Uluslararası Ehliyet Nasıl Alınır?

Şimdiye kadar, sadece KKTC seyahatimizde araç kullandığımız için uluslararası ehliyete hiç ihtiyaç duymamıştık. Duyar gibi olduk, Turing'den alınan Beynelmilel Sürücü Belgesi için uçuk bir harç bedelini ödemeyi reddettiğimiz için -güncel fiyatıyla 486,85 TL- hemen bu ihtiyacımızdan vazgeçtik. Fakat Bahreyn'e taşınma planıyla birlikte eski ehliyetlerimize "Elveda!" deme vakti geldi. Sebebi; ehliyetlerimizle Bahreyn'de araç kullanamamak değil, yeni yasa ile birlikte mevcut ehliyetlerin 2020 senesinde geçerliliğini yitirmesi. Yani bütün vatandaşların, o zamana kadar ehliyetlerini yenilemesi gerekiyor ve bu işlemi yurt dışından yapamıyorsunuz. Yeni çıkan çipli ehliyetlerin en avantajlı tarafı ise Beynelmilel Sürücü Belgesi'ne olan ihtiyacı ortadan kaldırması ve 84 ülkede geçerli olması. Peki, artık herkesin sahip olması gereken yeni ehliyet, benim bu yazıdaki deyimimle "Uluslararası ehliyet" nasıl alınır?

ÖNEMLİ NOT: 2 Nisan 2018 tarihinden itibaren sürücü belgeleri Nüfus Müdürlüklerinden verilecek. "199"u arayarak veya "randevu.nvi.gov.tr" web sitesi üzerinden randevu alabilirsiniz.


Eski Ehliyeti Yenileme İçin Gerekli Belgeler

* Eski ehliyet

* Nüfus cüzdanı, pasaport veya avukat kimliği ve fotokopisi

* Fotoğraflı sürücü sağlık raporu: Aile Hekimliği ve herhangi bir Sağlık Ocağından ücretsiz veya özel kliniklerden 50-70 TL civarı bedel ödeyerek alabilirsiniz.

* 2 adet 5x6 ebadında biometrik fotoğraf: Pasaport veya vize için çektirdiğiniz biometrik fotoğraflar olmaz fakat ebatı aynı olduğu için yeni çipli kimlik kartı fotoğrafı kullanılabiliyor.

* Vergi dairesi veya anlaşmalı bankalara ödenen 13 TL vakıf bedeli ve 2 TL vakıf payı: İki ayrı dekont almanız gerekli. Toplu olarak 15 TL ödeme yapamıyorsunuz.

* Kan grubunu belirten belge: Aldığınız sağlık raporunda kan grubu yazıyor ise bu belgeyi ayrıca vermenize gerek yok.


Hem seyahat edip hem de para kazanabileceğiniz süper bir alternatif olduğunu biliyor musunuz? Türkiye'den sipariş verecek kullanıcılara ulaşıp komisyon karşılığında ürün getirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken Glocal Zone sitesinde kendinize bir profil oluşturmak.


Yeni Uluslararası Ehliyet Başvurusu için İzlenecek Adımlar

1. Yukarıda yazılı olan belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamlayın.

2. Bundan böyle sürücü belgeleri Nüfus Müdürlüklerinden verilecek. "199"u arayarak veya "randevu.nvi.gov.tr" web sitesi üzerinden randevu alabilirsiniz.

3. Başvuru esnasında, topladığınız evraklarla birlikte Parmak İzi Kaydı da ibraz etmeniz gerekiyor.

4. "Ehliyet başvurusu ne kadar sürüyor?" derseniz, normal şartlarda parmak izi kaydı ile birlikte en fazla 20 dakika. Fakat Uğur'un başvurusu,  elektrik kesintisine denk geldiği için -çünkü burası Türkiye- 1 saatten fazla sürdü.

5. Başvuru esnasında mevcut ehliyetinizi teslim ediyorsunuz. Onun yerine, 15 gün geçerliliği olan A4 kağıdına basılmış "Geçici Sürücü Belgesi" veriliyor. Yeni ehliyetiniz çıkana kadar onu kullanabilirsiniz.

6. Yeni ehliyetiniz, posta ile gönderileceği için, ehliyeti teslim alabileceğiniz adresi ibraz etmelisiniz. "Ehliyeti sadece kendiniz teslim alabilirsiniz." gibi bir durum yok, Uğur'un ehliyetini ben teslim aldım. Sizin yerinize aileden birisinin teslim almasını istiyorsanız başvuru esnasında bu talebinizi mutlaka belirtmeniz gerekiyor, aksi halde sorun yaşayabilirsiniz.

Uluslararası ehliyet - yeni çipli ehliyet


Yeni Ehliyet Ne Kadar Sürede Alınır, Kaç Günde Çıkar?

Uluslararası ehliyet başvurusu için gerekli belgeleri 1 günde toplayıp randevu alabilirsiniz. Başvurunuzu yaptıktan sonra ise en geç 15 gün içerisinde, yeni ehliyetiniz, ibraz ettiğiniz adrese gönderilmiş olur. Bizimki tam 3 gün sonra elimizdeydi. (2 Nisan'dan itibaren sürücü belgeleri Nüfus Müdürlüklerinden verilecektir. Dolayısıyla bu sürelerde değişiklik olabilir. )


Yeni Uluslararası Ehliyet Hangi Ülkelerde Geçerli?

Yeni yasa ile birlikte belirtilen o ki uluslararası geçerliliği olan ehliyetimiz 84 ülkede geçerli. Yurt dışında yaşıyorsanız veya bir ülkede 6 aydan uzun süre kalacaksanız işler biraz değişiyor, kaldığınız ülkenin ehliyetini almanız gerekebilir. Onun haricinde, özellikle turistik amaçlı yapacağınız seyahatlerde aşağıda yazılı olan 84 ülkede yeni ehliyetinizle araç kullanabilirsiniz. Henüz hiçbirisinde test etmedim, trafik.gov.tr adresinin yalancısıyım.

Uluslararası ehliyet

Bu durumda, belirtilen 84 ülkeden herhangi birisinde araç kullanma planınız varsa hiç riske atmadan mevcut ehliyetinizi, 15 TL ücret karşılığında yenisi ile değiştirmenizi tavsiye ederim.  "Elimdeki ile idare ederim yaaa, sorun çıkmıyormuş." diye düşünenlerdenseniz, 2020'ye kadar mecburen değiştirmek zorunda kalacağınızın tekrar altını çizeyim.


İlginizi Çekebilecek Yazılar

Dubai'de Ulaşım: Toplu Taşıma Detayları ve Araba Kiralamak»

Prag Ulaşım Rehberi: Toplu Taşıma Detayları ve Araba Kiralamak»

Umman'da Ulaşım ve Araba Kiralama Detayları»

Zanzibar'da Araba veya Motor Kiralamak»

"Uluslararası Ehliyet Nasıl Alınır?" yazısı hoşunuza gittiyse diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak için sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

9 comments on “Uluslararası Ehliyet Nasıl Alınır?

  1. Merhaba ben şuan Almanya’da yaşıyorum evlilik üzerine geldim 2 3 yıl oturumum var ehliyetimin süresi az kaldı uluslararası ehliyet alabilirmiyim ben bu şekilde ??

  2. japonya ya gideceğim internasyonel ehliyet almam gerek türk ehliyetim de var bunu hangi illerden alabilirim iletişim bilgileri varmı teşekkürler

    1. https://randevu.nvi.gov.tr/ Bu siteden bakabilirsiniz. Bulunduğunuz ildeki Nüfus müdürlüğüne başvuru yapmanız mümkün. Fakat alacağınız ehliyetin Japonya’da geçip geçmediğini de ayrıca araştırmalısınız çünkü geçerli olan ülkeler listesinde adı yok.

  3. Ben türkmenistanlıyım o zmn yeni yazıldım sürücü kursuna o zaman sonradan yeni uluslararası ehliyet çıkarmama gerek kalmayacak dimi ben öyle anlandim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.