Arabayla Doğu Karadeniz Gezi Rehberi

Senelerdir ertelediğimiz arabayla Doğu Karadeniz turunu, Artvin’deki düğün bahanesiyle yapmayı başardık sonunda. Trabzon, Rize ve Artvin’den oluşan bir seyahat planı hazırladık ve aksilikler yaşasak da dolu dolu beş gün geçirdik.  “Zamanımızı en iyi nasıl değerlendirebiliriz?” diye yaptığım araştırmaların sonucunu ve deneyimlerimizi Arabayla Doğu Karadeniz Gezi Rehberi yazısında aktarmaya çalışacağım. Esasında Doğu Karadeniz’e ne 5 gün yeter, ne de 25 gün…Amacım, benim gibi kısıtlı vakti olanlara ihtiyaç duyabilecekleri bilgileri, Karadeniz turu tavsiyeleri ile birlikte paylaşmak.

Arabayla Doğu Karadeniz Gezi Rehberi yazısını 2017 senesinde hazırlamıştım; 2020 fiyatlarını ekleyerek güncelledim. Popülerliği her geçen sene artan bölgede eminim çok fazla değişiklik olmuştur. Yine de temel bilgiler ve tavsiyeler konusunda fikir vereceğini düşünüyorum.

Doğu Karadeniz gezisi sonrası hazırladığımız videoyu da buraya bırakayım. Arabayla Karadeniz turu nasıl oluyor, karayolu ile ulaşım kolay mı, gezilecek meşhur yerler nereler, yapılacak aktiviteler neler öğrenmek ve rotaya genel bakış için seyrebilirsiniz. Hoşunuza giderse Youtube kanalıma abone olmanıza çok sevinirim.

Doğu Karadeniz Gezi Rehberi

Şeffaflık önemli! Okumaya başladığınız Arabayla Doğu Karadeniz Gezi Rehberi blog yazısı bazı işbirliği linkleri içermektedir. Paylaşımlarım hoşunuza gider ve bana destek olmak isterseniz linkler üzerinden yapacağınız herhangi bir rezervasyonla, hiçbir ekstra ücret ödemeden ufak bir komisyon almamı sağlayabilirsiniz. Şimdiden teşekkürler.


Doğu Karadeniz Gezi Rahberi - Rota detayları ve tavsiyeler

OKUMAYA VAKTİNİZ YOK MU?

Sorun değil! Bu yazıyı daha sonra okumak için Pinterest’e kaydedebilirsiniz.

Arabayla Doğu Karadeniz Gezi Rotası Hakkında Genel Bilgiler

 • Doğu Karadeniz turunu kendimiz planladık. Rotaya sadece Trabzon, Rize ve Artvin’i dahil ettik.
 • İlk gidişimiz olduğu için öncelikle meşhur ve kolay ulaşılabilen yerleri görmeye karar verdik. Bu sebeple 4×4 araç kiralamadık. Hazırlamış olduğum Arabayla Doğu Karadeniz Gezi Rehberi yazısında sadece normal araç deneyimimizi bulacaksınız.
 • Karadeniz turumuzun başlangıç noktası olarak Trabzon’u belirledik. Geziye çıktığımız zaman İzmir’de oturuyorduk. İzmir’den Trabzon’a otobüsle veya arabayla gitmek hem ciddi bir vakit kaybı, hem de yaz mevsiminin ortasında hafif bir işkence olacağı için Trabzon’a uçakla gidip oradan arabayla devam ettik.
 • Arabayla Artvin’e kadar gezerek gidip Trabzon’a geri döndük ve toplamda 1000 km yol kat ettik.
 • Doğu Karadeniz seyahat planı yaparken tam tersi bir rota çizip Artvin’den başlamayı düşünebilirsiniz. Bazı kaynaklarda, Gürcistan Batum Havaalanı’ndan 1 saat gibi kısa bir sürede Hopa’ya geçebileceğimiz yazıyordu. Ancak Batum’a olan uçak biletlerinin 2 katı fiyatında olması ve gümrük geçişinin o kadar kısa sürede yapılmayacağını öğrenmemizin ardından, biz bu düşüncemizden vazgeçtik.
Doğu Karadeniz Gezi Rehberi - Trabzon Uzungöl son hali

Trabzon’a Nasıl Gidilir?

Hava yolu ile ulaşım: Trabzon Uluslararası Havalimanı, Trabzon şehir merkezine yaklaşık 15 dakika mesafede. Uçak ile gitmeyi  düşünenler için yurt içinde İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Antalya’dan; yurt dışında Almanya, Hollanda, Suudi Arabistan,BAE ve İran’dan aktarmasız uçuşlar mevcut.

Gideceğiniz döneme göre en ucuz uçak bileti bulabileceğiniz hava yolu firması değişiklik gösterebilir. Skyscanner uygulamasını telefonunuza indirerek veya web sitesine girerek en uygun bileti yakalayabilirsiniz. İndirmek için >> ANDROID | IOS


Kara yolu ile ulaşım: İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Erzurum, Samsun gibi büyük şehirlerin pek çoğundan Trabzon’a otobüs bulabilirsiniz. Kendi aracınızla gelmek de bir seçenek; Doğu Karadeniz yolları eskide nazaran daha düzgün. Ancak yine de çok uzun ve yorucu olacağı için tercih ederken iki kere düşünmelisiniz.

Doğu Karadeniz Gezisi İçin Araç Kiralama

Doğu Karadeniz seyahat planı yapma aşamasında niyetimiz 4×4 araç kiralayıp, turistik olmayan yaylaları gezmekti. Fakat bilinen bir firmada buna benzer araçların kiraları, baktığımız dönemde, günlük 250 TL’den başlıyordu. Özel transfer ayarlayıp gezmek daha kârlı neredeyse!

Trabzon’da araç kiralama konusu biraz hassas. O bölgede yaşayan arkadaşlarımızdan, yerel firmalara güvenmemek konusunda sıkı uyarılar aldık. O nedenle uluslararası araç kiralama firmalarından bir tanesini tercih etmeye karar verdik.

Rentalcars.com üzerinden araç kiralamaya en ucuz teklifi veren firmayı araştırdık. Gideceğimiz tarihler için Sixt’I uygun bulduk ve günlük 120 TL’ye Clio kiraladık. Sık sık kullandığımız bir firma olduğu için bize özel ücretsiz upgrade hakkımızdan yararlanarak Toyota Corolla’ya terfi ettik.

Beş gün kendisiyle hangi yolları aşabildiğimizi Trabzon, Rize ve Artvin gezi yazıları detaylarında bulabilirsiniz.

Rize Çamlıhemşim Zilkale manzarası

Doğu Karadeniz Yolları

Doğu Karadeniz trafiği hakkında olumlu şeyler söylemem biraz zor. Düzenli aralıklarla kaza riski atlattık. Sinyal vermeden üç şerit değiştiren, park halindeyken aniden yola atlayan ve en önemlisi hatalı sollama yapan çok fazla sürücüyle karşılaştık. Muhakkak trafik kurallarına çok dikkat eden sürücüler de vardır fakat bize yoğunluklu olarak bu grup denk geldiği için yolculuğumuz biraz stresli geçti.

Doğu Karadeniz’de şehirler arası yol durumundan bahsedecek olursak; Trabzon’dan Artvin’e kadar sahil yolunu kullanarak sıkıntısız bir şekilde gidebilirsiniz. Turistik anlamda popüler olan her noktaya normal araçla ulaşım sağlamak mümkün, gözünüzü korkutacak kadar tehlikeli yollar her yerde yok.

Ancak aşırı yağmurda veya kışın soğukta yolların durumu nasıl olur, bilemiyorum. Biz en kuru zamanda gittiğimiz için sorun yaşamadık. Sorunlu olduğunu düşündüğümüz noktalara da girmedik.

Araba ile Doğu Karadeniz Turu Rotası

 • 1.GÜN
  • 14.00- Trabzon Havaalanı’na varış
  • Uzungöl – Kiremitli Köprü (Trabzon)
  • Konaklama: Çamlıhemşin (Rize)
 • 2.GÜN
  • Ayder Yaylası – Zilkale – Palovit Şelalesi – Fırtına Deresi’nde rafting (Rize)
  • Konaklama: Arhavi (Artvin)
 • 3.GÜN
  • Mençuna Şelalesi (Artvin)
  • Biz düğün hazırlığı içine girdiğimiz için devamına bir şey planlamadık.
  • Konaklama: Arhavi (Artvin)
 • 4.GÜN
  • Borçka Karagöl – Hatila Vadisi – Çoruh Zipline  (Artvin)
  • Çayeli (Rize)
  • Konaklama: Trabzon
 • 5. GÜN
  • Sümela Manastırı – Hamsiköy – Trabzon Müzesi – Ayasofya Müzesi – Atatürk Köşkü (Trabzon)
  • Akşam eve dönüş.
Rize Çamlıhemşin taşköprü, Fırtına Deresi
Doğu Karadeniz Artvin Borçka Karagöl şimşir ormanı

Doğu Karadeniz’de Nerede Kalınır? – Otel Tavsiyeleri

Dünya üzerindeki en yeşil coğrafyalardan birisi olan Doğu Karadeniz’e geldiğinizde, en azından bir gecenizi doğanın içinde geçirmenizi şiddetle tavsiye ederim. Tercih edeceğiniz konaklama biçimi bungalov, butik otele evrilmiş bir konak veya çadır olabilir.

Önemli olan, her gün yataktan sürünerek kalktığımız yaşam döngümüzde, sabah 05:00’te alarm çalmadan uykumuzu almış bir şekilde uyanmanın ne demek olduğunu anlamak; camdan dışarı baktığımızda sadece ve sadece yeşil görmek; çağlayan derenin ve kuşların sesinden başka hiçbir şey duymamak.

Bunun için de öncelikli uyarım, çadır kurmadığınız sürece, Uzungöl ve Ayder Yaylası gibi fazla popülerleşmiş yerleri tercih etmemeniz yönünde. Hem kalabalık hem de seçenekler yüksek fiyatlı.

Eğer çok özel bir butik otelde kalma niyetiniz yoksa, erken rezervasyona gerek yok. İnternetten ulaşamayacağınız çok fazla konaklama alternatifi mevcut. Geldiğiniz zaman gezerek, bütçenize ve zevkinize uygun bir yer seçebilirsiniz.

Doğu Karadeniz Rize Ayder Yayları eski hali inekler

Rize’de Fırtına Vadisi, Çamlıhemşin, Ortan Köyü, Şenyuva; Artvin’de Karagöl ve Mençuna en sevdiğim bölgeler oldu.

Gelelim bizim tercihlerimize…Gönül isterdi ki bütün seyahatimiz boyunca doğanın göbeğinde olalım, ancak gerek fiyatların yüksek oluşu, gerekse bir gecelik düğün programına dahil oluşumuz biraz farklı hareket etmemize sebep oldu ve 5 gecede 4 farklı yerde konakladık.

Rize’de Nerede Kalınır?

Rize’de konaklama Fırtına Deresi kıyısındaki Naliya Otel‘i tercih ettik. Akşamları bahçede ateş yakılıyor, etrafında tulum eşliğinde horon tepiliyor. Bizim için keyifli bir deneyim oldu yani. Rize’de gezmek istediğimiz yerlerin (Ayder, Zilkale, Palovit) yol güzergahında bulunduğu için de ulaşım sorunu yaşamadık.

Tek gecelik bungalov + kahvaltı fiyatı 200 TL.

Rize Çamlıhemşin Fırtına Deresi otelleri Naliya Otel

Artvin’de Nerede Kalınır?

Artvin’de konaklama için ilk tercihimiz Mençuna Konakları oldu. Mençuna Şelalesi’ne giden araba yolunun son durağında bulunuyor. Yol üzerinde belirli aralıklarla çadır kuranlar ve Mençuna Restaurant dışında etrafında bina veya yerleşim olmayan huzur yuvası. Yolu biraz kötü; çok dar ve virajlı. Internet var fakat telefon çekmiyor. Diğer sıkıntı ise, akşam yemeği servisi olmadığı gibi yanındaki restoran oldukça kötü. Ayrıca kapasitesi sınırlı olduğu için gitmeden rezervasyon ve ön ödeme yapmak şart.

Tek gecelik taş oda + kahvaltı fiyatı 240 TL

Artvin yeşil dağları - Mençuna yolu
Doğu Karadeniz gezi rehberi - Artvin Mençuna Şelalesi

Artvin’deki diğer durağımız ise Arhavi merkezdeki Özay Otel oldu. İki yıldızlı, standart bir şehir oteli. Fiyat kaygınız olmadığı sürece “Doğu Karadeniz’de şehir otellerini değerlendirmeyin.” derim.

Tek gecelik oda + kahvaltı fiyatı 150 TL

Trabzon’da Nerede Kalınır?

Trabzon’da konaklama kısmını en sona bıraktım çünkü hiç yazasım gelmedi. Bir günümüzü, Trabzon şehir merkezindeki müzelere ayıracağımız için şehirde bir otelde kalmanın mantıklı olacağını düşünmüştük, yanılmışız.

İki gecemizi havaalanına 5 dakika mesafedeki Anıl Otel’de geçirdik çünkü bulduğumuz en ucuz oteldi. Dışarıdan bakınca “fuhuş oteli” gibi dursa da son derece düzgün bir işletme. Beklentilerinizi düşük tutarak fiyatından ötürü tercih edebilirsiniz.

Tek gecelik oda + kahvaltı fiyatı 130 TL

AIRBNB’den ev kiralamayı düşünürseniz buraya tıklayarak ilk rezervasyonunuzdan $29 indirim alabilirsiniz.

Doğu Karadeniz’de Ne, Nerede Yenir? – Yemek Tavsiyeleri

Doğu Karadeniz yemeklerinin, Türk mutfağında ayrı bir yeri var. Sadece damak çatlatan yemek tadımları için bile Karadeniz turu düzenleyebilirsiniz bence.

Sütlaç, kuru fasulye, tereyağı, kavurma, alabalık gibi bilindik yiyecekler bile Doğu Karadeniz’de ayrı bir lezzet şölenidir. Muhlama, kuymak, mısır ekmeği, lahana çorbası veya sarması, Akçaabat köftesi, turşu kavurması, Karadeniz usülü kapalı pide, silor, laz böreği, Vakfıkebir ekmeği ise mutlaka denemeniz gereken yerel tatlardan.

Favorilerimiz:

 • Rize: Çamlıhemşin Zua’da laz böreği, Çayeli Lale Lokantası’nda kuru fasulye ve turbo (sütlaç üstüne kadayıf tatlısı)
 • Trabzon: Hamsiköy Niyazi Usta’da muhteşem manzara eşliğindeki kuymak ve sütlaç
 • Artvin: Borçka Dilan Pide Salonunda kapalı pide
Trabzon Hamsiköy sütlacı yayla manzarası
Doğu Karadeniz gezi rehberi Çamlıhemşin muhlama
Doğu Karadeniz gezi rehberi Karadeniz kapalı pidesi

Doğu Karadeniz’de Telefon, Internet ve Kredi Kartı Kullanımı

Teknoloji tüm hızıyla gelişmeye devam ettiği için her geçen sene işler biraz daha değişiyor olabilir. Fakat 2017 senesinde durum şuydu:

Doğu Karadeniz’de sahil yolundan ayrılıp yeşilin içine dalmaya başladığınız anda 3G bağlantısı tamamen kopuyor. Biraz daha yüksekleri zorlarsanız telefon da çekmemeye başlıyor. Uzungöl, Hamsiköy ve Ayder Yaylası dışında gittiğimiz hiçbir noktada telefon ve İnternet çekmiyordu.

Bu durumdan kredi kartı kullanımı da nasibini almış durumda. Mekânların bir kısmı kredi kartı kabul etmiyor. Kabul edenlerde ise POS makinesi bağlantısı kurulamama ihtimali var. Bu sebeple otellere bile nakit ödeme yapmak durumunda kaldığımızı belirteyim. Bankamatik bulmak ise hiç kolay değil. Yanınızda muhakkak nakit para bulundurmalısınız.

Doğu Karadeniz’de Ne Giyilir? – Tur İçin Gerekli Malzemeler

Mevsimlik ceket: Artvin merkezde 40ºC’yi gördüğümüz sıra dışı bir dönemde gitmemize rağmen, Çamlıhemşin ve Mençuna’da geceyi yorganla geçirdik. Yazın gitseniz bile yaylaya çıktığınızda serinlikten koruyacak bir ceketiniz mutlaka olmalı.

Yağmurluk veya şemsiye: Doğu Karadeniz, dört mevsim yağmur ihtimalinin olduğu bir bölge.

Su geçirmez ayakkabı: Kuru bir dönemde gitseniz bile dağın eteklerinden akan sularla birlikte yürüyüş yolları çamur oluyor. Su geçirmeyen, çamurlanmasına üzülmeyeceğiniz, rahat bir ayakkabıyla dolaşmanız sizin için faydalı olur.

Mayo – Bikini: Fırtına Deresi’nde yüzmek, rafting yapmak veya Mençuna Şelalesi’nin altında yüzmek için.

Havlu: Yüzmeseniz de gelmişken paçalarınızı sıvayıp dereye ayağınızı sokmadan durabilir misiniz? Ben duramam.

Suluk: Dağdan gelen mis gibi suyu yanınıza almak için.

Sinek kovucu losyon: Yaz döneminde sivrisinekler rahatsız edici olabiliyor.

Antiasit: Bütün yemeklerin çok yağlı ve benim gibi hassas mideler için ağır olduğunu söyleyebilirim. Mide yanması için kişisel önleminizi almanızı tavsiye ederim.

Fırtına Deresi’nde rafting yapmayı düşünüyorsanız, havlu dışında özel bir ihtiyacınız olmaz. Firmalar gerekli malzemeleri temin ediyor. Sadece hijyen konusunda hassassanız ve firmanın verdiği ayakkabıyı giymek istemezseniz suda giydiğiniz bir patik, su ayakkabısı veya sandalet alabilirsiniz.

Doğu Karadeniz’den Ne Alınır? – Alışveriş Tavsiyeleri

Çay: Doğu Karadeniz’e gidip çay almak âdettendir. Özellikle Rize, Çayeli civarındaki burik dükkanlarda adını hiç duymadığınız markaların türlü türlü çaylarını bulabilirsiniz. Biz Neşe Çay’ın çeşitlerini severek tüketmiştik. Çaykur’un Tirebolu 42’si de çok övülür. Ufak bir not: Çay almayı düşünüyorsanız, gelirken valizinizde hatırı sayılır bir boşluk bırakmanız lazım.

Bıçak: Trabzon’dan Rize’ye giden sahil yolu üstünde bulunan Sürmene’ye uğrayıp meşhur Sürmene bıçaklarından alabilirsiniz.

Bal: Özellikle Ayder civarından meşhur Anzer balı veya tadı ağır fakat son derece faydalı olan kestane balı alabilirsiniz.

Kuru fasulye: Çayeli’nde kuru fasulye yeme şansına sahip olduysanız yanınıza da almayı isteyeceğinize eminim. Yok böyle bir lezzet!

Bunların dışında bez bebekler, ahşap ev maketleri, kolot peyniri, beton helva, yöresel tekstil ürünleri, fındık veya fındık ürünlerini de almayı düşünebilirsiniz.

Rize Çamlıhemşin kuru fasulye Lale Lokantası

Arabayla Doğu Karadeniz Turu Maliyeti

Çok lüks restoranlarda yemediğimiz için yemek fiyatlarını not almamıştım; Alaçatı gibi bir yerde olmadığınız sürece Türkiye içinde çok fark etmediğini düşünüyorum.

Onun dışında en temel gider olan ulaşım, konaklama ve aktivite detaylarını aşağıda listeledim. Yeme içme dışında, 2 kişi için toplam bedel yaklaşık 3000 TL.

2020 yılındaki ortalama fiyatları da dahil ettim. Böylece kendi yapacağınız Doğu Karadeniz turu planı için aşağı yukarı bir bütçe hesaplaması yapabilirsiniz.

GİDER TİPİDETAY2017
FİYATLARI
2020
FİYATLARI
2017
(2 KİŞİ)
Uçakİzmir-Trabzon (gidiş-dönüş)435 TL
(kişi)
600-800 TL870
UlaşımAraç Kiralama120 TL
(günlük)
220-300 TL600
UlaşımBenzin1000 km yol 450
KonaklamaNaliya Otel – Rize200 TL
(oda)
300 TL200
KonaklamaMençuna Konakları – Artvin240 TL
(oda)
550 TL/oda240
KonaklamaÖzay Otel – Artvin150 TL
(oda)
Öğrenemedim 🙂150
KonaklamaAnıl Otel – Trabzon130 TL
(oda)
200 TL260
AktiviteSümela Manastırı9 TL
(kişi)
10 TL18
AktiviteTrabzon Müzesi5 TL
(kişi)
10 TL10
AktiviteAtatürk Köşkü5 TL
(kişi)
10 TL10
AktiviteAyder Yaylası9 TL
(araba)
10 TL9
AktiviteZilkale3 TL
(kişi)
3 TL6
AktiviteRafting50 TL
(kişi)
Öğrenemedim 🙂100
AktiviteBorçka Karagöl9 TL
(araba)
15 TL9
AktiviteHatila Vadisi5 TL x
AktiviteÇoruh Zipline15 TL
(kişi)
20 TL30
2017 YILI İÇİN TOPLAM:₺2,962

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR

“Arabayla Doğu Karadeniz Gezi Rehberi” yazısı hoşunuza gittiyse diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak için sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

DAHA SONRA OKUMAK İÇİN PINTEREST’E KAYDEDİN!

Doğu Karadeniz Gezi Rehberi

2 comments on “Arabayla Doğu Karadeniz Gezi Rehberi

 1. Cok cok tesekkurler. Ta Kalifornya’dan su anda Turkiye’de bir Karadeniz turu planliyorum (gelecek sene icin herhalde) ve blogunuz buldugum en detayli rehber :). Zamaniniz varsa, iki sorum var: birinicisi, Istanbul cikisli bir rota kotu mu acaba, size gore? Tam belli degil fakat Rize’ye kadar gitmeyi dusunuyorum (bir bucuk- iki haftalik bir seyahati planliyorum). Ikincisi, bir yabanci icin ozel uyari/tavsiyeleriniz var mi? Istanbul ve Ankarayi taniyorum (biraz) fakat Turkiye’de
  boyle bir araba gezisine cikmadim hic. Kotu turkcem icin ozur dilerim ve yine tesekkur ederim yardimlariniz icin :).

  1. Guzel yorumunuz icin ben tesekkur ederim, umarim faydali olmustur. Yabanci birisi icin en buyuk zorluk yollar sanirim. Sehir merkezlerinde sorun olmaz fakat diger noktalarda yollar dik virajli – aliskin olmayani cok zorluyor. Istanbul’dan aracla gelip sonrasinda lokal bir tur ayarlayabilirsiniz belki.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.