Temel Bilgilerle Ürdün Gezi Rehberi

Gizemi hala çözülemeyen Kayıp Şehir Petra’sı, kızıl çölleri, mistik noktaları, enfes yemekleri ve sıcakkanlı Bedevîleri ile Ürdün, her anında ağzımızı açık bırakmayı başaran ve efsaneler listesine giren bir destinasyon. Bugüne kadar ertelediğimize pişman ettiren bu ülke sizin de seyahat planlarınız arasında yerini aldıysa ihtiyaç duyacağınız temel bilgileri Ürdün Gezi Rehberi yazısında bulacağınızı umuyorum.

Şeffaflık önemli! Okumaya başladığınız Ürdün Gezi Rehberi blog yazısı bazı işbirliği linkleri içermektedir. Paylaşımlarım hoşunuza gider ve bana destek olmak isterseniz linkler üzerinden yapacağınız herhangi bir rezervasyonla, hiçbir ekstra ücret ödemeden ufak bir komisyon almamı sağlayabilirsiniz. Şimdiden teşekkürler. 

ÜRDÜN GEZİ REHBERİ

Ürdün Hakkında Genel Bilgiler

Resmi adı ile Ürdün Haşimi Krallığı, Orta Doğu’nun göbeğinde bulunan ve tabiri caizse savaş çıkmaması için her daim debelenmek zorunda kalan minicik bir Arap ülkesi. Düşünsenize; komşuları Irak, Suriye, Suudi Arabistan, İsrail ve artık bütün sınırları İsrail kontrolünde olan Filistin. Isınan havalardan etkilenmediğini söylemek zor; zaten nüfusunun büyük bir kısmı Filistinlilerden oluşuyorken son yıllarda artan Suriyeli mülteci sayısı da ülkenin demografik yapısını şekillendirmiş durumunda.

Burnunun dibindeki Filistin sorununa ölü taklidi yapmasının en büyük sebebi ise İsrail ile imzaladığı barış antlaşması. O yüzden şimdilik Ürdün’de ortalık sakin. Orta Doğu’nun göbeğinde tarafsız bölge gibi kendi yağında kavrulmaya çalışıyor. Zaten ilginç bir şekilde petrolü de yok. Ticari faaliyetler ve turizmden ne kazanabilirse kar.

Turistik olarak çokça tercih edilmesinin başlıca sebebi, tarihi ve kültürel anlamda dolu dolu bir ülke olması. Mekke ve Kudüs arasında kalan Ürdün toprakları sadece Müslümanlar  için değil, başta Hz İsa’nın vaftiz edildiğine inanılan Baptism Site ve Hz Musa’nın ölüp toprağa gömüldüğüne inanılan Nibu (Nebo) Dağı olmak üzere pek çok tarihi noktası ile, Hristiyanlar ve Museviler için de kutsal sayılıyor.

Resmî dili Arapça olan Ürdün’de özellikle turistik bölgelerde İngilizce son derece yaygın şekilde konuşuluyor. Fakat Amman ve civarındaki lokal bölgelerde bulunan tabelalar ve menülerde Arapça dışında bir dil görmek pek kolay değil. Diziler ve arabesk müzik sayesinde Türklerin el üstünde tutulduğu bu coğrafya her gezginin listesine rahatlıkla girebilir.

Ürdün’e Nasıl Gidilir?

Ürdün’e uçakla gitmeyi düşünüyorsanız kullanabileceğiniz 2 farklı havaalanı var. Yapacağınız plana göre başkent Amman’daki Queen Alia Airport’u veya Kızıldeniz kıyısındaki şehri Akabe’de bulunan King Hussein Airport’u kullabilirsiniz. İstanbul kalkışlı THY, hem Amman’a hem de Akabe’ye; Royal Jordanian ise sadece Amman’a direkt uçuyor.

“Ürdün İstanbul arası uçakla kaç saat?” derseniz yolculuk süresi yaklaşık 3 saat. THY’yi tercih etmeniz halinde Petra’ya indirimli bilet alabiliyorsunuz. Daha detaylı bilgi için Petra Antik Kenti: Rota Detayları ve İpuçları»

Biz, çıkış noktamız Bahreyn olduğu için, en uygun fiyatı veren Royal Jordanian ile seyahat ettik. Türkiye uçuşlarında kalite farkı var mıdır, bilmiyorum fakat ilk defa kullanacaklar için izlenimlerimi yazayım: Koltukları çok sert ve koltuk arası mesafeler oldukça dar. Uçak içi eğlence sistemi uçağına göre değişiyor, her zaman bulunmayabilir.  Ücretsiz yemek ve içecek servisi mevcut ama beklentiyi yüksek tutmayın; sabah uçuşunda sadece hamur işlerinden oluşan bir paket verilirken akşam uçuşunda sandviç ikram ediliyor.

Ürdün Royal Jordanian uçak içi ikram

Havaalanını neye göre seçebilirsiniz?

• Ürdün’ü, araba kiralamadan baştan sona gezecekseniz geliş için Amman’ı, dönüş için Akabe’yi veya tam tersini seçebilirsiniz. Ülkenin çok küçük olmasından ötürü gezilecek yerlerin bulunduğu bir ucundan diğer ucuna arabayla gitmek 5-6 saatten fazla sürmüyor.

• 4 gün civarında kısıtlı bir vaktiniz varsa ve bu süreyi Amman gibi kaotik bir Orta Doğu şehrinde harcamak yerine Petra ve Wadi Rum’da geçirmeyi düşünüyorsanız gidiş-dönüş için Akabe’yi seçebilirsiniz çünkü buradan ulaşım daha kısa.

• Amman ve çevresini de Ürdün gezi planı içine dahil ettiyseniz ve su altına ilginiz yoksa gidiş-dönüş için Amman’ı seçebilirsiniz.

• Son bir alternatif de şu: Orta Doğu’da iki ülke arasında sınır geçişi yapabildiğiniz nadir yerler var. Bunlardan biri de İsrail ile Ürdün sınırları. İki ülkeyi kapsayacak şekilde plan yapan gezgin sayısı hayli yüksek olduğu için otobüs veya tur bulma imkanınız var. Bu durumda Tel Aviv’i de değerlendirebilirsiniz.

Amman Queen Alia Airport içinde faydalanabileceğiniz lounge seçenekleri mevcut. Herhangi bir MasterCard Platinum sahipleri Royal Jordanian Lounge’u ücretsiz kullanabilirler; ilave misafir ise 30 JOD ($42). Aperatif yiyecekler ve içki çeşitleri, yatmaya uygun geniş koltuklar, duş ve internet var.  Uygun kredi kartınız ve dönüşte uzun süre uçak bekleme durumunuz varsa lounge girişlerini kontrol etmenizi öneririm.

Ürdün gezi rehberi Petra antik kenti

Ürdün Vizesi Nasıl Alınır?

Ürdün’e vize var mı, Ürdün için vize gerekli mi? Ürdün seyatini cazip kılan en önemli noktalardan birisi vizesiz olması. En az 6 ay geçerliliği olan pasaportunuzu alıp gitmeniz yeterli, yani Ürdün için pasaport gerekli.

Dikkat etmeniz gereken tek nokta şu; ülkeye girişte gümrükten geçerken “Visa Purchase” sırasına değil, “Visa Exempt/Holders” sırasına girmeniz gerekiyor. Kalacağınız gün sayısı, otel adı gibi detayları sorma ihtimallerine karşı bu bilgileri hazırda bulundurmanızda fayda var.

Vizesiz ülkelere giderken yapılan başlıca hatalardan birisi seyahat sağlık sigortasının atlanması oluyor. Yola çıkmadan önce seyahatiniz boyunca geçerli olacak sigorta yaptırmayı unutmayın.

Para Birimi ve Kredi Kartı Kullanımı

Ürdün’ün para birimi Ürdün dinarı; kısaca JOD şeklinde yazılıyor. Dünyanın en değerli para birimlerinden birisi olması da seyahatin en zorlayıcı kısımlarından çünkü ucuzluk/pahalılık algısını oturtmak kolay değil. Kafadan para hesabı yapmak istemeyenlere, her seyahatte kullandığım XE Currency uygulamasını telefona yüklemelerini tavsiye ederim.

Temmuz 2020 tarihiyle 1 JOD = $1.4 = 9,6 TL

Özellikle Petra ve Wadi Rum gibi turistlerin yoğun olduğu yerlerde dolar ile ödeme kabul edilebiliyor. Restoranlarda kullanamazsınız belki ama otel veya aktivite ödemelerini dolarla yapabilirsiniz. Yani Ürdün’e gelirken getireceğiniz döviz dolar olmalı.

Ülke genelinde kredi kartı geçerli ancak oteller de dahil olmak üzere hiçbir yerde kullanabileceğinizin garantisi yok çünkü POS cihazı çalışmayan veya kredi kartı kabul etmeyen yer de çok. Ürdün güvenli bir ülke, hırsızlık konusunda endişe edilecek bir durum olmadığı için imkânınız varsa yeterli nakit para ile gelmenizi tavsiye ederim.

Simcard ve Internet

Ürdün’de oteller ve bazı restoranlar dışında wi-fi bulmak neredeyse imkânsız. Eğer internet kullanmaya ihtiyaç duyacağınızı düşünüyorsanız lokal bir hat satın almanızı tasviye ederim. Turist paketinden faydalanabileceğiniz 3 farklı firma var: Orange, Zain ve Umniah. Amman Havaalanı’ndan çıktığınız zaman üç firmanın da yetkili kiosklarını göreceksiniz.

Ürdün seyahati öncesinde forumlarda yaptığım araştırmalar sonucu en uygun fiyatlı ve çekim gücü yüksek alternatifin Umniah olduğunu öğrendiğim için direkt oradan turist paketimizi (Visitors Line) satın aldım. Kiosktaki görevlilerin gelmiş geçmiş en güleryüzlü ve yardımsever satışçılar olduğunu söyleyebilirim. Hattımızı telefona kurup, her şeyi hazırlayıp bir de üstüne Petra magnetleri hediye ettiler.

Umniah’tan aldığımız 10 gün geçerli pakete (8 GB gündüz & 2 GB gece internet + 15 dk lokal & 15 dk uluslararası arama + 5 SMS) vergiler dahil 10.9 JOD ($ 15.3) ödeme yaptık. Wadi Rum haricinde -ki zaman zaman orada da çektiği oldu- bulunduğumuz her yerde sorunsuz bir şekilde çalıştı ve interneti 8 gün boyunca 2 kişiye yetti.

Daha kısa süre kalacaksanız daha düşük bir paket satın alabilirsiniz. İncelemek isterseniz diğer firmalarda kullanabileceğiniz paketlerin linklerini de paylaşıyorum. Fiyat kıyaslaması yaparken dahil edilen vergileri göz önünde bulundurmayı unutmayın.

• Orange»

• Zain»

Ürdün gezi rehberi wadi rum çölü gün batımı

Ürdün’de Ulaşım

Ürdün’de gezilecek yerler arasında kullanmak için tercih edebileceğiniz iki alternatif var: Araba kiralamak veya otobüs kullanmak. İkisini de istemezseniz tur ayarlayıp gidebilirsiniz.

Araba Kiralamak

Aklın yolu bir; Ürdün seyahati için en rahat ulaşım yöntemi araba kiralayıp gezmek. Eğer Ürdün gezi rotası için kısıtlı vaktiniz varsa direkt rentalcars.com» sitesinden en uygun fiyatlı aracı en kısa zamanda kiralayın derim çünkü kira günü yaklaştıkça fiyatlar ciddi miktarda artıyor.

Biz, araç kiralama konusunda da biraz geç kaldığımız için uluslararası firmaların tekliflerini çok yüksek bulduk çünkü sitelerde görünen günlük kira bedeli üstüne “Airport pick-up”, “weekend drop off” gibi ücretler ilave ediliyor. O nedenle ilk etapta, Ürdünlü bir arkadaşımızın arkadaşından kiralama yapmak istedik fakat seyahatten bir gün önce viteste arıza olduğunun bilgisini aldığımız için son dakika tekrar araştırma yapmak zorunda kaldık. Yani yazdığım kiralama fiyatı son dakika fiyatı.

Rentalcars.com» sitesinden bulduğumuz bir firma olan “Class One”ı kullandık. 8 gün için her şey dahil 212 JOD ($300) ödeme yaptık. Sistem, alışkın olduğumuz araç kiralama standartlarından biraz farklı işliyor; diğer bilindik firmalarda da aynı şekilde olduğunu tahmin ediyorum çünkü fiyat teklifleri normalde 1 günde gelirken Ürdün’de 1 haftada geldi. Detaylar şöyle:

Söyledikleri araçtan farklı bir araç verildi, aynı sınıftan olduğu için sorun etmedik. Aracı teslim edecek kişi, elinde isim kartı tutarak havaalanı çıkışında bizi karşıladı; tek kelime İngilizce bilmiyordu. Hep birlikte teslim alırken araçtaki çizik kontrollerini yaptık fakat benzin durumuna bakılmadı. Benzin deposu yarının biraz üstü gibi saçma bir değerde verildi, biz de o civarlarda teslim etmeye çalıştık. Aracı teslim aldığımız gün havaalanı otopark ücretini biz ödedik. Ayrıca araç temizlik konusunda biraz sıkıntılıydı ama ilerleyen günlerce anladık ki Ürdün genelinde temizlik anlayışı biraz değişik.

Ürdün’de benzinin litre fiyatı 0.7 JOD ($1). 8 gün boyunca Amman, Jerash, Salt, Madaba, Dead Sea, Wadi Rum ve Petra dahil olacak şekilde yolda devam edip Akabe’ye kadar indik ve aynı yolu geri döndük. Toplamda 76 JOD ($ 107) benzin masrafımız oldu.

Ürdün’de Trafik ve Yol Durumu

Amman dışında trafikte zorlandığımız herhangi bir yer olmadı. Amman’da hem şehir içi trafiği çok yoğun, hem sürücülerin araç kullanma stilleri berbat, hem de merkezi noktalarda otopark ciddi bir problem. Amman’da gezeceğiniz gün için araç kiralamak yerine taksi kullanmanızı tavsiye ederim.

Şehirler arası yollar çok kaliteli olmasa bile idare edilecek düzeyde. Gidiş-geliş kullanılan 3 şeritli yollarda çok tehlikeli sollama (veya sağlama) yapan araç sayısını hatırlamıyorum bile, ona dikkat etmek lazım. Sol şeritte aşırı yavaş gidip yol vermeyen veya sağ şeritte son sürat gelen araçlarla karşılaşmanız mümkün.

Fakat en zorlayıcı kısım çöl bölgesindeki rüzgar! Bizim gittiğimiz dönemde şiddetli fırtına vardı ve çöl civarındaki yolda, kamyonun yanından geçerken aniden kesilip artan rüzgar, direksiyon hakimiyetini ciddi anlamda zorlaştırıyordu.

Hız sınırı maksimum 120 km/sa; emniyet kemeri takmak zorunlu. Çok sık polis çevirmesi ve kontrol noktası olduğu söyleniyordu ancak Akabe’ye inene kadar bir tane bile denk gelmedik. Denk gelseniz de ehliyet, pasaport, ruhsat ve sigortasınız tamsa ve alkollü değilseniz endişe edecek bir durum yok.

Ürdün’de Otobüs ile Ulaşım

Ürdün’de şehirler arası ulaşımda kullanabileceğiniz iki tip toplu taşıma var: Otobüs ve minibusler.

Otobüs için en bilinen seçenek JETT Bus’un otobüsleri. Buraya tıklayarak» güzergah bilgilerini ve kalkış detaylarını öğrenebilirsiniz.

Daha ekonomik fakat az konforlu seçenek olan minibüsler ise çoğunlukla lokallerin kullandığı bir ulaşım şekli. Belirli bir kalkış saatleri olmadığı için kısıtlı vakti olanlara tavsiye etmiyorum. Gitmek istediğiniz yerler hakkındaki ulaşım bilgisini ilgili yazılarda bulacaksınız.

Ürdün’de Konaklama

Ürdün’de nerede kalınır? Konaklama hakkında hem ülke genelindeki durumu anlamanız hem de Ürdün planı yaparken değerlendirmeniz açısından bazı noktaların altını çizmek lazım:

• Ürdün, tahminimin çok ötesinde turistik bir ülkeymiş; hele de Petra ve Wadi Rum. Dolayısıyla “Zamanı gelince rezervasyonumuzu yaparız.” rahatlığı burada çalışmadı. Uygun fiyatlı, kaliteli veya balon otel gibi deneyim odaklı konaklama alternatiflerinin hepsi aylar öncesinden doluyor. Rezervasyon konusunda elinizi çabuk tutmalısınız. Ürdün genelindeki otel ve hostel fırsatlarını görmek için tıklayınız» 

• Elbette sona kalan dona kalmıyor, merak etmeyin. Fakat geç kalmanız halinde mecburen sizi mutsuz edecek yerleri ayarlamak zorunda kalıyorsunuz. Biz de “Aman, alt tarafı gece gelip yatacağız.” diye düşünenlerdeniz ama Ortadoğu’da bir otelde tıkanan tuvalet, temiz olmayan bir oda, berbat bir kahvaltı veya banyoda ısınmayan su karşımıza çıkabileceği için bu kadar basite inemiyoruz.

• Dead Sea’de, suda 15 dakika durmak ve çamur banyosu dışında yapılacak çok fazla bir aktivite olmadığı için orada konaklama ayarlamamıştık ama 2 kişinin plaj kullanma ücreti (çünkü ücretsiz halk plajı yok, tesis kullanmak zorunda kalacaksınız) neredeyse tek gecelik oda fiyatına denk geldi. Şimdi yeniden plan yapıyor olsam bir gecelik konaklamayı Dead Sea’de ayarlardım.

• Otel tercihi yaparken havalandırmasına/klimasına, araba kiraladıysanız otoparkına, 24 saat sıcak su sağlayıp sağlamadığına ve birkaç farklı rezervasyon sitesi üzerindeki yorumlara bakabilirsiniz. Aynı otel için hem çok temiz diye öven, hem de “Gördüğüm en pis oteldi” diye şikayet edeni ilk defa Ürdün seyahat planı yaparken gördüm.

• En ucuz konaklama seçeneği gecelik ücreti $25 ‘dan başlayan Bedevi çadırları. Petra ve Wadi Rum gezisi esnasında kullanabilirsiniz. Amman için apart otel kıvamındaki eşyalı oda kiralama gecelik $50 civarında. Akabe’de ekonomik bir çözüm için dalış ve konaklama paketini bir arada sunan firmalardan faydalanmanızı önerebilirim.

Yeme İçme ve Alkol Kullanımı

Vejetaryenler yaşadı! Çölün ortası da dahil olmak üzere Ürdün’de humus ve falafel bulamayacağınız yer yok gibi. Kötü haber; ben 8 günün sonunda “Yeter artık, humus görmek istemiyorum.” diyerek ayrıldım. Fakat Ürdün yemekleri genel olarak hepimize uyacak türden.

Kahvaltıya düşkünseniz Amman dışındaki konaklamalarınızı kahvaltı veren bir otelden ayarlamanızı şiddetle tavsiye ederim. Bizdeki gibi bir kahvaltı anlayışı olmadığını tahmin edebilirsiniz. Eğer lokal bir Ürdün kahvaltısı yapmak isterseniz menüde bulacaklarınız; humus, falafel, labne peyniri, belki manakesh (Bir çeşit pide), zeytin, ful (ezilmiş bakla) ve söğüş domates-salatalığın önüne geçmiyor. Ayrıca Amman da dahil olmak üzere saat 09.00’dan önce yemek yiyecek yer bulmak imkânsız.

Özellikle Lübnan’ın etkileri hissedilen Ürdün mutfağında damak zevkimize uygun yemek çeşidi sınırsız. Kebap çeşitlerinin yanı sıra, yaprak sarması veya dolma gibi tanıdık lezzetler, patlıcan oturtmalı et yemekleri, biryani vb. yemekleri bulmak mümkün.

Amman çevresindeki zeytin ağaçlarının bolluğundan anlaşılacağı üzere zeytin ve zeytinyağı her sofrada var. En sevdiğim baharat karışımı olan zahterli ekmek de pek yaygın. Nane önemli bir yere sahip. Belki de bu yüzden içtiğim her limonata nefis ötesiydi, bulduğunuz yerde isteyin derim.

En meşhur tatlıları künefe, liqamat (lokma gibi) ve mamül ama menüde Omali tatlısını görür ve denemezseniz pişman olursunuz.

Arap kahvesini Ürdün’de de bulmak mümkün fakat Körfez ülkerinde içtiklerimin yanından bile geçmiyor. İlk defa deneyeceğiniz yer Ürdün olmasın. Buranın olayı Bedevi çayı. İstisnasız heeer yerde rahatlıkla bulabileceğiniz bir içecek. Tek dezavantajı şeker bombası olması; maalesef şekersiz ikram edilen yere denk gelmedim.

Ürdün gezi rehberi geleneksel yemekler

Mekan önerileri detaylarını ilgili yazılarda bulabilirsiniz. Genel hatlarıyla bilmeniz gereken nokta neredeyse her mekanda menüdeki fiyatların üzerine vergi ve %10 servis bedeli ilave edilmesi.

Ürdün’ün her şehrinde alkollü içecek satan restaurant ve barlara denk gelebilirsiniz. Çok yaygın değil fakat bölgedeki diğer ülkelere göre ulaşmak çok daha rahat. Kendiniz satın almak isterseniz bizdeki tekel bayiilere benzer şekilde olan Liqueur Store’ları kullanmanız gerekecek. Vergiden muaf bölge olması sebebiyle Akabe’de adım başı Liqueur Store ile karşılaşacaksınız.

Ürdün içinde üretimi yapıldığı için Amstel en çok tüketilen bira markası. Yüksek alkol oranıyla bilinen Petra, yerli birası. Bizim favorimiz ise Ürdün’ün ilk ve tek butik birası olan Carakale. Denemek için Amman’daki üretim merkezini ziyaret edebilir veya turistik şehirlerdeki barları kullabilirsiniz.

Sağlık Önlemleri

Ürdün seyahati için herhangi bir aşı zorunluluğu bulunmuyor. Ülke genelinde gördüğüm kadarıyla hijyen standartları biraz düşük. O nedenle dışarıda yemek seçimi yaparken sirkülasyonun fazla olduğu yerleri tercih etmenizi tavsiye ederim. Çeşme sularının içilebilir olduğu söylense de risk almayıp paketli su içmek gerekiyor.

Ürdün’de Güvenlik Durumu

Ürdün güvenli mi? Jeopolitik ve siyasi konumu bakımından bahtı kara bir ülke olmasına rağmen komşularına nazaran oldukça güvenli bir ülke. Dış ilişkilerinde barışçıl bir yaklaşımı benimsemesi ve stabil bir politikasının olması sebebiyle endişe edeceğiniz bir durum yok.

Eşyalarınıza sahip çıkma konusunda her seyahatte nasıl davranıyorsanız burada da aynı şekilde davranmanızda fayda var ama ekstra bir önleme ihtiyaç duymazsınız. Amman’ın çehresi farklı gelebileceği için belki ara sokaklar tedirgin edebilir; rahat olun, genel olarak olaysız bir şehir.

Güvenlikle ilgili tek sıkıntının Petra’da hava karardıktan sonra ortaya çıkabileceği söyleniyordu. Doğru olabilir. Ama şunu söylemeliyim; biz yanlışlıkla zifiri karanlığa kaldık ve ortam, önümüzü bile göremeyecek kadar ışıksızdı. Ara sıra yanımızdan geçerken laf atan Bedeviler oldu ama ters bir durumla karşılaşmadık.

Dünya genelinden turist ağırlayan bir ülke olmasından dolayı tek başına seyahat eden kadınlar için de sıkıntısız olduğunu söyleyebilirim. Diğer muhafazakar Ortadoğu ülkelerinin aksine buradaki erkeklerin çoğu kadınlarla sohbet ediyor, tokalaşıyor mesela; bu da bir şeydir. Tek yapmanız gereken yerine göre uygun kıyafetlerle dolaşmak.

Ürdün gezi rehberi erkek poşusu

Kıyafet Kuralları: Ürdün’de Ne Giyilir?

Ürdün’e en tercih edilen sezon olan bahar aylarında gidiyorsanız çok katmanlı giyinecek şekilde hazırlık yapmalısınız. Yaz mevsiminde gündüz 45 dereceye varan sıcaklığı, kış döneminde ise –özellikle Amman’da- kar yağma ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca kışın şiddetli yağış almasıyla bilinen bölgede yağmura karşı hazırlıklı olmak şart.

Nisan sonunda gitmemize rağmen ayak bastığımız her şehirde hem kış soğuğunu hem de yaz sıcağını yaşadık. Petra’da gün içinde pişerken, Wadi Rum’da gece iki kat battaniyenin altında donduk; Ürdün Vadisi’nde şiddetli yağmur ve dolu yağışına yakalandık.  O nedenle yanınızda mutlaka birer tane mont, ince bir yağmurluk, polar/kazak, bere, ve t-shirt olsun. Kalan malzemeleri gideceğiniz zamanki hava durumuna göre şekillendirin derim. Buraya tıklayarak» en doğru hava tahminlerine ulaşabilirsiniz.

Petra ve Wadi Rum için kirlenmesine üzülmeyeceğiniz ve hatta gözden çıkaracağınız bir ayakkabı seçmenizi tavsiye ederim. Bahar ve yaz döneminde, sandalet veya parmak arası terlik yerine rahat edeceğiniz bir spor ayakkabısı çok daha fazla işinize yarar. Kış mevsiminde yağmurda ıslanmayacak bir ayakkabı tercihi yapmalısınız.

Gelelim kadın turislerin kıyafet kurallarına…Wadi Rum, Petra, Akabe ve Amman’ın batıya dönük yüzü kıyafet konusunda nispeten daha rahat yerler. Göbek ve göğüs bölgesini kapalı tuttuğunuz, kısalığın dozunu ayarladığınız sürece kıyafet konusunda sorun yok. Hatta yanıbaşının Suudi Arabistan olduğunu düşünürsek oldukça rahat bile diyebiliriz. Kısa elbise ve etek, şort, askılı bluz giydiğinize pişman olabileceğiniz yerler ise Amman’ın merkezi (Citadel civarı), Aclun çevresi ve genel olarak lokal yerleri kapsayan tüm yollar. Emin olamadığınız yerlerde kullanmak için yanınızda bir şal taşımanız faydalı olur. Bahar ayları içinse gün içinde hem terletmeyecek hem de vücudu kapatacak geniş pantolon veya şalvarlar, tiril tiril gömlekler tam Ürdün’lük.

Alışveriş: Ürdün’den Ne Alınır?

Ünü dünyaya yayılan Dead Sea tuzu ve çamuru, cilt bakım ürünlerinde çokça kullanılıyor. Dolayısıyla Ürdün’de Dead Sea ürünlerini bulabileceğiniz düzinelerce mağaza var. İlginizi çekiyorsa onlardan alabilirsiniz.

“Keffiyeh” adı verilen ve gittiğiniz zaman yerlisi-turisti hemen herkesin kafasında göreceğiniz puşilerden almak, olmazsa olmazlardan.  Fakat havanın sıcak olduğu bir dönemde gün içinde şapka yerine kullanmak bana pek rahat gelmedi açıkçası; hem terletiyor hem de keskin güneşe karşı yüzü şapka gibi korumuyor.

Başta zahter olmak üzere mis kokulu baharatlardan, tarihi mozaikleri ile bilinen Madaba’nın meşhur mozaik ürünlerinden, el yapımı sabunlardan veya seramiklerden almak da seçenekleriniz arasında.

Akabe, bölge olarak vergiden muaf olduğu için şehir içinde uygun fiyata elektronik, parfüm, içki  ve mücevher bulabileceğiniz çokça dükkan var. Planlarınız arasına bu şehri dahil ederseniz fiyatlara göz atmayı unutmayın.

Ürdün petra antik kenti alışveriş

Ürdün’e Ne Zaman Gidilir?

Ürdün, yüz ölçümü bakımından küçücük bir ülke olmasına rağmen hava şartlarının, bulunduğunuz noktaya göre çok ciddi farklılık gösterdiği bir yer. Yine de biraz terlemeyi göze alırsanız yıl boyu ziyaret edilebilir.

Çölün adını duyup yanlış düşünceye kapılmayın, Ürdün tahminlerinizin çok ötesinde soğuk olabilir. Kış mevsiminin yaşandığı Aralık-Şubat arasında yüksek kesimlerde kar yağışı ihtimali var. O dönemde donmadan keyif alabileceğiniz tek yer, sıcaklığın 25°C civarında gezindiği Akabe olur. Sert rüzgarların eksik olmadığı Petra gibi yüksek kesimlerde güneşli ve rüzgarsız bir hava yakalasanız bile gece sıfırın altına düşen hava durumuna hazır olmasınız.

Mart-Mayıs (ve hatta artık Haziran) arası, yağmurların yerini kuru havaya bıraktığı, gündüzleri hava sıcaklığının henüz öldürmediği, geceleri daha katlanılabilir bir soğuğun olduğu, Dead Sea’de göle girip Akabe’de dalış yapabileceğiniz en yüksek sezon. Amman ve çevresini de gezecekseniz bu dönemde rengarenk bir doğa görmeniz mümkün.

Haziran-Eylül arası hem sıcak hem de kum fırtınalarıyla bilinen bir dönem. Ülke, Dubai gibi açık havada gezmesi tamamen imkansız bir hale bürünmüyor. Alev alev yanan Akabe ve Wadi Rum dışında sıcaklık 40 derecelerde. Bu bile çoğu kişi için zorlayıcı olabilir.

Eylül ortası-Kasım sonu sıcaklıkların düştüğü, yağmurların başladığı, rahat rahat gezebilmenize olanak sağlayan bir diğer yüksek sezon. Aynı zamanda Akabe’de dalış için en iyi zaman.

Ürdün gezi rehberi Jerash antik kenti papatyalar

Jordan Pass Nedir?

Ürdün’ün belli başlı tarihi noktalarını gezerken hem sıra beklememek hem de biletleri toplamda daha uygun fiyata getirmek için kullabileceğiniz bir kart var: Jordan Pass.

Gitmeden önce internet üzerinden satın alabileceğiniz bu kart ile Petra ve Wadi Rum başta olmak üzere 40’tan fazla noktaya ücretsiz giriş yapabiliyorsunuz. Ayrıca vizeden muaf olmayan bir ülkenin vatandaşı iseniz 40 JOD ($56) ’lık vize ücreti de bedavaya geliyor.

Buraya tıklayarak» fiyatı inceleyebilir veya satın alabilirsiniz. ANCAK Eğer Ürdün’de geçireceğiniz vakit kısıtlıysa, müze ve ören yerlerine fazla vakit ayırmayacaksanız Jordan Pass avantajlı değil, aksine daha pahalıya çıkmış olursunuz.

Ürdün’de Gezilecek Yerler: Ürdün’de Ne Yapılır?

• Ürdün denince ilk akla gelen yer Petra Antik Kenti. En az bir tam günü bu dünya harikası yere ayırmak lazım.

• Kırmızı kumu ve benzersiz tabiatı ile nefes kesen Wadi Rum da çöl turu ile birlikte bir tam günü hak ediyor. Hatta bir gece çölde kamp yapmanızı şiddetle tavsiye ederim. Detaylı bilgi Wadi Rum Çölü Gezi Rehberi ve Gezilecek Yerler yazısında.

• Dünyanın en alçak noktasında bulunan Dead Sea (Lut Gölü)’nin farklı atmosferini görüp dünyanın en tuzlu gölünde SUDA BATMAMAYI deneyimlememek olmaz. İsrail tarafında gördüyseniz tekrar buraya gelmenize gerek yok tabii ki.

• Kızıldeniz demek, dalış demek. Her seviyeden dalgıça uygun alternatifler sunan Akabe’deki su altı sizi pişman etmeyecek türden. Detaylı bilgi Kızıldeniz’e Vizesiz Ulaşım: Akabe’de Dalış yazısında.

• Çirkinliği ile bilinen Amman’da şehir merkezindeki arkeolojik kalıntıları ziyaret edebilir, birbirinden lezzetli Ürdün yemeklerini tadabilir, Rainbow Street’te keyifli vakit geçirebilirsiniz. Buraya kadar gelmişken neden fikir sahibi olmayasınız ki!

• Arkeolojiye ilginiz varsa Petra’dan sonraki en büyük antik kent olan Jerash’I da listenize ekleyin.

• Hz. İsa’nın vaftiz edildiği ve Hristiyanlık’ın başladığı nokta olduğuna inanılan Baptism Site da dini açıdan oldukça önemli bir nokta. Umarım nehirde bir vaftiz törenine denk gelebilirsiniz.

• Bizans döneminden kalma mozaikleri ile ünlü Madaba şehri, yol üstünde uğrayabileceğiniz noktalardan bir diğeri. Ama bence asıl önemli kısmı harika ötesi Ürdün yemekleri yapan restaurantlar barındırması. Haret Joudna ve Food Basket’I not ediniz.

• Wadi Mujib’de kanyon geçişi yapmak çok istediğimiz bir aktiviteydi. Hatta 1 Nisan’da açılıyor diye planımızı Nisan sonuna ayarlamıştık. Maalesef bu sene bahar ayında sonu gelmeyen yağmurlar nedeniyle açılması Mayıs ayını buldu. Biz yapamamış olduk ama doğa ile iç içe aktivitelere ilgiliyseniz sizin yapmanızı çok isterim.

• Bizim yapmadığımız ama sizin ilginizi çekebilecek diğer alternatifler: Dana National Reserve’de doğa yürüyüşü, Hz Musa’ya ölmeden önce vadedilmiş toprakların gösterildiği Nebo Dağı’na ziyaret, Shaumari Wildlife Reserve’de doğal ortamında oryx görebileceğiniz safari, Ürdün Nehri’nde kano.

Ürdün gezi rehberi

Ürdün Seyahati için Son Tavsiyeler

• Ürdün’de priz tipi çok karışık; bir yerde iki girişli, başka bir yerde üç girişli vs. Yanınıza priz dönüştürücü almanızı şiddetle tavsiye ederim.

• Turist kazıklama olayı burada da var. Attığınız her adımda dikkat etmeniz gerekmiyor elbette ama “Oooo! Türk müsün? O zaman sana indirim yapayım.” diyip normalde 3’e sattığı eşyayı size 5’e satabilirler. Özellikle alışveriş yaparken pazarlık yapmayı ihmal etmeyin.

• Bizim gibi mekan seçimi yaparken Tripadvisor puanına dikkat edenler, Ürdün’de iki kere düşünmeli. Bazı işletmeler turistlerin buna göre hareket ettiğini çözmüşler; Tripadvisor’a girip puan vermeniz için size baskı yapıyorlar. Yani puanı/yorumu düşük olan işletmenin kötü olduğunu, tam tersine yüksek oy olan yerin de çok iyi olduğunu zannetmeyin.

• Ramazan ayında açık alanda yeme-içme yasak olduğu için seyahat planı yaparken göz önünde bulundurmanızda fayda var.

• Hızlı hareket etmek Ürdün seyahatine göre değil çünkü her ortamda “Otur bi’ çay içelim.” denme ihtimali var; tabii ki bol şekerli Bedevi çayı. Görüp görebileceğiniz en misafirperver halka sahip Ürdün’ün bu özelliğini seveceksiniz. O nedenle hiçbir şeyi aceleye getirmeyin.

• Seyahat esnasında Instagram‘da paylaşım yaparken en çok soru çocuk sahiplerinden gelmişti. Bu konu hakkında fikir beyan edip yorum yapmam doğru mu bilmem ama gördüğüm kadarıyla çocukla seyahat etmek için sorunlu bir destinasyon değil. Wadi Rum’da bebek emzirenden tutun Petra’da kucağında taşıyanına kadar her noktada çocuklu/bebekli ailelere rastladık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ÜRDÜN YAZILARI

“Temel Bilgilerle Ürdün Gezi Rehberi” yazısı hoşunuza gittiyse diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak isterseniz sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir