Seyşeller Gezilecek Yerler ve 12 Günlük Gezi Planı

Seyşeller gezilecek yerler mi?! Ben en iyi plajlarında yatıp dinlenmeyi planlıyordum.” diye düşünebilirsiniz, sorun yok. Bu gezi yazısı, bol bol yüzmeli ve güneşlenmeli bir planı içeriyor fakat bunca yol katetmişken dünyanın en büyük cevizini üreten coco de mer ormanını, turkuaz sulara bakan nefis manzaraları, dev Aldabra kaplumbağalarını görmeden dönmek istemeyenler de vardır. O yüzden yaptığımız 12 günlük Seyşeller gezi planı ve notlarını, ufak değişikliklerle birlikte aktarıyorum. Öncesinde Temel Bilgilerle Seyşeller Gezi Rehberi» yazısına da göz atmanızı tavsiye ederim.

Gün 1: Seyşeller’e Varış »

Gün 2: Curieuse Island – St Pierre Island »

Gün 3: Fond Ferdinand – Anse Georgette »

Gün 4: Vallée de Mai – Cote d’Or – Anse Lazio »

Gün 5: La Digue turu »

Gün 6: Sahiller – Mahe’ye Geçiş »

Gün 7: Victoria – Beau Vallon »

Gün 8: Mahe Güney Sahilleri »

Gün 9: Morne Blanc – Port Launay »

Gün 10: Petite Anse – Kuzey Sahilleri »

Gün 11: Dalış »

Gün 12: Anse Soleil – Eve dönüş »

Şeffaflık önemli! Okumaya başladığınız “Seyşeller Gezilecek Yerler” blog yazısı bazı işbirliği linkleri içermektedir. Paylaşımlarım hoşunuza gider ve bana destek olmak isterseniz linkler üzerinden yapacağınız herhangi bir rezervasyon veya alışverişle, hiçbir ekstra ücret ödemeden ufak bir komisyon almamı sağlayabilirsiniz. Şimdiden teşekkürler.

SEYŞELLER GEZİLECEK YERLER – Praslin Adası

Gün 1: Seyşeller’e Varış

Varış saatiniz ne olursa olsun minimum 8 saatlik uçak yolculuğundan sonra paldır küldür geziye başlamak istemeyeceğinizi varsayıyorum 🙂 Biz, Mahe içinde feribot-otel-havaalanı arasında git-gel yapmamak için Praslin adasını başlangıç noktası belirledik. Praslin adası, soldan akan trafikte araç kullanmaya adapte olmak için de iyi oldu çünkü Mahe’de trafik daha yoğun. Fakat tam tersi Praslin’de yolların kalitesi daha düşük ve zorlu.

Peki, Praslin adasına nasıl gidilir? Hızlı feribot veya pırpır uçakla geçebilirsiniz. Adalar arasındaki ulaşımla ilgili tüm detaylar Seyşeller’de Ulaşım ve Araç Kiralama» yazısında. Biz uçak kullandık; böylece hem feribota gidiş için ilave ulaşım ayarlamamıza gerek kalmadı, hem de Praslin’e gidiş çok daha kısa ve rahat oldu.

• Mahe Havaalanı’nda gümrükten çıktıktan sonra -seyahatte düzenli internete ihtiyacınız olacaksa- Airtel’den lokal hat satın alın ve görevliden hattı aktif hale getirmesini isteyin çünkü kurulum aşaması lokal dilde.

• Otobüs kullanacaksanız döviz bozdurun. Değilse gerek yok, havaalanında kurlar çok kötü.

• Otele varır varmaz (hatta mümkünse uçak beklerken), Praslin’in en özel plajlarından olan Anse Georgette için rezervasyon yaptırın. Constance Lemuria otel bünyesinde bulunan plaja giriş ücretsiz fakat rezervasyonsuz girilmiyor ve her gün öğleden önce / öğle sonra olacak şekilde kişi sınırı var. Yüksek sezonda yer bulmak sıkıntılı oluyormuş; biz de sadece 2 gün sonrasına yer bulabildik.

Praslin için otel Önerisi: Villa Confort» Havaalanına 15 dakika yürüme mesafesinde olduğu için taksi veya araba ihtiyacı duymadan gidebilirsiniz.

Bıraksalar 48 saat uyuyabileceğimiz bir yol yorgunluğumuz olsa da dayanamayıp ilk akşam gün batımı için GRAND ANSE’a yürüdük. Burada denize girilmiyor, deniz yüksekken sahil ortadan kayboluyor. Seyşeller gezilecek yerler listesine dahil etmeniz şart değil fakat bu bölgede kalırsanız uğrayabilirsiniz.

Akşam Yemeği: Paradisier Restaurant ($$$ – Taş fırında pizzaları güzel.)

seyseller praslin gün batımı

Gün 2: Curieuse Island – St Pierre Island

Curieuse Island

Praslin’e botla 20-25 dakika mesafede bulunan Curieuse Adası, insan yaşamanın olmadığı ve tamamen koruma altına alınmış bir biyorezerv alanı. Seyşeller’de herhangi bir otel veya restaurant bahçesinde dev Aldabra kaplumbağaları ile karşılaşmanız çok normal fakat nesli tükenme tehlikesi altındaki bu tatlışkoların özgürce dolaştıkları yer burası. (Bir de UNESCO Dünya Mirası listesindeki Aldabra Atolü var fakat outer islands içinde yer aldığı için ulaşım oldukça zahmetli.)

Curieuse Adası’nı özel kılan bir başka tür de endemik coco de mer ağaçları. Dünyanın en büyük yemişi ve tohumunu üreten bu dev palmiyeleri görebileceğiniz iki ada kaldı sadece: Praslin ve Curieuse.

1965 yılına kadar cüzzam hastanesi olarak kullanılan adada günümüzde müzeye dönüştürülmüş doktor evine kısa bir ziyaret yapma imkanınız da var. Fakat bence çekici kısmı müze değil, müzenin bulunduğu nefis sahili. Hava muhalefeti sebebiyle yüzemedik ama snorkel için ideal olduğu söyleniyor.

Seyseller dev Aldabra kaplumbağası

Curieuse Island’a Nasıl Gidilir?

Koruma altında olduğu için adaya kendi başınıza gidemezsiniz. Praslin’deki Cote d’Or plajından hareket eden deniz taksilerle anlaşabilirsiniz. Bu durumda taksi parası + 200 rupi (€13) adaya giriş ücreti ödemeniz gerekli. Ayrıca adada su alabileceğiniz büfe bile yok; 2 ayrı sahilde bulunan barbekü noktaları var, gelen turlar orada yemek pişirip yiyor, başka yerde yemek yemek yasak. Sadece kaplumbağaları görüp döneceğiniz bir plan için deniz taksiyle gelmek avantajlı olabilir ama adanın farklı sahillerini ve mangrov ağaçlarıyla örülü yürüyüş yollarını da görmek adına rehber ve turla gelmenizi öneririm.

Seyseller mangrov ormanı yürüyüşü

St Pierre Island

Praslin veya La Digue’de snorkel turu dendiği zaman parmaklar iki adayı gösteriyor: St Pierre ve Coco. İkisi de tamamen granit kayalardan oluşan ve üstüne ayak basılmayan adalar. İkisine de turla gitmeniz lazım. St Pierre adasına giden turların hepsi Curieuse Adasını da kapsadığı için bizim tercihimiz burası oldu. Yüzlerce tropik balığı sürü halinde görebileceğiniz bir nokta.

Tur Planı

Curieuse Adası’na gidiş için günübirlik tur ayarlayacaksanız Praslin’deki ilk veya son gününüzde ayarlamaya çalışın ki bir günlük araç kirası masrafından kurtulun.

Biz, bu adalara gitmek için Angels Tours’u kullandık. Sabah otelimizden aldılar, botla CURIEUSE ADASI’na vardıktan sonra; önce rehberle mangrove ağaçlarının arasında trekking yaptık, ardından kaplumbağaların olduğu sahile vardık. Bu esnada şahane bir barbekü hazırlandı ve kızıl serçelerle birlikte Kreole usülü öğle yemeğimizi yedik. ST. PIERRE ADASI’nda snorkel yaptıktan sonra ANSE GEORGETTE’te yüzme molası verip Praslin’e geri döndük. (Yukarıda bahsettiğim şekilde, Georgette için rezervasyon yaptırmıştık fakat botla uğrayınca tekrar gelmedik.) Hem turun kapsamından hem de kullandığımız firmadan aşırı memnun kaldık. Kullanmak isterseniz linki burada» Kişi başı ücret €85 (Önceden rezervasyonda %20’si online ödeme, kalanı elden nakit)

• Her eşyanız botta ıslanacak gibi düşünün ve ona uygun malzeme ile yola çıkın.

• Şnorkel ekipmanları ve yeterli miktarda su, tur firması tarafından sağlanıyor. Siz şapka, güneş kremi ve sinek kovucu losyon alsanız iyi olur.

• Tur kapsamındaki trekking rotası, parmak arası terlikle yürünebilecek rahatlıkta.

• Botta çok rüzgar estiği için dönüş yolunda üşütebiliyor. Yedek kıyafetle gelmenizi öneririm.

Akşam yemeği: Le Relax Restaurant ($$$ – Otele yakın olduğu için gittik. Yemekler güzel ama servis yavaş ötesiydi.)

Seyşeller bot turu

Gün 3: Fond Ferdinand – Anse Georgette

Fond Ferdinand Nature Reserve

Seyşeller’in doğasına nasıl sahip çıktığını, neden her gidenin “el değmemiş” diye nitelendirdiğini anlayabileceğiniz en güzel yerler, her adada karşınıza çıkan koruma alanları ve doğa parkları. Onlardan bir tanesi, Praslin’e tepeden bakmanızı sağlayan FOND FERDINAND NATURAL RESERVE. Tepeye çıkana kadar güneş görmediğiniz yoğunlukta bir yeşillik hakim. Coco de mer’in her halini (tohum, meyve, bebek veya olgun ağaç) görebileceğiniz ormanda 680 basamak çıkmaya hazır olun. Manzara noktasına çıkış ve iniş yaklaşık 2 saat sürüyor.

• Ücretsiz rehberli tur dahil kişi başı giriş ücreti 150 rupi (€10). 09.30 / 11.00 / 13.30’da turlar başlıyor; en erken saattekine katılmanızı tavsiye ederim, aksi halde kalabalıkta rehberi duymak çok güç.

• Rehbersiz giriş yasak. Tur saatlerini kaçırırsanız özel rehber ayarlama imkanı var.

• Güneş kremi, sinek kovucu losyon ve boş suluk getirmek önemli. Su doldurmak için dağdan gelen kaynak suyunu kullanabilirsiniz.

• Milli parka giden yol, Seyşeller’de göreceğiniz en kötü yollardan biri. Burada araç kullabildiyseniz her yerde kullanırsınız. Park girişinde araç için uygun park yeri var; park girişine 5 dakika yürüme mesafesinde otobüs durağı mevcut.

Öğle Yemeği: Le Café Celiska ($$ – Salata, sandviç gibi standart seçenekler var. Hızlı, temiz, lezzetli. Önündeki koy ANSE CONSOLATION, düşük suda minik bir havuz gibi.)

seyşeller fond ferdinand manzara

Anse Georgette

Trekking sonrası hangi sahilde ne kadar vakit geçireceğiniz size kalmış. Anse Georgette’deki rezervasyon zamanınıza, otelinizin konumuna, hava ve gelgit durumuna göre bu kısmı şekillendirebilirsiniz. (Bizim Fond Ferdinand’dan çıktıktan sonraki güzergahımız Cote d’Or ve devamında Anse Lazio için daha elverişliydi.) Praslin küçücük bir ada olduğu için araç kiraladıysanız bulunduğunuz plajı rahatlıkla değiştirme şansınız var.

Plan yaparken göz önüne almanız gereken:

• Georgette, Lazio ve Cote d’Or’un üçü de birbirinden güzel ve görülesi plajlar (Hatta bence Seyşeller’in en iyi plajları) Planınıza üçünü de dahil edin.

• Haritada Anse Lazio ve Anse Georgette çok yakın görünüyor fakat aralarında yol olmadığı için adayı boydan boya dolaşmanız lazım.

• Anse Lazio ve Anse Georgette gün batımı için harika noktalar. En azından bir gün batımında bu ikisinden birinde olun.

• “Etrafta hiç insan olmasın.” derseniz Anse Lazio’ya sabah 09.00 gibi gitmelisiniz.

Akşam Yemeği: Breeze Take Away ($ – Kreole yemeklerinin bulunduğu ufacık bir konteyner. Oldukça popüler fakat yemekler hazır olduğu için servis hızlı. Yemeği alıp yan taraftaki barda oturabiliyorsunuz.) SEYŞELLER GEZİLECEK YERLER YAZISININ DEVAMI YAN SAYFALARDA…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.