Kuzey Kıbrıs’ta Gezilecek Yerler

Bir önceki Kuzey Kıbrıs yazısında da bahsettiğim üzere; ben de pek çok insan gibi Kuzey Kıbrıs'ı kumarhanelerden ibaret olan bir turizm merkezi zannediyordum. Meğer Kuzey Kıbrıs; dünya kadar tarihi noktası, altın renkli plajları, orfozlarla dolu su altı dünyası, doğallığını kaybetmemiş kent yaşamı ve yerel lezzetleriyle, beni bugüne kadar görmediğime pişman edecek güzelliklere sahipmiş. İlk defa gidecekseniz; ulaşım, konaklama, yeme içme detaylarını Kuzey Kıbrıs Gezi Rehberi yazısında bulabilirsiniz. Kuzey Kıbrıs'ta Gezilecek Yerler yazısında ise; 3 günlük gezimizde nereleri gördük, neler yaptık, ne kadar vakit harcadık, onları anlatacağım. Rotamızı göstermek adına; yaptıklarımızı önem sırasına göre değil, zaman sırasına göre listelediğim bir yazı oldu.

Not: Kuzey Kıbrıs'ın güncel politik durumu ve savaş dönemi ile ilgili çok fazla bilgi vermedim ama yine de yazdıklarımı, mümkün olduğunca tarafsız aktarmayı amaçladım. Sizden de bu çerçevede değerlendirmenizi rica ediyorum.

Kuzey Kıbrıs'ta Gezilecek Yerler Hakkında Genel İzlenimlerim ve Tavsiyeler

* Kuzey Kıbrıs, Antik Çağ'dan günümüze kadar geniş bir yelpazedeki tarihi kalıntılara ev sahipliği yapıyor. Fakat genel olarak ilgi ve bilgi eksikliği hemen göze çarpıyor. Bilgiden kastım; tarihi noktaları ziyarete gelen turist için hazırlanan bilgi. Eğer Antik Çağ ve Roma dönemi hakkında pek fikriniz yoksa, aşağıda sıralayacağım tarihi noktaların bazılarında sıkılma ihtimaliniz yüksek.

* Arkeoloji ve restorasyon konusunda çok bilgiliyseniz, kalp krizi geçirmeye hazır olun. "Restorasyon" kavramı biraz zayıf çünkü. M.Ö. bilmem kaç yılından kalma kilisenin duvarları sıvayla kaplanıp beyaza boyanmış mesela.

Kuzey Kıbrıs'ta Gezilecek Yerler

* Girne dışında, çoğu yerde gözüme çarpan ilk şey, Türk turistin olmayışı oldu. Belki de bu yüzden, gördüğümüz her yetkili aşırı samimi, yardımsever ve güler yüzlü davrandı. Otobüs otobüs İngiliz ve İtalyan akın ederken; Türk turist nasıl gezmez yahu?

* St. Barnabas Kilisesi dışında, bilet alarak girdiğimiz her yerde ücret 7 TL idi (St. Barnabas için ücret 10 TL.). Müzeler için açılış saati sabah 08:00, son giriş saati yaz dönemi için 18:00, kapanış 19:00.

* Kuzey Kıbrıs'a ne zaman gidilir peki? Gezme odaklı seyahat planı yapıyorsanız, yazın gittiğinizde çok zorlanabilirsiniz. Mayıs sonunda gitmek, bizim için çok ideal oldu. Hava sıcaktı fakat ölmeden gezebildik. Ayrıca su ısınmış olduğu için denize çok rahat girmiş olduk.

Kuzey Kıbrıs'ta Gezilecek Yerler / 1. Gün: Gazimağusa

Kuzey Kıbrıs'ta Gezilecek Yerler

Gazimağusa'nın, görmeye alışkın olmadığımız bir çehresi var. Etraftaki yapıların mimarisi nedeniyle Avrupa'da bir yer geziyormuşum gibi hissettim ama şehir bir o kadar Türk unsurları taşıyor. Şehir merkezinde -esnaf dışında- sokaktaki Türk sayısı yok denecek kadar az. Oysa ki adanın -en az Girne kadar- önemli ve turistik bir liman kenti. Kuzey Kıbrıs'ta Gezilecek Yerler listesine mutlaka dahil edilmeli.

Gelelim gezi detaylarına...Sabah 9:30'da Ercan Havaalanı'ndan arabamızı aldığımız gibi, Girne'deki otelimize uğramadan soluğu Gazimağusa'da aldık. Yanlışlıkla girdiğimiz köy yollarını takip ederek 2 saatin sonunda, yol üzerinde karşımıza çıkan St. Barnabas Kilisesi'ne varmış olduk.

St. Barnabas Manastırı, İkon ve Arkeoloji Müzesi

Kuzey Kıbrıs'ta Gezilecek Yerler

Dışarıdan bakınca heybetli ve etkileyici görünen manastırın içi için aynı şeyleri söylemek güç. M.S. 477 yılında inşa edilen yapının içinde bazı duvar resimleri ve ikonlar sergileniyor. Manastırın bahçesindeki binalar ise arkeoloji müzesi olarak kullanılmakta. Bilgilendirme eksikliğini en çok hissettiğim yerlerden birisi oldu burası. Hayatımda ilk defa bir arkeoloji müzesini yarım saat gibi kısa bir sürede gezdim. Çünkü kazılarda ortaya çıkarılan ürünlerin sadece tarihi yazıyor, başka hiçbir detay belirtilmemiş. Tarihten iyi anlıyor ve hoşlanıyorsanız girip görebilirsiniz ama "Pek ilgim yok" diyenlerdenseniz pas geçmenizde bence bir sakınca yok 🙂 Gelmekte ısrarcıysanız, St. Barnabas'ın mezarını görmeden dönmeyin o halde. Manastırın yaklaşık 200 m karşısında ıssız bir şapel var. İçine girip, aşırı ürkütücü merdivenlerden yerin altına indiğinizde mezarla karşılaşıyorsunuz.

Salamis Antik Kenti

Kuzey Kıbrıs'ta Gezilecek Yerler

Salamis Antik Kenti'ne yaz aylarında geliyorsanız havlunuzu, mayonuzu unutmayın. Çünkü burası denize sıfır antik kentlerden birisi. Geçmişi M.Ö. 11 yy'a kadar uzanan kentin asıl kalıntıları Roma Dönemi'ne ait. Depremler nedeniyle yerle bir olmasına karşın, antik tiyatro ve dört tarafı sütunlarla çevrili avlusu "Gimnazium" ile birlikte diğer kalıntıları görmek mümkün. Bazı duvarlarda rahatlıkla seçilen mozaikleri ise etkileyici buldum. Gazimağusa şehir merkezine 15 dk. mesafedeki Salamis'i gezmek için en fazla 1 saate ihtiyacınız var.

Othello Kalesi

Kuzey Kıbrıs'ta Gezilecek Yerler

Saat 12.00'de Niazi's Restaurant'ta şeftali kebabı molasının ardından, şehir merkezinde bir ara sokağa arabamızı park edip Othello Kalesi'ndeki turumuza başladık. Öğle arası olduğu için mi bilinmez, koca kalede bizden başka kimse yoktu. "Othello Kulesi" olarak da bilinen kale, 12. yy'da Lüzinyanlar tarafından yapılmış. (Lüzinyanlar da kim?! "1192 senesinde Fransız asıllı Guy de Lusignan'ın Kıbrıs adasında kurduğu, yaklaşık 300 yıl adada hüküm süren hanedanlık" diyelim kısaca.) Shakespeare'in ünlü oyunu "Othello"nun bir bölümünün Mağusa'da geçtiği düşünüldüğü için, kale Othello ismiyle anılıyor. Türk topraklarında görmeye alışkın olmadığımız bir mimarisi var. Gazimağusa'ya tepeden şöööyle bir bakmak isterseniz, kale bu iş için biçilmiş kaftan. Burayı gezmek için 30-45 dakika son derece yeterli.

Lala Mustafa Paşa Camii (St Nicholas Katedrali) - Venedik Sarayı - Namık Kemal Zindanı

Kuzey Kıbrıs'ta Gezilecek Yerler

Gazimağusa'nın göbeğinde, Lüzinyanlar tarafından gotik tarzda inşa edilmiş bir katedral ve içinde namaz kılan insanlar...Hatta biz tam ezan okunurken denk geldiğimiz için bayağı değişik bir deneyim oldu. İçeri girmek için namazın bitmesini beklerken, gotik mimarinin özelliklerini bağıra bağıra taşıyan dış cephesini incelemeye koyulduk. İçinde de, Avrupa'daki katedrallerde olduğu gibi; altın varaklı işlemeler, renkli vitraylar göreceğimizi zannettik fakat içerisi tam anlamıyla bir cami; son derece özensiz ayrıntılarla bezenmiş bir cami...İçine girmek isteyen kadınların yanında kıyafet taşımasına gerek yok. Girişte, baş ve vücudu örtmek için gerekli malzemeler mevcut.

Kuzey Kıbrıs'ta Gezilecek Yerler

Lala Mustafa Paşa Camii'ne sırtımızı dönünce, karşımıza çıkan meydanda Venedik Sarayı kalıntıları ve Namık Kemal Zindanı bulunuyor. Namık Kemal'ın "Vatan Yahut Silistre" oyununu yazdıktan sonra, buraya sürgüne gönderildiği söyleniyor. Dışarıdan bakarak, hapsedildiği bölümü görebilirsiniz. Ayrıca bir de müze bölümü var fakat biz gittiğimizde bilet alacağımız herhangi bir görevli görmediğimiz için, içine girmedik. Eğer müze bölümünü dahil etmezseniz; 1 saat içinde meydandaki bütün kalıntıları gezer, üstüne dükkan dükkan dolaşırsınız.

Kapalı Maraş Bölgesi "Hayalet Şehir"

Kuzey Kıbrıs'ta Gezilecek Yerler

Saatlerimiz 15:00'i göstermeye başlayınca, park halindeki arabamızı alıp 10 dakika mesafedeki Kapalı Maraş Bölgesi'ne doğru yola koyulduk. Asker ve asker yakınları dışında, bu bölgeye girişin yasak olduğunu bildiğimiz halde, çok merak ettiğimiz için gitmeye karar verdik. Hemen önünde bulunan 6.5 km uzunluğundaki plajın çok ufak bir kısmı halkın kullanımına açık, o yüzden denize girmeye hazırlıklı şekilde gitmekte fayda var. Palm Beach tarafına aracımızı bırakıp, sahilden sınıra kadar yürüdük.

Kuzey Kıbrıs'ta Gezilecek Yerler

Kapalı Maraş Bölgesi, Kuzey Kıbrıs'ta Gezilecek Yerler listesinde asla unutamayacağım yerlerden birisi oldu. Savaşın etkilerini bu kadar net görebildiğiniz nadir noktalardan. İçine girip, en azından sokaklarında yürüyebilmeyi çok istedim. Dışarıdan göründüğü gibi 3-5 tane evden oluşmuyor, koca bir şehir var burada. Önündeki denize girip biraz açılırsanız, ne kadar geniş bir alandan söz ettiğimi anlayabilirsiniz. Boşaltılmadan önce Akdeniz'in en popüler ve lüks tatil beldelerinden birisiymiş. Dünyanın ilk 7 yıldızlı otelinin burada olduğu söylenir. Holywood yıldızlarının bile tatil için uğrak noktasıymış. Şimdi ise, bombalanmış duvarından asansör boşluğunu gördüğümüz binalarıyla tüyleri diken diken eden bir harabe şehir var.  O harabelerin önünde oyun oynayan çocukların görüntüsü ise bir hayli ilginç. Plajda vakit geçirmek isterseniz, her ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz bir tesis mevcut. Fiyatları oldukça uygun; şezlong fiyatı 5 TL mesela.

Kuzey Kıbrıs'ta Gezilecek Yerler

Günün yorgunluğunu biraz hafifletmek için 2 saat Palm Beach'te vakit geçirdikten sonra, Gazimağusa gezimizi tamamlamış olup akşam Girne'ye dönüşe geçtik. Girne-Gazimağusa arası ne kadar sürüyor peki? Lefkoşa bağlantısında Cuma trafiğine yakalandığımız için dönüşümüz 2 saat sürdü.

Kuzey Kıbrıs'ta Gezilecek Yerler / 2. Gün: Girne

Girne; 5 yıldızlı lüks otelleri, hareketli gece hayatı, balıkçılarla çevrilmiş yat limanı, taş evleri ve turist taşan sokaklarıyla standart bir liman kenti bence. Kesinlikle kötü değil, fakat ben biraz daha doğal ve sakin noktalardan hoşlandığım için, Kıbrıs'a tekrar geldiğimde vaktimi Girne yerine daha bakir yerlerde harcamayı tercih ederim. Bu demek değil ki "Girne'yi boş verin!". Aksine, ilk defa gelen bir turist için Kuzey Kıbrıs'ta Gezilecek Yerler listesinin olmazsa olmazı. Neler yapılır, sırayla bakalım:

Girne'de Tüplü Dalış

Kuzey Kıbrıs'ta Gezilecek Yerler

Artık bende adet haline geldi; deniz olan bir yere gidiyorsam ilk iş dalış imkanı var mı yok mu, ona bakıyorum. Girne de, bu konuda tam bir cennetmiş. Her seviyeye uygun çok farklı bölgelerde dalış imkanı mevcut. Brövesi olmayanların discovery dalışı yapma şansı da var. Biz de ikinci günümüzde jet hızıyla bir dalış ayarladık. Sabah kahvaltıda, Nautilius Dalış Merkezi ile görüşüp, saat 10:30'da çıkacak gruba dahil olabileceğimizi öğrendik. Kişi başı 100 TL vererek, zodyak botla açılıp 23 metre derinliğindeki Zeyko resifine dalışımızı yapmış olduk. Orfoz, ahtapot, böcek, kabuklular, Caretta caretta ve (Ağustos'ta) tuna balığı, görebilecekleriniz arasında yer alıyor.

Girne Kalesi - Batık Gemi Müzesi

Kuzey Kıbrıs'ta Gezilecek Yerler

Dalıştan sonra otele dönüp arabayı almadan, önce Eziç Peanuts'ta yemek molası vererek, Girne merkezdeki gezimize başlamış olduk. Saat 14:00'te  Girne Kalesi'ne giriş yaptık ki günün en mantıksız hareketiydi. Kaleyi 1 saatte gezeceğimizi tahmin etmiştim ancak her yerini görmemiz tam 3 saat sürdü, o kadar büyük! Tek sıkıntı, çoğu yeri güneşin altında görmek zorunda olmamızdı. Yani burayı listeye alacaksanız kesinlikle sabah erken gelmenizde fayda var.

Kalenin ilk yapım yılı kesin olarak bilinmese de, büyük bir bölümünün 7. yy'da Bizanslılar tarafından yapıldığına dair net kanıtlar var. Daha sonra her gelen üzerine bir şeyler ilave etmiş: Lüzinyanlılar, Venedikliler ve Osmanlılar. Girne Limanı'nı tepeden görebileceğiniz muhteşem bir seyir noktasına sahip kalenin içi görülmeye değer.

Kuzey Kıbrıs'ta Gezilecek Yerler

Girne açıklarında bulunan, MÖ 300 yılına ait gemi batığı kalıntılarının sergilendiği Batık Gemi Müzesi de Girne Kalesi içinde yer alıyor. Kalenin içine kadar girmişken, oraya da girmenizi tavsiye ederim. Ayrıca bir giriş ücreti ödemenize gerek yok.

Girne Kalesi'ni bitirdikten sonra sıcaktan ve yorgunluktan ölmüş durumdaydık. Yakında arabayla gidebileceğimiz meşhur Bellapais Manastırı kapanmış olduğu için, orayı ertesi güne bıraktık. Kuzey Kıbrıs'ta Gezilecek Yerler listemizdeki Mavi Köşk'ü ise, tamamen iptal etmek zorunda kaldık.

Kuzey Kıbrıs'ta Gezilecek Yerler / 3. Gün: Girne - Dipkarpaz - Lefkoşa

Başlıkta üç yeri birden görmek sizi şaşırtmasın. Kuzey Kıbrıs'ta mesafeler kısa, her yer birbirine yakın. Sabah erkenden otelden çıkış yapıp yola koyulunca bir sürü yer gördük yine.

Bellapais Manastırı

Kuzey Kıbrıs'ta Gezilecek Yerler

Bir gün önce, geç kalınca göremediğimiz için çok üzüldüğümüz Bellapais Manastırı'na sabah 09:00'da giriş yaptık. İyi ki iptal etmemişiz; hayatımda gördüğüm en estetik manastırlardan birisiyle karşılaştım. Kuzey Kıbrıs'ta Gezilecek Yerler listesinin olmazsa olmazı. Beşparmak Dağları'nın yamacına kurulmuş, Girne manzarasıyla birlikte uçsuz bucaksız Akdeniz maviliklerini de seyredebileceğiniz nefis bir nokta. Kadrajlara sığmayan selvi ağaçları, palmiyelerle birlikte bakmalara doyamadığımız bir ortam oluşturmuş. Saat 10:00'a kadar henüz tur otobüsleri gelmemiş olduğu için doya doya fotoğraf çektik. Sonra doğru Dipkarpaz'a... (Niyetimiz yol üzerindeki Hz Ömer Türbesi'ne de uğramaktı ancak farkında olmadan sapağı kaçırmışız. Geri dönmek istemediğimiz için onu da görememiş olduk.)

Kuzey Kıbrıs'ta Gezilecek Yerler

Şimdiki adıyla Beylerbeyi olan Bellapais köyü de son derece şirin bir yer. Bu kadar beğeneceğimi bilseydim, kahvaltı için kesinlikle buraya gelirdim. Vaktiniz olursa, sadece manastırı görmekle kalmayın, Beylerbeyi'nin sokaklarında da dolaşın bence.

Altınkum Plajı

Kuzey Kıbrıs'ta Gezilecek Yerler

Girne'den çıkıp 2.5 saat sahil yolunu devam ettiğimizde karşımıza çıkan yeni durağımız Altınkum Plajı. Adanın uç noktasına yakın, alabildiğine geniş bir kumsal. Aynı zamanda Caretta carettaların uğrak mekanı. Bozuk yollara katlanıp kumsala çıktığımızda, bizi karşılayan deniz ise şimdiye kadar gördüklerim arasında ilk 5'e girer. Su sıcaklığı ideal, kumsal olmasına rağmen deniz çok sığ değil. Tek dezavantajı, hiç gölgelik alanın olmayışı. Yine de kısa bir yüzme molasını fazlasıyla hak ediyor. Biz 1 saatimizi burada serinleyerek geçirdik.

Dipkarpaz Milli Parkı

Kuzey Kıbrıs'ta Gezilecek Yerler

Kıbrıs haritasında baktığınızda sağ üst köşede sivrilen bir uç var ya, işte orası Dipkarpaz. En sivri kısmı ise Zafer Burnu. Altınkum Plajı'nı geçtikten sonra Dipkarpaz Milli Parkı tabelalarını takip ederek makilerle kaplı bir alana vardık. Burası yaban eşekleriyle meşhur bir yer. Eşeklerin insancıl olduklarını duymuştum fakat arabanın camından içeri girecek kadar olduklarını tahmin etmemiştim. Kuzey Kıbrıs'ta Gezilecek Yerler listesinde en keyif aldığım yer, eşeklerle kaynaştığım Dipkarpaz Milli Parkı oldu. Eğer eşekleri beslemek isterseniz, yanınızda biraz elma veya ekmekle gitmeniz yeterli.

Kuzey Kıbrıs'ta Gezilecek Yerler

Dipkarpaz Milli Parkı'nın içinde bir de ibadete açık bir manastır var. Adanın en eski manastırı olduğu söyleniyor. Stabilize yolda gitmeye aldırış etmeyip, manastırın ilerisine doğru 2 km ilerlediğinizde Zafer Burnu'nu görebilirsiniz. Biz manastırı ziyaret ettikten sonra Lefkoşa'ya doğru dönüşe geçtik. Yol üzerinde denize sıfır Alevkayalı Restaurant'ta yemek molası vermeyi ihmal etmedik tabii.

Lefkoşa

Kuzey Kıbrıs'ta Gezilecek Yerler

Dipkarpaz'dan 2.5 saat sonra, saat 17.30 sularında Lefkoşa merkeze vardık. Lefkoşa, Kuzey Kıbrıs'ın bambaşka bir yüzü. Girne ne kadar Akdeniz'se, Lefkoşa o kadar Ortadoğu gibi geldi bana. Pazar günü olmasının da etkisiyle, çok farklı bir coğrafyada gibi hissettim. Maalesef gezmek istediğimiz her yer kapalıydı, Büyük Han dahil. O nedenle sokak sokak yürüdüğümüz bir şehir turu yaptık biz de.

Kuzey Kıbrıs'ta Gezilecek Yerler

Arabamızı Girne Kapısı'nın oraya park edip, surlar boyunca Sınır Parkı'na kadar yürüdük. Burası kesinlikle görülmesi gereken bir yer. Lefkoşa şu anda dünyada ikiye bölünmüş tek başkent olma özelliği taşıyor. Bu ikiye bölünmüşlüğü de, Sınır Parkı'nda çok net bir şekilde görüyorsunuz. Son durumda ilişkiler yumuşadığı için karşılıklı olarak geçiş sağlanıyormuş. Zaten sınıra yakın çoğu duvarda "Kıbrıslı Kadınlar Barış İstiyor", "Unite Cyprus Now" gibi yazılarla karşılaşmak mümkün. Fakat Türk askeri,Kıbrıs'ta "işgalci" olarak görüldüğü için, Türk turistlerin karşıya geçişi kesinlikle yasak.

Kuzey Kıbrıs'ta Gezilecek Yerler

Sınır Parkı civarında dolaşmak ise oldukça keyifliydi. Yaşayan kesim hakkında bilgim yok fakat daracık sokaklarda sık sık karşılaştığımız 'call shop'lar, entarileriyle kriket oynayan gençler bana, göçmenlerin yoğunlukta olduğunu hissettirdi. Bu noktada bir uyarı yapayım; sahil kentleri plaj kıyafetlerinizle gezebileceğiniz rahatlıkta iken, Lefkoşa için aynı şeyleri söylemek zor.

Kuzey Kıbrıs'ta Gezilecek Yerler

Sınırdan şehir merkezine doğru, geri yürüyüşe geçtik fakat dükkanlar, müzeler, cafeler... her yer kapalıydı. İçine girebildiğimiz tek yer Selimiye Camii oldu. Burası da dışı katedral, içi cami olan bir yapı. Lala Mustafa Paşa Camii'ne çok benzettim açıkçası. Geldiğinizde 10 dk uğrayabilirsiniz.

"Kuzey Kıbrıs'ta Gezilecek Yerler" yazısı hoşunuza gittiyse KKTC ile ilgili yazıları okumak için tıklayın.  Diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak için sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

3 comments on “Kuzey Kıbrıs’ta Gezilecek Yerler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir