Rize Gezilecek Yerler

Doğu Karadeniz rotasına son dakika ilave ettiğimiz ikinci durağımız olan Rize; bize ömrümüzün 10 yıl daha uzadığını hissettiren, benzersiz bir doğaya ev sahipliği yapan, şu hayatımda gördüğüm en güzel şehirlerden birisi. Yamaçlarına kurulu köyleri, Ege sahillerinde emeklilik hayalinin pabucunu dama attıracak kadar huzurlu. Keskin virajlı yolları bir taraftan stresten başımıza ağrılar sokarken, diğer taraftan manzarasıyla "Şuan dünyanın en güzel yollarından birini geçiyoruz sanırım." diye düşündürtüyor. Bir gece, bir de gündüz geçirdiğimiz Rize'ye, bu kadar sürenin kesinlikle yetmediğini belirterek Rize Gezilecek Yerler listesine başlıyorum.

Rize'de gezilecek yerler

• Fırtına Vadisi / Rize Gezilecek Yerler

"Rize'ye başlangıç" niteliğinde olan, her mevsim yağmur alan ve asi doğasıyla Amazon Ormanları'na benzetilen, bir dönem sit alanı ilan edilmişken şimdilerde HES canavarının kurbanı Fırtına Vadisi...Kaçkarlar'dan doğup çay bahçelerini yara yara akan Fırtına Deresi ve sunduğu muhteşem doğal güzellik, Rize'de görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Dere boyunca yer alan taş köprüler yüzünden fotoğraf makinenizin hafızasının yetmeyeceğini garanti edebilirim. Buraya kadar gelmişken farklı bir şeyler denemek isterseniz, vadi boyunca sıralanmış aktivite firmaları aracılığıyla zipline veya Fırtına Deresi'nde rafting yapabilirsiniz.

Rize'de gezilecek yerler

• Ayder Yaylası / Rize Gezilecek Yerler

"Rize'de gezilecek yerler" deyince, yeryüzü ile gökyüzünün bir tablo gibi birleştiği yaylalardan en popüler olanı Ayder Yaylası geliveriyor akla. Bu durum, ulaşım kolaylığı sağlamasının yanı sıra otel ve turist kalabalığını da beraberinde getiriyor elbette. Herkesin ağzında aynı sitem "Niye Ayder'e gittiniz?" ve "Ah bir de eski halini görseydiniz..." Ayder'e gitmemizin iki sebebi var: birincisi, ilk defa Doğu Karadeniz'e geliyoruz, sıfırdan başlamak istedik; ikincisi, bölgenin hakimi değilseniz ve uygun aracınız yoksa diğer yaylalara ulaşım çok zor. Bir günlük vaktimizde çile çekmeyi göze alamadık ne yazık ki.

Rize'de gezilecek yerler

Tüm bölge gibi, Ayder Yaylası'nın da etkileyici bir doğası var, en azından şehirden gelen birisi için öyle. Oteller bölgesinden biraz uzaklaşırsanız kendini köpek gibi sevdiren ineklerle kaynaşma imkanı bulabilirsiniz. Bulutlar izin verirse, adının hakkını veren Gelin Tülü Şelalesi'ne uzaktan bakıp bu coğrafyaya geldiğiniz için bir kez daha kendinizi şanslı hissedeceksiniz.

Ayder Yaylası'na ulaşım Çamlıhemşin üzerinden sağlanıyor. Çamlıhemşin'e geldikten sonra Kaçkar Dağları Milli Parkı'na doğru ayrılan yoldan devam etmek gerekli. Milli Park girişine kadar asfalt yoldan sıkıntısız bir şekilde gelebilirsiniz. Ayder Yaylası'na araç girişi ücreti 9 TL. İçeride kalabalıktan kaynaklı ciddi bir park yeri sıkıntısı var. Tur otobüslerinin de güzergahında olduğu için ulaşım kolay olsa bile yoğun bir trafiğe maruz kalabileceğinizi belirtmem gerek.

• Zilkale / Rize Gezilecey Yerler

En az Sümela Manastırı kadar etkileyici bir yapı olan Zilkale, doğa ve tarihin bir arada olduğu nefes kesen bir yer. Yapım yılı net olarak bilinmese de bir zamanlar kale olarak inşa edildiği aşikar. 100 metre altından süzülen Zil Deresi'ne kalenin korkuluklarından bakmak midenizde minik kıpırtılara sebep olabilir.

Zilkale'ye ulaşım da, Ayder Yaylası gibi Çamlıhemşin üzerinden sağlanıyor. Yani Çamlıhemşin'den sonra ikiye ayrılan yolun biri Ayder'e giderken diğeri Zilkale'ye devam ediyor. Palovit tarafına yöneldiğiniz zaman, Şenyuva'yı geçtikten sonra taş döşeli yolu takip ettiğinizde büyüleyen manzarasıyla Zilkale çıkıyor karşınıza. Kaleye giriş ücreti 3 TL ve Müzekart geçerli değil. Gidişte veya dönüşte, yol üzerinde göreceğiniz tarihi Çinçiva Köprüsü'ne uğrayabilir, biraz ileride mola verip köprüye karşı çay veya kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Rize'de gezilecek yerler

• Palovit Şelalesi

Zilkale'ye geldikten sonra hava ve yol durumu uygunsa, gidiş-geliş tek şerit gidilen virajlı yollarda mahsur kalan Arap turistler canınızı sıkmayacaksa yönünüzü Palovit Şelalesi'ne çevirdiğinize pişman olmazsınız. Burası bölgenin en yüksek debili şelalesi. Yanına indiğinizde sıçrayan sulardan sırılsıklam olduğunuz türden...15 metre yükseklikten akıyor ama çağlaması her taraftan duyuluyor. Bulutlar güneşe engel olmazsa bittiği yerde gökkuşağı renklerini bile görebilirsiniz.

Palovit Şelalesi'ne giden yol, Rize'de girdiğimiz en kötü yoldu. Hava kuru ve açık olduğu için zor da olsa gitmeyi başardık fakat yağmurlu ve sisli havada ulaşımın zor olacağını düşünüyorum.

Rize'de gezilecek yerler

Bu saydığım noktaları bir gün içinde gezip üstüne dönüşte Fırtına Deresi'nde rafting yapma fırsatını yakaladık. Rize'ye yolunuz düştüğünde, vaktiniz ve uygun aracınız olursa Ortan Köyü, Pokut Yaylası, Sal Yaylası, Çat Yaylası gibi turistten arınmış yerleri ziyaret etmek sizi çok daha fazla mutlu edeceğini düşünüyorum. Konaklama ve ulaşım hakkında daha detaylı bilgiler için Doğu Karadeniz Gezi Rehberi başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

"Rize Gezilecek Yerler" yazısı hoşunuza gittiyse Doğu Karadeniz ile ilgili yazıları okumak için tıklayın.  Diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak için sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

4 comments on “Rize Gezilecek Yerler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir