Ürdün Pahalı mı? Ürdün’de Fiyatlar ve Gezi Maliyeti

Dünyanın Yeni 7 Harikası listesinde olan Petra veya Mars’a benzemesiyle tanınan Wadi Rum seyahati için yanıp tutuşurken muhakkak “Ürdün pahalı bir ülke mi?” endişesi taşımışsınızdır çünkü Ürdün’ün bu konuda adı çıkmış dokuza, inmez sekize. Aslında çok noktada uygun fiyatlı alternatifler sunmasına rağmen sürekli “Buna bu para verilir mi?” diyerek gezdiğimiz için bize göre Ürdün ucuz değil. En büyük etken ise sunulan çoğu hizmette fiyat – kalite performansının çok düşük olması sanırım. Bu yazıda da Ürdün’de fiyatlar, kalem kalem yaptığımız harcamalar ve seyahat maliyetini düşürebileceğiniz detayları anlatmaya çalışacağım.

Şeffaflık önemli! Okumaya başladığınız Ürdün gezi maliyeti blog yazısı bazı işbirliği linkleri içermektedir. Paylaşımlarım hoşunuza gider ve bana destek olmak isterseniz linkler üzerinden yapacağınız herhangi bir rezervasyonla, hiçbir ekstra ücret ödemeden ufak bir komisyon almamı sağlayabilirsiniz. Şimdiden teşekkürler.


OKUMAYA VAKTİNİZ YOK MU?

Sorun değil! Bu yazıyı daha sonra okumak için Pinterest’e kaydedebilirsiniz.

8 Günlük Ürdün Seyahati Kaça Mâl Oldu?

Aşağıdaki grafikte, Ürdün seyahatimizin toplam harcamalarını görebilirsiniz. Detaylara inmeden önce bizim bütçede yer alsa da sizinkinde yer almayabilecek kısımlardan bahsedeyim.

Ürdün’e kadar gitmişken Akabe’de dalış da yapmak istediğimiz için, iki gece Akabe’de konaklama ($ 228) ve dalış fiyatları ($ 200) da seyahat harcamalarına dâhil oldu. Bu iki günde yaptığımız yeme içme masrafı, araba kiralama fiyatı ve benzini de düşünürsek sadece Akabe’de 600 dolar harcadığımızı söyleyebilirim. Yani dalış yapma niyetiniz yoksa, Akabe’ye gitmeyecekseniz Ürdün’e hem daha az vakit hem de daha az bütçe ayırabilirsiniz.

*Aşağıda görünen Toplam maliyetteki tüm fiyatlar iki kişiliktir.

Ürdün-de-fiyatlar-toplam-gezi-maliyeti

Ürdün’de Fiyatlar #1 – Uçak Biletleri

Ürdün’e giderken Bahreyn’den uygun fiyatlı bilet bulamadığımız için, yine Suudi Arabistan’dan oturma iznimizin olmasından faydalandık ve Dammam’dan kalkan Royal Jordanian firmasını kullandık; Amman’a direkt giden uçak için kişi başı gidiş-dönüş 356 dolar ücret ödedik.

Türkiye’den, hele de Ankara’dan geliyorsanız biraz daha şanslısınız çünkü Pegasus’un Ankara’dan Amman’a direkt uçuşları var ve kişi başı 300 doların altına bilet denk getirmek mümkün.

İstanbul’dan direkt uçuşlar için Royal Jordanian veya Türk Hava Yolları’nı kullanabilirsiniz. THY’den aldığınız biletle Petra’ya indirimli bilet alabildiğinizi tekrar hatırlatayım. Royal Jordenian’ın yüksek fiyatlarını görüp kaliteli bir havayolu firması olduğunu düşünmeyin, Pegasus’tan tek farkı sandviç veya poğaça veriyor olması.

Birleşik Arap Emirlikleri’nden aktarmalı gitmeyi sorun etmezseniz eğer ara ara şahane fiyatlar sunan Flydubai ve Air Arabia’nın kampanyalarını takip etmek de bir seçenek.

Seyahat planı yapmadan önce bilmeniz gerekenler ile ilgili detaylı bilgileri “Temel Bilgilerle Ürdün Gezi Rehberi” yazısında bulabilirsiniz. Ürdün seyahatinde çektiğimiz videolar ise Kurumsal Turist youtube kanalında mevcut.

Ürdün’de Fiyatlar #2 – Ulaşım

Biz Ürdün seyahatimizin tamamında kiralık araç kullandık. Kiralamada son güne kaldığımız için biraz yüksek bir fiyat ödedik. Eğer erken rezervasyon yaparsanız daha uygun fiyata kiralama yapmanız mümkün. Ayrıca, genelde 4-5 gün ayrılan Ürdün’e biz 8 gün ayırdık. Yani kalacağınız gün sayısı daha düşük olursa, elbette araç kiralama masrafı da bizimkinden daha düşük olur. Buraya tıklayarak Ürdün’deki en uygun araçları inceleyebilirsiniz.

Ürdün planında toplam maliyeti etkileyecek noktalardan birisi de seçeceğiniz ulaşım alternatifi olacaktır. Ürdün’ü gezmenin en rahat yolu, kesinlikle araç kiralamak ancak kısıtlı vaktiniz yoksa ve önceliğiniz seyahat masraflarını en aza indirmekse, yerel otobüsleri kullanarak hareket etmek Ürdün gezi bütçesini rahatlatır.

Toplu taşıma fiyatları her yerde Ürdün dinarı (JOD) olarak geçtiği için, bu listeye dinar karşılıklarını da ilave ettim.

Fiyat (JOD) Fiyat (USD) Harcama (USD)
JETT Bus
(Amman – Petra)
11 JOD$ 15,5 
JETT Bus
(Amman – Aqaba)
8 – 10 JOD$ 11-14 
Yerel otobüs
(Amman – Petra)
5 JOD$ 7 
Yerel otobüs
(Aqaba – Wadi Rum)
3 JOD$ 4 
Turist otobüsü
(Petra – Wadi Rum)
7-10 JOD$ 10-14 
Taksi
(Amman – Wadi Rum)
110 JOD$ 155 
Taksi
(Aqaba – Wadi Rum)
25-40 JOD$ 35-56 
Taksi
(Petra – Wadi Rum)
40-45 JOD$ 56-63 
Taksi
(Amman Havaalanı –
Şehir Merkezi)
$ 30
Araç Kiralama (Günlük) $ 30 – $ 40 8 gün = $ 300
Benzin (Litre) 0,7 JOD $ 1 8 gün = $ 107
Havaalanı Otopark Ücreti $ 4,5
TOPLAM: $ 411,5

Ürdün’de Fiyatlar #3 – Konaklama

Ürdün’de otel fiyatları sadece bölgeye göre değil, gittiğiniz döneme göre de çok değişiyor. Örneğin; Wadi Rum’da yüksek sezonda gecelik ücreti 150 dolar olan lüks bir çadır kampının fiyatı, Aralık ayında 35 dolara kadar düşebiliyor. Biz Nisan ayının sonunda, yani en yüksek sezonda gittiğimiz için hem otel bulmakta sıkıntı çektik hem de oldukça yüksek fiyatlar ödedik.

Konaklama konusunda en uygun fiyatlı bölge Wadi Rum çünkü çadırda kalıyorsunuz. İki kişilik standart çadırın kahvaltı dâhil gecelik fiyatı ortalama 25 dolar. Bir gece konaklama için kişi başı 10 dolar, hiç de fena bir fiyat değil aslında ancak kaldığınız yer, çadır! Bahsettiğim fiyat – kalite performansı bu;  ucuz olmasını istediğiniz noktada, değmeyecek şeylere hak ettiğinden daha fazla para vermeniz.

Otel fiyatlarının can yaktığı bölge ise kesinlikle Petra ve Wadi Musa. Tahmin ettiğimizin çok ötesinde kalabalık ve turistik bir yer; oteller çok çabuk doluyor. Çok uyduruk oteller veya pansiyonlar (Furnished apartments diye geçer) bile gecelik 100 dolar isteyebiliyor.

Bu noktada tavsiyem, bütçe sıkıntınız yoksa dertsiz bir lüks otelde; “Otele o kadar para vermem.” derseniz de direkt hostelde kalın. “Hostel”in ismine aldanıp yatakhanede kalacağınızı düşünmeyin, özel oda ayarlayıp otel konforunda konaklayabilirsiniz. Bir sorunla karşılaştığınızda hiç değilse az para verdiğiniz için kendinizi avutma şansınız olur. Buraya tıklayarak Petra civarındaki otelleri inceleyebilirsiniz.

Wadi Rum bölgesinde yer alan sayısız Bedevî çadırından ötürü çok uygun fiyatlı konaklama bulunduğu için bazı turistler Petra ve Akabe planında da konaklamayı Wadi Rum’da ayarlamayı tercih edebiliyorlar çünkü aralarındaki mesafe 1,5-2 saat civarında. Detaylı bilgi için “Petra Antik Kenti: Rota Detayları ve İpuçları” yazısına bakabilirsiniz. Ayrıca buraya tıklayarak Wadi Rum’daki çadır kamplarını inceleyebilirsiniz.

BölgeFiyat (USD)Harcama
Hostel (Tek kişi –
paylaşımlı odada yatak)
Amman$ 6 – 10 
Hostel
(2 kisi – özel oda)
Amman$ 20 – 25 
3* Otel veya DaireAmman$ 35 – 70 
4* Otel (2 kişi)Amman$ 70 – 85 
4* ve Üstü Otel (2 kişi)Amman$ 100 – 300 
Çadır (2 kişi-standart)Wadi Rum$ 5 – 50 
Çadır (2 kişi-lüks)Wadi Rum$ 80 – 150 
Balon otel (2 kişi-lüks)Wadi Rum$ 100 – 400 
Guest House (2 kişi)Aqaba$ 20 – 35 
3* Otel (2 kişi)Aqaba$ 35 – 80 
4* ve Üstü Otel (2 kişi)Aqaba$ 70 – 350 
Hostel (Tek kisi –
paylaşımlı odada yatak)
Petra / Wadi Musa$ 15 – 20 
Hostel
(2 kişi – özel oda)
Petra / Wadi Musa$ 25 – 40 
3* Otel veya DairePetra / Wadi Musa$ 100 – 150 
4* ve Üstü Otel (2 kişi)Petra / Wadi Musa$ 230 – 550 
Alqimah Modern Apartments
(2 kişi)
Amman$ 462 Gece = $ 92
Bedouin Lifestyle Camp
(2 kişi + kahvaltı)
Wadi Rum$ 28$ 28
Lacosta Hotel
(2 kişi + kahvaltı)
Aqaba$ 1142 Gece = $ 228
Oak Tree Castle Hostel
(2 kişi + kahvaltı)
Wadi Musa$ 392 Gece = $ 78
  TOPLAM:$ 426

Ürdün’de Fiyatlar #4 – Yeme İçme

Yeme içme masraflarımızın da grafikte önemli bir yer kapladığınız görüyoruz. Diğer seyahatlerimizden farklı olarak, Ürdün seyahatinde Uğur diyette olduğu için 🙂 alkollü içecek tüketimimiz nispeten daha düşüktü. Ayrıca oturduğumuz restoranlarda genellikle salata ve sebze yemekleri yemeye özen gösterdi. Bu da –üzülerek söylüyorum ki- normale göre daha az harcama yaptığımız anlamına geliyor.

Yediğimiz yemeklerin detaylarına bakarak Ürdün’de yemek fiyatları konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. Amman civarındaki salaş Filistin restoranlarında, falafelcilerde daha uygun seçenekler bulmak mümkün olabilir fakat Petra gibi noktalarda turist fiyatlarından tek kaçış, kendi yemeğinizi kendiniz yapmanız. Gördüğümüz kadarıyla sokak arası bir büfede bile öğüne vereceğiniz ücret en az 5 dolar.

Fakat şunu söyleyebilirim ki listelediğim fiyatların büyük bir kısmı oldukça popüler, temiz ve kaliteli restoranlara ait. Çok memnun kaldığımız yerlerin hepsini “Temel Bilgilerle Ürdün Gezi Rehberi” yazısında anlattım.

MekanBölgeYemekÖğünHarcama
BenzinlikJerash2 Kahve, suKahve$ 3,5
Aclun KalesiAclun2 Bedevi kahvesi Kahve$ 4,9
Petra içiPetra2 Bedevi kahvesi Kahve$ 4.2
Labanese
um Khalil
JerashTavuk, lahmacun,
salata, ayran,
limonata,
Yemek$ 40.2
Copas CentralAmman2 salata, 1 biraYemek$ 33.5
Haret JoudnaMadabaÇorba, et yemeği,
ayran, soda, bira
Yemek$ 26.8
Food BasketMadabaYöresel öğle yemeği,
2 bira
Yemek$ 47.9
Buffalo Wings
and Rings
AqabaTavuk, soğan halkası,
bira, long island
Yemek$ 32.3
Rovers ReturnAqabaDeniz ürünleri, 2 biraYemek$ 39.6
Al Shami AqabaSalata, pirzola,
2 limonata
Yemek$ 16.2
Petra girişiPetraDürüm x 2Yemek$ 12.6
Mums’ RecipePetraÇorba, salata, et yemeği,
limonata
Yemek$ 33.8
Crowne PlazaPetraAçık büfe öğle yemeği,
büyük su 
Yemek$ 51.1
Cave BarPetra2 hamburger, 2 kokteylYemek$ 52.1
Shams el BaladAmman2 yumurta, 2 çayKahvaltı$ 28.8
Abu JbaraAmmanYöresel kahvaltı, 2 çayKahvaltı$ 10,4
Street 88AmmanYumurta, hellim tabağı,
2 çay
Kahvaltı$ 21
Habibah SweetsAmmanPorsiyon künefe x 2Tatlı$ 4.2
MarketAmmanSu, Nescafe, süt, çerez$ 8
Liquor storeAqaba4 bira$ 11.2
Petra içiPetraSu$ 2.8
  TOPLAM: $ 486.2

Ürdün’de Fiyatlar #5 – Aktivite

Ürdün gezi maliyetinin en can sıkan detayı, 50 dinarlık Petra giriş ücreti. O nedenle diğer seyahat maliyeti yazılarına oranla oldukça kabarık bir aktivite kısmı var karşımızda.

Biz, Ürdün’de gezilecek yerlerin çok büyük bir kısmını gezdik; gördüğümüz yerlerin hepsini fiyatları ile birlikte aşağıda listeledim. Burada “Jordan Pass” detayı devreye giriyor. Harcama sütununda “Sıfır dolar” görünen yerlerin hepsini Jordan Pass ile ücretsiz dolaştık. Ayrıca Jordan Pass ile birlikte The Baptism Site (Vaftiz Alanı) biletini de %30 indirimli satın almış olduk.

Siz, bu kadar geniş kapsamlı bir seyahat planı yapmıyorsanız, hele hele sadece Petra ve Wadi Rum’ı gezip dönmeyi düşünüyorsanız Jordan Pass almanızın çok anlamı yok.

Diğer bir konu da Wadi Rum’daki tam gün çöl turu. Biz kalabalık bir gruba dâhil olmak istemediğimiz için özel tur ayarladık ve kişi başı 90 dinar ödedik fakat gruba katılarak veya tam gün değil de daha kısa süreli bir tur satın alarak fiyatı düşük tutma şansınız var. Detaylı bilgi için “Wadi Rum Çölü Gezi Rehberi ve Gezilecek Yerler” yazısına bakabilirsiniz.

AktiviteFiyatHarcama
Jordan Pass (1 günlük Petra)70 JOD / $ 99 
Jordan Pass (2 günlük Petra)75 JOD / $ 106 
Jordan Pass (2 günlük Petra + Baptism Site)$ 119.5$ 239
Amman Citadel3 JOD0
Roman Theatre Amman2 JOD0
Jerash Antik Kenti10 JOD0
Aclun Kalesi3 JOD0
As Salt Arkeoloji Müzesi2 JOD0
Baptism Site12 JOD0
Madaba Arkeoloji Alanı3 JOD0
Wadi Rum Giriş Ücreti5 JOD0
Petra Giriş Ücreti (1 günlük)50 JOD 
Petra Giriş Ücreti (2 günlük)55 JOD0
Petra Giriş Ücreti (3 günlük)60 JOD 
Petra by Night17 JOD$ 48
Dalış (3 Dalış + ekipman kirası) $ 200
Dead Sea Spa Hotel Girişi20 JOD$ 56.4
Bedevi kampı + 3 öğün yemek + tüm gün tur70 JOD 
Bedevi kampı + 3 öğün yemek + tüm gün tur90 JOD$ 216
 TOPLAM:$ 759,4

Ürdün’de Fiyatlar #6 – Diğer

Bu kısımda genellikle vize, alışveriş, lokal hat gibi kategorize edemeyeceğim harcamaları ilave ediyorum. Ürdün, vizesiz olduğu için ve kabin bagajı ile seyahat edip alışverişe yerimiz kalmadığı için sadece 15 dolarlık lokal hat ve kalitesiz yağlardan yapılan yemek sonucu cayır cayır yanmaya başlayan mideme eczaneden aldığımız Renny masrafımız var.

Ürdün seyahatini genel olarak değerlendirirsek;

Uçak biletleri hariç 7 gece, 8 gün için toplam maliyet: 2146 dolar, kişi başı 1073 dolar

Aktiviteler hariç ulaşım, konaklama ve yeme içme için kişi başı günlük harcama: 86 dolar

İki kişilik toplam gezi maliyetimizi, Ürdün tur fiyatları ile karşılaştırdığınız zaman aşırı bir fark olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak tekrar altını çizmek isterim ki standart tur programlarının ekstrası olarak bizde; Petra Antik Kenti içinde 2 gün ve bölgede 2 gece konaklama, Petra by Night, Akabe’de 3 dalış, alkollü içecekler, Wadi Rum’da tam gün kişiye özel Jeep safari turu dâhildi. Yani kendi yapacağınız bir plan, Ürdün turuna katılmaktan daha ucuza gelecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR

“Ürdün Pahalı mı? Ürdün’de Fiyatlar ve Gezi Maliyeti” yazısı hoşunuza gittiyse diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak için sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

DAHA SONRA OKUMAK İÇİN PINTEREST’E KAYDEDİN.

Ürdün Gezi Maliyeti, Ürdün pahalı mı, Ürdün seyahati kaça mal olur?
Ürdün Gezi Maliyeti, Ürdün pahalı mı, Ürdün seyahati kaça mal olur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.