Kayak Tatilinde Gudauri’ye Gitmek İçin 10 Sebep

Tiflis'de bulunan, Gürcistan'ın en büyük kayak merkezlerinden birisi olan Gudauri Kayak Merkezi; her mevsim Rusya, Avrupa ve hatta Uzak Doğu'dan binlerce kişiyi ağırlıyor. Fakat bu kadar yakınımızda ve kış tatili için bu kadar popüler olan bu kayak merkezi, Türkiye'de tam keşfedilmiş değil. Daha önce hazırladığım "Kayak Tatili İçin Yeni Gözdemiz: Gudauri Kayak Merkezi" blog yazısında, buraya gitmeyi kafaya koyanlar için Gudauri'ye nasıl gidilir, Gudauri'de nerede kalınır vb. detayları anlatmıştım. Şimdi ise Gürcistan'da kayak tatilini aklının ucundan bile geçirmemiş olanlara  Gudauri'ye gitmek için 10 sebep:

Gudauri'ye Gitmek için 10 Sebep


1. VİZESİZ, HATTA PASAPORTSUZ GİTME İMKANI

Evet, bence Gudauri Kayak Merkezi'nin en cazip tarafı bu. Vize derdiyle uğraşmak yok. İsterseniz TC vatandaşı olduğunuzu gösteren nüfus cüzdanınızla Gürcistan'a giriş yapabilirsiniz. Sanki Türkiye içinde bir kayak tatili yapar gibi Gürcistan'da kayak merkezine gitmek çok iyi değil mi?

Burada dikkat edilmesi gereken iki nokta var: Birincisi, nüfus cüzdanıyla çıkarsanız gümrükteki "Duty Free"lerden faydalanamazsınız. Bu nedenle biz hep pasaportla çıkış yapmayı tercih ediyoruz. İkincisi ise OHAL nedeniyle yeni uygulamaya geçmiş bir konu. Havaalanında pasaport kontrolünden geçmeden önce, KKTC ve Gürcistan çıkışları için ayrılmış olan bankoya uğrayıp biletinize çıkış yapabileceğinize dair bir damga bastırmanız gerekiyor. Aksi halde pasaport memuru tarafından geri gönderiliyorsunuz. (Güncelleme: OHAL kalktığı için artık bu uygulama da kalkmış olabilir.)

Vizesiz kış tatili arayışındaysanız "Mzaar Kayak Merkezi" blog yazısına da göz atmanızı öneririm.

Gudauri'ye Gitmek için 10 Sebep - Gudauri Kayak Merkezi


2. ABARTI UCUZLUĞU

Kabul edelim, kayak biraz pahalı bir spor. Ekipmanlarıydı, skipass'ıydı... derken ciddi bir masraf ortaya çıkıyor. O yüzden, kayak tatili planlamasında bizim için en önemli nokta, kayak merkezi fiyatları.

"Kayak Tatili İçin Yeni Gözdemiz: Gudauri Kayak Merkezi" yazısında fiyatlardan detaylıca bahsetmiştim. Günlük 40 TL civarında alabileceğiniz skipass'ın yanı sıra, yeme-içme ve konaklama da yurt içi fiyatlarıyla yarışır derecede ucuz. (Güncelleme: Yazıyı 2017 yılında hazırlamış olduğumun altını çizerim. Kur artışı sebebiyle yeni fiyatlarda değişiklik olabilir.)

Herkese şu örneği veriyorum; bu sene Kartalkaya'da hafta sonu 2 gün kayak tatili fiyatına, Gürcistan Gudauri Kayak Merkezi'nde 1 hafta tatil yaptık. Fakat burada kriter şu: erken rezervasyon. Yani "Hadi 1 ay sonraya plan yapayım" derseniz çok uygun fiyatlar yakalayamazsınız çünkü uygun fiyatlı evler ve oteller 1 sene önceden (şaka yapmıyorum, 1 sene önceden!) dolmaya başlıyor. Booking.com'daki rezervasyonlar genellikle ücretsiz iptal seçeneği sunduğu için herkes erkenden yerini garantilemeye başlıyor. Buraya tıklayarak Gudauri Kayak Merkezi civarındaki otellere bakıp rezervasyon yapabilirsiniz.

Aynı şekilde, uçak bileti de erken alındığında ucuza bulunabiliyor. Pegasus ve Atlas Jet'in Balkanlar kampanyasını da iyi takip etmek lazım. Ama onun dışındaki harcamalar ne zaman giderseniz gidin, sabittir.

Gudauri'ye Gitmek için 10 Sebep - Gudauri Skipass


3. NEFES KESEN DAĞ MANZARASI

Eğer profesyonel bir dağcı filan değilseniz, Gudauri'nin sunduğu manzaraya şahit olmanız biraz zor. Yukarıda bahsettiğim gibi, 4 mevsim ziyaretçi çekmesinin en büyük sebeplerinden birisi.

Gudauri, 3300 metre yüksekliğiyle, Avrupa'daki en yüksek kayak merkezlerinden birisi. Liftlerle veya kar motoruyla kolayca zirveye çıkabiliyorsunuz. Zirvedeyken dört tarafınızın karlı dağlarla çevrili olduğu, uçsuz bucaksız bir manzarayla karşılaşıyorsunuz. Konaklama merkezleri ise 2000-3000 metre arasına yayılmış durumda. Burada konaklayıp benzer görüntüye uyanmak ise paha biçilemez.

Gudauri'ye Gitmek için 10 Sebep - Dağ manzarası


4. SIRA BEKLEME DERDİNİN OLMADIĞI BOŞ LİFTLER

Tiflis merkezli Gudauri, tenha bir kayak merkezi değil; aksine Avrupa'dan pek çok ziyaretçi ağırlıyor. Fakat dağ oldukça geniş ve liftler son derece yeterli. Bu sebeple liftlerde, bizim kayak merkezlerinde gördüğümüz şekilde sıra oluşmuyor.

Yeri gelmişken liftlerin çok de yeni olmadığını söylemeliyim. Böyle bir beklentiniz varsa hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

Gudauri'ye Gitmek için 10 Sebep


5. FARKLI KIŞ SPORLARINI DENEME İMKANI

Gürcistan Gudauri Kayak Merkezi, heliski yapabileceğiniz nadir merkezlerden birisi. Tab,i bunun için biraz uzmanlık gerekiyor. Herhangi bir uzmanlık gerektirmeyen gözde aktivite ise paragliding; hani şu Ölüdeniz'de yapılan. Zirveden aşağıya doğru eğitmenle birlikte yamaç paraşütüyle salındığınız farklı bir deneyim. "Ben kaymıyorum." diyenler için kızak pistleri mevcut, hem de bayağı kocaman.


6. UZUN SÜREN KIŞ SEZONU

İşte gönül rahatlığıyla erken rezervasyon yapabileceğiniz bir neden. Bizdeki gibi "Kar yağdı, tuttu, eridi, hava patladı." derdi neredeyse yok. Gudauri Kayak Merkezi'nde, Kasım'da sezon açılıyor, Aralık gibi güzel bir kar yağıyor. Hava sıcaklığı -15'in altına hiç düşmediği için yağan kar, buzlanma olmadan uzun süre kalıyor. Ocak-Şubat ayları ise  en yüksek sezon. Hava genelde sakin; her zaman güneşli olmasa da şartlar kaymaya elverişli.


7. GÜRCÜLERİN TÜRK SEVGİSİ

"Yurt dışında nasıl anlaşırız? İngilizce bilmiyorum" diyorsanız, üzülmeyin. Gürcüler de bilmiyor ama gayet güzel Türkçe konuşuyorlar. Dağa transfer yapan aracın sürücüsünden, oteldeki resepsiyoniste, marketteki kasiyerden, kayak kiralayan adama kadar, ihtiyaç duyduğunuz her alanda birileri Türkçe konuşabiliyor, anlayabiliyor. Aynı zamanda Türkleri ne kadar çok sevdiklerine de değinmeden edemeyeceğim. 2016'da gittiğimizde, pasaport memuru hepimize Tiflis şarabı hediye etmişti mesela.

Gudauri'ye Gitmek için 10 Sebep


8. YEMEKLERİ

İddia ediyorum! Gürcistan'da dağda yediğiniz her şeyi çok beğeneceksiniz. Yemek konusunda oldukça başarılılar ve en önemlisi, bizim damak zevkimize çok uygun bir mutfağı var.

Rastgele oturduğum bir cafede yediğim hamburgeri bile düşündükçe ağzımın suyu akmaya başlıyor. Çorbalar, et yemekleri, salatalar...Yemeden dönülmeyecek lezzetler ise, geleneceksel Gürcü pidesi "Khachapuri" ve mantısı "Khinkali"


9. EV YAPIMI GÜRCÜ ŞARAPLARI

Gürcistan, şarap yapımı konusunda oldukça köklü bir geçmişe sahip. Dolayısıyla ev yapımı şaraplar da oldukça yaygın. Her yerde -oturduğunuz her cafede, restaurantta veya kaldığınız otelde, girdiğiniz markette- ev yapımı şarap bulmak mümkün. Meyve suyu gibi saatlerce tatlı tatlı içilen şaraplarının lezzetini kelimelerle anlatmaya benim bilgi birikimim yetmez.

Ev yapımı şaraplar, fotoğrafta görüldüğü gibi litrelik sürahilerde servis ediliyor. Fiyatı ise ortalama 10-14 TL arasında değişiyor.

Gudauri'ye Gitmek için 10 Sebep - Ev yapımı şarap


10. GÜVENLİK

Gürcistan'ın dünyanın en güvenli ülkelerinden birisi olduğunu biliyor muydunuz? Yani hırsızlık, gasp, cinayet gibi suç oranları oldukça düşük. O nedenle ailenizle birlikte gönül rahatlığıyla seyahat edebileceğiniz bir nokta.

Ne dersiniz? Size göre bu sebepler kayak tatili için Tiflis'e, Gudauri Kayak Merkezi'ne gitmek için yeterli mi?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR

Kayak Tatili İçin Yeni Gözdemiz: Gudauri Kayak Merkezi

İlk Defa Kayak Tatili Yapacaklar İçin Pratik Bilgiler

Lübnan'da Vizesiz Kış Tatili: Mzaar Kayak Merkezi

"Kayak Tatilinde Gudauri'ye Gitmek İçin 10 Sebep" yazısı hoşunuza gittiyse diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak için sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.