Nasıl Her Seferinde Kabin Bagajı ile Seyahat Ediyorum?

Kabin bagajı hazırlama konusunda çok fazla içerik üretildi, öneriler yazıldı, videolar çekildi...Fakat benim de söyleyeceklerim var. Son 4 senedir gideceğim her yere, plan yaptığım gün sayısı fark etmeksizin ya sırt çantası ya da kabin bagajı ile gidiyorum. Dolayısıyla bu süre zarfında valiz hazırlarken pek çok yöntemi deneyimleme şansım oldu. Bu yazıda size kabin bagajı hazırlamak için önerilen yöntemlerden hangisini kullanıp hangisini kullanmadığımı, nedenleri ile birlikte açıklayacağım. Onun öncesinde biraz kabin bagajının öneminden bahsetmek istiyorum.

Kabin Bagajı ile Seyahat Etmenin Avantajları

Her şey 2013'teki Sri Lanka seyahatimizde otele vardığımız anda koca bavulun kilidini açamamamız ile başladı...O güne kadar bize mantıklı gelen şey, tek bir valizle yola çıkmaktı. İki kişi ayrı ayrı valiz taşımakla uğraşmak yerine elimizde tek bir yük olsun istiyor, böylece valize daha rahat sahip çıkacağımızı düşünüyorduk. Ne zaman ki valizin başına bir şey geldiği noktada aynı anda ikimizin birden mağdur olacağı gerçeği ile karşı karşıya kaldık, o zaman hayatımıza kabin boy valiz giriş yaptı...

...Fakat sadece boyut olarak giriş yaptı, yani az eşya ile yola çıkıyorduk ama yine valizleri kargo bölümüne veriyorduk çünkü check-in yaptıktan sonra elimizde valizle gezmek çok saçma! E acelemiz de yok, inince bekleriz bagajların dağıtılmasını. Bir de kim uğraşacak kabin bagajı kurallarına uygun çanta hazırlamakla!...Derken zaman içinde kâh THY'nin küçük valiz kaybetme sürprizleriyle karşılaştık, kâh Sabiha Gökçen Havaalanı'nda 2 saat bagaj bekledik, kâh gümrükten çıkan çantamızın ağzını açık bulduk...Ve biz sonunda seve seve her yere el bagajıyla gitmeyi adet haline getirdik. Neden?

* Ekonomik

Bu kavramla yeni yeni tanışıyor olabilirsiniz çünkü şimdiye kadar Türkiye'deki havayollarında karşılaştığımız bir durum değildi. Bazı low-cost dediğimiz düşük maliyetli havayolu şirketleri avantajlı ekonomik biletlerini bagaj hakkı olmadan satışa sunuyor. Eğer bagaj hakkı istiyorsanız ilave ücret ödemeniz gerekiyor. Ne zaman başladı tam yakalayamadım ama artık Pegasus da bagaj hakkı olmayan biletler sunmaya başlamış. Dolayısıyla bu havayollarından birini tercih edip kabin bagajı ile yolculuk yaparsanız uçak biletleriniz daha ucuza gelmiş oluyor.

Öneri: Pegasus, Air Arabia gibi firmaların bagaj hakkı olmayan biletlerinde otomatik olarak 2 el bagajı hakkınız var. Kabin boy valiz ile birlikte yanınıza bir de el çantası veya laptop çantası alabiliyorsunuz. Eğer geniş ve laptop taşınabilen bir sırt çantası edinirseniz onun içine de bir miktar eşyanızı koyabilirsiniz. (Çanta büyüklüğü uçağın koltuk altına sığacak ölçüde olmalı.) Ryanair gibi bazı havayollarında ise biletteki el bagajı seçenekleri ikiye ayrılıyor: 2 el bagajı veya tek el bagajı şeklinde. Ona dikkat etmenizi öneririm.

* Kaybolma Riski Yok

Bagajın kaybolması veya dağıtımdan çıkmamasının ne kadar sinir bozucu, bir o kadar vakit kaybettirici bir durum olduğunu insan yaşamadan bilemiyor. "Benim başıma gelmez." demeyin, yarın kayıp eşya bürosu önünde sağa sola çemkiren kişi siz olabilirsiniz. Sizinle aynı uçaktaki herkes yarım saat içinde dağıtılan valizleri alıp yoluna gidiyor, siz "Belki çıkar" diye bir yarım saat daha bekliyorsunuz ve en sonunda valizinizin aktarma noktasında kaldığını öğreniyorsunuz ya...Kendinizi avutacak güzellikler bulmaya çalışıyorsunuz da bulamıyorsunuz ya...Valize kavuşana kadar yaptığınız hiçbir şeyden tat alamıyorsunuz ya...Hah! İşte bunları tekrar yaşamamak için el bagajı benim her şeyim. Ben nereye, o da oraya. Bütün eşyalarım gözümün önünde.

Öneri: Kaybolmaların en büyük sebeplerinden birisi valiz üzerinde kalan eski barkodlar. El bagajıyla seyahat etmediğiniz zaman bu barkodları temizlemeyi ihmal etmeyin.

* Hafif ve Taşıması Kolay

Firmadan firmaya ölçülerde ufak değişiklikler olsa da kabul edilen kabin boy valiz ölçüleri 55cm*(35-45)cm*(20-25)cm şeklinde. Bu da şu anlama geliyor; bu kapasitede bir valizde külçe altın filan taşımıyorsanız seyahat sırasında ihtiyaç duyacağınız malzemeler en fazla 10-12 kg bir ağırlık yapacaktır. Zaten kabin bagajı için izin verilen ağırlık maksimum 10 kg. O nedenle el bagajı ile hareket etmeniz çok daha kolay. Valiz hazırlarken önünüzde ne kadar büyük valiz durursa o kadar çok ihtiyaç dışı eşya aldığınızı da göz ardı etmeyin.

Uyarı: Havayolu firmasının belirlediği maksimum kabin bagajı ağırlığı, her bir çanta özelinde geçerlidir. Şöyle açıklayayım; belirlenen kabin bagajı kilo sınırı 8 kg ise, iki kişi yolculuk ederken "Nasıl olsa hakkımız var." diyip 16 kg ağırlığında tek bir valizle gidemezsiniz. Bu kilo sınırları, olası bir türbülans veya teknik aksaklıkta baş üstü dolaplarının açılıp içindeki çantaların düşmesi durumuna göre belirlenmiştir. O nedenle çanta bazında kilo sınırını aşmamanız beklenir.

* Hızlı

Uçağa binmeden önceki en büyük vakit kaybının check-in kuyruklarında olduğunu biliyoruz. Check-in kuyruğundan kurtulmanın tek yolu da el bagajı ile seyahat etmek. Ayrıca varış noktasında bagaj alımı için de bekleme derdinden kurtulmuş oluyorsunuz. Ben uçak kaçırma konusunda takıntılı derecede hassas olduğum için online check-in yapıp el bagajıyla gidecek olsam bile uçuş saatinden 2 saat önce havaalanında olmaya özen gösteriyorum, gidince orada beklemeyi tercih ediyorum ama yine de check-in kuyruğunda beklememe lüksü bile güzel.

Öneri: Uçağa binmeden önce kapıda bilet kontrolü yapılırken hemen sıraya geçen insanlar vardır, siz de hayretle izlersiniz onların bu anlamsız acele edişlerini. Artık ben de o insanlardan birisiyim ve çok makul bir sebebim var: Uçağa geç binersem kabin bagajımı koyacak yer bulamıyorum! Özellikle kışın, yolcular baş üstü dolaplarına hem kabin bagajı hem de kocaman mont koydukları için bu iş tam bir kabusa dönüşüyor. Peki, ya yer bulamazsanız? O zaman, kabin personeli bagajınızı alıp kargoya veriyor, uçaktan indikten sonra bagaj alımda beklemek zorunda kalıyorsunuz. Başımıza geldi, oradan biliyorum.

Kabin bagajı
Fotoğraf kaynağı: Pexels.com

* Kolay Aktarma

Uluslararası aktarmalı uçuşlarda satın aldığınız uçak biletleri bağlantılı yani connected flight değilse eğer, ilk uçaktan indikten sonra bagajınızı alıp sıradaki uçak için ayrıca vermeniz gerekebiliyor. Bu dertten kurtulmanın en güzel yolu el bagajı ile seyahat etmek.

* Çevreye Daha Az Zararlı

Uçakların yakıt tüketimi taşıdığı ağırlığa göre doğru orantılı olarak değişiyor. Ne kadar az yükü varsa o kadar az yakıt kullanıyor. Bu da daha az karbondioksit salınımı demek. Seyahat ederken doğaya daha az iz bırakmak daha iyi değil mi sizce de?

Kabin Bagajı İçine Nasıl Sığıyorum?

Kabin boy valiz içine sığmanın püf noktası eşyaları birbiri içine geçirip, pantolonları origami usülü katlamak değil, az eşya almak. Biliyorum, alışmak kolay değil. "Ya kar yağarsa, ya güneş açarsa, ya akşam şık bir yere yemek yemeye gidersek..." düşünceleri arasında kıyafetleri elemek bazen zor olabiliyor ama imkansız değil. Neler yapıp yapmadığıma geçeyim hemen.

* Farklı günlerde aynı kıyafeti giydim, hala hayattayım.

Kabin boy valize sığmamızı engelleyen en önemli noktalardan birisi her güne baştan aşağı ayrı bir kombinle başlama isteğimiz. Günlük yaşantınızda, iş hayatınızda bunu istediğiniz şekilde uygulayabilirsiniz fakat kabin bagajı ile seyahat etmek istiyorsanız bunu bir kenara bırakma vaktiniz geldi. Çekildiğimiz fotoğraflarda hoş gözükme isteğini anlıyorum fakat bu istek tecrübe edindikçe kırılmaya başlıyor. Seyahatte önemli olanın şov yapmak veya boy göstermek değil de deneyim kazanmak olduğunu anladığınız noktada üzerinizdeki kıyafetlerin işlevi dışında pek bir önemi kalmıyor.

Öneri: 1 sene boyunca hiçbir şey satın almayan Selma Hekim'in hikayesi için tıklayın.

Senelerce işe gittiği her gün aynı kıyafeti giyen Matilda Kahl'ın hikayesi için tıklayın. 

* Her gün için ne giyeceğimin ve kullanacağımın planını yapıyorum.

İşimi kolaylaştıran etkenlerden birisi de günlük kıyafet organizasyonu yapmak. Seyahatin tamamını göz önünde bulundurup tahmini bir kıyafet seçimi yapmak yerine gün gün ne giyeceğimi planlıyorum. Yola çıkmadan bir gün önce gideceğim yerdeki hava durumunu kontrol ediyorum. Yeterli derecede fikir vermiyorsa Instagram'dan o bölgedeki insanların paylaştığı hikayeleri kontrol edip ne giydiklerine bakıyorum. Özellikle bahar ayları zorlayıcı olabilir, her hava durumuna hazırlıklı olacak şekilde kıyafet seçiyorum. "Yağmur yağarsa bunu, güneş açarsa şunu giyerim." değil, "Bu seçtiğim kıyafeti hem yağmurlu hem de güneşli havada giyebilirim." diyecek şekilde tercih yapıyorum.

İlaç organizasyonunu da aynı şekilde yapıyorum. Migrenim olduğu için ağrı kesicisi olmadan yola çıkmam imkansız ama 10 günlük seyahate de 1 kutu Majezik koymaya gerek yok. En kötü senaryoyu düşünüp o sayıda hap aldığım zaman cüzdanda bile taşınabilir hale geliyor.

Kabin bagajı
Fotoğraf kaynağı: Pexels.com

* Daha az yer kaplayan ürünler seçiyorum.

Kot pantolon yerine kumaş pantolon, tayt veya etek&çorap ikilisi; çok büyük, havaleli bir kazak yerine aynı işlevi gören ama daha az yer kaplayan bir kazak (içlik başlığında ayrıca detay verdim); push up yerine süngersiz sütyen; plaj havlusu yerine mikrofiber havlu; şapka yerine bandana/eşarp tercih ediyorum. Zaten yazın işimiz çok kolay. 3 günlük seyahate 10 çeşit koymadıysanız eğer tiril tiril kıyafetleri katlayınca valizin dörtte birini kaplıyor. Kış için de çok çeşit götürmeye hiç gerek yok çünkü sürekli aynı montla geziyorsunuz.

Öneri: Sadece kadınları ilgilendiriyor ama yazmış olayım. Geçen sene Penti'den aldığım kışlık bambu çoraptan aşırı memnun kaldım. Pantolondan daha sıcak tutuyor, alıp deneyebilirsiniz.

* Kış için en iyi yol arkadaşım içlik.

Çok soğuk bir yere giderken veya havanın nasıl olacağını tahmin etmediğim yerler için benim kurtarıcım içlik. Evet, kötü görünüyor ama zaten adı üzerinde "İçlik", dışarıdan bakan kimse bunun farkında değil. İyi bir termal içlik üzerine giydiğim gömlek, kalın bir kazak ile aynı derecede sıcak tutuyor. O nedenle kışın seyahatlerde yer kaplayan koca koca kazaklar almak yerine içliğin üzerine giyebileceğim daha ince bluzlar alıyorum.

Öneri: SPX, Freedom gibi hem kışlık spor malzemesi hem de sokak modasına uygun kıyafetler satan mağazalardan gayet havalı içlikler edinebilirsiniz. Fiyatları pahalı bulursanız benzer mağazaların Prag'daki ucuz versiyonlarını yazdım, "Prag'da Alışveriş: En Ucuz Spor Mağazaları" yazısını okumak için tıklayınız. 

* Altın kural: En fazla iki çift ayakkabı!

Biri ayağımızda olmak koşuluyla en fazla iki çift ayakkabı kuralını unutmamalısınız. Valizin en çok yer işgal eden ürünü kesinlikle ayakkabılar. Ayakkabı alışverişi yaparken çoğu kıyafetle uyumlu ve dört mevsim seyahate uygun olabilecek ayakkabıları tercih ediyorum. Yine yazın işimiz çok rahat, bir sandalet bir de spor ayakkabısı fazlasıyla yetiyor. Kış için de her gün 15 km yürüyebileceğim rahatlıkta bir bot edinmeye özen gösteriyorum ve seyahate onunla çıkıyorum. Alternatif olsun istersem, uygun yerim varsa bir çift spor ayakkabısı koyabilirim. Moda çekimine gitmediğim için başka ayakkabıya ihtiyaç duymuyorum. Ayakkabıların içine çorap koymak en sevdiğim yöntem. Daha önce başka sayfalarda görmüş olabilirsiniz, ben de uzun süredir uyguluyorum. Hem yerden tasarruf sağlıyor hem de ayakkabıların şeklini koruyor.

Kabin bagajı
Fotoğraf kaynağı: Pexels. com

* Kıyafetleri asla rulo yapMIyorum.

Bu yöntemi kim yaydı bilmiyorum ama neredeyse bütün "valiz hazırlama ipuçları" konulu yazılarda veya videolarda karşıma çıkıyor. Öncelikle, bu yöntemi denediğimi ve pamuklu bütün kıyafetlerimin kullanılmış alüminyum folyo kadar kırışık bir şekilde valizden çıktığını belirteyim. Ayrıca, kıyafetleri hem rulo yapıp yerleştirdim hem de normal katlanmış şekilde yerleştirdim, arasında hiçbir fark göremedim. Düzgün katlanmış bir kıyafet de aynı oranda yer kaplıyor.

* Düzenleyici çanta kullanMIyorum.

Düzenleyici çantalar uzun süre kullandığım fakat valize sığamadığım bir seyahatte çok yer işgal ettiğini fark ettiğim çözümlerden bir tanesi. Yer sıkıntım yoksa elbette düzenleyiciler çok işime yarıyor ancak eşyaların fazla olduğunu hissettiğim noktada eleme yapmaya başladığım yer burası oluyor. Makyaj malzemesi dışında hiçbir ürünü düzenleyici çantalara koymuyorum. Bu çantalar, içine ne koyarsanız koyun mevcut şekli kadar yer kaplıyor. Onun yerine kozmetik, ilaç gibi ürünleri ya poşetlere ya da bez kılıflara koyuyorum ki çantada istediğim köşeye sıkıştırabileyim.

Kabin bagajı
Fotoğraf kaynağı: Pixabay.com

* Kabin bagajını tıka basa doldurMUyorum.

Muhakkak sizin de başınıza gelmiştir, bu bir fizik kuralı mı bilmiyorum ama giderken taşıdığınız eşyalar nedense dönüşte aynı valize sığmaz. Hem bu durumu göz önüne alarak hem de gittiğim yerde ufak da olsa hatıra bir şeyler alma ihtimalimi düşünerek valizi ağzına kadar doldurup yola çıkmıyorum.

* Seyahat tipi değil, otel tipi kullanıyorum.

El bagajındaki sıvı kısıtlaması sebebiyle bir zamanlar kabin içi valizimizi uçağın kargo bölümüne verdiğimizden bahsetmiştim. El bagajına geçiş yaptığımızdan beri mecburen tüm sıvı ürünleri 100 ml'yi geçmeyecek şekilde hazırlıyorum. Piyasada şampuan, sabun, diş macunu gibi gerekli temizlik malzemelerinin el bagajına uygun şekilde seyahat boyları satıldığı gibi seyahat tipi boş kozmetik şişeleri de satılıyor, içini kendiniz doldurabiliyorsunuz. Uzun süreli bir seyahat için bunları yanınıza almak mantıklı oluyor ama açıkçası 5-7 günlük bir seyahat için gereksiz buluyorum çünkü o kadar kısa süre içinde 100 ml şampuan kullanmıyorum.

Kabin bagajı

Onun yerine, kaldığım otellerde odada verilen şampuanları saklıyorum ve boşaltıp içine kendi şampuanımı veya saç kremimi dolduruyorum. Bu minik tüpleri buzdolabı poşetinin içine koyduktan sonra valizin dış gözlerine bile koyabileceğim kadar ufak bir hale gelmiş oluyor. Seyahat tipi ufak şişelerden satın almak isterseniz buraya bakabilirsiniz. 

Parfüm için henüz bir çözümüm yok, kullandığım parfümün 50 ml'lik ufak boylarından da edinip seyahatlerde onu kullanıyorum. Eğer 10 günden daha uzun süreli bir yolculuğa çıkacaksam sıvı olayına hiç girmiyorum bile. Gittiğim yerden ufak boylarını satın alıp kullanıyorum.

* En kalın kıyafetleri üzerime giyiyorum.

Çok sık seyahat edenlerin uyguladığı yöntemlerden birisi de bu. En çok yer kaplayan ayakkabı, kazak, ceket veya dayanamayıp aldıysam şapka veya takı...Ne varsa giyip -abartmadan tabii- onlarla yolculuk yapıyorum. Hazırladığım kabin bagajı ağırlığı ile ilgili endişelerim varsa uçağa binerken kitap, not defteri gibi ağırlık yapan eşyaları da elime alıyorum.

Haber detayı için tıklayınız.

Her zaman söylediğim gibi seyahat etmek aynı zamanda bir keyif işi, çıktığınız yolculukta mutlu olmanız önemli bir detay. Eğer siz gardrobun yarısı yanınızdayken daha rahat ediyorsanız, "Şıklığımdan asla ödün vermem." diyip giyiminizin de seyahatin mühim bir parçası olduğuna inanıyorsanız elbette dilediğiniz boyuttaki bir çanta ile seyahat edebilirsiniz, kimsenin bunu eleştirme hakkı yok.Bilmenizi istediğim tek nokta şu, daha ufak bir çanta ile yola devam etmenin tek yolu az eşya almaktan geçiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR

Yurt Dışına Seyahat Planı Nasıl Yapılır? »

Vize Nasıl Alınır? Dolandırılmadan Vize Başvurusu Yapmak »

Fotoğraf Makinesi Tavsiyesi: Seyahatte Hangi Ekipmanları Kullanıyoruz? »

"Nasıl Her Seferinde Kabin Bagajı ile Seyahat Ediyorum?" yazısı hoşunuza gittiyse diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak için sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

18 comments on “Nasıl Her Seferinde Kabin Bagajı ile Seyahat Ediyorum?

 1. Merhaba,

  Pegasus kabin bagajı için 55x40x20 istiyor ancak tam bu ölçülerde bagaj zor bulunuyor. 55x40x23 olsa sizce bir sorun yaşar mıyım 3 cm için?

  İyi günler diler, şimdiden teşekkür ederim.

 2. Çok teşekkürler. Rusya seyahatim için duffle bag hazırlıyorum. 6 gece kalacağım. Bu bilgiler çok yardımcı oldu.

 3. Bu güzel yazınız için çok teşekkür ederim! 🙂 Bir Erasmus öğrencisi olarak yaklaşık 9 adet bilet alıp geziye çıkmayı planladık. Bazı gezilerimiz günü birlik olacak ama 10 günlük 4 ülke gezeceğimiz bir başka gezimiz de var. Biz de planımızı sırt çantamız ile yapalım olarak karar verdik, ancak kıyafetler dışında kesin yanınızda bulundurun dediğiniz bir şey var mı, bir de sandwich gibi yiyecekler problem olur mu ?

  1. Ben teşekkür ederim. Kıyafet dışında alacaklarınız, nerede nasıl kalacağınıza ve nasıl bir seyahat planladığınıza göre çok değişir ama önemli belgeler dışında kıyafetler ve fotoğraf makineleri yeterlidir. İsterseniz “Döküman İndir” bölümünden “Valiz Kontrol Listesi”ni indirebilirsiniz. Sıvı olmadığı sürece sandviç gibi yiyecekler uçağa binerken sıkıntı olmaz fakat bazı ülkelerin gümrük geçişlerinde sorun olabilir, ona bakmanız lazım. İyi yolculuklar şimdiden.

 4. merhaba. arpenaz 40 litre bir çantam var. wizzair denen ve gıcık olduğum şirket ile romanya’dan almanya’ya uçmayı planlıyorum ama bu bendeki çanta ile sanırım standart kabin bagajı için kabul etmeyecekler. priority alsam bile verdikleri ölçülerden daha büyük bendeki çanta (birkaç cm). sizce tek seçenek checked baggage mı? teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Çantanızın ölçülerini bilmiyorum. Eğer seçtiğiniz havayolunun belirlediği ölçülerin dışındaysa mecburen check-in ile kargoya vermeniz gerekir. Biz de büyük sırt çantalarını genelde kargoya veriyoruz, baş üstü dolaplarına sığmıyor.

 5. Wizzair ve Ryanair uçuşlarında çift katlı olan yağmurluğuma fermuar taktırıp içine giyeceklerimi koymam sıkıntı yaratır mı sizce?

  1. Ryanair biletlerden kabin bagajı hakkını da kaldırdığı zaman tepki amaçlı benzer işler yapıp haberlere çıkan yolcular olmuştu. Ondan sonra dikkat etmeye başlamış olabilirler. Ne desem yalan olur 🙂

 6. Sırt kabin boy valizle seyahat ettiğinizde jilet gibi uçağa alınması yasak eşyaları nasıl taşıyorsunuz ben de öyle uçağa binmek istiyorum ama napıcağımı bilemedim

  1. Permatik şeklindeyse uçağa alıyorlar çoğu zaman. Eskiden traş makinesi taşırdık veya gittiğimiz yerden temin ederdik.

   1. Bişey sorabilir miyim mesela bir kabın bagajım var yanında kucuk boy el çantası alıolar ki cüzdan telefon koydgumuz

    1. Çoğu havayolu firması kabin boy valiz yanında bir adet küçük el çantası veya laptop çantası almanıza izin veriyor. Öndeki koltuğun altına sığabilecek boyutta bir ilave çanta alabiliyorsunuz. Sadece Ryan Air’ın o konuda sıkıntılı olduğunu biliyorum. Bilet detaylarında yazar zaten.

  1. Merhaba yazılarınızı ilgiyle okuyorum. Ben de kabin bagajı kullanmak istiyorum hatta hazırlıklarımı da ona göre yaptım ama zippo konusunda sıkıntı çıkartırlar mı diye merak etmekteyim. Ne dersiniz? Bir de katmandu’daki taksicinin telefonunu bana da gönderir misiniz?

   1. Merhaba. Evet, yakaladıkları zaman zippo’ya sıkıntı çıkartıyorlar, eşimin başına geldi. Zippo yerine normal çakmak taşımanızı öneririm. Katmandu için taksi bilgisini de yorum yazdığınız adrese mail attım. Sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.