Namibya’da Konaklama: Yıldızlara Dokunmak İster Misiniz?

yurt dışı seyahat planlama çölde kamp

Namibya'da geçirdiğimiz 2 hafta süre boyunca 7 farklı yerde konakladığımız için bu konuya ayrı bir yazıda değinmem şart oldu. Neden bu kadar fazla yer değiştirdiğimiz hakkında kafanızda bir soru oluşursa cevabı çok açık: Namibya'da gezilecek yerler arasındaki mesafeler çok uzak olduğu için tek bir yerde kalarak bütün noktaları görmek fazla yorucu ve hatta imkansız. Namibya'da konaklama detaylarına geçmeden önce ufak bir özet geçeyim.

Namibya'da Konaklama

* Kaldığımız 7 noktadan sadece bir tanesi şehir merkezinde bir lodge'du. Onun dışında sürekli doğanın içindeki kamp alanlarında çadır kurduk.

* Ağustos sonu yani yüksek sezon olduğu için çoğu kamp alanı kapasitesini doldurmuştu. Tek başınıza seyahat etme planınız varsa mutlaka ama mutlaka önceden rezervasyon yaptırmanız gerektiğini unutmayın.

* Kuzeye gelene kadar kaldığımız her noktada geceleri son derece acılı geçti, üşümekten uyuyamadığım zamanlar oldu. Güneş battıktan sonra çölün ne kadar soğuduğunu yaşamadan bilemezdim.

* Namibya doğal yaşamıyla ön planda olan bir ülke. Doğal yaşamı yakından tanımanın en iyi yolu ise çadırda kalmak, bence. Daha önce hiç denememiş olsanız bile hayatınızda bir kere sınırlarınızı zorlayıp bu deneyimi yaşamanızı tavsiye ederim.

* Turdan dolayı farklı fiyatlardan faydalansak da kendi gezmeyi düşünenler için, gidince fiyat araştırması da yaptım. Ortalama bir kamp alanında çadır başına vereceğiniz en ucuz fiyat yaklaşık 150NAD (42 TL), en yükseği ise 400NAD (113 TL) civarında olacak.

Namibya'da Konaklama / Felix Unite (Orange River)

Namibya'daki ilk durağımız, Güney Afrika sınırına yarım saat mesafedeki Felix Unite oldu. Güney Afrika ve Namibya'nın doğal sınırı olan Orange River'ın hemen yanında bulunan tesis, sadece bir kamp alanı değil; bünyesinde 'cabana' dedikleri doğal malzemeden yapılmış bağımsız odalar var fakat çadır kurmak isteyenler için yemyeşil çimler üzerinde bir alan ayarlamışlar, yanında da barbeküsü...Ekonomik bir tatile göre fazlasıyla lüks imkanları mevcut: yüzme havuzu, geniş bir bar,  ücretli wi-fi, kapalı tuvalet ve banyolar...

Namibya'da konaklama

Burasının asıl tercih sebebi Orange River'da düzenledikleri kano turları. Aklınıza hemen 1 saat kano kiralayıp nehirde salına salına kürek çekmek gelmesin. Daha macera odaklı kano turlarından bahsediyorum. Performansınıza ve hava koşullarına göre 2 gün veya daha uzun süren turlara katılabiliyorsunuz. Uyku tulumu (Islanmasından çekinmiyorsanız çadır da alabilirsiniz) ve ihtiyacınız kadar yiyecekle birlikte yola çıkıyorsunuz, gece nehir kenarında uygun bir yerde mola verip uyku tulumlarında uyuyorsunuz, ertesi gün kürek çekmeye devam ediyorsunuz. Biz, 2 günlük tur rezervasyonu yaptırmış olmamıza rağmen, şiddetli rüzgar sebebiyle ilk gün yola çıkamadık ve sadece 1 gün kano yapabildik. Yine de Namibya'daki en güzel aktivitelerden birisi olduğunu söyleyebilirim. Daha fazla bilgi ve fotoğrafa Felix Unite'ın sitesinden ulaşmak için buraya tıklayınız.

Namibya'da konaklama


"NAMİBYA GEZİ REHBERİ" YAZISINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ. 


Namibya'da Konaklama / Greenfire Desert Farm (Namib-Naukluft)

Afrika'da şimdiye kadar kaldığım yerler arasında en büyüleyicisi kesinlikle Namib-Naukluft Koruma Alanı içerisindeki Greenfire Desert Farm'daki çadır deneyimiydi. Namib Çölü'nün yarı-kurak kısmını oluşturan Namib-Naukluft'un kendine has bir coğrafyası var. Alabildiğinize dümdüz bir alan üzerinde, çölün değişen sıcaklığı sebebiyle çatlayan kayalardan oluşan tepeler adeta farklı bir gezegendeymişsiniz hissini uyandırıyor. İçerisinde barındırdığı antiloplar, zebralar, deve kuşları ve birkaç kuş çeşidi dışında yaşayan yok. Parçası olduğu Namibrand Milli Parkı, IDA (International Dark-Sky Association) 'ya göre Dünya'nın en karanlık bölgelerinden birisi.

Namibya'da konaklama

Namibya'da konaklama

Burası şahsa ait özel bir koruma alanı olması sebebiyle turistik bir bölge değil, o nedenle alana giriş yaptığımız andan itibaren bizden başka kimseyi görmedik. Ne bir yapı var, ne de bir insan... Tam olarak hiçliğin ortasında ayrılmış alanda çadırlarımızı kurduk. Belki de ilk defa, oturduğumuz yerden kalp atışlarımızı duyabileceğimiz kadar sessiz bir yerde kaldık. Yıldızlar ise dokunabileceğimiz kadar yakındı. Gece sabaha kadar titremekten uyuyamayışımız ise en acılı tarafıydı.

Namibya'da konaklama


"NAMİBYA VİZESİ NASIL ALINIR?" YAZISINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ. 


Namibya'da Konaklama / Spitzkoppe

Namibya'da unutamayacağınız bir gün batımı yaşamak istiyorsanız adres Spitzkoppe olmalı. Pek çok Hollywood filmine sahne olmuş bu muhteşem doğanın ortasında konaklamanın tek yolu ise çadırda kalmak çünkü Spitzkoppe'nin içinde lodge veya otel yok. Çorak bir arazinin ortasından yükselen granit kayalardan oluşan bölge koruma altında. Namib Çölü'ne göre hava şartları daha dengeli yani gece sıcaklık düşüşü yaşanmıyor. Eğer doğa yürüyüşü ve tırmanışa meraklı iseniz burası da mükemmel bir durak. Granit kayalara tırmanıp en tepeden güneşi batırmak için ise bir profesyonel olmaya gerek yok, tek ihtiyacınız olan tabanı sağlam bir spor ayakkabı.

Namibya'da konaklama

Buradaki kamp alanının tek sıkıntısı su eksikliği. Fakat bu durum Afrika için çok da anormal değil. Aksine bu tip yoklukları yaşamak tasarruf etme konusunda farkındalık kazanmamızı sağlıyor. Tuvalet konusu ise biraz facia. Etrafı çalılarla çevrilmiş kocaman bir delik var sadece.

Namibyada-konaklama


"NAMİBYA'DA GEZİLECEK YERLER" YAZISINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ.


Namibya'da Konaklama / Halali Camp (Etosha Milli Parkı)

Ve geldik Namibya'nın en kalabalık kamp yerine: Etosha. Namibya'nın bir numaralı safari mekanı olan Etosha Milli Parkı içerisinde su havzalarının kenarına kurulmuş birkaç farklı kamp yeri var. Halali, onlardan bir tanesi. Vahşi doğanın göbeğinde olmasına karşın tehlike arz eden hiçbir durum yok çünkü kamp alanları hayvanların girmesini önleyecek şekilde duvarlarla çevrilmiş. İçerisinde restaurant, bar, tuvalet, banyo, ücretli wi-fi gibi imkanları mevcut. Fakat ciddi anlamda kalabalık, rezervasyon yaptırmadan yer bulmanız mümkün değil. Namibya'nın en pahalı kamp yerlerinden birisi aynı zamanda; ücretlendirme kişi başı yapılıyor, ayrıca size ayrılan alan için de bir ödeme yapıyorsunuz. 2 kişi giderseniz bu rakam kişi başı 310 NAD (87 TL)'a denk geliyor.

Namibyada konaklama

Namibyada-konaklama

Etosha'daki kamp alanlarını özel kılan detaylar ise su havzaları. Safariye çıkmasanız bile seyir terasında bekleyerek su havzalarına su içmeye gelen hayvanları gözlemleyebilirsiniz. Biz şansımıza 2 gece üst üste nesli tükenmekte olan gergedan (black rhino) gördük, hem de 4 tane! Aralarında çıkan kavgaya da şahit olduk. Diğer bir ifadeyle, akşam yemeğinden sonra şarabımızı alıp seyir terasına kurulduk ve canlı canlı belgesel seyrettik.

Namibya-da-konaklama

Namibya'da Konaklama / Ngepi Camp (Caprivi Şeridi)

Namibya ve Botsvana sınırına çok yakın olan Ngepi Camp; Kavango Nehri kenarında, bol sivri sinekli (yani sıtma riski barındıran), çölden gram eser kalmamış bir şekilde yemyeşil bir alanda bulunan, gece tuvalete kalktığımda çadırımı bulamayacağım şekilde ağaçlık ve karanlık, zaman zaman timsahların ziyaret ettiği tatlı bir kamp alanı. Üzeri açık tuvalet ve banyoları var, minik şirin bir barı mevcut. Nehirde ufacık bir havuz oluşturmuşlar, adını da "kafesli timsah dalışı" koymuşlar. Namibya'dan Botsvana'ya devam edecekler için tavsiye edebileceğim bir mola yeri. Tek sıkıntısı ulaşım zorluğu. Ana yoldan ayrıldıktan sonra, kamp alanına giden yol fazla bozuk fakat 4x4 ile sorunsuz bir şekilde gideceğinizi tahmin ediyorum.

Namibya'da konaklama

"Namibya'da Konaklama: Yıldızlara Dokunmak İster Misiniz?" yazısı hoşunuza gittiyse Namibya ile ilgili yazıları okumak için tıklayın.  Diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak için sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.