Çek Cumhuriyeti (Çekya) Vizesi Nasıl Alınır?

Çekya vizesi nasıl alınır?

Aralık ayında, gezmelere doyamadığım Prag seyahatimi gerçekleştireceğim için taze taze vize alma çilesi çekmiş bulunuyorum. İnternet alemi "Vize Nasıl Alınır?" yazılarıyla dolu olsa da, başvuru için istenen belgeleri harfi harfine tamamlasak da, her seferinde o kapıdan geri döndürmek için türlü eksiklikler bulmayı başarıyorlar. Peki Çekya vizesi nasıl alınır? Adettendir, yazayım; Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi istiyor. Başvuru için eskiden konsolosluğa gidiliyordu. Artık aracı kurum olan VFS Global'in  İstanbul, Ankara veya İzmir ofislerinden randevu almanız gerekli. Randevu sistemi Kasım 2016 itibariyla İzmir'e de geldi. Belgelerinizi eksiksiz bir şekilde tamamlayıp başvurunuzu yaptıktan sonra 60€ vize bedeli ve 20€ hizmet bedeli ödeyip, vizenizin çıkması için beklemeye başlıyorsunuz. Asıl olay belgeleri hazırlamakta. Turist olarak gitmek isteyenler için buyrunuz hazırlanacak 1500 sayfanın son durumdaki içeriği.

Çek Cumhuriyeti ( Çekya ) Vizesi Nasıl Alınır?

Turistik Vize İçin İstenen Belgeler

Başvuruya gidene kadar haberdar olmadığımız bilgileri kalın yazacağım 🙂

* Eksiksiz ve İngilizce olarak doldurulmuş, tarih atılmış ve 2 yerden imzalanmış BAŞVURU FORMU (Bu formu A3 boyutunda, kitapçık şeklinde basılmış olarak istiyorlar. Ayrıca mutlaka 2 adet telefon no ve 1 adet mail adresi yazmalı.)
* Eksiksiz olarak doldurulmuş, tarih atılmış ve imzalanmış EK BİLGİ FORMU (Istanbul başvuruları için zorunludur.) . (İzmir ofisi bu belgeyi istemezken, İstanbul ofisi istiyor.)
* Bir başvuru sahibinin pasaportuna kayıtlı olan diğer kişiler (reşit olmayanlar) ayrı başvuru formları doldurmalıdır. Vize aynı seyahat belgesine yapıştırılacaktır ve tüm vize sahipleri için en az 2şer boş sayfa içermelidir.
* Pasaportun kimlik bilgileri sayfası ile tüm vizelerin ve mühürlerin olduğu sayfaların fotokopisi gerekmektedir. (Eski-yeni tüm pasaportlardaki, işlem yapılmış bütün sayfaların fotokopisi isteniyor. Zamanında trenle aktarma yaparken geçtiğim ülkelerin gümrüğünde basılan giriş-çıkış damgalı sayfaları bile istediler.)
* Nüfus cüzdanı fotokopisi ve evli olan kişiler için mutlaka evlilik cüzdanı (Fotokopilerin hepsi A4 boyutunda olmalı.Kimlik için A5 fotokopi kabul edilmiyor.)
* 35x40 mm ölçülerinde son 6 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz 2 fotoğraf (Bu sefer sorun yaşamadım ama zamanında, fotoğrafım poz verirken fazla güldüğüm gerekçesiyle kabul edilmemişti :))
* Tüm Schengen Ülkeleri için geçerli , ayakta, yatakta, bütün tedavi masrafları ve hastalık veya vefat halinde ülkeye dönüş masraflarını da kapsayan minimum 30.000 € teminatlı seyahat sigortası (ıslak imza kaşeli olmalı ve gidiş tarihinden bir gün önce başlayıp dönüş tarihinden bir gün sonra bitmelidir ve doğum tarihi muhakak yer almalıdır) (Gün-ay-yıl olarak doğum tarihi, TC Kimlik No ve telefon numarası açık şekilde yazmalı. Sigortaların çoğunda ya sadece doğum yılı yazıyor, ya da TC Kimlik No yıldızlı yazıyor. Hiçbirisini kabul etmiyorlar. VFS'nin içinde bir sigortacı var. Ne hikmetse bu bilgilerin hepsini gösterebilen sigortayı sadece orası yapıyor.)
* Öngörülen gidiş-dönüş tarihlerinde uçak rezervasyonları ya da öngörülen ulaşım aracına ilişkin diğer kanıtlayıcı belgeler sunulmalıdır. Bir kaç ülkeye birden gidiliyorsa, ülkeler arası geçişi gösteren uçak, tren ya da otobüs rezervasyonları da eklenmelidir. (Uçak rezervasyonunda PNR No yazmalı.)
* Öngörülen seyahat süresince düzenlenmiş otel rezervasyonları veya seyahat planını gösterir belgeler sunulmalı ve başka ülkeleri de kapsayan bir tura gidiliyorsa, o ülkelerdeki otel rezervasyonları da aynı şekilde eklenmelidir.(Tüm rezervasyonlarda otelden konfirmasyon alınmalı ve otelin kasesi ile imzası yer almalıdır. Ayrıca  her başvuru sahibinin adı ve soyadı otel rezervasyonunda mutlaka yazmalıdır!)
* Nüfus Kayıt Örneği istemeye başlamışlar. Herhangi bir Nüfus Dairesi'nden alabilirsiniz. Fakat Nüfus İdaresi vize için aldığınıza dair sizden kanıt sunmanızı bekliyor. Randevu bilgileri, otel veya uçak rezervasyonu göstererek alabilirsiniz. 
* Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını gösterir belgeler:
 1. Son üç aylık hesap hareketlerini gösterir güncel banka hesap dökümü (Kalınan her gün için günlük 100 TL olacak şekilde toplam tutar hesapta gösterilmelidir) (bankadan kaşeli ve ıslak imzalı) ya da orijinal ve güncel banka hesap cüzdanı (tutar Ankara başvuruları için günlük 130 TL’den hesaplanmalıdır.) Kredi kartı(ön yüzünün ) fotokopisi ve kredi kartı hesap özeti de eklenmelidir. (Hesap özetlerinin hepsi 1 hafta güncel olmalı. Yani hesap özetinizi aldıktan 2 hafta sonra vize başvurusuna giderseniz kabul edilmiyor.)
 2. Masraflar başvuru sahibinin dışında başka biri tarafından karşılanıyorsa eğer; karşılayan kişiden masrafların kendisi tarafından karşılandığını kabul eden imzalı dilekçe ve o kişiye ait son üç aylık banka hesap dökümü eklenmelidir. Banka hesabı yukarıda belirtildiği gibi olmalıdır. (Bu madde çalışmayan kişiler için geçerli. Aşağıda belirtilen kriterlerden herhangi birisine uymuyorsanız, masraflarınızın birisi tarafından karşılandığını göstermek zorundasınız. Masrafları karşılayan kişi çalışansa, aşağıda yazan "Başvuru sahibi çalışan ise"de belirtilen bütün evrakların fotokopisi isteniyor.)
  Başvuru sahipleri, aşağıda belirtilen belgelerden kendi durumlarına uygun olanları ibraz edecektir:
  1. Başvuru sahibi çalışan ise:
   • Şirketinin antetli kağıdına yazılmış, seyahat tarihlerinin belirtildiği işveren mektubu ve/veya izin onayı (ıslak imza kaşeli)
   • Şirketin imza sirküleri, son 6 ay içerisinde alınmış ticaret odası kaydı,faaliyet belgesi ve ticaret sicil gazetesinin kopyası, vergi levhası
   • SGK (sosyal güvenlik) işe giriş bildirgesi ve güncel SGK "hizmet dökümü"(Ankara başvuruları için ıslak imza kaşeli ya da e-devletten barkodlu çıktı getirilmelidir) (İzmir ofisi de başvuruları Ankara'ya gönderdiği için belgede ıslak imza ve kaşe istiyor.)
   • Son üç aya ait maaş bordroları (ıslak imza kaşeli)
  2. Başvuru sahibi çiftçi ise;
   • bağlı olduğu ziraat odası tarafından verilmiş çiftçi belgesi (ıslak imza kaşeli)
  3. Başvuru sahibi şirket sahibi ise:
   • Şirketten alınan pozisyonu ve seyahati onaylayan yazı (ıslak imza kaşeli)
    • 4B Bagkur dökümü (ıslak imza kaşeli)
     Şirketin son 6 ay içerisinde alınmış ticaret odası kaydı, faaliyet belgesi,imza sürküleri ve ticaret sicil gazetesinin kopyası
   • Vergi levhası
  4. Başvuru sahibi emekli ise:
   • Emekli maaşını gösterir belge (güncel banka hesap özeti veya emekli cüzdanı)(ıslak imza kaşeli)
  5. Başvuru sahibi öğrenci ise:
   • Öğrenci Belgesi (okuldan alınmış, ıslak imzalı ve kaşeli)
  6. Başvuru sahibi reşit değil ise/18 yaşın altındaysa ve yalnız veya sadece bir ebeveyn ya da yasal vasi ile seyahat ediyorsa ki anne-baba ayrılmış olup vekaleti beraberinde giden ebeveynde bile olsa:
   • Gitmeyen ebeveyninden noter tasdikli orjinal muvafakatname eklenmelidir. (Istanbul başvuruları için, anne-baba ve çocuk beraber gidiyor ama aynı anda başvuru yapmıyorlarsa, yine noterden orjinal muvaffakatname alınmalıdır.)
  7. Türk vatandaşı olmayanlar için Türkiye’de oturma ve çalışma izni( dönüş tarihinden itibaren 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir.)

"Çek Cumhuriyeti (Çekya) Vizesi Nasıl Alınır?" yazısı hoşunuza gittiyse Çekya ile ilgili yazıları okumak için tıklayın.  Diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak için sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

8 comments on “Çek Cumhuriyeti (Çekya) Vizesi Nasıl Alınır?

 1. Merhaba reşitim ve öğrenciyim.Prag seyahatim için kendi banka hesap dökümümü gösteremez miyim çalışmıyorum ama. Eğer babamı göstermem gerekiyorsa o da hem emekli hem kendi işinde çalışıyor. Hangi belgeleri götürmeliyim? Bu süreç gerçekten benim kafamı çok karıştırdı.

  1. Merhaba. Sizin Türkiye’ye dönmeniz gerektiğini ve seyahatinizi finanse edecek maddi gücünüz olduğunu kanıtlayan her belgeyi verin. Okuldan öğrenci belgesi, hem sizin hem babnınız banka dökümleri, babanızın çalıştığı yerle ilgili dökümanlar… hepsini verin. Fazla olanı VFS geri verir zaten, ama eksik kalırsa ve vizeden res alırsanız daha büyük sorun.

  1. Merhaba. Otelin kaşesi ve imzası bulunan rezervasyon onayının taranmış halini mail ile istedik, yeterli olmuştu.

 2. günlük bulunacak minimum rakam şöyle ;

  son üç aylık hesap hareketlerini gösterir güncel banka hesap dökümü (Kalınan her gün için günlük 100 Euro olacak şekilde toplam tutar hesapta gösterilmelidir) (bankadan kaşeli ve ıslak imzalı) ya da orijinal ve güncel banka hesap cüzdanı (tutar Ankara başvuruları için günlük 130 TL’den hesaplanmalıdır.) kredi kartı hesap özeti de eklenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.