Temel Bilgilerle Seyşeller Gezi Rehberi

snorkelling

Bir düşünün, şimdiye kadar gördüğünüz en güzel deniz neresiydi? (Benimki renk ve manzara olarak Maldivler, yüzme keyfi olarak Kaş ve Datça) Peki en yoğun yeşillik, el değmemiş doğa? (Benimki Artvin ve Sri Lanka) Şimdi bütün bunların bir arada olduğu bir yer hayal edin, içine de eşi benzeri olmayan granit kayaları serpiştirin, işte Seyşeller böyle bir yer! Dolu dolu 12 gün geçirdiğimiz Seyşeller için beklentiyi düşük tutmamıştık fakat daha ilk dakikada “Buraya nasıl yerleşiriz?” diye plan yapmayı da beklemiyorduk. Siz de unutamayacağınız bir tatil hayal ediyorsanız veya çoktan biletinizi aldıysanız ihtiyaç duyabileceğiniz temel bilgiler Seyşeller Gezi Rehberi yazısında.

Şeffaflık önemli! Okumaya başladığınız Seyşeller gezi yazısı bazı işbirliği linkleri içermektedir. Paylaşımlarım hoşunuza gider ve bana destek olmak isterseniz linkler üzerinden yapacağınız herhangi bir rezervasyonla, hiçbir ekstra ücret ödemeden ufak bir komisyon almamı sağlayabilirsiniz. Şimdiden teşekkürler. 

Seyşeller Hakkında Genel Bilgiler

Seyşeller, Afrika kıtasına dahil olan ama gerek yaşam standartları gerekse doğal güzellikleriyle Afrika’da gördüğümüz hiçbir yere benzemeyen, Hint Okyanusu’nun ortasında bir ada topluluğu. Bu adalar inner (merkezdekiler) ve outer (dış tarafta bulunanlar) olmak üzere 2 gruba ayrılıyor. Seyşeller’i diğer tropik adalardan ayıran granit kaya oluşumları inner islands içinde; bunlar aynı zamanda dünyanın en eski adaları. Outer islands ise mercanlardan oluşan ve daha genç adalar; Unesco Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Aldabra Adası bu sınıfta yer alıyor.

Afrika’nın en küçük başkenti Victoria’nın bulunduğu Mahe adası, granit adaların en büyüğü; nüfusun %90’ı burada yaşıyor. Uçak veya hızlı feribotla ulaşım sağlanan Praslin, ikinci büyük ve kalabalık adası. Praslin’den feribotla geçiş yapılan ve giden herkesin favorisi olan La Digue ise üçüncü büyük adası. Bu 3 ada main islands olarak adlandırılıyor. Seyşeller planına, her yönden birbirinden çok farklı havaya sahip olan adaların üçünü de dahil etmenizi tavsiye ederim.

18. yy’a kadar insan yaşamının olmadığı, sadece korsanların mola ve gemi bakım-onarım için kullandıkları adalar topluluğunda önce Fransızlar hak iddia etmiş; ardından da İngilizler tamamen kontrolü ele geçirmiş. 1976 yılında bağımsızlığını kazanan Seyşeller’in kendine ait çok köklü bir ırkından söz edemiyoruz; Avrupa’dan göçenler, Afrika’dan kölelik için toplanan kabileler, Hindistan, Karayipler ve Arap Yarımadası’ndan gelenlerin oluşturduğu "Kreol" adında karma bir yerlisi var. Fransızca’dan evrilen Kreole dilini konuşuyorlar fakat resmi dilleri olan Fransızca ve İngilizce de son derece yaygın konuşuluyor.

seyseller praslin adasi manzarasi

Seyşeller'e Nasıl Gidilir? Seyşeller'e Ulaşım

Seyşeller’e ulaşabileceğiniz ana nokta Mahe Uluslararası Havaalanı. Küçük, temiz ve yeterli bir havaalanı. Eve dönüş uçuşundan önce son kez denize girip gelenler için tuvaletler içinde duşlar var. Yavaş da olsa internetinden faydalanabileceğiniz 2-3 tane çok tatlı cafe&bar mevcut.

Haftanın belli günleri THY’nin İstanbul’dan Mahe’ye, yaklaşık 8 saat süren aktarmasız uçuşları bulunuyor. Genel olarak fiyatları yüksek fakat mil kullanarak veya avans mil satın alarak daha uygun fiyata getirmeniz mümkün.

Ayrıca; Emirates ile Dubai’den, Etihad ile Abu Dhabi’den, Qatar Airways ile Doha’dan veya Ethiopian Airlines ile Addis Ababa’dan aktarma yaparak gidebilirsiniz. Firmaların ucuzluğu dönemsel olarak çok değişiyor, hepsine kendi sitelerinden bakmanızı tavsiye ederim. Önemli nokta, seyahat günlerinizin esnek olabilmesi çünkü farklı günler için ciddi fiyat farkları ortaya çıkıyor. Ayrıca Qatar Airways’in şahane kampanyalarından faydalanmak için İzmir-Doha-Mahe uçuşlarına da göz atabilirsiniz.

Biz Bahreyn’den Ethiopian Airlines ile Addis Ababa aktarmalı gittik. Bole Havaalanı, gördüğümüz en kötü ve karışık havaalanlarından biri. Giderken aktarmamız gün içindeydi ve oturacak yer bulamadığımız, tuvalete giremediğimiz kadar kalabalıktı. Güvenlikten geçmemiz 45 dakika sürdü. Dönüş aktarmamız akşam saatinde olduğu için ortalık biraz daha sakindi fakat genel olarak çok konforlu bir aktarma merkezi olduğunu söyleyemem. Kullanacaksanız aktarma sürenizi minimumda tutmaya çalışın. Ayrıca Ethiopian Airlines’ın Star Alliance üyesi olduğuna aldanıp beklentinizi yüksek tutmayın derim. Uçak içinde yemek servisi dışında standart bir low-cost firma.

seyseller gezi rehberi victoria

Seyşeller Vizesi Nasıl Alınır? / Seyşeller Gezi Rehberi

Seyşeller’in hiçbir ülke vatandaşı için vize politikası yok, yani herkese vizesiz. En az 6 ay geçerliliği olan pasaportunuzla birlikte gitmeniz yeterli. Fakat belli kriterleri karşılamanız gerekiyor, mutlaka bir dönüş biletiniz ve otel rezervasyonunuz olmalı.

Vizesiz ülkelere giderken yapılan başlıca hatalardan birisi seyahat sağlık sigortasının atlanması oluyor. Yola çıkmadan önce seyahatiniz boyunca geçerli olacak sigorta yaptırmayı unutmayın. Şıp! diye halletmek için buraya tık»

Pasaport kontrolünde bizden sadece dönüş biletlerimiz istendi ve dönüş günümüze kadar geçerli olacak şekilde 12 günlük vize verildi. 90 günden uzun kalmayı planlayanların vize işlemleri daha farklı olabilir.

Para Birimi ve Kredi Kartı Kullanımı

Seyşeller’in para birimi Seyşeller rupisi, kısaca SCR. Sabit bir kurdan söz edemiyoruz ama bu yazıyı hazırlarken 1 EUR = 15.15 SCR / 1 TRY = 2.37 SCR şeklindeydi.

Otel, feribot, araç kiralama ve tur firmaları direkt Euro üzerinden satış yapıyor. Çoğu restaurant, hesabı hem SCR, hem EUR olarak çıkartıyor; yani burada kullanılan ana döviz Euro. Eğer havaalanından çıktığınız gibi otobüs kullanmayacaksanız orada döviz bozdurmayın çünkü kuru çok düşükten hesaplıyorlar. Döviz bozdurmak için en uygun yer, başkent Victoria.

Kredi kartı kullanımı oldukça yaygın, komisyon olayı pek yok. Fakat kredi kartını kabul etmeyen yerler de var elbette. Özellikle guest house gibi bir yerde kalacaksanız rezervasyon yaptırdığınız sitedeki notlarına iyi bakmalısınız, sadece nakit ödeme kabul ediyor olabilir. Seyşeller'de otel ve yemek fiyatları konusunda detaylı bilgiyi Seyşeller Pahalı mı? 12 Günlük Gezi Maliyeti» yazısında bulabilirsiniz.

Seyşeller gezi rehberi - Seyşeller para birimi

Simcard ve Internet / Seyşeller Gezi Rehberi

Seyşeller’de lokal hat satın alabileceğiniz 2 farklı firma var: Airtel ve Cable & Wireless.

Gitmeden önce yaptığım fiyat araştırmasında bize en uygun seçeneğin Airtel olduğuna karar verdiğimiz için havaalanından çıktığımız gibi Airtel kioskundan hattımızı satın aldık. Seyahat boyunca yükleme yapmaya ihtiyacımız olmadı ama olsaydı da sorun yaşamazdık çünkü ana adalarda satışı oldukça yaygın. Çekim kalitesi yerine göre değişiyor; çok merkezi bir yerde hiç çekmediği de oldu ama Seyşeller’de standartlar bu şekilde.

3.7 GB internet paketi + 60 dk konuşma paketi + Simcard için toplam 600 SCR (€ 39.7) ödedik. Kaldığımız otellerde zaman zaman internet hızı çok düştüğü için telefonu kullanmak zorunda kaldık ve aldığımız paket bütün seyahatimiz boyunca tam yeterli oldu. Daha düşük paketleri de var, buraya tıklayarak» inceleyebilirsiniz.

Seyşeller'de Ulaşım

Seyşeller’de trafik, bize göre tersten yani soldan akıyor; araç direksiyonları sağda. Mahe ve Praslin adasında toplu taşıma için kullanılan mavi otobüsler oldukça yaygın ve en ekonomik yöntem. Kısıtlı vakti olanlar ve daha özgür hareket etmek isteyenlere de önerim araç kiralamak.

Ne otobüse binmek ne de araç kullanmak istemezseniz şoförlü araç ayarlayabilir veya adalardaki belli noktaları gezdiren turları satın alabilirsiniz.

Mahe ve Praslin arasında ulaşım, pervaneli uçak veya hızlı feribotla; Praslin ve La Digue arasında ulaşım ise sadece hızlı feribotla sağlanıyor. Diğer adalara geçiş için özel bot ayarlamalı veya turlara katılmalısınız.

Daha detaylı bilgiyi Seyşeller’de Ulaşım ve Araba Kiralama» yazısında bulabilirsiniz.

Seyşeller gezi rehberi ulasim

Seyşeller'de Gelgit Durumu / Seyşeller Gezi Rehberi

Okyanus ortasındaki tropik bir adadan söz edip de gelgit konusuna değinmeden olmaz. Seyşeller’de her gün denizde yükselip alçalma meydana geliyor; çoğunlukla günde 2 kez gerçekleşiyor ama bazı günler, bazı bölgelerde bir kez yükseldiği de oluyor. Gelgit zamanı gösteren sitelerden veya buraya tıklayarak» sahillerin zaman çizelgesini görebilirsiniz.

Bu sizi nasıl etkiler? Eğer tek bir koya bağlı kalmayacaksanız –ki bence kalmayın- ve dalga sörfü yapmayacaksanız çok fazla etkilemez. Her gün, her sahil için gelgit zamanını kontrol etmeye çalışmaya gerek yok. Zanzibar’daki gibi 2 km çekilme olup da yüzmeyi imkansız hale getiren bir durumla karşılaşmıyorsunuz. Haa! Bu şekilde yoğun çekilmenin olduğu sahiller de var ancak buralarda denizin yüksek olduğu zamanlarda da yüzmek çok elverişli olmuyor zaten.

Genel hatlarıyla değinecek olursam: Deniz yükseldiğinde akıntı fazla, dalgalar sert kırılıyor. Çok sığ sahillerde deniz yükselince yüzmek kolaylaşırken diğerlerinde denizin düşük olduğu zamanlar yüzmek daha rahat olabiliyor. Şnorkel için en ideali ise denizin alçalmaya başladığı zaman.

Seyşeller gezi rehberi gün batımı pembe gökyüzü

Seyşeller’de Nerede Kalınır? Seyşeller'de Konaklama / Seyşeller Gezi Rehberi

Balayı adası olarak adından sıkça söz ettiren Seyşeller’de lüksün sınırı olmadığını 5 yıldızlı resort otellere bakarak anlayabilirsiniz. Bu otellerin bir kısmı ana adalarda bulunuyor. Bir kısmı ise island-resort şeklinde; yani Maldivler’deki gibi ufak bir ada üstüne kurulmuş, müşterisi dışında ziyaretçisinin olmadığı ada-oteller. Böyle ultra lüks bir seçim yapmak isterseniz en meşhur oteller:

Raffles Seychelles Praslin

JA Enchanted Island Resort (Mahe’ye botla 10 dakika)

Four Seasons Resort Mahe

Four Seasons Resort Seychelles at Desroches Island

Cousine Island Resort

North Island Resort (Prince William, Brad Pitt, George Coleney, Salma Hayek gibi ünlülerin balayı için tercih ettikleri yer burası.)

Constance Lemuria Praslin

Banyan Tree Mahe

seyseller gezi rehberi Four Seasons

Evet…Üstteki otellere bakıp merakımızı giderdiysek makul çözümlerle devam edebiliriz. Fiyatları ile can yakan Seyşeller’deki en bütçe dostu konaklama seçeneği kahvaltı servisi veren butik villalar/bungalowlar veya Guest House’lar. Guest House’u, diğer seçeneklerden ayıran tek fark, yemek yapma imkanı veren mutfağının olması. Bu seçenekleri hem Airbnb’de hem de Booking’de bulabilirsiniz. Oda fiyatları €50-€150 arasında değişiyor. Yüksek kaliteyi uygun fiyata sunan yerler çok çabuk tükendiği için erken rezervasyon yapmak şart.

Biz nerede kaldık?

• Praslin adasında, havaalanına yürüme mesafesinde bulunan Villa Confort’ta oda kiraladık. Kahvaltı dahil deluxe oda seçeneğinin gecelik ücreti €98. Ev sahibinden, temizlikten, odanın rahatlığından, her şeyden aşırı memnun kaldık. Buraya tıklayarak» rezervasyon yapabilirsiniz.

• La Digue adasında, feribot iskelesine ve en yüzülebilir sahil olan Anse Severe’e yürüme mesafesinde olan Buisson Guest House’da kaldık. Her odanın kendisine ait bir mutfağı vardı. Kahvaltısı Seyşeller’de yediğimiz en iyi kahvaltıydı. Burada da ev sahibinden ve mekandan aşırı memnun kaldık. Kahvaltı dahil oda fiyatına €120 verdik. Buraya tıklayarak» rezervasyon yapabilirsiniz.

• Mahe adasında Anse la Mouche bölgesindeki L’oasi Guest House’da kaldık. Herkesin ortak kullanabildiği bir mutfağı mevcut. Mekanın hoş bir bahçesi var. Onun dışında hiçbir şeyden memnun kalmadık; hatta hakkında yazılan yorumlara tekrar bakınca "Doğru yerde miyiz?!" diye şüpheye düştüm. Müdür (ev sahibi) tatile çıktığı için yetkili kimse yoktu; 5 gün boyunca odada yatak toplama dışında hiçbir temizlik yapılmadı, çöp kutusu bile boşaltılmadı; internet yok gibi bir şey; çalışanlar aşırı suratsız; parayla aldığımız kahvaltısı çok kötü…vs vs. Kesinlikle tavsiye etmiyorum. Meraktan bakmak isterseniz linki burada»

seyseller gezi rehberi - kahvalti masasi

Rezervasyon yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

• Araba kiralamayı düşünüyorsanız MUTLAKA otopark alanı olmalı.

• Klima / havalandırma olması şart. Vantilatör veya fan yeterli olmuyor, hava çok nemli.

• Toplu taşıma kullanacaksanız otobüs durağına yakınlığı önemli.

• Tepeden manzarası olan yerler çok cazip olsa da her yere gitmek için dağ yollarını aşmanız gerekecek. Bence biraz sıkıntılı olur.

• Etrafındaki restaurant sayısı önemli. Akşam hava karardıktan sonra ulaşım sağlamak sorun olduğu için yüksek ihtimalle konakladığınız yere yürüme mesafesindeki yerlerde yemek yiyeceksiniz.

• En güzel ve yüzmesi rahat plajlara yakın konaklamak isterseniz;

Mahe adasında Beau Vallon, Port Launay, Anse Soleil, Anse Royale (Otelleri görmek için tıklayın»)

Praslin adasında Cote d’Ore veya Anse Lazio (Otelleri görmek için tıklayın»)

La Digue Adasında Anse Severe civarına bakmanızı öneririm. (Otelleri görmek için tıklayın»)

Seyseller gezi rehberi - guest house

Seyşeller’de Yeme & İçme / Seyşeller Gezi Rehberi

Lokal Yemekler / Seyşeller Gezi Rehberi

Seyşeller’deki karma kültürün mutfağa da yansıdığını tahmin etmek çok zor değil. Kendine has çok meşhur, “Yemeden dönme.” diyeceğimiz özel yemekleri pek yok açıkçası. Ben lokal yemeklerini biraz Hint biraz da Fransız mutfağına benzettim.

En bilinenlerinden olan bol baharatlı, hindistan cevizi sütlü ve aşırı acı “curry” leri, çoğu restaurantta bulmak mümkün. “En yereli olsun.”derseniz de sürekli tepenizde uçarken görebileceğiniz meyve yarasasından yapılan fruit bat curry (Rousettes) deneyebilirsiniz. Açıkçası hiç ilgimi çekmediği için denemeye uğraşmadım ama merak edenler Mahe’nin en popüler restaurantlarından birisi olan Marie Antoinette’de veya Le Reduit’de bulabilirler. Aynı şekilde adada yaygın bulunan coconut crab (hindiztan cevizi yengeci) ile yapılan yemekler de tercih edilecekler arasında gösteriliyor.

Her türlü balık veya deniz ürünü, kreole sosu ile yapıldığı zaman Seyşeller’e özgü bir yemeğe dönüşebiliyor. Sos; domates, soğan ve baharat ağırlıklı. Yanında ise Hint mutfağında gördüğümüz basmati pirincinden yapılan pilav. Ana yemeğin yanında olmazsa olmazlardan biri de lentil (mercimek); soğan,sarımsak ve zencefil ile piştikten sonra sarımsı renk alan kırmızı mercimeği hafif lapa şekilde servis ediyorlar. Her menüde görebileceğiniz smoked fish salad veya octopus salad da Seyşeller’in oldukça lezzetli yemek alternatiflerinden.

seyseller yemek pilav barbekü tavuk

Adalarda yetişen ve jack fruit familyasından olan bread fruit Kreole mutfağında yaygın kullanılıyor. Haşlama, közleme gibi farklı pişirme yöntemleri ile karşılaşabilirsiniz. Biz, tadı patatesi andırdığı için biranın yanına şahane bir atıştırmalık olan kızartmasını denedik. Kreole yemekleri satan restaurant veya take-away’cilerde bulmanız mümkün.

Seyşeller’de bizdeki gibi peynirli,zeytinli bir kahvaltı anlayışı yok. Ultra lüks bir otelde continental kahvaltı bulma şansınız var fakat genel olarak konaklama yerlerinde sunulan kahvaltılar tropik meyve, yumurta, ekmek ve marmelattan oluşuyor. Kahvaltı servisi yapan restaurant sayısı ise oldukça az; Fransız mutfağının ağırlıklı olduğu noktalarda kruvasan türü hamur işleri servis ediliyor.

bread fruit kizartmasi

Yerli İçkiler / Seyşeller Gezi Rehberi

Mahe’ye adım attığınız anda karşılaşacağınız Takamaka tabelaları, Seyşeller’in yerli romuna ait. Gezmeye başladıktan sonra bazı koyların, restaurantların veya otellerin de aynı ismi taşıdığını görebilirsiniz. Takamaka aslında Seyşeller’de yetişen bir ağacın ismi; yerli romu da adını bu ağaçtan alıyor. Tropik meyvelerle yapılan şahane kokteyllerini içebileceğiniz Takamaka’nın Mahe’deki üretim yerini ücretsiz ziyaret edebilir veya €24 ücretle üretim aşamasını yakından görebilirsiniz.

seyseller gezi rehberi takamaka

Her yerde satılan Eku ve Seybrew, Seyşeller’in yerli biraları;  favorimiz açık ara Seybrew. (Aynı sıklıkta gördüğünüz Phoneix, Mauritus birası.) Seybrew fabrikasından çıkan Slow Turtle ise cider severleri mutlu edecek türden.

Restaurantlarda bulunmayan fakat yerlisinin kendi çapında üretip tükettiği meşhur içkileri ise palmiye ağacından elde ettikleri palm wine. Bazı lokal marketlerde satışının olduğu söyleniyor fakat biz hiç denk gelmedik.

Take-Away Yerleri

Take away, Seyşeller’de bulabileceğiniz en ucuz yemek alternatifi; hem yereller hem de turistler arasında oldukça yaygın. Kimisi standart bir fast food restaurant gibi hizmet veriyor; menüde hamburger, pizza, kızartma çeşitleri vs. var; sipariş verince yemeğiniz hazırlanıyor. Kimisi de tabldot gibi; hazırlanmış çeşitli yemekler var, içinden seçip alıyorsunuz.  Hepsinin ortak özelliği ise yemeklerin paket olarak servis edilmesi. Bazı take away yerlerinde masa, sandalye veya tabure olsa bile yemekleri paketli alıp yiyorsunuz.

seyseller gezi rehberi take away - masa başı telefon

Yemek Konusunda Bilinmesi Gerekenler

• Bütün restaurantlarda çalışma saatleri çok değişken. Özellikle ikindi zamanı açık yer bulmak biraz zor. Gitmeyi planladığınız bir restaurant varsa mutlaka açık olduğu saatleri önceden kontrol edin.

• Çeşme suyu konusunda endişe edecek bir durum yok. Hatta Praslin’de direkt dağdan gelen kaynak suyu kullanılıyormuş. Doğrudan içmeseniz bile çay-kahve için gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

• Standart bir restaurantta öğün fiyatı 200-250 rupi (€13-€16) arasında değişiyor ve porsiyonlar büyük değil. Çok ucuz bir take away tercih ederseniz öğünü 60-80 rupiye (€4-€5) kadar düşürebilirsiniz fakat maalesef bundan daha ucuz hazır yemek bulamazsınız. Seçeceğiniz bir restauranta özellik eklendikçe (deniz kenarı, manzara, biraz lüks vs) fiyatlar daha da artıyor ve öğünü €50-€100’e kadar çıkabiliyor.

Seyşeller yemek fiyatları konusunda daha detaylı bilgi için Seyşeller Pahalı mı? 12 Günlük Gezi Maliyeti» yazısına bakabilirsiniz.

• Kendi yemeğinizi kendiniz yapmak isterseniz marketlerin de ucuz olduğunu düşünmeyin. Meyve sebzeyi en uygun fiyata alabileceğiniz yer Mahe’deki Sir Selwyn Selwyn-Clarke Market ve yol üstünde denk geleceğiniz sera gibi yerler. En ucuz ürün, kilosu 1 €’a satılan yerli muz. Diğer sebze ve meyveler €1-€2 arasında değişiyor fakat bunlar kilo fiyatı değil, 2-3 taneden oluşan paket fiyatı.

• Domuz eti tüketimi yaygın. “Beef” olarak belirtilmeyen kırmızı etler genellikle domuz eti.

Harcamalar konusunda tüm detaylar maliyet yazısında olacak.

Fransiz kahvaltisi

Seyşeller İçin En Uygun Mevsim

“Seyşeller’e ne zaman gidilir? Seyşeller için en iyi zaman nedir?” sorularının cevabına rahatlıkla “Yılın her dönemi.” diyebiliriz. Maksimum sıcaklığın 32 dereceye ulaştığı Seyşeller’de yıl boyu 27-24 derecelerde gezinen –buna gece de dahil- bir hava hakim.

Temelde 2 ayrı rüzgarlı dönemi var: Birisi daha sert Kuzeybatı rüzgarlarını alan Mayıs-Eylül arası, diğeri Güneybatı rüzgarlarını alan Ekim-Mart arası. Rüzgarlar birbirinin ters yönünde etkili olduğu için bir dönemde sakin olan bir koy, başka bir dönemde hareketli oluyor. Yani “Rüzgar zamanı gittim, hiç bir yerde denize giremedim.” durumu yok.

Sizi otele kitleyecek bir muson dönemi olmasa da nispeten tatsız havalarla karşılaşma ihtimalinizin olduğu zamanlar var. Dağlık bir ada topluluğu olmasından dolayı her zaman yağmur ihtimali var.  Aralık-Şubat arası yağmurların en sık görüldüğü, Mayıs-Ekim arası ise daha kuru dönem. Yani aslında hiçbir dönemde yüzde yüz rüzgarsız, yağmursuz, nemsiz bir hava yakalacağınızın garantisi olmadığı gibi hava yüzünden mahvolacağınız bir dönem de yok. Fakat illaki bir “en güzel zaman” arıyorsanız hem denizin sakin olduğu hem de yağmurların daha az görüldüğü Mart ortası-Mayıs ortası ve Ekim aylarını tercih edebilirsiniz.

Hava durumundan bağımsız olarak en yüksek sezon Mayıs-Eylül arası. Biz Seyşeller’e Ağustos ayının başında yani rüzgarın en sert estiği zamanda gittik. Geçirdiğimiz 12 gün içinde sadece 2 gün şiddetli yağmur ve rüzgara yakalandık fakat buna rağmen planlarımızı çok etkilemedi; kalan günlerde 3-4 gün sabah yağmura uyansak da günün geri kalanı güneşli devam etti. Ziyaret ettiğimiz koyların %90’ında denize girebildik ve snorkel yapabildik. Tropiklerin güneşinde 10 dakika yandığımız için havanın parçalı bulutlu olması çoğu zaman işimize geldi.

Seyşeller'de Ağustos ayı hava durumu için "Sorunsuz." diyebilirim; ne ile karşılaşacağınız biraz şansa bağlı. Alttaki fotoğraflar birer gün arayla çekildi; birinde sağanak yağmur var, diğerinde güneşten gözümüzü açamıyoruz.

Seyşeller’de Resmi Tatil Günleri

Seyşeller’de nüfusun %90’I Katolik olduğu için tatil günleri buna göre şekillenmiş. Deniz tatili yapmaya gittiğiniz yerde tatil olması sizi nasıl etkiler? Mahe veya Praslin’de gezmeyi planladığınız müzeleri, marketleri veya bazı take-away’cileri kapalı bulabilirsiniz; yüzmesi rahat olan plajlarda yerlisi de olacağı için fazla kalabalık olur; adalar arası feribot veya uçak biletleri kısa zamanda tükenebilir.

1 -2 Ocak: Yeniyıl

Nisan: Paskalya (Paskalya Pazar’ından önceki Cuma-Cumartesi ve sonrasındaki Pazartesi tatil)

1 Mayıs: İşçi Bayramı

Mayıs-Haziran arası 1 gün: Corpus Christi (Paskalya’dan 60 gün sonra kutlanan Katolik Yortusu)

18 Haziran: Anayasa Günü

29 Haziran: Ulusal Bayram

15 Ağustos: Assumption (Meryem Ana’nın göğe yükseliş festivali)

1 Kasım: All Saints (Azizler yortusu)

8 Aralık: Immaculate Conception (Meryem Ana’nın günahsız olarak dünyaya gelmesi)

25 Aralık: Noel

Seyseller La Digue adası çiçekli mezarlik

Seyşeller’de Ne Giyilir? Valize Ne Koymalı?

• Seyşeller’de kaldığımız her ada oldukça nemliydi. Bu sebeple ıslanan kıyafetlerimizi kurutmakta çok zorlandık. Eğer kalacağınız otelden plaj havlusu tedarik edemeyecekseniz yedek havlu taşıyıp dönüşümlü kullansanız iyi olur.

• Snorkel turuna katıldığınız zaman ekipmanları firmadan ücretsiz alabiliyorsunuz fakat Seyşeller’de çoğu koyda kıyıdan girdiğiniz anda canlılık başlıyor. Bu yüzden şnorkel yapması oldukça keyifli. Ayrıca akıntının çok kuvvetli olduğu koylarda paletle yüzmek işinizi kolaylaştırır. Bu sebeple maske ve palet getirmenizi tavsiye ederim.

• Seyahatimiz boyunca kişi başı 1 şişe sivrisinek kovucu losyon bitirdik. Tabii ki oradaki marketlerden de alabilirsiniz ama yanınızda taşıyacaksanız bol bol getirin; sivrisinek gerçekten çok fazla ve aktif.

• Hem akşamları sivrisineklerden korunmak hem de gün içinde güneş altında yanmamak için vücudu örten ama aynı zamanda nefes alan, ince kıyafetler taşımanızı öneririm.

• Bulabildiğiniz en yüksek faktörlü, en koruyucu güneş kremini getirin. Tekrar tekrar yazıyorum, güneşi bildiğiniz gibi değil. Hatta aşırı hassas bir cildiniz varsa güneş yanığı sonrası sürülen kremlerden de atın valize.

• Doğa yürüyüşü yapacaksanız –ki bence olmazsa olmazlardan- incecik bir yağmurluk ve tabanı kaymayan rahat bir spor ayakkabı çok işinize yarar.

• Bazı koylarda, gözle göremediğimiz planktonlar çok yoğun ve biraz açılınca ciddi anlamda can yakıcı oluyor. İnce bir neopren üst giymek şahane olur.

Genel olarak Seyşeller giyim-kuşam konusunda çoook rahat bir yer. Dress code olan restaurantlar dışında istediğiniz yerde istediğinizi giyebilirsiniz. Bikiniyle dolaşmak, plajlarda üstsüz güneşlenmek serbest.

Seyseller gezi rehberi hiking

Sağlık Önlemleri

Seyşeller, sarı humma riski taşımadığı için seyahat öncesinde aşı olmak zorunda değilsiniz. Fakat son 1 ay içinde sarı humma riski taşıyan bir ülkede bulunduysanız pasaport kontrolünden önce, sarı humma aşısı olduğunuzu belgeleyen aşı karnesini göstermeniz gerekiyor. Örneğin; bizim yaptığımız gibi Etiyopya aktarmalı gelmeyi seçtiniz ve aktarma süresinde havaalanından çıkıp dışarıda olmayı tercih ettiniz, yani Etiyopya’da pasaport kontrolünden geçmiş oldunuz. İşte bu durumda bile Seyşeller’e girerken aşı karnesi göstermeniz gerekiyor. Bu konuda detaylı bilgiyi Seyahat Aşıları Nerede Yapılır?» yazısında bulabilirsiniz.

Seyşeller sıtma bölgesi olmadığı için sıtma hastalığına karşı ilaçla önlem almanıza gerek yok. Fakat sivrisineklerle bulaşan başka hastalıklardan korunmak adına mutlaka ısırılmamak için önlem almanız gerekiyor.

Yine yazıyorum, güneşten korunun 🙂

Güvenlik Önlemleri / Seyşeller Gezi Rehberi

Seyşeller, suç oranının çok düşük olduğu bir Afrika ülkesi. Hayatın günlük akışında endişeleneceğiniz hiçbir durum yok. Praslin ve La Digue adaları, meşhur plajlarda bile eşyalarımızı sahile bırakıp denize girebildiğimiz kadar güvenli.

Fakat Mahe’nin bazı bölgelerinde, örneğin Beau Vallon ve Port Louney gibi yerellerin de bol bulunduğu plajlarda, biraz daha dikkatli davranmak gerekli. Baie Ternay Beach’e giderken bizi durduran bir polis, eşyalarımıza göz kulak olmamız konusunda uyarıda bulundu.

Peki, neden? Öncelikle, bütün bir seyahat boyunca tedirginlik yaşayacağımız en ufak bir bir olayla karşılaşmadığımızın altını çizeyim. Fakat şunu bilmeniz gerekir ki Seyşeller’de eroin bağımlılığı giderek artıyor; son durumda %6’lara ulaştığı söyleniyor. Akşam hava karardıktan sonra kafası güzel birilerine veya eroin satmaya çalışanlara denk gelebilirsiniz. Sakın endişe etmeyin; dediğim gibi bir kere bile karşılaşmadık, karşılaştığını söyleyen sayısı da çok çok az. Fakat böyle bir ihtimalin olduğunu aklınızın bir köşesinde bulundurmanız; Mahe’de çok geç saatte çok ıssız yerlerde olmamanız iyi olur.

İkinci bir konu da denizdeki şiddetli akıntı. Bazı koylarda, özellikle kayaların olduğu bölgeye doğru akıntı tahmininizden kuvvetli olabilir. Palet çırptığınız halde olduğunuz yerde kaldığınızı düşünün! O nedenle yüksek özgüvenle hareket etmemek ve kayalara çok fazla yaklaşmadan yüzmek gerekiyor.

Hindistan cevizi ağaçlarının altına araç park ederken veya havlu serip yatarken düşme ihtimali olan meyvelerini kontrol etmek önemli bir konu.

Turkuaz deniz tropik sahil

İşinize Yarayacak Kelimeler / Seyşeller Gezi Rehberi

Seyşeller’in yerlisi olan herkes İngilizce'yi gayet güzel ve akıcı konuşsa da adalarda baskın dil Fransızca. Bizim en çok zorlandığımız nokta, yer isimlerini telaffuz etmek oldu. Yakalayabildiğim kadarıyla belli yerleri nasıl okuduklarını ve birkaç kelimeyi paylaşacağım.

Praslin= Pralii

La Digue: La dik

Beau Vallon: Büvalon

Port Launay: Porlöne

Petite Anse: Pötians

Curieuse: Küruuz

Merhaba-Günaydın: Bonjur / Bonzur

İyi akşamlar: Bonsva / Bonzwar

Evet: Vi

Hayır: No

Lütfen (Please): Silvuple

Teşekkürler: Mersi

seyseller gezi mahe selalede yüzme

Seyşeller’de Ne Yapılır? / Seyşeller Gezi Rehberi

Seyşeller’i yalnızca bir balayı adası olarak görmek büyük haksızlık olur. Başbaşa geçirilecek romantik bir tatilin ötesinde, el değmemiş doğasıyla önemli bir ekoturizm noktası. Hem fiyatlar, hem de tarz olarak tek başına veya sırt çantalı seyahat (backpacker) için ve kültür turizmi için çok uygun olduğunu düşünmüyorum. Onun dışında her yaştan, her zevkten insana hitap edebilecek alternatifler sunuyor.

• Pek çok forumda veya haber sitesinde dünyanın en güzel plajları arasında fotoğrafına rastlayacağınız koyları ziyaret etmeniz şart. En ünlüleri La Digue adasındaki Source d’Argent ve Praslin adasındaki Anse Lazio olsa da büyüleyici renkleri ile bu plajlardan hiç de altta kalır yanı olmayan diğer plajları da görmelisiniz. Her koyun yapısı, renkleri, florası birbirinden o kadar farklı ki 3-4 yer gördükten sonra “Tamam gerisi de aynıdır.” diyemiyorsunuz. Sığ veya derin,çarşaf gibi veya sörf yapacak kadar dalgalı, ıssız veya kalabalık, tesis olan-olmayan, gün batımı noktası olan, kayalık veya un gibi kumluk…Heeeer zevke uygun bir koy var.

dünyanın en güzel plajı

“Island Hoping” diye adlandırılan ada ada gezme olayı, buranın olmazsa olmazı. Her gün bir adada olacaksınız gibi düşünmeyin ama gelmişken Mahe dışına açılmak lazım. İster yakın bir adada snorkel yapmaya gidin, isterseniz de koruma alanlarını ziyaret edin. Bizle birlikte pek çok turistin yaptığı gibi Praslin ve La Digue adalarını seyahat planına dahil etmek bile bu kapsamda.

• Adım başı milli park ve koruma alanı bulunan Seyşeller’de yaptığımız doğa yürüyüşleri kesinlikle seyahatin yıldızıydı. Bu yürüyüşlerde hem endemik türleri yakından görme fırsatı bulduk, hem de sonsuz yeşilin turkuaz sularla buluştuğu şahane manzaralara kavuştuk. Mahe’de Morne Blanc ve Copolia, Praslin’de ise Fond Ferdinand bu rotalara en güzel örnek.

UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan Valee de Mai, şu an sadece Praslin ve Curieuse adasında bulunan endemic Coco de Mer’i yakından görebileceğiniz büyüleyici bir park. Dünyanın en büyük tohumu ve yemişini üreten bu ağaçların oluşturduğu ormanda güneşi görmüyor, yağmurdan ıslanmıyorsunuz. Praslin adasına geçtiğiniz zaman yarım gün ayırmalı.

seyseller ne yapilir - snorkel

• Maalesef koylara yakın yerlerdeki mercanlar ölmeye başlamış ama buna rağmen müthiş bir su altı canlılığı var. Tropik balıkların hepsi alışkın olmadığımız boyutlarda büyük; melek balığı, vatoz çok yaygın; Mahe’de balina kopek balığının bile görüldüğü bir ortam var. Yaptığımız dalış ise Maldivler’dekinden sonra efsaneler arasına adını yazdırdı. Daha önce hiç dalış yapmadıysanız Su Altı Dünyası ile İlk Tanışma: Tanıtım Dalışı» yazısına göz atabilirsiniz.

• Praslin veya La Digue adasında botla gidebileceğiniz Curieuse Adası, dev Aldabra kaplumbağalarının koruma altına alındığı ve özgürce dolaştıkları yer. Bir gününüzü bu adadaki mangrove ormanı içindeki yürüyüşe ve devamında ayak basılmayan St Pierre adasında şnorkele ayırmanızı tavsiye ederim.

• İlgilisi için kite surf ve dalga sörfüne uygun koylar da mevcut.

Gezilecek yerler ve yapılacak aktiviteler ile ilgili tüm detaylar Seyşeller Gezilecek Yerler & 12 Günlük Gezi Planı» yazısında.

seyseller gezisi dev Aldabra kaplumbagasi

Seyşeller Seyahati için Son Tavsiyeler

• Ne kadar az eşya veya valiz ile gelirseniz o kadar rahat hareket edersiniz çünkü yol kenarlarında düzgün bir kaldırım yok, valizi taşımak bazı yerlerde çok zor.

• Ana priz tipi 3 girişli fakat son kaldığımız yerde Türkiye’deki gibi 2 girişliydi ve dönüştürücü yoktu. Priz dönüştürücü taşımanız şart.

• Koyların çoğunda tesis olmadığı için üst-baş değişimi genelde ağaç arkası veya havlu altında yapılıyor. Bunun için bir tavsiyem yok ama belki bu bilgiye uygun bir kıyafet/mayo seçimi yapmak istersiniz.

• Tuvalet bulduğunuz yerde kullanın çünkü tesis olmayan koylarda tuvalet de yok.

• Sabah ne kadar erken yola düşerseniz o kadar avantaj sağlarsınız. Aracınız varsa park yeri bulmak kolay; koylar bomboş olduğu için istediğiniz yere havlu atabilirsiniz, gönlünüzce fotoğraf çekebilirsiniz; ayrıca deniz de daha durgun oluyor.

• Akşam da işinizi erken bitirip karanlıktan sonra kalacağınız yer civarında olmanız iyi olur. Seyşeller’de usül böyle çünkü gece hayatı biraz durgun; sakin bir barda bir şeyler içmenin ötesine pek geçmiyor.  Mahe’deki Eden Island ve birkaç tane gece kulübü dışında fazla seçenek yok. Büyük otellerin bünyesindeki eğlence veya restaurantların yanı sıra en belirgin alternatif casino’lar.

• Son olarak "Seyşeller için kaç gün ayırmalı?" derseniz, bana göre en az 1 hafta; bütçenizi zorlamayacaksa 2 hafta. Biz direkt Praslin adasından başladık ve daha üçüncü günümüzde o kadar etkileyici yer gördük ki kendimizden geçmeye yetti. Yani daha kısıtlı vakitte de her yeri göremeseniz bile uzun süre sayıklayacağınız bir tatil yaparsınız.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Seyşeller Gezilecek Yerler & 12 Günlük Gezi Planı»

Seyşeller'de Ulaşım ve Araba Kiralama»

Seyşeller Pahalı mı? 12 Günlük Gezi Maliyeti»

Zanzibar Gezi Maliyeti»

Maldivler Gezi Notları: Buruşana Kadar Yüzmeye Hazır Olun!»

İlginizi Çekebilecek Videolar

Zanzibar Gezisi: Tropik Sahiller ve Ötesi»

"Temel Bilgilerle Seyşeller Gezi Rehberi" yazısı hoşunuza gittiyse Seyşeller yazılarını okumak için tıklayın. Diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak isterseniz sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir