Umman’da Ulaşım ve Araba Kiralama Detayları

Umman’da ulaşım konusunda ayrı bir yazı yazmaya hiç niyetim yoktu çünkü çözümümüz çok belliydi: Araba kiralamak. Ancak hem araç kullanma ile ilgili çok detay biriktiği için hem de Muskat’ta arabasız geçirdiğim üç gün boyunca seyahat paramızın yarısını taksilere vermek zorunda kaldığım için bu konuyu uzun uzun anlatmak istedim. Başlamadan önce şunu söylemeliyim ki Umman, ulaşım konusunda en çok zorlandığımız ülke oldu!

Muskat’ta Şehir İçi Ulaşım

Umman’ın başkenti Muskat, sahil şeridi boyunca geniş geniş yayılmış bir şehir. Haritadan bakınca birbirine yakın gibi görünen yerler arası aslında oldukça uzak. Seyahatteyken günde ortalama 22 km yürüme kapasitesine sahibim normalde. Ulaşım giderlerini kısmak için elimden geldiği kadar yürümeye çalıştıysam da Muskat’ta yürümenin hiç de rahat olmadığını söylemeliyim. En büyük sıkıntı anayollarda yaya geçidinin bulunmaması. 10 dakikada yürüyeceğinizi tahmin ettiğiniz bir yol, karşıdan karşıya geçmek için ışık bulmaya çalışırken yarım saate çıkıveriyor. Neyse ki bazı şoförler çok kibar, beklediğinizi görünce yol veriyorlar. Yine de şehir içinde gezilecek yerleri görmek için bir taşıt kullanmak şart.

Aşağıda kullanabileceğiniz alternatifleri detaylandırdım. Hiçbirsi size uymuyorsa Muskat ve çevresi için kullanabileceğiniz diğer iki alternatif: Şoförlü araba kiralamak veya turlara katılmak. Pek çok tur firmasının günübirlik veya Sur'daki vadileri de kapsayacak şekilde 3-4 günlük tur paketleri var. Kendinize uygun olanı seçebilirsiniz.

Umman'da Ulaşım

Mwasalat Otobüsleri / Umman'da Ulaşım

Umman'ın resmi otobüs firması olan Mwasalat'ın iki farklı opsiyonu var: Muskat şehir içi otobüsleri ve Umman genelindeki şehirlerarası otobüsler.

Muskat'ta herhangi bir raylı sistem veya dolmuş alternatifi bulunmuyor. Şehir merkezini dolaşmak için kullanılabilecek tek toplu taşıma alternatifi Mwasalat otobüsleri. Bu otobüslerin geçmişi çok eskiye dayalı değil ve şimdilik çok kısıtlı bir hattı var. Bekleme süresi 20-30 dakika arasında değişiyor. Resmi internet sitesinde otobüse bindiğinizde bilet parasını ödeyebileceğiniz yazsa da kullanmadığım için bilginin doğruluğundan emin değilim. Hatlar ve bilet fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız. 

Umman'da Ulaşım

Muskat'tan diğer şehirlere otobüsle ulaşım sağlamak istediğinizde de Mwasalat otobüslerini kullanabiliyorsunuz. Hatta Dubai'den Muskat'a giden otobüsleri bile mevcut. Muskat'tan Salalah'a gitmek için otobüs kullanmayı aklımızdan geçirsek de güneye giden yollarda çok sık kaza olduğunu öğrendikten sonra vazgeçtik. Ayrıca pek konforlu olmadığı yönünde çok fazla yoruma denk geldim. Bazen havalandırmaları çalışmayabiliyormuş.  Hangi şehirler için kullanabileceğinizi öğrenmek ve bilet detayları hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Hop on-Hop off Otobüsleri (Bigbus Muscat)

Muskat'ta şehir içindeki ana turistik noktaları dolaşmak için tercih edilebilecek ulaşım alternatiflerinden birisi de pek çok şehirde karşınıza çıkabilen kırmızı turist otobüsleri. Cape Town'da olduğu gibi buradakinde de günlük bilet aldıktan sonra otobüse binip, isterseniz hiç inmeden 2 saatlik bir şehir turu atarsınız, isterseniz ara duraklarda inip gezindikten sonra bir sonraki otobüse binerek yolunuza devam edersiniz. Muskat'ta tek bir rotası var ve günlük ücreti $67.8. Fiyatı bana çok yüksek geldi ve taksi ile daha ekonomik hareket edebileceğimi düşündüğüm için kullanmayı tercih etmedim. Plan yapmakla uğraşmak istemeyenler için kolay bir alternatif olabilir. Daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Umman'da Ulaşım

Taksi / Umman'da Ulaşım

Muskat'ta havaalanı taksilerinin dışındaki taksilerde taksimetre çalışmıyor. O nedenle ücretlendirme "kafasına göre" sistemine göre yapılıyor. Bütün taksiciler Omani olduğu için taksilere çok çok yüksek fiyatlar istiyorlar. Hem sürekli pazarlık yapmak zorunda kalıyorsunuz hem de aklınızı oynatacak rakamlar ödüyorsunuz. Arabasız olduğumuz günlerde tek çare olarak taksi kullanıp ocağımıza incir ağacı diktiğimiz için en sonunda uygun çözümleri bulmayı başardık.

Umman’da Uber veya Careem uygulaması yok. Geçtiğimiz sene bu uygulamaların yerini tutacak Marhaba Taxi uygulaması devreye girmiş fakat etkili bir şekilde çalışmıyor. En iyi alternatif benzer bir uygulama olan Otaxi-Oman Taxi uygulaması. Taksi kullanacağınız her yerde Otaxi kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim. (Normal çevirdiğimiz takside 7 OMR verdiğimiz yere Otaxi ile 2 OMR verdik, öyle fark var!) Bu uygulama hem Muskat'ta hem de Salalah'ta çalışıyor. Salalah'ta taksi sayısı daha az olduğu için biraz fazla beklemeniz gerekebilir ama yılmayın, sonunda bir taksi geliyor. Havaalanına çağırmanız sıkıntı olabilir çünkü orayı havaalanı taksicileri ele geçirmiş ve dışarıdan gelen taksicileri yanaştırmıyorlar. Elbette buna da çözüm var.

Öncelikle neden havaalanı taksilerini kullanmamalısınız, onu açıklayayım. Havaalanı taksilerinin açılış ücreti gündüz 3 OMR ($7.8) , 22:00’den sonra 3.6 OMR ($9.3). Pazarlık yapılmıyor ve taksimetre sistemi ile ücretlendiriliyor. Havaalanına en yakın otellerde kaldık ve buna rağmen 7 OMR ($18) taksi ücreti ödemek zorunda kaldık. Muskat Havaalanı'ndan şehir merkezine taksi ile ulaşım için en uygun alternatif şu: Uçaktan indikten sonra direkt dışarı çıkmak yerine “Departure” yani “Giden yolcu” bölümüne geçip yolcu bırakmaya gelen taksicilerle anlaşmak. İyi bir pazarlıkla çok daha uygun fiyata şehre gidebilirsiniz. Veya "Giden yolcu" bölümüne Otaxi çağırmayı deneyebilirsiniz.

Salalah'ta ise sistem daha farklı. Havaalanı taksileri bir firmaya bağlı ve bölgelere göre fiyatlandırma sistemi var. Havalanından çıktıktan sonra firmaya uğrayıp gideceğiniz bölge için bilet aldıktan sonra taksiciye ödeme yapıyorsunuz. Maalesef burada "Giden yolcu" kartını oynayamazsınız çünkü ikisinin de çıkışı aynı yerde, havaalanı taksilerine mahkumsunuz. Şehir merkezine gidiş 7-10 OMR ($18-26) arasında.

Çok zorda kaldınız ve yoldan taksi çevirmek istiyorsunuz...O zaman turuncu renkli taksilerden birisi ile pazarlık yapmaya çalışın. Mavi renkli taksiler bir otele veya AVM'ye bağlı olduğu için belli bir bölge içinde hareket ediyor ve onun dışına çıktığı zaman fiyat çok artıyor. Taksimetre olmasa da belli bir tarifeleri olduğu için çok fazla indirim alamıyorsunuz. Ancak turuncu taksiler şehir genelinde hareket ettiği için fiyat konusunda daha esnek oluyorlar.

Umman'da Ulaşım

Umman'da Araba Kiralamak / Umman'da Ulaşım

Umman'da ulaşım için en rahat ve ekonomik alternatif araba kiralamak. Muskat civarında Jebel Akdar veya adı duyulmamış vadilere gitme niyetiniz yoksa 4x4 kiralamanıza gerek yok, normal araçla her yere rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Salalah'ta ise özellikle muson zamanı gittiğinizde 4x4 bir araca ihtiyaç duyabilirsiniz. Çöle gitme niyetiniz var ise ya turla gitmelisiniz ya da yanınıza tecrübeli bir şoför almalısınız.

Umman'da araba kiralamak için ehliyet ve pasaport dışında bir belge gerekli değil. Bizim hali hazırda uluslararası ehliyetimiz olduğu için ehliyette sorun yaşamadık. "Uluslararası ehliyet nasıl alınır?" yazısını okumak için tıklayınız. 

Biz Muskat'taki aracımızı Europcar firmasından kiraladık. 3 günlük kira bedeli olarak toplam 41 OMR ($106) ödeme yaptık. Ayrıca kredi kartından, aracı teslim ettikten sonraki 15 gün içinde geri ödemesi yapılacak şekilde 150 OMR ($390) depozit alındı.

Salalah'ta 4x4 ihtiyacımız olduğu için ona göre bir tercih yaptık ve Interrent firmasından en uygun aracı bulduk. Europcar'ın alt firması olduğu için daha ucuza kiralama yaptığımız halde Europcar'ın aracını kullandık. 3 günlük kira bedeli olarak toplam 65 OMR ($169) ödeme yaptık. Ayrıca kredi kartından, aracı teslim ettikten sonraki 21 gün içinde geri ödemesi yapılacak şekilde 250 OMR ($650) depozit alındı.

Araba kiralama ve kullanma ile ilgili kısa kısa bilmeniz gerekenler:

* Rezervasyonu gelmeden önce yapmanız çok önemli çünkü havaalanında çok fazla araç kiralama firması yok, son dakika ayarlamaya çalıştığınızda araç bulamama ihtimaliniz var.

* Google ve Apple haritalar Umman'da yol tarifi vermiyor, gideceğiniz yolu sadece önizleme olarak görebiliyorsunuz. Şehir dışında yollar daha net olduğu için sorun yok ancak şehir merkezinde yol alırken ciddi sıkıntı oluyor çünkü özellikle Muskat, son derece gelişmiş bir şehir, yolları da aynı oranda gelişmiş.  "Here we go" uygulaması yol tarifi veriyor fakat ona da bazı adresler yanlış işlenmiş. Google'dan da kontrol ederek gitmek lazım.

* Asıl sorun, şehir merkezlerinde çoğu yol yeni yapılmış ve haritalara henüz işlenmemiş. Turistik bir noktaya giderken kullanılacak en sağlıklı yöntem tabela takip etmek. Araba kiralama firmalarından GPS edinmeniz işinizi kolaylaştırabilir.

* Muskat'tan Sur'a kadar olan yollar son derece düzgün, araç kullanırken hiçbir sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum ama sonrasında güneye giden yollarda bozulma başlıyormuş. Bu nedenle Muskat'tan Salalah'a araba kullanmak yerine uçakla gitmeyi tercih ettik. Salalah'ın şehir merkezinde de tüm yollar yenilenmiş. Şelalelere giden yollar büyük oranda temiz. Yemen sınırına doğru giden yol biraz sıkıntılı. Yol dışına çıkmak istediğiniz anda 4x4 ihtiyacı ortaya çıkıyor.

Umman'da Ulaşım

* Otobanda bile develerle ve keçilerle karşılaşmaya hazır olun. Bazen önünüze çıkan bir deve yüzünden yolda beklemeniz gerekebilir.

* Kuzey tarafında şehirlerarası yollarda benzin istasyonlarını sıklıkla bulabilirsiniz ancak güneye doğru ilerledikçe bu sayı azalıyormuş, "Bulduğunuz yerde doldurun." diyorlar. Ayrıca yemek yiyecek yerler genellikle "Coffee Shop" adı altında, kahve dışında her şeyi veren ama daha çok kamyonculara hitap eden mekanlar. Merkezi bir yerden alışveriş yapıp yola çıkmak bence daha iyi.

* Çölün ortasında dümdüz devam eden yollar aşırı sıkıcı ve gerçekten görülecek hiçbir şey yok! Zaten bu yüzden güney tarafındaki yolda sürekli kaza oluyormuş, sürücüler uyuduğu için...Kendinizi ayık tutacak her şeyi yanınızda hazır bulundurun.

* Salalah'taki birkaç tane tabela dışında tüm trafik tabelaları hem Arapça hem İngilizce. Radarla hız kontrolü yapılıyor ve hız sınırı olan yollar çok belli. Otobanda en yüksek 120 km/sa hızla gidebilirsiniz.

* Alkollü araç kullanma toleransı %0 ama endişelenecek bir durum yok gibi çünkü zaten alkol bulmak o kadar kolay değil 🙂

"Umman'da Ulaşım ve Araba Kiralama Detayları" yazısı hoşunuza gittiyse Umman ile ilgili yazıları okumak için tıklayın.  Diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak için sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.