Maldivler Gezi Notları : Balayında Buruşana Kadar Yüzmeye Hazır Olun!

Ön bilgilendirme: Maldivler Gezi Notları yazısını 2016 yılında paylaşmıştım, yani blogun ilk yazılarından. 2019 yılında çok ufak değişiklikler yaparak güncelledim. 

Deniz bulunca saatlerce sudan çıkmıyorsanız, balık görünce sevinç çığlıkları atıyorsanız, hele bir de dalış bröveniz varsa Maldivler tam size göre. Dünyanın en iyi dalış noktaları arasında yer alan Maldiv adaları, aynı zamanda son derece popüler bir balayı noktası. Biz de 2012 yılında balayımız için Maldivler’i tercih ettik ve biraz klişe olacak ama gerçekten unutulmaz bir 5 gün geçirdik. Maldivler’e balayına gidenler, adalar hakkında çok sıkıcı olduğu, köpek balıklarından dolayı yüzülemediği yönünde yorum yapabilirler. Maldivler Gezi Notları yazısında, blogdaki diğer gezi yazılarına benzer bir “Maldivler gezi rehberi” paylaşmayacağım ama Maldivler’de balayı hakkında sık sorulan soruları yanıtlamaya çalışacağım.

Şeffaflık önemli! Okumaya başladığınız Maldivler gezi yazısı bazı işbirliği linkleri içermektedir. Linkler üzerinden yapacağınız herhangi bir rezervasyon veya alışverişle, hiçbir ekstra ücret ödemeden ufak bir komisyon almamı sağlayabilirsiniz. Şimdiden teşekkürler.


Maldivler Hakkında

Ben yazının devamında da “Maldivler” diye bahsedeceğim ama aslında buranın resmi adı Maldiv Cumhuriyeti. Tamamen Müslüman bir ülke, oldukça da katılar. Ateistler ölüm cezasına çarptırılıyor, örneğin. Yerli kadınlardan başı açık gezene rastlamak zor. Adaya alkol ve domuz ürünü sokmak yasak. Alkollü içecek ve domuz ürünlerini sadece ada-otellerde tüketebiliyorsunuz.

Maldivler, Hint Okyasunu’nun ortasında bulunan yaklaşık 1,200 adadan oluşuyor. Rakam neden yaklaşık? Çünkü gelgit nedeniyle gün içinde kaybolan veya ortaya çıkan adalar var. Üzerinde yaşam olan ada sayısı ise 281 civarında. Bunun 195’inde yerel halk yaşarken kalanı ada-otel olarak kullanılıyor. Ada-otel yani island-resort nedir, peki? Bir adanın tamamı bir otel işletmesine ait, başka hiçbir şey bulunmuyor.

Maldiv adalarında alışkın olduğumuz gibi bir toprak yok, hepsi beyaz kum. Ölü mercanların aşınmasıyla meydana gelen un gibi kumlar…Kara canlılığı da buna göre şekillenmiş tabii. Salon bitkisi olarak eve aldığımız difenbahyalar filan burada kendiliğinden yetişiyor. Bizim kaldığımız adada böcek bile yoktu; onun yerine kabuklular dolanıyordu etrafta.

Maldivler gezi notlari - ada içinde bisiklet


Neden Balayı İçin Maldivler’i Seçtik?

Elbette her çiftin zevki, balayından beklentisi farklı. O yüzden Maldivler’de balayının size uyup uymayacağını kestiremem ama bizim neden tercih ettiğimizi ve 7 sene sonra dünyanın en güzel yerlerinden birisi olan Seyşeller’i gördükten sonra bile neden balayı için doğru karar olduğunu anlatabilirim.

Normal seyahatlerimizde aylarca blog okur, sayfalarca not tutar, plan yapar, enerjimizin yettiği noktaya kadar gezer, kültürü tanımaya çalışır, ortamın faresi olmadan dönmeyiz. Fakat balayında isteğimiz çok netti: Yatmak! Hem özel bir deneyim olsun, hem plan programla uğraşmayalım, hem de gezilecek yerler filan işin içine girmesin istedik.

Uğur da ben de, çok gereksiz bulduğumuz için düğün yapmak istemedik fakat aileler karşı çıkınca “İyi o zaman, yapın düğünü, biz geliriz.” dedik kabaca 🙂 Yani düğün organizasyonu ile ilgili neredeyse hiçbir şeye karışmadık. Buna rağmen diyebilirim ki özellikle son ay, aile boyu müthiş stresli zamanlardan geçtik. İnanın, masada kim kiminle oturacak hesabı bile bir dert! Bunun gibi sayısız durumla uğraşmak zorunda kalırken kafamız balon gibi şişti. Nikah yapıp kurtulacaktık ne güzel 🙂 Neyse…Düğün bittiği anda kocaman bir OHHH! çektiğimiz için bütün bu hengame içinde ne seyahat planı yapabilirdik, ne de bittikten sonra bol gezip tozmalı bir seyahati kaldırabilirdik.

Seyşeller, Bali, Phuket, Zanzibar benzeri bir yer tercih etmiş olsaydık “Buraya kadar gelmişken otelde mi yatacağız?!” rahatsızlığı oluşurdu veya daha uzun süreli bir balayı planı yapmamız gerekirdi. O sene yıllık iznimiz olmadığı için sadece 6 gün ayırabildik. Bu süre için de en ideal destinasyon, gezilecek yeri pek olmayan Maldivler’di.

Maldivler balayı water bungalow


Maldivler Balayı İçin Nasıl?

Maldivler’de, her gün göz kamaştıran bir maviliğe uyanıp kimseyi görmediğimiz balkonumuzdan denize girdik. Gün içinde birilerini görmek istersek ortak alanlara gidebilirdik ama onun dışında ıssız bir adada gibiydik; dalga seslerinden başka hiçbir şey duymadık. Bembeyaz kumlarda yürüyüşe çıkıp en büyük deniz kabuğunu görmeye çalıştık; bizi görür görmez yuvasına kaçan kum yengeçlerinin en dibine gitme yarışı yaptık; belgesellerde gördüğümüz rengarenk balıklarla yüzdük, hem de her gün; canımız istedi kitap okuduk, istemedi vurup kafayı uyuduk. Balayı çifti olduğumuz için her gün odada minik sürprizler bulduk. Düğün öncesinde üstümüze biriken siniri stresi rüya gibi bir adada 5 günde kovduk.

Maldivler water bungalow 2


Maldivler’de Balayını Nasıl Ayarladık?

Maldivler’de 2009 senesine kadar lokal adalarda turistlerin kalması yasakmış. Artık lokal adalarda da çok daha ucuza kalma seçenekleri bulunuyor. Fakat 2012 senesinde gittiğimiz için bu konuda sıfıra yakın kaynak vardı ve yukarıda bahsettiğim gibi ne  detaylarla uğraşacak vaktimiz vardı ne de risk alacak halimiz. O nedenle doğrudan tur firmaları ile görüştük ve en sonunda içimize sinen Peninsula Tur ile anlaştık. (Hala faaliyette midir, iyi midir bilmem ama biz o dönem çok memnun kalmıştık.)

Eğer ada ada gezmeli bir balayı planınız yoksa rezervasyonlarınızı yapmadan önce mutlaka bir tur firması ile görüşün. Neden? Tur firmalarının otellerle ve havayollarıyla özel anlaşmaları oluyor. Sizin internette karşılaştığınız fiyatların çok altında fiyat teklifleri alabiliyorlar. Zaten rehber yok, gezilecek yerler yok, turla gidip gitmemeniz arasında seyahat kalitesi bakımından neredeyse hiçbir fark yok. Neden daha yüksek fiyat veresiniz ki?


Maldivler’de Balayı Ne Kadara Mal Oldu?

Nisan ayında Peninsula Tur ile görüşüp Medhufushi Resort‘ta 19-25 Haziran için rezervasyonumuzu yaptırdık.

• Qatar Airways gidiş-dönüş uçak biletleri

• Mahe Havaalanı’ndan pırpır uçakla ada otele ulaşım ve aynı şekilde geri dönüş

Sağlık sigortası

• Water bungalow’da 5 gece 6 gün tam pansiyon konaklama (sabah kahvaltısı & akşam yemeği)

dahil 2 kişi için toplamda € 3,600 ödedik. Bunun dışındaki ekstra harcamalarımız otelde satın aldığımız internet, hediyelik eşyalar, dalış gibi ücretli aktiviteler, alkol ve arada öğle yemeği oldu. Toplamda € 4,300 harcamış olduk. (Acı haber; Maldivler’e gittiğimiz sene Euro 2.3 TL idi ve her şey dahil balayı 10.000 TL tutmuştu.)

Fiyatı biraz daha düşük tutabileceğiniz seçenekler de var tabii ki. Water bungalow’lar, Maldivler’in ikonik konaklama birimleri. Su üstünde duran bungalowlarda konaklanadığınız çok farklı ve benzersiz bir deneyim. Adasına göre lükslük düzeyi değişiyor; bizim adada beach bungalow’lar yeşillikler arasında duran, yine insandan uzak ama kara üstünde bulunan seçeneklerdendi ve biraz daha ucuzdu.

Ben, Maldivler’e kadar gelmişken water bungalow deneyimini yaşamanız taraftarıyım ama fiyatı düşürmek isterseniz 2 gece water bungalow, kalan gecelerde beach bungalow gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Maldivler mercan kumu


Köpek Balıkları Varmış…Nasıl Yüzdünüz?

Evet, doğru. Maldiv adaları sularında farklı türde sayısız  köpek balığı var fakat kıyıda görülenler zararsız türleri. Araştırmak isterseniz black-tip veya white-tip reef shark diye bakabilirsiniz. Kıyıda dolaşanların boyları 1 metreyi geçmiyor; küçük balık ve kabuklularla besleniyorlar ve genel olarak insandan korkuyorlar. Sizin yanaştığınızı anladıkları an sizden uzaklaşıyorlar zaten. O nedenle ada etrafından yüzerken gördüğünüz köpek balıklarından endişelenmenize gerek yok.

İllaki bir türden endişelenmek istiyorsanız sting-ray ve manta-ray’lerden (Türkçede türüne göre vatoz veya melek balığı gibi genel adlandırmaları var fakat aslında çok daha geniş bir aile) endişelenebilirsiniz. Bir kısmı zararsız, bir kısmı çarpabiliyor. Özellikle kıyıdaki kuma gömülüp kamufle olmuş vatozlar biraz tehlikeli; suya girerken üstüne basmamak için dikkat etmek lazım. Eğer su üstü bungalow’da kalacaksanız koruyucu bir patikle girmeniz iyi olur. Şnorkel için kullandığımız ürünlere buraya tıklayarak» ulaşabilirsiniz.

Maldivler’de yüzme konusundaki en büyük sıkıntı ise şiddetli gelgit ve akıntı. Her adada durum farklı olabilir ama bizim kaldığımız adada deniz çekildiği zaman yüzülemeyecek kadar sığ idi. Deniz yükseldiğinde ise çok kuvvetli akıntı ortaya çıkıyordu; zaten adaya adım atar atmaz elimize akıntı haritasını gösteren bir broşür tutuşturdular. Yüzme konusunda çok iyi değilseniz gitmeden önce tekrar düşünün çünkü gittiğinizde adada yapabileceğiniz tek aktivite bu olacak ve mutlaka ama mutlaka palet götürün. Hem snorkel için hem de akıntıya karşı yüzmek için işe yarar.

Maldivler gezi notları - köpek balığı


Maldivler’e Ne Zaman Gidilir?

Maldivler tropikal kuşakta bulunduğu için yıl boyu hava sıcaklığı 30°C civarında. Yağışlı ve kuru olmak üzere iki ayrı sezonu var.

Kasım-Nisan arası az yağış alan kuru dönem. En yağışsız aylar olan Aralık-Mart ise tatil için en yüksek sezon. Noel, yeni yıl veya Paskalya tatilleri, fiyatların tavan yaptığı zamanlar.

Mayıs’tan sonra muson yağmurları başlıyor, Kasım’a kadar devam ediyor. Fakat otelden dışarı adım atamayacağınız bir muson yağmurlarından söz etmiyoruz; yağar geçer. En çok yağmur düşen ay, Haziran. Dolayısıyla fiyatların da en düşük olduğu zaman.

Bilin bakalım biz ne zaman gittik? Evet, Haziran’da. Muson yağmuru görmenin de ayrı bir deneyim olacağını düşündük açıkçası. Fakat şaşırtıcı bir şekilde hiç yağmura denk gelmedik. Anlayacağınız Maldivler’e yılın her dönemi gidilebilir.

Maldivler tropik ada


Maldivler’e Nasıl Gidilir?

Maldivler’de balayı için seçtiğiniz ada hangisi olursa olsun ilk durağınız başkent Male’deki uluslararası havaalanı olacak. Artık THY’nin İstanbul kalkışlı aktarmasız uçuşları başladı; uçuş yaklaşık 8 saat sürüyor.

Bizim gittiğimiz dönemde henüz aktarmasız uçuş olmadığı için Qatar Airways ile Doha aktarmalı gitmiştik. Qatar Airways’i övmeye gerek yok, zaten kalitesi bilinen bir havayolu. Gözünüz kapalı tercih edebilirsiniz. Doha Havaalanı da son derece konforlu bir aktarma merkezi; ihtiyacınız olan her şey var.

Male’den sonraki ulaşım ise seçtiğiniz island resort’a göre değişiyor. Ulaşım tipiniz air taxi denilen pırpır uçak veya otelden ayarlanan bir bot olabilir. Bizim seçtiğimiz adaya ulaşım air taxi ile sağlanıyordu ve uçuş yaklaşık 45 dakika sürdü. Mahe havaalanına indiğimizde air taxi için rezervasyon işlemini kendimiz yaptık ama bazı oteller özel eleman gönderip hiçbir şeyler uğraşmamanızı sağlayabiliyor.

Belki şimdi değişmiştir ama o zaman için air taxi sistemi çok da iyi işlemiyordu. Uzun süre rezervasyon yapmak için beklemiştik.. Bizim bavulumuz bineceğimiz taksiye ağır geldiği bahanesiyle bir sonrakine verildi.

Pırpır uçaklar biraz ürkütücü. Çok fazla sallıyor ve her an düşecek hissi uyandırıyor. Pilotun çıplak ayakla kullanmasının veya havalandırma niyetine mini vantilatör olmasının bunda etkisi büyük. Yükseklik korkunuz varsa sizin için acılı bir yolculuk olabilir.

Maldivler gezi notları - pırpır uçak


Maldivler’de Dikkat Edilmesi Gerekenler

• Maldivler güneşine dikkat etmek lazım. Tıpkı Seyşeller ve Zanzibar’da olduğu gibi burada da fena yakıyor çünkü hem Güneş’e daha yakın hem de beyaz kumlardan yansıyan Güneş ışınları da etkili oluyor.

Tatilin ilk gününde, kaldığımız bungalowun önünden denize girdik. Amacımız 10 dakika serinleyip çıkmaktı. Fakat bir anda karşımıza çıkan deniz kaplumbağasını takip edelim diye farkında olmadan 2 saat suda kalmışız. Hayatımda ilk defa 3 gün sırtüstü yatamayacak duruma geldim.

• Turla giderseniz eğer; adaya vardıktan sonra genel bir bilgilendirme yapılıyor, sonrasında tamamen serbestsiniz. Balayı çifti olmanın en güzel tarafı, bütün çalışanlar size dünyanın en büyük aşığıymışsınız gibi davranıyor. Odaya döndüğünüzde hep bir sürprizle karşılaşıyorsunuz. Tabii bunun size zararı bahşiş vermek oluyor. Yanınızda bahşiş için bozuk para bulundurmaya özen göstermelisiniz.

• Biz seyahatimiz zamanında SimCard almamıştık; şimdi havaalanında turist paketi satılıyormuş. İhtiyaç duyduğumuz vakit otelin paralı internetini kullanmıştık ama korkunç yavaştı. Para verdiğimize bin pişman olmuştuk.

• Ülkeye alkol sokamadığınız için gelirken Duty Free’den içki almaya çalışmayın. Gideceğiniz yeri öğrenince satmıyorlar zaten ama atlanma durumuna karşı aklınızda olsun.

• Mercanlar da dahil olmak üzere yüzme esnasında karşılaşacağınız hiçbir canlıya dokunmayın. Ayrıca ben de yıllar sonra öğrendim ki içi boş olsa da hiçbir deniz kabuğunu almak doğru değilmiş çünkü ilerleyen zamanlarda başka kabuklulara yuva oluyormuş.

Maldivler gezi notları gelgit


Maldivler’de Neler Yapılır?

Otelde çoğu zamanımız yüzme ve yatışla geçse de Maldivler’de yapılabilecek başka aktiviteler sunuluyor. Bu aktiviteler oteline göre çeşitlilik gösterebilir ama balayı için bir ada otele gidiyorsanız üç aşağı beş yukarı benzer şeyler bulacaksınız. Bizim kaldığımız Medhufushi Island Resort’tan örnekler şöyle:

Hergün ücretsiz olarak yakındaki bir resife şnorkel turları düzenleniyor. Ayrıca her akşam barda yerel dans gösterileri, dj veya barbekü partileri oluyor. Dalış, gün batımında balık tutma, yunus izleme gibi ücretli aktivitelere de katılabilirsiniz.

Biz gün batımında balık tutmaya gittik. Grupta herkes en az 1 balık tutmayı başardığı için  “tutma garantili bir tur” diyebilirim 🙂 Başka bir gün de hayalimiz olan dalışı gerçekleştirdik. Bröveniz olmasa bile 10 m’ye kadar eğitmenle birlikte 1 saatlik tanıtım dalışı yapabiliyorsunuz. Ben hayatımdaki ilk dalışı burada yaptım ve Maldivler’de dalışı kesinlikle ölmeden önce yapılması gerekenler listesinde ilk 10’a koyuyorum. Evet, çok daha uygun fiyatlara Maldivler’e benzer sahillerde tatil yapabilirsiniz fakat bu su altını her yerde bulamazsınız. Benim için Maldivlerin en büyük artısı bu.

Bungalowun balkonunda kahvenizi içerken önünüzden melek balığının geçtiği, kıyılarında resif köpekbalıklarının dolaştığı, en büyük deniz kabuklarını toplayabileceğiniz bir tatil istiyorsanız Maldivler sizi pişman etmez.

Maldivler gün batımı balık tutma


Maldivler Gezisi İçin Valize Ne Koymalı?

• Tekrar yazayım; bembeyaz un kıvamındaki kumlara aldanmayın. Suyun içi biraz karışık. Suda giyebileceğiniz bir ayakkabı veya patik mutlaka alın.

• Mevcutta varsa şnorkel ve paletinizi de getirin. Akıntıda yüzerken palet çırptığım halde olduğum yerde kaldığım zamanlar oldu. Elinizde yoksa adada kiralama imkanınız var ama boşa masrafa gerek yok bence.

• Gopro gibi su altında fotoğraf çekebilen bir makine getirmezseniz çok pişman olabilirsiniz.

• Balayı çiftlerine özel tavsiyem: gelinlik 🙂 Ben tabii ki almadım ama alanı da yadırgamam. Düğün fotoğraflarına alternatif olarak muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz.

* Güneş ve güneş sonrası yanık kremi olmazsa olmaz. Sebebini yukarıda anlattım.

• Male’yi gezmek gibi bir fikriniz varsa kapalı kıyafetler alsanız iyi olur. Özellikle kadınların çok açık gezmesi hoş karşılanmıyormuş.


Maldivler Gezisi Hakkında Temel Bilgiler

• Maldivler, TC vatandaşlarından vize istemiyor. Minimum 6 ay süreli pasaportunuzun olması yeterli. Gitmeden önce herhangi bir aşı yaptırmanıza veya seyahat boyunca ilaç kullanmanıza gerek yok.

• Para birimi Maldivler rufiyası. Seyahat boyunca ada otelde kaldığımız için hiç döviz bozdurma ihtiyacımız olmadı. Bütün harcamalarımız oda hesabımıza işlendi ve ayrılırken dolar ile ödeme yaptık. Euro, Pound veya kredi kartı da geçerli. Hatıra olması için döviz bozdurabilirsiniz; onun dışında hiç ihtiyaç olmuyor.

• Maldivler saat dilimi GMT +5. Türkiye saatinden 2 saat ileride.

• Maldivler’de prizler İngiliz tipi 3 girişli fakat bazı yerlerde iki girişli de olabiliyormuş. Biz adaptör götürmemiştik (bkz. Tecrübesizlik) ama otelde adaptör bulduk neyse ki. Zor durumda kalmamak için priz dönüştürücü götürebilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Yazılar

Balayı Önerileri: Maldivler mi, Seyşeller mi, Zanzibar mı?»

Temel Bilgilerle Seyşeller Gezi Rehberi»

Zanzibar Gezi Rehberi: Güneşin En Güzel Battığı Yer»

Seyşeller Pahalı mı? 12 Günlük Gezi Maliyeti»

Zanzibar Gezi Maliyeti»

Maldivler Gezi Notları: Balayında Buruşana Kadar Yüzmeye Hazır Olun! yazısı ilginizi çektiyse ve diğer gezi yazılardan güncel olarak haberdar olmak isterseniz sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.