerdeki konsolosluğa yönlendirildiğiniz de olur.


İstisnai durumlar olabilir ama genelde, oturma izni sahibi olmadığınız bir ülke içinden başka bir ülke konsolosluğuna gidip vize başvurusu yapamazsınız. Mesela, Türkiye’den çıkıp Meksika’ya gittiniz; oradayken Schengen vizesine başvuru yapamazsınız, onun için Meksika’da oturma izninizin olması lazım. 

Bazı konsolosluklar doğrudan vize başvurusu kabul etmeyebilir. Bu durumda, konsolosluğun belirlediği aracı vize firması üzerinden başvuru yaparsınız. Dolandırılmamak veya gereksiz yere fazladan para vermemek için konsolosluk sayfasından, yetkilendirilen vize firması bilgilerine ulaşabilirsiniz. Örneğin, Hollanda VFS Global aracılığıyla başvuru alır ve bunu aşağıdaki şekilde web sitesinde yazar.

vize başvurusu nasıl yapılır Hollanda

Artık çoğu konsolosluk ve aracı kurum randevu ile başvuru kabul ediyor. Gerekli belgeleri tamamladıktan sonra randevunuzu alabilirsiniz. Randevusuz çalışan kurumlara doğrudan gidip başvuru yapmanız yeterli.

Peki, Türkiye içinde konsolosluğu bulunmayan bir ülkeden nasıl vize alınır? Ülke içinde fahrî konsolosluk varsa öncelikle onunla irtibata geçip nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Diğer taraftan, ülkenin vize sayfasını bulup oradaki yönlendirmeleri kontrol etmelisiniz. Online veya kapıda vize imkânı yok ise yurt dışında bulunan bir elçilikten vize alacaksınız demektir.

Örneğin; Namibya’nın Türkiye’de elçiliği bulunmadığı için Türk vatandaşları Namibya vizesini, Berlin’deki veya Cape Town’daki Namibya elçiliklerinden alabiliyor. Web sitelerinde yeterli bilgiye ulaşamazsanız bu elçiliklerle telefon veya maille irtibata geçip nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. İngilizce iletişimde sıkıntı yaşayacağınızı düşünüyorsanız veya uğraşmak istemiyorsanız son çare olarak muameleci vize firması ile görüşebilirsiniz.6

Vize ücretleri ne kadar?

Vize ücretleri de ülkeden ülkeye farklılık gösterir. Ne kadar ücret ödemeniz gerektiği konsolosluk veya vize sayfasında yazar; aşağıda Hollanda örneğini gösterdim. Aracı vize firması üzerinden başvuru yapmanız hâlinde, ilave olarak firma komisyonu da ödemeniz gerekir. Vize başvurunuz reddedilir ve yeniden başvuru yapmanız gerekirse vize ücretleri iade edilmez, yeniden para ödemelisiniz.


Vize ücretleri hollanda 2020

Oturum Süresi / “Duration of Stay” Nedir?

Aldığınız vizenin geçerlilik süresi ve oturum süresi farklı kavramlardır. Her ülke, oturum süresini vizede göstermeyebilir. Özellikle vizesiz veya kapıda vizeli ülkeler için bu bilgiyi önceden edinmeniz gerekir.

Ne olduklarını örnekle açıklayalım: Diyelim ki Schengen vizesi aldınız. Vizeniz 10 Nisan 2020’de başlıyor, 10 Ekim 2020’de bitiyor, yani 6 aylık. Fakat bu, 6 ay dolu dolu Schengen bölgesinde kalabileceğiniz anlamına gelmiyor. Tarihler haricinde belirtilen gün sayısı (Duration of stay) 15 gün ise toplamda en fazla 15 gün kalabilirsiniz.


Tek Giriş (Single) ve Çoklu Giriş (Multiple)

Tek girişlik (single entry) vize, ülkeye sadece bir kez giriş yapmanızı sağlar. Yukarıdaki örnekle devam edelim: 6 aylık bir vize aldınız ama vize tipi “single” ise seyahat edip döndükten sonra o vize ile işiniz biter. Özellikle birkaç tane ülkeyi içeren bir seyahat planı yapacağınız zaman bu detaya dikkat etmeniz gerekir.

Çok girişlik (multiple entry) vizede ise, vize tarihlerinin ve oturum süresinin elverdiği sürece sayısız kez giriş çıkış yapabilirsiniz. Bazı ülkeler multiple yerine double yani iki girişlik vize verebilir. Bu durumda sadece iki kez giriş yapma hakkına sahip olursunuz.


Vize Başvurusu Yaparken Başka Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 • Vize başvurusu ve sonrasındaki süreç, dönemsel olarak oldukça uzun sürebilir. Seyahat tarihinize yetişecek şekilde başvuru zamanını ayarlamanız lazım. Güvenli tarafta kalmak adına en geç 2 ay öncesinden hazırlıklara başlamanızı öneririm.
 • Vize başvuru formunu doldururken ülkeye varış ve ülkeden ayrılış tarihlerini çok dikkatli doldurmalısınız. Genellikle vize tarihlerini ona göre ayarlıyorlar. Aldığınız vize, seyahat tarihlerinizi kapsamalı.
 • “Vizesiz” kategorisinde bulunan ülkeler sınırsız oturum hakkı vermez. Onların da belli bir süreleri vardır. Eğer o süreyi geçecek şekilde bir seyahat planlıyorsanız gitmeden önce vize uzatma işlemlerini öğrenmeli veya konsolosluktan daha uzun süreli vize alma yöntemlerini araştırmalısınız.
 • Çalışmıyorsanız seyahatinizi nasıl finanse edeceğinizi iyi kanıtlamanız lazım. Ayrıca mülteci olarak gitmediğiniz konusunda da ikna edici deliller sunmalısınız. İyi bir banka hesap dökümünün yanında, varsa gayrimenkul tapularını gösterebilirsiniz. Birinci derecede çalışan bir yakınınıza ait (ebeveyn veya eş) maaş bordrosu vb. çalışma belgelerini sunmanız da yardımcı olacaktır.
 • Sırf vize başvurusunda kullanmak için para yatırdığınız bir banka hesabının dökümü çok etkili olmayabilir. Hiç kullanmadığınız bir hesapsa vize başvurusu öncesinde biraz hareketlendirmeye çalışın; bankamatikten para çekin, sonra başka yerden geri yatırın, internetten ufak tefek alışveriş yapın vs. Bankadan alacağınız döküm dolgun gözüksün.
 • Vize başvurusunda kullanacağınız fotoğraflar güncel olmalı. Eski fotoğrafları kullanmaya çalışıp da boşuna vakit kaybetmeyin, genelde eski olduğunu fark edip kabul etmiyorlar.
 • Almanya, Amerika, Avustralya gibi çok fazla vize başvurusu kabul eden ülkeler için dolandırıcılık konusu da oldukça yaygındır. Internette vize başvuru firması gibi görünen çok fazla asılsız firma ile karşılaşabilirsiniz. Para kaybetmemek adına yukarıda saydığım sitelerin dışına çıkmamanızı öneririm.

Vize almak konusunda her detaya değinmeye çalıştım. Sorularınız olursa yorum bölümüne tıklayarak ekleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yurt Dışına Seyahat Planı Nasıl Yapılır »

Turistik Amaçlı Hindistan Vizesi Nasıl Alınır? »

Çek Cumhuriyeti (Çekya) Vizesi Nasıl Alınır? »

Namibya Vizesi Nasıl Alınır? »

“Vize Nasıl Alınır? Dolandırılmadan Vize Başvurusu Yapmak” yazısı hoşunuza gittiyse diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak için sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.