Nepal Turu Düşünenlere Alternatif 8 Günlük Gezi Planı

Turla gezmeye kesinlikle düşman değilim, hatta Kenya ve Tanzanya'da yaptığımız overland safari turundan çok keyif aldığımız için kıtanın güneyini de aynı şekilde gezen insanlarız. Fakat Nepal'in turla gezmeye gerek kalmayacak kadar rahat, sıcak ve güvenli bir ülke olduğunu düşünüyorum. 5 günlük yıllık izin kullanarak toplamda 8 gün süren seyahatimizden son derece memnun kalarak döndüğümüz için kendi yaptığımız Nepal turu detaylarını sizinle de paylaşmak istedim. Nepal ile ilgili hazırladığım diğer yazılarda da işinize yarayacak bilgiler bulabilirsiniz.

Nepal Turu Planı Yaparken Nelere Dikkat Ettik?

- Nepal'de şehirler arası yol durumu çok kötü olduğu için yolda geçireceğimiz zamanı en aza indirmek adına gezimizi sadece iki şehir ile sınırlı tuttuk; Pokhara ve Katmandu.

- Himalayalar'ın eteklerine kadar gidip trekking yapmadan dönmek istemedik. Bu nedenle 3 günümüzü sadece doğa yürüyüşüne ayırdık. Siz iki günlük bir trekking ayarlayıp Katmandu Vadisi'nde daha uzun süre vakit geçirmeyi tercih edebilirsiniz.

- Chitwan'a gitmekten son anda vazgeçtik. Fazla vaktiniz varsa, yol durumunu sorun etmeyecekseniz, hayatınızda hiç safari yapmadıysanız Chitwan Ulusal Parkı'nda safari yapabilirsiniz. Fotoğraflardan gördüğüm ve yorumlardan okuduğum kadarıyla bana pek tatmin edici bir deneyim olacakmış gibi gelmedi.

- Açık söylemek gerekirse hem Katmandu'da hem de Pokhara'da fazladan 1-2 gün daha geçirmeyi isterdim. Eğer biraz daha uzun zamanımız olsaydı Katmandu Vadisi'ndeki diğer bir şehir olan Patan'ı ziyaret edebilirdik, ayrıca Thamel'in her sokağından tekrar tekrar geçsem bıkmazmışım gibi geldi. Pokhara'da ise Phewa Gölü manzarasına karşı daha fazla vakit geçirebilir, Tibet Mülteci Kampı'nı doya doya gezer, kalan vakitte de Dağcılık Müzesine gidebilirdik. Ya da trekking rotasını 2 gün daha uzatıp Poon Hill Trek yapardık. Nepal'de yapacak çoook fazla şey var ve ne kadar vakit ayırsak da yetmeyecek gibi hissediyorum. O nedenle ayırabileceğiniz maksimum süreyi ayırın.

Nepal Turu 1. Gün - Katmandu'dan Pokhara'ya Geçiş

09:00 - Katmandu'ya iniş.

Katmandu Tribhuvan Havaalanı'na indiğimiz gibi saatlerimizi 2 saat 45 dakika ileriye, yani Nepal saatine ayarlıyoruz. Kalabalık olduğu zaman 2 saat bile sürebilen pasaport kontrolünden 10 dakikada geçtikten sonra soluğu döviz bürosunda alıyoruz. (El bagajıyla gittiğimiz için bagaj alımı için vakit kaybetmedik, onun için de 1 saat beklediğiniz oluyormuş.) Dışarıdaki kurlardan habersiz olduğumuz için ilk etapta işimizi görmesi için 50$ döviz bozdurduktan sonra havaalanının dışına çıkarak Pokhara uçağına binmek için İç Hatlar Terminaline geçiyoruz.

13:00 - Pokhara uçağına biniyoruz.

Yeti Airlines'tan rezervasyon yaptırdığımız uçağımız 12:30'daydı. O kadar uzun süre beklemeyi istemediğimiz için check-in bankosundaki çalışandan rica edip uygun yer olması durumunda bizi önceki uçaklardan birisine almasını rica ettik ve saat 11:00 uçuşuna check-in yaptık. Buna rağmen uçak havalandığında saat 13:00 olmuştu. 

13:30 - Pokhara'ya iniş.

14:30 - Yapacağımız trekking için gerekli olan TIMS Card ve ACAP Permit çıkarttırmak üzere Nepal Tourism Board'a geliyoruz. (Rehbersiz trekking ayarlama konusu ile ilgili tüm bilgileri aşağıdaki videoda bulabilirsiniz.)

Biz saçma bir kararla yürüyerek gittik, sırt çantanız yoksa taksiye binmenizi tavsiye ederim. Ayrıca Dolar kabul etmedikleri için bozdurduğumuz para yeterli gelmedi, tekrar para bozdurmaya gidince burada geçirdiğimiz süre biraz uzamış oldu.

16:00 - Otele varış.

2 gece boyunca Lakeside Road'a 5 dakika mesafe, her yere yürüyerek ulaşabildiğimiz Hotel Silver Oaks Inn'de kalıyoruz.

16:30 - OR2K'de yemek

17:30 - Paddle Nepal'e uğrayıp ertesi sabah için rafting rezervasyonumuzu yapıyoruz.

17:45 - Enerjimizin yettiği yere kadar Lakeside Road üzerindeki bütün trekking mağazalarını dolaştıktan sonra içimize en çok sinenden eksik malzemelerimizin alışverişini yapıp, aklımız Pokhara'nın barlarında kalsa da otele geçip bütün yorgunluğumuzu atmak üzere tavuk gibi erkenden uyuyoruz.

Nepal Turu 2. Gün - Pokhara

07:00 - Kalkış, otelde kahvaltı.

Bu arada, ertesi sabah trekkinge başlayacağımız nokta olan Nayapul'a götürmek üzere otelden bir araç ayarlamalarını rica ediyoruz.

08:00 - Phewa Gölü kıyısında sabah yürüyüşü

09:00 - 12:30 -  Rafting

Paddle Nepal'in ofisinde buluşup ayarladıkları araçla raftinge başlayacağımız yere gidiyoruz. Rafting bitişinde varış noktamız yine Paddle Nepal ofisi.

13:00 - Himalayan Java Coffee'de kahve molası

Rafting dönüşünde tura dahil olarak verilen sandviçleri yiyince öğle yemeği ihtiyacı hissetmediğimiz için göl manzarasına karşı kahve içmeyi tercih ediyoruz.

14:30 - 16:30- World Peace Pagoda'yı ziyarete gidiyoruz.

Önce, Phewa Gölü kenarında bulunan teknelerden birisini kiralayıp gölün karşısına geçiyoruz. İndiğimiz yerde 45 dakika kadar tırmandıktan sonra pagodaya ulaşıyoruz. 360 derece manzaranın tadını çıkartıp alt taraftaki Budist tapınağına girip bir süre mantralara eşlik ettikten sonra şehre inen diğer yolu yürümek üzere yola koyuluyoruz.

16:30 - 17:30 - Gupteshwar Mahadev Cave'e gidiyoruz ama 17.30'da kapandığı için giremiyoruz.

Pagodadan çıktıktan sonra diğer yoldan yürüyerek aşağı inip mağaraya varıyoruz. Yürümesi çok keyifli fakat uzun bir yol. Mağaraya giremeyince rotamızı hemen yan tarafında bulunan Tibet Mülteci Kampı'na çeviriyoruz. El yapımı ürünlerin satıldığı stantlara uğrayıp hediyelik eşya alıyoruz. Saat geç olduğu için diğer yerleri dolaşamadan taksiye binip şehir merkezine dönüyoruz.

18:45 - Moondance Restaurant'ta akşam yemeği

Nepal Turu 3. Gün - Trekking

06:00 - Kalkış, otelde kahvaltı, check out. (Valizlerimizi otele bırakıyoruz.)

08:00 - Nayapul'a gitmek üzere otelden ayrılıyoruz.

09:30 - Nayapul'a varış. Ghandruk tarafına doğru yürüyüşe başlıyoruz.

14:00 - Kimche'deki Guest House'da yemek molası

17:00 - Ghandruk'a varış.

Manzarası hoşumuza giden, wi-fi bulunan, akşam yemeği de yiyebileceğimiz bir Guest House'a yerleşip köyü turlamaya çıkıyoruz. Öncesinde kaldığımız yere saat kaçta akşam yemeği yiyeceğimizi haber veriyoruz ki buna göre yemek hazırlığı yapılıyor. Aynı şekilde ertesi gün için de kahvaltı saatimizi bildiriyoruz. Bugünkü toplam yürüyüşümüz 20 km.

Nepal Turu 4. Gün - Trekking

06:00 - Terasta gündoğumunu seyretmek için kalkış, kahvaltı.

07:30 - Kaldığımız yerden ayrılıp Landruk'a doğru yürümeye başlıyoruz.

10:00 - 10:30 - Landruk'ta çay-kahve molası

12:30 - 13:30 - Tolka'da yemek molası ve dinlenme

16:00 - Pothana'ya varış.

Geceyi geçirmek üzere dış görünüşünü beğendiğimiz bir Guest House ile anlaşıp odamıza yerleşiyoruz. Kalan zamanımızda bahçede dinlenerek vakit geçiyoruz. Akşam yemeğini de aynı yerde yiyoruz. Bugünkü toplam yürüyüşümüz 22 km.

Nepal Turu 5. Gün - Trekking sonu ve Pokhara'ya dönüş

07:00 - Kalkış, kahvaltı.

08:00 - Phedi'ye doğru yola koyuluyoruz.

Yol üzerinde önce 1 saat mesafedeki Australian Base Camp'a uğruyoruz. Mola vermeden Dhampus'a doğru ilerliyoruz. Phedi'ye doğru inişe geçiyoruz.

12:00 - Phedi'den taksiye binip Pokhara'daki otelimize dönüyoruz.

13:00 - 14:00 - Otele varış, check-in, dinlenme.

14:30 - Godfather's Pizzeria'da öğle yemeği

15:15 - Yürüyerek Tourist Bus Stop'a gidip ertesi sabah için Katmandu'ya gidiş biletimizi alıyoruz.

Şehir merkezinden yürüyerek gittiğimiz için Damside'ı da görmüş oluyoruz.

16:00 - 16:30 - Yürüyerek Gupteshwar Mahadev Cave'e geliyoruz.

Tourist Bus Stop'tan yürümesi 45 dakika sürüyor. Daha fazla ayakta duracak halimiz kalmadığı için mağaradan çıktıktan sonra taksiye binip otele varıyoruz.

17:00 - 19:30 - Otelde dinlenme

19:30 - 22:30 - Busy Bee Cafe'de akşam yemeği ve canlı müzik.

Nepal Turu 6. Gün - Katmandu'ya Geçiş

06:30 - Kalkış, otelde kahvaltı, check-out.

07:00 - Otelin ücretsiz servisi ile Tourist Bus Stop'a gidiyoruz. 5 dakika sürüyor gitmemiz.

08:00 - Katmandu'ya giden otobüsümüze biniyoruz.

17:00 - Katmandu'ya iniş. İndiğimiz yerde en düşük fiyatı veren taksici ile pazarlık yapıp Thamel'deki otelimize geçiyoruz. (Tekrar ihtiyacımız olabilir diye taksicinin telefon numarasını alıyoruz.)

17:30 - 18:00 - Hotel Friend's Home'a giriş yapıp eşyalarımızı bırakıyoruz.

18:30 - 21:00 - Akşam yemeği için Yangling Restaurant'a yürüyoruz. Dönüşte Thamel Caddesi'nde dolaşıp günü kapatıyoruz.

Nepal Turu 7. Gün - Bhaktapur ve Katmandu

06:30 - Kalkış, otelde kahvaltı.

07:00 - Dün telefonunu aradığımız taksiciyi arayarak pazarlık yapıyoruz ve bizi Bhaktapur'a götürmesi için anlaşıyoruz.

09:00 - 12:00 - Bhaktapur varış. Durbar Meydanı'nda giriş yapıp bir rehber ayarlıyoruz. 2 saat boyunca bize Bhaktapur'un her yerini anlatarak gezdiriyor. Kalan zamanda biraz kendimiz dolaşıyoruz. Sonrasında da meydanda kahve içiyoruz.

12:00 - Sabah bırakan taksici Katmandu'ya geri götürmek için bizi beklemişti. Katmandu'ya dönmek üzere taksiye biniyoruz.

Hedefimizde 3 önemli tapınağı (Pashupatinath, Boudpanath, Swayambhunath) aynı gün içinde dolaşmak var. Yürüyerek yetiştirmemiz imkansız. Her seferinde ayrı bir taksici ile pazarlık derdi ile uğraşmak da istemiyoruz. O nedenle bizim taksiciye planımızı anlatıp sırayla hepsine götürmesini teklif ediyoruz. Bhaktapur da gidiş-geliş de dahil olacak şekilde tüm gün için 4000 rupiye anlaşıyoruz.

12:45 - 14:00 - Pashupatinath Tapınağı

Tam vardığımızda yeni bir cenaze başlangıcına denk geldiğimiz için uzun bir süre yakılmaya başlanmasını izliyoruz.

14:15 - 15:00 - Boudpanath Tapınağı

15:45 - 16:45 - Swayambhunath Tapınağı

17:00 - Otele varış. Eşyalarımızı bırakıp akşam yemeği için dışarı çıkıyoruz. (Bu sırada öğle yemeğini atladığımız fark ediyoruz.)

18:00 - 21:00 - Roadhouse Cafe'de akşam yemeği. Dönüşte Thamel'in görmediğimiz caddelerinde dolaşıp günü kapatıyoruz.

Nepal Turu 8. Gün - Katmandu ve Eve Dönüş

07:00 - Kalkış, otelde kahvaltı, check out (Valizlerimizi otelde bırakıyoruz). Taksicimizi arayıp saat 16:00'da otelden alıp havaalanına götürmesi için anlaşıyoruz. Dönüş uçağımız 19.00'da.

08:30 - 12:30 - Yürüyerek Durbar Meydanı'na gidiyoruz. Meydanda kalan tapınakları gezip el yapımı ürün satıcılarını dolaşıyoruz.

Saat 11.30 civarında Kumari pencereye çıktığı için tam o sıralarda Kumari'nin Evi önünde dolaşmaya dikkat ediyoruz.

13:00 - Thamel'e geri dönüp gidiş saatimize kadar ara sokaklarda dolaşmayı tercih ediyoruz. Sonrasında ise Helena's Roof'ta son biramızı içip otele dönüyoruz.

16:15 - Trafik sebebiyle taksi geciktiği için bizim de çıkmamız gecikiyor. Yaklaşık 1 saat sonra havaalanına varıp Nepal'e veda ediyoruz.

"Nepal Turu Düşünenlere Alternatif 8 Günlük Gezi Planı" yazısı hoşunuza gittiyse Nepal ile ilgili yazıları okumak için tıklayın.  Diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak için sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.