Trabzon Gezilecek Yerler

Doğu Karadeniz'e başlangıç niteliğinde yaptığımız 5 günlük kısa turumuzun ardından konaklama, ulaşım ve beslenme detaylarını Doğu Karadeniz Gezi Rehberi yazısında anlatmıştım. Sıra geldi gezdiğimiz gördüğümüz yerlerden bahsetmeye... Her seferinde olduğu gibi bu yazımda da Trabzon Gezilecek Yerler listesini önem sırasına göre değil, çizdiğimiz rotaya göre sıraladım. Herhangi bir turla anlaşmadan, orada kiraladığımız araçla gezdiğimizi tekrar hatırlatarak anlatmaya başlıyorum. Nerede, ne kadar vakit harcadığımızı aşağıdaki zaman çizelgesinden görebilirsiniz.

Trabzon Uzungöl / Trabzon Gezilecek Yerler

Trabzon'un, bir zamanlar "doğa harikası" olarak nitelendirildiği huzur köşesi Uzungöl, son dönemde sosyal medyanın en çok konuşulan konularından birisi oldu. Her gün, eski halinden eser kalmadığı yönünde eleştirileri okur olduk. Yine de gidip kendi gözlerimle görmek istedim, hiç de pişman değilim. Evet, gölün etrafı otel, restaurant, eğlence parklarıyla dolmuş taşmış! Hissedilir derecede Arap turist yoğunluğu var, etraf çok kalabalık: padişah kıyafeti giyip elinde papağan gezdiren adamlar, elektrikli motor kullanan çocuklar...Fakat yine de doğal güzelliğine diyecek pek bir laf yok bence. Burası bizim Doğu Karadeniz'deki ilk durağımızdı, yeşilin ne olduğunu ilk gördüğümüz yer. O yüzden biraz fazla etkilenmiş olabilirim. İlk önce Artvin'i görüp gelseydik aynı hisleri duymazdım muhtemelen.

trabzon gezilecek yerler uzungöl

Trabzon ve Uzungöl arası mesafe, araba ile yaklaşık 1.5 saat. Yağmur veya sisin olmadığı bir günde gittiğimiz için ulaşımda hiç sorun yaşamadık ama sonuna doğru dikleşen virajda kalan Arap sürücüler vardı ki tamamen sürüş beceriksizliğinden kaynaklı çünkü göle kadar tertemiz asfalt yol var. Girişte arabayı park edecek yer bulmak ise büyük mesele. Şansınız varsa arabayı göle geldiğiniz gibi bırakın ve etrafını yürüyerek gezin.

Hapsiyaş Köprüsü (Kiremitli Köprü)

Hapsiyaş Köprüsü; Trabzon'dan Uzungöl'e giden yolun üzerinde bulunan, farklı mimarisiyle dikkat çeken, tarihi bir köprü. Giderken görüp duramadığımız -yolun karşısında kalıyordu- köprü için Uzungöl'den dönüş yolunda ufak bir mola verdik. Doğu Karadeniz'de derelerin üzerine yapılmış düzinelerce köprü var fakat Hapsiyaş Köprüsü ahşap malzeme kullanımı, mimari üslubu ve çatısının olmasıyla diğerlerinden ayrılıyor. Çatısında bölgeye has kiremitler kullanıldığı için Kiremitli Köprü de deniliyor. Etrafında çardaklar yapılmış; çay, mısır vs. satan seyyar satıcılar var. Biz gittiğimizde çok sessiz sakindi. O nedenle çay molası için iyi bir alternatif olduğunu düşünüyorum.

trabzon gezilecek yerler

Sümela Manastırı

"Trabzon gezilecek yerler" denince akla gelen ilk yer olan Sümela Manastırının, restorasyon sebebiyle kapalı olduğunu bildiğimiz halde, manastırı uzaktan da olsa görmek uğruna yollara düştük. Milli Park alanına girişteki görevliden öğrendiğimiz kadarıyla, 2019 senesine kadar da kapalı kalacakmış.

Restaurantların olduğu yerden sonra manastıra çıkış için 2 alternatif yol var: Birisi 3 km'lik araba yolu, diğeri ise 1.2 km'lik yürüyüş yolu. Eski zamanlardaki tırmanma hissini yaşamak için yürüyüş yolundan gitmeye kendimi çok hazırlamıştım ama oranın da kapalı olduğunu öğrenince hafif bir hayal kırıklığına uğradım. Arabayla devam edip restorasyonun başladığı yer olan küçük kiliseye ulaştıktan sonra, Sümela Manastırını görebileceğimiz en yakın mesafeden görüp, fotoğraflarımızı çekip dönüşe geçtik. Bu 15 dakikalık seyrin maliyeti bize 9 TL oldu. "Değer mi?" derseniz, kararı size bırakıyorum.

Sümela Mananstırına ulaşım hiç zor değil. Milli parka gelene kadar asfalt yol var. Sonrasında tırmandığınız 3 km'lik yol ise taş kaplı. Girdiğimiz çoğu stabilize yola göre iyi durumda.

trabzon gezilecek yerler sümela manastırı

Hamsiköy

Sütlacı ile meşhur olan bu köye gitmeye pek niyetim yoktu açıkçası. "Sadece sütlaç için onca yol gitmeye ne gerek var!" diye düşünüyordum. Sümela'da tahmin ettiğimizden daha kısa süre harcayınca Hamsiköy'e de uğramaya karar verdik. Haritadan bakınca Sümela Manastırına kuş uçuşu çok yakınmış gibi görünse de, Hamsiköy'e ulaşım için önce Maçka'ya geri dönmeniz gerekiyor. Sümela'ya 45 dakika, Trabzon merkeze ise 1 saat uzaklıkta.

trabzon'da gezilecek yerler hamsiköy

Peki Hamsiköy'e gitmeye değer mi? Kesinlikle değer. Trabzon'da gördüğüm en güzel yerdi. Sütlaç yemeye değil asıl köy manzarasını görmeye gitmek lazım. Yanında mis gibi sütlacı ve kuymağı da yedik, o ayrı! Yemek konusunda daha fazla detay merak ederseniz Doğu Karadeniz Gezi Rehberi yazısını okuyabilirsiniz.

Trabzon Müzesi

Doğu Karadeniz'de sadece ağaca, buluta, şelaleye doyduğunuzu zannetmeyin; barok, rokoko ve art nouveau'ya da doyacağınız bir yer var: Trabzon Müzesi. Eşsiz bir mimari ve iç mekan dekorasyonu ile oldukça farklı bir yapı. Kostaki ailesine ait eski bir konak olduğu için Kostaki Konağı olarak da anılıyor. İçerisinde konağa ait eşyaların yanı sıra, Etnografya ve Arkeoloji Müzesi de bulunuyor. Kalorifer peteklerinde bile olan işlemelerle mest olduğunuz bu konakta, estetiği iliklerinize kadar hissediyorsunuz. Bu tip yapılara pek ilginiz yoksa pas geçebilirsiniz fakat giriş ücreti sadece 5 TL, Müzekart geçerli ve yarım saat sürede gezebileceğiniz bir yer olduğu için "Gelmişken uğrayın." derim.

Arabayla geleceklere not: Müzenin otoparkını kullanabilirsiniz.

trabzon'da gezilecek yerler trabzon müzesi

Ayasofya Müzesi

"Trabzon gezilecek yerler" diye aratınca ilk sıralarda çıkan ama bence zaman ayırmaya gerek olmayan yerlerden birisi, üzgünüm. Burası 13. yüzyılda kilise olarak inşa edilen, Fatih Sultan Mehmet'in Trabzon'u fethiyle birlikte camiye çevrilen tarihi değeri yüksek bir yapı. Fakat içinde görebileceğiniz pek bir şey yok, yani var ama göremiyorsunuz. İbadete açık olduğu için bütün freskler ve ikonlar kumaşlarla örtülmüş. Aşırı bir Arap turist akını olduğu için fotoğraf çekmek bile çok zor. Sadece dışarıdan yapıyı görmek ve Karadeniz manzarası eşliğinde serinlemek isterseniz gelebilirsiniz. Onun dışında, tavsiye edebileceğim bir yer değil.

trabzon'da gezilecek yerler ayasofya müzesi

Atatürk Köşkü

Trabzon merkezde, yerli turistin en çok ilgi gösterdiği yer burası sanırım. Yanı sıra, "Trabzon gezilecek yerler" değil de "Gelin-damat çekimi yapılacak yerler" listesini sorarsanız, Atatürk Köşkü başı çekiyor sanırım. Buradan, çevresinin nasıl güzel bir doğaya sahip olduğu sonucunu çıkartabilirsiniz. Laf kalabalığı yapmadan sadede geleyim...Kurtuluş Savaşı zamanında Atatürk'ün gelip kaldığı, daha sonra da halk tarafından ona adanan ve müzeye çevrilen bir köşk burası. İçerisindeki dönem kıyafetleri, mutfak eşyaları, mobilyaları... oldukça ilgi çekiyor, bir anda o zamana ışınlanıyorsunuz.

Atatürk Köşkünü bir tur otobüsü ile aynı zamanda ziyarete gelirseniz vay halinize! Aynı anda salonda fotoğraf çekmeye çalışan 40 kişi oluveriyorsunuz. Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde size tavsiyem, sabırlı olup 5-10 dakika bekleyip gezinize öyle devam etmeniz çünkü zaten turla gelenler en fazla 10 dakika içinde ortamı terk ediyor. Vaktiniz varsa, köşkün arkasındaki bahçede, ağaçlar altında bir çay molası verebilirsiniz. Son olarak, Atatürk Köşküne giriş ücreti 5 TL ve Müzekart geçerli değil.

trabzon gezilecek yerler atatürk köşkü

Trabzon'u ziyaretimiz, Türkiye'yi çöl sıcaklarının kavurduğu olağanüstü bir zamana denk geldiği için gezi planımız biraz farklılık gösterdi. Sıcakta daha fazla gezecek halimiz kalmadığı için Trabzon Kalesini, yol kapalı olduğu için Çal Mağarasını, bıçak yapımı hiç ilgimizi çekmediği için Sürmene'yi, yol durumundan emin olamadığımız için Kalester Tepesini gezmeden seyahatimizi tamamlamış olduk.

"Dubai Gezi Rehberi" yazısı hoşunuza gittiyse Dubai ile ilgili yazıları okumak için tıklayın.  Diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak için sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir