Kayak Tatili İçin Yeni Gözdemiz: Gudauri Kayak Merkezi

Ön bilgilendirme: Kayak Tatili İçin Yeni Gözdemiz: Gudauri Kayak Merkezi yazısını 2016 yılında paylaşmıştım, yani blogun ilk yazılarından. 2019 yılında çok ufak değişiklikler yaparak güncelledim. 

Hem ucuz, hem dibimizde, hem de pasaportsuz bile gidilebilen mis gibi bir kayak merkezinden bahsedeceğim bugün: Gudauri Kayak Merkezi. Yurt içinde yapacağımız kış tatili fiyatlarının coştukça coşması yetmezmiş gibi kara hasret kaldığımız 2015-2016 kış sezonunda ilaç gibi gelen Gudauri'yi tanımadan kayak tatili planı yapmamanızı şiddetle tavsiye ederim.

Başlamadan önce ufak bir uyarıda bulunayım; sadece kayak tatili hakkında bilgi edinebileceğiniz bir yazı olacak. Tiflis’e kadar gitmişken şehir merkezini de gezip dolaşacağınız bir plan bulamayacaksınız.


Gudauri Kayak Merkezi Nerede, Gudauri’ye Ne Zaman Gidilir?

Gürcistan’da bulunan Gudauri, Tiflis'e sadece 120 km mesafede minik kasabaya da adını veren dağlık bölge. Gudauri Kayak Merkezi, Kafkas Dağları’nın Kazbegi tarafında, yaklaşık 2000 m rakımda ve Gürcistan’ın en büyük kayak merkezlerinden birisi. Tiflis’e olan yakınlığından dolayı ulaşımı da oldukça kolay.

Gudauri Kayak Merkezi, dağ havasına hasret kalan herkesi etkilediği için dört mevsim ziyaret edilebilir durumda. Kış tatili için ise sezon Aralık’ta açılıyor, Nisan’a kadar devam ediyor.

İlk kar genelde Eylül ayında düşüyor. Aralık sonu - Mart başı en yüksek sezon. Bütün otellerin en dolu ve en pahalı olduğu dönem ise yılbaşı. Hem ekonomik hem de yüksek sezon isterseniz en uygun zaman Ocak sonu. Uçak bileti fiyatlarını etkileyen en önemli faktör ise bizdeki Şubat Tatili zamanı.

Gudauri Kayak Merkezi - sıcak şarap


Gudauri Kayak Merkezi – Pist Haritası

Pist haritasına ilk bakışta, kayak merkezini ufakmış gibi düşünebilirsiniz. Oysaki Gudauri’nin toplam pist uzunluğu artık 75 km. Bizim son gidişimiz 2017 senesi olduğu için görme şansı yakalayamadık fakat  yeni kurulan bir teleferikle birlikte Kobi Vadisi’ne de bağlantı sağlanmış.

Haritadaki farklı renklerdeki pistlerden anlaşılacağı üzere, Gudauri Kayak Merkezi her seviye kayakçı için uygun. Yeşil pistler; az eğimli, geniş ve aşırı kalabalık olmaması sebebiyle acemiler için biçilmiş kaftan. Mavi pistlerin eğimi, Türkiye’deki kırmızı pist ayarında. Tek can sıkıcı noktası, bazı bölgelerde snowboard yapanları zorlayıcı düzeyde ters eğim bulunması. Bazı siyah pistlerin zorluğu ise eğimin fazlalığından değil, pistin darlığından geliyor; yan yana 2 kayakçının geçemeyeceği darlıkta olan yerler var.

Gudauri Kayak Merkezi, freeride yapanlar tarafından da oldukça tercih edilen bir yer. Fazla kayalık bir dağ olmadığı için bolkara girebileceğiniz alan çoook fazla. Eğer freeride konusunda uzmansanız düzenlenen turlara katılıp pistten ve insandan uzak bölgelerde de kayak yapabilme şansınız var.

Büyük boyutlu pist haritalarına ulaşmak için buraya tıklayın».

Gudauri Kayak Merkezi - pist haritası


Mekanik Tesisler

Gudauri Kayak Merkezi’nde yeni yapılan gondollar var fakat genel olarak mekanik tesislerin çoğu ikili telesiyejden oluşuyor. “Bu bahsettiklerin nedir?” dediyseniz İlk Defa Kayak Tatili Yapacaklar İçin Pratik Bilgiler» yazısına da göz atabilirsiniz.

Gudauri Kayak Merkezi’nin tek dezavantajı, liftlerinin çok eski olması. Gittiğimiz son sezonda liftleri kullanırken bayağı tedirgin olmuştuk; haksız sayılmazmışız, ertesi sezon çok ciddi bir lift kazası oldu maalesef.

En aşağıda bulunan pist ve lift, 1990 metre rakımdaki Pirveli, en tepedeki ise liftlerle ulaşabileceğiniz en yüksek noktada, yani 3200 metrede bulunan Sadzele.

Sadzele lifti; üstü açık, eski ve yavaş bir telesiyej olduğu için tepeye çıkış oldukça acılı. Alt bölgelerdeki hava sıcaklığına aldanmayın. Yukarı çıktıkça -30 dereceleri gördüğünüz için rüzgârla birlikte ciddi anlamda dondurucu oluyor.

Liftlerin çalışma saatleri 10.00-16.00 arasında. Ayrıca hava şartlarının uygunsa, hafta sonları 20.00-22.00 arasında Pirveli pisti, gece kayışı için açılıyor.

Gudauri Kayak Merkezi’nin en sevdiğimiz yanı ise kesinlikle lift sırası beklememek. En kalabalık zamanda, yani yılbaşında gittiğimizde bile çok rahat ettik. Çok insan olsa bile kayakçılar dağın geneline yayılmış oluyor.

Gudauri Kayak Merkezi - snowboard


Gudauri Kayak Merkezi’ne Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

• Gürcistan’ın para birimi GEL, yani lari. Kredi kartı ve Euro kullanımı çok yaygın. Tiflis’e uğramayacaksanız havaalanında veya kaldığınız otelde bir miktar döviz bozdurabilirsiniz.

• Gürcistan, TC vatandaşlarından vize istemiyor; hatta TC kimlik kartınızla da giriş yapabiliyorsunuz.

• Gudauri'de -30 dereceyi görmeye hazırlıklı olun. Ona göre termal neyiniz varsa mutlaka yanınıza alın. En alt pistte mevcut kıyafetlerinizle terlerken, tepeye çıktığınızda donuyorsunuz.

• Gudauri Kayak Merkezi, yemek konusunda genel olarak sıkıntı yaşamayacağınız bir yer. Damak zevkleri ve yemek kültürleri bizimkine çok benziyor. Çoğu mekânda kaliteli yemek yapılıyor, gönül rahatlığıyla yerel yemekleri deneyebilirsiniz. Mekân önerisi vermedim çünkü deneyip de memnun kalmadığımı bir yer olmadı.

• Ev yapımı Gürcü şarabı içmeden dönerseniz üzülebilirsiniz.

Gudauri Kayak Merkezi - snowboard


Tiflis’ten Gudauri Kayak Merkezi’ne Nasıl Gidilir?

Gudauri Kayak Merkezi, Tiflis şehir merkezine 2-3 saat mesafede. Bizim yaptığımız gibi Tiflis üzerinden gidecekseniz, ucuz uçak bileti almak için yerli havayolu firmalarının "Balkan İndirimi Kampanyası”nı kaçırmamanızı öneririm.

Tiflis’ten Gudauri Kayak Merkezi’ne gitmek için birkaç farklı alternatifiniz var:

• Didube otobüs durağından kalkan Marshrutka adındaki lokal minibüslere binebilirsiniz. En uygun fiyatlı gidiş yolu bu, ücreti 7 GEL (€ 2.15. Biz kayak ekipmanları ile geldiğimiz için bu yolu tercih etmedik.

• Araç kiralayabilirsiniz, günlük kiralama ücretleri € 30’dan başlıyor. Buraya tıklayarak gitmek istediğiniz dönemdeki en uygun araçları veren firmaları bulup rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Biz, Türkiye’deki tecrübelerimize dayanarak araba kiralama yolunu da tercih etmedik. Hem uzun soluklu bir kayak tatili sonrasında araç kullanmak çok yorucu oluyor, hem uçak saatlerimiz gece varışlıydı ve gece bilmediğimiz bir dağ yoluna girmek istemedik, hem de yoğun kar yağışı zamanında “İşin içine zincir takma girmesin.” dedik. Araba kiralamayı düşünürseniz eğer, yollar gayet düzgün ve normal hava koşullarında kayak merkezine yaklaşana kadar açık.

• Diğer bir yöntem ise, bizim yaptığımız gibi özel transfer ayarlamak. Çoğu otelin havaalanına transfer hizmeti var, biz ilk gidişimizde otelden ayarlamıştık.

İkinci gidişimizde ise bu site» üzerinden araç ayarladık. Gitmeden önce rezervasyon yapıp kişi sayısı, tarih ve oteli bildirdik; bizi havaalanından alıp otelimize bıraktılar. Fakat şimdi sistem biraz daha değişmiş; yeni sistem farklı firmalar ve sürücülerden teklif alma üzerine kurulu. 4 kişilik aracın tek yön gidişi 128 GEL (€40) ‘den başlıyor.

• Tiflis’ten Gudauri’ye gitmek için son alternatif ise taksi ayarlamak. Pazarlık yaparak tek yön ücretin 80-100 GEL (€24-30) arasında değişeceği söyleniyor. Tek sıkıntı şu ki Gürcistan’da İngilizce çok yaygın konuşulan bir dil değil. Şanslı iseniz Türkçe bilen birilerine denk geliyorsunuz. Derdinizi anlatabileceğiniz bir taksici bulmak zor olabilir.

karlı dağ otel manzarası


Gudauri Kayak Merkezi Otelleri

Rezervasyonu erken yaptığınız sürece Gudauri Kayak Merkezi’nde her bütçeye uygun otel bulmak mümkün. “Erken”den kastım şu; Şubat dönemi rezervasyonları Ağustos sonunda dolmaya başlıyor. Kalabalık bir grup olarak giderseniz ev veya apart otel kiralamak da oldukça ucuza gelir. Buraya tıklayarak» uygun fiyatlı otelleri görebilirsiniz.

Kalacak yer seçerken dikkat etmenizi tavsiye edeceğim konular şöyle:

Liftlere uzaklığı: Haritadan bakıp aldanmayın. "10 dk yürüme mesafesi, yürürüz n'olacak?" demeyin. Karlı ve buzlu yollarda, elinizde kayak ekipmanlarıyla, hele de akşam dönüşte yürünemeyecek bir hâl alıyor. Aşırı soğuk ve rüzgârlı havada ise tam bir işkence!

Liftlere uzak görünen bazı otellerin ski in-ski out özelliği bulunuyor; onları da değerlendirmeniz tavsiye ederim. Otelden kayarak çıkmak çok zevkli çünkü J

Eğer liftlere yakın otelleri pahalı bulursanız ve uzak otel ayarlamayı düşünüyorsanız transfer hizmeti olanları tercih edebilirsiniz. Uygun bir ücret karşılığında sabah lifte bırakıp, akşam istediğiniz yerden geri alabilirler.

Merkeze uzaklık: Eğer ev kiralamayı veya yemeksiz otel tutmayı düşünürseniz merkeze uzaklığı önem taşır. Market, bar ve restoranlar merkezde toplanmış durumda. Onun dışında su alacak yer bulmakta bile güçlük çekersiniz.

Gece Hayatı: Gudauri'nin pek hareketli bir gece hayatı olduğu söylenemez. Yine de akşamları gidebileceğiniz birkaç barı var. Eğer sizin için önemli bir kıstassa, ya merkeze yakın bir yerde konaklamalısınız ya da geniş barı olan bir otel tercih etmelisiniz.

Biz Nerede Kaldık?

İlk gittiğimiz sene, yılbaşı döneminde yer bulabildiğimiz tek otel olan Gudauri Hut Hotel’de kaldık. Süper bir otel değildi; uygun fiyatına göre makul bir hizmet verdi. Odaları küçük ama temiz ve sıcak. Lifte 15 dk yürüme mesafesinde. Havaalanına ve liftlere ücretli transferi mevcut. Sabah kahvaltısı Gürcü usulü. Akşam yemekleri 3 çeşit, genelde etli ve domuz eti kullanımı yaygın. Keyifli vakit geçirebileceğiniz güzel bir barı var. Ev yapımı şarapları çok lezzetli ve çok ucuz. Çalışanlar arasında İngilizce bilen sayısı çok az, iletişim kopuklukları yaşanabiliyor. Bizim için tek sıkıntı şu oldu; odamız giriş katında olduğu için hem resepsiyonun hem de barın gürültüsü direkt odaya geliyordu, uyumakta sorun yaşadık.

Bir sonraki sene ise Hotel Club 2100’de konakladık. Adından da anlaşılacağı üzere 2100 metrede yer alıyor. Gudauri Hut’a göre daha geniş ve dağ manzarasıyla birlikte ferah bir oteldi. Yemeklerinden çok memnun kaldık. Ski in- ski out olmasından dolayı daha liftler açılmadan piste ulaşabiliyorduk. Uygun fiyatlı arayışı olanlara rahatlıkla önerebilirim.

karlı dağ otel manzarası


Gudauri Kayak Merkezi Fiyatları

29 Ocak 2017 - 4 Şubat 2017 arası 6 gün, 6 gece için yaptırdığımız rezervasyonların fiyat listesi ise aşağıdaki gibi. Biraz kafa karıştırıcı olacak çünkü harcamalarımızı TL olarak kaydetmişim. Fakat maalesef 3 senede kurlar çok değişti, günümüzde daha farklı fiyatlar ortaya çıkacaktır. O nedenle bazı harcamalara GEL değerlerini de ilave ettim. Belki fikir verebilir. (Tüm fiyatlar 2 kişiliktir)

• İzmir'den Tiflis'e gidiş/dönüş Pegasus kampanyalı uçak bileti: 416 TL

• Uçak için kayak ekipmanı toplam taşıma bedeli: 160 TL (2019 yılı için bu bedel, tek sefer için 50 TL. Yani 2 kişi, gidiş-dönüş 200 TL olur)

• Tiflis Havaalanı - Gudauri gidiş/dönüş transfer: 325 TL (230 GEL)

Hotel Club 2100' de 6 gece yarım pansiyon konaklama: 1784 TL (1270 GEL)

2 kişilik otel odası fiyatları $50’dan başlıyor. Ortalaması $100 civarında. Gecelik $100’a 5-6 kişilik dağ evi de kiralayabiliyorsunuz. O nedenle kalabalık bir grup olarak gitmek çok uyguna geliyor.

* Skipass 6 gün: 415 TL (2019 yılı için bu bedel tek kişi için 266 GEL, yani 526 TL)

2017 yılındaki kayak tatilimiz ana hatlarıyla, 2 kişi için 3100 TL tuttu. Bu fiyata sadece öğle yemekleri ve alkoller dahil olacak. Yani kişi başı 1550tl'ye ski in-ski out bir otelde kalarak 1 haftalık bir kayak tatili yapabilmiştik. Fakat görünen o ki 2019 yılı için aynı şeyleri söylemek çok zor. Yine de muadillerine göre daha uyguna geldiği kesin.

2019-2020 sezonu skipass fiyatlarını aşağıda bulabilirsiniz. Kaynak 

Gudauri Kayak Merkezi - skipass fiyatları


İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yurt Dışına Seyahat Planı Nasıl Yapılır?

Kayak Tatilinde Gudauri'ye Gitmek İçin 10 Sebep

İlk Defa Kayak Tatili Yapacaklar İçin Pratik Bilgiler

Lübnan'da Vizesiz Kış Tatili: Mzaar Kayak Merkezi

"Kayak Tatili İçin Yeni Gözdemiz: Gudauri Kayak Merkezi" yazısı hoşunuza gittiyse diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak için sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.