Prag’da Alışveriş: En Ucuz Spor Mağazaları

Günden güne artan vergiler ve kurlar sebebiyle, yurt dışındakine oranla iki katı fiyatlar ödediğimiz tek ürün cep telefonu değil. İlgilenenler bilir; kaliteli spor malzemelerine verilen paralar azımsanmayacak noktada, sayısı bir elin parmağını geçmeyen mağazalar ve yetersiz ürün çeşitliliği de cabası. Açık söylemek gerekirse ben seyahate gittiğimde alışveriş yapmayı hiç sevmem. Yapacak hiçbir şeyim kalmasa bile vaktimi ona harcamak yerine bir mekanda oturup kahvemi içerken insanları seyretmeyi tercih ederim. Fakat Prag'a adım atıp fiyatları gördükten sonra bu durum tam tersi bir hal aldı ve Prag'da alışveriş yapmak kaçınılmaz oldu.

Prag'da Alışveriş

En çok sorulanlardan birisi olan "Prag'da alışveriş ucuz mu?" sorusunun yanıtı "Bize göre evet!". Başlamadan önce tekrar belirteyim, bu yazıyı sadece spor mağazaları üzerinden hazırladım. Kayak, snowboard, kampçılık, dağcılık, bisiklet, doğa yürüyüşü gibi sporlarla ilgileniyorsanız aşağıda yazdığım mağazalarda, özellikle indirim döneminde, Türkiye'dekinin yarı fiyatına ürünler bulabilirsiniz. Bizde bulunmayan çok fazla marka satıldığı için birebir fiyat kıyaslaması yapmak biraz zor olsa da internet sitelerine göz gezdirdiğinizde bile farkı hissedeceksiniz.

Aşağıda basit bir örnek göstermek istedim. (Ürünü ve mağazaları rastgele seçtim, derinlemesine yapılmış bir analiz değil. Bu markayı seçip bu fiyatları vermek zorunda değilsiniz.) Aşağıdaki görsele, yeni sezon bir botun bizdeki ve Prag'daki fiyatını ekledim. Türkiye'de 859 TL olan botun fiyatı Prag'da 150€. Mağazadan alışveriş yapıp %21 tax-free iadesi aldığımız zaman bu fiyat yaklaşık 120€ oluyor, yani bugünün kuru ile hesaplarsak 536 TL. "Aradaki farka uçak bileti alınır mı?" diye merak ettim, sadece Pegasus'a baktım ve en yakın tarihe bulduğum gidiş-dönüş biletinin ekran görüntüsünü de kanıt olsun diye ilave ettim. Gördüğünüz gibi sevgili dağcılar, kampçılar; botunuzu Türkiye'den almak yerine atlayıp Prag'a gidebilirsiniz, işte size gezmek için bahane!

Prag'da Alışveriş

Prag'da Alışveriş Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

* Prag'da para birimi olarak Çek Korunası (CZK) kullanılıyor. Daha önce yazmış olduğum Prag Gezi Rehberi'nde detaylardan bahsetmiştim. Döviz büroları yüksek komisyon oranlarında döviz bozduğu için alışverişinizi kredi kartı ile yapmak her zaman için size avantaj sağlayacaktır.

* Tax-Free ibaresi olan mağazalardan alışveriş yapmaya özen gösterirseniz, boşu boşuna %21 daha fazla ücret ödemek zorunda kalmazsınız. Ödemeyi yaparken Tax-Free fişinizi istemeyi ve ülkeden çıkarken Tax-Free ofisinden paranızı geri almayı unutmayın.

* Bazı mağazalar alışveriş caddesi üzerinde bulunmasına karşın en kalabalık gün ve saatte kapalı olabiliyor. Gitmeden önce çalışma saatlerini kontrol etmenizi tavsiye ederim.

* Bu noktada hem seyahat edip hem de para kazanabileceğiniz süper bir alternatif var. Türkiye'den sipariş verecek kullanıcılara ulaşıp komisyon karşılığında ürün getirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken Glocal Zone sitesinde kendinize bir profil oluşturmak.

Prag'da Spor Mağazaları Listesi

* Sportisimo

Doğu Avrupa'daki bir spor mağazası zinciri olan Sportisimo'yu Çekya'nın pek çok yerinde bulabileceğiniz gibi Polonya, Slovenya ve Romanya'da da bulabilirsiniz. Prag'da Namesti Republiky metro durağının içinden girişi olan Palladium alışveriş merkezi içindeki mağazasına, merkezde olması sebebiyle, gidiş çok kolay.

Adres: Nám. Republiky 1078/1, 110 00 Nové Město, Praha 1

Çalışma Saatleri: Her gün 09:00-21:00

* Tora Bora

Ağırlıklı olarak snowboard, skateboard ve sokak modası üzerine kıyafet ve ekipmanlar bulunuyor.

Adres: Myslíkova 28, Praha 2

Çalışma Saatleri: Pazartesi-Cumartesi 09:30-20:00, Pazar 10:00-20:00

Prag'da Alışveriş

* Intersport

Bu mağazalar zinciri Türkiye'de de var ancak Prag'daki ürün çeşitliliği çok daha fazla, uğramanızı öneririm. Şehir içinde birkaç tane farklı mağazası mevcut, diğerlerini görmek için buraya tıklayın.

Adres: Vinohradská 149 130 00, Praha 3

Çalışma Saatleri: Pazartesi-Cumartesi: 09:00-21:00, Pazar:10.00-21:00

* Revolution Praha

Adres: Revoluční 2, Praha 1

Çalışma Saatleri: Her gün 09:30-21:00

* Easy Rider

Adres: Jugoslávská 15, Praha 2

Çalışma Saatleri: Pazartesi-Cumartesi 09:30-20:00, Pazar 10:00-19:00

* El Nino

Adres: Palackého náměstí 2, Praha 2

Çalışma Saatleri: Her gün: 10:00-20:00

Prag'da Alışveriş

* Store # 13 - Burton

Ağırlıklı olarak snowboard, skateboard ve sokak modası üzerine kıyafet ve ekipmanlar bulunuyor.

Adres: Vodičkova 17, Praha  1

Çalışma Saatleri: Her gün 10:00-19:30

* Mystic Skates

Adres: Štěpánská 2071/37, Nové Město

Çalışma Saatleri: Pazartesi-Cuma 10:00-19:00, Cumartesi 10:00-15:00, Pazar kapalı

"Prag'da Alışveriş: En Ucuz Spor Mağazaları" yazısı hoşunuza gittiyse Çekya ile ilgili yazıları okumak için tıklayın.  Diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak için sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.