Dubai’de Yeme İçme: Mekanlar ve Fiyatlar

Dubai'de yeme içme konusunu ele alırken ve mekan tercihi yaparken çok yönlü düşünmemiz gerekiyor: Farklı coğrafyalardan seçkin lezzetleri mi tatmak isterseniz; amacınız sadece Emirati mutfağını deneyimlemek mi; Amerikan filmlerinde görmeye aşina olduğumuz meşhur zincirleri mi merak ediyorsunuz; yaşayan expatlar gibi mi (Avrupa'da "yerlisi gibi gezme" deyişi burada yerini "expat gibi gezme"ye bırakıyor bence) hareket etmek istiyorsunuz; yoksa tamamen bütçe dostu alternatifleri mi arıyorsunuz? Bu saydıklarımın hepsini yapabilirsiniz! Hepsi için detaylı mekan önerilerini derlesek sabahlara kadar okuyarak bitiremeyiz. Bitirsek de bir haftalık bir tatilde hepsini denemeyi başaramayız. Fakat elimden geldiği kadar, gitmeden önce yaptığım araştırmaları, alternatiflerinizin neler olduğunu, bizim deneyip beğendiğimiz mekanları ve ortalama fiyatları aktarmaya çalışacağım.

Geleneksel Dubai Yemekleri Nerede Yenir?

"Gitmeden Önce Dubai Hakkında Bilinmesi Gerekenler" yazısında Emirati mutfağından genel hatları ile bahsetmiştim. Açık söylemek gerekirse, Dubai'de sunulan sayısız seçeneğin yanında geleneksel lezzetleri deneyebileceğiniz mekânlar biraz geri planda kalıyor ve sayıları hayli az. Hem Emirati kültürü hakkında yerlisinden bilgi almak hem de mutfağı yerinde görmek isteyenler için düzenlenen harika turlar var. En popüler olanı Frying Pan Adventures'ın düzenlediği yemek turları. İster Dubai'nin arka sokaklarında kalan mekanları keşfe çıkarsınız, isterseniz mutfağa girip yemekleri birlikte yaparsınız. Konsepti çok hoşuma gitse de 250 AED / $68'dan başlayan tur fiyatları bütçemi aştığı için ben katılamadım ama belki sizin imkanınız olur diye paylaşmadan edemedim.

Bir Emirati ile sabah kahvaltısı yapmak da kulağa ne hoş geliyor, değil mi? O zaman, daha ekonomik seçenekler sunan Sheikh Mohammed Center for Cultural Understanding'in düzenlediği turları inceleyin derim. Gittiğim dönemde hava sıcaklığından ötürü yürüyüşler yapılmıyordu ama neyse ki Dubai'de en keyif aldığım aktivitelerden birisi olan Jumeriah Mosque'taki sabah turuna katılarak bazı yöresel tatları deneyebildim. Cuma günü hariç sabah 09.30 veya 14.00'te Jumeriah Mosque'ta olup 25 AED/$ 6.8 ücret ödeyerek siz de bu tura katılabilirsiniz; hem rehber eşliğinde camiyi ziyaret edip Emirati kültürü hakkında bilgi alırsınız, hem de Arap kahvesi, labne peyniri, luqaimat tatlısı gibi yöresel gıdaları tatma fırsatı yakalamış olursunuz.

Al Fanar

Başlangıç: 45-55 AED
Ana yemek: 55-65 AED
Kahvaltı: 35-45 AED
Çorba: 20-25 AED

Blue Barjeel

Başlangıç: 12-25 AED
Salata: 12-20 AED
Ana yemek: 30-55 AED

Seven Sands

Başlangıç: 27-50 AED
Ana yemek: 55-120 AED
Tatlı: 27-37 AED
Kahvaltı: 40-60 AED

Majlis Cafe

Çay 6 AED
Kahve 10-12 AED

dubai yöresel yemekleri lokma tatlısı

Dubai yöresel yemek arap kahvesi termos fincan

Dubai’de Sokak Yemeğinin Yeni Adı: Food Truck

Bu yazıyı hazırlarken bile Dubai’de bir şatafatlı kamyon daha yemek satışına hazır hale gelmiş olabilir çünkü son yılların popüler yemek kültüründe parlayan bir yıldız “food truck”. Nedir peki bu yeni nesil hip akım? Göz alıcı grafikleriyle müşteriyi kendisine çeken kamyonlarda satılan ve ayaküstü yenilen yemek...Sokak yemeğinin süslenip püslenmiş, fast food'un da sağlıklı ve lezzetli hale getirilmişi...Yani sokaktan yiyoruz düşüncesiyle beklentiyi düşük tutmanıza hiç gerek yok. Nefis sliders'lar, pizzalar, deniz ürünleri, tacolar bu kamyonlarda sizi bekliyor.

Biz Şarika yolu üstünde bulunan ve Dubai’de "food truck" denince akla gelen ilk yerlerden olan Last Exit’e gittik ve çölün ortasında kurulmuş rengarenk bir panayır alanını andıran gurme cennetinde Urban Seafood’u tercih ettik. Toplu taşıma olmadığı için buraya arabasız ulaşım maalesef imkansız. Aracı olmayanlar, onun yerine Kite Beach’teki food trucklardan birisini de deneyebilirler. Şehir içindeki food truck'ların bir kısmı öğleden sonra veya akşam satışa başlıyor. O nedenle gitmeyi planladığınız yerin saatlerini kontrol etmenizi tavsiye ederim.

Burger Pit

-Hamburger-
30 - 50 AED

Salt

-hamburger-
30-60 AED

Urban Seafood

-deniz ürünleri-
40-75 AED

Pineapple Express

-sağlıklı atıştırmalık & meyve-
30-55 AED

Calle Tacos

-Meksika-
25-50 AED

Loca Lito

-Meksika-
35-55 AED

Dubai food truck last exit

Dubai food truck last exit

Amerikan Zincirleri

Dubai’nin en çok benzetildiği ve kıyaslandığı şehir sanırım New York. Elimizin altında böyle bir gerçek varken burada kendine yer bulmuş köklü Amerikan yemek zincirlerinden bahsetmemek olmaz. Bu konuda İstanbul’daki deneyimlerimiz Shake Shack’in ötesine geçemediği için Dubai seyahati sırasında Amerika'nın meşhur alternatiflerini tercih etmek istemeniz gayet doğal. Artık Körfez ülkelerinin çoğunda bu restaurantları görmeye aşina olduğumuz için, biz sadece dynamit shrimps’i literatüre kazandıran PF Chang’s’te yedik fakat sizin için seçeneklerin bir kısmını sıralıyorum.

Texas Roadhouse

steak: 75-180 AED

TGI Friday's

yemek: 45-80 AED

Cheesecake Factory

tatlı: 35-40 AED
yemek: 50-120 AED

IHOP

pancake: 35-50 AED

yemek: 40-70 AED

Chili’s

yemek: 40-50 AED

Five Guys

burger: 25-45 AED

Burger Joint

burger: 35-40 AED

Red Lobster

deniz ürünleri: 60-100 AED

Beyaz Yakalı Expat'ların Brunch Kültürü

Dubai’yi, yüksek gelir düzeyine sahip bir göçmen gibi deneyimlemek istiyorsanız, Cuma günü öğle saatinde, seçkin restaurantların sunduğu brunch alternatiflerinden birisini değerlendirmeniz şart. Kahvaltı ve ögle yemeği arasında bir yerlerde bulunan klasik brunch tanımını kafanızdan atın! Dubai’de çeşitli aktivitelerin de sergilendiği brunchlar, açık büfe yemek eşliğinde saatlerce oturulan, yanında genellikle alkollü içki içilen ve şehrin elitleri arasında tercih edilen bir yemek etkinliği. Çoğunlukla lüks restaurant ve otellerin düzenlediği bilinse de Brunch kültürü Dubai’de o kadar popüler ve yaygın ki artık her zevkten insana hitap edebilecek şekilde seçenekler türemeye başlamış. (Kaldığımız otelde kahvaltı yapmak daha tatlı geldiği ve uzun saatlerimizi yemek yemeye ayırmak istemediğimiz için biz pas geçtik.)

Dubai’de Alkol Tüketimi

Dubai’de alkollü mekanları kolaylıkla bulabilmeniz, bu konuda herhangi bir kısıtlama olmadığı anlamına gelmiyor. Öncelikle, umuma açık alanlarda alkol tüketiminin yasak olduğunu bilmenizde fayda var. Sadece lisansı bulunan otellere bağlı restaurantlarda alkollü içki satışı yapılıyor fakat bunu duyunca hemen aklınıza  otel lobisinde içki içmek zorunda kalacağınız bir ortam gelmesin. Özünde otele bağlı olup gayet bağımsız bir restaurant-bar gibi duran şahane lounge’lar var.

Müslüman olarak Dubai’deki mekanlarda içki içmenizde hiçbir sakınca yok ama iş alkol marketinden satın almaya gelince kurallar biraz değişiyor. Yaşayan Müslümanlar bir şekilde yolunu bulmuş olsa da turist olarak gittiğinizde marketi kullanmanız kolay değil çünkü alkol almanıza izin veren özel bir ruhsatla alışveriş yapabiliyorsunuz. (Orada yaşayan arkadaşımız bazı marketlerin ruhsatsız da satış yapmaya başladığından bahsetti fakat detayları bilmiyorum.) İllaki kendi içkinizi almaya hevesliyseniz en rahat ve uygun fiyatlı yol, ülkeye girerken Duty Free’yi kullanmak.

Biz, Dubai Marina’daki One and Only Resorts içinde bulunan Jetty Lounge’da oturmayı tercih ettik. Atıştırmalıkların alkollü içecekten daha pahalı olmasıyla bizi şaşırtacak gibi oldu ama Dubai’de hiçbir şeye şaşırmamayı çoktan öğrenmiştik. Deniz kıyısında palmiyeler altındaki huzur veren ortamı çok hoşumuza gittiği için size de gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim.

Bira çeşitleri  50 AED civarı
Sek içkiler 60 AED ve üstü
Kokteyller  75-90 AED civarı

Ucuz Yemek Alternatifleri

Buraya kadar okuyup paylaştığım fiyatlara göz gezdirdiyseniz Dubai’nin yeme içme konusunda oldukça pahalı bir şehir olduğunu fark etmişsinizdir. Maalesef şehir merkezinde, düzgün bir restarurantta kişi başı 50-60 AED ücretin altında karın doyurmak pek mümkün değil. Eğer bütçenizi aşacağından endişe ediyorsanız hemen sizi rahatlatayım: Şehrin farklı bölgelerinde uygun fiyatlı lokantalar da var. Her AVM içinde bulabileceğiniz fast food zincilerine hiç girmiyorum; onlar zaten ilk akla gelenler. Onun yanı sıra, özellikle Old Dubai bölgesinde öğünü 5-7 AED’ye gelen büfeler mevcut. Pakistan lokantaları ise bulunmaz bir nimet. 10-15 AED ödeyeceğiniz bir porsiyon pilav-et ile 2 kişi bile doyabilirsiniz. Bu tip lokanlatalar Dubai'de çalışan işçilere yönelik hizmet verdiği için kalitesi konusunda beklentiyi çok yüksek tutmamak lazım. Konsept olarak da herkese uymayabilir, özellikle yalnız seyahat eden kadınlara. Yine de fiyat kaygısı güdenlerin Dubai Creek civarına bakmasını önerebilirim.

Diğer Öneriler

Tüm bu saydığım alternatiflerin dışında dünya mutfaklarından harika restaurantları Dubai'nin her köşesinde bulabileceğinizi tekrar hatırlatmalıyım. Benim bu noktada favorim, daima Lübnan lokantaları oluyor; her gidişimde ayrı bir Doğu Akdeniz lezzetini tatma şansına erişiyorum. Ayrıca diğer Ortadoğu ve Hint esintilerini pek çok yerde bulmak mümkün. Ürün ve hizmetinden memnun kaldığımız diğer restaurant ve kafeler şu şekilde:

  • Dubai Mall içindeki Lübnan restaurantı Zaytoni - Mekanın bizim için yıldızı vişneli kebap
  • Al Barsha bölgesindeki Lübnan restaurantı Al Safadi - Mekanın bizim için yıldızı Jallab
  • City Beach civarındaki suşi restaurantı Origami
  • Rahat oturma yeri olmayan ama oldukça başarılı kahveler yapan % ARABICA

"Dubai'de Yeme İçme: Mekanlar ve Fiyatlar" yazısı hoşunuza gittiyse Dubai ile ilgili yazıları okumak için tıklayın.  Diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak isterseniz sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir