Hindistan Goa’da Ulaşım ve Motor Kiralama

Güney Goa ulaşım kirsal yol

Goa’da ulaşım için tercih edebileceğiniz çok fazla yöntem var fakat hepsine ayrı ayrı “Aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık.” diyebilirim. Bu yazıda da artı ve eksileriyle Goa’da ulaşım yöntemlerinden, bizim tercih ettiğimiz yol olan scooter kiralama detaylarından ve dikkat edilmesi gerekenlerden bahsetmeye çalışacağım.

Goa’da Ulaşım

Şeffaflık önemli! Okumaya başladığınız Goa blog yazısı bazı işbirliği linkleri içermektedir. Paylaşımlarım hoşunuza gider ve bana destek olmak isterseniz linkler üzerinden yapacağınız herhangi bir rezervasyonla, hiçbir ekstra ücret ödemeden ufak bir komisyon almamı sağlayabilirsiniz. Şimdiden teşekkürler.

Goa’da Ulaşım Konusunda Bilinmesi Gerekenler

 • Hindistan’da trafik tersten, yani soldan akıyor.
 • Goa’daki çoğu yolda yönlendirme tabelası yok. İnternetin de her yerde verimli çekmediğini düşünürsek yola çıkmadan önce Google Çevrimdışı Haritaları indirmeniz çok işinize yarar.
 • Goa’da mesafeler çok uzun, yol almak gerçekten uzun sürüyor. Eyaletin bir ucundan diğer ucuna gitmek, en hızlı yöntem olan arabayla en az 4 saat sürüyor.
 • Yolların büyük bir kısmı iki şeritli kırsal yol ve şerit çizgisi bile belli değil. Yol kalitesi Afrika’daki kadar kötü değil, hatta şehir merkezleri arasında otoban kalitesinde yol bulmak da mümkün fakat genel olarak arabayla 60 km/saat hızın üstüne çıkmaya elverişli olduğunu söylemek zor.
 • Akşamüstü çok yoğun bir trafik ortaya çıkıyor; Mapusa, Panjim, Calangute gibi yerellerin yoğun olduğu merkezî yerlerde ise trafik sıkışıklığı hep var. Akşam 21.00’den sonra ortalık rahatlıyor.

Goa’da Ulaşım Alternatifleri

Otobüs

Goa’da 3 tip otobüs var: Local, express ve shuttle.

Local bus dedikleri, daha kırsal kesimde de bulabileceğiniz en eski tip otobüsler. Express olanlar, şehir merkezleri arasında çalışan ve hiçbir durakta durmadan hareket eden otobüsler. Shuttle ise havaalanı ve şehir merkezi arasındaki ulaşım için kullanılan otobüsler.

Goa’da ulaşım için tercih edilebilecek yöntemlerin en ucuzu tabii ki otobüs kullanmak; ücreti 10-40 rupi ($ 0,15 – 0,6 yani 80 kuruş – 3,5 lira) arasında değişiyor.

Genel olarak sabah 07.00 ve akşam 07.00 arasında çalışıyor fakat gün içinde uydukları bir saat yok; durakta oturup bekleyeceksiniz aradığınız otobüs gelene kadar. Bu bekleme süresi 1,5 saate kadar çıkabildiği için bizim gibi kısa süreli bir Goa seyahati planlayanlar için çok kullanışlı değil.

Goa’da neredeyse her yere otobüsle ulaşım sağlanabildiği söyleniyor ancak bulunduğumuz süre zarfında, bazı plaj bölgelerinde hiç otobüs görmediğimi belirtmeliyim.

Taksi

Otobüs beklemekle vakit kaybetmek istemiyorsanız, Goa trafiğinde araç veya motor kullanmayı tercih etmiyorsanız ve bütçe konusunda çok sıkıntınız yoksa ulaşım için taksi kullanmayı düşünebilirsiniz. Özellikle uzun mesafeler için en rahat yöntem olduğunu söyleyebilirim.

Taksilerin hiçbirisinde taksimetre yok, o nedenle binmeden önce çok iyi pazarlık yapmalısınız. Ayrıca, otel gibi güvenilir bir yerden taksi ayarlamanız, daha az sorunla karşılaşmanızı sağlar. Fazla para almak için yanlış yere götürme veya yolu uzatma gibi çakallıklar yaygınmış.

Devletin belirlediği standart bir ücret olmasına rağmen (Km başına 8 rupi) her taksi, kafasına göre fiyat belirliyor. Bu noktada GoaMiles uygulaması iyi bir yardımcı olabilir. Dilerseniz taksi çağırmak için de kullanabileceğiniz uygulamada, gitmek istediğiniz noktaları yazıp tahmini fiyatları görebilirsiniz.

Biz hiç pazarlık yapmadan Havaalanı-Ashwem arasına 2000 rupi ($ 28), Ashwem-Palolem arasına (yani Goa’nın bir ucundan diğer ucuna) 4500 rupi ($ 63,5) ödedik.

Tuk tuk (Auto Rickshaw)

Triportör olarak da bilinen tuk tuklar, Hindistan’da yaygın kullanılan ulaşım araçlarından birisi. Gerçi buradaki adı auto rickshaw.

Goa'da ulaşım tuktuk taksi auto rickshaw

Goa’da yarısı sarı, yarısı siyah olan ve en fazla 2 yolcu taşıyabilen tuk tukları kısa mesafe ulaşım için (ortalama 5 km) kullanabilirsiniz. Kuzey Goa tarafında çok fazla görmedim, en yaygın Panjim’deydi fakat Güney Goa’da adım başı tuk tuk vardı ve turistlerin çoğu kullanıyordu.

Tuk tukların da km başına 7 rupi gibi bir standart fiyatı var fakat kimse uymuyormuş. Bunlarda da sistem iyi bir pazarlıkla çalışıyor. Binmeden önce mutlaka fiyatta anlaşmalısınız.

Motosiklet taksi (pilot)

Bu uygulamayı Goa dışında başka nerede görebilirsiniz bilmiyorum ama burada “pilot” adındaki sürücüleriyle bilinen motosiklet taksilerini kullanma imkânınız var.

Tıpkı tuk tuk gibi sarı-siyah renkte olan motosikletlerin yolcu kapasitesi tabii ki sadece bir kişi ile sınırlı. Gidince denemek size kalmış fakat ulaşım planınızı tamamen bunun üstüne yapmanızı pek tavsiye etmiyorum. Goa trafiğinde, hiç bilmediğim bir adamın kullandığı motorun arkasında olmayı şahsen hiç istemem.

Belirlenen ücreti, km başına 5 rupi olsa da siz, km başına 15-20 rupi ödemeye hazırlıklı olun.

Feribot

Goa genelinde yaygın olmasa da gelince mutlaka deneyimlemeniz konusunda ısrar edeceğim ulaşım yöntemlerinden birisi kesinlikle feribot.

Panjim, Old Goa, Divar Adası bölgesinde kullanabileceğiniz feribotlar, yaklaşık 15 dakika gibi kısa bir sürede yol alıyor. Goa’nın, en Hindistan’daymış gibi hissettiren yeri kesinlikle bu feribotlar.

Yaya ve motorlular için yolculuk ücretsiz. 

Goa ulaşım feribot ferry gün batımı

Araç Kiralama

Eğer soldan akan trafikte araç kullanmayla ilgili bir sıkıntınız yoksa ve milimetrik hareket edebilecek direksiyon hâkimiyetiniz varsa, motor kullanamıyorsanız veya kişi sayınız fazlaysa araç kiralamayı da düşünebilirsiniz.

Araba kiralama fiyatları motora göre daha yüksek olduğu için çok fazla tercih edilmese de motordan çok daha konforlu ve güvenli olduğu kesin. Seçtiğiniz modele göre günlük kira fiyatı 900-1200 rupi ($ 12,7 – 17) arasında değişiyor.

Motora göre daha hızlı hareket edebilecekmişsiniz gibi görünse de trafiğin yoğunlaştığı yerlerde arabayla kıpırdamanız imkânsız. Ayrıca, kalabalık bölgelerde araçları park etmek, motora göre çok daha sıkıntılı.

Motosiklet (Scooter) Kiralama

Goa’da yerli, yabancı hemen herkes motorla (scooter) ulaşım sağlamayı tercih ediyor. Dolayısıyla trafiğin çoğunluğunu motorlar oluşturuyor.

Biz de Kuzey Goa’dayken tamamen motorla ulaşım sağladık. Arambol ve Panjim arasındaki tüm sahilleri motorla dolaştık; pazarlara ve şehir merkezlerine girip çıktık. Motor kiraladığımıza bin pişman olduğumuz anlar oldu fakat motor kullanma deneyiminiz varsa en rahat seçenek bu.

Goa'da ulaşım Divar Island motor

Goa’da Motor Kiralama Detayları

 • Goa’da motorların günlük kirası yüksek sezonda 300- 500 rupi ($ 4,2-7) civarında. Uzun süreli kiralamada pazarlıkla fiyatı düşürebilirsiniz.

Biz 4 günlük kiralama için günlük 400 rupi ($ 5,6), toplamda 1600 rupi ($ 22.5) ödedik. 4 gün boyunca harcadığımız benzin de 550 rupi ($ 7,7) tuttu.

Teslim zamanınızı ve ödeyeceğiniz toplam rakamı önceden netleştirmelisiniz. Biz Cumartesi öğlen 15.00’te alıp Çarşamba sabah 11.00’de teslim etmemize rağmen 5 günlük ücret istediler, saate bakılmaksınız motorun elimizde olduğu her gün ücretlendiriliyormuş güya. İtiraz edip 4 günlük ödedik tabii ki fakat sizi uyarmış olayım.

 • Hangi firmaya güveneceğimizi bilmediğimiz için kiralamayı kaldığımız otel aracılığıyla yaptık. Ne ehliyet, ne pasaport, ne belge, ne imza… Hiçbir şey istenmedi, sorulmadı, yapılmadı. Motor istedik, getirdiler.
 • Sık sık polis çevirmesi var, ehliyet ve kask kontrolü yapılıyor. Sürücünün kaskı ve uluslararası ehliyeti yoksa ceza kesiliyor. Uğur’da motor ehliyeti olduğu için bir sıkıntı yaşamadık ama motor ehliyeti şart mı, değil mi onu da çözemedik. Zaten motor ehliyetiniz yoksa (daha doğrusu deneyiminiz yoksa) hiç motor kiralamaya kalkışmayın bence.
 • Motoru kiraladığınız kişinin iletişim bilgilerini yanınızda bulundurun. Polis çevirmesinde, motor dokümanları ile ilgili çıkabilecek sıkıntıya karşı lazım olabilir.
 • Boş yolda scooter kullanmak çok rahat ve kolay gibi görünüyor, doğru. Fakat trafiğe çıktığınız anda dikkat etmeniz gereken bir sürü şey var: Kasis, çukur, aniden karşınıza çıkabilecek inek veya köpek, kendini yola atan yayalar, hatalı sağlama yapan motorlar veya araçlar, asla durmadan ve sağına soluna bakmadan yan yoldan hızla bağlanan motorlar… Sakin bir sahilde kalıyorsanız etrafında turlamak hoş olabilir, onun dışında bölgeler arasında motor yolculuğu son derece gergin geçiyor.
Goa ulaşım pet şişede benzin
 • Gittiğimiz dönemde benzinin litresi yerine göre 75-85 rupi ($ 1 – 1,2) arasında değişiyordu. Benzin istasyonlarını çoğu yerde bulmak mümkün fakat aniden benzin bittiği için yolda kalırsanız yol üstündeki marketlerde pet şişede satılan benzinler kurtarıcınız olabilir.
 • Yol yapım çalışmalarının devam ettiği bölgelerde toz çok rahatsız ediciydi. Ağız ve burnunuzu kapatacak bir tozluk taşımanızı öneririm.
 • Biz 3 kez düşme riski atlattık; ikisinde araba, birinde motor çarpıyordu. Göz korkutmak istemem ancak trafiğe karışacaksanız ve Hindistan şartlarına alışkın değilseniz kaza yapma ihtimaliniz, normale göre biraz daha yüksek. Lütfen seyahat sağlık sigortası yaptırmayı ihtimal etmeyin. Buraya tıklayarak halledebilirsiniz.
 • Motoru aldığınız gibi plakasıyla birlikte fotoğrafını çekin. Belirgin bir yere park ettiğini zannedip 2 saat sonra birbirine benzer 10 tane motorun arasında kaybolmuş şekilde bulabilirsiniz.
 • Hindistan cevizi ağaçlarına dikkat! Meyvenin düşebileceği noktalara park yapmayın.
 • Cumartesi günü Arpora’da kurulan Saturday Night Bazaar’a motorla gitmek yaptığımız en mantıksız hareketti. Bütün araçların her yöne karman çorman hareket ettiği Hindistan trafiğinin içine düştük. Calangute, Baga, Mapusa gibi bölgelere motorla gitmek ömrünüzden 10 yıl yiyecek, bilginiz olsun.
Goa motosiklet park yeri gece pazarı

Goa Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Taksi ile gitmeyi planlıyorsanız kullanabileceğiniz iki güvenli yol var: Havaalanındaki önden ödemeli prepaid taksileri kullanmak veya kalacağınız otelden taksi istemek. Onun haricinde bulacağınız taksicilerde “Adresi biliyorum.” deyip bilmemeyle veya “O otel kapandı, gel seni başka otele götüreyim.” teklifleriyle karşılaşma ihtimaliniz var.  

Prepaid taksiler 7/24 çalışıyor, yaklaşık fiyatlarını bu bloğa tıklayarak öğrenebilirsiniz. Gece 11.00’den sonra gelirseniz %35 ilave ücret ödemeniz gerekli. O nedenle kalacağınız otelden de fiyat almanız iyi olur.

Diğer bir alternatif de Panjim veya Calangute’e giden Kadamba otobüslerini kullanmak. Ücreti 100-160 rupi ($ 1,4 – 2,2) arasında değişiyor. Buraya tıklayarak hem saatlerini görebilir, hem de bilet rezervasyonunu yapabilirsiniz. Bu otobüsleri sadece gün içinde (08.00-18.00 arasında) kullanabileceğinizi unutmayın.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Turistik Amaçlı Hindistan Vizesi Nasıl Alınır? »

Temel Bilgilerle Hindistan Goa Gezi Notları »

“Hindistan Goa’da Ulaşım ve Motor Kiralama” yazısı hoşunuza gittiyse diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak için sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.