Kuzey Kıbrıs Gezi Rehberi : İlk Defa Gidecekler için Pratik Bilgiler

İtiraf etmeliyim ki Kuzey Kıbrıs'a bilet alıncaya kadar, adayı hiç merak etmiyordum. Kıbrıs'ta -benim bildiğim- denize girmek ve kumarhaneye gitmek dışında yapılacak pek de bir şey yoktu. (Cahilliğimin kusuruna bakmayın.) Asla bir seyahat teklifini geri çevirmeyen bendeniz, Uğur'un "Kıbrıs'a gidelim de Kıbrıs'a gidelim." diye tutturmasını hayretle karşılamıştım. En sonunda ısrarlarına dayanamayarak, Kıbrıs'a biletlerimizi almış bulunduk. Tabii ki gitmeden önce planlama kısmını hemen ele geçirip, Kuzey Kıbrıs hakkında her şeyi araştırmaya koyuldum. Yaptığım ön hazırlıkta gördüklerim, gezi sonunda "Bunca sene nasıl oldu da erteledik!" diye pişman olacağımın habercisiydi. Hazırladığım Kıbrıs yazılarının ilk bölümü olan Kuzey Kıbrıs Gezi Rehberi ile, gidecek olanlar için ihtiyaç duyulacak her türlü bilgiyi vermiş olmayı umuyorum. Kuzey Kıbrıs gezi planı ve gezilecek yerler hakkındaki detaylı bilgiye Kuzey Kıbrıs'ta Gezilecek Yerler başlıklı yazımdan ulaşabilirsiniz.

Başlamadan önce, Kıbrıs şivesinin ve insanının tatlılığını daha iyi anlatmak için şu videoyu paylaşayım da keyfimiz yerine gelsin:

Ulaşım / Kuzey Kıbrıs Gezi Rehberi 

* Kuzey Kıbrıs'a Ulaşım / Kuzey Kıbrıs Gezi Rehberi

Geçtiğimiz kış döneminde Pegasus'un Kuzey Kıbrıs için başlattığı güzel bir kampanyaya denk geldik; 1 bilet alana 1 bilet bedava! Aniden Kıbrıs'a gitme kararı almamızdaki en büyük etken bu kampanya oldu sanırım. İzmir'den Lefkoşa'ya 26-28 Mayıs tarihleri için, 2 kişi gidiş-dönüş toplamda 473 TL'ye bilet bulduk. Uçak saatleri de son derece uygundu: Gidiş sabah 7:00'de, dönüş gece 23:00'de. Böylece Kuzey Kıbrıs'ta geçireceğimiz dolu dolu 3 günümüz oldu.

Kuzey Kıbrıs Gezi Rehberi
Gazimağusa

Lefkoşa'daki Ercan Havaalanı'na, İstanbul, İzmir, Ankara, Adana ve Antalya'dan direkt uçuş bulmanız mümkün. Uçuşlar yaklaşık 1-1.5 saat sürüyor. Kuzey Kıbrıs'a gidişin en güzel tarafı, vizesiz ve pasaportsuz gidilebiliyor olması. Son durumda hava alanında izlemeniz gereken prosedürler ve dikkat etmeniz gerekenler şu şekilde;

* Kuzey Kıbrıs'a, üzerinde TC Kimlik Numarası yazan kimlik kartınızla gidebilirsiniz. (Haziran 2017 itibariyle)Henüz yeni çıkan çipli kimlik kartı kullanma zorunluluğu yok. Kimlik yerine geçecek tek belge pasaportunuz. Yani ehliyetinizi kimlik yerine kullanamıyorsunuz. Dikkat! Pasaportunda KKTC damgası bulunan kişiler, Yunanistan'a giriş yapamıyor.

* Her ne kadar Kuzey Kıbrıs'ı ülkemizden bir parça gibi görsek de, hava alanında Kıbrıs uçakları Dış Hatlar'dan kalkıyor.

* Kimlikle çıkış yapacaksanız, pasaport kontrolüne girmeden önce, aşağıdaki kartı temin edip doldurmanız gerekiyor. Biz bu kartı check-in yaptırdığımız bankodan aldık. Kartı doldurduktan sonra, KKTC'ye gidecekler için ayrılmış bankoyu bulup (pasaport kuyruğundaki panoda yazar) , SGK kontrolü yaptırdıktan sonra pasaport kontrolüne girmelisiniz.

Kuzey Kıbrıs Gezi Rehberi

* Kuzey Kıbrıs'ta Ulaşım / Kuzey Kıbrıs Gezi Rehberi

Gitmeden önce, çoğu yerde Kuzey Kıbrıs'ta toplu taşımanın çok kısıtlı olduğunu okudum. 3 günlük gezimizde, hem rahat ulaşım sağlamak, hem de zamandan tasarruf edip maksimum yer görebilmiş olmak için araba kiralamayı tercih ettik. Eğer sadece Girne'de kalacağınız bir tatil yapacaksanız araca ihtiyacınız olmaz. Fakat bizim yaptığımız gibi, adanın en uç köşesine kadar gitme planları yapıyorsanız, araba iyi bir kurtarıcı olabilir. Hemen detaylara bakalım o zaman:

* Kıbrıs'ta trafik soldan akıyor, yani araçlar sağdan direksiyonlu. Alışkın olmadığımız için, ilk 10 dakika stresten yol tabelası bile takip edemedik ve yanlış yola saptık. Çok da iyi oldu. Gazimağusa'ya giden köy yoluna girmişiz. 1 saat bomboş yolda direksiyon antrenmanı yapmış olduk. Bu nedenle araba kiralayan acemi birisi için ilk gün Girne'ye gitmek pek iyi bir fikir olmayabilir, çünkü Girne daha merkezi ve trafik daha yoğun.

Kuzey Kıbrıs Gezi Rehberi Salamis

* Kuzey Kıbrıs'ta kiralık araç plakaları beyaz veya kırmızı renkli. Dolayısıyla sizin gibi acemileri tanıyıp dikkat edebiliyorsunuz. Aynı şekilde yerlisi de sizin acemi olduğunuzu anlayıp yavaşlıyor, size yol veriyor.

* Biz ikinci günde araca ve yollara alıştık. Bunda, azami hız sınırının otobanda bile 100 km/sa olmasının payı büyük. Şehir merkezlerinde 50 km/sa hızın üstüne çıkamıyorsunuz ve her yerde radar var ki bu da, daha rahat araç kullanmanızı sağlıyor.

* Çoğu yerde 3 günden daha kısa süreli araç kiralamanız mümkün değil. Biz en uygun fiyata, günlük 100 TL'ye kiraladık aracımızı.

* Kuzey Kıbrıs'ta benzin fiyatları, bizdekine göre çok çok uygun. İlk gün sabah, boş depoyu 140 TL'ye doldurttuk. 3 gün boyunca Gazimağusa, Girne, Dipkarpaz ve Lefkoşa'yı köşe bucak dolaştıktan sonra araçta hala çeyrek depo benzin kalmıştı.

* Kuzey Kıbrıs'ta araç kiralama için uluslararası ehliyete ihtiyacınız yok fakat yeni yasaya göre 2020 yılına kadar mevcut ehliyetinizi yenilemiş olmanız gerekiyor. Uluslararası ehliyet nasıl alınır? yazısında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Konaklama / Kuzey Kıbrıs Gezi Rehberi 

Kıbrıs'a daha önce hiç gitmemiş birisi olarak, konaklama kısmında biraz kafa karışıklığı yaşadık açıkçası. 1 gece Lefkoşa'da bile kalmayı düşündük. Daha sonra bir arkadaşımızın uyarısı ile Girne'ye yöneldik. Haklı bir uyarıymış, Lefkoşa'da yapılacak pek bir şey olmadığı için konaklamayı sahil kesiminde ayarlamak çok daha mantıklı.

Kuzey Kıbrıs Gezi Rehberi Girne

Gece hayatını doya doya yaşamak, kalabalık bir turist kitlesinin arasında dolaşmak size keyif veriyorsa Girne'de veya Gazimağusa'da kalabilirsiniz. Yat Limanı tarafına ne kadar yakın olursanız, o kadar rahat hareket edersiniz. Fakat, özellikle Girne'nin, herhangi bir Akdeniz sahil kentinden pek bir farkı olmadığını söylemeliyim. Eğer kafa dinleyip, turkuaz koyların tadını çıkarmaya yönelik bir tatil düşünüyorsanız, önerim kesinlikle Karpaz tarafı olacaktır. Sahil boyunca çok fazla bungalov alternatifi mevcut. Ada ufak olduğu için, her tarafa günübirlik ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs Gezi Rehberi

Uçak biletlerini alır almaz Airbnb seçeneklerine baktığımda Girne'de gecelik ücreti 90 TL olan evler görmüştüm. Fakat iş rezervasyon aşamasına gelince, hiçbirisinden eser kalmamıştı. O nedenle otellere yöneldik. Özellikle sezonda elimizi çabuk tutmak gerekiyormuş. Rezervasyon konusunda çok geç kaldığımız için, bütçemiz dahilinde alternatiflerimiz çok kısıtlıydı. Yat Limanı'na 15 dk yürüme mesafesinde bulunan Park Palace Hotel'i tercih ettik. Rezervasyonu ilk defa tatil.com üzerinden yaptık ve herhangi bir sorunla karşılaşmadık. 2 gece oda+kahvaltıya 2 kişi için toplamda 338 TL ödedik.

Kuzey Kıbrıs Gezi Rehberi

Dikkat! Girne'de nerede kalmamalısınız? Tavsiye üzerine Jasmine Court Otel'de yer ayırtmak istedik. Fiyatı uygun olduğu için çok cazip geldi ve internet adresi üzerinden rezervasyon yaptım. Kredi kartından ücreti çektiler, fakat içime bir kurt düştü; ne bir onay maili ne de bir mesaj gelmişti. 2 gün boyunca çağrı merkezlerini ve oteli aradım, ulaşamadım. 3. gün sonunda yarım yamalak Türkçe konuşan birisi telefonu açtı ve otelin dolu olduğunu, rezervasyonumuzu almadıklarını söyledi. "Ama parayı aldınız!" dediğimde telefonu suratıma kapattı. Zaten sonra Tripadvisor gibi sitelerde otel hakkında çok kötü yorumlar gördüm. Hala paramızı geri almak için uğraştığımızı belirteyim.

Kuzey Kıbrıs'ta Ne Yenir? / Kuzey Kıbrıs Gezi Rehberi 

Eskiden, ayıp olur düşüncesiyle yazılarımda fiyatlara pek yer vermezdim ama artık herkesin merak ettiği ilk şey olduğu için, Kuzey Kıbrıs Gezi Rehberi hazırlarken fiyat detaylarını da vermeye çalıştım. Yeme içme bölümünde ise bu durum tavan yaptı. Ufacık uyarmış olayım.

* "Mutlaka hellim yiyin!" demiyorum, istemeseniz bile bir şekilde karşınıza çıkıyor zaten. Kıbrıs'ın en yaygın ürünü çünkü.

* Deniz mahsulü seviyorsanız eğer, bol bol yeme fırsatınız olacak. Türkiye'de kolay kolay bulamadığımız orfoz ve lahoz balığını, Kıbrıs'ta hemen her balık restaurantında yiyebilirsiniz. Biz Girne Limanı'ndaki balıkçılardan birisinde yedik, Harbour Restaurant ismi. Süper kaliteli yemek sunan bir yer değil ama görüntü itibariyle limandaki diğer mekanlardan ayrıldığı için tercih ettik. Fiyatları merak edenler için; balık, (idare eder durumda) 13 çeşit meze ve ara sıcaklardan oluşan fix menüye 60 TL isteniyor. 20'lik rakı ise 35 TL.

* Girne'de en çok beğendiğim mekan Eziç Peanuts oldu. Hatırım için, bir öğlen veya akşam uğrayın, ister yemek yiyin ister sadece bira için. Lokasyon olarak Girne Limanı'nın dışında olduğundan dolayı daha izole bir ortamı var. Neredeyse bütün menü tavuklu yemeklerden  oluşuyor.  Tavuk dolması, avcı böreği ve 2 bira için 74 TL ödedik. Porsiyon çok büyük olduğu için yemeğin yarısını bitiremediğimizi de belirteyim.

Kuzey Kıbrıs Gezi Rehberi

* Kıbrıs'ın en meşhur yemeklerinden birisi Şeftali Kebabı, hani şu 'yemeden dönme' dedikleri. Bu konularda "En farklı mekanı ben bulacağım." kaygım hiç olmadığı için, herkesin önerisi olan Niyazi's Restaurant'ta yemeyi tercih ettim. Hem Girne'de hem de Gazimağusa'da şubesi var. Şeftali kebabı (yanında ücretsiz açık büfe salata) ve alkolsüz içecek toplamda 36 TL.

* Kıbrıs'ın pirohu, nor böreği, lalangı, molehiya, pilavuna gibi değişik isimli yerel lezzetleri var. Hangisi en iyi nerede yenir, bilemiyorum. Ancak Girne'de Kıbrıs Evi isimli mekanda hepsini bulabilirsiniz. Bizim tercihimiz tortelliniye benzeyen tadıyla pirohu oldu ama mekanın en ünlü yemeği molehiya imiş, aklınızda bulunsun. Burada 2 porsiyon pirohu ve 1 şişe beyaz şarap için 92 TL ödedik. (Yine yemeğin yarısı kaldı.) Pilavunayı ise, Lefkoşa'da Pazar günü açık bulabildiğimiz nadide mekanlardan birisi olan No:3 Cafe'de yeme şansı bulduk ama poğaçaya benzeyen şey, aşırı susam ve naneden dolayı bana ağır geldi açıkçası.

Kuzey Kıbrıs Gezi Rehberi

Son Tavsiyeler / Kuzey Kıbrıs Gezi Rehberi 

* Kuzey Kıbrıs'ta prizler İngiliz tipi yani 3 girişli. Kalacağınız otelden dönüştürücü temin etme ihtimalimiz olsa da, giderken yanımızda dönüştürücü götürmüştük. Gün içinde çok işimize yaradı. Mola verdiğimiz mekanlarda da prizleri kullanabildik.

* Pazar günleri her yer kapalı; mağazalar, restaurantlar, hatta bazı müzeler... Alışveriş yapacaksanız Pazar gününe bırakmayın mesela.

* Giderken bavulunuzda mutlaka boş yer olsun ki alacağınız alkollere yer kalsın. Markete girdiğinizde, fiyatları görünce gözünüz dönebilir. En ucuz alkol ve tütün bulabileceğimiz yerlerden birisi, Girne'deki Ertan Market. 24 saat açık. Ürün çeşitliliği de aşırı fazla. Kurtlu tekila bile var. Bu noktada hem seyahat edip hem de para kazanabileceğiniz süper bir alternatif var. Türkiye'den sipariş verecek kullanıcılara ulaşıp komisyon karşılığında ürün getirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken Glocal Zone sitesinde kendinize bir profil oluşturmak.

* Turistik noktalar için tabela yönlendirmesi çok yetersiz. Araba ile ulaşım sağlamayı düşünüyorsanız navigasyon veya harita olmadan çok zorlanabilirsiniz.

"Kuzey Kıbrıs Gezi Rehberi : İlk Defa Gidecekler için Pratik Bilgiler" yazısı hoşunuza gittiyse KKTC ile ilgili yazıları okumak için tıklayın.  Diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak için sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

8 comments on “Kuzey Kıbrıs Gezi Rehberi : İlk Defa Gidecekler için Pratik Bilgiler

  1. Paylaşımınızdan eşim ve ben çok istifade ettik. Oldukça faydalı ve detayları ile boğmayan yazınız için teşekkür ederim 🙂
    GSM operatörü ile ilgili bir sorum olacaktı. Mesela ben Turkcell eşim ise Turktelekom şebeke sağlayıcı hatlardan istifade ediyoruz. Bu konuda ikinci yerel bir hat edinmek gerekiyor mu? Gerekmiyorsa mevcut durum ne kadar elverişli? Bu çerçevede biraz bilgi verebilirseniz memnun olurum. Çok teşekkürler, hoşçakalın.

    1. Merhaba. Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim. Turkcell’in “Akıllı Yurt Dışı Dünyası” paketi KKTC’yi de kapsıyor. Bizim gittiğimiz dönemde, günlük 45 TL’ye mevcut paketimi orada da kullanabilmiştim. Tek bir hattı yurt dışına açıp 2 kişi internetinden de faydalanmıştık. Şimdi tarife detayları değişmiş ve eski avantajlı hali hiç kalmamış. O nedenle lokal bir hat satın almayı tercih edebilirsiniz belki. Maalesef Turktelekom ve KKTC’deki lokal hatlar konusunda bilgim yok. Sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.