Namibya’da Gezilecek Yerler

Farklı coğrafyalardaki güzellikleri görmek uğruna yollara düşüyorsanız, vahşi hayvanlarla doğal ortamında karşılaşma fikri sizi heyecanlandırıyorsa, macera peşinden koşmayı seviyorsanız, seyahat etmek için alışılmışın dışında bir güzergah arıyorsanız Namibya'ya bir şans verme vaktiniz gelmiş demektir.  Namibya Gezilecek Yerler listesi ile Afrika'nın en şaşırtıcı ülkesine gelin biraz daha yakından bakalım.

Başlamadan önce "Namibya kaç günde gezilir?" sorusunun cevabını vereyim. Aşağıda sıraladığım Namibya Gezilecek Yerler içerisinde yer alan noktaların hepsini 2 hafta sürede gezdik ve tadı damağımda kaldığı için bana hiç yetmediğini itiraf edeyim. 2 gün ayırdığımız yerlerde daha uzun süre kalabilmiş olmayı isterdim. Ancak daha kısıtlı bir vaktiniz varsa bazı noktalardan elemeler yaparak kısa bir tur organize edebilirsiniz elbette. Unutmamanız gereken konu, gezilecek noktalar arası mesafelerin çok uzun olduğu (Her gün 6-8 saat süren yolculuklarımız oldu) ve toprak yol nedeniyle hızlı gidilemediği. Daha detaylı bilgiye Namibya Gezi Rehberi yazısından ulaşabilirsiniz.

Namibya Gezilecek Yerler ve Yapılacak Aktiviteler

1. Orange River'da kano turu yapın.

Çöllerden geçerek aktığı için hafif çamurlu bir renge bürünen Orange River (Turuncu Nehir), sanılanın aksine ismini renginden almıyor. Güney Afrika Cumhuriyeti ve Namibya'nın doğal sınırı olan nehir, aynı zamanda Namibya'nın en önemli su kaynaklarından birisi. Nehirde yapılan en popüler aktivite ise 6 güne kadar süren kano veya rafting turları. Biz 2 gün sürecek olan kano turuna katıldık, şiddetli rüzgar sebebiyle ilk günü iptal edildi. Muhteşem bir manzara eşliğinde kürek çekerken hiç tahmin etmediğimiz kadar yorulmamıza karşın karşılaştığımız kartallar, babunlar ve sayısız kuş türü sayesinde Namibya'daki en huzurlu ve keyifli anlarımızı yaşadık. Videosunu seyretmek ilginizi çekerse buraya tıklayarak Youtube kanalıma göz atabilirsiniz.

Namibya Gezilecek Yerler

2. Dünyanın en yaşlı kanyonu Fish River Canyon'a uğrayın.

Aynı zamanda dünyanın ikinci büyük kanyonu olan Fish River Canyon, adım adım Namib Çölü'ne yaklaştığımızı hissettiren, kendine has florası ve "Derhal aşağıya inmeliyim!" dedirten nefes kesici görüntüsüyle Namibya Gezilecek Yerler listesinde önemli bir yere sahip. Fakat bizim gibi günübirlik uğrarsanız hayal kırıklığı ile geri dönme ihtimaliniz yüksek çünkü günübirlik ziyaretçilerin kanyona inişi yasak. Kanyona inmek için 5 gün süren yürüyüş rotasına çıkmanız gerekiyor.

Namibya Gezilecek Yerler

3. Sossusvlei'de dünyanın en yüksek kumullarına tırmanın.

Namib Çölü'nün en popüler kısmı olan Namib-Naukluft Milli Parkı içinde bulunan Sossusvlei bölgesine giriş yaptığımız anda Namibya'nın bendeki yeri şekillenmiş oldu. Büyüleyici güzellikteki turuncu renkli kumullar hayatımda gördüğüm en etkileyici doğal oluşum olarak karşımda duruyordu. Her birine isim veya numara verilmiş olan kumullardan en popüler olanı Dune 45'ı (Sossusvlei girişine 45 km uzakta olduğu için bu numara verilmiş) tırmanmak için seçtik. Göründüğünden çok daha zor olan kumul tırmanışında tepeye ulaştıktan sonra aşağıya doğru koşturarak inmenin zevkini ise tarif edemem.

Namibya Gezilecek Yerler

5. Deadvlei'de kurumuş gölün içinde yürüyün.

Sossusvlei bölgesinin içinde bulunan Deadvlei, "ölü göl" anlamına geliyor. Anlamına uygun olacak şekilde, etrafı kızıl kumullarla çevrili bembeyaz kuru bir göl burası. Dramatik görünümünü sağlayan ise gölün içinde kuruyup kalan yaklaşık 1000 yaşındaki Akasya ağaçları. Gölü besleyen nehir, rüzgarla birlikte savrulan çöl kumları ile dolunca göl, ağaçlarla birlikte tamamen kurumuş. Çok nadir de olsa, aşırı yağış alan dönemlerde gölün suyla dolduğu zamanlar oluyormuş. Namibya Gezilecek Yerler listesinde kesinlikle bir numaralı nokta. Videosunu seyretmek ilginizi çekerse buraya tıklayarak Youtube kanalıma göz atabilirsiniz.

Namibya Gezilecek Yerler

6. Solitaire'de Afrika'nın en lezzetli apple cramble'ını yiyin.

Solitaire kasabası, Namibya'nın en küçük yerleşimi olarak tanınıyor, nüfusu yaklaşık 90! Fakat bu küçücük kasabanın, ünü dünyaya yayılmış bir fırını var ki Sossusvlei'den çıkıp Walvis Bay veya Swakopmund'a giden her turist mutlaka burada mola veriyor. Önündeki sıradan anlaşılıyor zaten. Fırından çıkan apple cramble (elmalı tart gibi, Türkçe karşılığını bilemiyorum.) için ise "Afrika'nın en iyisi" diyorlar. Tatlı sevmiyorsanız bile bu minik kasaba, şirin detayları için bir molayı hak ediyor.

Namibya Gezilecek Yerler


"NAMİBYA: AFRİKA'DA GERÇEKÜSTÜ BİR YOLCULUK" YAZISINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ. 


7. Oğlak Dönencesi tabelasında turist pozu verin.

Coğrafya derslerinden hatırladığımız Oğlak Dönencesi'nin üzerinden geçtiği 12 ülke var ama buradan geçtiğinizi kanıtlamanın marifet sayıldığı ülke sayısı çok az. Onlardan birisi de Namibya. Etrafında yapacak başka hiçbir şeyin bulunmadığı bu noktaya sırf bu tabela için uğramak çok mantıklı değil ancak rotanız üzerindeyse 10 dakika fotoğraf çekmek için durmak ileriye bırakacağınız güzel bir hatıra olabilir.

Namibya Gezilecek Yerler

8. Macera başkenti Swakopmund'da hayatınız boyunca denemediğiniz bir aktiviteye katılın.

Sadece 2 gün ayırabildiğimiz Swakopmund, Namibya'ya tekrar gelme sebeplerim arasında olabilir. Çöl ve Atlas Okyanusu sularının buluştuğu bu sahil şehri, sunduğu sayısız çöl aktivitesi ile "Namibya'nın macera başkenti" olarak anılıyor. Birbirinden lezzetli deniz ürünlerini deneyebileceğiniz şehir merkezini gezmek için 1 gün fazlasıyla yeterli ancak şehir etrafında yapılacak düzinelerce alternatif var: Çölde ATV sürüşü, çöl safarisi, sand boarding, body boarding, okyanusta yunus ve balina gözlemi, skydiving, yakın köylere yapılan kültürel turlar...Biz yarım günümüzü, senelerdir hayalini kurduğumuz sand boarding için ayırdık. Çöken sis nedeniyle nemlenen kumullarda kaymak biraz zorladı ve açıkçası hafif hayal kırıklığına uğrattı. Ancaaaak...İlk defa denediğimiz sky diving hayatımızın en unutulmaz anları arasındaki yerini aldı. Onun detaylarını ayrı bir yazıda anlatsam iyi olacak 🙂

Namibya Gezilecek Yerler


"SKYDIVING NEDİR? NAMİBYA'DAN SKYDIVING NOTLARI" YAZISINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ. 


9. Kaşiflere mezar olan Skeleton Coast'taki batık gemiyi görün.

Swakopmund'un hemen yanında bulunan Skeleton Coast denizcilerin günümüzde bile korkulu rüyası. Yukarıda bahsettiğim gibi o bölge çöl ve okyanusun birleştiği bir yer. Çölün aşırı sıcak havası ile okyanusun soğuk suyu birleştiği için kıyıda yılın dört mevsimi sürekli yoğun sis oluyor. Bu nedenle yüzyıllardır denizciler burada karaya oturuyor. Keşfe gelen Portekizli kaşifler buraya "Gateway to  Hell" yani "Cehenneme açılan kapı" adını takmış. Ziyaret ederseniz 2008 senesinde karaya oturmuş bir balıkçı gemisinin olduğunu görebilirsiniz.

Namibya Gezilecek Yerler

10. Cape Cross'ta binlerce foku doğal ortamında ziyaret edin.

Cape Town' da yapmayı istediğimiz fakat hava şartları nedeniyle yapamadığımız fok ziyaretini Namibya'da yapma fırsatı bulduk. Üstelik ulaşımı denizden değil, karadan. Cape Cross'ta Namibya'nın endemik türü olan kürklü fokların binlercesini bir arada görme fırsatınız var. Okyanusta yüzen, kurumak için çıkıp güneşlenen, çığlık atan, birbirini ezen...Özellikle bebekleri seyretmesi o kadar keyifli ki...Uzaklara dikkatlice bakarsanız foklar için en tehlikeli türlerden birisi olan çakalları görebilirsiniz. Diğer tehlikeli tür mü? İnsan tabii ki! Buradaki binlerce fok, derisi için sopayla öldürülerek katlediliyor.

Namibya Gezilecek Yerler

11. Spitzkoppe'de bir kayaya tırmanıp gün batımını seyredin.

Namibya'nın en popüler doğal film seti olan Spitzkoppe, pek turistik olmayan koruma alanlarından bir tanesi. Tamamı granitten oluşan kayaların bulunduğu bölge, iddia ediyorum ki hayatınızdaki en etkileyici gün batımlarından birisini sunacak. Kayalara tırmanmak düşündüğünüz kadar zor değil, denemeye değer!

Namibya Gezilecek Yerler


"NAMİBYA'DA KONAKLAMA: YILDIZLARA DOKUNMAK İSTER MİSİNİZ?" YAZISINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ. 


12. Etosha Milli Parkı'nda safari yapın.

İçerisinde bulunan doğal ve yapay su birikintileri sayesinde Namibya'nın sıcağında kavrulan vahşi hayvanları kendine mıknatıs gibi çeken Etosha Milli Parkı, alışılmışın dışında bir safari deneyimi sunuyor. Daha önceden safari yapmış olsanız bile burada karşılaşacaklarınız çok daha farklı olacak. Safari rehberlerinin bile çok nadir tanık olduğu aslanların zürafalara saldırmasına denk gelmemiz, bizim buradaki en şanslı anımızdı. Aynı anda pek çok canlı türünü su içerken yakalayabileceğiniz Etosha'da pek çok safari parkının aksine -arabadan inmemek koşulu ile- rehbersiz safari yapabiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken su havzalarını ziyaret etmek. Arabadan inme izninizin olduğu tek yer ise uçsuz bucaksız Etosha düzlüğü. Aşırı sıcaklar sebebiyle artık buffalo görülmese de (yani Büyük Beşli bölgesi değil) çeşitli yırtıcılar ile karşılaşma ihtimaliniz yüksek. Namibya Gezilecek Yerler listesinde, Sossusvlei'den sonraki en önemli yeri bence.

Namibya Gezilecek Yerler

Namibya gezilecek yerler ve yapılacak aktiviteler listesi bu kadarla sınırlı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Bizim vaktimiz ancak bu kadarına yetti. Eğer bu çok özel coğrafyaya daha fazla vakit ayırabileceğinizi düşünüyorsanız başkent Windhoek'i gezebilir, Walvis Bay'de flamingoları görebilir, Himba ve Bushman kabilelerini yerinde ziyaret edebilir veya kumların yuttuğu şehir Kolmanskop'ta Samsara belgeseline göz kırpan fotoğraflar çekebilirsiniz.

"Namibya'da Gezilecek Yerler" yazısı hoşunuza gittiyse Namibya ile ilgili yazıları okumak için tıklayın.  Diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak için sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.