Prag Ulaşım Rehberi: Toplu Taşıma Detayları ve Araba Kiralamak

Prag, hem pek çok Avrupa başkentine göre küçük hem de birbirine yakın turistik noktalar barındırması sebebiyle yürüyerek gezmesi çok rahat ve bir o kadar keyifli bir şehir. Yine de bir taşıta ihtiyaç duyacağınız zamanlar olacak. Bu noktada kullanabileceğiniz tüm alternatifleri tecrübe ettiğim kadarıyla Prag Ulaşım Rehberi yazısında anlatmaya çalıştım. Yazı biraz uzun oldu ama Prag, ilk kez yurt dışına çıkacaklar tarafından çok tercih edilen bir şehir olduğu için her detayı anlatmak istedim.

Prag Ulaşım Bileti / Prag Ulaşım Rehberi

Prag ulaşım rehberi - bilet fiyatları

Prag'da metro, tramvay, otobüs ve füniküler için ortak bir bilet kullanılıyor. Avrupa'da bazı ülkelerde olduğu gibi burada da herhangi bir toplu taşımaya binerken bilet kontrolü yapan kişi veya sistem yok. Yapmanız gereken şu: Aldığınız bileti metroya girerken veya otobüse/tramvaya bindikten sonra sarı makinelere okutmak. Bileti, üzerinde bulunan ok yönüne göre makineye sokup çıkartıyorsunuz. O esnada biletin üzerine tarih ve saat işlenmiş oluyor. Bir bileti sadece bir kez okutabilirsiniz. 30 dakika/90 dakika/1 gün/3 gün şeklinde farklı geçerlilik süreleri olan biletlerden hangisini aldıysanız, ilk okutmadan sonra o kadar süre kullanabileceğiniz anlamına geliyor.

Evet, kural ihlali yapmayı göze alırsanız Prag'da bir toplu taşımaya biletsiz binebiliyorsunuz ancak sıklıkla bilet kontrolü yapan görevliler dolaşıyor. O nedenle böyle bir şey yapmanızı kesinlikle tavsiye etmiyorum. Ayrıca, metrodan indiğiniz gibi biletinizi atmayın çünkü bazen metro çıkışında sürpriz bir kontrolle karşılaşabilirsiniz.

Prag ulaşım rehberi

Peki, Prag toplu taşıma bileti nereden alınır, nasıl alınır? Büfeler, metro girişlerindeki gişeler ve makinelerden biletinizi temin edebilirsiniz. Bence Prag için 1 günlük veya 3 günlük biletlere gerek yok, çoğu yere yürüyerek gideceksiniz muhtemelen. Onun yerine ihtiyaç duydukça 30 dakikalık bilet almanız daha avantajlı olacaktır. Bilet makinelerini kullanmak zorunda kalırsanız sadece yukarıdaki tip biletlere odaklanmanız yeterli. Prag'da şehir dışındaki kırsal bölgelere giden toplu taşıma biletleri de bu makinelerden satıldığı için çok fazla çeşit görüp de "Hangisini seçeceğim?" diye düşünmeyin.

Prag Metro Hattı / Prag Ulaşım Rehberi

Prag ulaşım rehberi metro haritası

Prag metro hattı, çoğu yerde İngilizce yönlendirme tabelası bulunmaması sebebiyle ilk görüşte karışık gibi görünse de çözmesi zor değil. Yukarıdaki haritada da göreceğiniz üzere şehir merkezine yayılmış 3 ayrı metro hattı var: A (Yeşil), B (Sarı) ve C (Kırmızı). Şimdilik harita üzerinde bu 3 renge odaklanalım, kahverengi çizgiler tramvay hattını gösteriyor çünkü. (Haritanın orijinalini indirebileceğiniz web sitesine gitmek için tıklayınız. ) Bu renk kodları sadece haritada görünmüyor elbette. Her metro durağının tabelası ait olduğu hattın rengini taşıyor ve birbiri ile Old Town bölgesinde kesişiyor. Farklı hatlar üzerinde yolculuk yapmayı bir örnek üzerinden, fotoğraflarla anlatayım:

Diyelim ki sarı hat(B) üzerinde bulunan Křižíkova durağındasınız ve kırmızı hat (C) üzerinde bulunan Pankrác durağına gitmek istiyorsunuz. B'den C'ye aktarma yapabileceğimiz durak, ikisinin kesiştiği yer olan Florenc durağı. Bunun için de Zličín yönüne giden metroya binmeniz gerekli. Metro istasyonuna geldiğinizde, aşağıda fotoğrafı bulunan tabelayı göreceksiniz. İçinde bulunduğunuz hattın duraklarının yazılı olduğu bu tabelalar her istasyonda mevcut. Bu tabelaya göre; sağ taraftan gelen ("Kolej 1" yazan taraf) metroya binip bir sonraki durakta, yani Florenc'te ineceksiniz. İndikten sonra C hattına yönlendiren tabelaları takip edip diğer hatta aktarma yapmanız gerekiyor. Yine karşınıza aşağıdaki gibi fakat bu sefer kırmızı renkli, C hattı duraklarını gösteren bir tabela çıkacak. Pankrác veya C hattının son durağı olan Háje hangi yönü gösteriyorsa o taraftan bineceksiniz. Alıştıktan sonra oldukça basit aslında.

Prag ulaşım rehberi

Prag metro haritası üzerinde ilk dikkat çeken noktalardan birisi durak isimlerinin birbirine çok benzemesi. Karışıklık yaşamamak için inip-bindiğiniz durakları işaretlemenizi veya not almanızı şiddetle tavsiye ederim. Metro çalışma saatlerinin sabah 05:00 ile gece 00.00 arasında olduğunu da unutmamalısınız. Belli başlı metro istasyonlarında ücretsiz wi-fi olması ise takdire şayan. Tabelalarda sıkça göreceğiniz ve işinize yarayabilecek kelimeler şu şekilde:

Vstup = Giriş

Výstup = Çıkış (Kelimelerin birbirine çok benzediğini söylemiştim.)

Stanice metra = Metro istasyonu

Linka A = A hattı

Přestup = Aktarma

Prag Tramvay Hattı / Prag Ulaşım Rehberi

Prag'da yürümeyi tercih etmezseniz metro ile gidilemeyecek noktalar için kurtarıcınız tramvaylar olacak. Şehir merkezinde genişçe bir alana yayılmış olan tramvay hattı için bilmeniz gereken detaylar şu şekilde:

* Standart tramvaylar sabah 04:30 ile gece 00:00 arasında çalışır. 00:30'dan 04:30'a kadar ise gece tramvayları (night tram) çalışıyor.

* Old Town bölgesinin en popüleri olan 22 numaralı tramvayın rotası üzerinde pek çok tarihi nokta bulunuyor.

* Bizim İstiklal Caddesi'ndekine benzer bir tramvay deneyimi yaşamak isterseniz Nisan-Kasım ayları arasında sadece hafta sonları çalışan 91 Numaralı Nostaljik Tramvaya (nostalgická linka č. 91) binebilirsiniz. Vozovna Střešovice durağından kalkan tramvayın rotası yaklaşık 30 dakika sürüyor ve ayrı bilet almanız gerekiyor. Bilet ücreti 35 CZK.

* Tramvay hatları ve duraklarının haritalarını indirebileceğiniz web sitesine gitmek için tıklayınız. 

Prag ulaşım rehberi tramway

Prag Şehir Otobüsleri / Prag Ulaşım Rehberi

Prag'da, özellikle metro ve tramvayın gitmediği uzak bölgelere gidiş için kullanacağınız toplu taşıma alternatifi şehir otobüsleri olacaktır. Aynı zamanda gece çalışan otobüsler de bütçenize iyi bir yardımcı olabilir. Onun haricinde otobüs kullanma gereği duyacağınızı pek düşünmüyorum açıkçası.

Prag Havaalanından Şehir Merkezine Nasıl Gidilir? / Prag Ulaşım Rehberi

1. Otobüs + Metro ile

Václav Havel Havaalanı, Prag şehir merkezinin yaklaşık 15 km dışında bulunuyor ve henüz buraya kadar metro çalışmıyor. Şehir merkezine ulaşmanın tek yolu aktarma yapmak. Detaylar şu şekilde:

* 119 numaraları otobüse binip Nádraží Veleslavín'de inerek metronun A hattına aktarma yapabilirsiniz. Bu yolculuk daha kısa (toplamda 40 dakika) sürdüğü için daha çok tercih ediliyor fakat burada yürüyen merdiven yok. Ağır bir valizle geldiyseniz sorun yaşayabilirsiniz.

* Diğer bir alternatif de 100 numaralı otobüse binip Zličín'de inerek metronun B hattına aktarma yapmak.

* 191 ve 510 numaralı otobüsler de havaalanından geçiyor fakat sadece metro aktarma durağına gidişi bile 45 dakika sürdüğü için pek tavsiye edilmiyor.

* Bütün bu saydığım hatlarda standart ulaşım biletlerini kullanabilirsiniz. İner inmez bilet alma imkanı bulamazsanız biraz daha yüksek bir ücret karşılığında otobüs şoföründen bilet alabiliyormuşsunuz. Denemedim fakat yine de yazmış olayım.

* Eğer havaalanına gece 23:00'ten sonra varıyorsanız şehir merkezine ulaşım için gece otobüsü veya tramvaylarına mecbur kalıp uzun süre bekleme ihtimaliniz olduğu için bu yöntemi kullanmamanızı öneririm.

2. Airport Express (AE) ile

Her 30 dakikada bir kalkan Airport Express otobüsleri, şehir otobüslerine çok benziyor fakat üzerinde kocaman "AE" yazıyor, gözden kaçırmanıza imkan yok. 06:00 ile 22:00 saatleri arasında çalışan bu otobüslerin en büyük avantajı aktarma ile uğraşmanıza gerek kalmadan doğrudan şehir merkezine gitmeniz. Standart ulaşım biletleri bu otobüslerde geçmiyor, otobüs şoförüne vereceğiniz 60 CZK ücret karşılığında kullabilirsiniz. Hiçbir durakta durmadan ilerleyen AE otobüslerinin şehir merkezindeki son durağı, Prag merkez tren istasyonu olan Hlavní Nádraží. Dilerseniz buradan metronun C hattına aktarma yapabilirsiniz.

3. Diğer Seçenekler

Gece kullanmak veya daha konforlu bir ulaşım sağlamak istediğinizde tercih edebileceğiniz diğer alternatifler şu şekilde:

* Taksi veya Uber kullanabilirsiniz. Uber'i hiç denemedik fakat 2016 senesinde taksiyle havaalanından şehir merkezine gittiğimizde 120 lira ödemiştik. Şimdiki kurlarla çok daha yüksek bir rakama denk gelir muhtemelen.

* Gece gidiş-gelişler hem ekonomik hem de rahat bir alternatif var: Birkaç kişi ile birlikte gittiğiniz shuttle service'ler. Önceden rezervasyon yaptırmak şartıyla kullabiliyorsunuz. Kişi başı yaklaşık 140 CZK bir ücret ödemeniz gerekiyor. Örnek bir shuttle firması için buraya tıklayınız. 

* Son seçenek de kaldığınız otelden transfer ayarlamak, tabii ki böyle bir seçenekleri mevcutsa. Varmadan önce otele bu konuda ön bilgi verirseniz araç ayarlamak konusunda yardımcı olabilirler. Bazı düşük bütçeli otellerin shuttle service'leri de oluyor, kontrol etmenizde fayda var.

Prag ulaşım rehberi otobüs

Prag Şehir Merkezinden Havaalanına Nasıl Gidilir? / Prag Ulaşım Rehberi

Prag Václav Havel Havaalanı'ndan şehir merkezine gitmek için kullanacağınız alternatiflerin hepsini havaalanına gitmek için de kullanabilirsiniz. Bilmenizin iyi olacağınız düşündüğüm birkaç nokta var:

* Metro + otobüs alternatifi kullanacaksanız ineceğiniz durağa dikkat etmeniz gerekir. Havaalanında 3 adet terminal var: Terminal 3'den özel uçuşlar, Terminal 2'den Schengen bölgesine uçuşlar, Terminal 1'den ise Schengen bölgesi dışına uçuşlar yapılıyor. Eğer Türkiye'ye dönecekseniz Terminal 1 durağında inmelisiniz.

* Prag'da özellikle iş çıkış saatlerinde, yağmur ve kar yağışlı günlerde yoğun bir trafik olur. Eğer taksi veya özel transferler dönecekseniz bunu göz önünde bulundurmanız gerekli.

Prag'da Araba Kiralama / Prag Ulaşım Rehberi

Çok özel bir durumunuz  veya ülkeyi boydan boya arabayla gezme gibi bir planınız yoksa Prag'da kesinlikle araba kiralamanızı tavsiye etmiyorum. Biz son gidişimizde, Almanya sınırı tarafına gitmeyi düşündüğümüz için zamandan kazanmak adına araba kiraladık ve bir kez daha Prag şehir merkezinde yapılacak bir gezi için arabanın son derece gereksiz olduğuna karar verdik.

* Prag'da park yeri ciddi bir sorun. Çok düzgün ayarlanmış, her binanında önünde çizgilerle belirlenmiş park yerleri görmek sizi yanıltmasın. Onları boş bulmak büyük bir meziyet. Ayrıca hepsi paralı.

* Old Town bölgesinde her saat trafiğe denk gelebilirsiniz. Bazı yollar dar, zaman zaman tramvay yoluna girmeniz gerekiyor.

* Çekya'da trafik cezaları bizdekilere göre çok daha ağır. Kötü mü? Değil elbette fakat çok dikkat etmek lazım. Örneğin alkollü araç kullanma toleransı sıfır. Yani bir bira bile içseniz veya bir gece önceden fazla kaçırıp sabah araba kullanmaya kalkışsanız yakalanmanız durumunda ceza yersiniz. Promil oranına göre bu ceza hapis bile olabilir.

* Benzinin ucuz olduğunu düşünmeyin sakın, litresi 31 CZK civarında, yani yaklaşık 6 lira.  Ayrıca arabaya benzini kendiniz dolduruyorsunuz.

* Yukarıda da bahsettiğim gibi Prag hem yürüyerek gezilmesi gereken bir şehir hem de ulaşım ağı son derece yeterli. O nedenle arabaya pek ihtiyaç duyulmuyor bence.

Prag ulaşım rehberi araç kiralama

Prag'da Araba Kiralama Detayları

Her firmada süreç ve fiyatlar farklılık gösterebileceği için sadece bizim deneyimimizden bahsedeceğim. Seyahate çıkmadan önce rentalcars.com adresinden en ucuz aracı veren firmayı bulduk ve bu siteyi hiç kullanmadan doğrudan firmanın sitesinden kiralamayı yaptık. Türkiye'de de şubesi bulunan ve güvenilir firmalardan birisi olan Budget'tan 3 gün için toplamda 50 € vererek rezervasyonumuzu yaptık.

Havaalanından iner inmez Budget'in ofisine uğrayarak kiralama için gerekli işlemleri hallettik. Bizden sadece pasaport ve sürücü belgesi istendi. Elimizdeki sürücü belgesi uluslararası geçerliliği olan yeni tip olduğu için herhangi bir sorun yaşamadık. ("Uluslararası Ehliyet Nasıl Alınır?" yazısını okumak için tıklayınız.) Tüm işlemleri halledip aracı almamız yaklaşık 30 dakika sürdü. Bu arada unutmamanız gereken bir nokta var, araç kiralarken kredi kartınızdan bir miktar depozito çekiliyor. Bizden 20.000 CZK çekildi. Arabayı teslim ettikten 2 hafta sonra geri ödemesi yapıldı.

Prag'da Otopark Detayları

Bu baş belası konuya da değinmeden olmaz. Prag'da şehir merkezinde araç bırakabileceğiniz yerlerin (yani binaların önü) çok çok büyük bir kısmı parkmetrelerle çevrilmiş park alanlarına ayrılmış durumda. "Parasını verir bırakırım aracımı." diyorsanız ceza yemeye hazır olun, öyle kafanıza göre her yere park edemezsiniz. Geçelim detaylara:

* Park yerleri 3 çeşit: Mavi, turuncu ve yeşil. Bu renkleri parkmetrelerde veya park tabelasında çizgi halinde görebilirsiniz. (Bir de mor renk varmış ama pek yaygın olmadığı için bahsi geçmiyor.)

* Mavi bölgeler, zeminde de mavi çizgi ile berlirlenmiş park alanları ve sadece uzun dönem ödemesi yapılan yerler. O nedenle sadece ve sadece o bölgede yaşayan insanlar park edebiliyor. Mavi çizgili yere park ederseniz ceza yersiniz.

* Turuncu bölgeler, zeminde beyaz çizgi ile belirlenmiş park alanları ve en fazla 2 saat süre ile park yapabileceğiniz yerler. Aracı park eder etmez parkmetreye, kalacağınız süre kadar ödeme yapmanız gerekiyor. 15 dakikası 10 CZK, 1 saati 40 CZK.

* Yeşil bölgeler, zeminde beyaz çizgi ile belirlenmiş park alanları ve en fazla 6 saat süre ile park yapabileceğiniz yerler. 30 dakikası 15 CZK, 1 saati 30 CZK, 6 saati 120 CZK.

* Bölgesine göre saatleri değişmekle birlikte genelde turuncu ve yeşil bölgelere akşam 18:00 ile sabah 08:00 arasında park etmek ücretsiz.

* Biz kalacağımız 2 otele de seyahat öncesinde bilgi verip araçla geleceğimizi ilettik. Sorun yaşamamak için otopark ayarlamalarını istedik. Eğer araba kiralamaya niyetiniz varsa kalacağınız yerin otopark durumunu da mutlaka kontrol etmelisiniz.

* Old Town bölgesine kesinlikle arabayla gitmemenizi öneririm fakat yine de giderseniz diye yazayım, en rahat park yeri bulacağınız yer Palladium'un otoparkı imiş.

Prag ulaşım rehberi kapsamında bisiklet dışındaki her ayrıntıyı yazdım sanırım. Yine de konuyla alakalı aklınıza takılan bir nokta olursa aşağıya yorum olarak yazabilirsiniz.

"Prag Ulaşım Rehberi: Toplu Taşıma Detayları ve Araba Kiralamak" yazısı hoşunuza gittiyse Çekya ile ilgili yazıları okumak için tıklayın.  Diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak için sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.