Seyşeller’de Ulaşım ve Araba Kiralama

Hint Okyanusu’na yayılmış 115 ada ve 30 kaya formundan oluşan Seyşeller’in 3 ana adası olan (Main Islands diye adlandırılıyor.) Mahe, Praslin ve La Digue’i kendi imkanlarınızla gezmek istiyorsanız, plan yaparken ulaşım hakkındaki tüm detayları bilmeniz iyi olabilir. O yüzden Seyşeller’de Ulaşım konusu da ayrı bir yazıyı hak etmiş oldu çünkü hem adalar arası geçiş, hem de kaldığınız ada içinde araç kiralamayla ilgili anlatacaklarım biraz fazla.

Adalar Arası Ulaşım Alternatifleri / Seyşeller'de Ulaşım

Başkent Victoria ve Uluslararası Havalimanı’nın bulunduğu Mahe, Seyşeller’in en büyük ve kalabalık adası. Seyşeller’e seyahat planı yaptığınızda ilk vardığınız yer, mecburen Mahe oluyor. Başka hiçbir adaya geçmeden bütün tatilinizi Mahe’de geçirebilirsiniz elbette veya buradan kalkan tekne turlarına katılarak günübirlik Praslin ve La Digue adalarındaki sahilleri görebilirsiniz. Fakat benim tavsiyem, 3 adada da konaklamanız yönünde. Bizim yaptığımız planın detayları Seyşeller Gezilecek Yerler & 12 Günlük Gezi Planı» yazısında.

Bu durumda Seyşeller'de ulaşım ile ilgili bilmeniz gereken en temel nokta şu: Mahe’den Praslin’e direkt gidebilirsiniz; La Digue’e ise sadece Praslin üzerinden gidebilirsiniz, yani Mahe’den La Digue’e gitmek için öncelikle Praslin’e gelmeniz gerekli.

Gelelim Seyşeller’de adalar arasında kullanabileceğiniz alternatiflerin detaylarına:

• Pervaneli Uçak (Mahe-Praslin Arası)

Mahe’den Praslin’e geçmek için (veya tam tersi) kullanabileceğiniz en rahat yöntem, Air Seychelles’in 19 kişilik yolcu kapasiteli, pilotlarla içli dışlı, samimi bir ortam yakalayabileceğiniz pır pır uçakları kullanmak. Biz de dahil bütün yolcuların selfie manyağı olduğu uçuş 15-20 dakika sürüyor; güneşli havada şahane bir manzara size eşlik ediyor. Kalkışta ve inişte biraz fazla sallıyor ama aşırı bir uçak korkunuz yoksa sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum.

Biz, tek yön kişi başı € 71.5 ücret ödemiştik. Buraya tıklayarak» fiyatları inceleyip bilet satın alabilirsiniz.

Seyşeller'de Ulaşım pır pır uçak

• Ferry (Mahe-Praslin & Praslin-La Digue Arası)

Ana adalar arasında geçiş için yaygın kullanılan diğer yöntem ise hızlı feribot yani ferry. Hem Mahe-Praslin hem de Praslin-La Digue arasında ferry kullanmanız mümkün. Farklı saatlerde çalışan farklı ferry firmaları var. Bileti, limandaki ofislerden veya seyahat öncesinde online satın alabilirsiniz. Her dönemde ciddi bir yoğunluk olduğu için en garanti yol, online satın almak.

Praslin-Mahe arası tek yön kişi başı € 60, Praslin-La Digue arası tek yön kişi başı € 15.

Buraya tıklayarak» fiyatları inceleyip bilet satın alabilirsiniz. Satın alma sonrasında araç kiralama firması, dalış firması, bazı otel ve restaurantlardan indirim de kazanabiliyorsunuz.

Online satın aldığınız bilet çıktısı, yolculuk yapmak için yeterli olmuyor. Yolculuk saatinden 1 saat önce limana gidip hangi firmadan bilet aldıysanız onun ofisine uğramanız, bileti göstererek biniş kartı (boarding pass) almanız gerekiyor. O sırada valizlerinizi size gösterilen alana bırakıyorsunuz. Feribot geldiğinde görevliler, eşyalarınızı feribot içindeki valiz alanına yerleştiriyorlar. Yolculuk sonunda da bütün valizleri kıyıya çıkartıyorlar, oradan kendinizinkini bulup yolunuza devam ediyorsunuz.

Seyşellerde ulaşım

Praslin-Mahe arasındaki feribot yolculuğu iniş-biniş süresi haricinde yaklaşık 1 saat sürüyor. Bilet fiyatının azıcık daha ucuz olması dışında hiçbir artısını göremedik. Kış mevsiminde deniz tutması yaşattığını okumuştum; Ağustos ayında bizzat deneyimlemiş olduk. Yolculuk boyunca özel bir görevli elinde kese kağıdı ve peçete ile bekliyor; ihtiyacı olana veriyor; öyle bir ortam! Neden check-in işlemleri için feribot saatinden 1 saat önce limanda olmamız gerektiğini, kalabalık ve karmaşayı görünce anladık. İndikten sonra valizleri almak ise ayrı bir olay; belki hiç yaşanmamıştır fakat gözünüzü dört açmazsanız çalınmaya çok müsait. Praslin ve Mahe arasında ulaşım için iki alternatifi de deneyip görmek istiyorsanız anlarım, onun dışında rüzgarın sert olduğu Temmuz-Ağustos dönemi için feribotu pek tavsiye edemiyorum.

Praslin-La Digue arasındaki feribot yolcuğu ise yaklaşık 15 dakika. Feribotun üst katında otururken bile dalgalardan ıslanacak kadar sarsıcı olabiliyor fakat kısa sürdüğü için daha sıkıntısız. Zaten başka alternetif olmadığı için mecburen kullanılıyor. Kalabalıkla uğraşmak istemezseniz sabah en erken saatteki (07.00) feribotu tercih etmenizi öneririm.

Mahe-La Digue Arası Ulaşım

Mahe’den La Digue adasına direkt ulaşım olmadığından bahsettim. Birinci alternatif olarak Mahe’den Praslin’e uçakla, Praslin’den La Digue’e ferry ile geçişi kullanabilirsiniz. Fakat Praslin’deki havaalanı ve feribot iskelesi arasında, arabayla yarım saatlik bir mesafe var. Bu geçiş size ekstra zaman ve maliyete sebep olacak.

İkinci alternatif olarak ise tüm yolculuğu ferry ile yapmak. Eğer Mahe-Praslin ve Praslin-La Digue arası biletleri ayrı ayrı alırsanız daha geniş zaman diliminde tercih yapma imkanınız olur; dezavantaj olarak feribota indi-bindi çilesini iki kez yaşarsınız. Onu istemezseniz, seychellesbooking.com adresinde görünen Mahe-La Digue arasındaki direkt feribotları tercih edebilirsiniz. Bu feribotlar da Praslin’de durarak yolculuk yapıyor fakat inip-binmek zorunda kalmıyorsunuz; dezavantajı günün belli saatlerinde olması.

Adalar İçinde Ulaşım Alternatifleri

• Otobüs / Seyşeller'de Ulaşım

Mahe ve Praslin adasını dolaşmak için kullanabileceğiniz en ekonomik ulaşım yöntemi otobüsler. Rota fark etmeksizin standart otobüs fiyatı 7 rupi (€ 0.5), klimalı otobüs fiyatı 15 rupi (€ 1). Mavi renkleri ile kolayca tanıyabileceğiniz Tata marka otobüslerin Mahe’de çok fazla sayıda rotası varken Praslin içinde sadece 3 rotası var. Resmi sitesine tıklayarak» otobüs güzergah ve saatlerini indirebilirsiniz.

• Otobüsler sabah en erken 05.50’de harekete başlıyor ve 19.00’da sona eriyor.

• Her otobüs, haftanın her günü çalışmıyor; indirdiğiniz zaman çizelgesinde o detaylar da gözünüzden kaçmasın.

• Otobüslere nakit ödeme yapıyorsunuz fakat 500/100/50 ‘lik banknotlar kabul edilmiyor.

• Otobüslere valiz ile binilmiyor. Otobüs kullanmayı planladığınız bir seyahata büyük sırt çantası (backpack) ile gelmeniz iyi olur.

• Görülmesi gereken önemli yerlerin hepsine otobüs ile ulaşım sağlayabilirsiniz fakat duraklar, gitmek istediğiniz yerin hemen dibinde bırakmıyor; çoğu yerde otobüsten indikten sonra yokuş yol yürümeniz gerek.

• Otobüs durakları için yol kenarında çardak gibi ayrı bir alan bulabileceğiniz gibi, hiçbir şey de bulamayabilirsiniz. Bazı noktalarda otobüs durakları sadece yol üzerine yazılmış yazı ile belirtilmiş.

• Mahe ve Praslin'de yollar dik yokuş ve keskin virajlardan oluşuyor. İki aracın yan yana zor geçeceği kadar dar yollar var. Otobüs kullanmadık ama dışarıdan gördüğümüz kadarıyla otobüsler bu yollarda haddinden fazla hızlı ve tehlikeli gidiyor. Seyahat boyunca her otobüs gördüğümde tepkim “İyi ki otobüs kullanmıyoruz.” oldu.

Seyşeller'de ulaşım

• Araba / Seyşeller'de Ulaşım

Mahe ve Praslin’de gezmenin en rahat yolu araba ile hareket etmek. Eğer az vaktiniz varsa, tek bir noktaya bağlı kalmadan her koyu görmek istiyorsanız, araç kiralamanızı şiddetle tavsiye ederim.

Bilinmesi Gerekenler

Seyşeller’de trafik soldan akıyor. Yoğunluk açısından ters trafiğe adapte olmak çok zor değil; zaten çoğu yerde hız sınırı 40 km/sa. Asıl sorun, yolların düz trafikte bile kullanmakta zorluk çekebileceğiniz kalitesizlikte olması.

Bazı bölgelerde bu dik yokuşlu virajların kuş bakışı görünüşü “S” değil, “N”. Gidiş-geliş olmasına rağmen şerit olmadığı için nerede durmasını kestiremeyen araçlar var ve hızlı geliyorlar. Bu yollar tıpkı Doğu Karadeniz’deki gibi sağlı sollu boşluklu olabiliyor. Praslin’de bir seferinde karşıdan çok hızlı ve üstümüze gelen bir otobüs yüzünden arabayı yoldan kaçırdığımız ve ufak bir saplanma yaşadığımız oldu. Gözünüzü korkutmak istemem ama direksiyon hakimiyetiniz iyi değilse araba kiralama işine girişmeyin.

Yollarda aydınlatma olmadığı için saat 19.00’dan sonra ortalık zifiri karanlık . Dolayısıyla gündüz bile kullanmakta zorluk çektiğimiz yollar, gece iyiden iyiye sıkıntılı bir hal aldı. Zaten yerlisi de ısrarla gece araç kullanmamayı tavsiye etmişti. Bu durum, özellikle gün batımı ve farklı noktalarda akşam yemeği planlarımızı birazcık suya düşürdü.

Park yeri bulmak zaman zaman zorlayıcı olabiliyor. Tırmanış rotalarının başlangıcında arabayı koymak için uygun alan yok. Bu sorunu en aza indirmek için popüler noktalara erken saatte gitmenizi ve otopark alanı olan bir konaklama yeri ayarlamanızı tavsiye ederim. Hindistan cevizi ağacının altına araba BIRAKMAMAYI da sürekli hatırlamanız gerekli.

21 yaşından büyük ve en az 3 yıllık ehliyet sahibi iseniz araç kiralamanıza engel bir durum yok. (Yaş sınırı olarak her yerde farklı bir şey yazdığı için kiralama yapacağınız zaman firma özelinde kontrol etseniz iyi olur.) İkinci şoför, genellikle ekstra ücrete tabii.

Seyşeller'de ulaşım

Seyşeller’de Araba Kiralama Detayları

• Seyşeller’de araç kiralama fiyatları günlük € 35’dan başlıyor fakat bu rakama kiralama yapabilmeniz için hem 2-3 ay önceden rezervasyon yapmalı, hem de minimum 3 gün kiralamalısınız. Sadece tek günlük araç kiralayacaksınız € 45’dan ucuz araç bulmak çok zor. Ne kadar uzun süreli kiralarsanız fiyatlar o kadar iner.

• Araç kiralama için kullanabileceğiniz çok sayıda firma var. Hatta Mahe’de uluslararası firmaları bile bulabilirsiniz. Bir kısmı (internet sitelerinde belirtmeseler bile) her iki adada da kiralama yapıyor. Örneğin; 2 gün Mahe’de, 2 gün Praslin’de kiralama yapacaksanız aynı firmayı kullanarak indirimli fiyat alabilirsiniz.

• Üzülerek belirtmeliyim ki kaza yapmasanız da aracın hasar alma ihtimali çok yüksek. Mutlaka sigorta dahil kiralama yapmalısınız. Ayrıca yola çıkmadan önce seyahat sağlık sigortası yaptırmayı unutmayın. En azından kazaları kapsayacak şekilde bir sigorta yaptırabilirsiniz. Şıp! diye halletmek için buraya tık»

• Ufak araç demek, rahat kullanım demek. Yol durumunun kötülüğüne aldanıp büyük jeep’lere yönelmenizi önermem; size kolaylıktan çok zorluk çıkartır.

• Firmaların çoğu alışta ve teslimde farklı noktaların kullanılmasını onaylıyor. Havaalanından alıp feribot iskelesine bırakma gibi esnekliğiniz var.

Seyşellerde ulaşım

• Mahe’de en ünlü araç kiralama firmaları Absolute Car Hire, Sixt, CreolePay ve City Car. Biz kiralamayı CreolePay»’den yaptık çünkü geri kalan firmaların hiçbirisinde uygun araç kalmamıştı.

6 günlük Honda Brio (otomatik ) için toplam € 231 ödeme yaptık. Alış ve teslimde, yetkili kişi tam vaktinde karşılamaya gelmişti. Depozit alınmadı; aracın içinde ücretsiz navigasyon vardı. Çiziklerle ilgili sıkıntı yaşandığını okuduğumuz için teslim alırken bütün arabanın etrafını detaylıca kameraya çektik. Belki de bu yüzden, yetkili kişi teslim alırken arabadaki hiçbir detayı kontrol etmedi.

• Praslin’de en ünlü araç kiralama firmaları Sea View Car Hire, Kreol Car, Bliss Car Hire, Steppe ve Capricorn. Kreol ve Bliss, 3 gün için € 124 teklif verdi. Onun yerine, ferry bileti sayesinde indirim aldığımız Aventure Car’dan kiraladık. Çok büyük bir aksilik yaşamadık ama daha profesyonel bir firma kullanmanızı tavsiye ederim.

3 günlük Hyundai i10 (otomatik ) için toplam € 120 ödeme yaptık. Arabayı bırakmaları için anlaştığımız saatten 40 dakika geç geldiler. Depozit alınmadı. Sabah 06.30’da feribot iskelesindeki teslimata da kimse gelmedi. Arabanın anahtarını paspasın altına bırakıp gittik (ciddiyim!); Praslin’de usül öyleymiş.

Benzinin litresi 19 rupi (€ 1.3). Mahe’de 6 gün, Praslin’de 2.5 gün boyunca girmediğimiz yol kalmadı; her yeri baştan başa dolaştık. Praslin’de € 20 (yarım depo), Mahe’de € 38 (tam depo) benzin masrafımız oldu.

• Bisiklet

3 ana ada için de bisiklet kiralamayı teşvik edici paylaşımlarla karşılaşabilirsiniz fakat bana göre Mahe ve Praslin bisikletle gezilecek adalar değil. Eğer sürekli bisiklet sürdüğünüz bir hayatınız yoksa bu iki adada kiraladığınız bisikletle en fazla otel çevresinde dolaşırsınız çünkü hem çok geniş adalar hem de sık sık dile getirdiğim gibi, yollar dik yokuşlu!

Bisikletle ada gezme hevesinizi alacağınız en güzel yer La Digue. Burada, malzeme taşıyan kamyonetler ve polis arabaları dışında motorlu araç kullanımı yok. Hatta hiç normal araba görmediğimizi söylemeliyim. Adada dolaşmanın tek yolu bisiklet kiralamak. Burada da yokuşlarla karşılaşacaksınız fakat herkes bisikletli ve ada yürüyerek gezilecek kadar küçük olduğu için altından kalkmak çok daha rahat.

Standart bisiklet kirası günlük € 10 ama oteller ücretsiz bisiklet verebiliyor. Küçük çocuğu olanlar için koltuklu veya sepetli bisiklet alternatifleri de mevcut.

Seyşellerde ulaşım

• Peki, Ya Motosiklet?

Çok heveslenmiştik fakat gitmeden önce Seyşeller'de ulaşım ile ilgili baktığım tüm kaynaklar, yabancıların motor kiralamasının yasak olduğunu yazıyordu. Zaten kiralama yapan bir firma da bulamadık.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Temel Bilgilerle Seyşeller Gezi Rehberi»

Seyşeller Gezilecek Yerler & 12 Günlük Gezi Planı»

Seyşeller Pahalı mı? 12 Günlük Gezi Maliyeti»

Zanzibar Gezi Rehberi: Güneşin En Güzel Battığı Yer»

Maldivler Gezi Notları: Buruşana Kadar Yüzmeye Hazır Olun!»

İlginizi Çekebilecek Videolar

Zanzibar Gezisi: Tropik Sahiller ve Ötesi»

"Seyşeller'de Ulaşım ve Araba Kiralama" yazısı hoşunuza gittiyse diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak için sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.