Dubai’de Ulaşım: Toplu Taşıma Detayları ve Araba Kiralamak

Seyahat ettiğim şehirde günde ortalama 22 km yürümezsem içim rahat etmiyor. Dubai'de bu takıntımı bir kenara bırakmak zorunda kalacağımı düşünmüştüm, hele de Temmuz ayında gidince AVM'den dışarı çıkamam zannediyordum fakat en rahat ayakkabımı giymeme rağmen yine seyahat bütçesinin hatrı sayılır bir kısmını yara bantlarına ayırdım. Dubai Ulaşım Rehberi detaylarına geçmeden önce peşin peşin söyleyeyim; eğer sahilde yan gelip yatmaya gelmediyseniz, kapalı alanda da olsanız boool bol yürüyecekseniz.

Dubai'de Ulaşım Alternatifleri

Aklımızı peynir ekmekle yemiş gibi Temmuz sıcağında Dubai'ye gitmemizdeki en önemli sebep Uğur'un iş için gidiyor olmasıydı. O araba kiraladı ve gün içinde ofise gidip geldi; bense toplu taşıma ve taksi kullanarak ulaşımımı sağladım. Dolayısıyla tramvay ve havaray dışındaki bütün ulaşım araçlarını deneyimlemiş olduk. İmkanınız varsa, hele de kişi sayınız fazlaysa araba kiralamanızı şiddetle tavsiye ederim.

Dubai'de çöl dışında kalan merkezi yerlere gitmek için kullanabileceğiniz alternatifler şu şekilde: Metro, otobüs, tramvay, havaray, abra (taka), taksi veya kiraladığınız araba.

Dubai'de Toplu Taşıma

* NOL Card

Dubai'de ulaşım araçlarını kullanmak için ihtiyaç duyacağınız biletin adı NOL Card. Metro girişindeki makinelerden veya "information" yazan kiosklardan temin edebilir ve gerekli hallerde içine para yükleyebilirsiniz. Metro veya otobüse binerken bu kartı makinelere okutmanız gerekiyor. Alışkın olmadığımız bir şekilde aynı işlemi inerken de yapmalısınız. Aksi halde metrodan çıkamıyorsunuz.

NOL Card'ın 5 tipi var: Silver, Gold, Blue, Personalised Gold, Red. Eğer Dubai'ye turist olarak gidiyorsanız işinize yarayabilecek olanlar Silver veya Red Card. Red (Kırmızı) NOL Card, en fazla 90 gün geçerliliği olan ve sınırlı sayıda para yükleme işlemine izin verilen bir tip. 2 AED'si kart bedeli olmak üzere günlük sınırsız kart 22 AED. Silver (Gümüş) NOL Card, içine para yüklemesi yapabildiğiniz bir kart. Birkaç gün boyunca toplu taşıma kullanmayı düşünüyorsanız avantajlı oluyor. 6 AED'si kart bedeli olmak üzere toplam ücreti 25 AED. Birden fazla kişi seyahat ediyorsanız kişi sayısı kadar NOL Card edinmeniz gerekiyor.

* Dubai Metrosu

dubai'de ulaşım
Metro haritası kaynağı: dubai-online.com

Dubai'de ulaşım konusunun bu kadar rahat olmasının başlıca sebebi metro hattının bulunması. Kırmızı ve Yeşil olmak üzere iki ayrı hattan oluşan Dubai metrosu ile şehir merkezini çok rahatlıkla gezebileceğiniz gibi havaalanından ulaşımınızı da sağlayabilirsiniz. Bütün metro durakları birebir aynı ve uzaktan fark edilebilir şekilde tasarlanmış. Genellikle metrodan indikten sonra uzunca bir süre kapalı alanda yürümek zorundasınız. Özellikle metro durağının dibindeki yerlerin metrodan indiğiniz gibi karşınıza çıkacağını ummayın, uzun bir yürüyüş sizi bekliyor.

* Metrolarda üç farklı vagon bulunuyor: Sadece Gold NOL Card sahipleri Gold vagonu kullanabiliyor; pembe ile renklendirilmiş vagon sadece kadınlar ve çocuklara ayrılmış; geriye kalan standart vagonlara ise herkes binebilir.

* Dubai metrosunda ücretsiz wi-fi mevcut fakat sadece BAE hattına sahip olanlar bu hizmetten faydalanabilir.

* Metroda bir şeyler yiyip içmek ve sakız çiğnemek yasak.

* 5 yaşından küçük ve 90 cm'den kısa boylu olan çocukların metroya girişi ücretsiz.

* Biri normal valiz, diğeri kabin bagajı olmak üzere kişi başı en fazla 2 adet valizle metroya binebilirsiniz.

dubai'de ulaşım
Dubai metrosunda kadın ve çocuk vagonu

* Otobüs

Dubai seyahati sırasında toplu taşıma kullanmak isteyenlerin en büyük destekçisi otobüsler olacak. Dubai metrosu her bölgeye gitmiyor fakat çok geniş alana yayılmış bir otobüs ağı mevcut. Otobüs duraklarının büyük bir kısmı kapalı ve içi klimalı. Klimasız otobüs durağına denk geldiğim zaman sıcakta otobüs bekleyemediğim için taksi alternatifini kullandım.

Metro ve otobüs arasındaki aktarmaları ve nereye hangi otobüsle gideceğinizi anlamak için çeşitli telefon uygulamaları ve web siteleri mevcut fakat hiçbirisine bulaşmanıza gerek yok çünkü Google Map burada çok iyi işliyor. Konumu ve gitmek istediğiniz yeri işaretleyip toplu taşıma için yol tarifi aldığınızda bütün ulaşım alternatiflerini görebiliyorsunuz. Haritada metro ve otobüs durağı arasındaki uzun yürüme mesafelerine kanmayın. Çoğu, metronun içinden dışarıya çıkmak için yürümeniz gereken yolu temsil ediyor.

dubai'de ulaşım
Dubai'de metro durağı ve hemen önünde klimalı otobüs durağı

* Tramvay

Yine konuyu sıcağa getirmiş gibi olmayayım ama hava şartları nedeniyle Jumeriah Beach tarafına gitme planını iptal ettim. Dolayısıyla genelde o bölgede dolanan tramvayı da kullanma durumum olmadı. Fakat size kısaca bilgisini vereyim. Dubai metrosu ile bağlantılı, Dubai Marina ve JBR tarafında kapalı hat içinde hareket eden bir tramvay mevcut.

* Metroda geçerli kuralların tümü tramvay için de geçerli.

* Çalışma saatleri Cuma hariç 06:00-01:00 arası. Cuma günü açılış saati 09:00.

Tramvay haritası kaynağı: rta.ae

* Havaray (Monorail)

Sadece Palm Jumeriah bölgesinde bulunan ve metroya direkt bağlantısı bulunmayan havaraya binmek için ayrıca bilet almanız gerekiyor çünkü NOL Card geçerli değil. Eğer bu yapay adada gezme planınız varsa havarayı kullanmak iyi bir alternatif olabilir.

* Abra

Dubai Creek'teki geleneksel ulaşım aracı ve turistik bir Dubai gezisinin olmazsa olmazı abra, boğazı karşıdan karşıya geçmek için kullanılan takalara verilen isim. Burada eski usül abralar hala kullanılıyor, deniz otobüslerinin yerini de artık klimalı abralar almaya başlamış. (Klimalı olanlar çalışmaya başladı mı, yoksa hala proje aşamasında mı tam emin değilim. İnternet sitesinde fiyatı verilmiş ama gittiğimde göremedim.) Abra için ayrıca bilet almanız gerekli, NOL Card geçerli değil. Eğer geleneksel olana binecekseniz bindiğinizde bir adam gelip sırayla paraya topluyor, ücret sadece 1 AED. Dubai'de yaşayabileceğiniz en yerel deneyim olduğu için binmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Dubai'de toplu taşıma ile ilgili daha fazla detaylı bilgi edinmek isterseniz resmi internet sitesi olan www.rta.ae ye bakabilirsiniz.

dubai'de ulaşım
Dubai Creek'teki bir iskele

Dubai'de Taksi Kullanımı / Dubai'de Ulaşım

Dubai'ye kış mevsiminde gittiğinizde toplu taşımanın uğramadığı 1 km'lik bir mesafeyi yürüyebilirsiniz ama yazın bu yürüyüşler imkansız hale geldiği için mecburen taksi kullanmak zorunda kalabiliyorsunuz. Ben genellikle metro ile gidebildiğim yere kadar gidip ondan sonrasında taksi kullandım fakat bazı durumlarda hiç metroyu karıştırmadan bulunduğum noktadan direkt taksiye binmek de aynı fiyata geldi.

Dubai'de, hele de kişi sayınız fazlaysa taksi kullanmak gayet uygun oluyor (-du! Kurlar bu kadar yükselmeden önce. Artık hiçbir ulaşım yöntemi ucuz değil.) Dubai taksinin de kendi içinde çeşitli versiyonları var. Lüksün sınırı olmadığı için isterseniz limuzin filan tutabiliyorsunuz veya sadece kadınların binebildiği kadın şoförlü taksi çağırabilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak için www.dubaitaxi.ae sitesine bakabilirsiniz.

Taksiye harika bir alternatif de Uber veya Careem. Uber'i artık hepimiz biliyoruz sanırım, Careem de onun Körfez ülkelerinde kullanılan versiyonu. Biz Bahreyn'de ve Suudi Arabistan'da da Careem kullanmayı deneyimlediğimiz için hala Uber'in en iyi alternatif olduğunu düşünüyorum çünkü aynı mesafe için genelde Careem daha yüksek fiyat çıkartıyor. Bu arada,  Dubai'de normal taksi ile Uber arasında fiyat farkı olmadığını söylüyorlar, tercih sizin.

Dubai Havaalanı'ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir? / Dubai'de Ulaşım

Metro ve otobüslerin çalışmadığı bir saatte Dubai'ye inerseniz kalacağınız yere ulaşmak için havaalanı taksilerini veya Uber kullanmanız gerekli. Havaalanı taksilerinin taksimetre açılış fiyatı 25 AED, katedilen km başına 1.96 AED ilave ediliyor. Eğer şehir merkezinden havaalanına gidecekseniz özellikle iş çıkış saatlerinde taksiyi en son alternatif olarak düşünün çünkü hiç ummadığınız bir trafikle karşılaşabilirsiniz.

Dubai'de havaalanından şehir merkezine ulaşım için toplu taşımayı kullanmayı düşünüyorsanız hangi Terminal'de indiğiniz önem taşıyor. Terminal 1 ve Terminal 3'te indiyseniz kırmızı hat üzerinde aynı isimleri taşıyan metro duraklarını kullanabilirsiniz.

Eğer ki Terminal 2'de indiyseniz metroya doğrudan bağlantınız olmadığı için farklı yollar izlemeniz gerekli. Bu terminale en yakın metro durağı yeşil hat üzerindeki Abu Hail, terminal girişine uzaklığı 2 km. Taksiye binip gidebilirsiniz ama zaten her türlü minimum 25 AED vereceğiniz için otelinizin uzaklığına göre direkt taksi ile devam etmeniz daha rahat olabilir. Diğer bir alternatif de Terminal 2 önünden kalkan otobüsler. Binmeden önce NOL Card almayı unutmamalısınız çünkü şoföre nakit para ödemesi yapılmıyor.

Bazı otellerin havaalanına ücretsiz (veya taksiye göre daha uygun ücretli) shuttle servisleri bulunuyor. Rezervasyon yaparken o detaya dikkat etmenizde fayda var.

Dubai'de Araba Kiralamak / Dubai'de Ulaşım

Dubai'de rahat ve hızlı ulaşım sağlamanın en iyi yolu araba kiralamak. Yer yer 8 şeride ulaşan yollarda araba kullanmak sizi tedirgin edebilir ama şunu unutmayın ki İstanbul'da kullanabiliyorsanız her yerde başarırsınız. Google Map'in navigasyonu ile hareket etmek en mantıklısı olacaktır çünkü özellikle otoban çıkışlarında 500 metre içinde 4-5 şerit değiştirmek o kadar kolay olmuyor.

* Araba Kiralama Detayları

Araba kiralamak için uluslararası tanınmış firmalardan birisini kullanabilirsiniz fakat rezervasyonu mutlaka gelmeden önce internetten yapmanızı tavsiye ederim. Aksi halde havaalanında fiyat birden iki katına çıkıyor. Biz, gittiğimiz dönem için en uygun fiyatı Thrifty de bulduk. Kiraladığımız düşük model bir aracın günlük kirası 80 AED idi. Bu bedelin üzerine sigorta, havalanından alış ve vergiler ilave edilince 5 günlük araba kirasına toplamda 560 AED vermiş olduk. Ayrıca oluşabilecek masraflar için kredi kartından 1500 AED depozit verdik. Geri iadesi ise arabayı teslim ettikten iki hafta sonra yapıldı.

Kırmızı metro hattının da geçtiği E11 yolu paralı bir otoban. Otoban ücreti, kiraladığınız arabanın camında bulunan karttan çekiliyor. Peki kaç para çekiliyor? Belli bölgelerdeki otoban üzerindeki üst geçitlerde kırmızı ile "Salik" veya "Toll Gate" yazdığını göreceksiniz. Bu "Salik"lerden her geçişinizde 5 AED ücret çekiliyor. Arabayı iade ederken ne kadar harcadığınız görülüyor ve toplam tutar depozitten kesiliyor.

Dubai'de araba kiralamak için uluslararası geçerliliği olan ehliyetinizin olması yeterli. "Uluslararası ehliyet nasıl alınır?" yazısını okumak için tıklayınız. Dubai'de araç kullanmak için yaş sınırı 18 olmasına rağmen bazı firmalar 25 yaşın altına araç kiralaması yapmayabiliyormuş.

Benzin fiyatı ise Türkiye'ye göre ucuz ancak bölgenin en pahalı benzini sanırım. Abartıldığı gibi "sudan ucuz" durumu kalmamış. Litresi 2.5 AED civarında.

* Araba Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

- Dubai'de alkollü araç kullanma toleransı %0. Yasal olarak zaten Müslümanların alkol alması yasak. O nedenle alkollü yakalanmanız durumunda başınızı çok ağrıyabilir. Cezası 20.000 AED'yi buluyor.  Fakat diğer taraftan orada yaşayan Hintli arkadaşımız hiç alkol kontrolüne denk gelmediğini iletti. Yine de "Dubai'de nasıl hapse girdim?" gibi bir anınız olsun istemiyorsanız dikkatlı olmalısınız.

- 4x4 kiralasanız bile arabayla çöle girmemelisiniz. Araba kiralama firmaları sorun olmayacağını söylese de hem Bahreyn'de hem de Suudi Arabistan'da yerlisinde ısrarla aldığımız tavsiye bu yönde. Hiç ummadığınız bir anda aracın kuma saplanma riski var.

- Canınızın istediği yere araba park edemezsiniz. Bazı park yerleri paralı. Arabayı bıraktıktan sonra ne kadar süre kalacağınızı tahmin edip parkmetreye ödeme yapmanız lazım. Çıkan fişi arabanın camına bırakıp gidebilirsiniz. Eğer bu işlemi yapmazsanız veya yarım saatlik ödeme yaptığınız yere 2 saat sonra dönerseniz ceza yersiniz. Otopark cezaları oldukça yaygınmış, özellikle süre konusuna özen göstermelisiniz.

- Araçta bulunan herkes emniyet kemeri takmak zorunda. Aksi halde cezacı 400 AED.

- Para ve arabaya hiç değer vermeyen zengin Emiratilerin çılgın sürüş tekniklerine aldanmayın, çoğu yerde hız sınırı 100 km/sa ve her yerde kameralar var. Cezası ise 300 AED'den başlıyor. Kırmızı ışıkta geçmenin cezası ise 1000 AED.

- Yine başkasını örnek almamanız gereken bir hareket: telefonla oynamak. Cezası 800 AED.

"Dubai'de Ulaşım: Toplu Taşıma Detayları ve Araba Kiralamak" yazısı hoşunuza gittiyse Dubai ile ilgili yazıları okumak için tıklayın.  Diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak için sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.