İtalya Turu Alternatifleri ve Gezi Notları

İtalya’nın, Akdeniz çanağının en kıymetlisi olarak Türkiye çıkışlı seyahat rotalarının en başında geldiğini bilmeyen yoktur sanırım. Türkiye çıkışlı Avrupa Turları’nın yaklaşık %40’ı İtalya’ya gerçekleşir. Her şehri ayrı bir marka değeri taşıyan İtalya’yı bir hafta gibi kısa bir sürede gezip bitirmek neredeyse imkânsız. Klasik benzetmesi çizme olan Akdeniz ve Adriyatik’in bu eşsiz coğrafyası aynı zamanda denize olan bağlantısıyla en uzun kıyı bandına sahip. Dolayısıyla gücünü denizden alan bir ülkede gezilecek şehirlerin ve beldelerin sonu gelmez…Peki, İtalya turu planlaması için bilmeniz gerekenler neler, iyi planlanmış bir İtalya turu size neler vaad eder?


İtalya turu Venedik Pinterest afiş

OKUMAYA VAKTİNİZ YOK MU?

Sorun değil! Bu yazıyı daha sonra okumak için Pinterest’e kaydedebilirsiniz.


İtalya Turu İçin Rota Seçimi

İtalya ile alakalı farklı rotalar mevcut ve aslında hepsi için seçimi zor olan rotalar diyebiliriz. Burada öncelikle karar verilmesi gereken şey şu: Seyahatiniz deniz, kum, güneş odaklı mı olacak, yoksa daha çok tarih ve kültür odaklı bir seyahat mi hedefliyorsunuz? Bunun cevabını vererek araştırmaya başlayabilirsiniz. 

Günümüzde bireysel ya da kafileli İtalya Turları’nın önemli bir kısmı tarih ve kültür ağırlık bir rotada ilerliyor. ‘Roma, Floransa, Venedik’ üçlüsü en popüler olanı ve aslında diğer adıyla Klasik İtalya Turu olarak anılan bu rota yoğun rağbet görmekte. Seyahat rotası seçerken Roma ya da Venedik olacak şekilde her iki uçtan da başlayabilirsiniz. Seyahatlerde nadiren de olsa yolculuğun kaderine, uçak biletinin fiyatı karar veriyor; rota aynı kalmak kaydıyla nereden başladığının pek de bir önemi yok zaten. Venedik ve Roma İtalya’nın en güçlü tarihî şehirleri. 

Venedik

Bambaşka bir dünya olan Venedik, tam bir minyatür biblo kent. Roma gibi tarihin, sanatın, düklerin, kralların şehri…Aynı zamanda adaların, adacıkların, kanalların, tünellerin şehri… Venedikli, Latince’de “diğerleri” manasına geliyor ve Venedikliler gerçekten de kendilerini farklı görüyorlar.

Medyada Venedik ile alakalı çıkan haberleri takip ederseniz Venediklilerin, İtalya genelinden farklı tutumları olduğunu görebilirsiniz. Özellikle yoğun turist popülasyonu hakkında ciddi endişeleri var. Kentin bir turizm şehri olmasından bıkmış olmalılar ki halkın önemli bir kısmı artık turist istemiyor. Yağış ve gelgitlerin etkisiyle, zaman zaman sular altında kalan şehre gideceğiniz tarihe dikkat etmenizde fayda var.

İtalya turu Venedik sokakları
Venedik kanal başında yemek

Venedik’te başlıca görülmesi gereken yapılar, gotik tarzda mimariye sahip olan Dükler Sarayı, Altın Kilise olarak bilinen Aziz Marko Bazilikası, kanal üzerindeki en ünlü ve en eski köprü olan Rialto Köprüsü – ki Venedik manzaralarını yansıtan fotoğrafların büyük bir kısmı Rialto’da çekilmiştir- ve Accademia Sanat Galerisi’dir. Venedik’ten hediyelik olarak mukavvadan porselen kalitesinde yapılmış Venedik Maskları, kristaller ve seramik biblolar alabilirsiniz.

Floransa

Venedik’ten sonraki rotamız 250 km mesafedeki Floransa. Eğer bir Yurtdışı Tur Acentasıyla gitmediyseniz Floransa’ya vapuretto + trenle veya otobüsle geçebilirsiniz. San Marco Meydanı’ndan vapuretto ile St. Lucia Tren İstasyonu ulaşmak oldukça kolay. 

Venedik’ten, Rönesans’ın ve Toskana’nın başkenti unvanına sahip Floransa’ya olan seyahatiniz süresince yeşile doyacaksınız. Yollar çok güzel ve oldukça ormanlık.

İtalya Floransa Ponte Vecchio köprüsü

Floransa’ya vardığınızda ise başınız biraz dönebilir, zira klasik benzetmelerden biri olan Açık Hava Müzesi tam olarak Floransa için söylenmiş. Yürüyerek tamamını dolaşabileceğiniz şehir, sanat ve tarihten ibaret.

Hiç çekinmeden şunu söylemek gerekir ki tarih ve sanata ilginiz yoksa bu muazzam şehir size sıkıcı gelebilir. Mimarlığın ve sanatın var olduğu şehir olan Floransa, her ne kadar bize eşsiz gelse de ilgi alanınız sanat ve tarih değilse burası sizi boğabilir ama yine de kendine özgü lezzetleri ve şehrin samimi atmosferi modern dimağlara iyi gelir 🙂

Sanatın ve mimarinin başkenti olan Floransa, Ortaçağ ve devamında Rönesans döneminde bir şehir devletiymiş. Kendine özgü sanat anlayışıyla Avrupa üzerinde hatta dünya üzerinde ciddi etkileri olan bir şehirmiş. Aslında bu kuvvetli sanatsal etkileri hâlâ devam ediyor. Bugün bunu şehrin ara sokaklarına girdiğimizde bile anlayabiliyoruz.

İtalya turu Floransa Duomo Katedrali
İtalya Floransa Uffici Galerisi

Leonardo da Vinci, Michelangelo, Machiavelli, Donatello, Brunelleschi gibi onlarca ünlü sanatçı ve bilim insanına ev sahipliği yapan şehir, 2. Dünya Savaşı’nda ayakta kalan nadir şehirlerden biri. Buradaki tarihi zenginliğin Irak, Suriye, Libya’daki gibi yıkıldığını hayal etmek bile ürkütücü. 

Floransa’nın hakkını vererek gezmek için üç güne ihtiyacınız olabilir. Bu, şehri ne kadar sahiplendiğinizle alakalı bir durum aslında. Fakat genel hatlarıyla hızlı bir tur için olmazsa olmazlarınız Floransa için; Duomo Katedrali, Uffizi Galerisi, Vecchio Köprüsü, Medici Sarayı olmalı diyebilirim.

Roma

Floransa’dan sonra yani bir Ortaçağ Başkenti’nden, günümüz İtalya’sının gerçek başkenti Roma’ya geçerken, ayakkabılarınızı kontrol etmenizde fayda var. Zira imparatorlukların kurulduğu ve çöktüğü, gladyatörlerin efsaneleştiği, Avrupa’ya yüzyıllarca hükmeden bu fantastik şehri gezerek hazmetmeniz oldukça zor olacak. 

Roma tarihsel birikimi açısından İstanbul’a benzerlik gösterse de Rönesans’a ev sahipliği yapan bir coğrafyada olduğu için çok daha zengin bir sanatsal ve mimari geçmişe sahiptir. Aynı zamanda toplumsal bilinç sebebiyle, şehir tarihsel açıdan ve orijinal haliyle çok iyi korunmuştur.

Roma, İstanbul’dan kolay ve sık ulaşımı olan şehirlerden biri. Bireysel bir program yapabileceğiniz gibi, İtalya Turları kapsamında da şehri derinlemesine gezebilir ve iyi bir seyahat deneyimi yaşayabilirsiniz.

Şehir içi ulaşımın kolay ve yoğun olduğu Roma’da, görmeniz gereken sayısız eser var. Otobüsle ulaşımın €1,5 seviyesinde olduğu Roma’da, yürüyerek gezilmesi gereken çok fazla sayıda noktayı günlük rotanız içine dâhil edebilirsiniz. Vatikan’a ise otobüsle ulaşmanız gerekir ki merkeze çok uzak sayılmaz; sadece 4,7 km mesafede.

Planınızda bir İtalya Turu varsa, Roma’da ezbere öğrendiğiniz, duyduğunuz yerler zaten kafanızda oluşmuştur, fakat sıralama açısından aşağıdaki sıraya göre önemli noktaları gezebilirsiniz.

Bu arada, unutmadan belirtelim; müzelerin neredeyse hepsi Pazartesi günleri kapalı ve ayın ilk Pazar günü tamamı ücretsiz. Ayrıca bazı müze ve ören yerlerine gitmeden önce online rezervasyon yaptırmanız gerekebilir. Mikro düzeyde araştırma yapmak için buraya tıklayın.

San Pietro Meydanı ve Bazilikası, Castel Sant’Angelo, Venedik Meydanı, II. Vittorio Emmanuele, Kolezyum, “Trevi” Aşıklar Çeşmesi, İspanyol Merdivenleri, Pantheon, Piazza Navona, San Luigi di Francese Kilisesi, Sant’Andrea della Valle Kilisesi, Campo de’ Fiori ve Vatikan olarak bir rota çizilebilir.

İtalya Köyleri

Zaman kalırsa bizim gidemediğimiz ama tur kapsamında gelenlerin gittiği Roma Köylerine de uğramanızı tavsiye ederiz. Lazio‘ya yakın olan bu köyler Roma halkının ilk yerleştiği kırsal alanlar olma özelliğini taşıyor. Castel Gandolfo’daki Papa’nın yazlık sarayı, dünyanın ilk posta kutusu ve muhteşem manzarasıyla Albano Gölü de bu rotada yer alıyor.

İtalya Turu Tavsiyeleri

Münferit olarak bir İtalya turu planınız varsa Ekim ve Kasım aylarında bilet arama motorlarının başında biraz mesai yapmanızı tavsiye ederim. İtalya içinde ulaşım problemi bulunmadığı için en uygun Roma, Milano, Bolonya, Floransa bileti bulduğunuz anda alabilirsiniz ve programınızı da bu doğrultuda planlayabilirsiniz.

İtalya içinde bölgesel trenler, hızlı trenler ve ülke içindeki ekonomik havayolları ile ulaşım problemi yaşamanız oldukça güçtür. Şehir içindeyse geniş metro ağları ve otobüs seferleri ile ulaşım kolay ve ekonomiktir. Aylık akbil tarzı ulaşım çözümleri  € 30-40 arasında değişiyor. Milano’da en son €35  fiyatı vardı, muhtemelen hâlâ aynıdır. 

Özetle İtalya için, Avrupa seyahatlerinin en yoğun olduğu, tarih ve sanat bakımından zengin olduğu bir numaralı rota denebilir. Bu yüzdendir ki İtalya ile alakalı seyahat alternatifleri de oldukça zengindir. Bireysel yollardan İtalyanca bilginiz olmasa da seyahat edebileceğiniz bir ülke olan İtalya, aynı zamanda Tur Operatörleri’nin de gözdesidir.

Seyahat ortaklarımızdan TatilEksper.com’un tasarladığı Erken Rezervasyon İtalya Turları’na da göz atabilirsiniz. Bilet, transfer, konaklama ve kahvaltının dahil olduğu, €199’dan başlayan 8 günlük İtalya Programlarına katılabilirseniz ciddi bir fırsat yakalamış olursunuz. Üstelik gezi programının tamamına da katılmak zorunda değilsiniz, promosyonlu yakalamış olduğunuz bir tur fırsatında bölgeye ulaştıktan sonra, özgür hareket etmek istiyorsanız gruptan ayrılıp yine kendi kafanıza göre bir rota çizmeniz mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.