Seyşeller Pahalı mı? 12 Günlük Gezi Maliyeti

seyseller gezisi kaplumbaga

Her sene Kurban Bayramı’ndaki geniş tatilin bize verdiği yetkiye dayanarak uzak noktalara gitmeye çalışıyoruz, mümkünse Afrika dolaylarına. Bu sene de Madagaskar’a niyetlenip uçak biletlerinin dehşet verici fiyatlarını gördükten sonra rotayı Seyşeller’e çevirdik. Ağustos ayı yüksek sezon olduğu için süreyi de bir güzel uzun tuttuk. “Otel fiyatları nasıl, Seyşeller pahalı mı?” diye bir bak önce, değil mi!! Neyse…Standart rotalara, hele hele Asya’ya göre hiç ucuz olmayan ama beklediğimiz kadar göz korkutmayan ve sonuçta HER ŞEYİ YAPTIĞIMIZ rüya gibi bir tatil sunan Seyşeller’in de kendimize göre altından kalktık. Şimdi toplam gezi maliyeti, neye ne kadar harcadık, siz nereden kısabilirsiniz ve Seyşeller seyahatini nasıl daha ucuza getirebilirsiniz…bunlardan bahsedeyim.

Şeffaflık önemli! Okumaya başladığınız Seyşeller gezi yazısı bazı işbirliği linkleri içermektedir. Paylaşımlarım hoşunuza gider ve bana destek olmak isterseniz linkler üzerinden yapacağınız herhangi bir rezervasyon veya alışverişle, hiçbir ekstra ücret ödemeden ufak bir komisyon almamı sağlayabilirsiniz. Şimdiden teşekkürler.


Seyşeller Pahalı mı? Seyşeller Tatili Kaça Mal Oldu?

Seyşeller’de adalardaki fiyatları görüp “pahalı” diyebilmek için nereden geldiğiniz, ne aradığınız, neresi ile kıyaslama yaptığınız önem teşkil ediyor. Türkiye’den gelen birisi için yemek ve market fiyatları çok pahalı gelebilir. Okyanus ortasında çok az ürünün yetiştiği bu adalar topluluğunda çoğu ürün ithal olduğu için doğal olarak fiyatlar yüksek. Fakat biz Bahreyn‘den gidince her şeyi çok da uçuk fiyatlı bulmadık çünkü burada da durum çok farklı değil. Muhtemelen Dubai’den veya Londra’dan gidenler de çok büyük şaşkınlık yaşamayacaklardır.

Yerlisinin de aynı fiyatlardan alım yaptığını hatırlatmak isterim. Seyşeller, kişi başına düşen milli gelir sıralamasında Afrika’da 2. Sırada. Yani halkın alım gücü genel olarak iyi.

seyşeller pahalı mı - toplam gezi maliyeti

“Seyşeller pahalı mı?” diye sorulduğu zaman yerli ve yabancı çoğu gezginin “Evet” yanıtını vermesinin ana sebebi, daha düşük kalitede hizmet almaktan ve zor durumlar için aşırı ucuza kaçacak alternatif bulamamaktan kaynaklanıyor. Mesela yemek porsiyonları genelde küçük. Ucuz yemeklerin büyük çoğunluğu berbat fast food’lar; bütün tatilde onlarla beslenmeniz mümkün değil. Gecelik € 50’ya kalacak yer bulunuyor ama kahvaltı bile olmayan, dağ başında bir guest house’ta…gibi gibi. Uygun fiyatlı ve kaliteli alternatifler kısıtlı.

Seyşeller Gezilecek Yerler yazısından da anlayacağınız üzere, biz romantik balayı konseptli veya lüks bir otele bağlı kalmalı bir tatil yapmadık. Balayında Maldivler’deki gibi bütün zamanı ada-otelde geçirecek şekilde bir tatil hayal ediyorsanız burada bulacağınız Seyşeller blog yazıları size hitap etmeyebilir. Fakat “Buraya kadar gelmişken adanın başka güzelliklerini de göreyim, koy koy gezeyim.” diyorsanız paylaştığım fiyatlar fikir verecektir.


Uçak Biletleri

Grafikte göründüğü gibi, bizim bu seyahatteki en büyük gider kalemini uçak biletleri oluşturdu; 2 kişi için gidiş dönüş toplam € 1396,5 ödeme yaptık.  En ucuz alternatif olan Ethiopian Airlines’I tercih etmemize rağmen hem son dakikaya kaldığımız için (Ağustos’taki biletleri Haziran sonunda aldık.) hem de Bahreyn’den geldiğimiz için uçak bileti fiyatları normale göre biraz daha yüksek kaldı. Hangi dönem alırsanız alın, Türkiye kalkışlı uçak bileti fiyatları çok daha ucuz oluyor;  Qatar Airways veya Emirates gibi kaliteli havayollarından kişi başı € 500-600 civarına bilet bulmanız çok rahat. Diğer ucuz bilet alternatifleri için Temel Bilgilerle Seyşeller Gezi Rehberi yazısına bakabilirsiniz.


Adalar Arası Ulaşım

Seyşeller seyahatini Mahe adası ile sınırlı tutmayıp Praslin ve La Digue’e geçmeyi planlıyorsanız adalar arası ulaşım maliyetlerini de hesaba katmalısınız. Maalesef bu konuda güncel durumda pek fazla seçenek yok. Eskiden Mahe’den kalkan yük gemisine binmeye benzer, çok daha ucuza mal edebileceğiniz bir alternatif varmış ama artık o uygulama yürürlükten kalkmış.

Eğer Seyşeller seyahati boyunca sadece Mahe adasında kalacaksanız –ki o da bir alternatif, Mahe’nin de doğası, koyları ilk defa giden birisini etkileyecek türden- bu gideri tamamen silebilirsiniz.

seyseller pahalı mı - adalar arasi ulasim

Konaklama

Bana göre Seyşeller, otel fiyatları bakımından çok göz korkutacak türden değil. “Bana göre”nin ısrarla altını çiziyorum burada. Çünkü bütün seyahatlerimizde tercih ettiğimiz otelde/hostelde beklentimiz çok açık: Rahat, temiz bir yatak ve mümkünse sağlıklı bir kahvaltı. Gittiğimiz her yerde bu standartları karşılayan en uygun fiyatlı oteli seçmeye çalışıyoruz. Bütün gün dışarıda vakit geçirdiğimiz için otele para vermeyi sevmiyoruz. Seyşeller’de de eğer erken davranırsanız (bizim gibi son aya kadar beklemezseniz) gecelik € 60’a butik villa veya guest house’lardan çok şahane bir oda kiralayabilirsiniz.

Lükse biraz düşkünseniz, açık büfe continental kahvaltı olmadan yapamazsanız, otelde havuz veya plaj olmasını isterseniz bu fiyatlardan söz edemeyiz elbette. Bu noktada gözünüz korkmaya başlayabilir. Böyle bir tatil arayanlar için tavsiyem şu; rezervasyon yapmadan önce birkaç tane tur firması ile de görüşün mutlaka, bazen onlar daha ucuza ayarlayabiliyor.

Gelelim bizim otellere…Praslin ve La Digue’de kaldığımız iki yeri de aşırı sevdik; Mahe’dekini tavsiye etmiyorum. Lüks aramadığımı iddia ettikten sonra listede “Deluxe room, king room” ibaresi dikkatinizi çekmiş olabilir. Seyşeller’deki guest house’ların pek çoğu birkaç odalı bir villa aslında. Her odası büyüklük ve özellik bakımından birbirinden farklı olduğu için bu şekilde isimler veriyorlar ve doğal olarak fiyatları değişiyor. Aslında devasa farklar yok; mesela bir odada duş varken diğerinde küvet var. Dolayısıyla Booking.com’da öncelikle ucuz odalar doluyor. Yine yazıyorum, erken davranırsanız bu fiyatları da aşağı indirme şansınız var. İncelemek veya rezervasyon yapmak isterseniz Praslin’de kaldığımız otelin linki burada»; La Digue’de kaldığımız otelin linki de burada»

Seyşeller otel fiyatlari listesi

Yeme-İçme

Geldik fasulyenin faydalarına…Seyşeller yemek fiyatları açısından gerçekten can sıkıcı. Bulabileceğiniz en uygun ucuz yemek alternatifi Take Away’ler. Fakat sundukları yemek çeşidi birbirine çok yakın. Her gün hamburger, kızartma, pizza veya curry yenmiyor. Tropik adaya gelince haliyle balık ve deniz ürünleri de yemek istiyorsunuz. Enteresan bir şekilde ucuz olması gerekirken daha pahalıya çıkıyorsunuz.

Bizim yeme içme giderlerimiz nasıl şekillendi? Öğle yemekleri de dahil bol bol bira içtik, Praslin ve La Digue’de hep hazır yedik. Eğer siz, mutfağı olan bir guest house (self-catering diye geçiyor) tercih edip yemeği kendiniz yapar ve  alkol tüketimini düşük tutarsanız daha az harcarsınız.

Mahe’de kaldığımız guest house’da kahvaltı fiyata dahil değildi ve ortak kullanımlı mutfak vardı. Sürekli market erişimimiz olduğu için burada hazır yemek tüketimimiz daha azdı.  Kahvaltıyı kendimiz hazırladık, Victoria’dan pazar alışverişi yaptık, akşam yemeği için pişmeye hazır gıdalardan aldık. Onun dışında standart yemek fiyatları hakkında fikir edinebilmeniz için her harcamayı  aşağıda listeledim.

Seyşeller yemek fiyatlari listesi

Market Vs.

Bu kısımda 12 günlük su, Bahreyn’den bulamadığımız için sinek kovucu losyon, odada veya sahilde içmelik bira, 4-5 günlük kahvaltı ve yemek için ekmek, peynir, salatalık gibi genel market giderlerinin toplamı var; tüm seyahat boyunca € 81 harcama yapmışız.

Alkollü içecek giderlerini daha da düşürmek için Seyşeller’e vardığınız zaman gümrükten çıkınca Duty Free’yi kullanabilirsiniz. Ufak ama içinde bol içecek var.

Ayrıca Airtel’den aldığımız Simcard ve internet paketini de bu gruba dahil ediyorum; toplam bedel 600 rupi (€ 40). Daha detaylı bilgiyi Temel Bilgilerler Seyşeller Gezi Rehberi yazısında bulabilirsiniz.


Ulaşım

Seyşeller seyahati sırasında tercih edeceğiniz ulaşım yöntemi de maliyeti çok etkileyen kalemlerden birisi. Eğer araç kiralamak yerine otobüsle hareket ederseniz ciddi bir masraftan kurtulmuş olursunuz. Seyşeller’de Ulaşım ve Araba Kiralama yazısında da bahsettiğim gibi, otobüsle daha yavaş hareket edildiği için az zamanda çok yer görmek isteyenlere uygun olmayabilir.

Araç kiralamada yine, yeniden erken rezervasyon devreye giriyor. En uygun fiyatı denk getirebilmenin iki şartı var; minimum 3 günlük kiralama yapmak veya elinizi çabuk tutmak. Eğer 1-2 günlük kiralama yapacaksınız € 40 altında araç bulmanız çok zor. Fakat her türlü, taksiden ucuza geliyor. Bir günlük araba kirasını otel-havaalanı arasında taksiye vermek bize çok mantıklı gelmedi. Örnek olması için birkaç popüler güzergah ekledim.

Seyşeller pahalı mı ulasim fiyatlari

Aktivite

Seyşeller’de dalış yapmak, şimdiye kadar yaşadığımız en özel tecrübelerden birisiydi. O nedenle su altı dünyasına ilgisi olan herkesin mutlaka dalış yapması konusunda ısrarcıyım. “Bana göre değil” diyenler toplam maliyetten € 220 daha düşebilir. Hatta Mahe dışına çıkmayacaksanız National Museum dışındaki bütün giderleri düşebilirsiniz. Fakat şunu söylemeliyim ki gerek Curieuse adası ziyareti, gerek Vallée de Mai Milli Parkı, hepsi Seyşeller seyahatimizi unutulmaz kılan aktivitelerdi. İmkanınız varsa hepsini görmenizi tavsiye ederim. Daha detaylı bilgi için Seyşeller Gezilecek Yerler ve 12 Günlük Gezi Planı yazısına bakabilirsiniz.

Seyşeller pahalı mı - tur fiyatlari

Standart tatil harcamalarımıza göre bizim sınırlarımızı zorlayan bir ülke olmasına karşın “Size göre Seyşeller pahalı mı?” diye sorarsanız, “Verdiğimiz her kuruşa değdiğini düşündüğümüz bir seyahatti.” derim. Genel olarak Seyşeller gezi maliyetini değerlendirirsek;

Uçak biletleri hariç 12 günlük her şey dahil toplam maliyet: 2 Kişi için € 2980

Otel,ulaşım,yeme-içme ve hatta aktivite ile birlikte HER ŞEY DAHİlL günlük kişi başı harcama: € 124

Benzer şeyleri yaptığımız Zanzibar için bu bedele $ 124 yazmışım. Kıyaslama yapmak isterseniz Zanzibar Gezi Maliyeti yazısına da bakabilirsiniz. Siz ne düşünüyorsunuz, Seyşeller pahalı mı? Uzun yıllar hafızanızdan silinmeyecek bir gezi veya balayı için tercih edilir mi?


İlginizi Çekebilecek Yazılar

Temel Bilgilerler Seyşeller Gezi Rehberi »

Seyşeller’de Ulaşım ve Araba Kiralama»

Seyşeller Gezilecek Yerler ve 12 Günlük Gezi Planı»

Balayı Önerileri: Maldivler mi, Seyşeller mi, Zanzibar mı?»

Zanzibar Gezilecek Yerler ve Yapılacak Aktiviteler»

Maldivler Gezi Notları: Buruşana Kadar Yüzmeye Hazır Olun!»

“Seyşeller Pahalı mı? 12 Günlük Gezi Maliyeti” yazısı hoşunuza gittiyse diğer gezi yazılardan güncel olarak haberdar olmak için sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

2 comments on “Seyşeller Pahalı mı? 12 Günlük Gezi Maliyeti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.