Katmandu Gezi Rehberi ve Gezilecek Yerler

Nepal'e adım atar atmaz kendimizi yeryüzündeki cennet tasvirine en çok uyan şehirlerden birisi olan Pokhara'nın huzurlu kollarında bulduğumuz için Katmandu'nun kaotik şehir merkezi ile karşılaştığımız anda sudan çıkmış balığa döneceğimizi zannettik. Bu şehrin kendine has karmaşası içinde tarif edilemez bir rahatlıkta gezeceğimizi anlamam ise hiç uzun sürmedi. Hani dağınıklığın içinde kendinize göre düzen kurduğunuz ve içine girince yumuşadığınız tozlu kitaplarla dolu odanız vardır ya...Hah! İşte Katmandu öyle bir şehir. Yüzlerce yıllık geçmişe sahip bu şehir, 2015 senesindeki depremde çok büyük hasar almış olmasına rağmen hala ziyaret edilmeyi bekleyen çok fazla yer barındırıyor. Katmandu Gezi Rehberi yazısının da bu çarpıcı şehri planları arasına alanlar için faydalı olmasını umuyorum. Katmandu seyahati planı yapıyorsanız "Nepal Gezisi Öncesinde İhtiyaç Duyacağınız Her Şey" yazısını da okumanızı öneririm.

KATMANDU GEZİ REHBERİ

Katmandu Vadisi'nin Üç Büyük Krallığı: Katmandu, Bhaktapur ve Patan

Katmandu Gezi Rehberi detaylarına geçmeden önce birazcık tarihinden bahsedeyim. Milattan önceki yıllara dayanan Katmandu vadisinin tarihini 3-5 satıra sığdırmak elbette mümkün değil. Fakat bölgedeki en önemli turistik noktalara geçmeden önce kabaca bahsetmek istedim. 15. yy'da Katmandu Vadisi 3 bağımsız Newar krallığana ev sahipliği yapıyordu: Katmandu (Basantapur), Bhaktapur ve Patan. Bu 3 krallık sürekli birbiri ile yarış halindeydi, özellikle ahşap oymacılığı ve mimaride en görkemli ve estetik yapıları inşa ederek en güzel şehri yaratmaya çalışıyorlardı. Bunun sonucu olarak da günümüzde pek çoğu UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan tapınaklar ortaya çıktı. Her bir şehrin göbeğinde bulunan Durbar meydanlarında bu yapıları görmek mümkün.

Katmandu'da Tapınak Tipleri

Katmandu'ya adım attığınız anda karşınıza irili ufaklı yüzlerce tapınak çıkacak. Onları rahatlıkla tanımanız için Nepal'deki tapınak mimarisini de es geçmek istemedim. Nepal'den çıkıp dünya geneline yayılan tapınak tipleri 3 ana gruba ayrılıyor:

* Pagoda Tipi 

Katmandu Gezi Rehberi Bakhtapur meydanı

Çin ve Japonya'da sıklıkla rastlanan bu tapınak tipinin anavatanı Nepal. Hindu tapınağı olan pagodaların en belirgin özelliği üst üste binmiş birden fazla çatısının olması. 3 büyük şehrin Durbar Meydanı'nda en ihtişamlı örneklerini görebileceğiniz tapınakların Nepal'e özgü olan kısmı ise çatı kesitleri. Uzak Doğu'daki pagodalardan farklı olarak buradaki çatıların uç kısımları yukarı doğru kıvrımlı değil, yere bakıyor. Hatta Nepal bayrağının bu çatı kesitini temsil ettiğini düşünenler bile var.

* Stupa Tipi

Katmandu Gezi Rehberi Budist tapınağı

Budist ve Hinduların barış ve huzur içinde yaşadığı bu coğrafyada Budist tapınağına rastlamamak şaşırtıcı olurdu. Budizmin yaygın olduğu ülkelerde de bulunan, Buda geleneğine uygun bir şekilde inşa edilen stupaların tipik özelliği geniş bir taban üzerinde bulunan kubbesi. Tepeden bakıldığında tabanı mandala şeklinde olan stupaların tepelerinde Buda'nın gözleri bulunuyor  ve her yönden görülebiliyor. Katmandu'daki en güzel örnekleri Boudpanath ve Swayamnhunath.

* Shikhar Tipi

Hindistan tipi olarak bilinen shikhar tipi Hindu tapınaklarına, pagoda ve stupa kadar yaygın olmasa da, Katmandu Vadisi'nde rastlamak mümkün. Uzaktan bakınca ince uzun bir piramidi andırıyor, köşe sayısı beşten başlayıp dokuza kadar çıkabiliyor. Bütün Durbar meydanlarında örneklerini görebileceğiniz gibi en popüler olanı Patan Durbar Meydanı'nda bulunuyor.

Katmandu'da Şehir İçi Ulaşım

Katmandu'da şehir içi ulaşımda pek fazla seçeneğiniz yok; ya yerellerin kullandığı dolmuşları kullanacaksınız ya da taksiye bineceksiniz. Dolmuşlar, gideceğiniz en uzun mesafe için bile 50 Rupi (0.5 $) ücrete mal olduğu için son derece ekonomik fakat dur-kalk yaparak ilerlediği için biraz yavaş. Bu bizim istediğimiz bir yöntem değil.

Neyse ki Nepal'deki taksi fiyatları da çok maliyetli değil. Şehir içinde km başına ortalama 1 dolar fiyata denk geliyor, mesafe uzadıkça pazarlık yaparak fiyatları daha da indirmeniz mümkün. Hiçbir takside taksimetre çalışmadığı için binmeden önce fiyatta anlaşmakta fayda var. Biz Katmandu'da hiç planımızda yokken şöyle ilerledik; şehre vardığımız gün otele gitmek için birkaç taksici ile pazarlık yapmaya başlamıştık, herkesin 10 dolar istediği yere bir taksici olması gereken fiyat olan 3 doları söyleyince ertesi gün de gideceğimiz yer için onu çağırmaya karar verdik. Diğer yerleri de işin içine katınca toplu bir fiyatta anlaştık ve o taksici bizim şoförümüz oldu.

Anlaştığımız fiyat ve detaylar şu şekilde: Taksici, sabah bizi otelimizden aldı ve önce Bhaktapur merkeze bıraktı. Şehri dolaştıktan sonra bizi alıp sırasıyla Pashupatinath, Boudpanath ve Swayamnhunath tapınaklarına götürdü ve dönüşte tekrar otelimize bıraktı. Toplamda 2 kişi için 4000 rupi (40 $) ödemiş olduk. Ayrıca, bizi gün içinde bıraktıktan sonra tekrar buluşabilmemiz için SIM Card verdi ve böylece işimiz bittiğinde tekrar aradık kendisini.

Konaklama - Katmandu'da Nerede Kalınır?

Katmandu'da konaklama için çoğu kişinin tercih ettiği bölge Thamel. Burada bütçe durumunuza göre bulabileceğiniz yüzlerce otel alternatifi mevcut. Bizim seçimimiz ise Hotel Friends Home oldu. Ben hayatımda bu kadar ilgili bir personelin olduğu başka bir otel daha görmedim. Sırf bunun için bile tavsiye edebilirim. Thamel'e çok yakın olmasına karşın gürültü sorunu yaşamadık. Akşamları Katmandu manzarasına karşı biranızı yudumlayabileceğiniz tatlı bir terası bulunan bu otele, çift kişilik oda+kahvaltı için 30 dolar ödedik.

Buraya tıklayarak Katmandu'daki diğer otel alternatiflerini inceleyip rezervasyon yapabilirsiniz.

Katmandu'da Yeme - İçme

Katmandu'da ne yenir? - Nepal'deki yemek detaylarından Nepal Gezisi Öncesinde İhtiyaç Duyacağınız Her Şey yazısında bahsetmiştim. Bu kısımda ise Katmandu'da gittiğimiz mekanlardan bahsedeceğim.

* Yangling Restaurant

Tam bir esnaf lokantası görünümünde olan bu minik Tibet lokantası Katmandu'nun en popüler yerlerinden birisi. İçeri girdiğinizde karşılaştığınız turist miktarından anlıyorsunuz zaten. Taze taze yapılan momo, şehrin en iyisi olarak gösteriliyor. Biz sebzeli haşlama ve etli kızartma şeklinde momo yedik ve kendimizden geçtik. Yemek fiyatlarını merak edenler için menüyü aşağıya ekliyorum. Unutmamanız gereken nokta; burası Cumartesi günleri kapalı. Diğer günler 12.00-21:00 arasında açık.

* Roadhouse Cafe

Nepal'deki yemeklerin çok acı olduğundan bahsetmiştim. Benim gibi acı yiyemeyen bir insan için bir süre sonra lokal yemekler sıkıntılı olmaya başlıyor. Uluslararası lezzetler arayışına girerseniz Thamel'de hiç düşünmeden rotanızı Roadhouse Cafe'ye çevirebilirsiniz. Fiyatları Nepal standartlarının biraz üstünde fakat kaliteli ve hızlı bir servisi var. Pizza, makarna, salata, ızgara ve kokteyl çeşitleri bulabileceğiniz mekanın pek de tatlı bir bahçesi bulunuyor.

Pizza çeşitleri = 490 - 720 rupi

Makarna çeşitleri = 450 - 620 rupi

Izgara çeşitleri = 660 - 720 rupi

Kokteyl çeşitleri = 485-650 rupi

Katmandu Gezi Rehberi Thamel Nepal ara sokaklar

* Helena's Rooftop

Özellikle kahvaltı için önerilen Helena's Restaurant'a biz öğle arasında bira molası vermek için gittik. 3-4 kattan oluşan mekanın en güzel kısmı, bütün şehri tepeden görebileceğiniz terası elbette. Ara sokakta kaldığı için bulmak biraz zor fakat arayışınıza değeriyor.

Web sitesindeki tüm menüyü görmek için tıklayınız.

* Himalayan Java Cafe

Bu mekandan Pokhara Gezi Rehberi yazısında da bahsetmiştim. Nepal'in belli bölgelerinde şubesi bulunan, organik Nepal kahvesi içebileceğiniz tatlı bir kafe. Hem Katmandu'da hem de Bhaktapur'da Durbar Meydanı manzaralı şubelerini denedik. Meydanı yukarıdan seyretmek için harika bir alternatif olabileceğini düşünüyorum.

Katmandu Gezi Rehberi Durbar meydanı Nepal

* Diğer Mekanlar

Gitmeden önce araştırdığım fakat gidip denemeye fırsat bulamadığım diğer mekanları da paylaşmak istiyorum. Belki siz denemek istersiniz. Çok beğendiğiniz olursa yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece bu yazıyı okuyan diğer kişilere de fikir vermiş olursunuz. Vejetaryen Ortadoğu yemekleri sunan OR2K'nin Pokhara'daki şubesine gittiğimiz için Katmandu'daki şubesini es geçtik. Fakat çok sevmiştim, eminim Katmandu'daki şubesi de denemeye değerdir. Farklı bir yerde momo denemek isterseniz Zaika Nepali Cuisine, kocaman ayak izlerinin bulunduğu konsept bir mekan için Rum Doodle'ı deneyebilirsiniz.

Katmandu Gezilecek Yerler

Kraliyet sarayları ve UNESCO Dünya Mirası listesindeki düzinelerce tapınağı ile birlikte Katmandu'da gezilecek yerler oldukça fazla. Her tapınağın ayrı bir hikayesi olduğu için de hepsi birbirinden etkileyici. Tapınakların detaylarına ayrı yazılarda değinmek istiyorum. O nedenle burada sadece genel hatlarından, fiyatlardan ve nasıl gidileceğinden bahsedeceğim. Nereye ne kadar sürede gezdiğimiz konusunda bilgi almak isterseniz "8 Günlük Nepal Gezi Planı" yazısına göz atabilirsiniz.

* Pashupatinath (Ölü Yakma Tapınağı)

Katmandu Gezi Rehberi ölü yakma tapınağı Nepal

Hem Hindu hem de Budistlerin ölü yakma tapınağı olarak bilinen, Ganj'in bir kolu olduğu için kutsal sayılan Bagmati Nehri'nin kenarında bulunan Pashupatinath, Katmandu'da en çok etkilendiğim yer oldu. Genzimizi yakan kül kokusuyla birlikte tutuşan bedenleri izleme fırsatını bulduğumuz bu tapınağın içine turistler giremiyor ama dış kısmını gezip ölü yakma ritüelini seyredebiliyor. Bu tapınak aynı zamanda sadularıyla ünlü. Fotoğraf başına 500 rupi gibi çılgın rakamlar isteyen uyduruk saduların aksine, mağarasına çekilmiş ve sadece yemek kabul eden gerçek saduları da burada görmeniz mümkün.

Giriş ücreti: 1000 rupi

Nasıl gidilir: Şehir merkezinden yürüyerek gitmeniz çok uzun sürer. Taksi ayarlayıp gitmek isterseniz gidiş-dönüş için toplam ücret 500 rupiyi geçmemeli. Yerel dolmuşları kullanmak isterseniz Ratna Park'tan kalkan ve Boudhanath'a giden mavi tuk-tuklara binmelisiniz. Dönüşte ise 20 dakika mesafede bulunan Boudhapanath'a yürüyüp, orayı da gezdikten sonra taksi veya tuktukla şehir merkezine dönebilirsiniz.

* Boudhanath

2015 depreminde büyük hasar alan bu Budist tapınağı, dünyanın en büyük stupalarından birisi. Buda'ya ait küllerin bir kısmının burada saklandığına inanıldığı için Budistler için çok önemli bir mekan. Etrafını çevreleyen dükkanlardan yükselen mantralar eşliğinde saat yönüne doğru stupayı tavaf ettiğiniz bu ortam, Katmandu'nun bütün gürültüsünden sıyrılmış huzur dolu bir yer. Bütün stupalara olduğu gibi bu stupanın da içine giriş yok, sadece etrafını dolaşabiliyorsunuz.

Giriş ücreti: 400 rupi

Nasıl gidilir: Taksi ile gitmek isterseniz Thamel'den gidiş-dönüş ücreti 800 rupi civarında olmalı. Yerel dolmuşları kullanmak için ise yukarıda bahsettiğim Ratna Park'tan mavi tuk-tukları kullabilirsiniz.

* Swayambhunath (Maymun Tapınağı)

Katmandu Gezi Rehberi nepal maymun tapınağı

Katmandu'ya en tepeden baktığınız, yaklaşık 800 tane maymuna ev sahipliği yapan, hem Hindular hem de Budistler için önemli olan Swayambhunath, Katmandu'nun UNESCO Dünya Mirası listesindeki bir diğer tapınağı. Gün batımında gitmeniz şiddetle önerilir. Etraftaki maymunlara da dikkat etmeniz lazım; gözünün içine bakarsanız tehdit olarak algılayıp saldırma ihtimalleri var. Ayrıca elinizdeki yiyeceği saniyeler içinde kapıveriyorlar, tecrübe ile sabit 🙂

Giriş ücreti: 200 rupi

Nasıl gidilir: Taksi ile gitmek isterseniz Thamel'den gidiş-dönüş ücreti toplamda 400 rupiyi geçmemeli. Yürümeyi de tercih edebilirsiniz ancak tapınağa ulaşmak için 365 basamak merdiven çıkmanız gerektiğini unutmamalısınız.

* Thamel

Eğer otelinizi bu bölgeden ayarlarsanız isteseniz de istemeseniz de kendinizi Thamel'in ara sokaklarında bulacaksınız. Burası Katmandu'nun en turistik yeri olduğu kadar bir o kadar yerel. Trekking mağazası, hediyelik eşya dükkanı, kitapçı, restaurant, bar ve otelin binbir çeşidini burada görmeniz mümkün. Asfalt olmayan dapdar sokaklarından yürümek ilk başta biraz tedirginlik yaratsa da alışmak çok uzun sürmüyor. Gündüz olduğu kadar gece de son derece hareketli olan bu bölge, Katmandu'da en çok vakit geçirdiğimiz yer oldu.

* Durbar Meydanı

Katmandu Gezi Rehberi Nepal durbar meydanı

İçindeki tüm tapınaklarla birlikte UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan Durbar Meydanı, Thamel'e 10 dakika yürüme mesafesinde bulunan geniş bir alan. İçinde saray kompleksi, Hindu ve Budist tapınakları ve kutsal mabetler bulunuyor. Büyük bir kısmı 2015 depreminde zarar gören alanda restorasyon çalışmaları hala devam ederken depremin izlerini de görmek mümkün. Alanın benim açımdan en etkileyici kısmı ise Kumari  Ghar. Dünya üzerinde yaşayan tek tanrıça olan Kumari, meydandaki evinde yaşıyor; senede sadece 13 kez evden dışarı çıkıyor. Onun dışında her gün sabah saat 11.30 civarında pencereden çıkıp halkı selamlıyor. Kumari'nin fotoğrafını çekmek kesinlikle yasak fakat pencerede yokken evin içinin fotoğrafını çekebiliyorsunuz. Çıkmasını beklemek için evin önünde nöbet tutmaya değer. Tanrıça seçilen 3 yaşındaki bir kız çocuğunu makyajlar içinde pencerede görmek, insanların bu kız çocuğunu kutsal sayıp ona tapınması oldukça sarsıcıydı.

Giriş ücreti: 1000 rupi - Pasaport ve 1 adet fotoğraf göstermeniz durumunda meydana giriş için bir kart çıkarttırıp meydana diğer günlerde de para vermeden girebiliyorsunuz.

* Asan - Indra Market

Thamel ve Durbar Meydanı arasında bulunan yerel ürünlerin satıldığı pazarlar. Süper fiyatlara harika ürünler bulabileceğiniz bu bölgede sebze, meyvelerden tutun da kıyafet, et, sokak lezzetleri ve aklınıza gelebilecek her türlü yerel ihtiyacı karşılayacak ürünler mevcut. Hiçbir şey almasanız bile salına salına dolaşmak bile çok keyifli. Buradan bir şey almak isterseniz turiste ayrı yerele ayrı fiyat verildiğini de aklınızda bulundurmalısınız.

* BhaktapurKatmandu Gezi Rehberi

Katmandu Vadisi'nin üç büyük krallığından birisi olan Bhaktapur, Katmandu şehrine 45 dakika mesafedeki bir diğer şehir. Ahşap oymacılığı, çömlekçilik ve mandala sanatının en özel örneklerini bulacağınız şehir merkezinin en önemli noktası Durbar Meydanı. Girişte 10 $ karşılığında anlaşacağınız bir rehber ile bütün şehri tüm detayları ile 3 saatte gezmeniz mümkün. Bhaktapur, tarz olarak Katmandu'ya çok benzese de depremde çok daha fazla hasar gördüğü için daha yıkık dökük bir hali var. Ayrıca Katmandu Durbar Meydanı'na göre daha sakin çünkü buradaki meydana motorlu araç girişi yasak. Bilmenizi istediğim bir başka nokta; Bhaktapur, Katmandu'nun aksine, depremden sonra maddi yardım gelmesini beklemeden onarma çalışmalarına başladı. O nedenle turizmden gelecek paraya daha çok ihtiyaçları var. Bu nedenle meydana giriş ücreti daha yüksek.

Giriş ücreti: 1500 rupi

Nasıl gidilir: Taksi ayarlayıp gitmek isterseniz gidiş için vereceğiniz rakam 1500 rupiyi geçmemeli. Otobüsle gitmek isteyenler ise Bhaktapur Bus Park'tan kalkan otobüslere binebilir.

* Diğer Aktiviteler

Bizim yetiştiremediğimiz ve aklımızda kalan diğer aktiviteleri de Katmandu Gezi Rehberi içinde paylaşmadan olmaz.

- Gün doğumu için Nagarkot'a gidebilirsiniz. Şansınıza hava açık olursa Everest'i görme ihtimaliniz var.

- Diğer krallığın merkezi olan Patan'a gidebilirsiniz.

- Katmandu'da gürültü ve keşmekeşten bunalırsanız şehrin göbeğindeki Gardens of Dreams'de yeşillikler içinde nefes alabilirsiniz.

Nepal için toplam gezi maliyeti detaylarını aşağıdaki videodan görebilirsiniz.

Son Tavsiyeler

* Katmandu kesinlikle pis bir şehir değil fakat tozlu. Asfalt olmadığı için toprak yolda giden motorlu araçlar sebebiyle havada sürekli bir toz var. O nedenle yerlisi sürekli maske ile dolaşıyor. Biz de ikinci gün takma ihtiyacı hissettik. Maske, kaldığımız otelde odaya bırakılan eşyalar arasındaydı ama gözüm Thamel'de satılan rengarenk desenli maskelerde kaldı.

* Pokhara'dan farklı olarak Katmandu'da çok daha fazla pazarlık yapmak zorunda kaldık. "Uyanık esnaf" durumu burada çok yaygın.

* Biz hiç denk gelmedik ama düzenli olarak elektrik kesintisi oluyormuş. Buna hazırlıklı gelmenizde fayda var.

* Katmandu'nun günün her saatinde korkunç bir trafiği var. Bu korkunçluğu ikiye ayırıyorum: birincisi Thamel gibi yaya olarak devam ettiğiniz bölgelerde sürekli bir araç tarafından ezilme riskinizin olması, ikincisi ise şehir merkezi dışındaki yollarda kontak kapatacak kadar yoğun trafiğin olması.

* Nepal'de grev olayı çok yaygın. Zaman zaman otobüs şoförleri greve gidebiliyor. Gittiğiniz zaman otel çalışanlarından grev olup olmadığını öğrenmeniz işinize yarayabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR

Pokhara Gezi Rehberi ve Gezilecek Yerler »

Nepal Gezisi Öncesinde İhtiyaç Duyacağınız Her Şey »

Nepal Turu Düşünenlere Alternatif 8 Günlük Gezi Planı »

"Katmandu Gezi Rehberi ve Gezilecek Yerler" yazısı hoşunuza gittiyse Nepal ile ilgili yazıları okumak için tıklayın.  Diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak için sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

19 comments on “Katmandu Gezi Rehberi ve Gezilecek Yerler

 1. Kübra hanım iyi günler diliyorum.Taksicinin tlf rica etsem..🙏
  Çok teşekkür ediyorum,şimdiden..

 2. Kübra Hanım merhabalar,

  Öncelikle teşekkür ederim yazılarınız çok yararlı oluyor bizler için. Meşhur taksicinizin numarasını biz de rica edebilir miyiz? 2,5 günümüz olduğundan hızlıca Katmandu ve yakın çevresini gezmek istiyoruz. Umarım yetiştirebiliriz, bu nedenle güvenilir bir taksici şart bize 🙂

  1. Çok teşekkürler güzel yorumunuz için.
   İletişim bilgilerini yorum yazdığınız mail adresinize gönderdim. İyi yolculuklar.

   1. Merhabalar, Nepal için taksicinin telefon numarasını ben de alabilir miyim? Yazı mükemmel elinize sağlık.

 3. Merhaba, yazı çok faydalı teşekkür ediyorum kendi adıma. Biz Ağustosun ikinci haftası 2 yaşındaki oğlumuzla gitmeyi düşünüyoruz. Açıkçası hala net değilim, acaba uçak biletini yakıp vazgeçsek mi diye düşünmeye başladım. Sanırım seyahatlerinizi çocuksuz yapıyorsunuz ancak belki varsa çocuklu nepal ziyareti hakkında görüş paylaşırsınız diye sormak istedim. Bu arada plan katmandu + pokhara toplam 6 gün şeklinde. Yerel bir turist rehberi ile anlaşma aşamasındayız online olarak. Katmandu pokhara arasını otobüsle gitmek (ve çocukla 🙂 iyi bir fikir mi sizce?
  Şimdiden teşekkürler, sevgiler.

  1. Merhaba. Evet, çocuksuz geziyoruz. Nepal bizde “Çocukla gidilemeyecek yer yok.” algısını oluşturan ülkedir. Sırtında bebeğiyle Himalayalar’a tırmananlar vardı 🙂 Belki yemek sorun olabilir, her şey aşırı acı ve baharatlı çünkü. Diş fırçalama, meyve-sebze yıkama işini kapalı sularla yapmanızı, dışarda da salata vb çiğ gıda tüketmemenizi öneririm. Ulaşımı uçakla yaparsanız süper olur, biz bile sıkıntıdan çatladık 8 saat otobüsün içinde. Gece olsa idare edilir de gündüz o kadar uzun yolculuk hem yorucu hem de çok vakit kaybı.

   1. Cevabınız için çok teşekkür ederim. Biz geldik ve hatta dönmek üzereyiz, 1 günümüz kaldı. Bir şekilde idare ettik, çok büyük bir aksilik yaşamadık neyse ki. Söylemeden geçemeyeceğim, katmandu’nun inanılmaz karmaşasına 2 yaşındaki oğlum bile benden daha çabuk uyum sağladı 🙂

 4. Merhaba yazınızı keyifle okudum sizden ricam orada kullanmış olduğunuz taksinin iletişim bilgilerini paylaşabilir misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.