•  
 •  
 •  
 •  

Yurt dışında yaşam ile ilgili yazıları sıralayınca "Çift pasaport nasıl alınır?" sorusunu yanlış anlayıp farklı bir ülkeden alınan ikinci bir pasaporttan bahsettiğimi düşünmeyin; bu yazının konusu aynı anda geçerliliği olan iki pasaport sahibi olmak. 2013 yılından beri çoğunlukla ihracat yapan iş adamlarına sağlanan iki geçerli pasaport uygulamasından ihtiyaç duyan herkes faydalanabiliyor aslında. 2019'un ilk günlerinde Uğur da bu kervana katıldığı için "Ben de ikinci pasaport alabilir miyim?" diye düşünenlere bildiklerimizi aktarmak istiyorum.


Kimler İkinci Pasaport Alabilir?

Bahreyn'deki Türk Konsolosluğuna konuyla ilgili başvuru yaptığımız zaman "Size vermezler, sadece iş adamlarına..." şeklinde cevap almış olsak da gerçekten ihtiyaç sahibi olduğunu belirten herkes mevcut pasaportunu iptal ettirmeden ikinci pasaport alabilir. Peki, nelerdir bu ihtiyaç sahibi olma durumu?

* Çok sık seyahat ediyorsanız ve tek pasaport size yetmiyorsa bu hizmetten faydalanabilirsiniz. Fakat altını çizmekte fayda var; yıllık izinlerde senede 8-10 kez yurt dışına tatile gitmek devletin gözünde sık seyahat etmekten sayılmıyor. Bir ülkeye vize başvurusu yaptığınız anda başka bir ülkeye gitmenizi gerektirecek kadar sık hareket etmeniz lazım. Genellikle yurt dışına iş yapan çalışanlar bu kategoride değerlendirilse de asistanıyla gezen bir iş adamı olmak zorunda da değilsiniz.

* Yurt dışında ikamet ediyorsanız ve bir önceki maddedeki kadar olmasa da sık seyahat ediyorsanız ikinci pasaport başvurusu yapabilirsiniz. Uğur'un her gün Bahreyn'den Suudi Arabistan'a gidiş gelişi buna örnek olabilir; sürekli iki ülke sınırında dolaştığı için pasaportsuz gezmesi mümkün değildi ve bu sebeple Schengen vizesi başvurusu olay olmaya başlamıştı. Bunu mazeret göstererek ikinci pasaportu alabildi.

* Dış ilişkileri sorunlu olan ülkelere seyahat etmek zorunda kalmanız halinde ikinci bir pasaport alabilirsiniz. Örneğin, mevcut pasaportunuzda İsrail damgası varken Lübnan gibi İsrail vizesine ambargo koyan ülkelerden birine gitmeniz gerekirse ikinci pasaportu çıkartma hakkına sahip olabiliyorsunuz.


"YURT DIŞINDA YAŞAM SERİSİ - 1: NE İŞİMİZ VAR SUUDİ ARABİSTAN'DA?" YAZISINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN.


Çift Pasaport Nasıl Alınır?

İkinci pasaport başvurusu yaparken, standart pasaport başvuru sürecinin birebir aynısını uygulamanız gerekiyor. Adımlara geçmeden önce uyarmak istediğim bir konu var: Sizin çift pasaport kullanımına uygun olup olmadığınız, randevu aldığınız merkezdeki memurun insiyatifine kalmış bir konu. O nedenle gerekli ödemeleri yapmadan önce ilgili merkeze gidip önden onay almanızı öneririm. Bu hizmete gerçekten ihtiyaç duyan birisi olmanıza rağmen mazeretiniz yeterli bulunmadıysa başka bir merkezde şansınızı denemekten çekinmeyin. Gelelim izlenecek adımlara;

- 2018 Nisan ayından itibaren pasaport başvuruları Nüfus Müdürlüklerine yapılmaya başlandı, artık Emniyet Müdürlüğü ile bir işiniz yok. randevu.nvi.gov.tr adresinden size uyan bir merkezin boş saatinden randevu almanız yeterli. Yurt dışında ikamet ediyorsanız randevuyu internet sitesinden değil Alo 199'dan almanız gerekiyor.

- Anlaşmalı bankalara defter bedeli ve umuma mahsus pasaport için harç bedeli ödeyip makbuzunu alıyorsunuz.

* Umuma mahsus (Bordo) pasaport sahibi olarak ikinci bir bordo pasaport çıkartmak istemeniz halinde mevcut pasaportunuz kaç senelikse ikinci pasaport için de o kadar senelik harç yatırmanız gerekiyor diye biliyorum fakat bizde hali hazırda 10 senelik olan pasaportu görmeden direkt 10 senelik harç yatırmamız istendi. Başvurudan önce bu konuyu da netleştirmenizde fayda var.

* Harçsız umuma mahsus pasaport sahibiyseniz, mesela öğrenciyseniz; ikinci pasaportu harçsız alamıyorsunuz.

* Hizmet Pasaportu (gri) sahibiyseniz ikinci pasaportunuz gri veya bordo olabilir; Hususi pasaport (yeşil) sahibi iseniz ikinci pasaportunuz yeşil veya bordo olabilir; fakat kanun gereği pasaportlarınızdan biri yeşil, diğeri gri olmuyor.

- Randevu tarihinde 2 adet biyometrik fotoğraf, bankadan aldığınız defter ve harç dekontları, üzerinde TC kimlik numarası yazan nüfus cüzdanı ve eski pasaport ile birlikte Nüfus Müdürlüğüne gidiyorsunuz. (Yeşil pasaport için başvuru yapıyorsanız talep formu; gri pasaport için talep formunun yanında görev onayını da götürmeniz lazım.)

- Mazeretinizi belirterek, mevcut pasaportunuzu iptal ettirmeden ikinci bir pasaport başvurusu yapmak istediğinize dair dilekçenizi yazıyorsunuz.

-  Sizinle ilgilenen memura üstüne basa basa çift pasaport başvurusuna geldiğinizi söyleyin; yoksa el çabukluğuyla eski pasaportunuzu kesiveriyorlar. Evraklarınız eksiksiz ise işleminiz gerçekleşiyor.

- "İkinci pasaport kaç günde çıkar?" derseniz de cevabım 2-3 gün. Her ilde bu kadar hızlı ilerler mi bilmiyorum ama son 6 ayda Uğur'un yaptığı 2 başvuruda da pasaportu 3 günde adrese teslim edildi.


"ULUSLARARASI EHLİYET NASIL ALINIR?" YAZISINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN.


2019 Yılı Pasaport Defter ve Harç Bedelleri

Çift pasaport - pasaport ücretleri 2019


İlginizi Çekebilecek Yazılar

"Çift Pasaport Nasıl Alınır?" yazısı hoşunuza gittiyse diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak isterseniz sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

24 Responses

 1. Murat Akdoga dedi ki:

  Merhaba,

  Cifte pasaport basvuru yaptim ve haftaya gel ilk pasaportunla ve kimliginle dediler.
  2. pasaportum cikana kadar ilk pasaportum elcilik gorevlilerinde mi kalacak?

  Bu konuda bi bilginiz varsa cevaplayabilir misiniz?

  Tesekkurler,

  • kurumsalturist dedi ki:

   Merhaba;
   Elçilik görevlileri derken pasaport başvurusu yaptığınız yerden, yani nüfus müdürlüğünden mi bahsediyorsunuz? Eğer öyleyse başvuru yaparken ilk pasaportunuzu gösteriyorsunuz ama sizde kalıyor. Yenisi de zaten 2-3 iş gününde elinize ulaşır.

 2. Erkut dedi ki:

  Merhaba, ihtiyaç dan dolayı 2.pasaportumu aldım.
  Şengen vizeli olan pasaportum şuanda mısır konsolosluğunda ve bize işlemi uzadı. 2.pasaportuma ilkindeki şengen vizesini aktarabiliyormuyuz yoksa onun için ayrıca bir şengen e mi başvurmak lazım.

  • kurumsalturist dedi ki:

   Merhaba. Maalesef hiç bilgim yok. Yenisine başvurmadan önce, eski Schengen’i hangi ülkeden aldıysanız yetkili aracı kuruma sorup daha doğru bilgi alabilirsiniz.

 3. Halit dedi ki:

  Merhaba benim esim kırgızistan vatandası turkiyeden tc kimligi var turkiyedende pasaport alabilirmi alirsa kirgizistan pasaportu iptal olurmu

 4. Ömür Koca dedi ki:

  Merhaba, Yedek Pasaport başvurusu yaptım ve teslim aldım. Eski Pasaportumda Schengen vizem var. Bu Bilgi yeni pasaporta aktarılıyor mu ? Çünkü yedek pasaportun üzerinde Schengen vize barkodu yok. Yedek Pasaportla Schengen bölgesine girebilir miyim ?

  • kurumsalturist dedi ki:

   Merhaba. Vize bilgileriniz hangi pasaporttaysa onunla giriş yapmalısınız. Yeni pasaporta aktarma yapılıp yapılmama konusunu bilmiyorum maalesef.

 5. Ayfer dedi ki:

  Çifte pasaport başvurusu sırasında eski pasaport da mutlaka yanınızda olmalı mı? Biz başka bir ülkeye vize başvurusu için evraklarla beraber pasaportu da verdiğimiz için elimizde yok, fotokopisi iş görür mü

  • kurumsalturist dedi ki:

   Pasaportun orijinalini görmek isterler, fotokopisi ile alabileceğinizi hiç zannetmiyorum. Pasaporttaki vize çokluğuna veya ambargo uygulanan ülkeye ait vize var mı, yok mu onu inceliyorlar. Başvuru yapacağınız birime sorup şansınızı deneyin isterseniz ama pek ihtimal vermiyorum.

 6. Erdinç dedi ki:

  Selam ben shnegen vize basvurusundan red aldığım için ikinci pasaport almak istiyorum yeni vize basvurusuna yeni pasaport ile başvurmak istiyorum faydası olurmu

 7. fatih dedi ki:

  Merhabalar, ikinci pasaportumuzun pasaport numarasıyla birinci pasaportumuzun pasaport numarası aynı mı oluyor?

 8. bilal dedi ki:

  Bordo pasapot sahibiyim yeşil pasaporta başvuracağım. Bordo yu iptal ettirmeden ikisini de kullanabilir miyim?

 9. Ömer dedi ki:

  Merhaba, öncelikle yazınız için çok teşekkür ederim. Benim sormak istediğim husus şu. Suudi Arabistan iki yıl üst üste hac veya umre için gelenlerden 540 dolar ekstra ücret alıyor. Bu görevli de olsanız böyle maalesef. Bunu mevcut durum da firmalar her yıl pasaportlarını iptal edip yeniden çıkartarak çözüyorlar. Ancak 2 pasaport çıkartırsak suudlar 2. Pasaportu görmüyorlar mı? Bir de bu durum mazeret olarak kabul edilip 2. Pasaport çıkartılabiliyor mu? Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkürler

  • kurumsalturist dedi ki:

   Merhaba. İkinci pasaportun amacı, ilkiyle sorun yaşayacağınız durumlarda kullanmak olduğu için hiçbir gümrük geçişinde veya vize başvurusunda ikisini aynı anda göstermemelisiniz. Yani siz gümrükte göstermediğiniz sürece Suudilerin haberi olmaz ama gösterirseniz sorun yaşarsınız muhtemelen. Bu durumu mazeret olarak gösterip ikinci pasaportu alabilmek ise tamamen başvuru yaptığınız birimdeki memurun inisiyatifine kalmış bir durum. Dilekçeye sebep olarak bunu yazamazsınız muhtemelen. Belki başka bir sebep göstererek başvurmanızı isteyebilirler.

 10. Emin dedi ki:

  * Harçsız umuma mahsus pasaport sahibiyseniz, mesela öğrenciyseniz; ikinci pasaportu harçsız alamıyorsunuz.
  İyi akşamlar ben bu cümlenize karşılık bu soruyu sormuştum

  • kurumsalturist dedi ki:

   Eğer mevcuttaki pasaportunuzu harç ödemeden aldıysanız ikinci pasaport yeşil de olsa harç ödüyorsunuz. Yine de yanlış yönlendirmek istemem. Nüfus müdürlüğü’nün pasaportla ilgili “Sık sorulan sorular” bölümünde konuyla ilgili açıklamalar var. Oraya da bakın mutlaka.

 11. Emin dedi ki:

  İyi akşamlar öğrenciyim yeşil pasaport için defter bedeli dışında bir para ödeniyor mu bu konuda bir bilginiz var mı

  • kurumsalturist dedi ki:

   Eğer ilk pasaportunuz ise, yeşil pasaport için harç bedeli ödenmiyor diye biliyorum. Ayrıca öğrenciyseniz bordo pasaport için de harç ödemiyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir