Ras Al Jinz : Deniz Kaplumbağalarıyla Eşsiz Bir Umman Deneyimi

Hayvanları doğal ortamında görmenin beni ne kadar heyecanlandırdığını sık sık dile getiriyorum. Umman karada biraz hayal kırıklığı yaratabilir; deve ve keçi dışında görecek pek bir tür yok. Fakat su altı dünyası Maldivler ile birlikte favorilerim arasındaki yerini aldı bile. Hem nesli tehlike altında bulunan deniz kaplumbağalarını yakından gördüğümüz hem de türünün devamlılığına katkıda bulunduğumuz bir ekoturizm aktivitesi olan Ras Al Jinz Koruma Alanına yaptığımız ziyaret ise bizim için Umman seyahatinin en unutulmaz deneyimiydi.

Deniz Kaplumbağaları Hakkında Azıcık Bilgi

100 milyon yıldan fazladır Dünya üzerindeki varlığını sürdürüren deniz kaplumbağaları gezegenin en eski sakinlerinden. Tüm okyanuslarda bulunan bu canlıların bilinen 7 türü var. Yani bütün deniz kaplumbağaları caretta caretta değil 🙂 Carettalar sadece bir alt türü. Fakat bu canlıların 6 türünün nesli tükenme tehlikesi altında. Aşırı avlanma, balıkçılık faaliyetleri, deniz suyundaki plastik artıkları gibi pek çok çevresel faktör sebebiyle de günden güne sayıları azalıyor.

Dişi deniz kaplumbağası tek seferde yüzlerce yumurta bırakmasına rağmen 1000 yumurtadan sadece 1'i olgunluğa erişip üremeye uygun hale geliyor. Yumurtadan yeni çıkan minik kaplumbağaların daha denize ulaşmadan tilkilere veya martılara yem olması doğanın kanunu, yapacak bir şey yok. Fakat gıda sıkıntısı yaşanan ülkelerde yumurtalarının toplanması veya iklim değişikliği sebebiyle anormal şekilde yalnızca dişi kaplumbağaların dünyaya gelmesi ve çiftleşecek erkek bulamaması bizim kabahatimiz. "İklim değişikliğinin ne alakası var?" demeyin. Yumurtadan çıkan kaplumbağaların cinsiyeti, bulunduğu sahilin sıcaklığına göre belli oluyor; kumun sıcak olduğu dönemde dişi kaplumbağalar, soğuk olduğu dönemde erkek kaplumbağalar dünyaya geliyor.

Bitmedi! Yumurtadan çıkan kaplumbağalar denizden yansıyan ışığı takip ederek suya ulaşıyor. Eğer daha kuvvetli bir ışık varsa ona yönelip ters yöne gidiyorlar. Koruma altına alınmamış sahillerde yoldan geçen arabanın ışığı veya uzaktaki bir sokak aydınlatması bile yavruların telef olmasına sebep oluyor.

Ras Al Jinz

Umman'ın Deniz Kaplumbağaları Açısından Önemi

Deniz kaplumbağalarının 7 türünden 5 tanesi Umman sularında görülüyor, düşünün Umman Denizi'ndeki bolluğu! Daha da önemlisi dişi kaplumbağalar yumurtlamak için de buradaki sahilleri tercih ediyor. Ras Al Hadd, Ras Al Jinz, Mesire Adası ve Dhofar bölgesi başlıca kaplumbağa alanlarından.  Her yıl yaklaşık 20.000 kaplumbağa, 60.000 civarında yumurta bıraktığı için Hint Okyanusu'nun en önemli noktası.

Umman sahillerinde, kumun altında geçen 50-60 günlük kuluçka süresinin ardından yumurtadan çıkıp suya ulaşmayı başaran yavru kaplumbağalar, köpek balıklarına yem olmazsa olgunluğa ulaşana kadar, yani yaklaşık 25 yıl, Hint Okyanusu'nu boydan boya dolaşıyor ve tekrar hayata ilk adımı attığı Umman'a geri dönüp soyunun devamı için yumurtalarını bırakıyor. Umman, deniz kaplumbağalarının binlerce yıldır süregelen bu büyülü hikayesinin ufak bir kısmına tanıklık edebildiğiniz sayılı yerlerden birisi.

Ras Al Jinz Kaplumbağa Koruma Alanı

Deniz kaplumbağalarının yumurtlamak için en çok tercih ettiği sahil olan Ras Al Jinz, ülkenin doğusunda bulunan ufak bir balıkçı kasabası. Çevresel faktörlerin deniz kaplumbağalarına ne kadar zarar verdiği anlaşıldıktan sonra 1996 senesinde Ras Al Jinz tamamen koruma altına alınmış. Bu da demek oluyor ki o tarihten beri bölgede balıkçılık faaliyetleri yürütmek ve sahile giriş yapmak yasak. 2008 yılından itibaren ise ekoturizm faaliyetleri yürütülmeye başlanmış.

Raz Al Jinz'de yapılan deniz kaplumbağası gözlem turuna katılarak merkez bünyesindeki müzeyi ziyaret edebilir, bu müthiş canlıları yerinde görebilir ve aynı zamanda onların korunması için çaba sarfeden bir kuruluşa maddi destek sağlayabilirsiniz.

Ras Al Jinz

Tur Detayları

Yumurtlama için en yüksek sezon Nisan ve Eylül ayları arasında olsa da Ras Al Jinz'de senenin her günü kaplumbağa gözlem turu düzenleniyor. Bundan birkaç sene önce düşük sezonda gitmiş olsaydınız yetişkin bir kaplumbağa göremeden turdan ayrılma ihtimaliniz vardı. Fakat her geçen yıl kaplumbağa sayısında artış olduğu için geçtiğimiz sene en düşük dönem olan Kasım ayında sadece 1 gece kaplumbağasız geçmiş!

Turlar günde iki kere, akşam 21:00 ve sabah 05:00'te düzenleniyor. Konaklamayı Ras Al Jinz bünyesinde ayarlarsanız iki tura da ücretsiz olarak katılabiliyorsunuz. Eğer dışarıda kalıp sadece tura gelirseniz iki tur için ayrı ayrı kişi başı 7 OMR ($ 18) ücret ödemeniz gerekli. Çok önceden rezervasyon yapmanız şart çünkü rehber eşliğinde düzenlenen turlarda kişi sayısı sınırı var. Rezervasyon yaptıracağınız adres için tıklayınız. 

Ras Al Jinz

Deniz Kaplumbağası Gözlemi Gerekli mi? Hayvana Zararlı mı?

Doğanın hayranlık uyandıran döngüsüne tanıklık etmekten hoşlanıyorsanız deniz kaplumbağası gözleminde göz yaşlarınızı tutmakta zorlanırsınız. Ne kadar eşsiz bir deneyim olduğu konusunda sıkıntımız yok. Fakat hayvanların yer aldığı aktiviteleri sorgulama vicdanına sahipseniz bu konuya da açıklık getireyim:

* Burası parayı verdikten sonra elinizi kolunuzu sallayarak sahile inip kaplumbağa kovaladığınız bir yer değil. Gün içinde koruma alanında konaklayanlar dışında sahile girişe izin yok. Onlar da sadece deniz kaplumbağalarının olmadığı saatler arasında (08:00-18:00) girebiliyor. Onun dışında tur saatlerinde rehberle birlikte girmek zorundasınız. Saat 23:00 ve 03:00 arasında ise yetkililerin de girişi yasak çünkü sahilin en kalabalık olduğu saatler 🙂

* Her rehber en fazla 25 kişi ile birlikte yola çıkıyor. Sahile gitmeden önce gruba uzun bir bilgilendirme yapılıyor. Rehberden ayrı hareket etmek, flashlı fotoğraf çekmek, yumurtlama esnasındaki kaplumbağaların önüne geçmek kesinlikle yasak.

* Deniz kaplumbağalarının dış kulağı yok. Farklı frekanstaki sesleri algıladıkları için insanlardan ve diğer kara canlılarından daha değişik bir işitme sistemleri var. Dolayısıyla "Aman ses olur, hayvanları yumurtlarken germeyelim." endişesi, şimdiki bilimsel verilere göre biraz yersiz. Ama bizi gördükleri için önüne geçmeme konusuna çok dikkat ediliyor. Nasıl?

Ras Al Jinz

* Grubu gezdiren rehberlerin haricinde, tur esnasında sahilde bulunan yetkililer de var. Hem yumurtadan çıkan yavrulara denize doğru ışık tutarak yol gösteriyorlar hem de yumurtlamak için sahile çıkan kaplumbağa olursa ekibe haber veriyorlar ki oraya GİTMEYELİM.

* Deniz kaplumbağalarında insanlardaki gibi bir "annelik içgüdüsü" yok. Yumurta vücuttan çıktığı anda arasındaki bağ kopuyor. Kabaca söylemek gerekirse kendi yavrularını denizde gördüğünde tanımaz, onlarla da çiftleşebilir. O nedenle yumurtlama başlayana kadar hayvanı strese sokup yumurtlamasına engel olmamak için yanına yaklaşmak kesinlikle yasak. Fakat yumurtlama başladıktan sonra arkasından yaklaşıp görmemize izin var. Saatlerce değil elbette, sadece 5 dakika.

* Yumurtadan çıkış anına denk gelirsek (ki geldik, aynı anda yüzlerce yavrunun yumurtadan çıktığı gibi denize koşmalarını görmek muazzam bir olay) ortalık sakinleşene kadar yerimizden kıpırdamak yok. Zaten pek çok sebepten telef olan minikleri bir de biz ezmeyelim. Yolunu kaybeden yavruları alıp denize taşımak da yok! Burada amaç doğanın işleyişine müdahele etmek değil, olması gerektiği şekline sokmak. Özellikle Ay'ın olmadığı gecelerde ters yöne gitme eğilimi çok fazla olduğu için denize ışık tutarak yol gösteriliyor ama o sırada yengeçlere yem olmaları gerekiyorsa oluyorlar. Aksi halde bir türü kurtarırken başka bir türün yok olmasına sebep olurlar.

Genel hatlarıyla turda beni rahatsız eden bir şey olmadığı için gönül rahatlığıyla size de öneriyorum ve hatta yolunuz Umman'a düşerse bu aktiviteye katılmanız için ısrar ediyorum. Her sene bu sahili ziyaret eden kaplumbağa sayısındaki artış da yapılan çalışmaların doğruluğunu kanıtlar nitelikte.

Ras Al Jinz

* Ras Al Jinz'e Nasıl Gidilir?

Ras Al Jinz Koruma Alanı, Muskat şehrine 3 saat, Sur şehrine yaklaşık 45 dakika uzaklıkta ve benim bildiğim kadarıyla toplu ulaşım aracı yok. Etrafı da geniş bir çöl arazisi ile çevrili, pek kalabalık ve hareketli bir bölge değil. En uygunu araba kiralayıp gitmek olacaktır. Umman'da Ulaşım ve Araba Kiralama Detayları yazısında konu hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

* Ras Al Jinz'e Ne Zaman Gidilir?

Kaplumbağa gözlemi için en yüksek sezon, yumurtlamanın en fazla olduğu Nisan ve Eylül ayları arası fakat yukarıda da belirttiğim gibi artık diğer aylarda gittiğinizde de kaplumbağa görme şansınız oldukça yüksek. Biz Eylül sonundaki ziyaretimizde 20 civarında yetişkin kaplumbağa ve yüzlerce yavruyu gördük. Düşük sezonda gittiğinizde göreceğiniz sayı azalacak muhtelemen.

Yaz mevsimi Umman'da yüksek sıcaklıkların yaşandığı bir dönem olduğu için yüksek sezonda gelme konusunda endişeniz olabilir. Fakat Temmuz-Ağustos ayı Güney kıyılarıyla birlikte bu bölgenin de muson yağmurlarına maruz kaldığı aylar. Yani aslında, bu sahillerde sene boyunca hava sıcaklığı 25-30 derecelerde seyrediyor.

* Ras Al Jinz'de Nerede Kalınır?

Ras Al Jinz Koruma Alanı bünyesinde kısıtlı sayıda misafir için ayrılmış oda veya çadırlarda konaklama imkanı mevcut. Çadırlar sahile daha yakın ve fiyatları odalardan daha yüksek fakat kapasitesi daha fazla olduğu için özellikle çocuklu aileler için çadırlar ideal. Fiyatları ise dönemsel olarak değişiyor. Eylül ayında, sabah+akşam turları ve kahvaltı dahil iki kişilik oda fiyatı 40 OMR idi. Akşam yemeği açık büfe olarak servis ediliyor ve konaklama fiyatına dahil değil.(Sipariş verdiğimiz kolanın son kullanma tarihi geçmişti ve değiştirmelerini istedik. Bu durumdan çok utandıkları için yediğimiz yemekten para almadılar. O nedenle akşam yemeği fiyatlarını öğrenemedim.) En önemli nokta, rezervasyonu direkt kendi sitesinden yapmanız. Booking.com gibi aracı sitelerde daha yüksek rakamlar görebilirsiniz.

Eğer buradaki konaklamanın fiyatı yüksek gelirse veya gideceğiniz tarih için uygun yer bulamazsanız Ras Al Hadd veya Sur civarındaki otellerde de kalabilirsiniz fakat çok fazla seçenek olmadığını unutmayın. Her tur için kişi başı 7 OMR ödeme yapacağınızı da hesaba katarsanız koruma alanı içinde kalmak en rahat alternatif olacaktır.

"Ras Al Jinz: Deniz Kaplumbağalarıyla Eşsiz Bir Umman Deneyimi" yazısı hoşunuza gittiyse Umman ile ilgili yazıları okumak için tıklayın.  Diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak için sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir