Turistik Amaçlı Hindistan Vizesi Nasıl Alınır?

Hindistan’a seyahat planı yapıyorsanız mutlaka vize başvurusunda bulunmanız gerekiyor çünkü Hindistan, Türkiye vatandaşlarına vize uyguluyor. Biz Bahreyn’de yaşadığımız için vizeyi buradan aldık fakat süreç ve vize için istenen belgeler çok benzer olduğu için genel hatlarıyla Hindistan vizesi nasıl alınır ve Hindistan vize başvuru formu nasıl doldurulur adım adım anlatacağım.

Şeffaflık önemli! Okumaya başladığınız Hindistan vizesi blog yazısı bazı işbirliği linkleri içermektedir. Paylaşımlarım hoşunuza gider ve bana destek olmak isterseniz linkler üzerinden yapacağınız herhangi bir rezervasyonla, hiçbir ekstra ücret ödemeden ufak bir komisyon almamı sağlayabilirsiniz. Şimdiden teşekkürler.


HİNDİSTAN VİZESİ HAKKINDA GENEL BİLGİLER

• Hindistan’ın TC vatandaşlarına kapıda vize uygulaması yok.

• 1 aydan kısa süreli turistik ziyaret için uygulamaya soktuğu ve Zimbabwe, Angola gibi ülkelerin bile dâhil olduğu online vizeden (e-visa) TC vatandaşları faydalanamıyor. Farklı bir ülkeden vatandaşlığınız varsa ve online vize almak isterseniz linki burada»

• Hindistan, hem bordo pasaporta hem de yeşil pasaporta vize uyguluyor.

• Vize başvurusu sırasında parmak izi alındığı için herkesin şahsen başvuru yapması gerekiyor.

• Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ ve Yalova’da yaşayanlar İstanbul’daki Hindistan Konsolosluğuna, diğer iller Ankara’daki Hindistan Konsolosluğuna başvuru yapmalı. Güncel bilgiyi konsolosluğun web sitesinden takip edebilirsiniz, adresi burada»

• Bahreyn’den vize başvurusu konsolosluğa değil, konsolosluğun yetkilendirdiği aracı kurum olan IVS’ye yapılıyor. Onun da adresi burada»


TURİSTİK AMAÇLI HİNDİSTAN VİZESİ İÇİN İSTENEN BELGELER

Pasaport ve fotokopisi: Seyahat tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliği olmalı.

Online doldurulmuş başvuru formu: Buraya tıklayarak doldurabilirsiniz. Aşağıda nasıl doldurulacağını detaylı anlattım.

1 adet fotoğraf: Hindistan vizesine uygun çekilmiş ve online başvuru formuna yüklenen ile aynı olmalı. Fotoğrafçıya “Hindistan vizesi için.” dediğinizde oranları bilir fakat siz de detaylı bakmak isterseniz link burada»

Nüfus cüzdanı fotokopisi (Bahreyn’den başvuru için CPR fotokopisi)

Gidiş-dönüş uçak biletleri

Otel rezervasyonu: Gidince seçmek isteyenlerdenseniz Booking.com’dan “ücretsiz iptal” seçeneği sunan otellerden geçici rezervasyon yapıp kullanabilirsiniz; daha sonra iptal edersiniz. Otel aramak için tıklayın»

1 sayfa banka hesap dökümü: Banka hesabınızda yeterli miktarda para yoksa seyahatinizi finanse edeceğinizi kanıtlayan başka döküman da olabilir; ev tapusu, kredi kartı fotokopileri vs. (Bahreyn'den başvuruda gerek yok.)

Varsa eski pasaportlar

Vize ücreti: Nakit olmak zorunda. Türkiye için dolar, Bahreyn için dinar götürmelisiniz. 2019 yılı için vize ücreti $103. Güncel vize ücretleri burada»


HİNDİSTAN VİZESİ İÇİN BAŞVURU FORMU NASIL DOLDURULUR?

Hindistan vizesi için nereden, nasıl, ne amaçla başvuru yaparsanız yapın, online başvuru formunu doldurmak zorundasınız. https://indianvisaonline.gov.in/visa/index.html sitesine girdikten sonra “Apply Online” seçeneğine tıkladığınız zaman karşınıza, aşağıdaki görseldeki sayfa çıkacak. Açıklamalardaki şekilde doldurup “Continue” düğmesine tıklayın.

Eğer yurt dışından başvuru yapıyorsanız dikkat etmeniz gereken tek nokta şu; ilk satırdaki ülkeyi Türkiye değil, başvuruda bulunacağınız ülkeyi ve o ülkedeki uygun konsolosluğu seçmeniz gerekiyor.

Hindistan vizesi nasıl alınır

İKİNCİ SAYFA

Devamında gelen sayfada kimlik bilgilerimizi yazıyoruz. Üstte çıkan “Temporary Application ID”, sizin geçici başvuru numaranız, bir kenara kaydedin. Başvuru formunu daha sonra tamamlamak isterseniz en altta bulunan “Save and Temporarily Exit” diyerek sayfadan ayrılabilir, geri döndüğünüzde kaydettiğiniz numarayı girerek kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Bu sayfada kafa karıştıran pek bir şey yok. Birkaç noktaya açıklık getireyim:

• İsim değişikliği kısmı, mahkeme kararıyla yaptığınız değişikliği kapsıyor. Kadınlarda evlilik sebebiyle soyadı değişikliğinin yazılmasına gerek yok.

• Visible Identification Mark: Görünürde herhangi bir iziniz varsa yazın. Yara izi, doğum lekesi, büyük bir ben, saçınızın belli yerinde beyazlık vs. olabilir. Hiçbir şey yoksa “NA” yazabilirsiniz.

• Educational Qualification: Öğrenciyseniz, en son mezun olduğunuz okulu seçin. Lisans mezunu iseniz “Graduate”, yüksek lisans için “Post Graduate” seçilmeli.

• Any Other Passport / Identity Certificate (IC) Held?: Eğer geçerliliği olan ikinci bir pasaportunuz yoksa bu soruya “No” diyip diğer sayfaya devam edin. Türkiye’den çift pasaport sahibi olanlar ikinci pasaport bilgilerini buraya girebilir. Daha fazla bilgi için Çift Pasaport Nasıl Alınır?»

hindistan vize başvuru formu

ÜÇÜNCÜ SAYFA

Sıradaki sayfa, adres ve aile bilgilerini girdiğimiz kısım olacak. Burada da dikkat edilmesi gerekenler şöyle:

• Yurt dışında yaşıyorsanız Present Address yurt dışındaki adresiniz, Permanent Address ise Türkiye’deki kalıcı adresiniz olmalı.

• Applicant’s Marital Status: Evliyseniz “Married” seçeneğine tıklayın. Açılan kısımda Anne/Baba’da yaptığınız gibi eşinizin uyruk bilgilerini girin.

• Present Occupation: Bu kısmında mevcut mesleğinizi işaretleyip çalıştığınız firma detaylarını yazmanız gerekiyor. Çalışmayanlar; öğrenciyse “Student”, ev hanımıysa “House Wife” seçebilir. Bu durumda yeni bir pencere açılacak. Babanızın veya eşinizin firma detaylarını girmeniz gerekiyor. Babanızı yazacaksanız “Father”, eşinizi yazacaksanız “Spouse” seçeneğini işaretleyin ve onun meslek bilgilerini doldurun.

hindistan vizesi başvuru formu

hindistan vizesi başvuru formu

DÖRDÜNCÜ SAYFA

Sıradaki sayfa Hindistan seyahat planınız ile ilgili. Dikkat edilecekler şöyle:

• No. Of Entries: Eğer çok girişli (multiple) vize istiyorsanız devamındaki seyahat planınızı kanıtlar nitelikte belge sunmanız iyi olabilir. Mesela Türkiye-Hindistan-Nepal-Hindistan-Türkiye şeklinde bir rotanız olduğu için çok girişli isteyecekseniz Nepal seyahatinizden rezervasyonlar göstermeniz beklenebilir.

• SAARC Country Visit Details: Son 3 yıl içinde SAARC ülkelerinden (Afganistan, Bangladeş, Butan, Hindistan, Maldivler, Nepal, Pakistan, Sri Lanka) herhangi birini ziyaret ettiyseniz listeden seçip ziyaret yılınızı işaretleyin.

• Reference Name in India: Biz bu kısımda, Hintli bir arkadaşımızın babasının bilgilerini kullandık fakat siz otelden yetkilinin ismini ve otel adresini yazabilirsiniz.

• Reference Name in Turkey: Hindistan seyahati esnasında başınıza bir şey gelmesi halinde Türkiye’de irtibata geçilmesini istediğiniz kişiyi yazın.

BEŞİNCİ SAYFA

Herhangi bir suç işlemediyseniz bu sayfadaki tüm sorulara “No” diyip bir sonraki sayfaya devam edin.

ALTINCI SAYFA

Hindistan vize başvuru formunun son sayfasında tek yapmanız gereken fotoğraf yüklemek. Yukarıda da belirttiğim gibi, konsolosluğa vereceğin evraklar arasındaki fotoğraf ile buraya yükleyeceğiniz fotoğraf aynı olmalı.

Yüklenecek fotoğraf .JPEG formatında

En düşük 10 KB, en yüksek 1 MB boyutunda

En düşük 350x350 px ölçülerinde olmalı.

Bu aşamayı da bitirdikten sonra başvuru formunun ön izlemesi karşınıza gelecek. Her adımı tek tek kontrol edip hata varsa “Modify” düğmesine tıklayarak düzeltebilirsiniz. Bu aşamadan sonra “Verified and Continue” derseniz tekrar düzeltme şansınız yok. Hata ortaya çıkarsa yeniden başvuru formu doldurmanız gerekiyor.

Son olarak “Verified and Continue” dedikten sonra Hindistan vizesi online başvuru formu PDF olarak bilgisayarınıza yükleniyor. Çıktısını alıp başvuru evrakları arasına ekleyebilirsiniz. Türkiye için yaptığınız başvuru sonrasında, sayfanın altında “Book Appointment” sekmesi çıkıyor. Buraya tıklayarak konsolosluğa gideceğiniz günü seçmeniz ve ona göre gitmeniz lazım. Bahreyn başvurusunda böyle bir seçenek yok. Evraklarınızı tamamladığınız gibi IVS’ye gidip başvuru yapabilirsiniz.


HİNDİSTAN VİZESİ KAÇ GÜNDE ÇIKAR?

Türkiye’deki başvurular genellikle 1 gün içinde çıkıyormuş. Bahreyn ve Suudi Arabistan’da ise 2-5 iş günü arasında değişiyor. Vize geçerlilik süresi ise değişken olabilir; aynı anda başvuru yapmamıza rağmen Uğur'a 3 ay geçerli tek girişlik verilirken bana 6 ay geçerli çok girişli verildi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR

Temel Bilgilerle Hindistan Goa Gezi Notları»

Vize Nasıl Alınır? Dolandırılmadan Vize Başvurusu Yapmak »

Nepal Gezisi Öncesinde İhtiyaç Duyacağınız Her Şey»

Katmandu Gezi Rehberi ve Gezilecek Yerler»

Pokhara Gezi Rehberi ve Gezilecek Yerler»

"Turistik Amaçlı Hindistan Vizesi Nasıl Alınır?" yazısı hoşunuza gittiyse diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak için sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.