İnadımdan Vazgeçtim: Dubai’de Sevdiğim 7 Özellik

Dubai hiçbir zaman gezip görmek istediğim yerlerin başında yer almadı; tıpkı Paris, Londra, New York gibi...Hatta Dubai'den aktarmalı gittiğimiz seyahatlerde "Gelmişken burayı da görelim." bile demeyecek kadar uzaktım kendisine. Gökdelenler arasında dolaşıp, gün ışığı görmediğim AVM'lerde para saçmanın ötesinde pek bir şey bulabileceğimi düşünmüyordum. Bu yüzden öve öve bitiremeyenleri de hep hayretle karşıladım. Fakat Bahreyn'e taşınmamızla birlikte bizim tarafta işler biraz değişti. Artık inadımdan vazgeçip kapı komşumuz olan Dubai ile tanışma vakti. Temmuz ayının ortasında gitmeme rağmen Dubai'de hiç ummadığım kadar keyifli vakit geçirdim. Peki, Dubai'yi neden sevdim?

1. Dubai'de güvenlikle ilgili hiçbir sorun yok.

Hangi turistik şehri cüzdanı, fotoğraf makinesini veya cep telefonunu kollamak zorunda kalmadan gezdiniz? Benim, maalesef, bu soruya verebilecek bir cevabım yok. "Paramın çoğunu nine gibi göğsüme sokayım, azını bel çantama saklayayım, onun da üstünü tişörtle örteyim; çok kalabalık yerde sırt çantamı önüme alayım da arkadan açıp içinden bir şeyler almasınlar; bu sokak çok ıssızmış, girmeyelim" gibi sürekli kendi çapımızda güvenlik önlemleri almak zorunda kaldığımız bir seyahat stilimiz var. Hele Afrika'da yaptıklarımıza değinmiyorum bile...

Fakat bunları kafaya takmadan gezebildiğimiz yerler de varmış. Eşyalarımız konusunda endişelenmemek gerektiğini ben ilk defa bu sene Bahreyn'de gördüm. Kilidi bozuk olan balkon kapısını tamir ettirmek istediğimizi duyan ev sahibimiz çok şaşırmıştı, "Hırsız girebilir." gibi bir kavramları yok çünkü. Aynı durum Dubai için de geçerli. Cezalar o kadar ağırmış ki kimse hırsızlık yapmayı aklının ucundan bile geçirmiyormuş. Yerlisi evini, arabasını kilitlemezmiş mesela. Son derece kalabalık bir kafede bir masa üstünde uluorta bırakılmış telefon veya araba anahtarı görmeniz çok normal. Gece karanlıkta kimsenin olmadığı bir caddede yürürken kapkaça uğramayacağınızı biliyorsunuz. Bunun nasıl rahatlatan bir duygu olduğunu deneyimlemenizi isterim.

Dubai'de
Dubai Frame

2. Geleceğe dair umut veren kozmopolit bir yapıya sahip.

Dubai, kesinlikle Ortadoğu kültürünü iliklerinize kadar hissedeceğiniz bir yer değil. Hatta seyahatiniz boyunca karşılaşacağınız tek Emirati, ülkeye girişte sizi kontrol eden pasaport memuru bile olabilir. Ancak bünyesinde barındırdığı 200'e yakın milletten insanı günlük hayatta bir arada, uyum içinde görebileceğiniz sayılı şehirlerden birisi. (Yazı boyunca "şehir" olarak adlandıracağım ama Dubai aslında bir emirlik.) Restaurantta veya müzede kimin yerli, kimin turist olduğunu anlayamadığım bir ortam var. Bir metro vagonunda aynı anda 4-5 farklı dilin konuşulduğuna şahit oldum. Lübnanlıların misafirperverliği, Hintlilerin güleryüzü, Filipinlilerin çalışkanlığı... hepsi bir arada. En önemlisi ise herkesin birbirine olan saygısını görmek oldukça mutlu edici. Unicef'in, Dünya etrafında farklı milletten çocukların elele tutuştuğu meşhur bir görselleri vardır. İşte! Dubai, o görselin vücut bulmuş hali gibi.

Dubai'de

3. Yemekleri bi' harika!

Dubai'de yöresel Emirati yemekleri kolay kolay karşınıza çıkmıyor belki ama dünya mutfaklarının en iyi örneklerini sıradan bir AVM'nin içinde bile tadabiliyorsunuz. Pakistan, Brezilya, Meksika, Hindistan, İtalya, Japonya ve aklınıza gelebilecek onlarca ülkeye ait yemekleri burada bulma şansınız var. Porsiyon fiyatları alışkın olduğumuz fiyatların çok üstünde olsa da özellikle deniz ürünleri konusundaki geniş yelpazeye sahip olması yönünden Cape Town'a çok benzettim. Fiyat konusunda göz korkutmaya da gerek yok. Old Dubai tarafında bütçeyi zorlamayacak esnaf lokantası tadında yerler mevcut. Daha detaylı bilgiyi "Dubai'de Yeme İçme: Mekanlar ve Fiyatlar" yazısında bulabilirsiniz.

Buraya kadar gelip yöresel bir şeyler denemeden döndüğümü düşünmeyin sakın. Jumeriah Mosque ziyareti ve tarihi Shindagha bölgesini gezerken yöresel yemeklerden tatma şansına da sahip oldum. İşi bir adım daha öteye taşımak isteyenler ise düzenlenen yemek turlarına katılabilir. Tek yapılması gereken Frying Pan Adventures'tan uygun bir tur seçmek.

4. Gördüğüm en düzenli şehirlerden birisi.

Dünyanın en çok gökdelenine sahip 3. şehrine gelince insan ister istemez biraz kaos ortamı bekliyor. Toplu ulaşımda sıkıntı, trafik, park yeri sorunu gibi endişelerimizle yola çıktık ama şaşırtıcı bir şekilde hiçbirisi ile karşılaşmadık. İş çıkış saatlerinde yoğunluk oluyordur, hatta bir gün metroda vagona binemeyeceğim kadar yoğun bir kalabalığa denk geldim ama hiçbirisi bunaltacak kadar değildi. Burj Khalifa'nın tepesine çıkınca şehrin futuristik yapısı daha da iyi anlaşılıyor. Yollar, kavşaklar, sokaklar, evler, her şey cetvelle çizilmiş gibi yerleştirilmiş. Çölün ortasına devasa bir yaşam alanı inşa edilmiş fakat her detay düşünülmüş, olması gerektiği gibi planlanmış.

Dubai'de
City Walk

5. Dünya üzerinde hiçbir sorun yokmuş gibi hissettiriyor.

Sürekli üç maymunu oynayarak yaşamayı doğru bulmuyorum fakat günlük hayattaki sinir ve stresi bir kenara bırakıp kafa dinlemeye, bütün sıkıntılardan bir nebze olsun uzaklaşmaya hepimizin ihtiyacı var. Seçtiğimiz lokasyonlar sebebiyle yaptığımız seyahatlerde bizim bunu başarmamız mümkün olmuyor. Üçüncü dünya ülkelerindeki durumlar zaten malumunuz; ağlaya zırlaya gezip üstüne sürekli attığımız her adımı sorgulayan bir sürece giriyoruz - ki bu kötü değil, hatta gerekli.

Dubai öyle bir yer ki özellikle arayıp bulmadıktan sonra yaşam mücadelesi veren birileriyle karşılaşmak mümkün değil. Size bir şey satmak için peşimize takılan seyyar satıcılar yok. Bir evsiz veya dilencinin haline üzülüp yediğimiz lokmalar boğazımızda düğümlenmiyor. Kafaya takacağımız sokak hayvanı bile yok. Tam tersine dudak uçuklatacak bir bolluk ve zenginlik var. Tekrar edeyim; bu tip sorunları görmezden gelmek, yokmuş gibi yaşamak desteklediğim bir durum değil ancak gerçekten tatildeyken tamamen keyifli vakit geçirme isteğini de masum buluyorum. Bunu arayanlar için de Dubai'nin ideal destinasyon olduğunu düşünüyorum.

Dubai'de
Dubai Mall

6. Ucuz alışveriş için doğru ve yakın bir adres.

Konuyu bir şekilde alışverişe bağlayacağımı hiç düşünmezdim ama söz konusu Dubai olunca bu durumu dile getirmemek olmaz. Dubai'de alışveriş deyince hemen gözünüzün önüne Gucci, Versace poşetleriyle dolaşmak gelmesin. İhtiyacımız sadece kıyafetlerden ibaret değil. Dubai'de alışveriş yapmaya vakit ayırınca da hemen kapitalizmin kölesi olmuyoruz.(Olacağımız kadar olmuşuz zaten.) Burada telefon, ses sistemi, fotoğraf makinesi gibi elektronik eşyalar veya herhangi bir spora ait malzemeler de oldukça uygun fiyatlara satılıyor. ABD fiyatlarında ürünler bulmak mümkün.

Yılın her ayı herhangi bir mağazanın indirimini yakalayabileceğiniz gibi toplu indirime girilen dönemleri de kovalayabilirsiniz. Bunlardan en popüleri Aralık ayındaki Dubai Shopping Fest. Ancak tahmin edebileceğiniz üzere havanın da güzel olmasından ötürü Dubai'nin 2 milyon turisti ağırladığı en kalabalık zamanı. Hem sakinlik hem de ucuzluk için en doğru zaman ise hava aşırı sıcak olduğu için pek dillendirilmeyen Dubai Summer Suprises dönemi.

Dubai'de
Bastakiya

7. Her zevke hitap ediyor.

Işıl ışıl şehir manzarasını arkanıza alıp denize doğru kokteylinizi yudumlamak isterseniz Dubai Marina'ya; "Denize bakmak kesmez. Kumsalda güneşlendikten sonra yüzmek isterim." derseniz birbirinden güzel plajlardan birisine; şehrin tarihi ve yerel dokusunu yakından görmek için Bur Dubai'ye; doğal güzellik arıyorsanız çöl safarisine; adrenalin düşkünüyseniz Palm Jumeriah üstünde skydiving'e; kitesurf yapmak isterseniz Kite (Fazza) Beach'e; modern sanata meraklıysanız Alserkal Avenue'ye; çocuklarınızı eğlendirecek bir aktivite arıyorsanız AVM'ler içindeki cazibe noktalarına gidebilirsiniz. Daha saysam mı?

Dubai'nin eleştirilebilecek pek çok noktası olduğunu kabul ediyorum. Hala da ölmeden önce görülmesi gereken yerler listesinde Dubai'ye yer vermem fakat burayı harika bir destinasyon olarak gören kişilere de anlamsız bakışlar atmam 🙂 "Hiçbir şey yok!" demek Dubai'ye biraz haksızlık olur.

"Dubai'de Sevdiğim 7 Özellik" yazısı hoşunuza gittiyse Dubai ile ilgili yazıları okumak için tıklayın.  Diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak için sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.