Doğu Karadeniz Gezi Rehberi

Senelerdir ertelediğimiz -herkes gibi- Doğu Karadeniz turunu, Artvin'deki düğün bahanesiyle yapmayı başardık sonunda. Trabzon, Rize ve Artvin'den oluşan bir seyahat planı hazırladık ve aksilikler yaşasak da dolu dolu beş gün geçirdik.  "Zamanımızı en iyi nasıl değerlendirebiliriz?" diye yaptığım araştırmaların sonucunu ve deneyimlerimi Doğu Karadeniz Gezi Rehberi yazısıyla başlayarak aktarmaya çalışacağım. Esasında; Doğu Karadeniz'e ne 5 gün yeter, ne de 25 gün...Amacım, benim gibi kısıtlı vakti olanlara ihtiyaç duyabilecekleri bilgileri paylaşmak. Başlamadan önce, hazırladığımız videoyu da paylaşmak istedim, hoşunuza giderse Youtube kanalıma abone olabilirsiniz.

Doğu Karadeniz Gezi Rehberi

Doğu Karadeniz Gezi Rehberi / Ulaşım

Üç şehirden oluşan turumuzun başlangıç noktası olarak Trabzon'u belirledik. İzmir'den Trabzon'a otobüsle veya arabayla gitmek hem ciddi bir vakit kaybı, hem de yaz mevsiminin ortasında hafif bir işkence olacağı için, Trabzon'a uçakla gitmeyi tercih ettik ve gidiş-dönüş kişi başı 435 TL'ye bulabildiğimiz en ucuz bileti aldık. İndiğimiz yerde kiraladığımız aracı alarak Artvin'e kadar gidip döndük ve toplamda 1000 km yol kat ettik.

Trabzon'a uçak ile ulaşım düşünenler için İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Antalya'dan aktarmasız uçuşlar mevcut. Seyahat planı yaparken Trabzon'a alternatif olarak, tam tersi bir rota çizip Artvin'den başlamayı düşünebilirsiniz. Bazı kaynaklarda,Batum Havaalanı'ndan 1 saat gibi kısa bir sürede Hopa'ya geçebileceğimiz yazıyordu. Ancak Batum'a olan uçak biletlerinin 2 katı fiyatında olması ve gümrük geçişinin o kadar kısa sürede yapılmayacağını öğrenmemizin ardından, biz bu düşüncemizden vazgeçtik.

Trabzon'da araç kiralama konusu biraz hassas. O bölgede yaşayan arkadaşlarımızdan, yerel firmalara güvenmemek konusunda sıkı uyarılar aldık. Niyetimiz, 4x4 kiralayıp, turistik olmayan yaylaları gezmekti. Fakat bilinen bir firmada buna benzer araçların kiraları, baktığımız dönemde, günlük 250 TL'den başlıyordu. Özel transfer ayarlayıp gezmek daha karlı neredeyse! O nedenle günlük 120 TL'ye Clio kiralayıp, Sixt'te bize özel ücretsiz upgrade hakkımızdan yararlanarak Toyota Corolla'ya terfi ettik. Beş gün kendisiyle hangi yolları aşabildiğimizi Trabzon, Rize ve Artvin gezi yazıları detaylarında bulabilirsiniz.

Doğu Karadeniz Gezi Rehberi / Yol durumu

Doğu Karadeniz trafiği hakkında olumlu şeyler söylemem biraz zor. Düzenli aralıklarla kaza riski atlattık. Sinyal vermeden üç şerit değiştiren, park halindeyken aniden yola atlayan ve en önemlisi hatalı sollama yapan çok fazla sürücüyle karşılaştık. Muhakkak trafik kurallarına çok dikkat eden sürücüler de vardır fakat bize yoğunluklu olarak bu grup denk geldiği için yolculuğumuz biraz stresli geçti.

Doğu Karadeniz'de şehirler arası yol durumundan bahsedecek olursak; Trabzon'dan Artvin'e kadar sahil yolunu kullanarak sıkıntısız bir şekilde gidebilirsiniz. Turistik anlamda popüler olan her noktaya normal araçla ulaşım sağlamak mümkün, gözünüzü korkutacak kadar tehlikeli yollar her yerde yok. Ancak aşırı yağmurda veya kışın soğukta yolların durumu nasıl olur, bilemiyorum. Biz en kuru zamanda gittiğimiz için sorun yaşamadık. Sorunlu olduğunu düşündüğümüz noktalara da girmedik. (Gezdiğimiz noktalara detaylı gidiş bilgileri için Trabzon, Rize ve Artvin gezi yazılarına bakabilirsiniz. Okumak için TIKLAYINIZ.)

Doğu Karadeniz Gezi Rehberi / Konaklama

Dünya üzerindeki en yeşil coğrafyalardan birisi olan Doğu Karadeniz'e geldiğinizde, en azından bir gecenizi doğanın içinde geçirmenizi şiddetle tavsiye ederim. Tercih edeceğiniz konaklama biçimi bungalov, butik otele evrilmiş bir konak veya çadır olabilir. Önemli olan, her gün yataktan sürünerek kalktığımız yaşam döngümüzde, sabah 05:00'te alarm çalmadan uykumuzu almış bir şekilde uyanmanın ne demek olduğunu anlamak; camdan dışarı baktığımızda sadece ve sadece yeşil görmek; çağlayan derenin ve kuşların sesinden başka hiçbir şey duymamak. Bunun için de öncelikli uyarım, çadır kurmadığınız sürece, Uzungöl ve Ayder Yaylası gibi fazla popülerleşmiş yerleri tercih etmemeniz yönünde. Hem kalabalık hem de seçenekler yüksek fiyatlı.

Eğer çok özel bir butik otelde kalma niyetiniz yoksa, erken rezervasyona gerek yok. İnternetten ulaşamayacağınız çok fazla konaklama alternatifi mevcut. Geldiğiniz zaman gezerek, bütçenize ve zevkinize uygun bir yer seçebilirsiniz. Rize'de Fırtına Vadisi, Çamlıhemşin, Ortan Köyü, Şenyuva; Artvin'de Karagöl ve Mençuna en sevdiğim bölgeler oldu.

Gelelim bizim tercihlerimize...Gönül isterdi ki bütün seyahatimiz boyunca doğanın göbeğinde olalım, ancak gerek fiyatların yüksek oluşu, gerekse bir gecelik düğün programına dahil oluşumuz biraz farklı hareket etmemize sebep oldu ve 5 gecede 4 farklı yerde konakladık.

Rize'de konaklama için Fırtına Deresi kıyısındaki Naliya Otel'i tercih ettik. Tek gecelik bungalov+kahvaltı fiyatı 200 TL. Akşamları bahçede ateş yakılıyor, etrafında tulum eşliğinde horon tepiliyor. Bizim için keyifli bir deneyim oldu yani. Rize'de gezmek istediğimiz yerlerin (Ayder, Zilkale, Palovit) yol güzergahında bulunduğu için de ulaşım sorunu yaşamadık.

Doğu Karadeniz Gezi Rehberi

Artvin'de konaklama için ilk tercihimiz, Mençuna Şelalesi'ne giden araba yolunun son durağı olan, yol üzerinde belirli aralıklarla çadır kuranlar ve Mençuna Restaurant dışında etrafında bina veya yerleşim olmayan huzur yuvası Mençuna Konakları oldu. Tek gecelik taş oda+kahvaltı fiyatı 240 TL.  Yolu biraz kötü; çok dar ve virajlı. Internet var fakat telefon çekmiyor. Diğer sıkıntı ise, akşam yemeği servisi olmadığı gibi yanındaki restaurant felaket kötü. Ayrıca kapasitesi sınırlı olduğu için gitmeden rezervasyon ve ön ödeme yapmak şart. Artvin'deki diğer durağımız ise Arhavi merkezde, gecelik oda+kahvaltı fiyatı 150 TL olan Özay Otel oldu. İki yıldızlı, standart bir şehir oteli. Fiyat kaygınız olmadığı sürece "Doğu Karadeniz'de şehir otellerini değerlendirmeyin" derim.

Trabzon'da konaklama kısmını en sona bıraktım çünkü hiç yazasım gelmedi. Bir günümüzü, Trabzon şehir merkezindeki müzelere ayıracağımız için şehirde bir otelde kalmanın mantıklı olacağını düşünmüştük, yanılmışız. Gecelik 130 TL ile bulabildiğimiz en uygun fiyatı, havaalanına 5 dakika mesafedeki Anıl Otel verdiği için, 2 gecemizi burada geçirdik. Dışarıdan bakınca "fuhuş oteli" gibi dursa da son derece düzgün bir işletme. Beklentilerinizi düşük tutarak fiyatından ötürü tercih edebilirsiniz.

Doğu Karadeniz Gezi Rehberi / Yeme İçme

Bütün yemeklerin çok yağlı ve benim gibi hassas mideler için ağır olduğunu söyleyebilirim. Fakat bu durum çok lezzetli oldukları gerçeğini değiştirmiyor. Ayrıca çay içmek, zorunlu yaşamsal bir faaliyetimiz haline geldi, bir mekandan çay içmeden kalkamaz olduk.

• En sevdiklerim

* Rize: Çamlıhemşin Zua'da laz böreği, Çayeli Lale Lokantası'nda kuru fasulye ve turbo (sütlaç üstüne kadayıf tatlısı)

* Trabzon: Hamsiköy Niyazi Usta'da muhteşem manzara eşliğindeki kuymak ve sütlaç

* Artvin: Borçka Dilan Pide Salonunda kapalı pide

• "Eh işte!" dediklerim

* Trabzon: Uzungöl Ada Lokantası'nda alabalık (işletme oldukça iyi bu arada, sadece balık ağır geldi)

* Rize: Şenyuva Çinçiva Kafe'de muhlama, Çamlıhemşin Serender Kafe'de turşu kavurma ve sac kavurma

• Zorla yediklerim

* Artvin: Mençuna Restaurant'ta kara lahana sarması ve peynirli gözleme (normalde ikisini de çok severim)

Doğu Karadeniz Gezi Rehberi

Doğu Karadeniz Gezi Rehberi / Telefon, Internet ve Kredi Kartı Kullanımı

Doğu Karadeniz'de sahil yolundan ayrılıp yeşilin içine dalmaya başladığınız anda 3G bağlantısı tamamen kopuyor. Biraz daha yüksekleri zorlarsanız telefon da çekmemeye başlıyor. Uzungöl, Hamsiköy ve Ayder Yaylası dışında gittiğimiz hiçbir noktada telefon ve İnternet çekmiyordu.

Bu durumdan kredi kartı kullanımı da nasibini almış durumda. Mekanların bir kısmı kredi kartı kabul etmiyor. Kabul edenlerde ise POS makinesi bağlantısı kurulamama ihtimali var. Bu sebeple otellere bile nakit ödeme yapmak durumunda kaldığımızı belirteyim. Bankamatik bulmak ise hiç kolay değil. Yanınızda muhakkak nakit para bulundurmalısınız.

Doğu Karadeniz Gezi Rehberi / Valiz Hazırlığı

Artvin merkezde 40ºC'yi gördüğümüz sıra dışı bir dönemde gitmemize rağmen, Çamlıhemşin ve Mençuna'da geceyi yorganla geçirdik. Yazın gitseniz bile yaylaya çıktığınızda serinlikten koruyacak bir ceketiniz mutlaka olmalı.

Dört mevsim yağış ihtimaline karşı yağmurluk veya şemsiye bulundurmanız gerekli. Yağmur yağmasa bile su geçirmez, çamurlanınca üzülmeyeceğiniz, rahat bir ayakkabıyla dolaşmanız sizin için faydalı olabilir çünkü dağın eteklerinden akan sular her yerde.

Fırtına Deresi'nde rafting yapmayı düşünüyorsanız, havlu dışında hiçbir şey almanıza gerek yok. Firmalar gerekli malzemeleri temin ediyor. Hijyen konusunda hassassanız, suda giydiğiniz bir patik veya sandalet alabilirsiniz.

Dönüşte Çayeli'ne uğrayıp butik dükkanlardan çay almayı düşünüyorsanız, gelirken valizinizde hatırı sayılır boşluk bırakmanız lazım.

Doğu Karadeniz Gezi Rehberi / Genel İzlenimlerim

* Rahatsız olduğum için değil, bilgi vermek amaçlı yazıyorum: Arap turist sayısı fazla ama düşündüğüm kadar aşırı fazla değildi. Yoğunluğu Trabzon'da. Artvin'de ise sayısı gittikte azalıyor. 2-3 sene öncesinde çok daha yoğun bir akın varmış. Trabzon için "Arabistan'ın Başkenti" denmeye başlanmış hatta, o derece! Fakat son dönemdeki patlamalar sebebiyle onlar da elini eteğini çekmiş.

* Gezi sırasında karşılaştığım her insan aşırı sıcakkanlı, cana yakın ve misafirperverdi. Herkes sohbet etmeye çok yatkın. Normalde yabancılarla konuşmayı pek sevmem ama hepsinden yeni bir şey öğrendiğim için bu huyları beni çok mutlu etti.

* Anadolu'da bir şehirde gezerken her zamanki kıyafetlerimle gezmeye çekinirim, metrobüse binerken aldığım önlemleri alırım. Doğu Karadeniz'de de benzer önlemleri almaya çalıştım ama gidince hiç gerek olmadığını anladım. "Tam biz oradayken, Trabzon Havaalanı'nda şort giyen kıza laf eden adamı, etraftakiler bir güzel dövmüşler." diyeyim, siz anlayın 🙂

* Sri Lanka'nın uçsuz bucaksız yeşilliklerini gördüğümde "Ne güzel coğrafya! Ne kadar şanslılar!" diye düşünmüştüm. Meğer Doğu Karadeniz burnumuzun dibinde, senelerce bizim gelmemizi bekliyormuş. Bundan sonra doğaya kaçma istediğimiz ilk fırsatta rotamızı bu bölgeye çevirmeye karar verdik.

"Doğu Karadeniz Gezi Rehberi" yazısı hoşunuza gittiyse Doğu Karadeniz ile ilgili yazıları okumak için tıklayın.  Diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak için sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

3 comments on “Doğu Karadeniz Gezi Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir