Ürdün’de Gezilecek Yerler | 8 Günlük Gezi Planı

Birkaç saatlik sürüş sonrası hem gezme hem de konaklama molası vere vere ilerlediğiniz araba yolculuklarını sevenlerdenseniz Ürdün sizin için şahane bir ülke olabilir. Görülmesi gereken turistik yerlerin harita üstünde ip gibi dizilmiş olması gezi rotası hazırlamanıza bile ihtiyaç bırakmıyor aslında. Ben yine de fikir vermesi açısından Ürdün gezilecek yerler listesini, yaptığımız 8 günlük plan ve küçük gezi notları eşliğinde paylaşacağım. Gezi programı içine aldığımız noktalar hakkında daha detaylı bilgilere, ilgili yazılara tıklayarak ulaşabilirsiniz. Ürdün seyahatimizden hazırladığım videolar ise Kurumsal Turist Youtube kanalında mevcut.

Ürdün Gezilecek Yerler

Şeffaflık önemli! Okumaya başladığınız Ürdün Gezilecek Yerler ve Gezi Planı blog yazısı bazı işbirliği linkleri içermektedir. Paylaşımlarım hoşunuza gider ve bana destek olmak isterseniz linkler üzerinden yapacağınız herhangi bir rezervasyonla, hiçbir ekstra ücret ödemeden ufak bir komisyon almamı sağlayabilirsiniz. Şimdiden teşekkürler.


Ürdün gezilecek yerler Pinterest afis

OKUMAYA VAKTİNİZ YOK MU?

Sorun değil! Bu yazıyı daha sonra okumak için Pinterest’e kaydedebilirsiniz.


Ürdün’e Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Gezi tavsiyeleri ile ilgili tüm detayları Temel Bilgilerle Ürdün Gezi Rehberi yazısında bulabilirsiniz. Genel hatları ile bakacak olursak;

Başkent: Amman

Saat Dilimi: GMT +2 (Standart), GMT +3 (Yaz saati)

Para Birimi: Ürdün Dinarı (JOD)

1 JOD = $1.41 = 9.7 TL

Telefon Kodu: +962

Konuşulan Dil: Arapça, İngilizce (Dizilerden Türkçe öğrenmiş Araplarla da karşılaşabilirsiniz 🙂 )

Priz tipi: C, D, F, G, J

Hem İngiliz tipi 3 girişli, hem Avrupa tipi 2 girişli prizler var. Priz dönüştürücü bulundurmanız şart.

Ürdün vize istiyor mu? Hayır, bizden istemiyor. TC vatandaşları Ürdün vizesinden muaf olduğu için en az 6 ay geçerli pasaportunuzla birlikte ülkeye giriş yapabilirsiniz.

Ürdün’e ne zaman gidilir? Kış mevsiminde Wadi Rum, Amman ve çevresi çok soğuk; yaz mevsiminde Akabe ve çevresi çok sıcak olacağı için bahar ayları daha uygun olur. Nisan-Mayıs ve Ekim-Kasım en çok tercih edilen zamanlar.

Ürdün pahalı mı? Ürdün, göz korkutacak kadar pahalı bir ülke değil fakat para birimi çok değerli olduğu için Türkiye’den giden bir turistin belini bükebilir. Ürdün seyahat harcamalarıyla ilgili tüm bilgiyi Ürdün’de Fiyatlar ve Gezi Maliyeti yazısında bulabilirsiniz.

Ürdün güvenli mi? Komşularının aksine, Ürdün şu anda bölgenin en güvenli ülkelerinden bir tanesi olarak gösteriliyor. Tek başınıza gezmek veya ülkeyi baştan sona arabayla dolaşmak hiç sorun değil.

Ürdün nasıl gezilir? Şehirlerarası otobüs kullanma alternatifiniz olsa da Ürdün’ü gezmenin en rahat yolu araba kiralamak.


Ürdün Seyahat Planı Yaparken Nelere Dikkat Ettik?

 • Pazartesi, Çarşamba ve Perşembe günleri gerçekleşen Petra by Night gösterisini yakalamak
 • Vurgun yeme riskini sıfıra indirmek için dönüş uçağımızı Akabe’de dalış yaptıktan en az 24 saat sonrasına ayarlamak
 • Ölüdeniz’de gün batımını görmek
 • Wadi Rum’da gün doğumu veya gün batımını görmek
 • Amman’dan kiraladığımız aracı aynı noktada teslim etmemiz gerektiği için git-gel şeklinde bir rota çizmek (Siz araçsız hareket edecekseniz aynı yolları geri dönmemek için Amman’a gelip, Akabe’den dönebilirsiniz.)
 • Otellerimizin hepsinin rezervasyonunu yola çıkmadan önce yapmıştık fakat hangi mevsim olursa olsun hava durumuna göre minik revizeler gerekebilir. İki gün ayırmanın avantajı olarak Wadi Rum’da kum fırtınasına denk gelmeyecek şekilde plan değişikliği yapabildik. Aksi halde, bir gün önceden gitmiş olsaydık çadırdan çıkamayacaktık.

Ürdün Gezilecek Yerler

Ürdün’de mutlaka gezilmesi gereken yerlerin başında Petra Antik Kenti, Wadi Rum çölü, Dead Sea (Ölüdeniz / Lut Gölü) ve dalış severler için Akabe geliyor. Gelmişken rota üstündeki yerleri de görmeyi isteyenler için 1 hafta gayet ideal bir süre.

1 hafta ayıramam. Ürdün en az kaç günde gezilir? Sadece günübirlik Petra Antik Kenti, kısa bir Wadi Rum çölü turu ve Ölüdeniz’i dâhil ederseniz 4 günde gezebilirsiniz.  İlave olarak Akabe’de dalış için +1 gün, Amman için +1 gün, Amman çevresi için +1 gün şeklinde düşünün.

Ürdün seyahati için en ideal zamanlardan olan Nisan ayının sonuna plan yapmış olmamıza rağmen çok şiddetli fırtına ve yağmura denk geldik. Çölde kum fırtınasına yakalanmamak ve Ölüdeniz’de rahat rahat suya girebilmek için planımızı hava durumuna göre revize etmek zorunda kaldık. Buna rağmen ortaya tatmin edici bir program çıktı. Detayları şöyle:

1. GÜN: Amman’a Varış – Amman Şehir Merkezi

Günümüzü harcamamak için uçak biletlerimizi gece yolculuğu yapacak şekilde, Royal Jordanian havayolundan almıştık. Sabah Amman Queen Alia International Airport’a indikten sonra, kiralık aracımızı alıp otele yerleştik.

Amman’ı kötülemeyen bloğa denk gelmediğimiz için gezmeye aşkla ve şevkle başladığımız söylenemez. Şahsi fikrim; evet, çok kısıtlı vaktiniz varsa Petra, Wadi Rum gibi akıl uçuran noktalar dururken Amman’da oyalanmaya gerek yok ama burası Ürdün kültürünü yakından görebileceğiniz, oldukça farklı bir şehir; gelmişken 1-2 gün geçirmek lazım.

Geç kahvaltı: Shams El Balad

Terasındaki Amman manzarası eşliğinde, Ortadoğu mutfağından olan ama falafel yemek zorunda kalmadığımız kahvaltımızı yiyip çayla birlikte yol yorgunluğumuzu attık.

Öğün fiyatı: $15

Ürdün Amman geleneksel kahvaltı Ürdün çayı Shams El Balad
Ürdün Amman geleneksel kahvaltı sebzeli yumurta Shams El Balad

Rainbow Street

Modern yüzüyle bilinen Rainbow Street, Amman’ın en meşhur bölgelerinden biri. Cadde çevresinde farklı dekorasyonları ve şahane menüleriyle zevkten dört köşe yapacak kafe ve restoranlar mevcut. Özel tasarım şık ürünlerin satıldığı, sanat kokan mağazaları burada kolaylıkla bulabilirsiniz.

Cuma günü olmasının avantajını kullanarak –Ürdün’de tatil çünkü – arabayla Rainbow Street’e kadar gidip uygun park yerini bulmakta hiç zorlanmadık fakat ilerleyen günlerde gördük ki hafta içi yoğun ve berbat bir trafik oluyor; park yeri bulmak ise tam bir işkence. O yüzden kesinlikle bu tarafa araçla gitmenizi önermem.

Cuma günü gitmenin dezavantajı ise Rainbow Street üzerindeki çoğu dükkânın kapalı olmasıydı. Yaz döneminde giderseniz her Cuma günü kurulan pazarı Souk Jara sebebiyle daha farklı bir ortam yakalayabilirsiniz tabii. Bu pazarda her türlü el yapımı ürünü ve baharatı bulma şansınız var.

Ürdün’de ekolojik turlara katılmak veya sadece mutfağından lezzetli tarifleri denemek için Wild Jordan’ın ofisine uğramak da güzel bir seçenek.

Citadel

Ürdün seyahatimizin en saçma kararını aldık ve arabayı bırakıp Amman’ı yürüyerek gezdik. Yüzlerce basamak merdiven inip çıkmaktan çok keyif alıyorsanız siz de aynısını yapabilirsiniz.

Aslında Citadel’in hakkı gün batımında gitmek fakat Cuma günleri 16.00’da kapandığı için kapanmadan yetişmek istedik.

Günümüze ulaşan kalıntıların büyük bir kısmı Roma ve Bizans dönemine ait olsa da Amman Kalesi olarak da bilinen Citadel’in tarihi Bronz Çağı’na kadar uzanıyor. Amman’da tek bir yeri gezmeye vaktimiz var, neresi olsun? diye sorarsanız cevap kesinlikle Citadel olur. Bol bol fotoğraf çekerek tüm alanı gezmemiz yaklaşık 1,5 saat sürdü.

CITADEL (AMMAN KALESİ) BİLGİLERİ

Giriş ücreti: 2 JOD (Jordan Pass’e ücretsiz)
Açılış – Kapanış Saatleri:
08.00-19.00 (Nisan-Eylül arası)
08.00-16.00 (Ekim-Mart arası)
09.00-16.00 (Yıl boyu Cuma günleri)
Ne gerekli? Rahat bir ayakkabı, güneşli havada şapka, güneş gözlüğü ve güneş kremi

Ürdün gezilecek yerler Amman Kalesi Citadel
Ürdün Amman geleneksel kahvaltı Ürdün çayı Shams El Balad

Roman Theatre

Üst üste dizilen bej renkli Legolar gibi duran Amman evlerinin arasında kalakalmış Roma Tiyatrosu’nu görmemek imkânsız. Yokuş aşağı inildiği için Citadel’den yürüyerek geçmek çok rahat. Tiyatro girişi, umuma açık bir park gibi; içmeye hazır nargile satanlar, paten sürenler, top oynayanlar… İçerisi ise bir an önce çıkmak isteyeceğimiz şekilde keşmekeş! Ortamı görmek için gelinir ama arkeoloji ve tarih düşkünü değilseniz amfi tiyatronun içine girmeye…Hmm…Çok da gerek yok.

Tiyatro içinde 2 tane minik müze var fakat öyle bakımsız, yetersiz ve havasızdı ki (kültürel anlamda ışık saçmak gibi olmasın ama) şöyle bir dolanıp çıktık.

ROMAN THEATRE BİLGİLERİ

Giriş ücreti: 2 JOD (Jordan Pass’e ücretsiz)
Açılış – Kapanış Saatleri:
08.00-19.00 (Nisan-Eylül arası)
08.00-16.00 (Ekim-Mart arası)
09.00-16.00 (Yıl boyu Cuma günleri)

Ürdün gezilecek yerler Amman Roman Theatre

Downtown

Roman Theatre’dan dümdüz yürüyerek Downtown bölgesine vardık. Burası, Amman’ın Sirkeci’si gibi bir yer. Kalitesi düşük elektronik eşyalar, ayakkabılar veya lokal kıyafetler bulabileceğiniz bir sürü dükkân var. Trafiği yoğun. Egzozu patlamış şekilde gaza basan araçlardan İbrahim Tatlıses filan duymanız çok normal. Kadın olarak kıyafetinize dikkat etmenizi gerektiren bir bölge.

Bize hitap etmediği için dolaşmayı pas geçip hedefe yönelik hareket ettik ve soluğu Habibah Sweets’in künefe kuyruğunda aldık. Habibah, Amman’ın en meşhur tatlıcısı. Şehir içinde birden fazla şubesi var. En eski ve geleneksel olan yeri ise tabii ki Downtown’daki.

Porsiyon fiyatı: $2

Amman Downtown Habibah sweet künefe kuyruğu
Amman Downtown Habibah Sweet künefe

Geceden uykusuz ve yorgun olduğumuz için günümüzü burada kapatıp otele dinlenmeye çekildik. İlerleyen günlerde vaktiniz olmayacaksa siz bu akşamınızı Rainbow Street’deki birbirinden tatlı restoran ve kafelerden birinde geçirebilirsiniz. Aşağıda bizim gitmediğimiz mekân tavsiyelerini de listeledim.

2. GÜN: Jerash Antik Kenti – Ajlun – Salt

Bugünümüzü Amman çevresinde gezilecek yerlere ayırdık ve günübirlik şehirden uzaklaştık.

Kahvaltı: Abu Jbara

Falafel, humus, zeytin ve naneli çaydan oluşan geleneksel Ürdün kahvaltısıyla güne başladık. Abu Jbara’nın sandviç içinde falafel satan “fast-food” bölümü 24 saat açık. Şehir merkezinde olmadığı için trafiğe karışmak istemeyenlere harika alternatif. Bol zeytinyağlı humusu, şimdiye kadar yediğim en başarılı humuslardan.

Öğün fiyatı: $5

Geleneksel Ürdün kahvaltısı falafel humus
Ürdün Amman Abu Jbara menü ve fiyatlar

Jerash Antik Kenti

Jerash, Ürdün’ün Petra’dan sonraki en büyük antik kenti. Roma döneminden günümüze ulaşan kalıntıları nefes kesiyor ve bu konuda en iyi korunan antik kentler arasında gösteriliyor. Dolayısıyla bu turistik noktanın ziyaretçi sayısı oldukça fazla. Ne kadar erken giderseniz o kadar rahat gezersiniz. Bizim Amman’dan gidişimiz yaklaşık 45 dakika sürdü; antik kentin içini gezmemiz ise yarım günümüzü aldı.

JERASH ANTİK KENTİ BİLGİLERİ

Giriş ücreti: 10 JOD (Jordan Pass’e ücretsiz ve bilet kuyruğu beklemek yok)
Açılış – Kapanış Saatleri:
08.00-20.00 (Nisan-Eylül arası)
08.00-16.00 (Ekim-Mart arası)
09.00-16.00 (Yıl boyu Cuma günleri)
Ne gerekli? Çok rahat bir spor ayakkabı, güneşli havada şapka, güneş gözlüğü ve güneş kremi, bol su, atıştırmalık, çok temiz olmayan umumî tuvalette hijyen için ihtiyaç duyacaklarınız
Tavsiye: Hipodrom kısmında Salı hariç her gün, yaklaşık 1 saat süren gladyatör gösterisi oluyor. Ücreti 12 JOD. Ücretsiz müzik dinletisi için ise amfi tiyatro kısmını takip etmeniz lazım; eski tip asker kıyafetleri giyen Ürdünlüler geleneksel çalgılarını çalıyorlar.

Ürdün gezilecek yerler Jerash Antik Kenti

Öğle Yemeği: Labanese House Um Khalil

Jerash, çok gelişmiş bir kent değil. Yemek yiyebileceğiniz mekan alternatifleri biraz kısıtlı. Labanese House Um Khalil bu konudaki en iyi seçenek diyebilirim. Gerçi bana yemekleri çok yağlı ve ağır geldi; döne döne Rennie aradık.

Adından anlaşılacağı üzere bir Lübnan lokantası, Ortadoğu mutfağından yemekler bulmanız mümkün. Turlar da öğle yemeği molasını burada veriyor. Girişteki otobüs kalabalığı gözünüzü korkutmasın, tursuz gelenleri ayrı bir bölüme alıyorlar.

Öğün fiyatı: $20

Ajlun Kalesi

“Acaba Muğla’ya mı geldik?” diye düşündüren dört tarafı zeytinliklerle çevrili dar yolları aştıktan sonra Ajlun (ya da Aclun) Kalesi’ne ulaştık. Eyyubiler döneminde, Haçlılara karşı savunma için yapılan kale tam bir mühendislik harikası. Kale içini gezmemiz yaklaşık 45 dakika sürdü. Kaleden ziyade Türk olduğumuzu öğrenenlerin ilgisi zevkten dört köşe yaptı 🙂

AJLUN KALESİ BİLGİLERİ

Giriş ücreti: 2 JOD (Jordan Pass’e ücretsiz)
Açılış – Kapanış Saatleri:
08.00-19.00 (Nisan-Eylül arası)
08.00-17.00 (Ekim-Mart arası)
09.00-16.00 (Yıl boyu Cuma günleri)
Ne gerekli? Çevrede yiyecek bir şeyler bulmak zor. Karnınızı doyurup gelin veya yanınızda atıştırmalık bulundurun.

Ürdün gezilecek yerler Ajlun Kalesi
Ürdün gezilecek yerler Ajlun Kalesi

As-Salt

1 saat yol aldıktan sonra eski bir Osmanlı şehri olan Salt’a vardık. Şehir merkezindeki yapıların büyük bir kısmı Osmanlılar tarafından yapılmış. Araç geçmeyen sokaklardan çoğu merdivenden oluşuyor; o nedenle araçla gezmeye uygun değil. O merdivenleri tırmanıp tepeye ulaştığınızda ise hem şehre tepeden bakıyorsunuz hem de 1. Dünya Savaşı’nda burada hayatını kaybeden Türk askerlerine adanan şehitliği ziyaret edebiliyorsunuz.

Çoğu kişi, Ürdün Gezilecek Yerler listesine Salt’ı dâhil etmez muhtemelen ama açıkçası biz bu kadar az vakit ayırdığımıza pişman olduk. Estetik açıdan Amman’dan çok daha güzel bir şehir.

Ürdün gezilecek yerler As Salt çiçekli sokak
Ürdün gezilecek yerler As Salt Osmanlı evleri

Akşam Yemeği: Copas Central

Rainbow Street’te tapas yiyip şahane kokteyller veya şaraplar içebileceğiniz hoş bir mekan. Yemekler ve ortam gayet başarılı. Tek sıkıntısı (içiyorsanız işinize gelir tabii 🙂 ) içeride sigara içiliyor olması. Fakat Ürdün’de içki içebildiğiniz mekanlarda genelde sigara da içiliyor.

Öğün fiyatı: $20

Amman’da Nerede Kalınır?

Alqimah Modern Apartments: Kahvaltı hariç gecelik fiyatı $46. Güzel bir muhitte bulunan apartmanın eşyalı dairelerinden birini kiraladık. Tertemiz, sessiz, sakin…Sadece yatmaya kullandığımız için fazlasıyla memnun kaldık. Şehir merkezinin dışında bir yer olması çok işimize geldi; araç konusunda ne park yeri ne de trafik sorunu yaşadık. Çevresinde yemek yenebilecek güzel bir yer yok, aklınızda olsun.

Kiralamayı Booking.com üstünden yaptık ama Airbnb’de de mevcut. İlk defa Airbnb kullanacaksanız bu link üzerinden işlem yapıp $29 indirim almayı unutmayın.


Amman’da Nerede Yemek Yenir?

Seyahat planı yaparken not aldığımız ama gidemediğimiz mekan tavsiyelerini de sizinle paylaşayım; bulunduğunuz lokasyona göre siz deneme fırsatı bulursunuz belki.

 • Kahvaltı
  • Hawana Café
  • B Lebanese Pastries
  • Turtle Green Tea Bar
  • Shariah Street’te lokal kahvaltıcılar
 • Geleneksel Ürdün Yemekleri
  • Fakhr El Din
  • Levant
  • Sufra
  • Diwan al sultan Ibrahim
 • Günün Her Saati
  • Books@Cafe (Kahvaltı ve içki de var.)
  • Rumi café (Kahvaltı da var.)
  • Al Quds Falafel (Amman efsanesi falafelci)
  • Hashem (50 yıllık)
  • Fatatri (Fteer: pide gibi özel yemek)
  • Oliva Pizza
 • Kahve
  • Majnoon Qahwa

3. GÜN: Bethany Baptism Site – Wadi Rum’a Geçiş

Bugün Amman’daki otelimizden ayrılıp güneye inmeye başladık.

Aslında planımız sabah erkenden Wadi Mujib’de kanyon geçişi yapıp devamında Wadi Rum’a geçmekti. Doğa ve macera seyatini sevenler için Wadi Mujib de Ürdün Gezilecek Yerler listesinin olmazsa olmazı. Kışın kapalı kalan kanyon 1 Nisan’da açılıyor normalde. Fakat aşırı yağışlar sebebiyle, Nisan sonu olmasına rağmen hâlâ açılmamış olduğu için bu hevesimiz başka bahara kaldı. Biz de planı son dakikada şu şekilde revize etmiş olduk:

Kahvaltı: Street 88

Tavsiye edebileceğim güzellikte bir mekân değil fakat ilginç bir şekilde sabah 09.00’dan önce kahvaltı yapabileceğimiz bir yer bulamadık. Kafeler açılıyor ama kahvaltıyı hazırlayacak olan usta yok 🙂 Yola erken çıktığımız için, açık bulduğumuz tek yer olan Street 88’de yumurtalı hellimli bir kahvaltı yaptık.

Öğün fiyatı: $10

Ürdün Ötesindeki Bethany (Vaftiz Siti)

UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan Bethany Vaftiz Siti, Hz İsa’nın ilk kez vaftiz edildiği, dolayısıyla Hristiyanlık dininin ortaya çıktığı yer olarak kabul ediliyor ve Hristiyanlar açısından kutsal sayılıyor. Ürdün Nehri’nin tarihî önemi olan kısımları kurumuş olsa da İsrail ve Ürdün’ü ayıran noktada hâlâ su birikintisi var. Neredeyse her gün, kutsal suda vaftiz törenleri gerçekleşiyor. Umarım şansınız yaver gider ve o ritüellerden birine denk gelebilirsiniz çünkü biz uzun süre beklediğimiz hâlde yakalayamadık.

Bethany Baptism Site, kendi kendinize gezebileceğiniz bir yer değil. Alana giriş yaptıktan sonra yarım saatte bir kalkan servislere (shuttle) binip grupla ve rehberle birlikte hareket ediyorsunuz. Bu tur toplamda 1,5 saat sürüyor.

Amman’dan vaftiz alanına geliş de yaklaşık 1,5 saat sürüyor. Yani yarım gününüzü alacak bir program.

ÜRDÜN ÖTESİNDEKİ BETHANY VAFTİZ SİTİ BİLGİLERİ

Giriş ücreti: 12 JOD (Jordan Pass ile birlikte alırsanız 8 JOD)
Açılış – Kapanış Saatleri:
08.00-18.00 (Nisan-Eylül arası)
08.00-16.00 (Ekim-Mart arası)
Ne gerekli? Çevrede yiyecek bir şeyler bulmak zor. Karnınızı doyurup gelin veya yanınızda atıştırmalık bulundurun.

Ürdün gezilecek yerler Bethany Baptism Site

Burası Ölüdeniz’e çok yakın bir yer; devamında Ölüdeniz’e geçmek çok akıllıca olurdu ancak berbat bir yağmura ve hatta dolu yağışına denk geldiğimiz için rotayı Madaba’ya çevirdik. Gezmesek de Madaba’da Ürdün’deki en unutulmaz yemeklerimizi yedik.

Öğle Yemeği: Haret Jdoudna

Geleneksel Ürdün yemeklerini bulabileceğiniz şahane bir mekân. Biraz kalabalık, turistik ve pahalı fakat kesinlikle hakkını veriyor. Sırf Amman’dan Madaba’ya yemek için gelinir, o derece!

Öğün fiyatı: $15

Geleneksel Ürdün yemekleri Madaba yoğurtlu patlıcan

Wadi Rum’a Geçiş

Ürdün’e gelip en azından bir geceyi çölde geçirmeden olmaz. Hava kararmadan Wadi Rum Visitor Center girişine vardık. Kalacağımız kamp yerini seyahate çıkmadan önce ayarladığımız için geç gitmemiz sorun olmadı. Wadi Rum Köyü’nde bulunan firmanın önüne arabamızı bıraktık, ertesi gün için çöl turu ayarlamalarımızı yaptık ve firmanın jeepi ile kamp alanına geçtik.

Akşam yemeğini kamp alanında, hazırlanan Bedevî yemekleriyle yaptık. Devamında ise çay eşliğinde müzik, halay, eğlence… 🙂

Siz Vaftiz Siti’ni programdan çıkarıp bu tarafa daha erken gelirseniz yol üstündeki Hicaz Demiryolu’nu ve Instagram ünlüsü tarihi treni görebilirsiniz.

Ürdün gezilecek yerler Wadi Rum kızıl kumlar

Wadi Rum’da Nerede Kalınır?

Bedouin Lifestyle Camp: Kahvaltı dahil gecelik çadır fiyatı $28. Organizasyondan, yemeklerinden, ekipten, turlardan çok memnun kaldık. Lükse kaçmadan bir Wadi Rum çölü kampı düşünüyorsanız kesinlikle tavsiye ederim. Lükse kaçmak istediğinizde de seçenekler belli: Balon oteller 🙂


4. GÜN: Wadi Rum – Akabe’ye Geçiş

Wadi Rum çölünde gün doğumu, gün batımı, yarım günlük, tam günlük, deveyle gezmeli vs. şeklinde çok fazla tur alternatifi var. Biz, gün batımını da dâhil edecek şekilde bütün gün jeep ile gezeceğimiz bir tur almayı tercih ettik ve akşama kadar tüm bölgeyi doya doya keşfettik.

Wadi Rum gezisi hakkındaki tüm detayları Wadi Rum Çölü Gezi Rehberi ve Gezilecek Yerler yazısında anlattım.

Gün batımından sonra yaklaşık 1 saat mesafedeki Akabe’ye varıp geceyi orada geçirdik.

Ürdün gezilecek yerler Wadi Rum çöl turu
Ürdün gezilecek yerler Wadi Rum çöl turu

5. GÜN: Akabe’de Dalış

Akabe, Ürdün’ün İsrail ve Suudi Arabistan sınırındaki kıyı şehri. Türkiye’den de direkt uçuşların bulunduğu uluslararası bir havaalanı var. Petra ve Wadi Rum’a, Amman’dan daha yakın olduğu için bazı turistler başlangıç noktası olarak Akabe’yi tercih edebiliyorlar. Kızıldeniz’de dalış yapmak isteyenler, Ürdün’den İsrail’e geçen turistler ve Suudi Arabistan’dan karayolu ile gelenlerin uğrak noktası anlayacağınız.

Biz buraya kadar gelmişken Kızıldeniz’de dalış fırsatını kaçırmak istemediğimiz için 1,5 günümüzü bu aktiviteye ayırdık. Sabah erkenden kalkıp açık bulduğumuz bir firmayla anlaşıp 3 ayrı dalış ayarladık ve buradaki tüm vaktimizi ya suda ya da yemek yiyerek değerlendirdik. Konuyla ilgili tüm detaylar ve yeme içme tavsiyeleri Kızıldeniz’e vizesiz ulaşım: Akabe’de Dalış yazısında.

Sizin dalış yapma gibi bir niyetiniz yoksa Wadi Rum’dan direkt Petra’ya geçebilirsiniz.

Akabe Kızıldeniz batık dalışı gemi batığı

Akabe’de Nerede Kalınır?

Lacosta Hotel: Kahvaltı dahil gecelik ücreti $114. Konumu şahane, otopark alanı olması çok işimize yaradı. Fakat genel olarak temizlik konusunda pek memnun kalmadık; Akabe’nin en meşhur otellerinden olduğu için paylaşmak istedim.


6. GÜN: Akabe’de Dalış – Petra’ya Geçiş

Öğleden önce yaptığımız bir dalışın ardından saat 13.00 gibi Petra’ya doğru yola koyulduk. Ayarladığımız otele varmamız yaklaşık 3 saat sürdü.

Petra’ya giriş biletini 2 günlük aldığımız ve mümkün olduğu kadar çok yerini görmek istediğimiz için vakit kaybetmeden Petra’yı dolaşmaya başladık. 16.45’te girip, 20.00’de çıkarak Al Khubta Trail’i tamamlamış olduk.

Petra Antik Kenti, Ürdün’ün baş tacı tarihi bölgesi ve Dünyanın Yeni 7 Harikası’ndan bir tanesi. Yani Ürdün’e gelip de Petra’yı gezmemek ayıp olur. Ben en az 1 tam gün ayrılması gerektiğini düşünüyorum ama sadece giriş kısmını görüp çıkan, yani yarım gün vakit ayıran turistler de oldukça fazla.

Petra Antik Kenti gezisi hakkındaki tüm detaylar ve yeme içme tavsiyeleri Petra Antik Kenti: Rota Detayları ve İpuçları yazısında.

PETRA ANTİK KENTİ BİLGİLERİ

Giriş ücreti: Jordan Pass’e ücretsiz
1 Günlük: 50 JOD
2 Günlük: 55 JOD
3 Günlük: 60 JOD
Açılış – Kapanış Saatleri:
06.00-18.00 (Nisan-Eylül arası)
06.00-16.00 (Ekim-Mart arası)
Ne gerekli? İçeride çok pahalıya satın almamak için bol su ve yiyecek; kırmızı toz olmasına üzülmeyeceğiniz çok rahat bir ayakkabı; sabah erken saatte üşümemek için kalın ceket; öğlen güneşi için şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi; tozdan korunmak için maske;

Ürdün gezilecek yerler Petra Siq kanyonu
Ürdün gezilecek yerler Petra Antik Kenti tepeden görüntü

7. GÜN: Petra Antik Kenti – Petra by Night

Petra’nın açılış saati olan 06.00’ya yetişmek için sabahın köründe kalkıp yola koyulduk. Bir gün öncesinde, Petra’nın gün içinde ne kadar kalabalık olduğuna tanık olduğumuz için kimseler yokken tadını çıkartmak istedik.

Ama her şeyden önce gişeden Petra by Night biletlerini aldık. Petra by Night nedir? Haftanın belli günleri Petra’daki meşhur Hazina Binası’nın önü fenerlerle donatılıyor ve ufak bir gösteri yapılıyor. Petra by Night denilen bu gösteri, hayli yüksek fiyatlı olsa da büyüleyici bir ortam sunması sebebiyle biz de dâhil olmak üzere pek çok turist tarafından ilgi görüyor.

Bütün gün yaklaşık 22 km yürüyerek Main Trail, Monastery Trail ve High Place of Sacrifice Trail’i tamamladık. Saat 17.00 gibi otelde ufak bir molanın ardından soluğu Petra by Night’ta aldık. Tekrar tekrar aynı şeyleri yazmayayım. Dediğim gibi tüm detaylar Petra Gezi Rehberi yazısında var. Sonra “Vay efendim, hiçbir şey anlatmıyor bu bloggerlar.” olmasın 🙂 Ürdün seyahat planı yapıyorsanız sadece Ürdün Gezilecek Yerler yazıyla yetinmeyin, diğer yazılara da göz atın.

Ürdün gezilecek yerler Petra Antik Kenti Manastır binası
Ürdün gezilecek yerler Petra Antik Kenti Hazina Binası

Petra Antik Kenti’nde Nerede Kalınır?

Oak Tree Castle Hostel: Kahvaltı dahil gecelik oda fiyatı $39. Petra Antik Kenti girişine arabayla 15 dakika mesafede. Çalışanların çok ilgili ve yardımcı ama “Kesin burada kalın.” diyemem. Yeni açılmış olduğu için aksiliklere çok gebe. Fakat bu bölgede daha ucuzunu biraz zor bulursunuz maalesef.


8. GÜN: Madaba – Ölüdeniz – Eve Dönüş

Ürdün’deki son günümüz…Gecesinde Amman’dan eve dönüyoruz.

Madaba

Bizans döneminden kalan mozaikleri ile bilinen Madaba, bize göre Ürdün’ün en güzel şehri. Gitmeden önce bilemedik, yoksa daha çok vakit ayırırdık. Ölüdeniz’e gidiş yolunda rotamıza ters olmasına rağmen yine öğle yemeği yemek için zorla yolumuzu düşürdük. Hem de içindeki Arkeoloji Parkı’nı ve tarihi kilise kısımlarını görme fırsatı yakaladık. Siz daha uzun zaman ayırırsanız mozaik yapım atölyelerinden birisine de katılabilirsiniz.

Öğle Yemeği: Food Basket

Aldığımız karardan dolayı pişman etmeyen Food Basket, Madaba’daki en meşhur restoranlardan biri. Menüden seçmeli yemek olayı yok; her gün farklı bir Ürdün yemeği çıkıyor ve onu yiyorsunuz. Masayı çatlayana kadar donatmasalar iyiydi.

Öğün fiyatı: $25

Geleneksel Ürdün yemekleri Madaba

Dead Sea (Ölüdeniz / Lut Gölü)

Normal bir denizin 10 katı tuzlu olması sebebiyle suya girdiğinizde batmadığınız Ölüdeniz, Ürdün Gezilecek Yerler listesinin en enteresan noktası olabilir. Deniz seviyesinin yaklaşık 400 metre altında bulunduğu için basınç farkından şekil değiştiren plastiklerle yapılan yolculuk bile ayrı bir deneyim.

Saatlerce yüzüp deniz keyfi yapılabilecek bir yer olmadığı için biz buraya çok uzun süre vakit ayırmayı tercih etmemiştik. Fakat şöyle bir durum var: Dead Sea’ye umuma açık bir alandan girişiniz yok gibi bir şey. Ya özel bir plaj ya da otel kullanmanız gerekiyor. Bu tip yerlere verdiğiniz para da neredeyse tek gecelik otel fiyatı. O yüzden bir gecenizi burada geçirmeyi düşünebilirsiniz.


Biz kişi başı 20 JOD vererek Dead Sea Spa Hotel’in plajını kullandık ve hoşumuza gitti, tavsiye edebilirim. Çoğu yerde ekstra ücrete tabi olan şifalı Ölüdeniz çamuru, burada ücretsiz veriliyordu.

Ürdün gezilecek yerler Lut Gölü en tuzlu göl

Eve Dönüş

Övgülerin hakkını sonuna kadar veren Ölüdeniz’de gün batımını da gördükten sonra rotamızı yine Amman Havaalanı’na çevirdik. Akşam yemeğini Amman şehir merkezinde yiyebilirdik fakat korkunç bir trafik olduğu için erkenden havaalanına gitmeyi uygun bulduk.

MasterCard Platinum sahibi olduğumuz için Royal Jordanian Lounge’a ücretsiz girdik. Kalabalıktı ama mis gibi karnımızı doyurduk, uçak saati gelene kadar rahat koltuklarda biramızı içtik. Kredi kartınız varsa kesinlikle lounge alternatifini değerlendirin.

Ürdün Gezi Rotası

Uygun zamanda gitmeniz hâlinde, bu yazıda bulunan turistik yerleri kapsayacak şekilde önereceğim rota ise şu şekilde:

1.Gün: Amman (Konaklama: Amman)

2.Gün: Jerash-Ajlun-Salt (Konaklama:Amman)

3.Gün: Wadi Mujib – Wadi Rum (Konaklama: Wadi Rum)

4.Gün: Wadi Rum turu – Akabe’ye geçiş (Konaklama: Akabe)

5.Gün: Akabe’de dalış – Petra’ya geçiş (Konaklama: Petra) –daha fazla dalış yapmak isterseniz bir gün fazladan eklersiniz.

6.Gün: Tam gün Petra turu (Konaklama: Petra)

7.Gün: Madaba – Dead Sea (Konaklama: Dead Sea)

8.Gün: Bethany Baptism Site – Amman ve eve dönüş

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR

“Ürdün Gezilecek Yerler ve 8 Günlük Gezi Planı” yazısı hoşunuza gittiyse diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak için sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

1 comment on “Ürdün’de Gezilecek Yerler | 8 Günlük Gezi Planı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.