Nairobi Gezi Notları: Şehirde 24 Saat

Ön bilgilendirme: Nairobi Gezi Notları yazısını 2016 yılında paylaşmıştım, yani blogun ilk yazılarından. 2019 yılında çok ufak değişiklikler yaparak güncelledim. 

Kenya’da safari yapmak niyetindeyseniz koşulsuz şartsız ilk durağınız başkent Nairobi olacak. Artık İstanbul’dan THY‘nin direkt uçuşları mevcut fakat uçuş saatleri o kadar garip ki mutlaka şehir merkezinde geçirmeniz gereken minimum 4-5 saatiniz oluyor. Süreyi bir iki güne çıkarıp Nairobi’de gezilecek yerleri plana dahil etmek bir seçenek elbette. Fakat bizim gibi tüm tatili safariye ayırmayı tercih edip Nairobi’deki süreyi de otel odasında geçirmek istemeyenler için günübirlik Nairobi gezisi detaylarını “Nairobi Gezi Notları” şeklinde paylaşmak istedim. Blogdaki diğer gezi yazıları gibi detaylı bir “Nairobi gezi rehberi” veya “Nairobi gezilecek yerler” yazısı değil fakat gideceklere biraz fikir verebilir belki.

Şeffaflık önemli! Okumaya başladığınız Nairobi gezi yazısı bazı işbirliği linkleri içermektedir. Linkler üzerinden yapacağınız herhangi bir rezervasyon veya alışverişle, hiçbir ekstra ücret ödemeden ufak bir komisyon almamı sağlayabilirsiniz. Şimdiden teşekkürler.


Nairobi Gezi Notları

18.20’de İstanbul’dan kalkan uçağımız, yerel saatle gece 01.20’de Nairobi’ye indi. Aktarmasız uçuş yaklaşık 6 saat sürdü.

Kenya, vize istediği için, kapıda 50$ karşılığında vizemizi aldık. Ülkeye adım attıktan sonraki ilk tedirginliğimizi çantalarımızı görünce yaşadık çünkü ağızları tamamen açıktı; bir tanesinin içinden ilaçlar alınmıştı. Neyse ki daha önemli bir kaybımız yoktu. Sırt çantası ile seyahat etmenin dezavantajlarından birisi bu, çantayı tam anlamıyla kilitleyememek maalesef.

Şehir merkezinde dolar kabul edilmediği için, hava alanında Kenya Şilini (shilingi) aldıktan sonra taksiyle otelimize geçtik. Oteli özellikle şehir merkezinde, güvenli bir yerde seçmiştik sözde ama buna rağmen gidene kadar arabanın içinde bayağı ürktüm açıkçası. Bütün şehir evsizlerden oluşmuş gibi, sokaklarda adım başı ateş yanıyor!


Nairobi’deki Otelimiz

Otele geldiğimizde, yine hayatımda bir ilki yaşadım çünkü otele gelmiş olduğumuzu anlamadım. Ne bir tabela, ne de albenili bir cephesi var! Hapishane girişi gibi, peş peşe duran 2 büyük demir kapı sadece. Ufak(!) bir güvenlik önlemi işte. Artık nasıl olaylar oluyorsa…Önde dışarıdaki dev kapı açıldı, araçla içeri girdik, arkamızdan kapı kapandı. Daha sonra ikinci kapı açıldı.

Neyse… Otelimiz Kahama Hotel, incelemek ve rezervasyon yapmak için buraya tık» İlk izlenimi gayet yeterli: rahat bir yatak, sinekten koruyacak cibinlik, temiz bir tuvalet. Daha ne olsun! Zaten -o zaman için- kişi başı $40 verdiğimiz için fazla beklentimiz yok.

Kenya seyahati öncesinde sarıhumma aşısı olmak zorundasınız. Ayrıca seyahat sırasında ilaçla veya güçlü sinek kovucularla sıtma hastalığına karşı önlem almanız gerekiyor. Detaylı bilgiyi Seyahat Aşıları Nerede Yapılır?» yazısında bulabilirsiniz.

Heyecandan ve stresten uyuyamadığım bir gecenin sabahında karşımıza çıkan kahvaltıyla birlikte ilk kültür şokunu yaşadım. Elbette bizdeki 48 çeşitli kahvaltı beklentim yok ama en azından “Biraz peynir, biraz ekmek.” olur diye düşünüyordum. Onun yerine haşlanmış keçi böbreği bulmak beni biraz üzdü ve önümüzdeki günler için biraz endişelendirdi.

Nairobi gezi notları - Afrikalı çocuklar


Nairobi ile Tanışma Faslı

Otelde kasa olmadığı için 2 haftalık seyahatimizde kullanacağımız bütün parayı yanımıza alarak düştük yollara ve böylece Nairobi gezisi başlamış oldu.

Kendimizi Avrupa’da bir şehirde zannettik tabii. “Sokak sokak gezer dolaşır, yorulunca bir yerde oturur kahve içeriz.” dedik. Bu fikrimizden vazgeçmek için 1 saat şehir merkezinde dolaşmamız yetti. Etraf öyle garip geldi ki yürüdüğümüz bir cadde kalabalıkken bir anda aşırı ıssız bir hal alabiliyordu. Ortalıkta gördüğümüz tek beyaz bizdik. O nedenle yoldaki herkes AMA HERKES bize bakıyordu. Belki şimdi daha farklı bir ortam vardır veya biz çok kötü yerlerinde dolaşmışızdır, bilemiyorum ama henüz Afrika’da hiç vakit geçirmemiş olmamın tecrübesizliğiyle fazla tedirgin oldum. Şimdi tekrar gitsem belki çok daha farklı duygularla dolaşırım.

Gözünüzü korkutmak istemem ama Nairobi suç oranının oldukça yüksek olduğu bir şehir. Güvenli Seyahat İçin Hırsızlığa Karşı Alınacak 15 Önlem yazısında bu konuda alabileceğiniz tedbirleri bulabilirsiniz.

Biz nereye gittiğimizi bilmeden yürümeye devam ettikçe uzaktan laf atanlar belirmeye başladı. Zaten -dediğim gibi- evsizler her yerde. En sonunda, içlerinden birisi peşimize takılınca en güvenli yerin kapalı bir mekan olacağına karar verdik ve uçarak kendimizi Nairobi Ulusal Müzesi’ne attık ve akşama kadar orada vakit geçirdik. (Nasıl korktuysak artık, müze çıkışında otele taksiyle dönmek zorunda kaldık.)

Nairobi gezi notları - şehir merkezindeki orman


Nairobi Ulusal Müzesi

Gelelim Nairobi Ulusal Müzesi’nin detaylarına…

Açık söylemek gerekirse, 5 saatimizi geçirebileceğimiz bir yer olduğunu tahmin etmediğim gibi keyif alacağımı da düşünmüyordum. Hele de safariye gelmişim, dışarıda canlısı varken müzedeki hayvanları ne yapayım?

Fakat hiç umduğum gibi değilmiş. Ana binada farklı konseptlerde 19 bölüm vardı ve benim için ummadığım bir şekilde en dikkat çekici kısmı, dolgu hayvanların olduğu bölümdü. Afrika’daki yüzlerce hayvanın birebir dolgu heykellerini görmek, safari öncesinde bayağı faydalı oldu.

Onun haricinde Afrika ve Kenya tarihini anlatan enstelasyonlar, arkeolojik kalıntılar, geçmişten günümüze Afrika kabileleri hakkında detaylı bilgiler, kullandıkları kıyafetler&malzemeler, Afrika tarihinde yer etmiş kişilerin biyografileri… Yani Kenya hakkında her şeyi müzenin ilk kısmında görebildik. Nairobi gezisi yapmayı planlarsanız burayı dahil etmenizi gönül rahatlığıyla öneririm.


Snake Park

İkinci kısım ise “Snake Park” kısmı, yani yılanların bulunduğu bir alan. Girmeden önce kafamda kurduğum sahne, camın içine koyulmuş sıra sıra yılanlar göreceğimiz şeklindeydi. Onlar da var tabii; zehirli ve Anakonda gibi insan için tehlikeli olabilecek türleri kapalı bir alanda tutuyorlar. Kalan yılanlar ise, açık havada, dışarı çıkamayacakları bir alanda geziniyor.

Hayvanların hapsedilmesi fikrini sevmediğim için bu tarz hayvanat bahçesi benzeri yerlerden çok hoşlanmıyorum. Fakat buradaki parkın asıl amacı, hayvanları sergileyerek para kazanmak değil, yerlilere eğitim vermekmiş. Afrika’da pek çok zehirli yılan türü var ve buna bağlı olarak ısırılma vak’aları çok fazla. Bunları azaltmak için burada halka yılan türleri, zehirleri, hangi türde ne yapmak gerekli vb. bilgiler veriliyormuş. Yılanların yanı sıra kaplumbağalar ve timsahları da burada görmek mümkün.


Botanik Bahçesi

Ve son olarak, müzenin arka tarafında bir Botanik Bahçesi bulunuyor. Saatlerce oturup günün bütün yorgunluğunu atabileceğiniz bir yer. Dışarıdaki tedirginliğimden eser kalmadan tek düşündüğüm şey, tepemde uçan kuşun cinsi kartal mı, şahin mi?

Diğer bir güzellik ise 2013 senesinde açılmış “Peace Path”. Huzur Yolu”  veya “Barış Yolu” olarak çevirebiliriz çünkü ikisine de gönderme yapılmış. Afrika’daki savaşların son bulmasına ithafen, insanların buraya geldiklerinde ortamdaki kurgudan etkilenerek huzur bulması amaçlanmış. Ona göre yeşilliklerle sarılmış bir tünel oluşturulmuş ve etrafına kayadan oyulmuş figürler koyulmuş. Bu figürlerin, antik çağdaki kabilelerin meditasyon ve şifa ayinlerini temsil ettiği söyleniyor.

Gelmek isterseniz bütün bu alanlara kombine giriş ücreti 1800 Kenya Şilini ($17), her gün 08.30-17.30 arası açık. Müzenin üzerine, günün yorgunluğunu atma birası içmek isterseniz, ve hatta “Mümkünse yerli birası Tusker olsun.” derseniz hemen yakınında Sentrim Boulovard Hotel‘in güzel bir barı var, internet mevcut. Burada da keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Gönül isterdi ki öğle yemeği için de öneride bulunayım ama müzenin içinde bulunan yegane kafede verdiğimiz hamburger siparişinde kocaman küflü ekmek servis edildiği için bir şey diyemiyorum. Afrika standartlarına alışmak biraz zaman alıyor, Cape Town dışında keyif veren bir başkent göremedik ama alıştıktan sonra doğal güzellikleri bağımlılık yapıyor.


İlginizi Çekebilecek Yazılar

Afrika’da Overland Safari Turu Nasıl Ayarlanır?»

Afrika’da Safari İçin Çanta Hazırlığı»

Namibya: Afrika’da Gerçeküstü Bir Yolculuk»

Botswana Gezi Notları: Özgür Filler ve Ötesi»

Ölmeden Önce Zimbabwe’ye Gitmek İçin Tek Sebep: Victoria Şelalesi»

Nairobi Gezi Notları: Şehirde 24 Saat yazısı ilginizi çektiyse ve diğer gezi yazılardan güncel olarak haberdar olmak isterseniz sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.