Lübnan | Beyrut Gezi Rehberi

“İnsan önce yaşadığı yeri bilmeli.” mottosunu düstur edinmişiz gibi davransak da son zamanlarda seyahat etmek için Ortadoğu ülkelerine öncelik vermemizin altında yatan asıl sebep, Bahreyn’den ucuz uçak bileti bulma imkanımız. Fakat elbette bunun getirisi olarak Suudi Arabistan, Dubai ve Umman gezilerinden sonra kültürel anlamda bölgenin çekiciliği bizim açımızdan arttığı gibi kendi çapımızda –dayanağı olsun veya olmasın- sosyolojik çıkarımlar yapmak da aşırı keyifli hale geldi. Bu anlamda beklediğimizden daha doyurucu bulduğum Lübnan seyahati için gerekli olabilecek bilgileri Beyrut Gezi Rehberi başlığında toparladım çünkü Lübnan öyle küçük bir ülke (Ortadoğu’nun en küçük ikinci ülkesi) ve başkent Beyrut öyle bir konumda bulunuyor ki sadece Beyrut’ta kalarak bile ülkenin büyük bir kısmını gezebiliyorsunuz.

Şeffaflık önemli! Okumaya başladığınız Lübnan - Beyrut blog yazısı bazı işbirliği linkleri içermektedir. Paylaşımlarım hoşunuza gider ve bana destek olmak isterseniz linkler üzerinden yapacağınız herhangi bir rezervasyonla, hiçbir ekstra ücret ödemeden ufak bir komisyon almamı sağlayabilirsiniz. Şimdiden teşekkürler. 

beyrut gezi rehberi

Beyrut’a Nasıl Gidilir? | Ulaşım – Beyrut Gezi Rehberi

İstanbul’dan uçuşun yaklaşık iki saat sürmesi ve karşılıklı olarak popüler destinasyonlar olması sebebiyle Beyrut’ta bulunan Rafic Hariri Uluslararası Havaalanı’na gelmek için kullanabileceğiniz hava yolu firması seçenekleri oldukça fazla. Resmi tatil zamanlarını tercih etmediğiniz sürece kampanyasız bile gidiş-dönüş 800 TL civarlarında bilet bulmanız mümkün.

Biz, iki ayrı ülkede oturma iznimizin olmasını fırsat bilerek daha ucuza bulduğumuz için gidiş-dönüş biletlerimizi Dammam’dan olacak şekilde Lübnan’ın yerel hava yolu firması olan MEA’dan aldık ve özellikle yemeklerinden aşırı memnun kaldık. İki saatlik yolculuğa somonlu yemek koymaları ve Suudi Arabistan uçuşu olmasına rağmen alkol servisi yapmalarıyla kalbimizi kazandı.

Bölgede uzun süreli bir seyahat planınız varsa ve her türlü güvenlik açığını göz ardı etme cesaretine sahipseniz Suriye’den kara yolu ile ulaşım sağlamak da alternatifler arasında ama diğer komşusu İsrail ile tüm sınırlar kapalı.

Lübnan | Beyrut Vizesi Nasıl Alınır? – Beyrut Gezi Rehberi

Beyrut’u bu kadar ziyaret edilen bir rota yapan özelliklerden birisi de Lübnan’ın TC vatandaşlarından vize istememesi yani vizesiz olması. Pasaportunuzu aldığınız gibi gelin! Uçakta dağıtılan kartı doldurup, havaalanında pasaport kontrolünden geçerken parmak izinizle birlikte verin ve 90 gün geçerli Lübnan vizesi sizin olsun. ANCAK pasaportunuzda İsrail damgası varsa Lübnan’a giriş yapamazsınız. Onun da çözümü, mevcut pasaportunuzun yanına ikinci bir pasaport almak ve onunla giriş yapmak. Detaylı bilgi almak için "Çift Pasaport Nasıl Alınır?" yazısına bakabilirsiniz.

Para Birimi ve Kredi Kartı Kullanımı – Beyrut Gezi Rehberi

Lübnan’ın resmi para birimi Arapça ismiyle Lübnan lirası (LL), İngilizce ismiyle Lübnan poundu (LBP). 1943 senesine kadar bağımsızlık görmemiş, hemen sonrasında da iç savaşın kurbanı olmuş bu minik ülkede ekonomi pek de iç açıcı olmadığı için para birimi Amerikan dolarına sabit ve her yerde dolar ile ödeme yapılabiliyor. Yani döviz bozdurmakla uğraşmak istemezseniz eğer Beyrut’a gelirken yanınızda USD getirmeniz yeterli. Dolarla ödeme yaptığınız çoğu yerde para üstü lira olarak veriliyor zaten. $1 = 1500 LL

Ulaşım veya tur hizmetleri gibi turistik aktivitelerin hemen hemen hepsi dolar üzerinden fiyatlandırılmış  olsa da diğer noktalarda asıl ücretlendirme lira ile yapılmış. Kimi mekan lira ile birlikte otomatik olarak dolar fiyatını da çıkarıyor; kiminde ise bu hesabı kendiniz yapmak zorunda kalıyorsunuz. Hızlıca ulaşabileceğiniz hesap makinesi veya XE Currency uygulaması burası için büyük kolaylık.

Biz, ayırdığımız seyahat bütçesinin dışına çıkmamak için daima nakit kullanmayı tercih ediyoruz ama siz kredi kartıyla ödeme yapmak isterseniz Beyrut’ta çoğu yerde kullanabileceğinizin haberini vereyim; Uber uygulamasının kredi kartı ile ödeme seçeneği sayesinde taksi ulaşımlarınız dahil! Bilmeniz gereken şu: Bazı restaurantlar ve oteller kredi kartı kabul etmeyebiliyor, gitmeden önce kontrol etmenizde fayda var.

 Simcard ve Internet – Beyrut Gezi Rehberi

Türkiye’deki telekomünikasyon firmalarının hiçbirisi (Bimcell dışında) Lübnan’ı kampanyalar kapsamına almadığı için Lübnan’dayken mevcut hattınızı kullanmak, faturanızda tatsız sürprizlere yol açabilir. İletişim kurmak veya internet için lokal bir hat satın almanın da ekonomik bir çözüm olduğunu söylemek zor çünkü fiyatlar “Hadi canıım!!” dedirtiyor.

Lokal hat satın almak istediğinizde tercih edebileceğiniz iki firma var: Touch ve Alpha. Üstlerine tıklayarak turistlerin kullanabileceği paket fiyatlarını inceleyebilirsiniz. Biz, Downtown’da bulunan bir Touch mağazasından 14 gün geçerli turist paketine $3.5 Simcard ücreti + $39 paket fiyatı + vergilerle birlikte toplam $43 ödedik. Detayları şöyle: Sadece bir sene kullanılabilen simcard içinde, 14 gün geçerli 100 dk konuşma + 100 SMS + 10 GB internet. 14 gün sonunda hat kapanıyor, dilerseniz sonrasında tekrar yükleme yaparak aktif hale getirebiliyorsunuz.  Eğer 14 gün içinde paketi tamamen kullanırsanız yeni yükleme yapılmaması gibi bir saçmalık var; böyle bir durumda sıfırdan yeni hat satın almayı öneriyorlar.

Bu kadar para verdik bari iyi tarafından da bakalım: Mzaar Kayak Merkezi’ndeki zirveler de dahil olmak üzere her yerde telefon çok iyi çekiyordu. Ayrıca, kaldığımız otellerin veya oturduğumuz café ve restaurantların wifi’I o kadar kötüydü ki –çoğunu kullanamadık zaten- her ihtiyacımız olduğunda “İyi ki hat almışız.” dedik. Beyrut içinde aktif olarak Uber kullanma planınız varsa hat almanızı öneririm.

Beyrut ve Çevresinde Ulaşım 

Lübnan seyahatinin bize göre en kötü tarafı, açık ara ulaşım problemi. Beyrut içinde toplu taşıma sistemi olmadığı için gideceğiniz her yere araç ayarlamak zorundasınız. Araba kiralama ise özellikle kısa süreli planlarda kendinize yapacağınız işkenceden başka bir şey olmaz. Neden mi? İstanbul’dakini öpüp başınıza koyacağınız, aşırı yoğun, kuralsız, berbat bir trafiği var. Üç şeritli yolda yan yana 5 aracın gitmeye çalıştığını, kimsenin sinyal vermediğini ve aksine herkesin makas usülü hareket ettiğini gözünüzün önüne getirin, aralara da nereden çıkacağı asla belli olmayan motorları ekleyin, öyle bir trafik! Peki, Beyrut içinde ve çevresinde kullanabileceğiniz alternatifler neler?

∴ Taksi

Her 10 arabadan 8’inin Beyrut sokaklarında yürüyen turiste korna çaldığını düşünürsek bütün arabalar sizin taksiniz olabilir çünkü “taksi” yazanlarda da taksimetre filan bulunmuyor; gideceğiniz yere göre taksicinin paşa gönlüne göre bir fiyat çıkıyor. Gitmeden önce taksicilerle ilgili öyle kötü yorumlar okudum ki –gözünüz korkmasın, hepsi kazıklamaya yönelik- tatilimizi berbat etme korkusuyla bir kere bile yoldan taksi çevirmedik. Olur da gerçekten taksi çevirmeye ihtiyaç duyarsınız o zaman kısa mesafeler için en fazla $4, uzun mesafeler için en fazla $7 ödeyecek şekilde pazarlık yapmalısınız. Beyrut’ta özellikle iş çıkış saatlerinde bir yerden bir yere taksi ile gitmenin yürüyerek gitmekten daha uzun sürebileceğini de unutmamalısınız.

Herhangi bir yere transfer için önceden taksi ayarlamak istediğinizde profesyonel taksi firmalarından faydalanabilirsiniz. Bunlardan en yaygını Allo Taksi. Hamra caddesinde tesadüfen bulduğumuz Lebanon Taksi firmasını ise Mzaar Kayak Merkezi’ne gitmek için kullandık ve çok memnun kaldık. (Kullanmak isterseniz telefon numaralarını paylaşabilirim. Yazının altına yorum olarak istek yollamanız yeterli.)

Internet olmadığı için Uber kullanmasanız bile gideceğiniz noktalar arasını işaretleyip taksi fiyatını görebilirsiniz, daha sonra taksiyi o fiyata ikna edersiniz.

Servees

Turisti geçtim de yerlisi için düşünürsek bu taksilere para dayanmaz. Daha ucuz bir yol olmalı. Var! “Servees” denilen paylaşımlı taksiler. Hepsinde kırmızı plaka olduğu için ve zaten size korna çaldıkları için tanımamak imkansız. Dolmuş usülü çalışan servees’lere başka insanlarla birlikte biniyorsunuz ve dolayısıyla fiyatı paylaşmış oluyorsunuz. İçinde yolcu olmayan bir taksiye de “Servees” diyerek binebilirsiniz. Ama o arabayı doldurmaya uğraştığı için kaç saatte gidersiniz, bilmiyorum.

Uber

Beyrut içinde ve dışında bulduğumuz her yerde kullandığımız Uber, Lübnan seyahatinde elimiz ayağımız oldu resmen. Fiyatları kesinlikle normal taksiye ve özel transfere kıyasla çok uygun. Şehirde çok yaygın olduğu için bekleme sorunu yok; en geç 5 dakika içinde geliyor. Beyrut ulaşımı için tavsiye edeceğim yöntem kesinlikle Uber olacak. “Beyrut ve Çevresinde Gezilecek Yerler” yazısında Baalbek,Jeitta Grotto, Byblos gibi yerlere ulaşım konusuna daha detaylı değineceğim fakat buralara da Uber ile ulaşım sağlayacağınızı bilmenizi isterim.

Daha önce Uber uygulamasını kullanmadıysanız linke tıklayarak veya "xmbldo" kodunu kullanarak kaydolursanız ilk yolculuğunuz ücretsiz.

Aynı Uber mantığında çalışan Careem, Lübnan’da da aktifmiş. Bahreyn’de daima Uber’den daha yüksek fiyat çıkarttığı için sinir olup uygulamayı silmiştim; Lübnan için tekrar yüklemek içimden gelmediği için kullanmadım ama denemek isteyenler olursa diye yazmış olayım.

Otobüs

Ne zaman gelip gittikleri belli olmasa da Beyrut’un içinde ve çevresinde çalışan otobüs seferleri mevcut. Yoğun saatlerde 10-15 dakikada bir geçtiği söyleniyor ama bilinen sefer saatleri yok. Trafikte yavaş hareket etmesi ve öngörülemeyen vakitleri sebebiyle Beyrut içinde kullanmak için doğru olmayabilir ama $1-$5 arasında değişen bilet fiyatlarıyla bütçe kaygısı taşıyanlara şehirlerarasında kullanmak için iyi bir alternatif. (Bulduğum haritanın güncelliğinden emin değilim. Yine de iş göreceğini düşünüyorum.)

Şehirlerarası otobüslere binmek için ise prensipte iki ana durak var: Güney tarafındaki şehirlere gitmek için Cola ve kuzey tarafındaki şehirlere gitmek için Charles Helou. Fakat kendinizi belli ettiğiniz sürece otobüsler her yerde durup sizi alıyormuş.

Harita kaynağı: www.edarabia.com

Beyrut Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

Otobüslerin son durumu hakkında kesin bilgi edinemediğim için havaalanından şehir merkezine gitmenin tek yolunun araç ayarlamak olduğunu söylemek zorundayım. Hamra Caddesi’ne $14-17 arasında çıkardığı fiyatlarla en ucuz alternatif Uber. Fakat kritik nokta havaalanından çıktıktan sonra internet bağlantınızın olmasında. Ve unutmayın ki havaalanı interneti sadece 30 dakika geçerli. Pasaport kontrolünden geçmeden internetsiz kalmamak için uçaktan iner inmez internete bağlanmayın ve BAĞLANAMAMA ihtimalini göz önünde bulundurun.

Gelmeden önce güvenilir bir taksi ile anlaşmak veya otelden transfer istemek de iyi bir yöntem. Biz, gece geç saatte indiğimiz için işimizi garantiye almak adına otel aracılığıyla bir taksi ayarladık. $27 ücret karşılığında şoför bizi havaalanında karşılayıp otelimize götürdü. Havaalanı taksileri $50 civarında fiyat çıkartabiliyor ve asla pazarlık kabul etmeyebiliyormuş. O nedenle taksileri en son alternatif olarak düşünün.

Normal şartlarda şehir merkezinden havaalanına gidiş 20 dakika civarında sürüyor fakat trafiğe yakalanırsanız bu süre 2 saate kadar uzayabilir. Ülkeye geri dönüşte uçağı kaçırmamak için trafik ihtimalini ve 45 dakika süren pasaport kuyruğunu göz önüne almanızı öneririm.

beyrut gezi rehberi

Beyrut’ta Hangi Bölgede Kalınır? – Beyrut Gezi Rehberi

Lübnan’ın küçük olmasının en büyük avantajı, Beyrut’u sabit nokta belirleyecek şekilde çevre şehirleri de gezebilme imkanı sunması. Biz, kayak tatilini de işin içine kattığımız için hem ulaşım giderlerini kısmak hem de yolda harcayacağımız vakitten kazanmak için farklı şehirlerde de konakladık ama siz, yapacağınız Lübnan planında Beyrut’ta tek bir konaklama yeri ayarlayabilirsiniz. Otel, Airbnb veya couchsurfing için tercih edebileceğiniz bölgeler Hamra, Downtown, Achrafieh, Raouché veya Mar Mikhael olabilir.

Beyrut’ta gece gündüz vakit geçirmekten çok keyif aldığım bölgeler Hamra ve Mar Mikhael oldu. İkisi de gün boyu bitmeyen enerjisi, her zevke uygun mekan alternatifleri ve gece hayatındaki hareketliliği ile biliniyor. Ancak kötü haber: Mar Mikhael civarındaki oteller Hamra’dakilere göre çok daha yüksek fiyatlı. O nedenle gelen turistlerin büyük çoğu Hamra’da kalmayı tercih ediyor. Bölgedeki otelleri incelemek için tıklayınız. (İşbirliği linki)

Biz, akşamları farklı bölgelerde vakit geçireceğimiz zamanlarda oluşacak ulaşım giderlerini ortadan kaldırmak için iki ayrı otelde kaldık. İlki Hamra Caddesi’nin üzerinde harika ötesi bir konumda bulunan J Hotel & Spa idi. İlk görüşte personeli aşırı ilgili ve güleryüzlü gelmişti ama 1 hafta sonunda anladık ki bu Lübnan’daki insanların genel özelliğiymiş. Rahat bir yatak ve temiz bir banyodan başka bir beklentimiz olmadığı için tuttuğumuz oda ufak ama yeterliydi. Ancak ses yalıtımı o kadar kötüydü ki yan odadakilerin bütün konuşmaları bizim odadan duyuluyordu. Fiyat/fayda dengesi göz önüne alındığı zaman değerlendirilebilecek bir otel olmasına rağmen bu yanını da unutmamanızı tavsiye ederim. Standart bir kahvaltı dahil 3 gecelik oda fiyatı toplam $156.

Diğer otelimiz ise meşhur Greenline üzerinde bulunan Living by Beirut Homes idi. Burası standart bir otelden ziyade, seyahat için gelenlere de eşyalı ev kiralayan bir rezidans gibi. Standart oda tutmuş olmamıza rağmen bize tatlı bir sürpriz yapıp odamızı suit’e çevirdikleri için ilk saniyede kalbimizi fethettiler. Böylece Booking.com’da “genius” olmanın da kaymağını yemiş olduk. Mutfak, geniş bir salon ve dev bir yatağın bulunduğu yatak odasından oluşan daire, Lübnan seyahati boyunca gördüğümüz en iyi interneti sağladı. Mutfakta yemek hazırlama niyeti olanlar için güzel haberse hemen alt katında bulunan supermarket. Beyrut’a tekrar yolumuz düşerse Mar Mikhael ve Achrafieh’ye yürüme mesafesinde bulunan bu otelde tekrar kalmayı düşünürüz. 2 gecelik oda fiyatı toplam $148.

beyrut gezi rehberi

Beyrut’ta Güvenlik Önlemleri

Lübnan seyahati gündeme geldiği anda akla gelen ilk soru şu oluyor: Güvenli mi? Burası öyle bir ülke ki güvenlikle ilgili araştırma yaptığınızda her sene farklı bir tehditle karşılaşabilirsiniz. Fakat buna rağmen herhangi bir Avrupa şehrinde farksız olan Beyrut’a turist olarak gelip merkezi yerlerden ayrılmadığınız sürece güvenlik konusunda endişe duyacağınız en ufak bir konu olduğunu düşünmüyorum.

Beyrut’a Hizbullah’tan bihaber gelmek olmaz! Bazı ülkelerin terörist ilan ettiği Hizbullah, Lübnan’ın İsrail’i yok etme temeline dayanarak kurulmuş Şii kökenli partisi. Ülkenin belli bölgelerinde merkezleri ve silahlı militanları var. Hatta izinsiz girişin yasak olduğu İsrail sınırında bulunan bölge, tamamen Hizbullah kontrolünde. Daha fazla detaya girmeden size ilgilendiren kısımlardan bahsedeyim:

Turist olarak gezerken Şii mahallelerine dikkat etmeniz lazım. “Giremezsiniz.” diye bir durum yok ancak Hizbullah’a yönelik intihar saldırıları genellikle Şii mahallelerinde düzenlendiği için güvenlik önlemi olarak haber yapılmasına bile izin vermiyorlar. Turistik anlamda da görülecek bir şey barındırmadığı için size şüpheyle yaklaşma ihtimalleri var. O nedenle asla fotoğraf çekmemeye, hatta yanınızda fotoğraf makinesi bile taşımama özen göstermeniz tavsiye ediliyor. Farkında olmadan kendinizi bu bölgelerden birinde bulursanız Şii mahallesinde olduğunuzu anlamamanız mümkün değil; siyah, sarı, yeşil bayraklar ve Nasrallah posterleri size yardımcı olacak.

Ortadoğu genelindeki Şiiler birbirlerini çok desteklediği için bir yerde meydana gelen bir olay başka bir yerde protesto gösterisi olarak karşınıza çıkabilir. Özellikle lastik yakıp yol kapatma yaygın. Son dönemde Hizbullah militanlarının bulunduğu her noktada Lübnan askerleri de bulunduğu için şehir merkezinde bu tip olayların çıkmasına izin verilmiyormuş.

Popüler turistik bölgelere yakın ve dikkat etmek isteyebileceğiniz iki ana Hizbullah merkezi var: Birisi Beyrut şehir merkezi ve havaalanı arasında kalan Bourj el Barajneh, diğeri de Baalbek ve çevresi. Gönül rahatlığıyla diyebilirim ki hayatın günlük akışında tedirgin olacağınız hiçbir durum yok, özellikle Baalbek’I güvenlik endişesinden ötürü ertelemenizi istemem. Yine de geçtiğimiz Aralık ayında İsrail’in Hizbullah’a yönelik operasyon düzenleyeceğini açıklamasını göz ardı etmeyin ve güncel durumu sık sık kontrol edin.

Beyrut’ta Alışveriş

Bir Ortadoğu ülkesinde konu alışverişten açıldığı anda gözler geleneksel pazar yerleri olan “souk”lara çevrilir. Her şehirde, el yapımı veya yöreye özgü ürünlerin satıldığı, bizim Eminönü’nü andıran tarihi bir souk bulunur. Ne yazık ki iç savaş zamanında yıkıldığı için tarihi souk’u olmayan tek şehir Beyrut’tur. Bunun eksikliğini ortadan kaldırmak için Downtown bölgesine yapılmış olan Beyrut Souks sizi yanıltmasın; aşırı modern ve Lübnan kültürünü yansıtmayan souk’ta bulacaklarınız İstanbul’daki bir AVM’den bulacaklarınızdan çok da farklı değil.

Lokal bir deneyim arayanlara önerim, sadece Cumartesi günleri kurulduğu için gün engeline takılıp gidemediğimiz çiftçi pazarı Souk-al-Tayep. Kesenin ağzını açıp butik mağazalardan farklı tasarım ürünleri almayı düşünürseniz Saifi Village’I es geçmeyin. Downtown, Hamra Caddesi ve Mar Mikhael bölgeleri de alışveriş yapabileceğiniz yerler arasında. Maalesef standart haline gelen turiste yönelik hediyelik eşya konusunda Beyrut’u biraz zayıf buldum ve evime elim boş döndüm.

beyrut gezi rehberi

Beyrut’a Ne Zaman Gidilir?

Akdeniz ikliminin hakim olduğu Beyrut’ta en yüksek sezon, termometrelerin 35 dereceleri gösterdiği Haziran-Ağustos dönemi. Gündüz havuz partilerinin tadını çıkarıp sıcak yaz akşamlarında gece hayatının dibine vurmak için turistlerin akınına uğramasıyla birlikte otel fiyatları da iki katına çıkıyor. Deniz tatili için çok da uygun bir destinasyon olmadığı için kültür gezisi yapmayı düşünenlerin tercihi, baharın iliklerinize kadar hissedildiği Mart-Mayıs ve Eylül-Kasım ayları. Her ne kadar yağmur riski bulunsa da gündüzleri ılık, akşamları ise hafif serin olan havasıyla gezmesi en rahat dönem. Aralık-Şubat ise şehir merkezine kar yağmasa da zaman zaman soğuğunun hissedilebildiği kış ayları, yani şehrin hemen dibindeki kayak merkezine gitme niyeti olanlar için en doğru zaman.

Biz, Mzaar Kayak Merkezi’ndeki karların erimesi endişesiyle yola çıktığımız için Şubay ayı sonu için bir plan yaptık. Beyrut’ta, hava güneşliyken tişörtle gezilen (ve hatta bazı çılgınların denize girdiği), yağmurluyken bere takmak zorunda kaldığımız müthiş dengesiz bir ortam vardı. Bahar ve kış aylarında gelecekseniz her türlü duruma hazırlıklı olmanızda fayda var.

Lübnan Seyahati için Diğer Tavsiyeler – Beyrut Gezi Rehberi

Beyrut’un şehir merkezinde kadınların kıyafet konusunda özel bir önlem almasına gerek yok. Dini çeşitlilikten dolayı diğer Ortadoğu ülkelerine göre daha açıkgörüşlü oldukları için istediğinizi giyebilirsiniz. Ancak otobüs kullanacaksanız ve Sidon, Tyre veya Tripoli gibi Müslüman yoğunluğu olan şehirlere gidecekseniz mütevazi giyinmenizde fayda var.

Lübnan’da tanıştığımız herkes muhabbete meyilliydi ve Türkleri çok seviyordu. Özellikle politika konusunda hassas olabileceklerini düşündüğüm için bazı konuları kurcalamaya çekinsem de sormama bile gerek kalmadan içlerinden geldiği gibi anlattılar. Sanki hepsinde “Lübnan bildiğiniz gibi değil. Biz barış içinde yaşıyoruz, korkmayın, gelin.” şeklinde bir açıklama çabası vardı. Gittiğiniz zaman yerlisiyle sohbet etmekten çekinmeyin.

 Maliyetle ilgili ayrı bir yazı hazırlayacağım ancak önden belirteyim; ülke ekonomisinin iyi olmaması bu yönde bir beklenti oluştursa da Beyrut için ucuz bir şehir tanımlaması yapmak bence mümkün değil. Yeme-içme ve konaklama fiyatları ortalama bir Avrupa başkenti ayarında. Fakat çoğu ülkede “budget” alternatifler de yaygınken Beyrut’ta bunu pek göremedim.

 Her mevsim yağmur ihtimali olan Beyrut’ta sağlam bir yağışa denk gelmiş birisi olarak yanınızda yağmurluk bulundurmanızı şiddetle tavsiye ederim. Kaldırımlar çok dar olduğu için şemsiye ile yürümekte çok zorlandık.

Hem şehir içinde hem şehirlerarası yollarda çok sık şekilde asker ve polisin kontrol noktalarını göreceksiniz. Muhtemelen ikinci günde alışacaksınız ama şehrin en canlı yerinde elinde silahla bekleyen askerleri ilk görüşünüzde tedirgin olabilirsiniz. Gerilmenizi gerektirecek bir durum yok, onlar hep orada. Askerlerin olduğu yerde fotoğraf çekerken dikkat etmeniz, askeri bölgeyi kadraja almamanız yeterli.

Kimin, ne işine yarar bu bilgi, bilmem ama Lübnan'a taze meyve ve sebze sokmak yasak.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Lübnan Gezilecek Yerler - 7 Günlük Lübnan Gezi Planı »

48 Saatte Adım Adım Beyrut Gezilecek Yerler »

Lübnan Gezi Maliyeti - Beyrut Gezisi Kaça Mâl Oldu? »

Lübnan'da Vizesiz Kış Tatili: Mzaar Kayak Merkezi »

"Lübnan | Beyrut Gezi Rehberi" yazısı hoşunuza gittiyse Lübnan ile ilgili yazıları okumak için tıklayın.Diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak isterseniz sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

13 comments on “Lübnan | Beyrut Gezi Rehberi

 1. Merhaba, önce sizi verdiğiniz çok yararlı bilgiler için yürekten tebrik ediyorum. Çok emek vermişsiniz.

  Gerçekten Lübnanda bu bilgiler çok işimize yarayacak eminim.

  Bu mart sonunda kısmetse eşimle Beyruta gideceğiz, güvenilir bir taksi firmasına kesinlikle ihtiyacımız olacak. Tavsiye edebileceklerinizin iletişim adreslerini, telefon numaralarını (münkünse WApp ) bize yazabilirseniz çok seviniriz.

  İlginiz için şimdiden çok teşekkür ederiz

  Selamlarımla
  Nuran D.-Ç.

 2. 5 gün sonra ki tek başıma gideceğim Beyrut seyahatim için fazlasıyla bilgi ve ekran resmî aldım . Çok teşekkür ederim sormak istediğim sizce hangi yemekleri kesin tatmalı ve minimal sınırda taksi über kullanmak istiyorum. Şehir içinde yürüyüş mesafeleri çok mu ?

  1. Ben teşekkür ederim. Beyrut ufak bir şehir. Yürümeyi seviyorsanız hiç taksi kullanmasanız bile olur. Biz de sadece gün sonunda çok yorulunca ve çok yağmurlu bir günde kullanmıştık. Lokal kahvaltıya gitmenizi öneririm, mükemmel değil ama çok farklı. Humus, falafel ve manakesh illaki yersiniz. Bol bol meze deneyin, hem daha ucuz hem doyurucu hem de lezzetli. Mekan olarak da Le Chef’i dahil edin mutlaka. Bir de, şu sıra protestolar hala devam ediyor Beyrut’ta. Planladığınız gibi hareket edemeyebilirsiniz, aklınızda olsun. İyi yolculuklar şimdiden 🙂

 3. paylaşımınız için teşekkür ederim güzel bir yazı olmuş peki tripoli şehri hakkında bilginiz varmı oraya gitmeyi düşünüyrum ama güvenlik olarak endişeli olarak duydum

  1. Ben teşekkür ederim. Tripoli’ye de ziyaret için gidenler var aslında ama biz gitmedik. Güvenlik konusunda benzer duyumları aldım. Yanınızda Arapça bilen birisiyle gitmeniz işinizi kolaylaştırır diye tahmin ediyorum.

 4. Merhaba öncelikle yazınız için çok teşekkür ederim çok ayrıntılı ve güzel bir yazı olmiş. sabaha karşı 02:00 gibi beyrut havalimanına ineceğiz. O saate UBER den taksi bulurmuyuz? Yoksa riske girmeden otelden mi ayarlayalım taksiyi. Son sorum 5 günlük gezi araba kiralamak mantıklı mı?

  1. Güzel yorumunuz için çok teşekkürler. O saatte UBER bulur musunuz, bulsanız bile havaalanı interneti Uber gelene kadar yeterli olur mu, hiç emin değilim. Fiyat çok yüksek değilse hiç riske atmadan otelden ayarlayın derim. Eğer daha önce Mısır’da filan kullanmadıysanız, araba kiralamayı kimseye tavsiye etmiyorum. Gerçekten Beyrut trafiği çok berbat; hem kullananlar çok kötü, hem trafik çok kötü sıkışıyor, tatilde çekilecek çile değil. Yine de siz bilirsiniz 🙂 İyi yolculuklar şimdiden.

 5. Merhaba, ne kadar açıklayıcı yazmışsınız! Şehir henüz gitmeden zihnimde canlandı. Baalbek’e olan rotanızı nasıl ayarlamıştınız?
  Sevgiler

  1. Merhaba, güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim. Baalbek için günübirlik taksi ayarlayıp Ksara ve Anjar ile birleştirmiştik. Baalbek, Bybylos, Harissa gibi Beyrut çevresinde gezilecek yerlerin detayları “7 Günlük Lübnan Gezi Planı” yazısı içinde yer alıyor. Sevgiler benden de.

 6. Merhabalar,
  Beirutta deniz girmeyi kimse tavsiye etmiyor, bir cok habet sitesinde ve yabanci gezi izlenimlerinden okumustum. Gercekten cokmu pis beirutun denizi. Cünkü agustosta gitmeyi düsünüyordum. Sayet beirutta denizi tavsiye etmiyorsaniz lübnanda nerde denize girilir. Yani daha dogrusu bizim ege ve güney sahillerimiz gibimi .
  Saygilar

  1. Merhaba. Biz kış mevsiminde gittik, o nedenle denize girme tecrübemiz olmadı fakat dediğiniz doğru, denizinin pis olduğu söyleniyor. Şehir merkezinde uygun sahil de göremedik. Denize girmek için Byblos tarafına bakabilirsiniz.

 7. Tam Beyrut’a gitmeden önceki gün denk gelmem çok iyi oldu, çok faydalı bir yazı, teşekkürler. Baalbek ve Byblos’tqn bahsettiğiniz yazının linkini de hemen bu yazının altına eklemeniz iyi olur bence, ben arayıp bulamadım. Sevgiler.

  1. Beğenmenize çok sevindim. Ben de seyahatten yeni döndüm, yazıları yeni yeni paylaşıyorum. Baalbek ve Byblos’u o yüzden bulamadınız çünkü henüz yazmadım 🙂 1-2 hafta içinde tamamlamış olurum, bitince buraya da eklerim elbette. Sevgiler benden de.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.