Prag Gezilecek Yerler

Prag, toplu taşımaya çok fazla ihtiyaç duymadan rahatlıkla gezebileceğiniz bir şehir. Hiç mola vermeden, pestiliniz çıkana kadar yürümeye karar verirseniz Prag Gezilecek Yerler listesini 2 tam günde görebilirsiniz. Fakat şehrin keyfini sürmek, yerel tatları keşfetmek, soğuktan kıpkırmızı olmuş burnunuza aldırmadan buram buram tarih kokan sokaklarında kaybolmak isterseniz, ki benim tavsiyem bu yönde, en az 3 gün ayırmalısınız. Geziye başlamadan önce Prag Gezi Rehberi'ne göz atmanız işinizi kolaylaştırabilir belki 🙂 Oraya kadar gitmişken artı 2 gününüzü sempatiklikten yıkılan Cesky Krumlov kasabası ve rengarenk evleriyle baş döndüren kaplıca şehri Karlovy Vary için ayırmayı da düşünün derim.

Prag Gezilecek Yerler

Prag Gezilecek Yerler listesinin olmazsa olmazı, Prag'ın en meşhur fotoğraflarında görünen gotik binaların toplandığı Old Town (Eski Şehir) bölgesi. Bu bölge 4 tane metro durağının arasında toplanmış gibi; Mustek, Namesty Republiky, Museum ve Hlavni Nadrazi (Merkez tren istasyonu). Eğer konaklamanızı merkezde ayarlamadıysanız, metroya bindiğinizde bu 4 duraktan herhangi birisinde inip yürümeye başlayabilirsiniz. Bu noktadan sonra yürüyerek takip edeceğiniz rota üzerinde görebilecekleriniz şu şekilde;

Prag Old Town Square (Eski Şehir Meydanı)

Prag gezilecek yerler

Prag gezisi boyunca en az 5-6 kere uğrayacağınız Old Town Square, şehri keşfetmek için en uygun başlangıç noktası. Avrupa'nın en büyüklerinden birisi olan meydanda, Noel ve Paskalya zamanında kurulan pazar sebebiyle adım atmak imkansız hale geliyor. Kafe ve restaurantlarla çevrili meydanda çeşitli sokak sanatçılarını görmek mümkün. Prag siluetinin olmazsa olmazı tarihi Tyn Kilisesi ve Astronomik Saat burada yer alıyor.  Astronomik Saat'teki figürlerin hareketlendiği zamanı yakalamak için saat başlarında meydanda olmalısınız. Ayrıca meydanı kuş bakışı seyretmek isterseniz, 250 CZK bilet ücreti ödeyerek Astronomik Saat'in tepesine çıkabilirsiniz.

Charles Bridge (Karluv Most)

Prag gezilecek yerler

Prag'ın tartışmasız en romantik noktası. Aynı anda yüzlerce insanla birlikte yürüseniz bile bu gerçek değişmiyor. Özellikle hava kararınca ayrı bir havaya bürünen köprü sağında ve solunda barındırdığı heykelleriyle de ünlü. Köprü girişinde bulunan gotik kulesiyle birlikte Prag'ın en etkileyici yapısı diyebilirim. Köprü üzerinde sıra sıra dizilmiş ressamları, karikatüristleri, takı tasarımcılarını ve müzisyenleri bulabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz kulesine çıkış var, bilet fiyatı 100CZK.

 Prag Kalesi

Prag gezilecek yerler

Charles Bridge'i geçtikten sonra sıra geldi biraz yokuş çıkmaya, çünkü Prag'ı tepeden göreceğimiz bir noktaya ilerliyoruz. Yol üzerinde ahşap oyuncak, hediyelik eşya ve çeşit çeşit tasarım ürünleri bulabileceğiniz minik dükkanlar var. Almasanız bile dükkanlara girip çıkın, ürünlere bakması bile çok keyifli. Kaleye vardığınızda girişte çılgın bir sıra göreceksiniz. Bu seneye kadar kaleye giriş-çıkışlar serbestti, dolayısıyla sıra olmuyordu. Artık metal detektörlü güvenlik aramasından geçmeniz gerekiyor. Bu da kale girişinde korkunç bir sıra oluşmasına sebep olmuş. Gözünüz korkmasın, en fazla 15-20 dk beklersiniz. Sıradan kaçıp kaleyi görmeden dönerseniz çok şey kaybetmiş olursunuz. Kale içerisinde detaylı gezmek isteyebileceğiniz St. George Kilisesi, Old Royal Palace (Eski Kraliyet Sarayı) ve Golden Lane bulunuyor. Buralara giriş ücretli. Seçeceğiniz tur için farklı bilet fiyatları var. Kafka'nı Evi'ni merak edenler; orası da Golden Lane içerisinde.

Minik bir bilgi; kaleyi gezdikten sonra muhtemelen yorgunluktan gebermiş olacaksınız, biraz oturup dinlenmek isteyeceksiniz. Kalenin en tepesine, manzaranın en güzel olduğu yere namussuz Starbucks çok güzel çöreklenmiş. Yorgunluk kahvesini orada içesiniz diye herhalde 🙂

St. Vitus Katedrali

Prag gezilecek yerler

İçinde kendinizi minicik hissedeceğiniz yapılardan birisi olan St. Vitus Katedrali, Çekya'nın en büyük ve en önemli katedrali. Yapımı 500 yıldan fazla süren katedral, bünyesinde 3 Bohemya Kralı ve sayısız Aziz'in mezarını barındırıyor. Prag Gezilecek Yerler listesinde atlamamanız gereken bu gotik şaheser de Prag Kalesi sınırları içinde ve giriş ücretsiz.

John Lennon Wall

Prag gezilecek yerler

Burayı, bizim Galata'nın ara sokakları gibi standart bir grafiti duvarı zannediyorsanız yanılıyorsunuz. John Lennon hayatını kaybettikten sonra burası Lennon'ın anıtı haline gelmiş. O günden bugüne her gelenin barış ve sevgi temalı resim yaptığı, şiir yazdığı, sürekli güncellenen ve yaşayan bir duvar. Asıl bomba; 2014 yılında Kadife Devrim'in yıl dönümünde bir grup öğrenci duvarı tamamen beyaza boyuyor, üzerinde ise sadece "Wall is over" yazısı kalıyor. Elbette sanat ve barış yanlıları boş durmuyor ve "War is over" yazısı ile birlikte duvarı eski haline getiriyorlar. Görmek isterseniz; duvar Charles Bridge'in Kale tarafında, köprüye yakın bir noktada bulunuyor. Kaleye giderken veya kaleden dönüşte uğrayabilirsiniz. Duvarın hemen yanında ise Kilitli Köprü'yü göreceksiniz. Turistlerin dilek dileyip asma kilit taktıkları bir adak noktası. O kadar kilit asılmış ki artık yenilerine yer kalmamış gibi. Bu tip inançlarınız varsa buraya gelirken kilidinizi unutmayın.

Vltava Nehri - Kuğuları besleme - Bot Turu

Prag gezilecek yerler

Prag Gezilecek Yerler listesinde en keyif aldığım aktivite sanırım nehir kenarında kuğuları beslemek oldu. Gün batımından önce Vltava Nehri kıyısında, nehir turu için botların kalktığı noktaya giderseniz çok keyifli anlar yaşayabilirsiniz. Saymadım ama yüzden fazla kuğuyu bir arada görebileceğiniz bir yer burası. Dilerseniz nehir boyunca içi cafe gibi dekore edilmiş botlardan birisiyle gezinti yapmak da güzel bir alternatif olacaktır. Biz böyle bir bot turu için kişi başı 240 CZK vermiştik.

Vysehrad Kalesi

Prag gezilecek yerler

Prag'ın en önemli tarihi noktalarından birisi fakat nedendir bilinmez, turistler tarafından pek rağbet görmüyor. Prag Kalesi'nden önceki şehir merkezi ve kalesi Vysehrad'da imiş. Sonra merkez yer değiştirince burası zamanla önemini yitirmiş. Aynı adı taşıyan metro durağında inerek buraya kolayca ulaşabilirsiniz. Tenha bir yer olmasından ötürü gezmesi ayrı bir keyifli. Ayrıca Prag'ı farklı bir açıdan görebileceğiniz bir yer.

Petrin Tepesi

Prag gezilecek yerler

Petrin Tepesi ve içinde bulunan Gözlem Kulesi, Prag'da ulaşabileceğiniz en yüksek nokta. Kule aynı zamanda "Çakma Eiffel" olarak biliniyor, çünkü tamamen ona benzetilmeye çalışılmış. Petrin Tepesi'ne nasıl gidilir peki? Öncelikle tramvayla "Ujecd" durağına gelmeniz gerekiyor. Durakta indikten sonra füniküler ile tepeye çıkabilirsiniz. Vaktiniz varsa ve yürümelere doyamadıysanız füniküler kullanmadan, parkın içinden yürüyerek de tepeye ulaşabilirsiniz.

Dancing Building (Dans Eden Ev)

Prag gezilecek yerler

Prag Gezilecek Yerler listesinin en sonuna koyuyorum bu binayı. Dans eden 2 kişiden ilham alınarak tasarlanan bina, mimari açıdan bir tasarım şaheseri olarak görülebilir. Şahsi fikrimi açıklıyorum; tarihi bir dokunun tam ortasına kondurulan bu tip yapılardan tiksiniyorum. Binanın içi turistlere açık değil, ofis olarak kullanılıyor. Sadece önünden geçebileceğiniz bir bina yani. Yer olarak Old Town'un biraz dışında kalıyor. Görüp görmemek tamamen tercihinize kalmış.

"Prag Gezilecek Yerler" yazısı hoşunuza gittiyse Çekya ile ilgili yazıları okumak için tıklayın.  Diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak için sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.